E&Hrywm Chamberlain en Hitier te Godesberg LEIDSCH DAGBLAD - CcrsJe Biati Donderdag 22 September 1938 Nadere berichten uit T sj echo-Slo waki j e Stadsnieuws Buitenland BEURSOVERZICHT r s— Oud-wethouder van Schagen voor het Gerechtshof. Straffen van 8 en 3 maanden geëischt In het. begin van dit iaar ztin onyang- rijkp belastingfraudes te Schagen en om streken aan het licht gekomen. 7ouwel on het gebied van de inkomstenbelasting als dat van de vermogensbelast.'ng 7,nn te lage aangiften gedaan. In totaal is het ri<k voor ettellike duizenden guldens benadeeld. Hen hoofdrol in deze zaken speelde de accoun tant en oud-wethouder va.n Schaven, de heer .T. S. Nog steeds stellen de rijks-ac countants bij verschillende zaken Sn par ticulieren, die met behuln van den accoun tant S. hun belastingbiljetten invulden, een onderzoek in. inmiddels werd de accoun tant, gearresteerd en te zamen met den ziiner cliënten, een manufacturier. slond h'i in Mei .1.1. terecht voor de rechtbank t.e Alkmaar waar belden tot gevangenisstraf fen werden veroordeeld. Vandaag stonden beide mannen In hon ger heroen terecht voor het, gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door mr. Joh V Jolles. Aan verd. R. was ten laste gelegd hef opzettelijk vervalschen van zijn balans, waarbii de oud-wethouder hem als accoun tant van advies diende. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde den oud-wethouder on 17 Mel j.l. tot acht maanden gevange nisstraf en den manufacturier lot drie maanden. De rechtbank gaf bli haar mo tiveering als haar meening te kennen, dat verd. B zich geheel aan de leiding van den accountant had onderworpen. Beide verdachten hebben van het von nis der rechtbank hooger beroep aange- leekend. De accountant bevindt zich nog in voorlooplge hechtenis. Aan verdachte B,. den manufacturier wordt ten laste gelegd: het opzetlelllk ver valschen van zyn balans, welke hii, In strijd met de waarheid od 31 Dec 1936 af sloot met een kaoitaalsaldo van f.S!>.633.28, terwijl het dien datum in zijn bedrijf be iegde kaoitaal f. 13.I6A.7t hooger was dan f. 28.633.28. Vervolgens is hem het doen van een valsche belastingaangifte ten laste ge legd. Van dit laatste punt sprak de recht bank verdachte vrij. Verdachte S., de accountant, wordt ervan beschuldigd, verd. B zoowel bij de balans- vervalsching als de belasting-ontduiking behulpzaam te ziin geweest in ziin functie van belastingadviseur van B. De accoun tant zou de concept-balans voor B. heb ben samengesteld en de belastingbiljetten van den eersten verdachte valschehjk heb ben ingevuld, waarna B. de stukken tee kend- BH het verhoor houden beide verdachten vol niet geweten te hebben zich aan fraude schuldig te maken. De procureur-generaal mr. J. Versteeg, zcide ln ziin requisitoir, dat de verdachten door opziileggen van inventariskaarlen een onluiste balans hebben opgesteld. Hoe hoog de werkellike waarde van de niet vermelde goederen was, doet er niet toe. In ieder ge val was de balans onlust en vermeldde te lage ciifers. Bii de aangifte voor de vermo gensbelasting Het verd B. gedeelten van het vermogen weg. zooals hii ook op de balans ziin voorraad te laag vermeldde Die balans ls niet onrierteekend. doch dit doet aan de strafwaardigheid niets af. De balans is een stuk. bestemd om als bewiis te dienen, het stuk ls overgelegd bii de belastingaangifte De belastingautoriteiten kregen de balans dus gestuurd om als bewiis te dienen en als ?.oodanig werd de stuk ook geaccep teerd. Snr. kan zich geheel vereenigen met het deel der dagvaarding, zooals dat door de rechtbank te Alkmaar bewezen werd ver klaard. Bii de bespreking van de straf maat merkte de procureur-generaal op dat lij van den officier te Alkmaar bericht heeft gekregen, dat tot heden f. 70.000 gewetensgeld ls gestort door ex-cliënten van den accountant. Nog veile gevallen, van onjuiste belastingaangifte zijn in be handeling. Spr. vorderde bevestiging van de von nissen der Alkmaarsche rechtbank en requireerde tegen den manufacturier drie maanden gevangenisstraf en tegen den accountant acht maanden, echter met aftrek van zes maanden voorloo- pige hechtenis. Hooge functionnarlsscn uit Rusland? De Dultsche radio heeft medegedeeld, dat zeven hooge functlonnarissen van de Sovjet-Russische communistische partij ln Tsjecho-Slowakije zijn aangekomen en gis teravond te Praag op het bureau van de communistische partij te Praag besprekin gen hebben gevoerd Het Tsjecho-Slowaak- sche telegraafagentschap Ceteka 7/ordt door bevoegde kringen gemachtigd dit be richt categorisch t"zen te spreken. De bctoogingen van heden. Reeds om zeven uur vanochtend worden óe vaderlandsehe betoogingen in de straten van Praag hervat. Terwijl het gisteravond de kleine burgers en kantoorbedienden wa ren. hebben zich vanochtend de arbeiders naar het centrum van de stad begeven. In •volmaakte orde en met voorbeeldige disci pline defileerden zij op rijen van twintig langs het monument van den nafioualen heilige. Wenceslas. Vooraan In den stoet v.orden nat'onale vlaggen meegedraeen en een spandoek, waarop met de hand ge schreven staat: Laat ons onze grenzen ver dedigen. Weldra is de straat geheel bezet en moeten de trams in lange rijen blijven staan. Plotseling staat deze volksmassa stil De mcnschen ontblooten het hoofd en te midden van een plechtig stilte klinkt een iied, ernstig gelijk een godsdienstig lied. Het is het volkslied. Allen steken drie vin gers omhoog om den eed op de republiek af te leggen Op het trottoir staan vrouwen te hullen en ook politiebeambten, die ln den stoet medeloopen. kunnen zich ter nauwernood bedv/ingen. De betooyers zet ten hun tocht voort naar den rechteroever van de Moldau. de wijk der gezantschappen en van het slot. Zij roepen: Leve het leger, wij zullen onze grenzen verdedigen, wij zullen ons land verdedigen. Zij zingen volksliedjes op woer den als: „Als jij mc verlaat, zal ik niet verloren gaan. als jij me verlaat, zul jij verloren gaan". Ren oproep tot de Sokol-leiders. Per radio is een oproep gericht tot dc leiders der sokols in de meeste Boheem- sche districten om in de verschillende lo- caliteiten te verzamelen, waar orders zul len worden gegeven over de leiding en de organisatie. Kurhaus Petersberg te Godesberg, waar Chamberlain zijn intrek neemt. VOETBAL. LUGDUNUM—S.V.C. In dezen eersten thuiswedstrijd tegen S.V.C. welke Zondag a.s. plaats heeft op het terrein achter „Pomona" komt Lugdunum in de vol gende opstelling uit: Doel: J. Koet; achter: J. van Berkel. J. v. Weerlee; midden: G. Gressie. H. Gans, P. Breedeveld.; voor. P. Vermond, A. v. d. Heyden, J. Brommeyer, W. Koolloos, G. Onderwater. W. P. A. VAN VOORST VAN BEEST OVERLEDEN. Te Florence, waar hij met vacantde ver- toef-de, is gisteravond op 49-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer W. P. A. van Voorst van Beest, een van de vijtf directeu ren van „Centraal Beheer" te Amsterdam. AANSTELLING VAN ARBEIDERS- TELEGRAFISTEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. In verband met de aanstelling van arb. telegrafisten bij de Ned. Spoorwegen zul len 68 beambten voor deze betrekking op geleid worden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig candi- daatsexamen Indologie: de heer J. W. E. De K.L.M. in 1941 in 2Vz dag j Soleer, alhier, naar Indië BATAVIA, 22 Sept. (Aneta). - Met de „Zilverreiger" arriveerde vanochtend op Tjililitan om. de heer Hans Martin, van de K1.M. In een onderhoud met Aneta deelde de heer Martin mede, dat het eerst uit voerbare en waarschijnlijk ook inder daad doorgevoerde, groote plan van de K.L.M. op de Indië-route zal zijn de in dienst-stelling van de Dc-d in 1941. Hierdoor zal bet mogelijk zijn den af stand HollandIndië in twee en een halven dag af te leggen. DE BEGROOTING VAN HET VERKEERSFONDS. Uit den toelichtenden staat tot de be- rooting van het Verkeersfonds blijkt nog, lat uit het op den kapitaalsdtenst ultge- rokken bedrag voor den bouw van bruggen >ver de groote rivieren o.a. zal worden be leed: 3 millioen gulden voor de vaste oeververbinding te Rotterdam: 1 millioen gulden voor de tunnel te Velsen; f.170 000 voor de brug over de Oude Maas te Dor drecht; f. 860.000 voor de brug ovei de Noord te Hendrik-Ido-Ambacht; f. 750.000 voor de brug over den Yssel te Deventer; f. 1.200.000.— voor de brug over de boven- Merwede te Gorlnchem en f. 450 000 voor de brug over den Hollandschen Yssel te Krimpen. Tenslotte wordt nog medege deeld, dat het noodig wordt geoordeeld, de verbinding over het Zype tusschen An na Jacoba en Zype zoodanig te verbeteren dat het geregeld overzetten van automobie len verzekerd kan worden geacht. JAPAN EN ARTIKEL 17. De Japan6che minister van buitenland- sehe zaken. Oegaki. heeft den secretaris van den Volkenbond zijn spijt betuigd, dat Japan de uitnoodiging niet kan aanvaar den, een vertegenwoordiger naar Genêve te sturen om met den raad het verzoek van China, in zake toepassing van artikel 17, te onderzoeken. De Japansche regeering ls er van overtuigd, aldus luidt het schrijven, dat de middelen zooals ln het Volkenbonds pact bepaald, niet de juiste oplossing voor het huidige conflict tusschen Japan en China zouden brengen. Haar houding te dien opzichte is herhaaldelijk op duidelijke wijze uiteengezet. Heden is het de groote dag van Godesberg. De Führer en rijkskanse lier is vanochtend om tien uur per extra-trein aangekomen. Met Hitler zijn om. aangekomen rijks ministers Von Ribbentrop en dr. Goebbels, dc perschef dr. Dietrich, de rijksleider der S SHimmler. Hitier werd op het station verwelkomd door de gouwleiders Grohe en Terboven en den chef van het protocol, baron Von Doernberg en generaal-majoor Bodenschatz. De Britsche ambassadeur te Berlijn, sir NevUle Henderson, ls vanochtend om 9 uur per auto van Keulen op den Petersberg aangekomen- Henderson werd voor hotel Petersberg ontvangen door den chef van het protocol, baron von Doernberg. Om 10.53 uur reed de Britsche ambassa deur in gezelschap van Von Doernberg per auto naar Keulen terug om dep Britschen minister-president af te halen. Chamberlain is vanmorgen op het vlieg veld van Heston aangekomen, waar hij door een groote menigte werd toegejuicht. Toen Chamberlain om half tien van ochtend van Downingstreet vertrok zag hij er zeer opgewekt uit. Bij het vertrek van Chamberlain uit Downingstreet was de menigte merkwaar dig stil. Het ls zeer goed vliegweer. Boven België ls het toestel van den pre mier geëscorteerd door zes Belgische mili taire vliegtuigen. Voor zijn vertrek van Heston zeide Chamberlain, dat een vreedzame oplos sing van het Tsjechische probleem een essentieele voorbereidende stap is tot een beter begrip tusschen de volken van Engeland en Duitschland. Dat is op zijn beurt onontbeerlijk voor de grondvesting van den Euro peesehen vrede, de Europeesche vrede is wat ik nastreef en ik hoop. dat deze dag den weg moge openen dat te ver wezenlijken. Chamberlain vertrok om 10.47 uur. Het vliegtuig wordt bestuurd door Robinson en King. Hii wordt behalve van Wilson en Strang, ook vergezeld van Sir William Malkin, raadsman van het Foreign Office en Humphrey Davies, een der particuliere se cretarissen van Chamberlain. Er verluidt, dat Chamberlain twee of drie dagen weg zal blijven en dat voor zijn terugkeer geen beslissing zal wor den genomen over een bijeenroepmg van het parlement. Het is waarschijnlijk, dat Chamber lain m een radiorede dan het publiek over den toestand zal inlichten. Men schiint te hebben afgezien van een grootsche ontvangst, die Hitler en Cham berlain te Keulen zou worden bereid Men is ongetwijfeld tot de conclusie gekomen, dat het na de conferentie nog tijdig genoeg zal zijn, den Britschen premier een beeld te geven van het enthousiasme der Duitsche volksmenigte als de resultaten van de ont moeting aan de verwachtingen beantwoor. den. Toen Chamberlain bij aankomst op het vliegveld Heston uit zijn auto stapte, werd hij door den Duitschen zaakgelastigde Korót en ambtenaren van de British Air ways ontvangen. Corbin, ae Fransche ambassadeur, was ook aanwezig. Corbin heeft verscheiden minuten met Chamberlain gesproken Hoewel iedereen verwachtte, dat Cham berlain in het toestel zou stappen, heeft hij het gesprek met Corbin en leden van zijn eigen gezelschap voortgezet. Chamberlain had schikkingen getroffen om met het noenmaal te Keulen te zijn Daar het toestel anderhalf uur noodig heeft voor dit traject, was hij van meening, dat hij voldoenden tijd over had. Vijf minuten voor het vertrek glimlachte Chamberlain Hij zag er wel erg vermoeid uit. Hij drukte de autoriteiten de hand, waarna hij zich naar het toestel begaf. Toen hem gevraagd werd voor de microfoon te spreken, aarzelde hij een oogenblik. Welke voorstellen neemt Chamberlain mede? De „Times" verneemt uit gezaghebbende kringen, hoewel de mededeeling niet offi cieel bevestigd wordt, dat Chamberlain o.a. de volgende voorsteUen met zich mede naar Godesberg neemt: 1. een internationale commissie voor de vaststelling der nieuwe grenzen in Tsjecho- Slowakije en voor de uitwisseling en het vervoer der bevolking. 2. een onmiddellijke demobilisatie 3. een gemeenschappelijke oproep van Hitier en alle betrokken partijen tot vrede en orde in de nauze welke noodig is. om de te bereiken overeenkomst in werking te doen treden 4. zekere waarborgen voor het behoud en de onschendbaarheid van den nieuwen Tsjecho-Slowaakschen staat Men gelooft dat onder het laatste punt ook zekere economische waarborgen zullen worden vervat. Persstemmen. Inzake de jongste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije schrijft de „Völkischer Beobachter": De achterbaksche methoden, welke de Praagsche regeering tot dusver in haar onderhandelingstactiek heeft ge bruikt. manen ook thans tot de grootste voorzichtigheid, zoolang de toestanden in de af te stane Duitsche gebieden niet bij de nieuwe situatie zijn aangepast, m.a.w. dat Praag van eiken maatregel van onder drukking afziet, de arrestanten terstond in vrijheid stelt en het bestuur in deze ge bieden overdraagt aan de Sudeten-Duitsche autoriteiten. Ben dergelijke ontwikkeling is evenwel ondenkbaar zoolang Benesj als „hoofdvertegenwoordiger van 't Praagsche moordsysteem" ln functie is. Bij zijn draaieryen ln de onderhandelingen der laatste dagen behoorde ook zyn verklaring, het niet met zijn ambtseed als president te kunnen vereenigen het grondgebied van de republiek te laten aantasten. Praag heeft nu met dezen eisch moeten instemmen en daarmede heeft voor Benesj het uur ge slagen. Het parool der wereld kan nu lul den: Benesj, aftreden! De ..Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt, dat het thans ook om de andere volks groepen gaat en dat dit de Praagsche re geering nu wel duidelijk zal zyn. Volgens mme. Tabouis in de „Oeuvre" zouden Hitler en Chamberlain in Godesberg overeenkomen, dat de Duitsche troepen op 1 October het Sudetengebied zullen binnen komen. Hitier zou voorts het aftreden CHAMBERLAIN TE KEULEN AANGEKOMEN. Toen minister-president Chamberlain om even over half een (M.E.T.te Keulen aankwam, werd hy met gejuich en den nazi-groet ontvangen. Von Ribbentrop en Welszaecker hebben den premier verwel komd. De Britsche ambassadeur Hender son en ambtenaren der ambassade waren eveneens aanwezig Om 2 uur arriveerde het gezelschap te Petersberg. eischen van de regeering Benesj. onder voorwendsel, dat deze de orde niet kan handhaven. Vervolgens zou Hitler, na ver klaard te hebben, dat Duitschland de Pool- sche eischen ondersteunt, hieraan den wensch toevoegen, dat de Ukraine aan Polen en Slowakije aan Hongarye wordt gevoegd. Tevens zou hij verklaren, dat Duitschland zich verzet tegen de Fransche en Engelsche waarborgen voor de grenzen van den toekomstlgen staat, hetgeen hier op zou neerkomen, dat Frankrijk en Enge land in Midden-Europa niets meer te ma ken hebben en dat dit geheel onder de Duitsche expansie zou vallen. Het wordt steeds meer duidelijk, conclu deert de „Figaro", dat Duitschland beslo ten is het bestaan van een onafhankelijk Tsjecho-Slowakije, zelfs na afstand van de gebieden, meerendeels bewoond door Dult- schers. Polen en Hongaren, niet langer te dulden. Het valt niet aan te nemen, schrijft de „Daily Telegraph", dat de reis naar Go desberg een zuivere ceremonie is om aan Hitier het Sudetenland te overhandigen. Men zal zich derhalve er mede moeten ver eenigen, dat dit plan het begin en niet het einde der onderhandelingen is. welke over oorlog en vrede moeten beslissen. Rede lijkerwijze kan worden verondersteld en de veronderstelling wordt gesteund door het tweede deel van het communiqué van j.l. Zondag na de bespreking der Britsche en Fransche ministers dat de regeling betreffende Tsjecho-Slowakije dén aange wezen vorm en een integraal bestanddeel van de uitbreiding der vredesgedachte vormt. De byeenkomst van Godesberg zal of het pad naar zulk een vrede effenen, of in het geheel geen vrede brengen. Tenzij de voorteekenen ons bedriegen, zal zelfs de regeling betreffende Tsjecho-Slowakije weinig geruststellend blijken te zyn. Uit Duitschland komen sombere berich ten over de daar heerschende denkbeelden inzake de oplossing. Als deze gedachten gekoesterd worden, kan wel terstond ge zegd worden, dat deze regeling geen rege ling is. De Tsjecho-Slowaken hebben een zelfde recht op zelfbeschikking als Hitier voor zyn rasgenooten elschte. Wegens de opofferingen, welke zij zich getroost hebben, mogen zy als minste compensatie wel verwachten den definitie ven waarborg van hun militaire veiligheid en van hun politieke, economische en cultureele onafhankelijkheid. De beschuldigingen schrijft de „Times", dat Chamberlain Tsjecho-Slowakije heeft verraden en zich aan den dictator heeft overgegeven, zyn brutaal en dwaas, zyn zending was het niet slechts den vrede te bewaren, maar een oplossing te vinden en weerstand te bieden aan elke poging om het geval met geweld te regelen. Aangaan de de zinspelingen in de Duitsche pers, dat de afstand van het Sudetengebied niet voldoende zou zijn, zegt het blad. dat dit tegen Hitler's uitgesproken politiek van bevrijding en vereenlging van het Duitsche ras gaat, met eerbiediging der rechten van andere rassen. HORTHY TERUGGEKEERD. Rijksbestuurder Horthy is vanochtend uit Oost-Pruisen, waar hij heeft deelgenomen aan een jachtpartij, als gast van Goering. te Boedapest teruggekeerd. DE ORKAAN IN AMERIKA. Tengevolge van den orkaan zijn in Ame rika, voor zoover thans hekend, 120 perso nen gedood en eenige duizenden gewond 700 visschersschepen en vele andere vaar tulgen zijn gezonken. Eenige honderdei huizen zijn weggevaagd 2500 man en hon derd kustwachten zijn gemobiliseerd om hulpposten in te richten. AMSTERDAM, 22 September. De berichten omtrent den. politieken toe stand waren heden van zoodanige strekking, dai daardoor een lustelooze stemming te voor schijn werd geroepen. Nog steeds weet men niet waar men zich aan te houden heeft en de onzekerheid veroorzaakte een gevoel van onbe haaglijkheid. dat onwillekeurig nog werd ver sterkt door tal van geruchten, die achteraf be schouwd volkomen uit de lucht waren gegre pen. De affaire was gering en dit was mede de oorzaak dat de koersen iets lager kwamen te liggen. Dat de handel van geringe afmetingen was, bleek wel hieruit dat voor verscheidene toonaangevende aandeelen in sommige tapes slechts één enkele noteering tot stand kwam Op de Petroleumafdeeling openden Ko ninklijken een viertal punten beneden het vorige slot en daarna kon nog een kleine ver zwakking worden waargenomen, zoodat de koers beneden 330daalde. Suikerfondsen werden over het algemeen wat lager afgedaan. H.V.A.'s zagen zich enkele procenten ontgaan; tijdens dc middaguren on derging de koers echter geen verandering van betcekenis. De gedrukte tendenz kwam op de Industrie- afdeeling het duidelijkst tot uiting in den koers der Philipsaandeelen, die na Iets lager te zijn ingezet, nog een kleinigheid naar beneden lie pen. Aku's alsmede Unilevers werden wat lager genoteerd. De Tabaksmarkt was stil. De Deli-aandeelen werden algemeen iets lager afgedaan. Scheep vaartpapieren waren verwaarloosd. De handel in Rubberfondsen bleef beperkt tot Amsterdam-Rubbers, die een paar procent verloren zagen gaan. De Amerikaansche markt had een zwak voor komen; zoowel de toonaangevende staalaan- deelen als de koperwaarden en de Public Utili ties fondsen werden beneden de prijzen van gisteren afgedaan. Voor Londensche rekening was klaarblijkelijk eenig materiaal aan de markt. De beleggingsmarkt was stil en onregelmatig. De obligatiën uit de jongere emissies werden meerendeels op een lichtelijk verlaagd peil ver handeld. De 3 tot 3^% obligatiën daalden wederom tot den parikoers. De Oude Schuld was echter prijshoudend. In tegralen alsmede de 3% soorten trokken een fractie aan. Fransche fondsen waren wederom aangeboden. Duitsche papieren konden zich over het algemeen handhaven. WISSELKOERSEN. Hot* Dreesen, te Godesberg waar Hitler resideert. Londen 8.92 1/4 (8.92 1/2). Berlyn 74.05 174.05). Parys 5— (5.— 3'8). Brussel 3127 (31.17). Zwitserland 41.94 .41.92 1/21Ko penhagen 39.85 (39.85). Stockholm 46 (46.02 1/2). Oslo 44.05 44.05). New-York 1.85 7/16 (1.84 13/16). Praag, banken ge- loten (6.38). Lire Bankpapier 7.10. Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 3/16 Dag geld 1/4. Registermargen 27 5/8. Crediet Sperr- marken 8. Effectensperrmarken 7. Reis marken 43 1/2. Bankpapier 24 Tusschen haakjes zyn de koersen vaa gisteren.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3