De Bedoeïn en de rijstkorrels Goede oplossingen RAADSELS Oplossingen Hij redde den vreemdeling van den hongerdood, maar Het is snikheet in de Arabische woestijn als de jonge koopman Atooe Hassan op zijn kameel Tijdt van Bagdad naar Medina. Het jonge kameeltje dat ncm draagt, is bijna geheel wit: het is tenminste volgens het zeggen van den handelaar bij wien hij het kocht, een regelrechte afstammeling van een der kameelen van den profeet Mo hammed. Aboe Hassan is nog Jong en onervaren. Hij is niet precies op de hoogte van de ver schrikkingen der woestijn en weet dus ook niet. dat er soms plotseling eem heete Sa- moenwind kan opsteken, die huizenhooge golven warm zand voor zich uitblaast. Langs den weg, die zijn kameeltje aflegt, liggen de geraamten van dieren, die allen den ver- schrifckelijken woestijndood gestorven zijn; den dood door dorst, honger of verstikking onder het heete zand. Het is eigenlijk heel erg roekeloos van Aboe Hassan, dat hij ln zijn eentje probeert van Bagdad naar Medina te rijden. Maar als alle Mohammedanen gelooft hij, dat Allah zijn wegen bestuurt. Zonder Zijn wil kan er toch niets gebeuren en als Allah wil, dat hij sterft, dan gebeurt het ook als hij rustig thuds blijft. Zoo redeneert Aboe Hassan en dus rijdt hij door, almaar door in de richting van het dorp Djof, waar hij de eerste oase zal vinden. Daar hoopt hij frlsoh water te krijgen voor zijn kameel en misschien wel versch kalfsvleesoh en dadels. Maar tusschen Bagdad en Djof ligt vijf honderd kilometer. Op zoo'n lange reis kan veel gebeuren. Er gelbeurt ook iets, want juist als Aboe Hassan de palmen van Djof ln de verte ziet opdoemen, steekt opeens de heete woestijnwind op! De heele wereld lijikt plotseling één zandwolk. Het zand be neemt het uitzicht volkomen, het dringt door de gesloten oogleden, in de ooren en door de opeengeklemde lippen. De kameel strekt den kop naar voren en blijft onbeweeglijk liggen. De kameel weigert nog één stap te doen. Hij knielt neer, strekt den kop ver naar voren en blijft onbewegelijk liggen. En de man weet, dat geen overreding en ook geen zweepslag kunnen helpen. Dus springt hij uit den zadel, gaat achter den kameel lig gen, trekt zijn gebedstapijtje over zich heen en wacht. Het stuifzand valt steeds sneller en steeds hooger over hen heen. Opstaan zou nutte loos zijn. Den volgenden dag komt een Bedoeïn te paard voorbij den zandheuvel. Hij bevrijdt Aboe Hassan en zijn kameel. Het dier is ge storven, maar de man leeft nog en drinkt gretig van het water, dat Ibrahim Mustafa hem reikt. Dan fluistert hij met gebroken stem: „Honger!" En Ibrahim geeft hem een scho tel rij6t, dien hij gretig verorbert. Aboe Hassan 1® 'blij en dankbaar. Voorop Ibrahim's paard rijdt hij naar Djof en dan per karavaan verder. De lust om alleen te reizen is hem voorgoed vergaan! Het is tien jaar later en Aboe Hassan is een rijk man geworden. Als hij weer eens van Bagdad naar Djof reist, nu in zijn splinternieuwe auto, komt hij toevallig Ibrahim tegen. Hij stapt uit en omhelst hem vurig Dan opent hij het portier en samen rijden ze verder. Als ze Djof binnenrijden, zegt Alboe Has san: „Ik moet je nogmaals danken voor je onbaatzuchtige hulp van vroeger" en hij drukt den Bedoeïn tien goudstukken ln de ontvangen van: Beppie Henzen, Aukje van der Walie, Bram Snits, Geertrui de Groot, Emma de Groot, Miep Vermeulen, Coba Sleyser, Nelly Stafleu, Marietje de Mooy. Pieter W. Mar- tiin, Toos de Vos, Rie de Vos. Joke de Vos, Airnie Schneider. Hannie de Wekker, Sluusje de Wekker, Piet de Best, Corrie van Weizen, Johan Spijker, Jan Spijker, Annie Schipper, Adri Schipper, Riekje Leemans. Willy Wig- gers, Frans Pison, Corrle Dek. Mientje de Water, Henny van Vliet. Liesje van Driel. Ankie van Driel, Henny van Driel, Elsje Boterenbrood, Ineke Boterenbrood. Annie Schouten. Jood Schouten. Nel van der Bijl. Ans Nieuwenhuys, Carla Optendrees. Lydia Optendrees, Beppie Optendrees, Marietje Prenen, Toni Neuteboom, Afke Neuteboom, Grietje de Graaf, Truus Sluymer, Leuntje Koekebakker,, Beppie Sparenburg, Jannie van Biezen, Rika de Graaf, Mien Verstraa- ten. Trijntje van Schaik, Truida Overduyn, Tini Overduyn, Jaap Kruit, Jettie Heyloo, All Rensink, Truusje van Weizen. Lydia Botermans, Army Bekooy, Lucie Paats, Bep pie Paats. Coba Verlind, Niek Bakker, Rietje Brandt Alida Stlkkelorum, Koosje Stikke- lorum. Jan Bronsgeest, Leny Moraal, Janny van Groeningen, Annie Lek, Ida Maria de Graaf, Jannetje van Kampenhout, Jantje Crama, Dirk Orama. Rie Deveiing, Riek de Vos, Annie van der Vos. Emmy Naber, Willy van Rijn, brief met 8 goede oplossin gen zonder naam, Jo Drabbe, Willem La- man, Paulus Laman, Marietje Laman. hand. Maar inplaats van dankbaar te zijn, lachit Ibrahim iistdg en zegt: „Die tien goud stukken neem ik aan als eerste afbetaling edele heer. Morgen zal ik U mededeelen welk bedrag U mij werkelijk schuldig bent". Hij stapt uit en spoedt zich naar den dorps schoolmeester Omar Abbas. „Kun Je rekenen?" vraagt Ibrahim. „Ja zeker, edele heer", zegt Omar gevleid. „Vertel me dan eens hoeveel vrucht draagt een rijstkorrel in één jaar?" „Vijftig korrels." ,J5n in twee jaar?" „Vijftig maal vijftig." „En in tien jaar?" Nu moet Omar er een papiertje bij halen, maar ook dat rekent hij uit. Het zijm 27 tril- lioen korrels. .Hoeveel is dat?" vraagt Ibrahdm. „Meer dan op Arable's bodem groeien kan." Ibrahim is tevreden. Hij duwt Alboe Has san het papiertje onder den neus en zegt: „Zooveel rijstkorrels zou ik van U krijgen, als ik U toen één korrel gegeven had. Ik gaf U echter een heel bord vol rijst, reken nu zelf maar uit, wat U me schuldig bent." Aboe Hassan schrikt, hij weet dat degene, die zijn schulden niet betaalt in de woestijn een verloren man is. Het is natuurlijk on zin, wat Ibrahim zegt, maar hij is machte loos aam den Bedoeïn overgeleverd. HSJ praat en praat, maar het helpt niets. Dus loopen ze samen naar den rechter, den wijzen Ali Isrnaël. Deze luistert aandaohtlg naar wat de belde mannen te vertellen hebben. Hij vindt het een moeilijke zaak. Hoofdschud dend en vooihoofdfronsend neemt hij het eene vel papier na het andere en rekent, en rekent. Ja, het klopt precies. Ibrahim Mustafa krijgt van Aboe Hassan zódveel rijstkorrels ais de heele wereld nauwelijks in één jaar kan voortbrengen. Mjustafa lacht listig en Alboe zucht. Hij denkt: .Ach wat een ongelhk! Nu zal ik wel nooit bij mijn vrouw en kinderen terug komen". Maar dan staat de rechter op. Hij zegt: „U wilt me misschien wel even verontschul digen. Ik moet naar huis om mijn vrouw te verzoeken vijftien eieren te koken, want daarop wil ik een van mijn kippen te broe den zetten". En hij wil de deur uitgaan. Maar Ibrahim trekt hem bij zijn mouw terug en zegt: „Vergeef me, edele heer rech ter, maar U weet toch wel, dat gekookte eieren niet kunnen worden uitgebroed?" De rechter keert zich om. „Ach," zggt hij, „dat wist ik niet! En nu begrijp ik tege lijkertijd ook iets anders." „Wat begrijpt U dan?" ,Dat jouw gekookte rijst geen vrucht kon geven", lacht de rechter. Ibrahim sluipt met beschaamde kaken de deur uit en Alboe Hassan lacht blij. Er is hem een centenaarslast van het hart ge vallen. Gelukkig dat er nog rechters zijn in Arabië I (In de raadsels wordt uitsluitend de nieuwe spelling gebruikt). voor allen om uit te kiezen: de groteren vier; de kleine ren drie goede oplossingen. Let wel: de oplossing van raadsel 5 mag voor 2 goede oplossingen tellen. I. Ingezonden door Janny van Groeningen. Begraven steden. De bever wijkt van die plaatsen waar mensen wonen. De locomotieven remden dadelijk. Mijn vinger kleeft nog van de lijm De overvaart werd door het ijs belem merd. De wasvrouw moet die schorten en die overhemden helderder wassen. n. 1 Ingezonden door Ben en Wim Nieboer. Welk spreekwoord staat hier? D. m..e...t..d ....t g... .n d. m..d. UI. Ingezonden door Drietal van Vliet. Wie leest hieruit de voornaam voluit van: Rie Manan. Stien Chri. An Heel. IV. Ingezonden door Rudi van Straten. Roept de koekoek voor Pinksteren of na Pinksteren? V. Ingezonden door Abram Fakkel. Mijn geheel is een spreekwoord van 35 letters. 1. 11, 2, 3 is een meisjesnaam: 8, 9, 10, 11, 12, 13 doet men op het water; 17, 18 is een lidwoord; 19 20 21. 22 draagt men om het middel: 28, 26 23 8 Is een klein ijverig insect: 8. 9, 9, 17 is een kleur; 31, 5. 30. 25 is een huisdier; 35. 32, 33, 24 is een deel van je voet; 14, 16, 7, 6. 19 is een lengtemaat; 34, 12, 6 ls iemand uit een sprookje; 14, 32, 33, 19 is een groot wa'er; 4. 5, 5, 26 is de tegenstelling van leelijk; 16, 31. 27, 29 wordt dagelijks gedronken. VI. Ingezonden door Janna Struik Vorm 7 bekende diernamen van: vlin, luw, kro, li, raf. ko, ka. der, dil, gi, meel, O, ze, fant, zwa, fe. bra. VU. Ingezonden door Annie en Gerard Zandvliet. Mijn geheel bestaat uit 12 letters en noemt een plaats in Zuid Holland. 7, 6, 4 is geen ja; 1, 8, 11, 12 is een meisjesnaam; 9. 4, 10, 11, 12 is een getal; 3, 6 4, 1 is een ander woord voor schor; 5, 8, 9 is een deel van een vis; 2 ls een medeklinker. der raadsels uit het vorige nummer. 1. Een paddestoel. 2. Nederland onder Napoleon heeft onder vonden wat onderdrukking was. 3. Kameel, tijger, schaap, ezel, paard. 4 Grootvader en Grootmoeder, hun zoon met zijn vrouw en hun drie kinderen: twee meisjes en een jongen. 6. Juliana. Juli, Anna. 6. Vliegmachine, Vrijdag, Londen, ingang, Edison, gratis, marter, aalbes, cactus, huzaar, Italië, narcis, ekster. 7. Darwintulp, pulp. in, dal, rit, wip. 8. De ijsbaan (een brug).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 21