Nieuws uit de Filmwereld Binnenland 79sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 September 1938 Derde Blad No. 24078 Uw teint verbetert niet bij TOOVERSLAG! I Landbouwcrisismaatregelen kunnen niet gemist worden. Naar vereenvoudiging wordt gestreefd. Aan de memorie van toelichting tot de begrooting van het Landbouw Crisisfonds wordt het volgende ontleend: De marktprijzen van de crisisproducten zijn thans nog allerminst gestabiliseerd en de toekomst blijft zeer vele onzekerheden bieden. Liet de prijsontwikkeling zich in den aanvang van 1937 gunstig aanzien en kon in verband daarmede tot afschaf fing van verschillende maatregelen en verlaging van heffingen worden over gegaan. het verloop der prijzen gedu rende het begin van dit jaar heeft teleurstelling gegeven, zoodat het niet mogelijk was op den ingeslagen weg van vermindering der crislslasten voort te gaan. De steeds verder gaande daling van de graanprijzen in het algemeen en van de rogge en gerst in het bijzonder heeft er ten slotte toe geleid, dat de monopoliehef fingen op 4 April, 1 Augustus en 22 Augus tus 11. in 3 etappes tot f. 2.50 moesten wor den verhoogd, terwijl voor rogge en gerst de heffing ten slotte on f. 3.50 per 100 K G moest worden gesteld. Deze maatregelen zijn echter niet voldoende geweest om de enorme prijsdalingen op de wereldmarkt op te vangen, zoodat de minister in Sep tember Jl. wederom genoodzaakt is ge weest een denaturatieregeling voor rogge in te voeren, n.l. f. 1.50 per 100 K.G. met gelijktijdige verhooging van de monopolie heffing op dit product tot f.4. Aan de vereenvoudiging der crisismaat regelen acht de minister groote voordeelen, verbonden en zijn streven blijft er op ge richt deze. waar mogelijk, door te voeren, ook ten einde de aan den handel opgelegde belemmeringen zooveel mogelijk te ver minderen. De gunstige prijsontwikkeling voor de boter maakte het mogelijk ook de regelingen voor dit product aanmerke lijk te vereenvoudigen, doch zou ook de boterprijs zich wederom in sterk dalende lijn gaan bewegen, dan zal het zeer lastig vallen eenerzijds den richt prijs te handhaven en anderzijds de financieele positie van het fonds niet in gevaar te brengen. Een geleidelijke liquidatie der land bouwcrisismaatregelen zal slechts mo gelijk zijn bij opgaande conjunctuur. It prijsdaling van tal van producten gedurende den laatsten tijd doet dan ook verwachten, dat de crisismaatrege len voorloopig nog niet gemist zullen kunnen worden. Integendeel, blijft deze beweging aanhouden, dan zullen wel licht heffingsverhoogingen en weder invoering van steunmaatregelen tot het onvermijdelijke gaan behooren. De daling van de zetmeelprijzen maakte het noodzakelijk de zetmeelheffing te ver- hoogen. terwijl in verband met de slechte vlasprijzen voor den oogst 1938 bereids een nieuwe steunregeling is ingevoerd. De minister blijft er naar streven de overname van verschillende regelingen door de bedrijfsgenooten te bevorderen. De regeling van de consumptiemelk door de bedrijfsgenooten ln het zg. wettelijke ge bied zoomede in verschillende andere streken des lands, heeft sedertdien haar beslag gekregen, terwijl over de andere ge noemde regelingen overleg met de betrok ken organisaties gevoerd wordt. De minister hoopt ook hier gunstige resultaten te zullen bereiken. Het voordeelig slot van den gewonen dienst 1938, dat aanvankelijk op f. 2.000.000 geraamd was, wordt voor- Een werkelijke verbetering van Uw teint kan niet in enkele dagen verkregen worden. Het is de geregelde verzorging met "4711" Matt- Creme - fijn geurend naar échte "4711" Eau de Cologne - welke Uw teint verbetert en de huid haar jeugdige souplesse doet behouden. "4711" Matt- Creme vormt een ideale onder laag voor elke poeder! Voorde verzorgi ng des avonds "4711" Cold Cream. Deze reinigt, voedt en versterkt de poriën. clngez. Med.) namelijk als gevolg van de gun stige uitkomsten van 1937, thans op f. 4.000.000 geraamd, hetgeen ook in het onderhavige ontwerp is opgeno men. Het voordeelig slot van den dienst 1939 wordt op f. 4.598.000 geraamd. De minister is van meening, dat het met het oog op de onzekere positie en de da lende tendens van de prijzen noodzakelijk is een dergelijke reserve van ca. f. 4.500.000 ter beschikking te houden. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo van f. 382.000, bestaande uit een voordeelig slot van den gewonen dienst van f. 4.598.000 en een nadeelig slot van den kapitaaldienst van f. 4.980.000. Hr. Ms. O 19 loopt vlot van stapel. Combinatie van duikboot en mijnenlegger. Gistermiddag om even over 4 uur is van een der hellingen van de machinefabriek en scheepswerf Wilton-Feyenoord te Schie dam te water geiaten de voor de Koninkl. Nederlandsche Marine daar gebouwde on derzeeboot 0 19. die tevens dienst kan doen als mijnenlegger. Er was voor deze plechtigheid bijzonder veel belangstelling. Het was even over vier uur, toen mevr. van Dongen, de echtgenoote van den com mandant van het nieuwe schip, het Oranje lint doorknipte, waardoor de gebruikelijke flesch champagne tegen den scheepshuls in scherven sloeg en reeds terwijl zij zeide: ..O 19, ik vertrouw u toe aan uw element", begon de onderzeeboot te glijden. Al snel ler gleed de boot van de helling, waarop zij gebouwd was. af en onder luid gejuich van de vele aanwezigen en het geloei der sire nes en fluiten der in den omtrek liggende schepen gleed de nieuwste aanwinst der Nederlandsche Marine in haar element. Na afloop van de plechtigheid werd den ge- noodigden in het directiegebouw een thee aangeboden. Eenige bijzonderheden. De O 19 is een zeer bijzonder schip, om dat het van een geheel nieuw type is, waar aan de nieuwste vindingen zijn toegepast, zoodat men de boot ongetwijfeld kan be schouwen als een der beste, die de wereld- zeëen zal bevaren. Nieuw is b.v., dat de O 19 kan optreden als mijnenlegger. Een installatie is nJ. aangebracht, waardoor de boot, onder water varend, mijnen kan leg gen. Daartoe kan een mijnenlading van 40 stuks worden medegevoerd. Voorts valt op de zeer sterke machine-installatie, be staande uit 2 Schelde-Sulzer motoren, elk met een vermogen van 2500 A.P.K., gebouwd door de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen, die de boot boven water een snelheid geeft van circa 20 mijl per uur. Voor het onder water varen zijn twee electro-motoren ge bouwd, elk van 500 A.P.K., gebouwd door de firma Smit en Co. te Slikkerveer, die een snelheid van circa 9 mijl per uur toe staan. De lengte over alles bedraagt 81 meter; de waterverplaatsing boven water is 970 ton, terwijl de duikdiepte 100 meter bedraagt. De bewapening bestaat uit 8 torpedo- lanceerbuizen voor 53 cm. torpedo's. Aan dek staat een kanon van 8.8 cm. en 2 mi trailleurs van 40 mm. In November zullen de technische proef tochten van dit prachtige schip beginnen. Binnen zes maanden hoopt men de O 19 in dienst te kunnen stellen. Het zusterschip van de 0 19, de O 20 zal over eenige maanden te water worden ge laten, waarna beide booten naar Indië zul len vertrekken. BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter, is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 22 tot 29 September vastgesteld op 60 ct. per K G. INLICHTINGENDIENST VOOR PLAATSING ARBEIDSKRACHTEN IN INDIË. Sedert kort is van Rijkswege opgericht in samenwerking met cie Koninklijke Ver- eenlging Koloniaal Instituut te Amsterdam een inlichtingendienst ten behoeve van de plaatsing van arbeidskrachten in Neder- landsch Oost- en West-Indië. Dit bureau stelt zich ten doel zooveel mogelijk hulp en voorlichting te verschaf fen aan hen. die van plan zijn binnenkort naar Nederlandsche Oost- of West-Indië te vertrekken. De dienst is gevestigd Mauritskade 63, Amsterdam (O). P.T.T.-winst geraamd op f. 8.500.000. Omstreeks 1945 aile interlocale gesprekken automatisch. Aan de memorie van toelichting tot de begrooting van het Staatsbedrijf der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie wordt het volgende ontleend: In deze begrooting is. evenals in die voor het jaar 1938, een winst geraamd van f. 8.500.000. De minister acht, gezien den algemeenen economischer, toestand, het tariefspeil van het bedrijf in het al gemeen bevredigend. Slechts op enkele punten vooral op het gebied der tarie ven voor het verkeer met het buiten land is het gewenscht nog eenige aan passing aan te brengen aan het alge- meene tariefspeil. Hoewel de economi sche opleving welke eind 1936 inzette, thans niet onbelangrijk is afgenomen en zelfs sommige oonjunctuur-indices eeni- gen teruggang doen zien, kan de ontwik keling van het bedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie over het geheel gunstig genoemd worden. Met het plaatsen van postzegelauto maten zal worden voortgegaan. Voorts zal een beperkt aantal briefkaartautomaten worden opgesteld. Wat het telefoonverkeer betreft, wordt verwacht, dat omstreeks 1945 alle interlocale gesprekken automa tisch tot stand kunnen worden ge bracht. VORDERING VAN DE MAASTUNNEL - WERKEN TE ROTTERDAM. Drie nieuwe tunnelstukken. Bij het maandelijksch bezoek aan de Maastunnelwerken te Rotterdam is geble ken, dat in den bouwput aan de Heysche- haven weer drie nieuwe tunnelstukken op stapel zijn gezet, die omstreeks Maart zoo ver gereed zullen zijn, dat ze evenals hun voorgangers naar de Waalhaven kunnen worden Versleept. De drie tunnelelementen in de Waal haven worden thans verder betonneerd met behulp van een drijvende betonli» briek, welke met een transportbaan, in den vorm van een laadbrug, werkt, zoodat elke plaats van het tunnelstuk gemakke lijk bereikt kan worden. Op den rechteroever is de werkkamer onder het ventilatiegebouw, dat tot op de vereischte diepte was gezaakt, volgestort met beton. Er zit nu onder dit groote ge bouw een betonfundatie van vijf meter dikte, rustend op do zandlaag. De brugkraan, welke bij den bouw der caissonfundeering van dit ventilatiegebouw heeft dienst gedaan, is nu aan de over zijde van de rivier bezig bij het betonnee- ren van den pneumatischen caisson aldaar. Want ook op den linkeroever komt een ventilatiegebouw van dezelfde gigantische afmetingen als op den rechteroever. Naast het ventilatiegebouw op den rech teroever is men nu begonnen met de ont graving voor de roltrapschacht, welke voet gangers en fietsers in de tunnel zal af leveren. ongeveer daar waar het rivierge deelte begint. Het tunneldak van het landgedeelte op den rechteroever is over een flinken afstand gereed. AFSCHAFFING ZAKELIJKE BEDRIJFS BELASTING OPNIEUW BEPLEIT. Vooruitloopende op de mededeellng In de Millioenennota, dat de regeering op som mige onderdeden van het belastingstelsel tot verlaging van den belastingdruk wil overgaan, teneinde op deze wijze de anti sociale werking daarvan weg te nemen, heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers er bereids opnieuw bij de regeering op aangedrongen over te gaan tot afschaffing van de zakelijke bedrijfs belasting. JAARVERGADERING K.N.LLJH. N.V. Koninklijke N'ederlandseh-Indische Luchtvaart-Maatschappij KN.I.L.M. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij, werden de balans en verlies- en winstrekening over het jaar 1937 goedgekeurd. De volgens rooster aftredende leden van den raad van commissarissen, de heeren A. F. Bronsing, Herbert Cremer en P. W. Janssen werden als zoodanig herkozen. De heer J. D. Brand legde in verband met zijn aftreden als directeur der Konink lijke Paketvaart Maatschappij zijn man daat ais commissaris neer. terwijl in diens plaats werd benoemd de heer J. W. B. Everts, directeur der Koninklijke Paket vaart Maatschappij. Het volgens rooster aftredende lid van den raad van bestuur, de heer E. Enthoven, werd qjs zoodanig herkozen. Door het overlijden van het lid van den raad van bestuur, de heer J M. Telders, werd als bestuurslid benoemd dr. ir. J. A. Ringers, oud directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, thans directeur der Neder landsch-Indische Spoorweg Maatschappij. MINISTER VAN BUUREN MET VERLOF. Naar wij vernemen is de minister van Waterstaat voor eenige weken met verlof naar' het buitenland vertrokken. VERLENGING VAN EINDIGENDE HEFFINGEN. De minister van Financiën heeft thans ingediend het in de Millloenen-nota aan gekondigde wetsontwerp in zake verlenging van een aantal heffingen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 October a.s. om 1 uur. JONGE TALENTEN IN „STAGE DOOR". Verscheidene jonge actrices, die in de film „Stage Door" „Artisten-ingang" de- buteeren, spelen in de scènes waarin de Katherine Hepburn. Footlights Club, een artisten-pension in New York City, wordt uitgebeeld, ln êen hun vertrouwde omgeving. Zij zijn name lijk meisjes die momenteel verblijf hou den in de beroemde Studio Club te Holly wood. die dezelfde beteekenis heeft als het pension in de film uitgebeeld. Beide ..clubs" staan alleen open voor naar tooneel- en filmroem strevende Jon ge meisjes, uit alle deelen van het land, ongeacht hun rang of stand. Drie filmsterren wier namen nu bij het bioscooplievend publiek bekend zijn, hiel den vroeger in de Hollywood Studio Club verblijf. Het zijn Zazu Pitts, Maureen O'Sullivan en Dorothy Jordan. En evenals de Studio Club de baker mat bleek te zijn voor toekomstige sterren, zou het wel eens kunnen dat ook uit de denkbeeldige Footlights Club in „Stage Door" nieuwe filmsterren voortkwamen. De meisjes waren door den regisseur Gre gory La Cava met zorg uitgekozen uit de honderden sollicitanten. Daar is o.a. Phyl lis Kennedy, die begroet wordt als toekom stige comedienne. Vroeger was zij danse res, maar heeft drie jaar geleden een bles sure opgeloopen. Met volharding en moed heeft zij er zich weer bovenop gebracht. Dan Frances Gifford. die in 1935 bij het Rozenfeest Long Beach vertegenwoordigde en die op de universiteit zich als een rede naarstalent ontplooide. Andrea Leeds trad reeds in drie films op. maar is als gevolg van haar mooie creatie in „Stage Door" plotseling in de volle belangstelling van Hollywood's pro ducers komen te staan. Zij is van onge wone schoonheid, het bedeesde aantrek kelijke type. Norma Drury, in de rol van Russische pianiste was, voor haar huwelijk met wl)- len Richard Boleslawski, concertpianiste van naam. Jean Rouverol. Elizabeth Dun ne, Gerdt Salecker, Kinda Gray, Julie Kingdom. Adeie Pearce, Eve Arden, Peggy O'Donnell, Mary Bovard, Margaret Early, Harriet Brandon en Mary Louise Smith behooren tot de nieuwelingen, die door hun spel in „Stage Door" wellicht hun kans in de film zullen krijgen. Katharine Hep burn, Ginger Rogers en Adolphe Menjou spelen de hoofdrollen in „Stage Door", die hier deze week vertoond wordt. Gail Pa trick, Andrea Leeds en Lucille Ball heb ben de voornaamste bijrollen. BETTE DAVIS IN „JEZEBEL". In de film .Jezebel" geeft Bette Davis een uitstekende prestatie met de rol van Julie, bijgestaan door Henry Fonda en George Brent. Men zal met ademlooze spanning de hierin afgeschilderde ge beurtenissen deze week kunnen volgen. DOUGLAS FAIRBANKS Jr. SLAAGT, ONDANKS ZIJN BEROEMDEN NAAM. Douglas Fairbanks Jr. heeft maar één voornaam, maar als hij een tweeden had. zou deze „Doorzetter" luiden. Een filmartist van naam te worden was een moeilijke taak voor den zoon van een beroemden ster-uit-den-tijd-der-stomme- films. Vele deuren bleven gesloten voor hem in de eerste jaren van zijn carrière, daar de onjuiste veronderstelling had post gevat, dat hij trachtte zich omhoog te wer ken door den roem van zijn vader. Zijn oorspronkelijk verlangen om kunst schilder te worden, opgevend, speelde de jonge Douglas reeds op veertienjarigen leeftijd zijn eerste filmrol. De studioleiding verkeerde in de meening dat hij werkelijk 18 jaar, den leeftijd waar hij zich voor uitgaf, was, door zijn lengte en zijn man nelijke stem. Maar hij was nog niet rijp genoeg om zich aan de publiciteit aan te passen, die de consequenties van zijn be roep waren en het werd een episode waar hij thans liever niet meer aan denkt. Niet in het minst ontmoedigd, deed Douglas twee jaar later wederom een poging en na een paar onbelangrijke rolletjes, speelde hij in de zwijgende versie van „Stella Dallas". De weg. die hem gebracht heeft tot de rijen van vooraanstaande filmberoemdheden waarop zijn rol als tegenspeler van Irene Dunne in de film „The Joy of Living" een mijlpaal is was hij thans in vollen ernst begonnen af te leggen. Maar deze weg toont ook de sporen van zijn karakteristiek doorzettingsvermogen. Hij trad in tientallen films op, maar in géén daarvan in de rol die hij wenschte. En toen zich de gelegenheid voordeed om deel te nemen aan de snel opkomende En- gelsche filmindustrie, pakte hij deze aan. Terstond had Douglas Fairbanks Jr. zijn naam in de Engelsche filmwereld gevestigd. Een jaar later was Fortuna hem weer gunstig in den vorm van een zelfstan dige filmmaatschappij, die hij kon oprich ten. Ook deze kans greep hij aan en Doug had al zijn energie noodig om vele onvoor ziene moeilijkheden te boven te komen. Maar ten slotte raakte de Criterion Films op dreef en werd de jonge acteur-productie leider voor zijn volharding ruimschoots beloond. Douglas Jr.'s terugkeer naar de Ameri- kaansche film in „The Prisoner of Zenda" beteekende een nieuwe gunstige omzwaai in zijn carrière en leverde het bewijs, dat het publiek in Amerika hem bij lange na niet vergeten was 1 „ONVERBREEKBARE BANDEN". Zarah Leander speelt deze week in de film „Onverbreekbare banden", vrij naar Sudermann's „Heimat" bewerkt door Otto Ernst Hesse en Hans Brennert. Deze boeiende film, waarin ook Heinrich George en Paul Hörblger optreden, werd geregisseerd door prof. Carl Fröhlich.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9