Frankrijk is paraat De wilde Zwanen LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 26 September 1938 KERK- EN SCH00LNIEUW5 De stemming is prachtig, er is koele vastberadenheid LAND- EN TUINBOUW DAGBLADRECLAME Op e/ke wond IIN/T IN tïTTEKEN VRAGENRUBRIEK jbadic g (Van onzen Parijschen correspondent*. Merkwaardig volk die Franschen! Al twaalf jaar wonen we in Frankrijk en we meenden iets te begrijpen van den volks geest. we meenden in te zien. hoe beetje bij beetje door een ondergrondsche pro paganda vergiftigd, het Fransche volk een toekomst tegemoet ging, die langzamer hand maar heel zeker naar een volkomen ondergang voerde Zeker, we hebben altijd gehoopt op een omkeer, maar dan een om keer, die uit zou gaan van de provincie, van het Fransche platteland. Royaal moeten we bekennen ons vergist te hebben: Frankrijk is nog steeds het oude Frankrijk: wanneer puntje bij paaltje komt, bestaan er geen communisten en geen vuurkruizen. geen volksfronters en nationalisten meer. alleen maar Fran schen! Wanneer, om tot die conclusie te komen, we rond zouden neuzen in politieke kringen, zouden we op het oogenblik nog misschien bedrogen uitkomen, maar wan neer we eens rond gaan slenteren tusschen het volk, dan komen we tot conclusies, die voor een gewonen Hollander werkelijk ver bijsterend zijn. Na dien laatsten nacht van Godesberg, zoo verschrikkelijk angstig, zoo tragisch benauwend, meer door het uitblijven van betrouwbare berichten dan door den over vloed van oncontroleerbare geruchten, die ons overstelpten, zagen we in den vroegen morgen de Parijsche muren beplakt wor den met dezelfde plakkaten, die in alle Fransche steden en dorpen duizenden mannen opriepen tot bescherming der grenzen. Goddank waren de vlaggetjes, die boven die aanplakbiljetten gedrukt ston den. niet in de nationale blauw-wit-roode kleuren, wat een algemeene mobilisatie be- teekend zou hebben, doch in eentonig grijs gedrukt, doch het feit op zich zelf al ern stig genoeg, dat alle manschappen, die de Noord-Oost grens beschermen moeten, op geroepen werden en dat de militaire auto riteiten zich het recht voorbehielden de voor het onderhoud en vervoer der troepen benoodigde requisities uit te voeren. Hoe heeft Parijs hierop gereageerd? We hebben getracht dit te peilen door rond te dwalen over de boulevards, waar het Parij sche leven het beste tot uiting komt, langs de kazernes, waar de reservisten bijeen kwamen, langs de stations en speciaal bij de Gare de l'Est. vanwaar de manschap pen naar de hun aangeduide garnizoenen vertrekken. Op dien rondtocht hebben we merkwaardige dingen gezien, die oogen- schijnlijk volkomen tegenstrijdig zijn en die toch op slot van zaken een merkwaar dige illustratie zijn van dat uiterst inge wikkeld complex dat de geest van den Franschman-uit-de-groote-stad uitmaakt. En we zijn thuis gekomen met de overtui ging: Frankrijk is nog niet verloren' Wat we dan gezien hebben? Groote groepen arbeiders, van dat echte soort, dat bij pu blieke demonstraties achter de roode vlag zou loopcn. die nu heel vertrouwelijk een majoor of een kolonel vroegen, welke trein ze moesten nemen om hun garnizoen te bereiken onder hêt motto met eigen ooren hebben we het gehoord: „We willen ons wel op ons sm. .1 laten slaan, maar we weten niet waar!" En dat andere, enkele oogenblikken later, toen een trein vol reservisten zich in beweging zette: achter de afzetting op het perron stonden er een paar. die nog niet opgeroepen waren en dus niet beter wisten te doen. dan nog eens uiting te geven aan hun ultra-roode poli tieke opvattingen door Daladier te ver- wensehen en de komst der Sovjets in Frankrijk te eischen. En wat was het ant woord van de mannen in den trein, die hoogstwaarschijnlijk een paar uur te voren met die kreten hadden ingestemd: ..Komt met ons mee! Vive la France!" gevolgd door een Marseillaise, dat de stationskap er van daverde! Die Fransche volksgeest is werkelijk on berekenbaar Een opgewonden standje? Och kom. malligheid! Wanneer het gaat om een kleinigheid, ja. dan misschien wel. maar wanneer diep-ernstig de toekomst van het vaderland op het spel staat, dan is de Franschman zich even serieus zijn ver antwoordelijkheid bewust als wie dan ook. En misschien meer nog dan een ander, want bijna geen volk is er. dat zich zoo hecht aan eigen grond als de Fransch man. Wat ze deden, toen gistermorgen bij hun gang naar werkpaats of kantoor het mobilisatiebevel aangeplakt zagen? Niets bijzonders! Of ja, wel iets bijzonders! Kalm bleven zij even praten en dan keken ze in hun militair zakboekje, dat de meesten bij zich droegen, na, of daarop misschien het cijfer gedrukt stond, dat hen naar de grenzen riep. En was dat het ge val. dan maakten ze doodeenvoudig rechts omkeert. gingen even naar huis toe, moeder of vrouw en kind een afscheidskus geven en even doodbedaard alsof ze naar hun werk gingen, sloegen ze den weg in naar het station, vanwaar de trein vertrekken zou naar Metz of Haney of Straatsburg. Mooie kerels zijn ze met een tikje senti mentaliteit onder een dikwijls ruwen korst. In de metrotreinen zag je ze zitten, hand in hand met hun moeder, met hun vrouw, met hun verloofde, met hun kinderen ook. Want ze zijn van alle leeftijden degenen, die opgeroepen zijn: piepjongen, die net hun eerste dienstperiode achter den rug hebben en mannen met reeds grijs haar, die ook in den vorigen oorlog hun plicht hebben gedaan. Veel woorden worden er niet gewisseld, maar dat was ook niet noo- dig. Ze zaten stil naast elkaar. Hand in hand. Nu en dan keken ze elkaar aan. En je kon dan raden, dat even die handen dan in elkaar knepen. Zouden ze elkaar terug zien? Och. al te tragisch moest het niet op gevat worden, maar je kon nooit weten! En daar bij die Gare de l'Est gingen ze verlo ren tusschen al die anderen, die meegeko men waren met dezelfde en andere metro- treinen, met autobussen, met taxis en ze gingen in de lange, lange rij staan, die langzaam vooruitschuifelde langs de tafels, waar officieren hun papieren nakeken. Hoevelen er vertrokken? Met geen moge lijkheid te schatten, maar velen waren het, ontzaglijk veel. De meesten waren nog in burger en slechts zij. die zich in de Parij sche kazernes hadden moeten melden tra den in oorlogsuitrusting en in militaire for matie aan. Met treinen vol vertrokken ze en achter bleven de vrouwen en de kinderen. Zielig, verschrikkelijk zielig! En toch wat een kal me vastberadenheid! Bleek en strak ston den vele gezichten en zwaar, heel zwaar was de laatste omhelzing geweest! Maar bijna geen traan werd gestort, zoolang de man daar nog stond en slechts als hij op geslokt was in dien levenden stroom, ver raadde een snik, hoe verschrikkelijk zwaar dat afscheid geweest was. Werkelijk Parijs is groot gedurende deze dagen. Geen spoor van opgewondenheid, maar een kalme zekerheid en overtuiging, dat het ergste slechts voorkomen kan wor den door eendrachtige plichtsvervulling. En die plicht wordt vervuld door degenen, die vertrokken, maar ook door degenen, die blijven Kalm en rustig wordt de dagelijk- sche arbeid verricht, langs de boulevards schuifelen nog steeds de wandelaars en in de café's worden even talrijke borreltjes ge schonken als. steeds. Slechts in de nabij heid der kazernes en der concentratie plaatsen, waar de gerequireerde vracht auto's worden gekeurd, staan groepjes nieuwsgierigen de gebeurtenissen gade te slaan, terwijl in den loop van den avond eenige proeven werden genomen met de noodverlichting, die in tijd van oorlog dienst zal moeten doen. Maar dit zijn ook de eenige uiterlijke teekenen. dat we in een bewogen tijd leven. Natuurlijk wordt er druk over de gebeur tenissen gesproken en dezelfde vastbera denheid. die in de daden tot uiting komt, hoort men hier uitdrukken. Den vrede wil men gaarne bewaren en er eventueel ook een prijs voor btalen, maar nu meent men tot het uiterste te zijn gegaan en verdere concessies acht men algemeen in strijd met de nationale waardigheid. Ofschoon ern stig. kan men de stemming over het alge meen niet zwart-pessimistisch noemen want niemand kan zich eigenlijk voorstellen, waarom Duitschland zou willen vechten om iets, wat het cadeau wordt gegeven. En daarom hoopt men. maar tegelijkertijd is ieder klaar om vanaf het eerste oogenblik zijn plicht te doen, al moge die nog zoo zwaar zijn. En die stemming, die koele vast beradenheid. dat is werkelijk prachtig! Nadruk verboden. Copyright P. I. B. Bo» 6 Coponhogon Elize zag de zwanen steeds naderbij komen. Snel liep zij nu de helling op, want zij wilde niet direct door de zwanen gezien worden. En toen zij eenmaal boven was gekomen, schuilde zij snel achter een boschje weg, om van daaruit de zwanen gade te slaan.) De elf zwanen daalden niet ver van de plaats waar Elize zich verborgen had. Zij klapperden eenigen tijd met hun groote, krachtige vleugels. En Elize keek met verbaasde bewondering naar de prachtige vogels. Maar zag z\j goed? Juist toen^de zonj heelemaal onderging, viel plotseling van alle zwanen de ifuid a en daar stonden....v. Elize's broers! Van louter geluk begon Elize. die ondanks *de verandering haar broers direct herkende, te huilen. Ze sprong te voorschijn en holde zoo hqrd mogelijk de helling af. Ze lachte door haar tranen heen, noemde één voor één de namen van de prinsen. Ze was zoo gelukkigEn de broers van Elize waren niet minder blij, toen zij hun zuster, die tot zulk een beeldschoon meisje opgegroeid was, herkenden. Nu kwamen de verhalen los, vooral over de booze stiefmoeder, die zoo wreed voor hen allen geweest was. NED. HERV. KERK. Beroepen te Amemuiden, J. W. v. d. Linden te Kootwijk. Aangenomen naar Blijham itoez.i, M. G. Ros bergen te Noordwijk iGr.i; naar Wanswerd en Jislum. J. v. Root sela ar te Hagestein: naar Zundert. E. R.' O. Richard, cand. en hulppred. te Antwerpen. PROV. KERKBESTUUR VAN ZUID- HOLLAND. Ds. P. Bok ma en dr. J. Rieniens resp. president en vice-president. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft met ingang van 1 Jan. a.s. herbe noemd tot zijn president ds. P. Bokma. Ned. Herv. predikant te Schiedam en be noemd tot vice-president in de plaats van ds. K. H. E. Gravenmeyer te 's-Gravenhage. dr. J. Riemens. idem te Leiden. De heeren ds. Bokma en ds H. Stegenga te Simonshaven zijn met ingang van 15 Dec. as. voor 3 jaar herbenoemd als pri mus- en secunduslid van de commissie van voordracht ter benoeming van kerkelijke hoogleeraren Ds. M. A. v. RHIJN. A-s. Donderdag viert ds. M. A. v. Rhijn. em. predikant te Utrecht, zijn 75sten ver jaardag. Marie Alexander van Rhijn werd 29 Sept. 1863 te Katwijk aan den Rijn. waar zijn vader arts was, geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en werd in 1894 candidaat in Friesland. 27 Jan. 1895 aanvaardde ds. v. Rhijn te Waterin gen het predikambt waarvoor prof. dr. C. V-/ oncentreer op hel krachtigste reclame-middel M. v. Rhijn van Groningen, hem bevestigde en waar de 75-jarige intrede deed spre kende over Jes. 40 6a. In 1898 vertrok hij naar Apeldoorn welke gemeente hij tot 1910 heeft gediend. 1 Mei van laatstge noemd jaar deed ds. v. Rhijn intrede te Twello, na vooraf te zijn bevestigd door ds. T. G. Knottnerus van Den Haag. spreken de over Rom. 1 10a. Ds. v. Rhijn was van 19211934 praeses van het classicaal bestuur van Arnhem en van 19041933 quaestor van den ring Apel doorn. In Twello was ds. v Rhijn voorzitter van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonder wijs, directeur van de Chr. Jongemannen- vereeniging. eere-voorzitter van de aid van den Chr. Nat. Werkmansbond en redacteur van de plaatselijke kerkbode. Te Wateringen stichtte ds. v. Rhijn een school met den Bijbel en in Apeldoorn, waar hij oo'.: voorzitter was van de afd. van het Ned. Bijbelgenootschap, een Chr. school in de buurtschap Wenum en een evangeli satiegebouw ln de buurtscha Wiessel. Te j Twello verrees gedurende zijn verblijf het gebouw Irene, het gebouw voor Chr. belan den .Pniel", een Chr. school, een nieuwe •■astorie terwijl het kerkgebouw belangrijk verfraaid werd. Ds. v. Rhijn aan wien 11 Mei 1935 eervol emeritaat verleend werd, waarna hij zich metterwoon te Ulreoht vestigde, is ridder 1 le klasse in de huisorde van Oranje. BELANGRIJKE FUSIE IN DE PAARDEN FOKKERIJ. Landelijke Vereeniging opgericht. Onder voorzitterschap van den rijksvee- teeltconsulent, ir. W. de Jong. is te Arn hem Zaterdag de oprichtingsvergadering gehouden van de nieuwe vereeniging V. L. N. (Vereeniging tot bevordering van de landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland zijnde de veelbesproken en langgewenschte fusie tusschen de beide belangrijke warm bloedstamboeken Nationale vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij ln Nederland en het Geldersch paardenstam boek. Blijkens de statuten zal de vereeniging in stand houden twee paardenstamboeken en wel: een voor het landbouwtuigpaard van het Groningsch type en een voor het landbouwtuigpaard van het Geldersche type. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe vereeniging per 1 Januari 1939 hare werk zaamheden ln vollen omvang zal kunnen beginnen. Het voorloopig bestuur werd samen gesteld als volgt: voorzitter de heer H. A. Beuningen te Kerk-Avezaath. vice-voor- zitter E. van Binsbergen te Zoelen. Het secretariaat zal voorloopig waarge nomen worden door den heer ir. J. S. Swierstra te Utrecht, waar de nieuwe ver eeniging gevestigd zal zijn. JAARVERGADERING AARTSDIOCESANE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Actie der melkveehouders in Rotterdam veroordeeld. In de druk bezochte algemeene jaarver gadering van den A.B.T.B. in hotel Noord- Brabant te Utrecht onder leiding van den voorzitter, den heer A. de Goeij uit Mont- foort, werd Zaterdag zoowel door den voorzitter zelf. als door het aanwezige Tweede Kamerlid den heer de Ruijter het crisisbeeld van de regeering ten opzichte van de veehouderij en wat daarmede sa menhangt breedvoerig besproken. De lieer de Goeij greep deze gelegenheid aan. in het openbaar stelling te nemen tegen de actie, welke door de melkveehouders in Rotter dam wordt gevoerd tegen de Consumptie Melk Centrale (C.M.C.i. Vervolgens wees de heer de Ruijter op de noodzakelijkheid van de handhaving der graanprijzen Aan het slot van deze belangrijke ver gadering werd de melkprijs nader bekeken. Aan de hand van bestaande cijfers toon- de de heer de Goeij aan. dat hoewel de 1 zuivelwaarde dit jaar lager was dan in I 1937, gemiddeld toch een veel betere prijs door de C.M.C. werd verkregen voor de melk. Het doel van de C.M.C. is te berei ken, dat voor de boeren een betere prijs wordt verkregen. Er wordt dan ook ge streefd om te komen tot een verhooging van den prijs in de topperiode, waal-mede de melkveehouders het meest gediend zijn. De verwachting werd uitgesproken, dat men binnen eenige jaren zal komen tot een prijsbepaling volgens het vetgehalte. Spreker zou niet gaarne zien, dat reeds thans hiertoe zou worden' overgegaan, want daarvoor waren de resultaten van het afgeloopen jaar lang niet voldoende. 239 (Ingez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. Van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming ontvingen wtf een beknopt werkje, getiteld: ..Zelfbeschermingsmaatregelen" Gezinsbescherming) T. v. d. W. te O. Zie voor uw vragen Van Mameren's leidraad bij Beroepskeuze pag. 60, 61 en 207 en 208. Deze is wel aanwezig in de Lees- Zbal Reuvens. VOOR DINSDAG 27 SEPTEMBER. Hilversum I, 1875 M. AVRO-Uitzending) 8,00 Gramofoonmuz. (Om ca. 8,15 Berich ten) 10,00 Morgenwijding 10,15 Gramo foonmuziek 10,30 Het Omroeporkest 11,00 Huishoudelijke wenken 11,30 Vervolg concert 12,15 Berichten, hierna het AVRO-Amuse- mentsorkest 1,00 Het Ensemble Bert van Dlnteren en gramofoonmuziek 2,15 Het Omroeporkest 3.00 Declamatie 3,25 Disco- Variété 4,00 Viool voordracht met pianobe geleiding 4,30 Kinderkoorzang 5,00 Kin derhalfuur 5,30 Het AVRO-Aeolian-orkest 6,15 Gramofoonmuz. 6,45 Causerie „De drie verkeersdagen" 7,00 Het AVRO-Dansorkest en soliste 7,30 Boekenhalfuur 8,00 Be richten ANP. Mededeelingen 8,15 Het AVRO- Amusement-sorkest 8,45 Zang met orgelbege leiding 9,15 Radiotooneel 9,45 De Twilight Serenaders 10.20 Gramofoonmuz. 11.00 Berichten ANP. hierna: Racz Berczi's Zigeuner orkest 11,4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 en 415,5 M. KRO-Uit- zending 8,009,15 en 10,00 Gramofoonmuz. 11,30 Godsdienstig halfuur 12,00 Berich ten 12,15 KRO-Melodisten en solist 1,00 Gramofoonmuz, 1,20 KRO-orkest 2,00 Vrouwenuur 3,00 Gramofoonmuz. 4,00 KRO-Kamerorkest 4.45 Gramofoonmuz. 5.00 KRO-Melodisten en solist 5,45—6,05 Felicitatiebezoek 6,10 Vervolg concert —^7.00 Berichten 7,15 Causerie over dr. Ariëns 7,35 Sportpraatje 8,00 Berichten ANP. Me dedeelingen 8,15 Stedelijk Orkest van Maastricht 9,00 Het Unica-Ensemble 9.20 KRO-orkest 9.50 Het Unica-ensemble (ver- volg) 10,10 Gregor Serban en zijn Roe- meensch orkest 10,30 Berichten ANP 10.40 KRO-Boys en solist 11,1012.00 Gramo foonmuziek. Droitwich 1500 M. 12,20 Gramofoonmuziek 12.35 Radiotooneel 1,00 De BBC-West of England-Singers 1,25 Gramofoonmuz. 2,002,20 Declamatie 4,15 Frank Biffo's Koperkwintet 4,40 Pianovoordracht 5.20 Pianosyncopations 5.40 Isidore Schwiller en zijn strijksextet 6,20 Berichten 6,50 Viool en piano 7,35 BBC-Theaterorkest en solist 8,35 Preager en zijn New Swing Band mm.v. solisten 9,20 Variété-programma 10,00 Berichten 10,25 Gramofoonmuz. 10,55 BBC-orkest 11,35 Het Grosvenor House- Dansorkest 11,5012,20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio Paris. 1648 M. 8.10, 9.00. 10.10 en 11.20 Gram. muziek 12.40 en 1.50 Bailly- orkest 4.20 Zang 4.35 Pianovoordracht 5.20 Derveaux-orkest 6.20 Gram. muziek 7.20 Viool en piano 8.35 Radiotooneel 10.35 Kamermuziek. Keulen. 456 M. 6.50 Gram. muziek 7.30 en 8.50 Het Rheinische Landesorkest 1220 Omroeporkest 2.30 Populair concert 4.20 Omroep-Amusementsorkest 6.30 Zang en piano 7.20 Gram. muziek 8.5012.20 Om- roepdansorkest en solisten. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. muziek 12.50 en 1.30 Omroeporkest en gra mofoonmuziek 1.50—2.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gram. muziek 8.20 Cabaretprogramma 9.20 Omroeporkest 9.35 Radiotooneel 10.05 Vervolg concert. 10.3011.20 Gram. muziek. 484 M.: 12.20 Gram. muziek 12.50 en 1.30 Omroepsalonorkest en solist 1.50—2.20 Gram. muziek 5.20 Zang 5.35 en 6.35 Gram. muz. 8.20 Omroepsymphonie-orkest en solist 9.35 Omroepsymphonieorkest en solisten 10.3011.20 Gram. muziek. Deutschlandsender. 1571 M. 8.30 Finsch- Zweedsch concert (9.209.35 Politiek overzicht.) 10.20 Berichten 10.40 Sportreportage 10.50 Het Schulz-kwartet en solist 11.05 Be richten 11,20 Leipziger Symphonie-orkest 12.10 Gram. muziek 12.20 Em. Rambour's orkest. In de pauze: Sportreportage 1.15 1.26 Tijdsein. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Dinsdag 27 September. lste Programma: lederen dag van 8—24 uur: Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv enz. 3c Programma: 8,00 Keulen 10,20 Parijs Radio 10.50 Keulen 11,20 Parijs Radio 12,05 Radio PTT Nord 12.20 Parijs Radio 13,20 Brussel VI. 14,20 Radio PTT Nord 15,05 Deutschl.s. of div. 15,20 Keulen 17,20 Brussel VI. 18.20 London Reg. 19.20 10 05 Deutschl. s. of div. 16.20 Keulen 22.05 Brussel VI. 23.20 Keulen 4e Programma: 8,00 Brussel VI. 9.20 diver sen 10,35 London Reg. 13,25 Droitwich 13,35 London Reg. 16,25 Droitwich 22,25 London Reg, 22,55 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14