Praag schijnt stap voor stap voor Londen en Parijs terug te wijken Hongarije en Polen roeren zich steeds heftiger Chamberlain morgenmiddag bij Hitier Wat de millioenennota in uitzicht stelt 79sfe Jaargang WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938 No. 24076 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn; per 3 maanden f. 3.3S per week f.0.1# Francoper post 2.35 per 3 maanden -t- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj ZWARE pressie is door Londen en Parijs gisteren op Praag geoefend en het schijnt, dat Praag stap voor stap1 (terug wijkt. Onder de kracht van de Tsjechische openbare moening schijnt de regeering te Praag wat stroever standpunt te li ebben ingenomen tegen het accoord, zonder het echter geneed af te wijzen. Het laat zich aanzien, dat getracht is zekere tegonvoor waarden te stellen. De Tsjechische regeering zette in een nota haar standpunt en haar bezwaren tegen bepaalde punten van de Britsch-Fr ansche voorstellen uiteen. Zij vroeg het geschil tusschen Tsjecho-Slo- wakije en Duitschland aan arbitrage te onderwerpen, overeen komstig het Verdrag van 1926, dat tusschen de twee beltrokken landen bestaat en bovendien den regeeringen te Londen en Parijs de zaak opnieuw in overweging te nemen. De Fransche en Britsche gezant hebben terstond daarop een nieuwen stap bij Benesj gedaan en het kabinet is i terstond weer bijeengekomen. Tot vroeg in den morgen heeft men ver gaderd en Havas meldde tegen 10 uur, dat de Tsjecho-Sllowaak- sche regeering tenslotte het accoord van Londen heeft aanvaard. Maar oiiicieel is dit nog niet bevestigd. Het lijkt zelfs we .-er voor barig. Om negen uur vanochtend toch werd de commissie van twintig bijeengeroepen. Deze commissie, bestaande uit leden der regeeringscoa litie, ver gadert in het kabinet van den minister-president onder leiding van de voorzitters van Kamer en Senaat, Malypetr en Soukup. De politieke beraadslagingen zullen waarschijnlijk den gehee- len ochtend voortduren. Officieel wordt medegedeeld, dat Chamberlain en Hitler beslo ten hebben, de te Berchtesgaden begonnen besprekin gen mor gen om 3 uur te Godesberg te hervatten. Vernomen wordt, dat Chamberlain wederom vergezel d zal zijn van Horace Wilson en Strang. Hitler en von Ribbentrop zijn gisteravond 23.15 uur reeds per trein naar Godesberg a. d. Rijn vertrokken. Inzake het uitstel tot morgen zijn Duitsche politieke kri ngen van meening, dat de Britsche minister-president den datui n voor de hervatting der onderhandelingen, welke in Berchte; igaden op zijn initiatief zijn begonnen, moest vaststellen. De eischen der Hongaren. Maar intusschen zijn er al weer andere aspecten. In de eerste plaats eischen de Hongaren hun deel. Van officieuze Duitsche zyde werd gis teravond toegegeven, dat de' Hongaarsche minister-president Imredy en de minister waar Chamberlain en Hitler elkander ontmoeten KEULEN R IJ N Du AND SIEGBERG ?S57) BÖNN^ godesberg c,\C<» uköningswin ter van buitenlandsche zaken, v. Kanya, gister voor een bespreking met den Fuehrer op den Obersalzberg by Berchtesgaden heb ben vertoefd. Aan de besprekingen heeft van Duitsche zyde ook rijksminister van buitenlandsche zaken, v Ribbentrop, deelgenomen. In goedlngelichte kringen wordt verno men, dat rijksbestuurder Horthy in Oost- Pruisen is aangekomen als gast van Goe- rlng, die hem heeft uitgenoodlgd voor een jachtparty in het Rominteri bosch by Stern berg. Het verluidt, dat ook de 1 'oolsche minis ter van buitenlandsche zaki m, Beek, daar wordt verwacht. Naar in Duitsche politiek e kringen over deze conversaties wordt vernomen, zou daarbij het Tsjecho-Slowaa ksche probleem zyn besproken, bezien uit b .et gezichtspunt der Sudeten-Duitschers en clat van de Hon gaarsche minderheid. De Hongaarsche heeren zyn gisteroch tend tegen half 11 per vliegtuig op het vliegveld Einring, by Freili issing, aangeko men. Tegen elf uur waren 1 zy op den Ober salzberg, waar zy als gs sten van den Fuehrer aanzaten aan he t middagmaal. In den loop van den muidag zyn Imredy en v. Kanya per vliegtuig naar Boedapest teruggekeerd. Men verneemt, dat Imre dy en von Kanya zich in het vliegtuig van Hitier zelf naar Berchtesgaden hadden beleven, op uitnoo- dlging van den rykskansi ïlier, die daartoe besloten zou hebben na er n onderhoud tus schen Goering en den Horigaarschen rUks- bestuurder. De Hongaarsche regecirlng, die reeds steun van Italië en Polen.' heeft toegezegd gekregen, schynt dus thr ns over Duitsche hulp te onderhandelen. Nog verluidt, dat Hon|,arye ronduit de vraag Is voorgelegd, wat de houding van dit land zou zyn, ingeval Duitschland „ge dwongen zou zyn, tot een militair ingrij pen in Tsjechoslowakye". Het schynt, dat men van Duitschen kant in ondubbelzin nige bewoordingen te kennen heeft gege ven, dat „hy, die niets waagt, niets wint". Alles schynt erop te wyzen, dat de Hon gaarsche staatslieden besloten hebben, om •Indien de noodzakelykheid zich mocht voordoen" aan de zyde van Duitschland te staan. Maar dit alles is weer niet officieel! By zyn terugkeer van Berchtesgaden heeft de minister-president, Imredy, ver klaard, dat zyn onderhoud met Hitier en von Ribbentrop uitsluitend geloopen heeft over het Tsjechoslowaaksche vraagstuk. Het Hongaarsche Tel. agentschap voegt hieraan toe: de besluiten van onze rasge- nooten in Tsjechoslowakye hebben een krachtigen weerklank in geheel Hongarye gevonden. De Hongaarsche regeering kent haar plicht, om met alle middelen hun ver langen, vrij over zichzelf te beschikken, te ondersteunen. In deze uren, die van his torische beteekenis zyn, kent elke Hon gaar slechts één plicht: eenheid en disci pline. Het orgaan der Wilhelmstrasse schrijft: het nationaal-socialistische Duitschland denkt natuurlijk in de eerste plaats aan zijn landgenooten, maar eerbiedigt ook de rechten van andere volkeren. Naast de verwezen lijking der Duitsche eischen, moet dus een bevredigende oplossing gevonden worden voor de andere volksgroepen, met name voor de Polen en Hongaren, waardoor in Midden-Europa een tijd perk van vrede en vruchtbare samen werking kan worden geopend. De Poolsche actie. De anti-Tsjechische houding in Pool sche politieke kringen, pers en openbare meening wordt voortdurend sterker. In een zichtbaar geïnspireerden commen taar schrijft het agentschap „Iskra", dat Polen bereid is 200.000 Polen in Silezië den weg naar hun vaderland te openen. Indien dat niet op andere wyze bereikt kan wor den, zal Polen het met geweld verwerven. De Poolsche staatsraison Is geconcentreerd in de gewapende macht. In Maart van dit jaar was het noemen van dat woord reeds voldoende om het conflict met Llthauen te regelen. Wij zyn thans evenals toen bereid, schrijft het agentschap. Verder wordt te verstaan gegeven, dat de nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakye niet door Polen gegarandeerd zullen worden, indien Silezië niet aan Polen terugvalt. Betooginzen aan de grens blüven voort duren. DE POOLSCHE MINDERHEDEN IN TSJECHO SLOWAKIJE Besprekingen te Londen. Te 3 uur gistermiddag zyn de ministers Chamberlain, Halifax, Simon en Hoare en van Sittart en Cadogan in Downingstreet byeengekomen. Baldwin, de oud-premier, is uit Aix-les-Bains aangekomen. Hy wei gerde zich over den internationalen toe stand uit te laten. De Fransche ambassadeur, Corbin. heeft een bezoek aan het ministerie van bui tenlandsche zaken gebracht. Om vier uur aniveerde ook Lord Runciman in Dow ningstreet. Eden heeft gisteravond een bezoek aan het min'sterie van buitenlandsche zaken gebracht. Hoare en Inskip hebben zich eveneens eenigen tyd in Downingstreet 10 opgehouden, terwyl ook de Hongaarsche gezant op het Foreign Officie is geweest. Winston Churchill is gisteravonr per vliegtuig naar Parijs vertrokken, om, naar hij zeide, zichzelf van den toestand op de hoogte stellen. Geen bijeenroeping van het Britsche parlement. In een brief aan den minister-president vfrklaardt Attlee, dat de aard der aan de regeering van Tsjecho-Slowakye voorge- iegde voorstellen, welke de ontbinding be oogen van een souvereinen staat op dic taat van den heerscher van Duitschland, Groot-Brittannië er toe brengt in de toe- kemst waarborgen te geven voor grenzen op het vasteland. Hij acht het strikt noodzakelijk, dat al eer Groot-Brittannië overgaat tot deze ernstige afwijking van de verklaarde Brit sche politiek, het parlement zonder verder uitstel wordt geraadpleegd. Chamberlain heeft daarop geantwoord: Ik ben thans bezig met moeilyke en de licate onderhandelingen met het doel een vreedzame oplossing te vinden voor een probleem, dat. indien het niet met de uiterste zorg behandeld wordt, ernstige gevolgen voor Groot-Brittannië zou kun nen hebben. Het parlement thans bijeenroepen en mij aan de debatten laten deelnemen, terwijl deze onderhandelingen nog gaande zijn, zou mijn taak onmogelijk maken, doch gij kunt er zeker van zijn, dat de noodige stappen zullen worden genomen tot bijeenroeping van een speciale zitting van het parlement, zoodra de zaak zoover gevorderd is. dat ik een volledige verklaring kan af leggen. De honding der arbeiders. De conferentie te Londen tusschen ver tegenwoordigers van den Engelschen raad van de arbeiderspartij, de Fransche socia listen en het Internationaal Vakverbond is gistermiddag 5 uur voorloopig geëin digd. toen de Fransche afgevaardigden naar Parijs terug moesten vliegen om rug gespraak met hun organisaties te houden. De byeenkomst wordt vanmiddag hervat en het bestuur van den uitvoerenden raad BINNENLAND. Het nieuwe wegverkeersreglement. (3e BI.) Groote fabrieksbrand te Schiedam. (Ge mengd, 3e Blad). Gelden voor een vijfden kruiser aange vraagd. (Laatste Berichten, le Blad). Prinselijk Paar naar Soestdijk terugge keerd. (Laatste Berichten, le Blad). De pers over de Troonrede. (3e Blad). BUITENLAND. Japan verwerpt bemoeiing van den Vol kenbond. (Buitenland, le Blad). Militaire bestellingen in Egypte en Ame rika. (Buitenland, le Blad). Onderhandelingen tusschen Kerk en Staat in het vroegere Oostenrijk mislukt. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor onze omgeving is op zwaar bewolkt tot betrokken weer te rekenen, met tijdelijk regen in het Westen en zachte tempera tuur. der Engelsche arbeidersparty is voor deze vergadering tevens uitgenoodigd. Men 13 gisteren niet verder gekomen dan een al gemeen overzicht van den door de beslui ten van Londen geschapen toestand zon der dat iemand een concreet voorstel heeft gedaan om de Tsjechen te hulp te komen. Stroom vrijwilligers voor het Sude- ten-Duitsche vrijcorps. De toevloed van vrijwilligers voor het „Sudeten-Duitsche vrycorps" heeft zulke UIT de nota betreffende den toestand van 's lands financiën blijkt, dat de begrooting voor 1939 sluit met het aanzienlijke tekort van ruim 142 Vi millioen. Voorgesteld wordt de heffingen op verschillende belastingen en accijnzen, welke met 1 Januari of 1 Mei a.s. zouden vervallen, te verlengen. Medegedeeld wordt dat gestreefd wordt naar krachtige beperking der uitgaven. Een complex van nieuwe belastingmaatregelen zal worden aan hangig gemaakt. Aangekondigd worden: Instelling van een nationale inkomsten- en winstbelasting met heffing bij de bron. Tegemoetkoming aan de nooden der groote gezinnen in ver band met den druk van accijnzen, omzetbelasting en crisis heffingen. Verhooging van invoerrechten voor bepaalde groepen van goederen in het belang van de stimuleering van het bedrijfs leven. Verbetering van het defensie-apparaat. - Krachtiger bestrijding van de werkloosheid. - Steun aan de binnenlandsche markt. - Versterking van de exportpolitiek. - Credieten voor kleine nijve ren en ambachtslieden. - Verhooging van het aantal tewerkge- stelden. - Wijziging in den steun aan de gemeenten. (Voor een uitvoerig overzicht zie men het 3e Blad).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1