GEBR. ZAALBERG - Nieuwe Rijn 24 - Teief. 2525 Voor uw feest- Fijne Hapjes Peter Leenen E. R. BEULINK LEIDJCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 23 September 1938 OMLAAG GAAT UW KOLENREKENING OMHOOG DE WARMTE IN UW KAMER NIEUWE EET nu lamsvleesch A. F. MULDER Zn. WIENER WORSTJES LEiDSCHE SCHORS Yerbandtrommels Vogeltjes bij Pieck! Vogeltjes bij Pieck! Uit de Omstreken HI AT VIJ GEN NIEUWE DADELS Vanaf Zaterdag a.s. ieder halfuur naar Den Haag 2© ct. enk. reis935 et. retour REISBUREAU STOOP Drogisterij J. Vrijenhoek KERN Vogeltjes cadeau! NOORDEN. Aan de Hanze alhier is toestemming verleend voor het houden van een spcld- Jesdag ten bate van de tuberculose bestrijding onder onbemiddelde stand- genooten. Bij genoegzame deelname zal aan het Woerdensch Verlaat een cursus ge geven worden voor eerste hulp bij onge lukken. Dr. G. Mees ten Oever, arts te Wllnis zal dezen cursus lelden. RIJNZATERWOUDE. De Oranjefeesten. Te dezer plaatse werden de feesten ter cere van het 40-jarlg jubileum van H. M. dc Koningin, Ingezet met een optocht van alle Rijnzaterwoudsehe schoolkinderen. Op het erf van den voorzitter van het Oranje-comité, den heer W. Timmers, werd de stoet opgesteld, en vandaar ging de fleurige stoet met voorop het fanfarecorps van Leimuiden naar het gemeentehuis, waar de kinderen een zanghulde brachten aan den burgemeester, den heer Bakhui zen met zijn gezin. Het oudste dochtertje van den heer W. Timmers, bood mevr. Bakhuizen een bouquet bloemen aan. De voorzitter van het Oranje-comité memoreerde nog eens wat of er in dc af- geloopen 40 jaar onder de regeering van onze Koningin ls voorgevallen. Met een woord van dank door den burge meester voor deze spontane uiting van vreugde aan allen, zette de stoet zich in beweging om eerst nog het prachtig ver sierde molenpad te gaan bezichtigen, waar na men naar het feestterrein trok. Hier werden in den loop van den dag alle mo gelijke kinderspelen gehouden, met afwis selende tractaties in de poffertjeskraam. Tegen den avond is men begonnen aan de spelen voor de grootere menschen, n.l. kinderwagenraces, en naar den trein, enz. Een en ander trok veel belangstelling. De Chr. Geref. Meisjesvereeniging „Met 's Heeren hulp tot steun", hield een drukbezochte verkoopdag van de door haar gemaakte goederen ln het pakhuis van den heer J. van Iperen. De opbrengst bedroeg f. 102.43. die be stemd Ls mede voor een nieuw orgel in de Chr. Geref. Kerk alhier. Ds. H. van Dijk. predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft het beroep naar dc Ned. Herv. gemeente Den Ham aangenomen. TER AAR. Beroepen. Naar wij vernemen, heeft ds. Hoeufft van Velscn, Ned. Herv. predikant alhier een beroep ontvangen naar Meeuwen (N. Br.) Ledenvergadering L. T. B. De afd. Ter Aar van den L. T. B. verga derde ln het Parochiehuis. Na het voorle zen der notulen, deelde de voorz.. de heer Volgering mede, dat zich voor den a.s. tuln- bouwcursus 35 leerlingen hebben aange meld en dat ook voor den bloemisterijcur sus voldoende deelname bestaat. Voor den cursus in bemestingleer worden nog enkele deelnemers gevraagd, waarna ook deze kan doorgaan. In het vervolg der vergadering swam o.m. in bespreking de steunregeling aan kleine tuinders. Inzonderheid kwamen klachten los over de gezinstoeslagen en de getroffen regeling in de A en C groepen en de mogelijkheid hen, die in de C-groep vallen ln de werkverschaffing te doen op nemen. Ernstige ontevredenheid openbaar de zich voorts omtrent de bezetting van functies in diverse tuindersorganisatlcs, welke naar men mededeelde ln hoofdzaak door Roelofarendsveen worden opgeslokt. Hierna sloot de voorz. de vergadering. GEMEENTERAAD. Verrook verlaging electric ito its tarieven - Bijdrage exploitatievergoeding bijzondere scholen - Gemeenschappelijke regeling bij brand. De raad vergaderde. Na voorlezing der notulen memoreerde de voorzitter het regeerlngsjubileum van H.M. de Koningin en bracht dank aan het comité enz. voor het welslagen der feesten. De heer v. d. Boogaard deelde mede, dat hij zijn bouwaanvrage,'die door den raad was toegestaan, doch door den voorzitter ter vernietiging voorgedragen bij de Kroon, door bijzondere omstandigheden wenschte in te trekken. Hierna trok ook de raad ge makshalve het genomen besluit in. Een verzoek van de beide middenstands- vereenigingen om verlaging der electrlci- tfeitstarieven voor zakenlieden werd in handen van B. en W. gesteld tot het uit- brngen van advies. Door Ged. Staten werden eenige wijzi gingen noodig geoordeeld in de kortelings vastgestelde statuten van de Stichting tot exploitatie der thans door de woningbouw- vereeniging beheerde woningen. Aldus aan gebracht. Op een verzoek van de Ohr. H B S om subsidie voor dekking van het exploitatie tekort werd f. 30 toegestaan. Eveneens vond inwilliging een request van de afd. Aarlanderveen van den LT.B. verzoekende een bijdrage van f. 21.33 in de kosten van een landbouwwintercursus. die, door acht leerlingen uit Ter Aar wordt bezocht. Hierna kwam opnieuw ter sprake een gemeenschappelijke regeling tot onder linge hulpverleening bij brand. Ingevolge de gemeentewet ls thans voorzien in de instelling van een commissie voor Zuid- Holland en na een uitvoerige toelichting van den voorzitter werd de ontwerp-ver- ordening die deze materie regelt, vastge steld nadat de heeren De Leeuw en v. d. Weijden vragen hadden gesteld. In verband met een opmerking van Ged. Staten betreffende de exploitatie-vergoe ding aan bijzondere scholen welke de vo rige maal op f. 11 per kind was geraamd en het advies van dit college om een ver zoek te richten tot den minister van onder wijs, tot buiten werking stelling van den gewonen norm. n.l. de kosten van de open bare school, besloot de raad een dergelijk verzoek te floen, waarbij een bedrag van f. 8 j>er kind door Ged. Staten als voldoen de beschouwd, tot maatstaf zal worden genomen De heer Woudenberg achtte ver laging niet wenschelijk. Op voorstel van B. en W. volgde hierna de herbenoeming op arbeidscontract van den heer B. Splinter als controleur der steunverleening. Aangeboden werden de gemeentereke- •ïing en de rekening van het electrlcitelts- bedrijf over 1937. Als leden der controle commissie wees de voorzitter met instem ming van den raad aan de heeren v. d. Weijden. v. Apeldoorn en Volgering. Nadat eenige belastingreclames inwilliging had den gevonden, ging nog een aantal be- grootingswijzigingen zonder op- of aanmer kingen onder den hamer door. De rondvraag bracht allereerst een op merking van den heer De Leeuw, die in verband met de gunstige uitkomsten van het bedrijf aandrong op verlaging der elec- trioiteitstariefven, niet alleen voor midden standers, maar voor de geheele bevolking. De voorzitter antwoordde, dat de uitkom sten wisselvallig zijn en eventueele tegen vallers moeten kunnen worden opgevangen, vooral omdat het reservefonds slechts f 5000 bedraagt. Nadat nog eenige opmerkingen m.b.t. dit punt waren gemaakt door de heeren L. Hoogervorst, v. d. Weijden, P. Hoogervorst, Volgering en weth. Van Vliet, besloot de raad deze zaak aan te houden tot de voorgenomen reorganisatie van het bedrijf tot stand komt. Intusschen zullen B. en W. de tarievenkwestle op bepaalde onderdeden nader bezien. De heer P. Hoogervorst verzocht zoo mo gelijk de verstrekking van goedkoope le vensmiddelen aan behoeftige tuinders voort te zetten, waarop de voorzitter toelichtte, dat B. en W. de regeling zoo ruim mogelijk toepassen. Evenwel mag niet in strijd wor den gehandeld met de van hoogerhand ge geven voorschriften. Een schaduwzijde van ce steunregeling voor kleine tuinders ls, dat deze thans buiten de verstrekking val len, mede door de geringe steunbedragen. De heer Apeldoorn verzocht zoo mogelijk overdag te vergaderen, wat nogeens ln overweging zal worden genomen. In verband met het afloopen van de huur op 1 Oct. a.s. van de noodslachtplaatsen, vroeg de heer J. Hoogenboom zich af of het wel gewenscht is deze alle drie weer in te huren, waarop de voorz. mededeelde, dat ook de vleeschkeuringsdienst ln reorgani satie verkeert, waarbij zeker de door den heer Hoogenboom aangesneden kwestie ter sprake komt. Dezelfde spreker wenschte inlichtingen over werkverschaffingsplannen voor den komenden winter. De voorz. deelde mede, dat in de eerste plaats getracht zal worden zooveel mogelijk werkloozen te plaatsen bij de centrale werkverschaffing. Voorts moet uitgezien worden naar een aantal andere werkverschaffingsobjecten, want i ndien eenlgszins mogelijk moeten meer menschen aan het werk dan vorige jaren. Nadat ook de heeren Van der Weijden, Apeldoorn en P. Hoogervorst hun meening hadden gezegd over dit onderwerp, verzocht de heer Ver boom nog eenige inlichtingen over de trak tatie der schoolkinderen, terwijl de heer L. Hoogervorst het niet branden der straat verlichting op enkele punten ter sprake bracht, benevens de mogelijkheid van werkverschaffing aan tuinders. Dit laatste hoopt de voorzitter nader te onderzoeken, waarbij de steunregeling voor kleine tuin ders hopelijk geen beletsel zal zijn. Hiema sluiting. WADDINXVEEN Geboren: Gerard Harm. Z. van Oomkens en J. Piersma Jan. Z. van D. C. Heijboer en D. Bogaards Johan Pieter, Z. van P. den Boer en J. A. Olie. Overleden: Wijnand van Eljk 77 J. Gevonden: een rijwielbelastingmeik; een combinatietang: een zakmesje: een sceeksleutel; een kindercape en mutsje: een heerenhandschoen; een heeren jas; een grijze ceintuur; een portemomnafle; een lap stof en een bos sleutels. Bevragen politiebureau. Alhier doet zich thans op ruim 160 boerderijen mond- en klauwzeer voor. Bij na geen boerderij is gespaard gebleven. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Hendrlkus Eelke Brandsma, 36 J. en Theodora Boerman. 32 jaar. Overleden: Maartje de Vos. echtgenoote van J. van Klaveren. 57 jaar. Beroepen. Ds. Doornenbal. Ned. Hervormd predi kant alhier, ontving een beroep naar de gemeente te Harmeien. Ten overstaan van notaris Stoop werd in hotel Swama ln het openbaar verkocht het huis bewoond door den heer J. Vro- mans, met hooitas en erf. Het perceel stond in bod op f. 5500 en werd niet afge mijnd. Kooper werd de heer Van Dokkum van Koudekerk. Op de nieuwe alg. begraafplaats heeft het gemeentebestuur schelpenpaden laten aanleggen, het werk ts thans gereed en ziet er keurig uit. Met het aanleggen van deze paden wordt voorkomen dat het publiek op de graven loopt. Zulks ls dan ook niet meer geoorloofd. ZOETERMEER. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. P. Turk van Zoeterwoude; S. J. M. Kooistra. van Den Haag; A. W. F. Mid- delberg van A'dam. Vertrokken: R. G. A. A. Middelberg naar A'dam; N. StoutJescRjk naar Ned. Oost-Indië; B. Albers en gez. naar Schiedam; F. Bürg n. Delft; J. A. G. Boonk naar Enschede: A. de Wilde naar Alphen a. d. Rijn. De Roode-Kruis-colledte heeft hier f. 61.88l/i opgebracht. De timmermansknecht M. v. d. S. had het ongeluk zich met een hamer zoo danig op zijn duim te slaan dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Vermoedelijk is een beentje gebroken. AALSMEER. Opening bazar. In tegenwoordigheid van talrijke ge- noodigden ls de bazar, welke ten bate van en in het Chr. Wijkgebouw „Irene" gehou den wordt, geopend. Ds. IJ. Alkema heette het voltallige ge meentebestuur en mevr. ds. v. Elden van Haarlem welkom. Spr. had verbaasd gestaan, dat aller- wege zooveel liefde en toewijding bij het organiseeren van den bazar was onder vonden. Hij hoopte, dat de bazar, onder Gods onmisbaren zegen, zou slagen en riep hiervoor de medewerking van allen in. Hierna ging spr. in gebed voor. Dan sprak de voorzitter der commissie voor ..Irene", de heer J. Jongkind Hz die de plannen tot het houden van een bazar gaarne had aanvaard en hartelijk dankte voor het medeleven. Hierna opende spr. den bazar. Dan sprak de burgemeester, die met veel bewondering het werk der organisatoren had mogen gadeslaan. Spr. was overtuigd, dat met Godes hulp de bazar zeker zou slagen, zoo zelfs, dat een eventueel vol gende overbodig zou zijn! De voorzitter der organiseerende com missie, de heer C. Ofman. sprak dank woorden aan allen, die in een of anderen vorm hun medewerking hadden verleend. Hierna werd een rondgang door de zalen, gemaakt en de thee gebruikt. Reeds dade lijk was er flink bezoek. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. J. Brom van N. Amstel, Rent meesterlaan 42. naar Oosteinderweg 539 J. den Boer van Haarl.meer. Sloterweg 800, naar Oostweg 12. Vertrokken: N. J. Bckker van Stommeerweg 61, naar Hillegersberg. Emmalaan 47. Burgerlijke Stand. Geboren: Grada, D. van J. Joore en G. Hem mes. Ondertrouwd: A. D. Cornelisse 28 j. en N. van Soest 21 j. A. Eveleens 29 j. en K. y. d. Laarse 25 j. H. J. Friitel 25 J. en M. Weijers 26 j. G. de Reus 28 j. en A. Maarse 25 j. Gehuwd: H. W. Springintveld 23 j. en G. J. C. Winters 23 J. J. M. Eland 23 J en D. Stof- felsen 23 j. J. van Leeuwen 23 j. en J. Leeg water 26 J. D. Brouwer 27 J. en A. van Dru- nen 21 j. Overleden: P. Smit 68 J., weduwnaar van G. van Echdom. HAARLEMMERMEER. De kxmkwesfie der steenlossers. Donderdag ontstond nabij de Cruquius alhier, tusschen de steenlossers bij het lossen van dit voor Haarlemsche bouwwer ken bestemd materiaal over het loon- geschil weder een onaangename woorden wisseling. die zoo hoog liep, dat de hulp werd ingeroepen van de politie, die aan het relletje spoedig een einde maakte, zoo dat zich verder geen Incidenten voor deden. VOORSCHOTEN. Ten overstaan van notaris A, C. van Mourlk Broekman te "s-Gravenhage had in hotel Deurloo de openbare verkooping plaats van twee burgerwoonhuizen met schuurtje, garage, erven en grond aan de ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacques, zoon van Hendrik Roden burg en van Aartje Sterk: Martinus, zoon van Martinus Slappendel en van Wilhelmina Zwij- nenburg. Overleden: Hendrik Mulder, 44 jaar. echtge noot van Aartje van den Berg. (wonende te Oldebroek) Ondertrouwd: Gerard Visser. 25 jaar, te Al- phen a. d. Rijn en Jacoba Engelina Cornelia Dam, 21 Jaar. Bijdorpstraat No.'s 59 en 61, alhier, Koop« was de heer G. J. Yperlaan, alhier, voor f. 1300.—V WARMOND. GEMEENTERAAD. De Raad vergaderde. Na de gebruike lijke opening werden door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst voor gelezen die onder dankzegging zonder bemerkingen werden vastgesteld. Voorlezing werd gedaan van een schrij- van van Ged. Staten houdende goedkeu ring van de verordening tot wijziging van die op de heffing van schoolgeld voor het bijzonder lager onderwijs in deze ge- gemeente. In de vorige verordening was de huur waarde van het tot eigen bewoning be stemd perceel of perceeisgedeelte voorden aanslag in de personeele belasting be paald op minimum f. 150 terwijl dit mini mum thans is verhoogd tot f300. Het ge volg hiervan zal zijn dat zij die geen In komen hebben en een huurwaarde hebben van minder dan f. 300 vrijgesteld worden van schoolgeldbelasting. Ontavngstbericht van Ged. Staten met betrekking tot wijziging der verordening betreffende straatpolitie in openbare ver makelijkheden. Deze verordening is spe ciaal ln het leven geroepen om te beletten dat autobezoekers in deze gemeente wor den lastig gevallen door exploitanten van verhuur van motorbooten, die dikwijls op de treeplank sprongen om hun diensten aan te bieden. Aan de orde kwam conversie van geld- leeningen. De burgemeester stelde voor over te gaan tot conversie van een aantal leeningen tot een bedrag van circa f, 200 000 waarvan de rente varieert tus schen 4Vt en 3 3 '4 pCt. De nieuw te slui ten leening geeft een rente aan van 3'/i en een gedeelte van 3*/». Met alg. st. werd hiertoe besloten. Besproken werd een schrijven van Ged. Staten waarin dtt Ooilege het gevoelen van den Raad vraagt om de gemeente Warmond wat betreft de salarissen van den burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouders in een hoogere klas te bren gen, waardoor deze wedden worden ver hoogd. Met alg. st. werd besloten Ged. Staten mede te deelen dat de Raad zich volkomen met het voorstel kan vereenigen en verschillende leden spraken over dit voorstel hun voldoening uit. B en W. stelden voor de ontruimings termijn van de woning bewoond door den heer Van Leeuwen met drie maanden te verlengen. Hiertoe werd besloten. De heer Van Schie Informeerde naar het tarief van het havengeld. Volgens bij hem ingekomen klachten zou dit tarief te hoog zijn. De voorzitter zegde toe den heer Van Schie een tarief van de havengelden te doen toekomen. De heer Weyers heeft gelezen dat Warmond ook in een hoogere klasse kan komen, wat betreft de steunnorm. De voorziter betwijfelde zulks, doch gaf den heer Weyers in overweging deze aangele genheid ter sprake te brengen ln de werk- loozencommissie. Wethouder Oudshoorn is het besluit tot verlenging van de ontrui mingstermijn van drie maanden van de onbewoonbaar verklaarde woning ontgaan. Bij geruchte heeft spreker vernomen dat de huurder thans wel huur betaalt, het geen hij een goed Inzicht noemt. Gezien dit feit achtte spr. het zoowel ten opzichte van den verhuurder als huurder niet bil lijk een termijn van drie maanden te stel len; hij wil dezen termijn gesteld zien op 1 maand. Gezien de momenteelen toestand is de mogelijkheid niet uitgesloten dat een oplossing gevonden wordt. Het voorstel van den heer Oudshoorn vond algemeene in- stemming, doch de voorzitter lichtte dui- delijk toe dat een termijn van een maand groote bezwaren medebrengt. Na discussie werd besloten, den termijn vast te stellen op een maand. Hiema volgde geheime zitting. ZEVENHOVEN. Gekozen is tot bestuurslid der Chr. school, de heer C. de Gier. indien U een onzer nieuwe modellen haardkachels of een haard koopt met het geheel nieuwe systeem voor klein brandstof - De grootste sorteering ook in kachels, in alle prijzen. - Vakkundige plaatsing extra kwal., per pond 0.22 groote doozen0.45 NIEUWSTEEG 33 - TEL. 610. 110 of kaartavonden Croquetten, Nierbroodjes, Salades, Fijne Vleesch- waren, Comestibles ONZE SPECIALITEIT 121 van het van ouds bekende adres 98 Fa. VAN MASTRIGTCUVELIER, Vrouwensteeg 5 - Tel. 1205. Versche Eieren v.af 31/» ct. - Groote Eieren v. 5 ct. Roomboter 74 cent per pond. 122 BOERDERIJ DE WAARD v. Spe.vkstr. la. Tel. 582 - Gesloten v. half 2—half 4 10 cents p. paar. Bezoekt onze automatiek. Steenstr. 33, Tel. 4038 vanaf 6.30 v.m. tot 1.30 's nachts. 120 Weekabonnement f. 1.50; Maandabonnement f. 5.-. HOOFDKANTOOR: SPUI 149 - DEN HAAG. MARE 40 en 44 - TELEF. 1133 I Standplaats LEIDEN BEESTENMARKT. en BOTERSPRITS 18 ct. p. ons per blikje 70 ct. Leidsche Kletskopjes 35 ct. p. 1/s pond; per blikje 50 ct. Speculaas 30 ct. p. V« pond. Kleine gebakjes en petit fours 5 ct. per stuk. 95 iiiiiiiiiiiiiniiHiMiiiiiHiniiHiiiiiiiiiiiHiiiiniiiiiiiniii voor E. H. B. O. - Autobussen A. en B. volgens voorschrift der arbeidsinspectie, enz. enz. HAARLEMMERSTRAAT 119 (Speciaal Kruidenadres). De van alle goede reclame DAGBLADRECLAME I I N.Y. Ver.- Ned. Rubberfabrieken ,De O.a. te Leiden verkrijgbaar bij: Cresschoenmagazijn Vooruitgang", Haarlemmerstraat 192, tel. 3178; E Hol- lants, Visohmarkt 2; G. C. Hulst, Donkerstee® 21; C. Veer man, Kraaierstraat 37; P. J. v. d. Zanden, Breestraat 77 Ieder, die voor 25 cent besteedt, ontvangt een bon ter waarde v. 1 punt. 12 punten geven reeds recht op een fraai, tro pisch siervogeltje in een practisch vervoerkooitje, tegen bijbetaling van slechts 10 cent. 101 HAARLEMMERSTR. 228—230. Waarin U ook adverteert, wélk ander reclame-middel U ook gebruikt, U kunt er slechts menschen mee berei ken, die vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen evenzeer zullen lezen. Vandaar dat dagbladreclame onweersprekelijk de basis is van iedere grondig gevoerde reclame-campagne. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7