STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 22 September 1938 WEERBERICHT. Het tweede lustrum van Nomateg. AGENDA Hl'LDIGING VAN GOUDEN ECHTPAAR Aan de Leidsche Groenten veiling. De heer H. v. d. Lof en echtgenoote her dachten hun gouden huwelijksfeest. Daal de heer H. v. d. Loef. zoo lang de Leidsche Groentenvelling heeft bestaan, steeds in dienst is geweest als monstertrekker, had net bestuur gemeend dit leest niet onopge merkt voorbij te moeten laten gaan en verzocht het gouden bruidspaar met zijn familie gistermiddag op de veiling aanwe zig te zijn De voorzitter der Leidsche veiling, de heer C. v. Vliet, verwelkomde het gouden bruidspaar en besprak de werkzaamheden, welke de heer v. d. Loef gedurende al de jaren met oprechtheid en trouwe plichts betrachting had volbracht Want zonder den heer v. d. Loef is de Leidsche Veiling niet denkbaar. Daarom ook kon het bestuur niet beter doen dan den heer v. d. Loef op deze wijze in tegenwoordigheid van het be stuur en alle kooplieden zijn hartelijke fe licitaties zoowel voor den heer v. d. Loef als voor zijn gouden bruid en verdere fa milie naar voren te brengen, welke feli citatie gepaard ging met de overhandiging van een enveloppe met inhoud Door het veillngpersoneel werd de gou den bruid in de bloemetjes gezet door aan bieding van een bloemenmand Hierna wenscht de heer T. Vos namens alle kooplieden den heer v. d. Loef geluk met oprechte woorden van dank voor het geen hij alle jaren had gepresteerd in het belang der kooplieden, welke feliciatie ook gepaard ging met een enveloppe met in houd en de noodige bloemen. Daarna kreeg ieder gelegenheid het bruidspaar te felici- teeren. Met een oprecht woord van dank door den heer v. d. Loef. zoowel voor deze huldiging als voor de stoffelijke blijken van belangstelling en de bloemen zijn gouden bruid aangeboden, was deze huldiging ten einde. Na nog eenige oogenblikken in de cantine der veiling te hebben vertoefd, met het be stuur der veiling en de kooplieden, keerde het gouden echtpaar weer naar het Pioen hof terug. MTLITARIA. Bij K. B. van 26 Aug. 1938 No. 45 is eer vol ontslag uit den dienst verleend aan den reserve-kapitein G. de Vries van het 4e Heg. Infanterie. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de op 1 Oct. a s. tot sergeant majoor instr. benoemde sergeant le kl. B. L A. Blom van het 4e Reg. Inf. overge plaatst bij 1-8 R.I. te Arnhem. Oefening onder leiding der C.I Divisie Het n. Bataljon van het 28e Reg. Inf. (samengesteld uit personeel van het 4e Reg. Inf.l vertrekt reeds op 23 Sept. as. onder commando van den reserve majoor A. H. Goldberg per trein naar Nijmegen; het nie Bat. 28 R.I. vertrekt op 26 Sept. a.s. in den vroegen morgen naar Renkum. Dit bataljon wordt in haar geheel per auto naar de plaats van bestemming vervoerd en staat onder commando van den res majoor C. W. E. van Hoek. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 767. Herdenking van tien jaar vereenigingsarbeid. Het tweede lustrum van de Christ. Jeugdver. „Nomateg", dit onder de bescherming van den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen uitge groeid is tot een krachtige jeugdver- eeniging. waarvan groote activiteit uit gaat, is gisteren met leden en belang stellenden op alleszins feestelijke wijze herdacht. Een schaduw viel echter over dit feest en dat was het vertrek van den voorzitter, die om studieredenen gemeend had te moeten bedanken Dit feest heeft hU ech ter nog willen lelden, by welke gelegen heid hem een hartelyke huldiging ls be reid. Het eigen gebouw van „Nomateg" aan de le Binnenvestgracht was in verband met deze herdenking feesteiyk versierd. - ele bloemstukken van zusterverenigin gen prijkten ln de groote zaftl. De voorzitter van het Lustrum-comité, de heer A. van Breda Jr. heette allen har- teiyk welkom, waarna het vereenigingslied werd gezongen. Hierna droeg hy de lei ding van deze lustrumvergadering over aan den voorzitter, die eveneens een woord van welkom uitsprak en enkele verzen van Ps. 118 las. Naar aanleiding van 1 Cora 3 911 ..Gods gebouw zyt gy, sprak hy vervol gens de feestrede uit. Spr. memoreerde hierin den grooten bloei van het Nomateg- werk maar ook de soms doffe tegenwer king van hen. van wien zulks niet ver wacht mocht worden. Gy hebt, aldus spr het steigerwerk ge bouwd in deze tien jaren en er is een schoon gebouw verrezen. Zeker er zyn nog enkele zwakke plekken maar die moeten nu ln de komende jaren onder leiding van den nieuwen voorzitter worden verbouwd. Daarom paraat! Laten allen zich, aldus spr., trouw scharen om de vaan van „No mateg". Met een ernstige peroratie besloot de voorzitter zyn met groote aandacht beluis terde lustrumrede Direct hierop werd het verslag van de eerste secretaresse, mej. W. v. d. Sman uit gebracht. Alle belangrijke feiten werden hierin gememoreerd ln het byzonder de opening van het Herv. Jeugdhuis van wyk II en VII en de aanvaarding van het be schermheerschap door den burgemeester. Het verslaggewaagde van grooten bloei van byna alle onderafdeellngen. Vergele ken by het eerste lustrum bleek het ge tal kinderen verdrievoudigd. Luid applaus beloonde dit keurige en overzichtelyke verslag. De voorzitter sprak namens allen woorden van dank. Het verslag van de penningmeesteresse, mej. A. Bonnet, gaf een overzicht van de ontvangsten over tien jaren, waarultbleek, dat ongeveer f. 15.000 was ontvangen en uitgegeven, w.o. negen maal een gift van het Koninkiyk Huls en één legaat van wylen één der leden mej. A. Jansen Uit het jaarverslag bleek, dat dit jaar de ontvangsten ongeveer f. 2600 hadden bedragen en de uitgaven f. 2550. zoodat netto ln kas was f. 51.86 met een reserve fonds van ongeveer f. 90. De kascommissie stelde voor de pen ningmeesteresse te déchargeeren voor haar beheer Alles was ln buitengewoon goede orde bevonden. Speciaal werd hiervoor dank gebracht. De voorzitter sloot zich hierby aan. Als feestgeschenk overhandigde de heer A. van Breda Jr. het bestuur een couvert met inhoud namens de leden. Onder luid applaus dankte de voorzitter voor dit blijk van activiteit' en warm medeleven met „Nomateg". Namens de familie Knotter werd een prachtig schlldery aangeboden en namens de concierge van het gebouw een stel kap stokken. Voorts achtereenvolgens een tien tal bloemstukken van verscheidene afdee- lingen en belangstellenden w.o. ook de Chr. Zangver. „Ex Animo" behoorde. Overzien wy de geheele feestviering, dan mag geconstateerd worden, dat „No mateg" op waardige wyze en onder groote belangstelling haar tweede lustrum her dacht heeft. Een groote feestavond tegen as. Woens dagavond in de Stadsgehoorzaal, waar de „Vadertje Langbeenclub" haar medewer king aan zal verleenen. zal de herdenking van het tien-jarig bestaan besluiten. DANK- EN BEDESTOND CHR. ONDERWIJS. B INNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Dllt. Hoogste stand 773.7 te Sortavala (Finland) Laagste stand 739.3 te Vestmanoer. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind Nevelig tot licht of half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Weinig verandering in tempe ratuur. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt Het gebied van hooge luchtdruk over Fin land en de Randstaten hield stand .Op het vasteland van West-Europa is de luchtdruk aanzienlijk gestegen. De Oceaan-depressie ontving versterking uit het Westen, werd dieper en breidde zich voor al naar het Zuiden uit. Als gevolg van deze wijzigingen in de luchtdrukverdeellng zijn de luchtdrukverschlllen over de Britsche eilanden toegenomen, zoodat er een matige tot krachtige Zuidelijke wind waait, met regen ln Ierland, overigens meest zware bewolking. Op het vaste land van West-Europa zijn de winden zwak, de lucht meest gedeeltelijk bewolkt, met plaat- seiyken ochtendnevel. De temperatuur is vrij wel in het geheele waarnemingsgebied boven normaal. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parys: Z.Z.O., 14 gr. C., mooi weer. Londen: Zuid. 13 gr C., mooi. Berlijn: ZO., 14 gr. C., fraai Nice: windstilte. 19 gr. C., fraai. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorin.15 gr. C. (61 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 1614 gr. C. (63 gr. F.). HOOG WATERTIJ DEN 1% KATWIJK a. 7.EE Voor Vrijdag. Voorm. te 2 u. 42 min.; nam. te 15 u. 10 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 19.33 njn. tot 6.14 v.m. MAAN8 OP- EN ONDERGANG. Donderdag op: 3 u. 37; onder: 17 u. 24. Huldiging van den voorzitter. Na een korte pauze volgde een hartelyke huldiging van den scheidenden voorzitter. De eerste secretaresse, mej. W. v. d. Sman bood namens de ver. een eiken schryftafel aan. Het lustrum-comité en het actie comité vereerden den voorzitter resp. met een paar boekensteunen en een lederen onderlegger. Ook van bulten de vereeni- glng ontving de voorzitter enkele kostbare geschenken Zeer bewogen door zooveel hartelijkheid dankte de voorzitter voor al deze hulde blijken. Hij sprak de beste wenschen voor het welzyn van „Nomateg" uit. Voorts werd melding gemaakt van en kele ingekomen stukken, o.a. van de Chr. wykver. Staalwyk en van alle leden van de commissie van toezicht. Nadat deze vergadering was gesloten, zaten allen aan een koffietafel aan. De middag werd verder ln intlemen kring ge zellig doorgebracht waarna, om half vyf, den gasten een diner door de Lustrum commissie in Oud-Hortuszicht werd aan geboden. Precies te zeven uur was het bestuur weer in het vereenigingsgebouw aanwezig voor de te houden receptie. Velen boden hier hun gelukwenschen aan. Onder hen bevonden zich afgevaardigden van alle onderafdeelingen, van de Chr. Zangver- eenlging ,.Ex Animo", van de wykvereenl- glng Pniël en anderen. Geschenken en bloemen werden ook hier overhandigd. De beschermheer van „Nomateg", burge meester, mr. A. v, d Sande Bakhuyzen, had bericht van verhindering gezonden. Schrifteiyke gelukwenschen waren er van het Meubilaircomlté van Pniël, van wyk VI der Ned. Herv. Gemeente en van de Chr. Knapenvereeniglng „Rehoboth". 's Avonds had nog een feestsamenkomst plaats met de ouders, waar ook woorden van waardeering en dank zyn gesproken. Ook nu werden geschenken aangeboden. Een aantrekkeiyk programma bood hier allen een genoeglyken avond. Ds. D. A. v. d. Bosch spreekt de Unie-rede uit. De jaarlyksche dank- en bedestond voor het christelyk onderkys, georganiseerd door het Locaelcomité van de Unie „Een school met den Bybel", werd gisteravond ln de Hooglandsche Kerk gehouden In verband met het 60-jarig bestaan van de Unie droeg deze drukbezochte sa menkomst een byzonder karakter. Enkele predikanten, vele hoofden van scholen en onderwijzend personeel waren mede aan wezig. De heer Kalsbeek. hoofd van de Chr. school aan de Pasteurstraat, opende dit samenzön met Schriftlezing van Ps. 78:1-7 waarna hy allen welkom heette. Woorden van dank richtte spr. verder tot allen, die hun medewerking aan dezen avond ver leenden. Nadat Ps. 119 5-3 was gezongen, sprak ds. v. d. Bosch de Unie-rede uit. Spr. wees er o.a. op, dat Satan door schoon klinken de melodieën menschen en kinderen tot zich tracht te trekken, wy dienen, als ouders en opvoeders, onze kinderen be kend te maken met den zoeten toon van het evangelie van Jezus Christus. Onze gebeden zullen z'yn als een beschermend omhulsel om hen. De gebeden, die wy als ouders om onze kinderen heen zetten, zyn als een sterke kracht. Maar onze kinderen worden ouder, zy gaan het huls uit en de wereld in. Daarom dienen wy er ons als ouders rekenschap van te geven, welk on- derwij.-; zy ontvangen. Het gaat by ons christelyk onderwys om Jezus Christus. Aan de hand van Matth. 13 31 en 32 de geiykenls van het mosterdzaad, gaf spr, een uitvoerige beschouwing van de betee- kenls van het christelijk onderwys en de noodzaak hiertoe. By de ontvouwing van een en ander wees ds. v. d. Bosch er op, dat bulten het zaad van allerlei vakken op de school, er op de chrlstelyke school een héél klein zaadje is, dat zeer belang- rijk ls en dat spr. ziet ln het korte gebed voor den aanvang van de les, de vertelling van het Bybelverhaal en de zang van het christelyk lied. Juist in dit zaadje schuilt iets wat in andere korrels ontbreekt. Hier schuilt de eeuwigheidsklem in. Ouders en onderwyzers gebruikt God om het mosterdzaadje in de harten der kin deren te leggen. Gevoelen wy onze ver- antwoordelykheld goed en hebben wy onze taak als zaoiers(sters) goed verstaan, dan moet dat zelfde zaad ook ln het eigen hart tot eeuwige werkeiykheld zyn ge worden. Met nadruk wees spr. er op, dat het zwaartepunt van de opvoeding ln het huls gezin ligt. De school vormt een prachtige aansluiting. In het hulsgezin dient het zaad in de allereerste plaats uitgestrooid te worden En dan is het niet genoeg, dat wy een Bijbel in huls hebben, maar daar uit dient dagelyks gelezen te worden. Ach ter het zaaien moet ons gebed staan, wy zullen onze kinderen iets leeren ver staan van de heeriykheid van het evan gelie God heeft ons en onzen kinderen «en doel in dit leven gesteld en daarom zy iedere daad en elk woord van onze lippen tot Zyn eer. Vervolgens wees spr. er op, dat ouders en onderwijzers geloof moeten ibezitten en liefde tot het werk moeten hebben. Noodzakeiyk ls het. dat al ons werk op de knieën wordt begonnen. Tenslotte toonde ds. v. d .Bosch aan, dat als eenmaal het zaad van de dingen van het Konlnkryk Gods wortel heeft ge schoten, het boven alles uitgroeit en al het andere beheerscht. Spr. eindigde met de ouders ernstig te vermanen, dat zy hun kinderen ln den weg des Heeren opvoeden. In zyn dankgebed herdacht spr. de be langen van het christelyk onderwys. DE STER-ESTAFETTE „DE HUTSPOTRACE". RESTAURATIE PIETERSKERK MAREKERK EN STADHUISGEVEL, Aan de begrootine van het Departement van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen is het volgende ontleend: Voor de thans onderhanden zijnde etappe van de restauratie van de Pieters kerk, waarvan de kosten op f. 301.000 werden geraamd, zal naar thans blykt f. 320.620 gulden noodig te zyn. Het rijks subsidie, dat voor deze etappe op 57 pet. bepaald werd. zal daardoor stygen tot f182.754. De slottermyn van f2840 zal dus niet voldoende zijn en zal verhoogd moeten worden met f. 11.184 Het ligt in de bedoe ling om de restauratie van het orgel voor- loopig nog uit te stellen. Het daarvoor uit getrokken bedrag kan gebruikt worden voor gedeeltelijke voldoening van den slotter- myn welke dus gesteld kan warden op f. 11.184 f. 3135 f. 8049. De slot-etappe, waaromtrent by de begrooting voor het dienstjaar 1938 nadere voorstellen werden aangekondigd, zal, met Inbegrip van de aan het eind daarvan uit te voeren restau ratie van het orgel, nog f. 201,303 vorderen. Het ligt ln de bedoeling dit bedrag ln zeven jaren te verwerken. Wanneer het RUk ook hiervan 57 pet. bijdraagt, zal jaariyks f 16 392 noodig zyn. Voor 1939 wordt alzoo ln totaal uitge trokken f. 16.392 -I- f.8049 f.24.441. Voor 1939 wordt voor het Stadhuis een slottermyn van f. 197.000 aangevraagd. Voor de herstelling van de Marekerk wordt een eerste termyn ad f. 18.000 uit getrokken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. wyziging: H. C. J. de Haan. Import Export les Parfums Llmajo. Nieuwe Rijn 44 Leiden. Fabriek van eau-de-cologne, par fumerieën, zeepen, enz. Wyziging handels naam ln: Eau de Cologne-Parfumerie en Zeepfabriek „Llmajo", H. C. J. de Haan, Nieuwe Ryn 44, Leiden. Duizend loopers nemen cr aan deel. Hoe groot de animo is voor de ster estafette „De Hutspotrace" op 3 October as. kan blyken uit het feit, dat men thans ln alle deelen van de stad school jongens en vereenlglngsploegen kan zien oefenen, In totaal zulen aan deze estafette precies duizend loopers deelnemen, ver deeld over niet minder dan 69 ploegen. Is de idee van de ster-estafette volkomen nieuw, het zal evenmin ooit in ons land zyn voorgekomen, dat aan een estafette duizend loopers deelnamen. De inschry- vlng zou zeker nog grooter zyn geweest, Indien de scholen eerder waren geopend, Door het groote aantal deelnemers, mag ook een ongekend groote belangstelling van het publiek worden verwacht, waar voor ook extra maatregelen zullen worden getroffen. In afdeellng A ls ingeschreven door 22 ploegen van dg navolgende scholen: 1 School Meyer, Van Heteien, Wisse, Van 'der Bie, Van Schaick, Riks, Wilterdink, Bosma, Melief, Berkenbosch, Paulusse. Ga- thier, Janssen, De la Rie (Maresingel), Van der Hoogt, Hokkeling, Pothuis, Voor winden, Korswagen, Van der Neut, En- trop, Bakema. In B komen uit 9 ploegen en wel: Sch. De Reuver Gem. H.B.S. I, Ambachtsschool. Gem H.B.S. II, School Aldershoff, School Van Ryswyk H, R.K H.B.S,, School Van Ryswyk I. Gymnasium In afdceling C met 13 ploegen is Inge- schreven door: Gem. H.B.S. I, R.K. H3.S. I. School De Reuver, Ambachtsschool, Gem. H.B.S. II, School Aldershoff. School Schoen- makers. Gymnasium. R.K. H.B.S. II, School Van Rijswyk, Chr. Kweekschool, Gymna- S'IAet 25 ploegen ls de afdeellng der sport- vereenlglngen het grootst. Ingeschreven hebben: A.S.C. 1. 2 en 3. Docos 1, 2. 3 en IV Tona. C.G.W Vlcus Onentus, R.C.L., L.F.C. L.D.T.S., P C. en L„ Unitas S.L.B., LDW.S. Sportclub Iemco, U.V.S., Groen Boys. Sportman, Lugdunum, Roodenburg, MÓvschkwartier, Leidsche Wanaelssportver., en Fides Pacta. In de afdeelingen A, B. en C zuNen de ploegen worden verdeeld over drie, in de afdeellng D over twee trajecten. Een om- schryvlng van de parcoursen is opgeno men in het offlcieele programma, dat Maandag a.s. zal verschynen. De Commissie voor De Hutspotrace houdt morgenavond ln de bovenzalen van De Harmonie aan de' Bieestraat «en bespre king met de leiders of de aanvoerders der ^Desorganisatie van deze ster-estafette is natuurlyk zeer omvangrijk. Behalve den starter de startcommlssarissen. de par- courscóinmissarlssen, de tydopnemers de juryleden van aankomst enz. minder dan tachtig wisselpuntcommissa- rissen in actie moeten komen. VER. VAN OUD-LEERLINGEN VAN HET KON. GENOOTSCHAP M. S. G. 27e algemeene jaarvergadering. In de Jacoba-zaal van „den Burcht" hield de Vereenlglng van Oud-leerlingen van M S. G. gisteravond haai' 27e algemeene ledenvergadering, welke slechts matig be- zocht W3S Na een kort welkomstwoord van den heer O. A. M. Bik als voorzitter gaf deze dade lijk het woord aan den secretaris, den heer H H. Verhulst, voor het voorlezen van de notulen die in verband met de belangryke gebeurtenissen in het afgeloopen jaar zeer uitvoerig waren. Aan den secretaris werden woorden van dank gebracht voor het keurig verslag. Nadat eenige ingekomen stukken behandeld waren kwamen de jaarverslagen aan de orde. Het verslag van den secretaris was eenigszins ln mineur gesteld en ver toonde een teruggang van het aantal leden, hetwelk momenteel nog 146 bedraagt, ter wijl het aantal donateurs 7 is. Met de beste wenschen voor de toekomst besluit het verslag. De voorzitter bracht den heer Verhulst hiervoor dank en uitte evenals de secretaris den wensch, dat allen zullen medewerken om de vereenlging van oud-leerlingen van M S G te doen blyven voortleven. Tevens sprak de voorzitter reeds nu woorden van oprechten dank aan den heer Verhulst, die als secretaris zoo veel voor de vereenlging gedaan heeft en zich thans niet meer als secretaris beschikbaar stelt. Op het oogen- bllk wilde spr. het hierby laten. Het rapport van den penningmeester, den heer Schreuder. toonde een batig saldo en was door de kasnazleners in orde be vonden. Als volgend punt stond bestuursverkiezing od de agenda. Aftredend waren de heeren H. H. Verhulst, H. H. Blote Jr., L. Th. van der Laken en O. A. M. Bik, die rich niet herkiesbaar stelde. Als nieuwe candidaten waren gesteld resp, de heeren J. Meyer, D. Wassenaar, H. C. Rietbergen en als dubbel tal voor den heer Bik de heeren J. N. Bou- ter Jr. en G, H Groenewegen Herkozen werden de heeren H. H. Ver hulst, H. H. Blöte Jr. en L. Th van der Laken, terwyi de plaats van den heer Bik Ingenomen zal worden door den heer J. N. Bouter Jr. Na loting met den heer G. H. Groenewegen. Ais kasnazleners werden gekozen de hee ren J. Meyer, D. Wassenaar en H C. Riet bergen, De rondvraag leverde nog geanimeerde besprekingen op inzake de minder goede teekenlngen van de huidige leerlingen van M. S. G„ die oo de tentoonstellingen ten toongesteld waren. Niets meer aan de orde zynde sloot de voorzitter met woorden van dank aan de aanwezigen voor hun opkomst, deze pret tige vergadering, die bllik heeft gegeven, dat er onder de oud-leerlingen een aange name verhouding bestaat, die zich steeds voor oogen houdt den band met M. S, G. Gisteren te ongeveer kwart over twaalf ls de K-J. L. T. wonende Verwershof alhier op den Heerensingel, voor de Julianastraat van een vrachtauto afgesprongen. Hierby viel hy achterover en geraakte voor het achterwiel van den wagen. Een dokter van den Gem. Gen. Dienst constateerde een rlbfractuur. waarna hy ter verpleging naar het Dtaconessenhuis werd vervoerd Per autobus heeft een aantal leden van de afd. Leiden van de A.V.R.O. giste ren een uitstapje gemaakt naar de studio te Hilversum. Op de terugreis werd een bezoek aan Schiphol gebracht. HEDEN. Evangelische Gemeenschap: Byeenkomst n.m. 8 uur. Vrijdag. Schouwburg: N.V. Ned. Tooneel „Boefje" 81/4 uur nam. Zaterdag. Foyer Stadsgehoorzaal: Feestelijke herden king 153-Jarlg bestaan M.S.G. Nam. 7 3/4 uur. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling collectie Boender maker ten bate van Carillon-comité. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 914—11 uur voorm. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatlebur v. Alcoholisten 8 u. nam. 'sDonderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr.. 22). Inenting tegen dlphterle 3'.4 uur 's middags precies 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.; „100 mannen en één meisje". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag 2, 4V4 en 8 uur. Maandag en Dinsdag: „Snip en Snap". 7 en 914 uur nam. Trlanon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „De stervende zwaan"., Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.; „De barones en de butler". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.16 u. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „KonlngstUger". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Het leven van Emlle Zola". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor Jeden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 17 t/m. Vrijdag 23 Sept. 1938 waargenomen door de aj»theek C. B. Duyster, N. Ryn 18, tel. 523. KON. NED. MIJ. v. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Ledenvergadering afd. Leiden en Omstr. De afd. Leiden en Omstreken heeft gis teravond de wintercampagne geopend met een ledenvergadering onder presidium van den heer J. G Ballego, die na een harte lijk welkomstwoord een terugblik wierp op de afgeloopen zomermaanden. Spr. her dacht de overledenen en de ln den afge loopen zomer gevierde Jubilea. Na voorlezing der notulen en het behan delen der ingekomen stukken bracht de heer Mater zyn oprechten dank voor de wyze waarop hy door de tuinbouwers ls gehuldigd bij de herdenking van zyn veer tigjarig Jubileum en niet het minst door het hoofdbestuur en de afd. Lelden van bovengenoemde maatschappij. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat de verslering van het Kon. Palels te Den Haag een werkeiyk succes ls geworden en dat op de excursie naar 's Hertogenbosch door de deelnemers volop genoten is. Als candidaten voor leden van het hoofd bestuur werden benoemd de heeren G J. van Noordt te Boskoop en baron d'Yvoy van Mydrecht d'Hangest te Rozendaal. Wat kan de afd. doen om de liefhebberij van de tulnelgenaars ln hun eigen tuin, te Leiden en omgeving te bevorderen? Deze vraag bracht vele tongen ln beweging. Eenerzyds werd ln het midden gebracht, dat er eenige Jaren geleden reeds plannen waren en dat bouwvereenlgingen zyn voor gegaan, zoodat de vraag gesteld moet wor den of er nog kans van slagen is. De voor zitter antwoordde, dat het hier tuinen van gr ooieren omvang betreft, z.g. middenstand tuinen, waarvan de aanleg op minder goed peil staat. Men ls er niet voldoende van doordrongen, daarvoor een goed vakman te nemen. Anderzy'ds wordt gezegd, dat de tuinen der woningbouwvereenigingen op zéér hoog peil staan en dat ln vele grootere tuinen, b.v. te Oegstgeest de maten en aanleg fou tief zyn, waarbij financieele oorzaken een rol spelen. By die tulnllefhebbers moeten nieuwe leden gezocht worden. Voorts werd er aan herinnerd dat een vroegere advies-commissie zeer slechte resultaten ondervond. Aanbevolen werd te 1-robeeren eer. vereenlging van Jllnlief- hebbers te krygen, waar de voorzitter zicTi sterk tegen verklaarde. Het bestuur zal eenige der plannen overwegen. Ingezonden waren een tweetal vazen met mooie dahlia-soorten door den heer J H. Smit. een drietal minder bekende Achi- menes-soorten door den Hortus, een schotel heerlyke aardbeien, de „Baron von Sole- maoher", alsmede een vijftal schitterende kleurteekeningen v. d. heer Jan Kriest Jzn. Na de pauze behandelde de heer Spaar garen uit Aalsmeer het gebruik van edel- compost in den tuinbouw. Breedvoerig be sprak spr. het bemestingsvraagstuk, waar bij de chemicaliën een groote rol spelen. De compost, die vooral stikstofhoudend is: de fabricage van de compost, waarvan de ge meente Den Haag dagelyks etteiyke wagon ladingen aflevert; het ontstaan der edel- compost, waarbij de verbranding der ver schillende stoffen door Juiste temperaturen veroorzaakt wordt en het gebruik voor ver schillende cultures. Vooral Aalsmeer 7C" bruikt deze meststof met zeer veel succes voor de Anjercultuur. Eenige vragen werden door den heer Spaargaren naar genoegen beantwoord. Na rondvraag volgde sluiting dezer druk bezochte vergadering. Oo Woensdag 28 September des na middags van 2 tot 3 uur wordt in een van de lokalen van het gebouw van den Ge neeskundigen Diens* gelegenheid geseven tot kostelooze inenting tegen pokken uit sluitend voor kinderen beneden de twee jaar. 22

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6