De wilde Zwanen Nieuwe uitbreiding van leger en vloot 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 September 1938 Zesde Blad No. 24078 Aanbouw van klein vlootmateriaal Vervangende Kruiser voor Hr. Ms. Java GEMENGD NIEUWS Vier regimenten motor- artillerie. Aan de memorie van toelichting tot de defensiebegrootlng wordt het volgende ont leend: De begrooting van den gewonen dienst 1839 wordt aangeboden met een eindcijfer, dat f. 24.498.932 hooger is dan dat van het dienstjaar 1938. Aan de toelichting tot den kapitaaldlenst wordt ontleend. Zeemacht. In verband met de omstandigheid, dat op art. 219 bedragen zijn gebracht voor een aantal schepen en vliegtuigen, die ln den oorspronkeiyken opzet van den uit den kapitaaldlenst te financieren aanbouw niet voorkwamen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de aanvankelijke geraamde kapitaals uitgaven zullen worden overschreden, wordt o.a. het volgende opgemerkt. Bij de behandeling van de defensiebegroo tlng voor het dienstjaar 1938 is reeds met een enkel woord ter sprake gekomen het groote belang, dat gelegen ls in het treffen van de noodige maritieme maatregelen tot het beveiligen van den Invoer van voedsel en grondstoffen over zee, wanneer de om standigheden daartoe leiden. De verdere overweging van dit vraagstuk, ten nauw ste samenhangende met de economische en industrieele verdedigingsvoorberelding, heeft de overtuiging geschonken, dat voor de be doelde handelsbescherming eenige uitbrei ding van het materieel, dat volgens de be staande plannen in Nederland aanwezig zal zijn. noodzakelijk is. Dat materieel zal aldus dienen te worden gekozen, dat het tevens voorziet in een noodig geachte versterking van de passieve en actieve kustverdediging. In die uitbreiding zal een belangrijke plaats kunnen worden ingenomen door twee wa pens, welke in den jongsten tijd een sta dium van ontwikkeling hebben bereikt, die het mogelijk maakt om voor in verhou ding geringe kosten een aanzienlijke ver sterking van de maritieme strijdkrachten te verkrijgen, n.l. de motortorpedoboot, en het torpedowatervllegtuig. Teneinde het geschetste doel te kun nen bereiken, zal aldus het resultaat van gegronde bestudeering -t- boven hetgeen volgens de reeds bestaande aanbouwplannen beschikbaar zal ko men, een versterking van de lichte strijdkrachten noodig zijn met een 11- tal motortorpedobooten, 10 torpedo-wa tervliegtuigen en een 6-tal lichte con- voyeurs, tevens ingericht voor mijnen vegen. terwijl bovendien 1 kanonneer boot als reserve voor de 6 onmisbaar moet worden geacht. De vloot in Indië. Doch niet alleen de vloot in Nederland, ook het in Nederlandsch-Indië gestation- neerde deel van de staatsmarine eischt nog eenige bijzondere voorzieningen, ten deele als gevolg van de gewijzigde internationale omstandigheden. Reeds lang had zich bij gecombineerde oefeningen in afgelegen deelen van den Archipel en vooral ook gedurende perioden van verhoogde activiteit der zeemacht als gevolg van bijzondere spanningen in de Jnternatlonaal-politleke verhoudingen, de behoeft? doen gevoelen aan eigen tank schepen, bij gemis waarvan de bewegelijk heid der vloot zeer wordt belemmerd. Wel ls waar zal het in tijden van oorlog of oor logsgevaar door vordering mogelijk zijn de beschikking over enkele particuliere tank booten te verkrijgen, doch hiermede kan eenige tijd gemoeid zijn. Ten einde reeds ln tijd van vrede ln de behoefte te kunnen voorzien en om bij het uitbreken van een gewapend conflict in het verre oosten pa raat te zijn, wordt het noodzakelijk geacht, dat de vloot in Nederlandsch-Indië de be schikking krijgt over ten minste 1 tank schip. Voorts vereischen, ten gevolge van de strategische voorbereidingen in de om geving van Nederlandsch-Indië door andere mogendheden getroffen, enkele eilandengroepen en gebiedsdeelen in de toekomst meer dan gewone waakzaam heid onzerzijds. De kans toch op neu- traliteitsschendlngen in het onver hoopte geval van oorlog in Oost-Azië, is daardoor toegenomen, zoodat een voort durende en nauwkeurige controle op sommige gebiedsdeelen aan de periphe ric van den archipel noodzakelijk moet worden geacht. Te dien einde zullen eenlg licht, snelva rend materieel met voldoende offensieve kracht en enkele vliegtuiggroepen reeds in vredestijd ln die gebiedsdeelen moeten worden gestatlonneerd. Hierdoor ware tevens te bereiken, dat op doeltreffender wijze dan tot nu toe mo gelijk was, toezicht kan worden uitgeoefend op de visscherij door bultenlandsche vaar tuigen, waardoor wellicht herhaling van zich reeds voorgedaan hebbende betreurens waardige incidenten zou kunnen worden voorkomen. Voor de hierboven bedoelde be waking en controle zou kunnen worden vol staan met 8 motortorpedobooten en 4 groe pen a 3 torpedowatervliegtulgen. Resumeerende worden dus in ver band met de bijzondere hierboven om schreven doeleinden, doch geheel blij vende binnen het kader van een klein- materieel vloot, extra noodig geacht: 19 motortorpedobooten. 22 torpedowatervlicgtuigen, 6 convoyeurs, tevens mijnenvegers, 1 kanonneerboot, 1 tankschip. Waf de kanonneerboot betreft, is het mo gelijk gebleken, den bouw daarvan op te nemen in het programma, dat uit het ge middelde bedrag van f. 17,5 millioen ten laste van den gewonen dienst wordt gefi nancierd. Het werd evenwel verantwoord ge acht den bouw van dit schip nog niet aan stonds te doen aanvangen, zoodat de hier toe benoodigde gelden op deze begrooting nog niet voorkomen, doch naar de mi nister zich voorstelt ten laste van een volgende begrooting zullen worden gebracht. Ten einde over het overige hierboven ge noemde materleeel zoo spoedig mogelijk te kunnen beschikken, worden hiervoor gelden op den kapitaaldienst aangevraagd. Met den bouw en de uitrusting daarvan zal naar raming rond f. 20 millioen gemoeid zijn, waarvan op deze begrooting een eerste termijn van f. 10,8 millioen is uitgetrokken. Voorts is op den kapitaaldienst een eerste termijn van 1.6 millioen ge bracht voor een tweeden vervangenden kruiser. Gelet op de ontwikkeling der inter nationale verhoudingen is de regeering bij nadere overweging tot de overtuiging gekomen, dat het niet verantwoord moet worden geacht langer te wachten met het doen aanbouwen van een vervan genden kruiser voor Hr. Ms. Java. Bij de beslissing omtrent deze vervroegde vervanging is mede van invloed geweest de volgende omstandigheid. Het zal mogelijk zijn den bouw van dezen kruiser tezamen met dien, waarvoor op de begrooting 1938 een eerste termijn is uitgetrokken, te doen plaats vinden, hetgeen de bouwkosten be langrijk lager doet zijn. Deze kunnen voor het tweede schip ln plaats van op f. 20 mil lioen op ongeveer f. 18.5 millioen worden geraamd. Eveneens is op den kapitaaldienst alsnog een bedrag van f. 2.655.000 uit getrokken voor den bouw van 6 groote zeeverkenners, uit welk bedrag deze bouw geheel kan worden bekostigd. Daartoe moest worden overgegaan, omdat een gelijk aantal oudere vliegtuigen spoedig aan den dienst zal ontvallen, veel eerder dan bij het ontwerpen van het bouwplan werd verwacht. Landmacht. Bij de raming van het in de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp tot wijzi ging van de dienstplichtwet genoemde be drag van f. 22.000.000 voor voorzieningen in de kazemeering, kon uiteraard niet ten volle worden rekening gehouden met de uiteindelijke vredesorganisatie, vermits op dat tijdstip nog niet met zekerheid kon wor den vastgesteld, hoe deze organisatie zou worden. Sindsdien hebben zich verschillende om standigheden voorgedaan, welke oorzaak zijn, dat met het geraamde bedrag niet ge heel zal kunnen worden volstaan. De motorartillerie. Zoo is het, bij de nadere uitwerking van de toekomstige vredesorganisatie, noodzakelijk gebleken over te gaan tot de vorming van 4, in plaats van zoo als aanvankelijk in uitzicht was geno men 2 regimenten motorartillerie. Voorts brengt de voorziening in de ka zerneering der luchtdoelartillerie meer kosten met zich mede, dan aanvankelijk op goede gronden mocht worden verwacht. Het is n.l. komen vast te staan, dat bij vestiging van een garnizoen luchtdoelartil lerie te Amsterdam hetwelk zonder groote kosten mogelijk geweest zou zijn de militaire belangen en die der burgerlucht vaart zoodanig met elkander in strijd zou den komen, dat hiervan moest worden af gezien. Als gevolg daarvan was het nood zakelijk een ander garnizoen te kiezen (en wel Alkmaar - Red. L. D.). 3 nieuwe compagnieën motordienst. Ook is het, in verband met de genomen maatregelen ten aanzien van de grensbe- veiliging, noodzakelijk gebleken 3 nieuwe compagnieën motordienst op te richten. Door omstandigheden buitep den wil van den minister kon niet worden over gegaan tot aankoop van het vliegveld Waalhaven en een ander bestaand bur gervliegveld, zoodat de aanleg van meer nieuwe vliegvelden dan aanvankelijk ln het voornemen heeft gelegen, moet wor den ter hand genomen. Bewapening van handelsschepen. Voorts wordt een bedrag van f. 400.000 aangevraagd, dat grootendeels is be stemd ter voorbereiding van de bewape ning van enkele handelsschepen, die ln oorlogstijd voor de beveiliging van on zen ovcrzeeschen invoer tegen aanval len uit de lucht kunnen optreden. De noodzaak om hiertoe te geraken is een gevolg van ervaringen der laatste jaren, waarbij in herinnering mag worden ge bracht. dat bij sommige vreemde mari nes z.g. „luchtvegers" ln dienst zijn ge steld o m. voor de bescherming van con- vooien. Herhalingsoefeningen. Het ligt in het voornemen om in 1939 en volgende jaren de dienstplichtigen van 3 lichtingen, niet bestemd voor de grenstroe pen, voor herhalingsoefeningen ln werkelij- ken dienst te doen komen. De aan de herhalingsoefeningen verbon den kosten worden geraamd op f. 1.504.030. De uitgaven voor de bescherming van Curacao eischen een bedrag van f. 603.016. Copyright P. I, B, Bo* 6 Copenhogan Eenzaam stond Elize nu aan het verlaten strand, ij nn do wijde, wijde zee een bootje. En hoe zij Nergens zag ook over het water tuurde, tot haar oogen zeer begonnen te zij al evenmin. En niet zonder droefheid vroeg doen, een zij zich af, zeil zag hoe zij nu verder zou kunnen komen. Wat lag er allemaal in het zand? Elize bukte zich en raapte een paar van de vele door het water rond geslepen steentjes op. Aandachtig bekeek zij deze, om vervolgens te ontdekken dat alles wat door de zee aangespoeld was. glas, ijzer en steenen, zijn vorm van het water, dat nog zachter was dan haar hand, ge kregen had. „Het water is onvermoeid, effent daardoor alles wat hard is". Elize dacht dit hardop en meteen voegde z\j er aan toe: „Ik wil ook onvermoeid zijn. Dank voor deze les, wijde zee. Eens zullen je golven mjj naar m'n lieve broers brengen!" Nauwelijks had Elize dit gezegd, of haar blikken vielen op wat aangespoeld zeegras. En wat zag zjj daarop? Witte zwanen- veeren, elf in totaal. Haastig liep zij er heen en verzamelde de elf veeren. Er lagen waterdroppels op elke veer. Maar of dit dauw druppels waren of tranen, dat kon zij niet uitmaken. Botsing tusschen taxi en motor. Eén doode te Koog aan de Zaan. Door een noodlottigen samenloop van omstandigheden ls gistermiddag nabij het station Koog Zaandijk een doodelijk ver keersongeluk gebeurd, waarvan de 22-jarige vertegenwoordiger H. P. M. Divendal utt Amsterdam het slachtoffer werd. Per motor reed deze achter een autobus van den Westzamerdienst der maatschappij „Zaanland" die bij het station Koog Zaan dijk zijn eindpunt heeft. De wagen maakte een kleine zwenking naar links om zij# draai te kunnen nemen, rond den zich ter plaatse bevindenden vluchtheuvel. Uit te genovergestelde richting naderde, met vrij groote snelheid een taxi, die door de min of meer onverwachte manoeuvre van de bus ln de war raakte. De chauffeur kon niet meer stoppen, zoodat hij met de bus mee draaide en naar links uitweek. Op dat moment schoot de motorrijder achter den wagen vandaan. Met een hevigen slag vlogen beide voertuigen de taxi en de motor op elkaar in. met het gevolg dat de Amsterdammer zwaar gewond bleef lig gen. Dr. v. d. Horst verleende de eerste hulp en constateerde bij het slachtoffer een schedelbasisfractuur, die overbrenging naar een der Zaandamsche ziekenhuizen nood zakelijk maakte. Bij aankomst aldaar bleek het slachtoffer te rijn overleden. (Tel.) DUITSCHERS DWINGEN K.LJVI.-TOESTEL TE LANDEN. Na onderzoek vrijgegeven. Naar de „Tel." verneemt is Woensdag een extra-vliegtuig van de K.L.M., dat gechar- teerd was door een Nederlander, die zich in groote haast van Praag naar Nederland wilde begeven, toen het vliegtuig zich boven Dultsch grondgebied bevond, door de Dultsche autoriteiten genoodzaakt te lan den. De KIK-piloot heeft daarop de machi ne volgens orders der Dultsche autoriteiten te Leipzig doen landen, waar men een onderzoek heeft ingesteld naar de papleren en de Inzittenden. Toen bleek dat de machine door een Nederlander was ge huurd en diens papieren overigens in orde bleken, hebben de Dultsche autoriteiten de machine weer vrijgegeven welke hierop haar weg naar Nederland heeft kunnen vervolgen Blijkbaar waren de Duitsche autoriteiten van meening, dat het toestel een bekend Cechoslovaak vervoerde. WIELRIJDSTER TEGEN AUTO GEBOTST. En zeer ernstig gewond. Gisteravond omstreeks zeven uur reed de twaalfjarige Z. Overhof, wonende aan de Plataanlaan te Eindhoven per fiets door de Paradijslaan ln de richting van de Elzen laan. Uit deze laan kwam haar een vracht auto van de firma van L. tegemoet. Het meisje verzuimde voor de vrij smalle Dom- melbrug te wachten, met het gevolg, dat zij gelijk met den vrachtwagen op de brug kwam. Een botsing was niet meer te ver mijden. Het meisje viel en bleef bewuste loos met inwendige kneuzingen en een zware hoofdwonde liggen. In zorgwekken- den toestand werd zij naar het Binnengast huis overgebracht. Men vreest voer haar leven. BUITENLANDSCH GEMENGD. ZES ARBEIDERS DOOR EEN AARD VERSCHUIVING BEDOLVEN. Nabij het dorp Brodarevo in Montenegro waar een nieuwe snelverkeersweg wordt aangelegd, zijn zes arbeiders door een grondverschuiving bedolven. Men heeft hen niet kunnen redden. OP EEN AGENT GESCHOTEN. De dader ingesloten. Gisteravond omstreeks negen uur stond een aantal personen voor een der couran- tenbureaux op de Nieuwe Zijds Voorburg wal te Amsterdam de politiek van den dag te bespreken. Aangezien de debatten voor de omgeving hinder opleverden, maande een agent van politie de debaters aan door te loopen. Een ongeveer 30-jarige man wilde hier aan niet voldoen en maakte zich zoo kwaad, dat hij een revolver trok en een schot op den agent loste. Vervolgens maakte hij zich uit de voeten. De agent, die gelukkig niet getroffen werd, trok daarop zijn revolver en loste een schot op den vluchteling, die in de knie werd geraakt. De man werd daarop naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar hij werd verbon den. Vervolgens werd hij naar het bureau Warmoesstraat gebracht en aldaar inge sloten. OP DE TRAMRAILS GESLIPT. Gistermiddag ls den Amsterdamschen gemeente-arts den heer H. L. Heljermans. een ernstig ongeluk overkomen. De heer Heijermans reed per motorfiets op den Hoofdweg te Amsterdam. Op de tramrails gekomen, slipte hij en verloor de macht over zijn stuur. De heer H. smakte tegen de straat en bleef bewusteloos liggen. Na ter plaatse door twee doktoren te zijn behandeld, ls het slachtoffer met een hersenschudding en een diepe hoofdwonde naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, waar hij in ernstigen toestand Is opge nomen. STIJGEND AANTAL SLACHTOFFERS VAN DEN ORKAAN IN AMERIKA. De orkaan die de Oostelijke staten van Amerika heeft geteisterd, heeft, voor zoo ver men reeds heeft kunnen vaststellen, een schade van meer dan 100 millioen dollar aangericht, terwijl tot dusver driehonderd dooden zijn geteld. De voorzitter van het Roode Kruis schat het aantal gezinnen, dat dakloos geworden ls op 10.000. Later wordt nog gemeld: Het aantal dooden ingevolge den vloed golf en overstroomingen, veroorzaakt door den orkaan, is gestegen tot 441. De her stelde verbindingen hebben thans den vol- ledigen omvang der vernielingen in New England. New York en New Jersey, aan het licht gebracht. De schade aan eigendom men toegebracht is gestegen tot boven 150 millioen dollar. Honderden menschen wer den nog vermist en in New England alleen zijn 5 000 bewoners dakloos. De stad New London In Connecticut is gedurende 30 uur van elke verbinding met daarbuiten ver stoken geweest. De stad ls bovendien geteisterd door een zwaren brand. Verscheidene steden en dorpen in New England zijn overstroomd. Anderen werden door het wat-.- bedreigd. De dnor de regens gezwollen rivieren blijven nog steeds was sen. Fire Island en Westhampton en Beach op Long Island zijn, uitgezonderd enkele huizen, die ook zware schade hebber, oe- komen, letterlijk weggevaagd. Op Fire Island werden ongeveer 500 huizen vernield. De verkeerswegen zijn geblokkeerd door omgevallen boomen en duizenden forensen ondervonden vertraging, aangezien de treinen niet verder konden. In Manhattan heeft men urenlang in het donker gezeten door storing aan de electrische leiding. De ondergrondsche spoor werd tot stilstand gebracht De orkaan, die van West-Indië noordwaarts ging heeft Long Island. Con necticut, Rhode Island en het westen van Massachusetts in vollen omvang getroffen. Hij loeide ook over Vermont en de grens van Canada, maar met minder kracht. Alle geteisterde gebieden hebben krachtige maatregelen genomen om plunderingen te vermijden en de orde te handhaven. Pre sident Roosevelt heeft aangemaand, alles in het werk te stellen om den nood t« lenigen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17