Frankrijk en de internationale toestand LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 23 September 1933 YISSCHERIJ-BERICHTEN SPORT Men voelt eigen schuld HONIO's KEUKENSTROOP^^sv^' Dagbladreclame is niet te vervangen VOETBAL. De wedstrijd ContinentEngeland. Oefenwedstrijd te Amsterdam. Gisteren is op het secretariaat van de F.I.F.A. te Zuerich de eerste bijeenkomst gehouden van de speciale commissie, welke belast is met het samenstellen van het continentale elftal, het welk op 26 October a.s. te Londen tegen En geland zal spelen. Er zijn vijftien spelers genoemd, aan wier vorm en spel in de aanstaande weken bijzon dere aandacht zal worden besteed, maar de namen van deze spelers zijn niet bekend ge maakt. Midden October zal de commissie op nieuw bijeenkomen en dan zal het continen tale elftal definitief samengesteld worden. Dank zü de bemoeiingen van den heer Lotsy zal het continentale elftal op 21 Oct. a.», in Nederland aankomen en op 23 Oct. zeer waarschijnlijk in het Olympisch Sta dion te Amsterdam, een oefenwedstrijd spelen, waarna de spelers naar Londen zullen vertrekken. ATHLETIEK. De Leidsche Singelloop van Docos. Leidsche Voetbalbond Programma voor morgen. Ie klasse: ARC 1—Noordwijk 1. 4 uur. A. Hil- lebrand: SCO 1—Ter Leede 1. 3H uur. v. d. Nat' Katwuk 1LRC 1. 3'. uur. Neuteboom: Sleutels 1—RCL 1. 3^2 uur. Ladan; Woubrugge 1—Quick Bovs 1. 3S uur. YVassenburg. 2e klas.se A: LRC 2—Noordwijk 2. 3't uur. Devllee Quick Bovs 2—ARC 2. 3ji uur. v. o Burg: MSV 1—SLP 1. 3'* uur. Rankema 2e klasse B: Noordwijk 3—Katwijk 2. 3uur, (Achterweg! v. d. Hoogt; ASCRCL 2. 3H uur lie terrein! Nieuwhuis; Koudekerk 1—Quick B 3 3'; uur. Burgerjon. 3e klasse: Noordw-yk 4—Quick B. 4. 4 uur. (Sportpark), v. Egmond: Ter Leede 3SCO 4 uur. Neyenhuys; CNV 2Rynsb. B. 2. 4 uur, Waasdorp. 4e klasse: RCL 3—MSV 2. 3', uur. Spaan derman; R«nsb. Boys 3-ARC 4. 3 '-.uur. Schel ler' F Pacta 2—Sleutels 2. 3'- uur. Arnoldus. Adspiranten: ARC—Noordw-yk (al. 4 uur (bijterrein) Klink; Noordwijk (bi— Rijnsb^ B 2'-^ uur 1 Sportpark) Olivier; Ter LeedeLRC. 2^ uur, v. d. Velden; CNVKatwijk, 214 uur, Pijnakker. Overzicht. Er bestaan in de eerste klasse der Zater dagmiddagcompetitie weer enkele wedstrij den od het programma wier uitslag in het verdere verloop van de competitie van groot belang kan zijn. Quick Boys die met zijn eerste twee gewonnen wedstrijden een kijkje in Woubrugge gaat nemen, zal van de Windhorsten c.s. wel wat tegenstand te verwachten hebben, doch zullen de Wou- bruggenaren ten slotte toch een te sterke partij blijken om de Boys op het goede pad den pas af te snijden. Terleede 1 dat trots onder Quick Bovs en gelijk aan punten op de ranglijst prijkt, zal deze goede positie tegen SC.O. 1 te Oegstgeest te verdedigen hebben, terwijl Sleutels 1. van den eersten schrik bekomen na den wedstrijd tegen Quick Bovs. zich nu tegen R.C L 1 wel weer zal herstellen. L.R.C. 1 trekt naar Katwijk 1 die momenteel nog niet zoo in vorm blijkt te zijn, waarom wij. als daarin nog geen verandering is gekomen, de kansen voor de Lissenaren hooger aanslaan. AR C. 1 zal het thuis tegen Noordwijk 1 niet zoo ge makkelijk worden gemaakt. In 2 B kan het te Koudekerk tusschen Koudekerk 1 en Quick Boys 3 wel eens extra spannen, daar beide zooals het zich laat aanzien over sterke ploegen beschikken. Voor de adspiranten trekt Noordwijk (a) naar de jeugd van AJt.C. Zullen de puntjes hier te Alphen blijven? Katwijk zal in deze wedstrijd tegen C.N.V. ook eens moeten bewijzen dat zij nog wat anders kan dan met l1 gliik spelen. L.F.C.V.N.D. Zondag a.s. speelt L.F.C. thuis tegen het Rotterdamsche V.N.D. Zij zal dan als volgt uitkomen v.r.n.l.: Heuzen <doel>; Crama en Koning (achter); Kukler. Zwanenburg en Seller (midden); v. Leeuwen. J. Nieuwenburg. Ouwerkerk. A J. Nagtegeller en T. Herreur (voor). De reserve's spelen uit tegen Bodegraven II. De opstelling is daar als volgt vjji.l.: P. v. d. Wetering «doel»; J. Brokaar en F. v. d. Blom (achter); J. v. d. Berg. A. Duffels en W. Nieuwenburg 'midden); H. Brakhoven. F. Brakhoven. H. BUI, J. Glasbergen en J. A. Slebert (voor). Spannende strijd te verwachten. De belangstelling der athleten voor den Sin gelloop georganiseerd door ..Docos" rond de Sleutelstad welke morgenmiddag wordt gehou den is dit jaar grooter dan ooit. Een record aantal van 29 athleten heeft zich opgegeven. Onder deze bevinden zich de sterkste athleten van Nederland De strijd belooft dit jaar dan ook weer zeer fel te worden en het valt daar door moeilijk te voorzien wie dit jaar den Peter Verhoef-beker zal veroveren. Wanneer wij de A. klasse gaan selecteeren dan houden wij als can- didaten voor de eerste plaats over H Coblentz van ..Holland" uit Haarlem en de drie Leid sche rivalen Joop Dubbelaar. den winnaar van vorig jaar en zijn beide clubgenoot en Jan van Rooden en Henk Jansen. Wie van hen de sterk ste zal zijn valt met geen mogelijkheid te zeg gen. doch wij geven aan de Docos-athleten de beste kansen. Docos. die met haar athleten het Kampioenschap van Nederland behaalde is uitgesproken de sterkste vereenlging op den langen afstand. Het ls daardoor practisch zeker dat zij zonder bedreiging den B. de Koning beker zal winnen. Met den Peter Verhoef-beker zal dit echter niet zoo gemakkelijk gaan door het grootste struikelblok Hei-man Coblentz, recordhouder op de 3000 m., die het afgeloopen seizoen nagenoeg alle wedstrijden heeft gewon nen. Hii moest echter een nederlaag slikkenen deze werd hem toegebracht door Jan van Roo den. Dit is het bewijs dat Coblentz niet onver slaanbaar is en dat de mogelijkheid bestaat dat de beker dit jaar weer in Leiden blijft. Voor het publiek zal het in dezen strijd niet aan spanning ontbreken en men kan er dan ook verzekerd van zijn dat men een spannende kamp krijgt te zien. Ook in de B.-klasse is een ongekende strijd te verwachten. Hiervoor hebben 22 athleten ingeschreven waaronder eveneens vele bekenden. Wanneer wij onder hen de mogelijke gegadig den voor de eerste plaats opzoeken dan noe men wij in de eerste plaats de drie Amsterdam mers Gebrs. van Bakelen en H. Logger. Verder G. Gaal uit Assendelft die vorig jaar de tweede plaats bezette, de twee Rotterdammers J. van Riet en H. Tillemans, en dan van de zes Docos athleten vooral J. Wurzer en Jac. van Rooden. Zij bezitten veel goede kansen en wanneer wij den man met de beste papieren moeten noemen dan is dit vermoedelijk wel J. Wurzer. Er valt echter vooral in deze klasse heel weinig van te zeggen, omdat vele onbekenden hebben Inge schreven. waarvan er mogelijk wel eens een bij kon zijn die voor een verrassing zorgt. Hieronder laten we de namen van alle deel nemers met de nummers waaronder zij loopen volgen 1. J. Dubbelaar ..Docos" Leiden; 2. J. van Rooden „Docos"; 3. H. Jansen ..Docos"; 4. M. van Steenbergen „Docos"; 5 A. Slingerland „Docos"; 6. H. Coblentz „Holland" Haarlem: 7. R. Knape „Holland" Haarlem; 8. N. van Ba- kelen „Jong Leven" Amsterdam; 9. C. van Ba- kelen „Jong Leven"; 10. H. Logger „Jong Le ven"; 11. B. van Hees Indiv. Zandvoort; 12. Jac. van Rooden .Docos" Leiden; 13. P. Dub belaar „Docos"; 14. J. Wurzer „Docos"; 15. B. Kruit „Docos"; 16. A. Kruit „Docos"; 17. J. de Graaf „Docos"; 18. J. van der Voort Sparta" Lisse; 19. J. Kortekaas .Sparta"; 20. W. Pas- schier Indiv. Noordwijk; 21. G. Vis Indiv. Lei den; 22. W. Verloop Indiv. Noordwijk; 23. B. Fransen Indiv. Leiden; 24. C. Fransen Indiv. Leiden; 25. P Verdel „D.O.S." Roelofarends- veen; 26. J. Wets Indiv Leiden; 27. G. Gaal .Swift" Assendelft; 28. J. van Riet „A.L.O." Rotterdam. Het parcours is als volgt: Start om 3.10 uur op de Doezastraat nabij Café Royal. Vandaar links af het Rapenburg op naar het Noordeinde Haagweg. Haagwegbrug. Morschweg. Morsch- singel en dan verder alle Singels af tot aan de Heerenstraat, waar op den Witte Singel de finish is. Direct na afloop heeft de prijsuitrei king in Café Royal plaats. Het publiek wordt verzocht den rijweg vrij te laten en niet met de loopers mee te fietsen. BILJARTEN. JAARVERGADERING FEDERATIE VAN BILJARTBONDEN. De federatie-wedstrijden dit jaar te Leiden. Door bovengenoemden Federatie werd de jaarvergadering gehouden te Den Haag onder voorzitterschap van den heer H. de Ree. welke deze vergadering met een woord van welkom opende. De notulen en jaarverslagen werden onder dank goedgekeurd. Enkele schrijvens werden voorgelezen, waarna de voorstellen in gediend door den Leidschen Biljartbond werden behandeld, welks eerste voorstel werd aange houden. daar een soortgelijk voorstel in 1937 door Rotterdam reeds was ingediend en aan genomen. Door de beide andere voorstellen werd besloten meerdere wedstrijden te organiseeren. Aftredend waren de 1ste secr. en 2de penningm. waarvan de secr. zich herkiesbaar stelde, welke bij acclamatie werd herkozen, voor 2de pen ningm. was door Leiden een candidaat gesteld, welke eveneens werd gekozen. Door Leiden was vorig jaar verzocht de Federatiewedstrijden 1938 in Lelden te doen plaats vinden. Dit verzoek werd toegewezen. Deze wedstrijden zullen plaats vinden op Zondag 16 October. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt, waar na de vergadering werd gesloten. BEKERWEDSTRIJDEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor den Amstelbeker lulden: T.O.G. A—D.O.S. C. G. B. 110 110 27 12 4.07 P. Horree 160 86 21 15 3.18 F. H. 105 105 33 13 3.18 J. Vrijburg 140 107 33 16 3.24 J. Wassink 85 85 38 10 2.23 J. Vrijburg 140 140 38 21 3.68 F. Pijnacker 75 75 21 18 3.57 J. Arnoldus 70 54 21 8 2.57 Gew. door T.O.G. A met 7—1. T.O.G. B—T.OP. A. I. v. Rijzen 105 97 43 8 2.25 R. v. G. Sr. 85 85 43 12 1.97 J. v. K. 80 52 31 10 1.67 G. H. 80 80 31 10 2.58 W. Korswagen 65 44 33 13 1.33 R. v. G. 55 55 33 6 1.66 J. de Ru 55 55 40 7 1.37 J. v. L. 60 57 40 12 1.42 Gew. door T.OP. A met 6—2. T.O.P. B—D.O.S. A J. Bonnet 85 85 32 16 2.65 A. Verstraaten 220 179 32 30 5,59 J. Brussel 75 51 34 6 1.50 H. Teske 175 175 34 35 5.14 J. V. 60 60 34 7 1.76 E. Bakker 170 141 34 19 4.14 R. v. G. 55 55 45 5 1.22 G. Vermeer 140 101 45 12 2.24 Gew. door T.OP. B met 6—2. Het programma voor de 2de ronde voor deze wedstrijden is na loting als volgt samengesteld; Dinsdag 27 Sept. clublok. P. v. Clcef) D.O.S. BT.O.P. A. Donderdag 29 Sept. (clublokaal Des Amie) P. v. Cleef—T.O.P. B. T.O.G. A vrij. DAMMEN. DAMVEREENIGING VOORSCHOTEN, i Op den eersten speelavond van de damver- eenlging Voorschoten werd een aanvang ge maakt met de onderlinge bordenwedstrijden. I De uitslagen van de eerste rónde lulden: 1 G. v. BemmelenH. v. Egmond 20; G. I Robijn—J. C. de Graaf 2—0; P. Hakker—W. v. Egmond 20; w. v. MulllngenChr. v. d. Lee 2—0 De andere partijen werden uitgesteld tot de volgende week. Het, liet 1n de bedoeling van het bestuur een jeugdtournooi en een wedstrijd om het kampioenschap van Voorschoten te orga- 1 niseeren. SLEUTELS I—R.C.L. I. Voor dezen wedstrijd komt R.C.L. uit als volgt: Doel; F. Smittenaar; achter: J. Gordijn en J. Sieval; midden: D. v. Laan, N. Voordauw, W. d. Ridder; voor;: G. Schouls. G. v. d. Voort. B. v. Veen, J. v. Alphen, C. Boot, L.D.W.S.—ARCHIPEL. L.D.W.S. zal Zondag op eigen terrein tegen het Haagsche Archipel met het volgende elftal verschijnen Doel: v d. Bom; achter: v. Houten en v. d. Steen; midden: K. v. d. Steen. Flippo en Loge man; voor: J. Siera, G. Starre. Mleremet, A. Siera, Rijsbergen. L.W.V. Zaterdag a.s. om 2 uur speelt L.W.V. II— L.M.I. II op het terrein Zwarte Pad. SLEUTELS I—R.C.L. L Voor dezen wedstrijd is het Sleutels-elftal als volgt samengesteld: Doel: van Koperen; achter: Spierenburg en Kuit; midden: Brugman. Hoeks en Doesburg; voor: van Rosse, van Putten, Arnoldus, Schou ten en Wassenaar. WIELRENNEN. Wereldrecord op tandem verbeterd. Prachtige prestatie te Utrecht. Onder buitengewoon gunstige weersom standigheden hebben gisteravond de Neder landsche renners J. Derksen en P. Smits op de Utrechtsche stadionbaan op de tan dem het wereldrecord over 1 K.M. met staanden start verbeterd en gebracht op 1 min. 8 3/6 sec. Het oude record stond op naam van Mills en Paul (Engeland1 met een tyd van 1 min. 14/5 sec De beide Nederlandsche renners brachten tevens op hun naam de Nederlandsche records over een kwart en een halve mijl. welke af standen zij resp. reden in den tijd van 321/5 sec cn 56 4/5 sec. De oude records over een kwart en een halve mijl waren in 1899 door Viruly en Geldermans in 's-Gravenhage geves tigd. Hur. tijd over de halve mijl bedroeg toen 1 min. 2 1/5 sec. De renners J. Westbroek en Th. Verhoeven verbeterden de Nederlandsche tandemrecords over 5, 10. 15. 20 en 25 K.M., welke afstanden zij aflegden in de volgende tijden: 5 K.M. 6 min. 17 3/5 sec. (oud record 6 min. 38 4/5 sec); 10 K.M. 12 min. 40 3/5 sec. (oud record 14 min. 33 1 5 sec) 15 K.M. 19 min. 71/5 sec. (oud record 21 min. 51 4/5 sec.) 20 K.M. 27 min. 6 sec. (oud record 29 min. 13 1/5 sec.); 25 K.M 35 min. 561/5 sec. (oud record 36 min. 32 4/5 sec.). SCHAKEN. OESTGEESTER SCHAAKCLUB. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Zondag a.s. om 12 uur speelt Bosk. Boys III Nieuwer kerk III en om 2 uur Bosk. Boys II Olympia IV (Gouda). IJSHOCKEY. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN IJSHOCKEY IN ZWITSERLAND. Naar wij vernemen is het thans vrijwel zeker, dat de wereld- en Europeesche kampioenschap pen ijshockey in het begin van het volgend jaar te Zuerich en Bazel zullen worden gehouden. DUIVENSPORT. „STEEDS SNELLER" (NOORDWIJK). Zondag hield „Steeds Sneller" een wedvlucht vanaf Mons. België, pl.m. 202 K.M. In concours waren 122 duiven, die werden gelost om 7.55 uur met Zuidelijken wind. De duiven kwamen als volgt aan: A. v. d. Zwan 1; J. B. Cramer 2, 5. 19; Gebr. Cramer 3. 15. 22. 23: A. Kleiman 4. 8. 16; W. Hoek 6, 7. 17; M. Hoek 9. 10. 13. 14; Joh. Rakhorst 11. 21; Oomse 12; Vogelaar—v. Schle 18; Th. Steenvoorde 20; J. v. d. Niet 24. De eerste duif werd om 11.11.13 uur geconsta teerd met een gemiddelde snelheid van 1481.8 M. per minuut. Laatste duif 10.22.1'7 uur, snel heid 1371.2 M. per minuut. Jaarvergadering. Dinsdag hield bovengenoemde club haar iaarliJksche ledenvergadering in het clublokaal huize Wijnstok, Geversstraat. Uit het jaarverslag bleek aan de zeer druk bezochte vergadering, dat de club in bloeiende toestand verkeert, zoowel wat leden als geld middelen betreft. Het ledental steeg in het af geloopen vereenlglngsjaar van 18 op 25. De afredende secretaris J. Broekstra werd bij acclamatie herkozen. Als afgevaardigden naar de vergadering van den Leidschen Schaakbond op 1 October werden de heeren Juffermans en Klinker gekozen. Aan het bestuur werd opge dragen bij den Bond een voorstel ln te dienen, strekkende om bij wedstrijden te bepalen, dat bij ontstentenis van een der in de rangorde aangewezen spelers een eventueele plaatsver vanger aan het laatste bord zal worden ge plaatst, zoodat het systeem der opschuiving zal worden toegepast. Bij afwezigheid ook van reserve, zal het betrokken bord onbespeeld blijven, met. zooals thans reeds gebeurt, toe kenning van een verliespunt voor den afwezige. De rangorde voor de a.s. competitie-wedstrij den werd, zooals ze door het bestuur was vast gesteld. goedgekeurd. Den spelleider, den heer Segaar werd verzocht, voor zooverre de compe titie-avonden zulks in het komend seizoen toe laten. den len Dinsdag der maand het eerste uur demonstraties te willen geven in probleem- en eindspeloplossing, alsmede eenige. voor som mige leden onbekende dingen als b.v. ladder, wedstrijden e.d. te willen bespreken. Op voorstel van het bestuur werd besloten het 5-jarig bestaan der club op den lien Octo ber a.s. in eigen kring feestelijk te herdenken. Er zal dan een, voorzooverre het bestuur be- kend is. er verhooging der feestvreugde, nieuw soort wedstrijd worden gespeeld, n.l. een wedstrijd in consultatiepartijen zonder dat ge- I sproken mag worden. Aan ieder bord zullen 4 spelers plaats nemen, twee sterkere en twee zwakkere die om beurten zullen zetten, zonder dat zij overleg mogen plegen. Het plan werd met enthousiasme in de vergadering ontvan gen en eenige leden stelden dadelijk waarde volle prijzen beschikbaar. Na afloop der vergadering had een zeer ge animeerde gongwedstrijd plaats om prijzen. (Van onzen Parijschen correspondent) Wanneer men eens rechts en links rond- luistert zoowel bij leidende kringen als bij de groepjes, die op straat of op de boule vards de gebeurtenissen van den dag be spreken, dan is het merkwaardig, hoe snel men in de kortst mogelijke spanne tijds de eene opinie na de andere hoort uiten. De eenige dagen geleden steeds luider geuite meening: ..Wat kunnen de Tsjechen ons eigenlijk schelen? Moeten we daarvoor oor log voeren?" maakt meer en meer plaats voor een zeker gevoel van schaamte. Met verbazing herinnert men zich dien gedenk- waardigen dag in Mei hoe lang geleden lijkt dit nu al! toen Engeland en Frank rijk Duitschland een „Halt!" toeriepen; men herinnert zich de uitspraken van nau welijks veertien dagen geleden, waardoor zelfs de mogelijkheid van een volksstem ming in Tsjecho-Slowakije werd afgewezen. En nu? Opnieuw heeft de Führer het spel gewonnen; opnieuw heeft hij de wereld overbluft met zijn gevaarlijk spel en heb ben Engeland en Frankrijk onder het motto van vredeshandhaving zich in feite neerge legd bij hetgeen Duitsohlands rijkskanse lier eischte. De prijs van dien vrede? De verbrokkeling van Tsjecho-Slowakije, die toch bondgenoot van Frankrijk is, het prijs geven van een vriend in nood! Nu moet men dien plotseling weer op- flakkerenden vriendschapszin voor Tsjecho- Slowakije niet al te hoog aanslaan, want men beseft zeer goed, dat de Tsjechen zelf voor een zeer groot deel schuldig zijn aan de bestaande onrust. Wat men echter moei lijk verkroppen kan, dat ls, dat het Germa nisme weer een stap verder gekomen is in zijn „Drang nach Osten", dat het dien stap brutaal gezet heeft zonder acht te slaan op de Engelsche en Fransche bezwaren. Want al spreekt men nog steeds een diepe bewondering uit voor de energie van Cham berlain en al wordt zijn reis naar Berch- tesgaden nog steeds beschouwd als een staaltje van hooge staatsmanswijsheid, meer en meer komt men echter toch ook lot het besef, dat daar in Berchtesgaden niet de Engelsche premier, maar wel de Rijkskanselier de groote woordvoerder is geweest. Waarom niet een krachtiger taal gespro ken tegen Duitschland, vraagt men zich af. En dan komt men tot de ontdekking, dat men de hand in eigen boezem moet steken en dat men ootmoedig bekennen moet: mea culpa! Mea culpa voor Engeland, dat jarenlang een vredesideaal heeft nage streefd en daarom zijn eigen bewapening verwaarloosd heeft, terwijl dag en nacht in Duitschland gewerkt werd aan den weeropbouw van het militaire apparaat. Mea culpa voor Frankrijk vooral, dat inner lijk verscheurd zijn krachten verspilde in binnenlandsche tweedracht, terwijl in Duitschland goedschiks of kwaadschiks al les zich voegen moest tot bereiking van het zelfde ideaal. Mea culpa ook voor de bond- genooten en op de allereerste plaats dat zoo machtig en onuitputtelijk schijnende Rus land. over welks militaire macht en spe ciaal de luchtvaart door kolonel Lindbergh naar het schijnt een vernietigend oor deel is uitgebracht. Mea culpt tenslotte voor de Kleine Entente, die Frankrijk door een halfslachtige politiek van zich vervreemd heeft. Fouten zijn het, die nu duur, zeer duur betaald worden. Toch is men er hier van overtuigd, dat Frankrijk en Engeland geen stap verder op den weg der concessies zetten kunnen en daarom staat men op het oogenblik ook onverzoenlijk gekant tegen de eischen, die Polen en Hongarije ln navolging van Duitschland gesteld hebben. Met name is men uiterst gebelgd tegen Polen, dat half tot, de Kleine Entente behoorend, toch ook een verdrag met Frankrijk gesloten heeft en men bedreigt het, indien het zich niet matigt, met hetzelfde wat het van Tsjecho- Slowakije eischt: met een volksstemming, wat zeer waarschijnlijk niet ln den smaak van Warschau zou vallen, daar toch ook Polen uit een mozaiek van diverse volkeren ls samengesteld. En intusschen wacht men af. Wat zal na Berchtesgaden nu weer Godesberg bren gen? Zal Hitier tevreden zijn met hetgeen hem geboden wordt of zal hij zich nu op werpen tot kampioen der overige minori teiten en Hongarije en Polen steunen? Met een zekere nervositeit wacht men hier hét verloop der besprekingen af en hoe licht geraakt men is, is hedenmiddag wel over duidelijk gebleken op de beurs, toen alle koersen plotseling inzakten, nadat een overigens tendentieus bericht over de instelling van een militaire dictatuur te Praag was binnengekomen. Nog steeds is men niet gerust en toch blijkt de nood nog niet hoog genoeg gestegen te zijn om in nationale eendracht zich om een en het zelfde vaandel te scharen. Duiken niet steeds opnieuw geruchten op over een a.s. kabinetscrisis, gevolg van een zeer ernstig meeningsverschil in den boezem van de regeering zelf? En is de laatste dagen de sociale agitatie niet toegenomen door de staking der bouwvakarbeiders te Lyon en Parijs met de omliggende departementen? Zeker, ze zijn niet populair, die stakingen en langzaam verloopen ze reeds, doch het feit alleen, dat in deze tijdsomstandigheden sommige categorieën menschen meer aan looneischen denken dan eendrachtig zich teweer stellen tegen het dreigend gevaar, duidt er toch op, dat de nationale eenheid nog ver te zoeken is. Treurig is het, doch misschien zal deze tijd velen de oogen doen opengaan en een reveille inluiden voor het groote land. dat Frankrijk altijd geweest ls en laten we het hopen weer zal worden als nood zakelijk tegenwicht voor de Pan-Germa nistische expansiezucht. (Nadruk verboden). 6819 (Ingez. Med.) ONTROUWE PENNINGMEESTER VOOR DE RECHTBANK. Drie jaar gerequireerd. Begin Maart jJ. meldde zich bij de poli tie te Amsterdam aan de 57-jarige H. S., aldaar, die verklaarde een bedrag van vele duizenden guldens te hebben verduisterd als penningmeester van de Federatie van Handels- en Kantoorbediendenvereenigin- ge in Nederland. Regelmatig had hij gelden aan de aan zijn zorgen toevertrouwde kas ontrokken en te eigen bate aangewend. Uit het onder zoek bleek, dat f. 34.000 verdwenen was. Gisteren stond de man, die vanaf zijn aangifte in voorarrest zit, terecht voor de vijfde kamer der arr. rechtbank te Am sterdam. Hij legde ook thans een volledige bekentenis af. De officier van justitie vorderde we gens verduistering een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. Vonnis 6 October. BOKSEN. PETER KANE WERELDKAMPIOEN IN HET VLIEGGEWICHT. Onder groote belangstelling is gisteravond te Liverpool een gevecht gehouden om het we reldkampioenschap in het vlieggewlcht tusschen den Engelschman Peter Kane en den Ameri kaan Jackie Jurich. Na een hard en fraai ge vecht over vijftien ronden van drie minuten werd Peter Kane tot winnaar op punten ver klaard en won aldus den wereldtitel in het lichtste gewicht, dat er bestaat. 1 Ajuaj, De proef op de som! ADJUNCT-DIRECTEUR VAN GEMEENTE BEDRIJVEN STAAT TERECHT, Verduistering van f. 19.000. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft gistermiddag terecht gestaan de 30-jarige adjunct-directeur en boekhouder-kassier der gemeentebedrijven te Zandvoort. K. C. van der M., wien verduistering van 19000 gulden en valschheid in geschrifte ten laste was gelegd. In Juni van dit jaar had K. verlof ge vraagd om een vergadering in Utrecht bij te wonen. Tijdens zijn afwezigheid werd er controle gehouden, waarbij belangrijke verduisteringen aan het licht kwamen. Ook bleek, dat K. niet in Utrecht vertoef de, maar op weg was naar Frankrijk. In verband met het overlijden van een fami lielid keerde hij naar Zandvoort terug, waar hij onmiddellijk werd gearresteerd. Verdachte legde een volledige bekentenis af. De verduisteringen had hij gepleegd door van 1936 af telkens bedragen, die hij van geldophalers van het gas- en water leidingsbedrijf ontving, niet af te dragen. De officier van Justitie eischte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Uitspraak 6 October. WEER EEN GROOTE TRAWLER IN IJMUIDEN. Naar wij vernemen heeft de reederil Groen in Engeland een grooten trawler aangekocht. Het schip kan binnenkort in IJmulden verwacht worden. PRAAIRAPPORT Hr. Ms. „NAUTILUS" Tusschen 55 gr. 24 min., en 55 gr. 29 min. N.B. en 3 gr. 33 min. en 3 gr. 55 min. O.L. KW. 121 met 150 kantjes; VL. 14 met 250 kantjes; VL. 204 met 205 kantjes; VL. 27 met 350 kantjes. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 23 September. Tarbot 94—70 ct. per K.G.; Tong f. 1,30—0.90 idem; Heibot 98—64 ct. idem: Griet f. 29—14 per 50 K.G.; Kleinschol f. 16,50—5,50 idem; Bot f. 1.50—8 idem; Schar f. 3.10—1.70 idem; Klein- middel schelvisch f. 16.50—10 idem; Kleine schelvisch f. 5.80—1,65 idem; Groote gul f. 9.50 —9 Idem; KI. gul f. 5,50—3,20 idem; Wijting f. 3—0,70 idem; Makreel f. 9.50-4.50 idem: Versche haring f. 2.75—0,90 idem; Kabeljauw f. 50—26 per 125 K.G.; Vleet 63 ct per stuk; Leng f. 1,450.80 idem; Koolvisch 6020 ct. idem. Aangevoerd 5180 kisten versche haring en 148 kantjes steurharing. Steurharing f. 7,80— 5,60 per kantje. Aan den afslag 6 trawlers: RO. 53 met f. 1590 IJM. 384 met f. 2170: UM. 9 met f. 2440: IJM. 73 met f. 2000; IJM. 44 met f. 1580; IJM. 82 met f. 2130. VLAARDINGEN, 23 September. Van de haringvisscherij kwamen binnen: KW. 122 met 34 last; KW. 16 met 35 last en KW. 43 met 27 last. Maatjesharing f. 10,80—10,90; Volle haring Zuid f. 9,5010,50; IJle haring Kanaal f. 8,30 —8,50; Steurharing Kanaal f. 8,30—9,60. Te Scheveningen kwamen 3 schepen met te zamen 94 last binnen. Te IJmuiden waren binnen KW. 15 met 32 last, KW. 3 met 31 last en K.W. 67 met 37 last. KANTONGERECHT ALPHEN. Door het kantongerecht le Alphen werden de navolgende verstekvonnissen gewezen: Wegens overtreding van het motor- en rij wielreglement; J. R. te Ter-Aar f.5 subs. 5 d.; A. C. J. M. f.7 subs. 3 d.; J. C. K. te Gouda f.4 subs. 4 d.; L. B. f. 1.50 subs. 2 d.; G. G. f. 1.50 subs. 2 d.; H. van E. te Leiden f. 1.60 subs. 2d.; C. L. te Ter- Aar f. 2.50 subs. 3 d.; W. A. J. M. te Den Haag f.3 subs. 3 cl; over treding art. 460 wetb. v. strafrecht K. W. te Waddinxveen, f.2 subs. 2 d.; overtrding Vis- scherijwet: H. J. v. Z. tweemaal f.2 subs. 2 d., met verbeurdverklaring van ln beslag genomen vischtuig; overtr. algemeene politieverordening der gemeente Alphen: P. J. O. zonder bekende woon- of verblijfplaats f. 1 subs. 1 d.; P. J- O. ldeqj. Waar geen woonplaats is vermeld, wo nen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10