Stagnatie te Godesberg De K.L.M. heeft dringend meer subsidie noodig LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 23 September 1938 Chamberlain vraagt verzekeringen yUH/T IN LITTEKEN Zonder grootere hulp van het Rijk moet de dienst drastisch worden ingekrompen Uit de Rijnstreek V00RL00PIGE WISSELKOERSEN MA1KT KL WETTEN Reeds vroeg in den ochtend heerschte er bedrijvigheid te Godesberg, in afwachting van het onderhoud tusschen Hitler en Chamberlain, dat hedenmorgen om ll'/i uur in hotel Dreesen plaats zou vinden. In de vroege morgenuren brandden de lichten in het hotel Petersberg en ook aan de overzijde van den Rijn, in hotel Dreesen. was men druk bezig. Nadat Chamberlain gisteravond vertrokken was, heeft Hitier met eenige vooraanstaande leiders, als Himmler, von Ribbentrop, Goebbels, e.a. den maaltijd gebruikt. Chamberlain bleef den geheelen avond in zijn kamers van het hotel Petersberg, en liet zich ook den maal tijd daar opdienen. Naar van officieuze zijde wordt ver nomen is de voortzetting der bespre kingen echter tot een later tijdstip op den dag uitgesteld. De Britsche delegatie deelt officieel mede, dat Chamberlain een brief heeft gezonden aan Hitier. Op grond van de mededeeling der Brit. sche delegatie wordt vernomen, dat f Hitier op dezen brief zal antwoorden. De hervatting van de besprekingen tus schen de beide delegaties hangt af van het antwoord, dat Hitler Chamberlain op diens brief zal geven, aldua verklaart men te Godesberg. Naar het schijnt, vraagt de Britsche premier van den Fuehrer zekere ver zekeringen, waarvan een hervatting der besprekingen zou afhangen. Den geheelen ochtend hebben de eerste minister en zijn medewerkers gewerkt. Zij zijn in voortdurende verbinding met Lon den gebleven. Een beroep van Chamberlain. Het volgende officleele communiqué Is te Praag gepubliceerd: De regeering van Men zie voor Nagekomen Berichten en Bcursoverzicht pag. 3 van het Derde Blad. NAGEKOMEN. Rotterdam-Z. Amerika LUn ALPHERAT, thuisreis. 22 Sept. van Victoria ALUDRA 23 Sept. van R'dam te Hamburg, llaleyon Lijn VREDENBURG, 23 Sept. van Narvik te Vlaardingen. Rott. Lloyd BLITAR. thuisreis, pass. 22 Sept. Pantellaria KOTA RADJA, uitreis, pass. 22 Sept. 's nachts 12 uur Ouessant SITOE- BONDO, thuisreis, 22 Sept. van Makallah SOEKABOEMI. thuisreis, pass. 23 Sept. v.m. 1 uur Perlm BALOERAN. uitreis, 22 Sept. van Colombo INDRAPOERA. thuisreis. 23 Sept. van Singapore. Kon. Paketv. Mjj. TEGELBERG, 22 Sept. van Durban naar Mauritius. Java-China-Japan HJn TJISALAK. 21 Sept. van Shanghae naar Amoy. Java-New York Lfyn WELTEVREDEN, Java naar New York, 21 Sep. te Singapore, liullandBrltsch-Indlë HJn HOOGKERK, 22 Sept. van R'dam naar Hamburg. Holland—Australië LUn ARENDSKERK, uit reis, 23 Sept. te Antwerpen. Holland—Afrika HJn NIJKERK, thuisr., 22 Sept. v. Lorenzo Marques RANDFONTEIN, thuisr., 23 Sept voorm. te Antwerpen ME- LISKERK, 22 Sept. nam. 5 uur van Mar seille naar Gibraltar BLOEMFONTEIN. 22 Sept. nam. 11 uur van Genua n. Marseille SPRINGFONTEIN. 22 Sept. voorm. 11 uur van Dakar naar Kaapstad BOSCHFON- TEIN, 22 Sept. van Durban naar Lorenzo Marques. Holland—Ooat-Aiië LUn SEROOSKERK. thuisr., pass. 22 Sept. Gibraltar. Kon. Ned. Stoomb. MU. STELLA. 23 Sept. v. Hamburg te Amst. ACHILLES, 23 Sept. voorm. 1 uur van Amst. te Hamburg AURORA, 23 Sept. van Amst. te R'dam DEUCALION, 22 Sept. van Bourgas te Varna GANYMEDES, 23 Sept. van Amst. te Rot terdam LUNA, 22 Sept. van Kimassi te Piraeus MARS, 22 Sept. van Catania naar Venetië NEREUS, 23 Sept. van Amst. te Rotterdam OBERON, 23 Sept. van Amst. te R'dam ORESTES. 23 Sept. voorm. 4 uur van Hamburg te Antwerpen POSEIDON, naar Amst., pass. 23 Sept. nam. 11 uur Lydd RHEA, 22 Sept. van Lissabon n. Amst. THESEUS. Amst. naar Kopenhagen, pass. 23 Sept. voorm. 7 uur Holtenau TRITON. 23 Sept. van Amst. te R'dam STUYVESANT, 23 Sept. van Amst. naar W.-Indië. MU. Nederland ENGGANO, thuisr.. 22 Sept. van Port Said SEMBILAN, thuisr., pass. 22 Sept. Gibraltar. HollandAmerika LUn BINNENDIJK, thuis reis, 2 2Sept. bij Three Rivers aan den grond gevaren VEENDAM, toeristenreis, 22 Sept. te New-York. Diverse Stoomvaartberichten BATAVIER V. 23 Sept. van R'dam te Gravesend LETO, 22 Sept. van Wabana te Emden TRITO, 22 Sept. van Belfast te Fowey WILLEMS- PLEIN. 21 Sept. van Wabana te R'dam ITTERSUM, 22 Sept. van Sunderland te Sorel wINSUM, 22 Sept. van R'dam te B. Aires TROMPENBERG. 22 Sept. van Ardrossan naar Archangel SOESTERBERG. 22 Sept. van R'dam te Röytta LEERSUM. 22 Sept. van Paranagua te Bremen WIERINGEN, 22 Sept. van Sharpness n. R'dam ALGE- NIB. 22 Sept. van Rio Janeiro te Victoria SIRRAH. 22 Sept. van Hamburg te Guanta- namo ROODE ZEE. sleepb.. pass. 22 Sept. Gibraltar MAGDALA, 22 Sept. van Napels te Port Said ORANJEPOLDER 22 Sept. van R'dam te Londen JEANNETTE. 22 Sept. van R'dam te Silvertown SCHOK LAND, Swansea n. Amst., pass. 22 Sep^. Lizard MAMUR A, 20 Sept. van Houston n. Mon treal CTEODORA. 20 Sept. van Curacao te Los Angeles. De ruggegraat van elk goed reclame-plan DAGBLADRECLAME Tsjecho-Slowaklje heeft van Chamberlain een boodschap ontvangen, waarin hij vraagt overal en vooral in streken met een ge mengde bevolking al datgene te vermijden, dat aanleiding zou kunnen geven tot inci denten. Dit beroep wordt tot iedereen ge richt en met name tot de Duitschers. Derge lijke incidenten moeten noch binnen de grenzen van Tsjecho-Slowaklje worden ver wekt, noch aan de andere zijde. Van Tsje chische zijde zal men zeer zeker al het mogelijke doen, opdat dergelijke Incidenten en Inmenging van een twijfelachtig karak ter zich niet zullen voordoen. De Tsjechische regeering herinnert aan haar uitnoodiging tot kalmte en orde. Zij zal al het mogelijke doen om de En- gelsch-Duitsche onderhandelingen niet in de war te sturen. Zij hoopt dan ook, dat alle andere ele menten tot wie Chamberlain zich heeft ge wend. hetzelfde zullen doen. Nog wordt verklaard, dat wapenen slechts zullen worden gebruikt om de orde te her stellen, daar waar opstandelingen gewapen de aanvallen doen op staatsgebouwen. De regeering moet ook in het Sude- tenland^de wettige orde handhaven, en kan niet dulden, dat daden van geweld worden gepleegd. Zij moet de eerbiedi ging van het staatsgezag versterken bij hen, die in gewapenden opstand zijn. Dit Sudetenland. In het geheele grensgebied Is groote ver ontwaardiging gewekt door nog onbeves tigde berichten, dat bij de herbezetting van het Sudetenland door de Tsjechen vijftig Duitschers zouden zijn gedood. Bidstonden voor den vrede. Kardinaal Van Roey, de aartsbisschop van Mechelen, heeft den priesters van alle kerkelijke gemeenschappen opgedragen in de maand October na afloop van alle Mis sen te laten bidden voor den vrede. De Poolsche troepen. De plechtige ontvangst der van de ma noeuvres terugkeerende Poolsche troepen, welke tegen vandaag om tien uur op het marktplein te Teschen was vastgesteld, zal niet doorgaan, daar de tegenwoordige toe stand een dergelijk tijdverlies niet veroor looft, aldus bevoegde kringen. Men meent te weten, dat de in de buurt van Teschen geconcentreerde troepen weer hun post op de grens hebben betrokken. Sinds gisteren worden op alle stations In het grensgebied zendingen munitie gelost en komen groote troepenafdeelingen aan. Troepen uit Praag in de richting van Karlsbad gedirigeerd. Vanochtend om 11 uur zijn 120 vracht wagens met militairen uit Praag ln de richting van Karlsbad vertrokken. Alle openbare gebouwen te Praag staan onder militaire bewaking. Sovjet Rusland dreigt Polen met opzegging van niet-aanvalspact. De waarnemend volkscommissaris van buitenlandsche zaken der sovjet-unie. Po- temkln, heeft den Poolsche zaakgelastigde te Moskou een nota overhandigd, waarin de Poolsche regeering ervan in kennis gesteld wordt, dat de sovjet-regeering het sovjet- Poolsche niet-aanvalspact zou opzeggen, in geval de Poolsche regeering troepen op Tsjechisch gebied zou laten opmarcheeren. Artikel 2 van dit pact ontslaat inderdaad een contracteerende partij van haar ver plichtingen ingeval de andere partij zich zou overgeven aan een aanval tegen een derde. De Sovjet-Russische nota ls geba seerd op de berichten, waarin melding wordt gemaakt van Poolsche troepencon centraties aan de grens van Tsjecho-Slo waklje en door de Poolsche regeering tot nog toe niet tegengesproken geruchten.dat troepen van dat land zich zouden voor bereiden op een overschrijding van de grens. De nota voegt hieraan toe: de Sov- jetregeering verwacht, dat deze geruchten worden tegengesproken. De stemming te Berlijn. Het bericht Inzake een briefwisseling tusschen Chamberlain en Hitler en de op schorting van het onderhoud te Godes berg. hebben in Duitsche politieke krin gen een nieuw gevoel van onbehaaglijk heid gewekt. Men vraagt zich overal af, of de door de Sudeten-Duitsche affaire veroorzaakte crisis niet opnieuw in een zeer kritieke fase treedt. De uiterst felle toon der bladen wordt in zekere buitenlandsche kringen uitgelegd als een aanwijzing voor een ver ergering van den toestand. Voorbereidingen voor luchtafwecr- oefeningen. Op verschillende plaatsen te Berlijn worden voorbereidingen getroffen voor luchtbeschermingsoefeningen en verduiste ringsproeven. Vanochtend zijn op verschil lende gebouwen stukken luchtafweerge schut geplaatst. boekbespreking. Bil de Uitgevers MU. Holdert en Co. te Am sterdam is verschenen „Qua Vadis" of De Weg naar „ongekende welvaart", door W. C. Sickesz, oprichter en bestuurder van de N.V. Hollandsch- Zwitsersche chocoladefabriek ..De Tjoklatfabrie- ken" te Amsterdam. De schrUver voegde bij deze uitgave een brief met het verzoek aan dit boekje onze volle aan dacht te geven en het zoo noodig zelf éen of meerdere malen te herlezen. Alleen al het feit. dat schrijver zich ernstig bezig heeft gehouden met de oorzaken van de wereld-crisis en alle ellende, die daaraan vast zit, waarbij in de eerste plaats de werkloosheid genoemd moet worden, met welke studie bU schrijver het plan gerijpt is om tot betere eco nomische toestanden te geraken en de werk loosheid op te lossen, geeft ons aanleiding, het lezen van ..Quo Vadls?" warm aan te bevelen. Of schrijvers plan voor uitvoering in aanmer king komt. meenen wij te mogen betwijfelen, doch wij laten het aan meer bevoegden over dit werkeUjk te beoordeelen. „Tot ziens, Henk. Het was een fijne mid dag; lk kom morgen om denzelfden tijd terug!" —a De K.L.M.zoo lezen wij In de Vliegwe reld" maakt momenteel moeilijke dagen door. Zooals men reeds heeft vernomen, heeft ook zij om een subsidieverhooging gevraagd. Die verhooging is hard noodig, want wanneer de maatschappij onverhoopt deze verhoogde subsidie niet mocht krijgen, dan staan de zaken er slecht voor. 'Zooals men uit de ln ons Blad gepubli ceerde begrooting van het Verkeersfonds heeft kunnen lezen stelt de regeering voor de subsidie niet te verhoogen en onveran derd vast te stellen op een half mlllioen Red. L. D.) Men verlleze niet uit het oog, dat het half millioen. dat de K. L. M. in de laatste ja ren ontving, voor een verkeersbedrijf met internationalen omvang niet eens zoo veel ls. De spoorwegen bijv. ontvangen bij ons 36 mlllioen per jaar! Bij dit halve mdlioen van overheidswege komt dan nog een zeer aanzienlijk bedrag van de P.T.T., voornamelijk voor den dienst AmsterdamBatavia, maar ook de Euro- peesche lijnen, en in de eerste plaats de nachtdienst op Keulen, zijn voor een deel gegrondvest op de postcontracten die vele' millioenen opbrengen. Toch verdient de K. L. M. op het oogenblik in verhouding veel minder aan de post. Immers de af schaffing van het luchtrecht Is een be langrijk sociale vooruitgang geweest, doch daarom nog geen financieele. De P TT. verdient zoodoende minder uit dit briefver keer en de luchtvaartmaatschappij dito. Nu moet men zich niet blind staren op de vermeerderde inkomsten van de K. L. M. in 1938. Zeker, het ls juist, maar de uitga ven stegen in verhouding nog veel méér, zoodat de maatschappij verder van het rendement is dan ln den voorzomer van 1937, toen zij er niet zoo heel ver meer van af was. De financ'ën van de maat schappij vertoonen een tendenz welke men bij de meeste buitenlandsche maatschaD- pijen kan waarnemen. Engeland heeft dit tijdig opgevangen door Imperial Airways een belangrijk hoogere subsidie toe te kennen. Is nu de zaak bij de K. L. M. zoo on rustbarend? Het zou overdreven zijn dat aan te nemen, maar een land moet zich nu eenmaal offers getroosten, wil men mee kunnen doen in den strijd om een eerste plaats in het wereldluchtverkeer te blijven innemen. Die offers zitten in den aanschaf van nieuw materieel, ln het exploiteeren van nieuwe lijnen, ln het In stand hou den van het oude net. De K L M. nu mist de activa om het ver schil tusschen uitgaven en inkomsten, het welk, zooals gezegd, in negatieven zin is uitgegroeid, aan te zuiveren. Tegen het einde van het volgende jaar zal een greo- ter en nieuwer type op de Amsterdam Batavia-lljn ingezet moeten worden. Men denke niet dat zulks niet noodza kelijk is. Het is inderdaad een dwingende noodzaak door de concurrentie op dit tra ject. Maar als inet de subsidie van een half millioen niet eens het nadeelig saldo gedekt kan worden, hoe zal er dan een nieuwe vloot van bekostigd kunnen worden? Daarom en wij betoogen het met klem is verhooging van sub sidie een eerste eisch. En het is zeker geen overdreven eisch! Wanneer de re geering zoo lang door dik en dun de plannen van de K. L. M. gesanclion- neerd heeft, kan zij nu moeilijk die zelfde maatschappij in den steek laten. Er is meer subsidie noodig, laat dc K. L. M. deze krijgen! Minstens een mil lioen meer achten wij voor 1939 nood zakelijk, dus in totaal rond anderhalf millioen. En dit is nog geen bedrag om van te schrikken, wanneer men het vergelijkt in verhouding tot buitenland sche maatschappijen van een gelijk- waardigen omvang als de K.L.M. Met dat extra millioen kan tenminste een goed deel van de nieuwe vloot bekos tigd worden. Doch de minister van Wa terstaat staat er huiverig tegenover. Het Rijk is volgens hem al zoo arm met al die millioenen die voor Defensie moeten worden uitgegeven, enz., dat wij er niet aan zouden kunnen den ken een verhoogde subsidie toe te ken nen. Maar voor de gevolgen van een weigering schijnt de minister blijkbaar niet huiverig te zijnl Die gevolgen zou den niettemin hoogst ernstig kunnen zijn! Ernstige gevolgen Men behoeft niet dagelijks de besprekin gen ln de directiekamer van de K L. M. bij te wonen, om deze gevolgen te kunnen veronderstellen. In korte trekken zouden die als volgt kunnen worden vastgesteld. De AmsterdamBatavia-dienst moet blijven zooals hij ls. Dat wil zeggen, die kan geen veer laten. Die moet noodzakelijk op het hoogst mogelijke peil blijvijen, anders zou de K. L. M. de ruggegraat van haar bedrijf moeten missen. Dit houdt de con sequentie in dat de K.L.M. nieuwe toestel len voor dezen dienst dient te hebben. Dat zal dag en nacht vliegen ln twee tot drie dagen worden. Daar ontkomt de maat schappij niet aan die het al jaren lang de zen kant uitgestuurd heeft. Maar waar moet de K. L. M. de mil lioenen vandaan halen om een nieuwe vloot te bekostigen? Daar is maar één antwoord op: uit dras tische bezuinigingen! En wel zóó drastisch als men z'ch maar nauwelijks kan voorstellen. Het binnen- landsche verkeer bijv. zal Ingekrompen worden. Het Europeesche net echter zal de grootste en de meeste veeren moeten la ten. Diensten die maar even ongunstige bedrijfsresultaten opleveren zullen er on verbiddelijk uitgemikt moeten worden, al bezitten ze reeds een traditie van vele Jaren, ja soms van de opricht ng der maat schappij af. Wij denken hier bijv aan het Scandina- vië-verkeer. dat ongetwijfeld In dit nood geval zal moeten teruggebracht worden tot de geringste proporties. Naar Londen zoo stellen wij ons voor zullen hoog stens vijf diensten per dag komen, alles ge rekend voor het zomerseizoen. Parijs zal één of twee lijnen van de drie moeten mis sen. De lijn FrankfortMilaan—Rome gaat er so-wie-so uit, evenals Hamburg, terwijl Eerlijn ook niet veel meer zal wor den. Praag hangt te veel van de politieke locstanden af om er een oordeel over te vellen., Dit is het droevige beeld dat ons voor oogen staat en het Europeesche verkeer van de K. L. M. zal weer het aspect krijgen van tien jaren terug! Altijd wanneer de regeering niet wil in zien dat een verhoogde subsidie er moet komen Massa-ontslag. Maar wij zijn er daarmede nog niet. Want wat zijn de consequenties van een derge lijke inkrimping van het luchtnet? Het ligt voor de hand. De K.L.M. zou voor het malle geval komen vliegtuigen over te hou den, hangars vol, temeer daar de DC-3 machines van de Indië-lijn zouden vrijko men. Er zou een teveel ontstaan aan ma teriaal en dat is het grootste kwaad een teveel aan personeel! Men begrijpt de gevolgen: grootscheep- sche verkoopen van de vloot en een radi caal ontslag van personeel. Dat kan men op zijn vingers narekenen. Nemen we aan dat de vloot tot 40 vliegtuigen wordt in gekrompen. dan zullen zeshonderd men- schen bij de K. L. M. hun brood verliezen. Zijn deze voor de hand liggende gevolgen den minister van Waterstaat bekend? Het spreekt vanzelf dat wij aannemen dat dit wel het geval moet zijn. Daarom begrijpen wij niet hoe zijn weigerende houding voor een verhoogde subsidie te moeten verkla ren. Is dan een groote en sterk ontwik kelde nationale luchtverkeersmaatschap- pij niet eveneens van belang voor Defen sie? In gevaarvolle tijden zal het bezit van een flink aantal geschoolde vliegers uif de burgerluchtvaart een belangrijke bijdrage kunnen vormen voor onze nvlitaire lucht macht. Al was het dus alleen daarvoor, dan gaat het motief dat Defensie momen teel reeds zooveel millioenen kost, hier niet op als argument om de K. L. M. een ver hoogde subsidie te onthouden. En nu, wat te doen? Wij maken ons sterk, dat wanneer cez» kwestie aan een volksvertegenwoordiging zou worden voorgelegd, men unaniem van oordeel zou zijn: Steunt de K. L. M.! En zeker In dezen tijd! Geeft de K. L. M. wat haar toekomt en aarzelt er vooral niet te lang mee, ook niet in dergelijke gecompli ceerde zaken als een subsidieregeling. Trouwens, die heele regeling moet. eens voor een langen tijdsduur worden vastge steld en zoodanig bepaald, dat de maat schappij hieromtrent niet van wi'lekeur afhankelijk is. De eene minister zal zus re deneeren en de andere zoo. Dat gaat niet voor een bedrijf als de K. L. M. D„ar moet men weten waar men aan toe is. Die on zekerheid is reeds nu voelbaar. In afwach ting van de hopelijke herziening van des ministers oordeel en beleid is he'; winter- iuchtnet van de K. L. M. ook niet zoo sterk ontwikkeld als men verwachten mag van het tempo der laatste jaren. Hoe dan ook. het schrikbeeld dat ons voor oogen hangt wanneer de verhoog de subsidie aan de K. L. M. geweigerd wordt, mag nimmer werkelijkheid wor den. Onze reputatie als luchtvarende natie is er mede gemoeid. Onze natio nale luchtvaartmaatschappij zon aan zienlijk aan glans inboeten en haar verdere ontwikkeling worden beknot, wanneer zij op den voet der oude sub sidie zou moeten voortleven. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik, z. van M. v .d. Panne en J. C. Koster; Willy d. van W. Hoogendoorn en H. van Dijk; Johanna Frederika Gerdina, d. van H. J. Huisman en H. Batelaan; Cornelia Willemina. d. van A. van Geen en C. W. Rijn hout; Wilhelmus Felix Jozef z. v. P. B. Bakker en M, J. Th. van Pelt. Overleden: G. v. d. Lagemaat 68 jaar. echtg. van J. van Vliet; K. A. van Wensveen 58 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: F. A. J. Broekhoven. Weijpoort 19; K. Luijtjes. Nieuwstraat 54; C. van Duijn. Emmakade 116. Vertrokken: J. C. Burggraaf, naar Valken burg, Zetten Hoofdstraat 17; J .v. d. Veen en echtgenoot^ naar Wassenaar, van Zuijlen van Nijeveldtstraat 145; R. P. Steijn, naar Haar lem. Zwanenlaan 167; M. Mulder naar Oude- Tonge. Heerendyk 9; W. Bongenaar naar Utrecht, Asterstraat 30: J. Gelderblom naar Nieuwpoort. Oosthoofdstraat 54: A. T. Verboo naar Boskoop. Julianaplein 21; A. Koning n. Middelburg. Zacharlas Jansenstraat 43. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsbert. Z. van H. van der Neut en M. van der Horst Hendrika Cornelia, D. van A. Vianen en W. Vork. Getrouwd: C. Kuijf 23 j. en W. G. van der Voorn 23 j. Ondertrouwd: R. Lubbers 23 J. en J. Schel- llngerhout 17 j. van Zevenhoven G. J. van den Berg 26 j. en L. A. Leenhard 24 j. W. Hoogland 31 j. van Den Haag en M. P. C. Leen hard 23 j. Overleden: B. A. C. Zaal 60 j., echtgenoot van J. Treels. (12 uur) Londen 8.92; Berlijn 74.10; Parijs 4.99'/*: Brussel 31.30; Zwitserland 42; Kopenhagen 39 82; Stockholm 46; Oslo 44.82; New York 1.85 5/8: Italië Vrije lire 9.80; Reisllre 8.75; Bankpapier 7.30. LEIDEN, 23 Sept. Ter Veemarkt aangevoerd: 5 stieren, 55 kalf- en melkkoeien prijs p. stuk f. 180—275, handel tam: 31 varekoeien e.a. f. 140 f. 180; 86 vette koeien f. 180270, per kilo 'schoon gewicht) 7076 ct., handel stroef; 23 glaakalve- ren f.2045, handel mat; 14 vette kalveren f.80120. per kg. 70100 ets., handel tam: 110 nuchtere slachtkalveren f. 510. handel mat; 250 vette schapen, f. 1624, handel mat; 429 weide- schapen f. 1422, handel mat; 162 mestvarkens f.1336. handel z. m.; 196 biggen f.712.50; 2 paarden; 52 veulens f.100180, handel tam; 15 bokken en geiten f.25. handel stug; 11 zeu gen f.4570. handel z. m. LEIDEN, Kaasmarkt van 23 Sept. Goudsche kaas le soort f. 26.5028.50 per 50 kg., 68 par tijen; 2e soort f.2426, handel matig; Leidsche kaas le soort f. 25.5027, 2e soort f. 2425, 16 partijen, handel matig. AARLANDERVEEN. 22 Sept. Eierveiling. - Kipeieren f. 4.105.00 per 100; kaas 23 ct. per pond. BODEGRAVEN. 22 Sept. Eierveiling BPJC.V. Aangevoerd 9156 stuks kipeieren; prijs wit f4.40 4.70, bruin f. 4.705.00; kuikeneieren f. 2.90 3.90; eendeieren f. 3.703.90. BOSKOOP, 22 Sept. Coöp. vereen. „De Bosk. Veiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 3346 ct.; Wendland 1925 ct.; Hadley 7085 ct.; Claudius Pernet 1824 ct.; Briarclïf 6582 ct.; Butterfly 1826 ct.; Steward 2530 ct.; Wllh. Kordes 18—23 ct.; Mme Jules Bouché 14— 19 ct.; Rosalandia 2332 ct.; Florex 17—26 ct.; Phoebe 3045 ct.; Vierlanden 3647 ct.; Chas B. Kilham 16—18 ct.; Edith Helen 23—26 ct.; Aug. Noack 1824 ct.; Else Poulsen 3247 ct.; Gloria Mundi 3045 ct.; Ellen Poulsen 2438 ct.; Paul Grampel 2832 ct.; Rosa Mundi 60 80 ct.; Mevr. v. Straaten van Nes 2229 ct.; Ingar Ohlson 3649 ct.; Queen Mary 1520 ct.; Gemengde rozen 12-18 ct.; Chrysanthen, groot- bloemig. 10 st. 6090 ct.; idem, tros, 10 st. 16 22 ct.; Dahlia's 10 st. 59 ct.; Asparagus, 10 stuks, 7—11 ct.; Physalis Franchetti 10 st. 12 18 ct.; Clematis Durandii 10 st. 1015 ct.; Cle matis Prins Hendrik 10 st. 7090 ct. LEEUWARDEN, 23 Sept. Zuivel. Nagelkaas 2830; Goudakaas 3639; Edammerkaas 10 46. Aanvoer 1460 Veilingboter f. 1.331.10 per KG. Aanvoer 2'6 vaten. Commissie 77. - Ver- eeniging van ZuivelmaatschappijenEdammer kaas 20 plus f.1.5012; idem 40 plus f. 19.50 20; Goudsche kaas 20 plus f. 11.5012. idem 40 plus f. 19.50—20; Volvette kaas 40 plus f.23—24. Broodkaas 40 plus f. 19.5020. Leidsche kaas 20 plus f. 1212.50, alles per 100 KG. Stemming goed. LEIDSCHENDAM, 22 Sept. Blesse Paard - 2567 kipeieren, prijs f. 4.805.50: eendeieren f. 4.054.40 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM. 22 Sept. - Gele komkom mers 1ste soort f. 34.60. 2de soort f. 22.80, 3de soort f. 1—1.50; Kropsla. 1ste soort 5070 ct.; Peen f. 2.903.60; Bloemkool, 1ste soort f. 12.30 —13; 2de soort f. 6.10—7.90. uitschot f. 2.50—4.00; Tomaten, midd. f.22.10, groote ronde f.2 2.40. 2de soort f.2; Andijvie per 100 f. 0.501.30; Spinazie 4 kilo 2439 ct.; Postelein f.33.60; Snijboonen 2124; Prei f. 2.503; Meloenen f.6 24; Druiven f. 12.10—13.80. NIEUWKOOP, 22 Sept. Eierveiling. - Aange voerd 3500 eieren. Prijs f. 4.204.80; kleine eieren f. 33.40 per 100. NIEUWVEEN. 22 Sept. Kipeieren aanvoer 798 stuks, prijs per 100 st. f. 4.304.90; eendeieren aanvoer 24 stuks, prijs per 100 st. f3.053.15. NOORDWIJKERHOUT. Veiling „De Een dracht". 22 Sept. Pronkboonen 3570 ct., rente- gevers f. 1.151.75. stok heerenb. z. dr. f. 1.05 f. 1.15. stamheerenb. z. dr. f. 1.051.25. enkele heerenb. m. dr. f0.901.50. snijboonen f. 1.05 f 1.85. dubb. heerenb. z. dr. f. 1.051.55. alles per zak van 10 kg. VOORHOUT. 22 Sept. Slachtkonijnen f.0.90— 1.20; jonge konijnen 15—35 ct.; Kippen (slacht) tot 60 ct.; duiven tot 10 ct. Alles per stuk. WOUBRUGGE. 22 Sept. Aanvoer 800 eieren. Prijs kipeieren f. 4,80—5,10; eendeieren f. 3,65 per 100 stuks. ZEVENHOVEN, Eierveiling enz. van 22 Sept. Aantal eieren 1127: prijs kipeleren f. 4.45—510 per 100 stuks, eendeieren f. 3.10. bananen f.0 20 per 4 stuks; appelen f. 0.25 per kilo. ZOETERMEER. 22 Sept. Aanvoer 6000 eieren. Prijs kippeneieren f. 4.305,45; kleine kippen eieren f. 2,40—3,75; kalkoeneieren f. 5—5,50 per 100 stuks. 8-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3