Be wilde Zwanen 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 22 September 1938 Vierde BSad No. 24077 De Pers over de Millioenen-nota Gvertuig U zelf Instantine RECHTZAKEN Bezuiniging in plaats van nieuwe belasting. De „Standaard" (A.-R.) is het niet eens met de regeering wat haar financieele po litiek betreft. Uit de mlllioenennota citeert zij de zinsnede, waarin wordt gezegd, dat „er ongetwijfeld Overheidsuitgaven zijn welke hoe nuttig op zichzelf ook op deze v eegschaal geplaatst, thans te licht wor den bevonden. Een verder gaande beper king van u'tgaven is derhalve een eisch, welken de financieele positie in het be lang van de huidige ais van de toekom stige contribuabelen aan de Regeering op legt". Met de strekking van dit betoog betul- ren wij onze instemming. Ook met het daarin geconstateerde feit, dat cr Over heidsuitgaven zijn. welke, „op deze weeg schaal geplaatst, thans te licht worden be vonden". Daarmede raken wij tevens het verschil van zienswijze tusschen de Re geering en ons. Gevraagd mag worden: als er thans Overheidsuitgaven zijn, welke, gelet op alle in aanmerking komende fac toren. niet mogen worden gehandhaafd, waarom worden dan deze uitgaven besten digd. met het gevolg, dat van de burgerij daarvoor gelden moeten worden gevraagd? Zou het standpunt zijn ingenomen, dat de Regeering voor de begrooting van 1940 als haar gedragslijn aanvaardt, dan zou cr thans slechts een vijfde deel van het bedrag, dat de Regeering nu noodlg acht, gevraagd behoeven te worden. Ons bezwaar klemt nog te meer. omdat ln de Nota beschouwingen voorkomen, op grond waarvan nog een verdere verhoo ging van de uitgaven moet worden ver wacht. Een verhooging van de inkomsten cm het deficit te dekken, gepaard gaande ir.et een verhoogine van de uitgaven, waar door nieuwe deficitten ontstaan, helpt ons niet uit het moeras. Een somber stuk. De Nederlander (Chr. Hist.) acht de Mil- lloenennota een somber stuk. Het eenlge lichtpunt, dat er in vermeldt wordt is een groote overschrijding van de middelenra ming ln 1937. De belastingen hebben ln dat jaar liefst 72 millioen méér opgebracht dan de raming. Een gevolg van ,.de con junctuurverbetering te zamen met de in September 1936 genomen monetaire maat regelen". zegt de Nota. Maar in het najaar 1937 sloeg de we reldconjunctuur weer om. en een uitvloei- cel daarvan was, dat ook ons snelle mid delenaccres weer tot staan kwam. Ook aan de verwachting dat de werkloosheidsuit gaven aanzienlijk zouden dalen, werd hier door de bodem ingeslagen Daarbij kwamen dan de nieuwe defensie-uitgaven, waarvan liet eindpunt nog niet is bereikt. Het blad geeft dan een n'et-critisch over zicht van de Nota en besluit: Aan het slot der Nota worden eenige beschouwingen aan den financieelen nood der gemeenten gewild, waaromtrent bin nenkort blijkbaar belangrijke wetsontwer pen kunnen worden tegemoet gezien, waarvan de Inhoud zal moeten worden af gewacht om de ietwat vaag aangekondig de voornemens voldoende te kunnen be- oo'deelen. Dit laatste kan trouwens in beduidende mate ook gezegd worden van wat op het gebied der Rijksfinanciën wordt ln uitzicht gesteld, al kunnen wij reeds nu erkentelijk zijn voor de klare en openhartige wijze, waarop de toestand wordt blootgelegd. Een crisisproduct. De Maasbod» iRK.i heeft de Troonrede, samengesteld als zij Is onder den druk kender invloed van de crisis op Interna tionaal politiek en economisch terrein, ge karakteriseerd als een sub umbra geschre ven stuk; de Millioenennota voor 1939 mag veilig een crisisproduct heeten. ook afge scheiden van de altijd dlsputabele vraag, of de door haar toegepaste scheiding tus schen gewone en kapitaalsuitgaven juist ls. Ook wie bezwaren tegen haar inhoud heeft zal erkennen, dat deze Nota een moedig stuk is. in zooverre de beheerder van 's lands financiën over twee funda- menteele punten van financieel beleid geen twijfel laat: zijn streven naar een sluiten de begrooting en zijn afschuw voor licht- vaardige leeningspolitiek. Men moet in elk geval, om het standpunt van minister De Wilde recht te doen. deze twee punten goed vasthouden, tenzij men lust heeft het financieele moeras van het nieuwe so cialisme het „ware socialisme" van den nieuwen tijd met zijn leen-maar-raaK-po- iitiek. spoliatie, al of niet In belastlngvorm en ongepubliceerde begrootingen inbegre pen binnen te stappen. In financieel opzicht beschouwd acht het blad de Nota meer dan solide en biedt zij volstrekt geen reden tot pessimisme, want onze financieele positie is sterk Economisch biedt de Nota perspectief; Sociaal schijnt, volgens de Maasbode, de Nota den Juisten toon nog niet getroffen te hebben. Zuinigheid is een wel zeer ge biedende eisch. ook op het gebied van De fensie' anders zou de zorg voor onze weer macht onze Innerlijke weerkracht ten zeer ste kunnen schaden en ten slotte zelfs in tien wortel kunnen aantasten. Nieuwe belastingen en het gToote gezin. De Volkskrant (R.-K.t geeft toe. dat het wegwerken van een tekort van ruim 140 miiiioen geen lichte taak Js. D°cn: De nieuwe belasting bestaat hierin, dat van huren, pachten, renten, loonen en pensioenen twee procent zal worden ge heven. Bij deze belasting zal, gelukkig, km- cicraftrek worden toegepast, maar verder zal van alle huren, loonen. enz. de twee piocent extra heffing moeten worden be taald. Althans wij ontmoeten in minister I): Wilde's nota geen enkele aanduiding, dat bij de huren, pachten, loonen. pen sioenen bij een zeker minimum zal worden begonnen. Men betaalt huur, men ont- 'angt loon, beide laag het doet er niet toe: de twee procent er op is men schuldig. Dit lijkt ons niet billijk: er zijn huren waar niets bij en loonen waar niets af kan. Het blad geeft toe. dat minister De Wilde 111 een snel tempo aan de nooden der groo- te gezinnen is tegemoet gekomen. Niet uitsluitend, maar toch voor een re delijk deel zijn de belastingverlagingen tot een totaal bedrag van 40 millioen in het belang der groote gezinnen bedacht en be doeld. Men zal intusschen iets meer hierom trent moeten weten eer men met zekerheid kan besluiten, niet dat cl? groote gezinnen ongeveer ..gelijk" zullen blijven, maar van de belastingverzwaring en belast'ngverla- ging te zamen beter worden, waarom het dan toch begonnen is. De heffing der twee procent blijft voor zeer velen een hard gelag, besluit het blad. vooral als men bedenkt, dat ze nu reeds door den fiscus worden bezocht op een manier, waaroo Alva met zijn tienden en twintigsten penning jaloersch had kun nen zijn. Waarom niet leenen Voor De Tijd (R.-K.) heeft de m'llioenen- nota den deprimeerenden Indruk van de Troonrede niet verlicht maar bevestigd. Het blad neemt o.m. de leeningpolitiek in be spreking en zegt daarover o.m.: Aan minister De Wilde komt de lof toe, dat hij zijn millloennota met groote dui delijkheid heeft opgesteld, als ls die dulde- liikheld donker van kleur. De Minister van Financiën kan zeggen: „Ik ben somber doch oprecht". Menigeen zal zich nu afvragen, of deze Inspanning tot oprechthe'd, die de rijks- bezrootlng komt versomberen, juist dit jaar op haar plaats was. WIJ voor ons zou den haar echter toejuichen, indien de maat van die begrooting niet aan het an dere einde werd begrensd door het muur vaste besluit om niet te leenen Van onze er. vele andere zijden is er dikwijls op aan gedrongen, dat de Regeering de overrulme geldmarkt en de lage rente zou benutten cm aan haar werkloosheidspolitiek de mid delen voor een effectieve krachtsinspan ning te verschaffen. Het argument, dat daartegen gewoonlijk wordt aangevoerd, luidt als volgt: de toe- komst'ge geslachten mogen niet belast worden met den nasleep van onze econo mische en financieele zorgen. Maar dit argument houdt geen steek. Ton eerste zal temgkeerende welvaart den last voor een toekomstig geslacht lichter maken dan voor ons, terwijl daarentegen de voortgezette neergang van vakbe kwaamheid en moreele volkskracht een herwinning van welvaart in de toekomst ernstig ln den wvg zal staan. Op de twee de plaats dient men ook rekening te hou- aen met den verschrikkelijken (ook finan cieelen) last. die het toekomstige geslacht wordt opgelegd door de physieke en mo reele ontwaarding van het volk en alle ge volgen daarvan, welke zich ook niet tot een z.g.n. economische periode bepefken. En ten derde: hoe kan men dit argument laten gelden ten opzichte van het toekomstige geslacht zelf. n.l. ten opzichte van de werklooze jeugd? Om haar in de toekomst financieele lasten te besnaren, zou men haar nu aan de ellende der werkloosheid moeten overlaten. Het teleurstellende feit is, dat de regee ring, trots alles wat er gezegd is. de werk loosheid niet op denzelfden voet als de de fensie wil stellen en geen aandacht heeft voor de urgentie van het probleem. Deze nalatigheid is niet alleen een principieel gebrek, maar zal ook practlsch op den duur fatale gevolgen hebben. Een inhoudsrijke nota. De N.üott, Crt. (Lib.) vindt, dat de Mll lioenennota van den A.-R. minister De Wilde een zeker eigen karakter vertoont, wat zich voornamelijk hierin uitspreekt, dat, op een paar uitzonderingen na. het reeds jaren durende proces van intering en uitholling van onze financieele positie een halt wordt toegeroepen. Imponeeren kan de wijze, waarop dit geschiedt, echter niet, zoowel vanwege de middelen, die daartoe worden aangewend (belastingverhoogingen), als vanwege het onvolledige resultaat, dat erdoor wordt verkregen. Het blad gaat dan de ontvouwde plan nen en de financieele manipulaties na over de belastingplannen op zich onthoudt het zich thans van een oordeel en be sluit dan als volgt: In velerlei opzicht een Inhoudsrijke Mil lioenennota. Het is alleen erg jammer, dat de minister van Financiën bij den eersten stap naar een meer -reëel begrootingsbeleid noch de z.g.n. „onvolkomenheden" voor 100 pCt. heeft kunnen wegwerken, noch zelfs een sluitend budget heeft kunnen ontwer pen, noch er in geslaagd is de lasten voort spruitende uit een reëelere behandeling van de begrootingspositie benevens de lasten van een gedeelte der defensiemaatregelen op andere wijze te vinden dan uitsluitend door belastingverzwaring. Hard gelag „Een hard gelag" noemt het Alg. Han delsblad i Lib.l wat minister De Wilde van plan is, doch het voegt er terstond aan toe „maar in hoofdzaak' onvermijdelijk". Een afgerond dekkingsplan geeft de Mil lioenennota als gezegd niet; minister De Wilde heeft blijkbaar uit de practijk der laatste jaren al geleerd, dat een volledig dekkingsplan in deze onzekere lijden toch slechts een papieren kindje var. den mi nister van financiën blijft. Desniettemin moet men met klem blijven aandringen cp maatregelen, welke de noodige dekking lol herstel van het evenwicht onzer staats financiën verzekeren. Over de aangekondigde winstbelasting wordt o. m, gezegd: In dezen tijd moeten wij maar niet te zeer klagen over het feit, dat nu een ver dere opvoering van onze theoretisch wel heel zuiver en fraai uitgesponnen Rijks- inkomstenbelasting, niet mogelijk is, wij het roer radicaal omgooien. Er moeter. nieuwe middelen zijn voor oogenblikkclijke elschen. Wij zullen dus deze nieuwe zware Inkomstenbelasting en winstbelasting op N.V. wel moeten accepteeren, maar een dergelijke hooge heffing van 8 pCt. van de behaalde winsten naast een uitdeellngs- oelasting (de Dividend- en Tantièmebelas ting, welke als basistarief 5 pCt. bedraagt, maar door een opcenten-trits van 43 -f 20 73 als is gebracht op 12.05 pCt.) zal al meteen als het maximum moeten wolden beschouwd, dat daaruit zonder ernstige economische schade kan worden gehaald. Een kat een kat genoemd. Het Vaderland (Lib.i noemt de Mlllioe nennota een stap in de richting van een werkelijk sluitende begrooting: Ook aan deze tweede Millioenennota van dc hand van minister De Wilde mag de ver- oienste niet worden ontzegd, dat zij hou vast biedt. Bij het stellen van de diagnose van onze uitgeputte overheidsfinanciën windt de minister er geen doekjes om. Hij durfde een kat een kat noemen. Maar zoo werkelijk als zijn oordeel over den stand van de geldmiddelen is, zoo benauwend is het tevens. Het lijkt wel. of we steeds verder lil het moeras wegzinken. Ook thans doet de minister een poging vasten grond onder de voeten te krijgen, maar geslaagd is hij niet, al moet hieiaan in één adem worden toegevoegd, dat de minister waardeering verdient voor deze poging. Hij heeft hiermede getoond prin cipieel weerstand te willen bieden aan den druk van hen. die de politiek van het „kloppende huishoudboekje" veroordeelen. De enkele stap. welken de minister in de richting van een werkelijk sluitende be grooting heeft gezet, bestaat hierin, dat hij van de zg. onvolkomenheden, welke de budgetten van de laatste jaren kenmerk ten, er eenige heeft gladgestreken. Deze onvolkomenheden, bestaande in verschui ving van den gewonen dienst naar den kapitaaldienst, het nalaten van bepaalde reserveeringen en van stortingen in het Spoorwegpensioenfonds en in de sociale verzekeringsfondsen, beliepen in de begroo- ling 1938 een bedrag van niet minder dan f. 71.5 millioen, waarmee de gewone dienst voor het loopende jaar dus werd ontlast. Volgens het blad bevat deze millioenen nota een reeks, goede bedoelingen. Maar de „synthese van de tegenstellingen" is niet gevonden. Steeds verder op het pad der be zuiniging. „Het Volk" (S.D.i vangt zijn critiek op de Millioenennota aan met een voorstel om den Inhoud in leesbaren en overzichtelijken vorm te brengen óf naast den officieelen tekst een uitgave ten behoeve van de bur- dat Instantine helotl 1 a 7 tabletten zijn reeds voldoende de pijn te verdrijven. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! Doosjes 12 tabletten 70 ct, zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Ingez. Med.) gerij beschikbaar te stellen. Het blad ver volgt: Het bereiken eener sluitende begrooting ziet de regeering thans als haar heilig icitaal. Dit oogmerk zal moeten worden ver- kiegen. eenerzijds door bezuiniging, ander zijds door verzwaring van belastingdruk. Sterken nadruk legt de regeering op den eisch van verder gaande versobering. Reeds nu wordt het parlement daarom er op voorbereid, dat bijzondere bezuinigings maatregelen noodig kunnen blijken, die zijn goedkeuring zullen vereischen. Over utn inhoud daarvan zwijgt de minister ge- lieimz'nnig. Weet hij het zelf wellicht nog hiel, of acht hij het raadzamer ten deze stuksgewijze te werk te gaan? Deze iaal- rie methode heeft het voordeel der onop vallendheid en van afmatting der tegen standers. Het blad heeft den indruk, dat de mi nister hij zijn nieuwe belastingtechniek tic Katholieken tracht te paaien door voor dc groote gezinnen hier het een en ander te doen. D; werkloosheidsparagraaf noemt het blad duister en weinig belovend. Noch in de maatregelen van handels- politieken aard. noch in de voorgenomen uitbreiding der werkverschaffing vinden wij echter den grootscheepschen aanpak van het meest nijpende probleem onzer volksgemeenschap, waarop de natie nu reeds sinds jaar en dag vergeefs wacht. Integendeel, de minister gaat er ook in deze Nota van uit. dat de werkloosheid hier te lande een nood is. die zich nog vele Jarcr, zal laten gelden. En daarmede is het be leid eigenlijk in zijn kern bloot gelegd. Men buigt de knie voor het afgodsbeeld der bezuiniging, besluit het blad. Reddingspoging welhaast ondoenlijk „Het Nationale Dagblad" (Nat.-Soc.) Is cr vast van overtuigd, dat de Nederland- sche financiën weldra de hoogste toppen van een ongebreidelde schuldenpolitiek BEPERKT VRIJVERVOER VOOP. OUD-SPOORBEAMBTEN De civiele kamer van de rechtbank té Utrecht heeft heden vonnis gewezen in dc procedure tusschen den Ned. Bond V. Gc- pensionneerden bij de Ned. Spoorwegen, cn de Nederlandsche Spoorwegen. Dit pro ces was aanhangig gemaakt naar aanlei ding van de beperking van het vrijvervoer voor de leden van dezen bond. In deze zaak meende de bond. dat dc Ned. Spoorwegen niet gerechtigd waren veranderingen aan te brengen in de be staande regelingen. Thans, na een jaar. ls er vonnis gewezen. De rechtbank heeft bepaald, dat de door de N. S. getroffen maatregelen tot beperking van het vrijver voer ongewijzigd kunnen blijven en den bond veroordeeld tot betaling van de kos ten van het geding. (Tel.) zullen hebben bereikt. In zoover volgt Ne derland met democratische meesterschap het voorbeeld der Fransche volksfrontre- geering. De regeering probeert natuurlijk afstand te bewaren van het Fransche staatsbankroet, doch zij heeft zich met dc begrooting 1939 zoo vastberaden op de glij baan naar den financieelen afgrond ge waagd. dat een reddingspoging welhaast ondoenlijk lijkt. Terwijl nu de massa's vergast worden op beloften van bezuiniging, wordt hun door middel van een loonbelasting, die de om zetbelasting volgt, opnieuw een loonsver laging opgelegd, ter wille van het behoud cener regeering, die in de jaren van haar ondoorgrondelijk „beleid" nog niets anders gedaan heeft dan uitgaven, belastingen cn schulden verhoogen. Zoo wreekt zich. aldus het blad, een stel sel, dat zich overal met dezelfde midde len poogt te handhaven en overal op de zelfde wijze ten onder gaat. Copyright P, I B. 8o* 6 Coponhogon Nauwelijks had Ehze zich eenige schreden verwijderd van de plek, waar zij den nacht had doorgebracht, of zij ontmoette een oud vrouwtje, dat een mandje met boschbessen droeg. Het was een vriendelijk vrouwtje, want zonder dat Elize er om behoefde te vragen, kreeg zij een handvol bessen. Toen durfde Elize ook te informeeren naar haar broers. Had het vrouwtje niet ergens in het bosch elf prinsen ontmoet? Het vrouwtje schudde ontkennend het hoofd. Maar toen zjj zag hoe Elize's gezicht betrok, voegde zjj aan het korte ,,neen" iets toe, dat het meisje misschien zou willen weten. En zoo hoorde Elize dat het oude vrouwtje in de rivier, die vrij dichtbij door het bosch stroomde, elf 2rwanen, elk met een gouden kroon, had zien zwemmen Het oude moedertje nam het meisje bij de hand en bracht haar naar een helling. Beneden zag Elize een bochtige rivier. Daarin heb ik de elf zwanen zien zwemmen", zei het vrouwtje, terwijl zij naar beneden wees. Vriendelijk dankte Elize haar, zij gal haar een hand, wenschte goedendag en liep toen naar beneden, waar zij den oever van de rivier volgde tot aan de plaats, waar deze in zee uitkwam.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13