Waar de Vrouw belang in stelt Ester Stanhope, Koningin van Arabië Bontkragen oyROoJ 79ste Jaargang LEIDJCH DAGBLAD, Donderdag 22 September 1938 Derde Blad No. 24077 1 Wie handwerkt er mee Fantastische vrouwen figuur uit de 19e eeuw Vrouw van zeldzame kracht en begaafdheid. nieuwste modellen, v.af 2.95 DONKERSTEEG 1 - TEL. 706 Mysterie om Koningin Elisabeth Een smaakvol kussen, niet moeilijk te vervaardigen. Uit allerlei materiaal kan dit smaakvolle, gezellige kussen vervaardigd worden. Het decoratieve, doch zeer eenvoudige patroon past zich in ieder interieur aan en het zal wel niemand moeilijk vallen om bij dit in terieur de meest geschikte kleurcombinaties te bedenken. Het hier afgebeelde ontwerp is uitge voerd in citroengeel en terra op bruine Noorsche stof. geborduurd in groote stik- steken over 12 draden. De borduurwol is een soort dikke fantasiewol, die op zeer bij zondere wijze is getwijnd, waardoor het eigenaardige gekartelde effect wordt ver oorzaakt, dat een indruk maakt van een zeer ingewikkeld borduursel. Er zijn geluk kig vele mooie wolsoorten in den handel, zoodat ieder zeker in dit opzicht zal slagen. Een andere mooie uitvoering van het patroon is, de weefseldraden van de stof uit te trekken, waar op de afbeelding lij nen staan, en deze dan door te stoppen met dikke draden wol. bijv. met kelim- of smyrnawol. Ook kunt u een uitstekend re sultaat krijgen, door eerst met stikstcken In bijv. zephirwol van vier draden het pa troon uit te werken en daarna alle stlk- a teken weer onderhanden te nemen door er een woldraad van dezelfde kleur door te halen, van boven naar onderen en om gekeerd b1J de volgende steek; hierdoor ontstaat ongeveer dezelfde gekartelde lijn als bij het ontwerp. Niet alleen grove weefsels komen in aan merking voor dit kussen: U kunt ook peau dc pêche, fluweel, laken of fijn linnen ge bruiken. Hierbij neemt u dan jute, welke u op de gladde stof goed vasthecht en waar op u dan de steken op dezelfde wijze kunt aanbrengen als bij een grove stof. echter moeten nu beide laagjes doorgestoken worden. Later wordt de hulpstof verwij derd door er eenvoudig de draden van uit te trekken. Het werkschema geeft u duidelijk het pa troon aan: de afmetingen worden in partjes verdeeld en deze partjes zijn dan de kleinste afmetingen van ieder „staafje", drie staafjes naast elkaar vormen weer een „blok" en deze ziet u steeds in het patroon door elkaar gevlochten. Mocht u zich ver gissen dan controleert zich dat onmiddel lijk vanzelf en zult u de fout niet ver be- hoeven te zoeken. Indien, zooals bij het ontwerp, ieder partje een stikstcek van 12 draden breed is, dan is een staafjes 5 partjes of stiksteken hoog. dus 60 draden Dit zij slechts als voorbeeld bedoeld, want u kunt het patroon even grof of fijn uit voeren als ii dat zelf het meest geschikt '"net af- en aanhechten der draden ge schiedt het beste door de eindjes wol met fijn garen vast te naaien; hierdoor wordt dc achterzijde mooi glad, welke anders bij dikke wol leelijke oneffenheden op de strak over het kussen gespannen voorzijde zou den kunnen vormen. Als afmaakkoord draaien wij zelf van de wol een mooi dik exemplaar; dit maakt een veel aardiger effect dan dat, wat wij per meter kunnen koopen. terwijl het niet eens duurder uitkomt, integendeel. De kussenafmetingen zijn volgens eigen wensch te regelen; in allerlei grootten en modellen treffen wij de vullingen kant en klaar in den handel aan en dit is heel wat verkieslijker dan dat we dit stoffige werk je zelf gaan ondernemen, want de moeite loont het bovendien niet eens, gezien de lage prijzen, die er voor gevraagd worden; NORA HANA In de nabijheid van de Syrische haven stad Saïda verheft zich op een heuvel.de kapel Mar-Elias, Zij is opgericht op de plaats, waar in de oudheid een Phoenici- sche tempel, in de Middeleeuwen een Chris telijke kerk stond. Thans is zij sinds de 13e eeuw een Mohammedaansche bedevaart plaats. De stad Sidan heeft sedert geruimen tijd haar beteekenis verloren, doch de tempel Mar-Elias wordt nog altijd zeer druk be zocht Sedert ongeveer honderd laar komen jaarlijks duizenden trouwe Islamieten van heinde en ver. beklimmen den heuvel, dalen af in den ondergrondschen tempel en bui gen diep ter aarde voor het grafmomument, dat in Arabische letters het volgende op schrift draagt: „Hier rust het sterfelijk deel van de koningin van Tatimor, toovenares van Dsjioem en sibylle van den Libanon". De overlevering van de geloovige Arabie ren vertelt dat deze „koningin" naast Mo hammed. den profeet in den schoot van Allah rust en dat door haar voorspraak groote geestelijke zegeningen kunnen wor den verkregen. Daarom geldt het bij enkele secten als een heilige plicht, eenmaal in het leven naar Mar-Elias te reizen. En vele wonderlijke verhalen doen in de leemen hutten en de tenten van Syrië nog altijd de ronde: over den fabelachtigen rijkdom van de sybille en de schatten, die zij aan de armen uitdeelde, over haar bovenna tuurlijke krachten en de tooverkunsten. waarmee zij het geloovige volk bijstond; over haar helderziendheid en haar be gaafdheid om in de sterren te lezen en zieken te genezen Sommige geloovigen zien zelfs even hoog tot haar op als tot Mohammed en dat wekt steeds groote verwondering onder die genen, die weten, dat de Mohammedaan in den regel niet eens gelooft in de onsterfe lijkheid van de vrouw, laat staan dat hij haar als een heilige zou vereeren. Doch deze vrouw maakt de uitzondering: zij wordt beschouwd als een van Allah ge zonden heilige en het zou dus vergeefsche moeite zijn, de geloovige pelgrims lie over tuigen van het feit, dat hun sybille eigen lijkeen eenigszins geëxalteerde Engel - sche was. die lady Ester Stanhope heette en over wie in haar tijd in heel Europa gespot en gelachen werd Ben wonderlijke vrouw was deze avontu rierster, die de eerzucht van een Semiramis bezat! Wonderlijk, doch tegelijkertijd zeer be kwaam talentvol en buitengewoon mooi. Wie was Ester Stanhope en hoe kwam zii ertoe, een zoo zonderlinge bestemming te volgen? Veel is natuurlijk te verklaren uit eigenaardig karakter. Od 12 Maart 1776 werd zü geboren als de dochter van graaf Charles Stanhope. Zij toonde reeds in haar Drille jeugd buiten gewone geestesgaven te bezitten. Haar scherp verstand, haar geweldige energie, haar koppigheid en haar imposant uiterlijk deden alle pogingen om haar aan een ge regelde opvoeding te wennen radicaal mis_ lukken. Wat Ester leerde, leerde zij op eigen initiatief en het was zeer zeker niet gering. Met hartstocht legde ze zich toe op boksen, schermen, paardrijden, op de studie van oude en moderne talen, op geschiedenis, wiskunde, astronomie. Dhilosophie. volken kunde en politiek zoodat ze od haar twin tigste jaar een buitengewoon geleerde, ver standige en onafhankelijke jongedame was. die bovendien om haar prachtig figuur en klassiek mooi gezicht tot de erkende schoonheden mocht worden gerekend. Een vrouw, die alle gaven bezat om ge lukkig te zijn en gelukkig te maken en die tóch, gedreven door een onuitbluschbare eerzucht, talenten, geld en goed besteedde sommigen zeggen ook verkwistte aan een extravagant ideaal, waardoor zij aan het eind slechts spot en lachlust wekte. Veel wordt echter begrijpelijk, wanneer we haar jeugdgeschiedenis de geschiede nis van een tragische liefde hebben lee- ren kennen. Ester was een nlpht van den grooten En- gelschen staatsman William Pitt en deze. die reeds od zijn 24ste jaar minister-presi dent van Engeland was. wijdde haar al vroeg in de hooge politiek in en wist van haar talenten een uitstekend gebruik te maken. Hij benoemde haar tot chef-secre taresse en besprak zijn plannen met haar, zoodat zij weldra in alle politieke en ad ministratieve aangelegenheden van het rijk de hand had. Alle pogingen om „dat slimme en mooie canaille", zooals ze genoemd werd, ten val te brengen, leden schipbreuk op de groote vereering. die Koning George III voor haar koesterde. Toen Pitt echter in 1806 stierf, had er in Ester's leven een diepgaande verandering plaats gegrepen. Zii had zich verloofd met een Engelsch officier, die in Spanje tegen Napoleon streed en ze trok zich plotse ling stil en bescheiden terug od haar landgoed in Wales om zijn terugkeer af te wachten. Het temperamentvolle, hartstoch telijke meisje wenschte niets vuriger, dan een zachte, toegewijde vrouw te worden. Helaas, het mocht niet zijn. Ester's verloof de sneuvelde en een jaar lang treurde zij om hem. Dan was het uit verlangen om te ver geten? stortte zij zich vastbesloten in haar groot avontuur. In 1810 duikt lady Stanhope in Constan. thiopel op. huurt een landhuis, neemt Turksche en Arabische bedienden in dienst en gaat taallessen nemen by twee geleer den uit het land. Met de haar eigen voort varendheid leert zij in korten tijd Turksch en Arabisch en nog enkele inheemsche dialecten, verdiept zich in de gedachten- wereld van den Islam en studeert Ooster- sche litteratuur. Zoo, degelijk voorbereid', onderneemt zii op eigen houtje reizen door het verre Turkije, Syrië, Palestina, Arabië. houdt contact met de Nomadenstammen in de woestijn en met de stedelingen en is in enkele jaren uitstekend op de hoogte van land en taal menschen en zeden. Dan keert ze naar Londen terug en verrast haar vrienden met de mededeeling. dat ze zich voor altijd in het Oosten gaat vestigen om den „onderdrukten volken vrijheid en vrede I te biengen". Door erfenis waren haar enorme rijkdom men. bestaande uit goederen en legaten, mijnen, kasteelen en kapitaal ten deel ge vallen. Ze maakt alles te gelde, huurt een zeilschip en steekt met groot gevolg en in het bezit van acht millioen pond een som, die stellig gelijk staat met 100 millioen gulden in onzen tijd weer in zee. In haar afscheidsbrief meldt zij niets meer of min der. dan dat zij besloten is. in Syrië een Arabisch rijk te stichten en zelf koningin hierover te worden Na een stormachtigen overtocht komt zij te Saida aan. rijdt od een kostbaar ver sierden kameel door de straten en strooit met zoo kwistige hand goudstukken on der de menigte, dat de Arabieren door het dol'ie heen zijn. De Turksche gouverneur Abdallah Pascha ontvangt de voorname dame en willigt al haar wenschen in en zoo verrijst al spoedig oo de ruïnes van den ouden burcht Dsjioem oo den Libanon het eene prachtige bouw werk na het andere, benevens tuinen, pal men- en olijf wou den en wijnbergen. Maar intusschen zit de lady niet stil: terwijl haar slot od den Libanon verrijst, trekt zii met haar karavanen door geheel Syrië Zii be zoekt de verspreide stammen, verblijdt de stamhoofden met vorstelijke geschenken en legt hun haar plannen voor: Zij wil alle Arabieren van Cairo tot Constantinopel on afhankelijk maken en belooft hun een leven in vrijheid en welstand en daar ze met on- geloofelijke handigheid „wonderen" doet, de toekomst voorspelt en zieken geneest, heerscht weldra onder de Arabieren het rotsvaste geioof. dat deze vrouw door Allah gezonden is om hen van de Turksche dwin gelandij te bevrijden. Nu volgt de zegevierende intocht in AleDPO, Jeruzalem. Balcek en Tadmor overal regent het goudstukken en is het enthousiasme onbeschrijfelijk! en in het voorjaar van 1818 trekken tallooze karava nen naar de oude sprookjesstad Palmyra. Deze hoofdstad van de Syrische provincie van dien naam, volgens de legende door niemand minder dan Salomo gesticht, Is een van de machtigste ruïnenvelden van de heele wereld. Tusschen palmen en weel- derigen tropisehen plantengroei heffen zich oude zuilen ten hemel en talrijke prachtige tempels en kostbare gebouwen wekken nog heden ten dage de bewondering der toe risten. Hier, in den Baaitempel, zou de groote plechtigheid plaats vinden. Meer dan 80.000 Arabieren stegen van hun paarden en ka- meelen, tenten werden opgeslagen, vreugde vuren ontstoken en als hoogtepunt van het feest werd lady Ester Stanhope tot konin gin van Arabië uitgeroepen. De titel, die haar hierbij door de stamhoofden, oudsten, aanvoerders en Driesters verleend werd. luidde: „Koningin van Tadmor, toovenares van Dsjioem en sibylle van den Libanon". Men kan zich wel eenigszins voorstellen, hoeveel geld dit alles lady Ester kostte! Men heeft uitgerekend, dat zij in dg eerste jaren van haar „regeering" ongeveer 250 millioen Arabische ponden aan dc inboor lingen weggaf! Bijna twintig jaar lang regeerde de sybille van den Libanon en de Europeesche mo- l gendheden lieten het sprookje oogluikend toe. Een tijdlang had iedereen den mond vol van deze merkwaardige vrouw, die in Dracht en heerlijkheid te Dsjioem troonde, onafzienbare stoeten pelgrims ontving, zie ken genas en alle verbindingen met het Westen had verbroken. eD eenige, die tot haar troon doordrong, was de Fransche dichter Lamartine. lp In zijn „voyage en Orient" o.a schrijft: „zij gaf zich ook tegenover mij uit voor een echte heescheres en raadselachtige sibylle. zoodat ik bij deze ontmoeting niet wist. of ik in lachen uit barsten of het van eerbied besterven zou". En toch zou dit sprookjesachtige leven met een schriilen dissonant eindigen De oorlogsgebeurtenissen in 1831 gaven hiertoe aanleiding. De Egyptische vice-koning Ibrahim Pascha viel bij verrassing Syrië binnen en had slechts op den tegenstand der Turksche troepen gerekend. Doch deze calculatie was fout: de „koningin" spoorde de Druzen tot tegenstand aan en verstrekte hun geld en wapens, zoodat de trotsche Egyptenaar een bedevaart naar Dsjioem moest ondernemen om haar smeeken neu traal te blijven. Dit verzoek willigde zii tenslotte in. maar toen naderhand Syrië aan Egypte kwam vergat Ibrahim de sibylle niet. Met alle denkbare middelen wist hij haar macht te ondermijnen en daar tot overmaat van ramp haar geld langzamerhand opraakte moest zij tenslotte al haar bezittingen tot schulddelging aan haar „geloovigen" af staan. Precies honderd jaar geleden in 1838 stierf zij straatarm in een leemen hut. Na haar dood vlamde echter onmiddellijk de vereering van haar volgelingen weer op en zü begonnen bedevaarten te organisee- ren naar het graf van deze wonderlijke vrouw: koningin, toovenares en sibylle Desgewenscht GRATIS opzetten. 34 (Ingez. Meel Was zij eigenlijk een man? In Engeland is onlangs weer eens een ge- schiedvorscher opgestaan, die met de ver bluffende mededeeling komt, dat koningin Elisabeth, de grootste vorstin van Engeland, eigenlijk.een man is geweest! Deze mededeeling van den heer Mil'.ican heeft het conservatieve Engeland, dat nog steeds een stille vereering koestert voor zijn „maiden-queen", met stomheid gesla gen. Hoe komt deze stoutmoedige geleerde nu tot zijn „onthulling?" Ten eerste: uit het leven van koningin Elisabeth zijn de volgende historische bij zonderheden bekend: ze oefende zich in alle mannelijke takken van sport, en kon o.a. zoo uitstekend boksen, dat menig ho veling „voor de grap" door haar werd neer geveld. Verder had ze een voorliefde voor liet pruimen en liet ze zich dagelijks sche ren. Op haar 45ste jaar werd zc kaal en droeg sindsdien haar beroemde roode pruik. Toen het parlement er bij haar op aandrong, dat ze toch eindelijk in het hu welijk zou treden, begon zij voor den schijn onderhandelingen met den Oostenrijkschen aartshertog Karei en later met den Fran- schen prins van Anjou en Alen?on. Van een huwelijk is echter nooit iets gekomen Elisabeth verklaarde tenslotte aan het parlement, dat zij Engeland's „jonkvrouwe lijke koningin" wilde blijven. Ai deze dingen zijn echter nog lang geen bewijzen voor het feit. dat Elisabeth een man geweest zou zijn. Millican bouwt zijn hypothese op andere gronden. Hij wijst erop. dat in 1543 de pest in Londen uit brak en dat koning Hendrik VIII uit vrees voor het leven van zijn elfjarig dochtertje Elisabeth, haar onder de hoede van twee vertrouwde dienaren naar zijn landgoed in Gloucestershire deed overbrengen met het bevel, dat niemand haar mocht be zoeken. Haar Koninklijke vader zelf toonde voor Elisabeth sindsdien slechts een nega tieve belangstelling: in 1544 sloot hij haar van de troonopvolging uit ten behoeve van prinses Maria, een kind uit een van zijn vroegere huwelijken. 1 Millican beweert r." 'at de elfjarige Eli- sabeth reeds spoedig op het kasteel aan de pest zou zijn gestorven en dat men den zoon van een anderen Tudor, een zekeren hertog van Richmond, buiten medeweten van den koning, in haar plaats zou hebben opgevoed. Twee feiten staan intusschen onomstoo- telijk vast: in de 16e eeuw heeft men bij dc verbouwing van het slot Ovcrcourt, in ae keldergewelven ingemetseld, het skelet van een ongeveer elfjarig meisje gevonden, enhet handschrift van koningin Eli sabeth heeft in de jaren 1543 tot 1544 een zoo radicale verandering ondergaan, dat alle graphologen het erover eens zijn, dat het bijna onmogelijk het schrift van de zelfde persoon kan zijn. De heer Millican voedt dus niet den minsten twijfel meer. dat koningin Elisabeth inderdaad een man moet zjjn geweest. Het wachten is nu alleen nog maar op de opening van een der geheimzinnigste documenten ter wereld, n.l. de verzameling brieven en aanteekeningen van koningin Elisabeth, die zich reeds sedert 300 jaar in het bezit van de koninklijke familie be vindt. Doch deze opening, voorspelt Milli can. zal wel nooit plaats hebben. Men vreest tè zeer de teleurstelling van het con servatieve Engelsche volk! ZONDAG: Hamburgerrib. Andijvie au jus. Aardappelen, Vanillevla met gestoofde kwetsen. MAANDAG: Bruine boonensoep, Biefstuk. Spercleboonen. Aardappelen. Gestoofde peertjes. DINSDAGTomatensoep. Varkenskarbo. naden. Snijboonen. Aardappelen. Druiven. WOENSDAG: Gebakken eieren. Spinazie. Gebakken aardappelen. Broodschotel met appelmoes. DONDEP-DAGSpinaziesoep met gebak ken brood. Rollade 12 dagen). Aardappelen, Worteltjes. Appel op Deer. VRIJDAG: Gebakken bot. Aardappelen, Kropsla. Botersaus, Rijst met bitterkoekjes. ZATERDAG: Jachtschotel van rest rol lade. Griesmeelpudding met bessensap. VEGETARISCHE MENU S. 1 Rand van aardappelpuree, Champig- nonsragoüt, Gestoofde tomaten. Flensjes. 2. Capucijnersoep. Sla van andijvie en tomaten. Gebakken aardappelen. Rijstpud ding. Abrikozensaus. 3. Geroosterd brood met tomaten, ei en augurk. Aardappelen. Snijboonen, Vanille vla met appelmoes 4 Groentesoep. Bloemkool met tomaten saus. Aardappelen, Tapiocaschotel. RECEPTEN. Hamburger en Casseler rib. Deze minder bekende vleeschsoorten kun nen weer eens afwisseling in ons dage- lijksch menu brengen. Hamburgerrlib is gerookte runderrib. Casselerrib is gerookte varkensrib. Meestal is het geraden ze van te voren bij den slager te bestellen. Hamburgerrib wordt nogal eens gegeten met tuinboonen iversch of uit blik) en gesmolten boter. In het najaar met andijvie, gestoofd in vuur vasten schotel met bruine boter, die dan gelijk dienst doet als jus. Het kookwater kan voor erwten, of bruine boonensoep gé. bruikt worden. Bereiding: Het vleesch met lauw w^ter afwasschen. of afborstelen Daarna opzetten met zooveel water dat het onders aat en zachtjes gaar laten koken. Kooktijd v; uur per .pond. Sla van andijvie met tomaten. Benoodigdheden: 2 flinke struiken gelo andijvie. 4 flinke tomaten, olie, azijn of citroensap, oeper, zout, mos'erd naar ver kiezing. Bereiding: De groene, harde bladeren van de andijvie wegsnijden, de gele wasschen en heel fijn snijden Deze zoonoodig nog tus schen een doek uitdrukken. Daarna de an dijvie vermengen met 3 a 4 lepels olie, azijn of citroensap, peper, zout en mosterd en even goed door elkaar roeren zoodat het sausje erin trekt De tomaten wasschen. overgieten met kokend water, schillen en in plakken snijden. Ze laag om laag met de andijvie in de slabak doen Een oaar mooie schijven tomaat als garneering gebruiken. Wil men de sla voedzamer maken dan ver mengen met koude, gaargekookte witte boonen. Gebakken spek kan er bij gegeven worden. Vischschelpen met geraspte kaas. Benoodigdheden (voor 6 a 8 schelpen): plm. 200 gr. koude gekookte visch zonder graten. 2 d.L. melk. 25 gr. bloem. 25 gr. boter. 50 gr. geraspte oude kaas. zout. oeper, noot. Bereiding: De visch als zc nog warm is met een zilveren vork van de graat ne men en in kleine stukjes verdeelen. Van de boter met bloem en melk een tamelijk dikke saus maken. De stukjes visch erdoor roeren, dan de geraspte kaas toevoegen en peper, noot en zout naar smaak. De schelpen of souflée potjes met boter Insmeren en het mengsel er in doen De bovenkant paneeren en een flink stukje bo'er er od leggen. Ze in een warmen oven zetten 'ot ze mooi bruin Zijn P!m 15 minuten Ze opdienen od een schaal tiedekt met een gevouwen vingerdoekje en garneeren» met een takje frissche peterselie. Haze! not enschotelt.ic. Benoodigdheden 16 personen): 12 groo'e beschuiten. L. melk (ruim). 4 eieren. 1 ons suiker. 2 ons ongepelde hazelnooten, boter, paneermeel. Bereiding: De beschuiten in de warme melk fijn wrijven. De eidooiers met de suiker uitroeren en flink roerende de pap er bü gieten. De gepelde en gemalen hazel_ nooten toevoegen en het stijfgeklopte eiwit er luchtig doorroeren De bovenkan* glad strijken. een mengsel van paneermeel, sui ker en gemalen noten er over strooien de rand van het schoteltje schoonmaken wat gesmolten boter en over heen schenken en het schoteltje in den oven bruin laten wor den en laten rijzen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9