Een overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk Daladier en Bonnet te Londen m 79 *ie Jaargang MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 No. 24074 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. Mussolini oordeelt volksstemming de eenige oplossing DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Einde van den zomertijd Op 2 October a.s. J Snel handelen is noodig verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnf per 3 maanden f. 2.33 per week f. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosteik (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj^ DE geruchten over een bezoek der Fransche ministers Dala dier en Bonnet aan Londen zijn juist gebleken. Zondag morgen even voor half tien zijn beide ministers per vliegtuig te Croydon gearriveerd, verwelkomd door Chamberlain en lord Halifax. Gisteren den ganschen dag hebben de besprekingen geduurd tot even voor het middernachtelijk uur, slechts onder broken voor het noenmaal en het diner en een kort overleg tusschen beide Fransche ministers in de Fransche ambassade. Om kwart over twaalf werd door Downingstreet het volgende communiqué verstrekt: „Na uitvoerige besprekingen van den huidigen internatio nalen toestand zijn de vertegenwoordigers van de Britsche en de Fransche regeering het volkomen eens over de poli tiek, die gevoerd moet worden om een vreedzame regeling van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk te bevorderen. De beide regeeringen hopen, dat het daarna mogelijk zal zijn, een meer algemeene regeling in het belang van den Europeeschen vrede te overwegen". Daladier en Bonnet zijn vanmorgen om 8.20 uur (Britsche tijd) in een Fransch vliegtuig van Croydon naar Parijs teruggekeerd en daar om 9.40 uur gearriveerd. Hedenmorgen komen de Fransche en Britsche kabinetten weer bijeen, om het accoord te homologeeren. Na bovenstaand communiqué is offi cieel niets medegedeeld. Daladier zelde: „Het spijt mij, dat Ik niet veel te zeggen heb. Ik kan u niets ont hullen wat er vandaag gebeurd is, want ik heb Chamberlain op mijn eerewoord be loofd, het stilzwijgen te bewaren". Niettemin meldt Havas, dat de lei dende Britsche politici thans tot de overtuiging gekomen schijnen te zijn, dat het gevaarlijk zou zijn, de disse- rente elementen nog langer tegen hun zin deel te laten uitmaken van de Tsje cho-Slowaaksche gemeenschap. Men zou dus te Londen overwegen, dc thans nog aan de souvereiniteit van Praag onderworpen grensdistricten, waar de Duit- sche bevolking een uitgesproken meerder heid heeft, naar Dultschland te doen terug- keeren. Naar het oordeel van de verant woordelijke Britsche kringen zou deze rec tificatie van de grens en het overbrengen van de bevolking, dat hieruit zou kunnen voortvloeien, bij voorkeur dienen te ge schieden langs den weg van rechtstreek- sche onderhandelingen onder controle eener internationale commissie, zonder ge bruik te maken van de minder soepele en minder snelle procedure eener volksstem ming, die overigens de andere minderhe den, o.a. de Hongaarsche en de Poolsche, ertoe zou kunnen brengen, op haar beurt eveneens een volksstemming te elschen. Hoewel de mogelijkheid van een derge lijke oplossing met het oog op de huidige omstandigheden en het gevaar dat hierin schuilt van Fransche zijde moeilijk kon worden verworpen, meenden Daladier en Bonnet hun Britschen collega's er met na druk op te moeten wijzen, hoe onrecht vaardig het zou zijn, een dergelijk offer van de Tsjechische regeering te verlangen, zonder haar een compensatie te bieden voor het verlies der natuurlijk grens, die door het Sudetengebergte wordt gevormd. De beide Fransche ministers hebben den Britschen premier ertoe kunnen bewegen, zijn collega's ln het Britsche kabinet de noodzakelijkheid te doen inzien, van een internationale garantie, geldend voor het nieuwe territoriale statuut, terwijl de tra- ditloneele oppositie in officieele Britsche kringen tegen iedere verplichting op het vasteland van Europa hun nog gisteren een dergelijk plan had doen verwerpen. De onafhankelijkheid van Tsjecho-Slo- wakije zou zoodoende voortaan gewaar borgd kunnen worden door een conventie naar het model van het verdrag van Lo carno, een conventie geteekend door de aangrenzende staten Duitschland, Polen, Hongarije en Roemenië, alsmede door En geland. Frankrijk en Italië. Op grond hier van zou Tsjecho-Slowakije moeten afzien van de vroeger met Frankrijk en de Sov jet-Unie aangegane verplichtingen tot bij stand. De regeering te Praag zal officieel door Parijs en Londen op de hoogte gesteld worden van de opvattingen der beide re- geeringen en uitgenoodigd worden, zoo spoedig mogelijk haar meening hierom trent te laten weten. Chamberlain rekent er namelijk nog steeds op, zich morgen of op zijn laatst Woensdag naar Godesberg te kunnen begeven om opnieuw Hitier ie ontmoeten. Nogmaals zij er evenwel op gewezen, dat dit een Havasbericht is, dat officieel nog door niets wordt gestaafd! Tijdens de Fransch-Britsehe besprekin gen in Downingstreet heeft, naar Reuter verneemt, de Tsjecho-Slowaaksche re geering door bemiddeling van den Tsje- cho-Slowaakschen gezant, Masaryk, aan de Britsche en Fransche ministers schrifte lijk laten weten, dat zij aanneemt, dat zij alvorens besluiten genomen worden, ge raadpleegd zal worden. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft hieraan toegevoegd, dat zij geen verantwoordelijkheid op zich kan ne men voor beslissingen, welke buiten haar om zijn genomen. Een vrijcorps van Sudeten-Duitschers. Henlein heeft bevel gegeven dat Zaterdag de geheele grens van Tsjecho-Slowakije bezet zou worden door vrijcorpsen van Su deten-Duitschers. Het D.N.B. voegt hier aan toe, dat het bestuur der Sudeten- Du'tsche partij hierover een proclamatie van de volgende strekking heeft uitge geven „Op 1 October 1933 proclameerde Henlein onder de Sudeten-Duitsche bevolking het Vaderlandsche front van Sudeten-Duit schers, met de loyale bedoeling den Duit- schers, die in den Tsjechlschen staat le ven, door een billijk accoord met het Tsje chische volk hun vitale rechten te ver zekeren. Gedurende vijf Jaren hebben de Sudeten-Duitschers bewezen, dat hun be doeling ernstig gemeend was. Thans moet geconstateerd worden, dat al hun pogin gen schipbreuk hebben geleden door de onverzoenlijke houding der Tsjechische machthebbers. De laatste weken hebben de Tsjechische De minister van Binnen- landsche Zaken heeft in circulaire aan de gemeen tebesturen eraan herinnerd, dat de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, zal eindigen den twee den October a.s., te drie uur in den voormiddag. leiders het masker afgeworpen. De regee ring te Praag is den toestand niet meer meester. Benesj beliegt en bedriegt zijn volk over den werkelijken toestand. Hij is te laf, om den boer en arbeider de ineen storting van zijn politiek te bekennen. Be nesj ziet ln een Europeesche catastrofe zijn laatste hoop. Een naamlooze beproeving teistert ons Sudeten-Duitsche vaderland. Tienduizen den landgenooten, die streden voor hun volk, moesten over de grens vluchten, om hun leven te redden of te voorkomen, dat zy als gijzelaars werden ontvoerd. Millioe- nen blijven overgeleverd aan vreemd ge weld. Het geval van uitersten nood is geko men. Laat ons derhalve het volken recht tot zelfverdediging opeischen, een recht, dat fn alle tijden is toegepast. Laat ons dus te wapen snellen en een BINNENLAND. Overdracht van het rectoraat der Leidscho Universiteit. (3e Blad). De toestand van Prinses Juliana vooruit gaande. (3e Blad). Afschaffing prijsverschil *ij uitvoer van erwten overwogen. (Binnenland, 3e BI.) Nederland verloor met 89 den tenniswed strijd tegen Zwitserland. (Sport, 4e Bl.) Van Helvert (Leiden) Nederlandsch kam pioen van 12-voetsjollen. (Sport, 4e Bl.) Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg te Berkum. (Laatste Berichten, le Bl.) BUITENLAND. Mussolini spreekt te Triest, (le Blad). Hodza weigert voor de radio een plebis ciet. (le Blad). (Buitenland, le Verkiezingen in Zweden. Blad). Polen verlaat den Volkenbondsraad. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Be Fransche ministers, die gisteren aen ln leuiauonaifcn m.o.ai.u hun Britsche collega's te Londen bespraken, werden op het vliegveld Croydon verwelkomd door Chamberlain. VJ.n.r.: Chamberlain, Bonnet en Daladier. In zijn gisteren te Triest uitgesproken redevoering heeft Mussolini verklaard.' „Er zijn in het leven der volken momenten, waarin de mannen, die hen leiden niet mo gen terug schrikken voor hun verantwoor delijkheid, doch deze ln vollen omvang moeten aanvaarden. Dat wat lk u thans zeg, wordt niet alleen door de politiek van de as RomeBerlijn gedicteerd, doch ook door de gevoelens van vriendschap die ons verbinden met de Hongaren, de Polen en andere nationaliteiten in den staat, welke men den „mozaiekstaat nummer twee" zou bunnen noemen iMussolini dacht natuurlijk aan Joego-Slavië als „mozaiekstaat num mer één). Wat ik u zeg, wordt gedicteerd door mijn verantwoordelijkheidsgevoel, dat ik niet zoo zeer Italiaansch als veeleer Europeesch zou willen noemen. Wanneer de door de geschiedenis gestel de problemen een graad van stormachtige complicaties hebben bereikt, dringt zich de meest eenvoudige, meest logische en meest radicale oplossing op. Tegenover het probleem, dat in deze dagen de wereld in ademlooze spanning houdt, heeft de oplossing slechts een naam: volksstemmingen. Volksstem mingen voor alle nationaliteiten, die in dien staat zijn gedwongen, welke hel groote Tsjeeho Slowakije had moeten worden en zich thans in zijn geheele organische onhoudbaarheid openbaart. Doch er moet nog iets anders worden gezegd. N.I. dat op een bepaald oogen- blik de gebeurtenissen den razenden loop van een lawine aannemen. Daar om moet men snel handelen, wanneer men verwarring en complicaties wil vermijden. De Engelsche minister-president, die zich als vredesbode van Londen naar München begaf, moet begrepen hebben, dat men snel moet handelen, omdat ieder u tstel niet aan de oplossing ten goede komt, doch be paald zal leiden tot de onheilspellende bot sing. De oplossing der kwestie begint reeds Het is te voorzien, dat de Oceaan depressie haar invloed geleidelijk meer naar het Oosten zal doen g?voe!en en in onze omgeving na een tijd van opklaring de bewol king wederom zal doen toenemen. De regenkansen zijn eerst later te verwachten. Mussolini. ondanks de campagne van Moskou in de harten der Europeesche volken een plaats in te nemen. Wij wenschen, in deze laat ste uren, dat een vreedzame oplossing wordt bereikt. Wij wenschen, dat het eventueele conflict wordt begrensd en gelocali- seerd. Wanneer dat echter niet zou gebeuren en vóór of tegen Praag een opmarsch van een universeel karakter zou komen, dan moet men weten, dat Italië zijn stellingen reeds heeft be trokken." De Joden. Volgens Havas heeft Mussolini ook nog over de Joden gesproken en in dat ver band verzekerd, dat hij de noodige maat regelen zal nemen. Hij noemt hen, die be weren. dat Italië op dit gebied gehoor zaamt aan buitinlandsche nblazingcn „armen van geest", want, aldus Musso lini,: „het wereldhebiaisme was zestien jaar lang voor ons een hardnekkige vijand" Vrijcorps van Sudeten-Duitschers vor men." Dit leger zou 40.000 man tellen, in 4 groepen verdeeld. Uitzonderingstoestand in geheel Tsjecho-Slowakije. Het kabinet te Praag heeft besloten den uitzonderingstoestand af te kon digen voor geheel Tsjecho-Slowakije, voor een tijdperk van drie maanden. Naar Havas nader verneemt, besloot de Tsjechische regeering met buitengewone maatregelen te antwoorden op de procla matie van Henlein, waarbij besloten werd tot stichting van een vrijcorps op de Duitsch-Tsjechische grens. De uitzonderingstoestand zal de regee ring in staat stellen verschillende grond wettelijk vastgelegde rechten te schorsen of te beperken. Als zoodanig kunnen ge noemd worden de persoonlijke vrijheid, het briefgeheim en het recht van veree- niging en vergadering. De partij der Karpathenduitschers is eveneens ontbonden. Deze partij was ge affilieerd aan de Sudeten-Duitsche party maar bevatte slechts een beperkt aantal leden. Reeds 84.000 Duitschers gevlucht. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat volgens de laatste inlichtingen het aantal der naar Dultschland gevluch te Sudeten-Duitschers thans tot 84.000 gestegen is. De vluchtelingenstroom uit Sudeten- Duitschlanö is ook gisteren niet verflauwd Steeds weer komen in bijna alle grens plaatsen lange stoeten van vrouwen, kin deren en grijsaards aan. Zij deelen vol gens het D.N.B. mede, dat de Sudeten- Duitsche mannen in gevangenen-trans porten naar het binnenland worden ver voerd. Henlein heeft tot de Sudeten-Duitschers een oproep gericht, waarin hij o.a. zegt: „Het uur der bevrijding nadert. Ver saagt derhalve niet, doch houdt stand. Stelt verzet tegenover verzet. Honderd duizenden Sudeten-Duitsche volksgenoo-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1