Reeds 125 Jaar brengen wij ZAALBERG-DEKENS! De wilde Zwanen 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 September 1938 Derde Blad No. 24073 m BOTTEN. WEEKOVERZICHT GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK GEVEILDE PERCEELEN Wegens vacantie van den heer P. van der Hem, onzen teekenaar, ontbreekt deze week zijn plaat. kKLN/T IN 1ITTIPEN SPREEKCEL KM (Ingez. Med.) VREDE OF OORLOG? NOG KANS OP VREDE. Het is ontzettend, zooveel spanning de wereld tegenwoordig kan verdragen zonder dat het tot een ontploffing komt. Telkens en telkens heette het toppunt van span ning bereikt, telkens bleek, dat er nog een hoogere spanning mogelijk was.Slechts bleef de gerechtvaardigde vraag, hoe lang het op een dergelijke wijze nog vol zou zijn te houden! Van Hitler's rede werd een oplossing ver wacht het zou anders uitpakken. Fel en in sommige opzichten tegenover het buiten land grof was de verklaring van den Fuehrer, maar blijkbaar is er zorgvuldig voor gewaakt om een definitieve conclusie te trekken. Hoofdzaak was, hetgeen gezegd zou worden omtrent het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije en daaraan is inderdaad voldoende aandacht besteed: Hitier riep het van de daken, dat het onrecht, den Sude- ten-Duitschers aangedaan, nu uit moest wezen, dat het Derde Rijk zich achter zijn landgenooten plaatste, doch verder dan een losse aanduiding van de wenschelijkheid van een plebisciet kwam de Fuehrer niet. Waarbij zelfs in het midden werd gelaten of met dit plebisciet werd bedoeld de An schluss der Sudeten dan wel autonomie bin nen den Tsjecho-Slowaakschen staat. In zekeren zin viel de rede, met zooveel ophef aangekondigd, dus nog al mee! Maar en we laten nu daar of dit op bevel uit Berlijn was dan wel zuiver aan gevoeld direct na de rede van Hitier ont stond in Sudeten-land een opstandige be weging zooals daar niet werd gekend. De enkele incidenten van totdusver zinken in het niet bij hetgeen zich daar in het begin van deze week heeft afgespeeld. Meer dan dertig dooden vallen te betreuren en eenige honderden gewonden, het zijn de laagste cijfers van den bloedigen ooogst, binnenge haald tengevolge van het optreden der Sudeten, die zich plotseling een vrijbrief zagen gegeven om zich te roeren. Stond Duitschland niet achter hen? Natuurlijk trachtte de leiding der Sude ten. met Henlein aan het hoofd, het weer voor te stellen, dat de Tsjechen de oorzaak waren der relletjes, maar wie nauwkeurig den gang van zaken heeft gevolgd, weet beter, ook al wil men niet zoover gaan om te spreken van een uit een centraal punt tevoren voorbereide actie. De regeering te Praag, zich bewust van het gevaar voornamelijk hierin bestaan de, dat deze relletjes Duitschland de aan leiding konden bieden om zijn landgenooten te hulp te snellen trad onmiddellijk met kracht op en riep in de meest bedreigde ge bieden den staat van beleg uit en onder drukte de relletjes met krachtige hand. misschien hier en daar te krachtig, doch wie kan dat kwalijk nemen, gelet op het geen op het spel stond? Over het algemeen waren de incidenten van beteekenis binnen enkele dagen tot een einde gebracht. Toen richtte Henlein een ultimatum tot zijn eigen regeering, die dit uit den aard der zaak naast zich neerlegde. Alsof welke regeering ook, die zich zelf respecteert, de handhaving van rust en orde aan anderen kan overlaten! Waarop Henlein alle verdere besprekingen met Praag verbrak. Steeds verder dwaalde Europa af op den weg naar den oorlog: deze leek zelfs bij kans onvermijdelijk; het gevaar kwam na der en nader, al riep iedereen om het hardst den oorlog niet te willen. Het was op dit moment.dat de Britsche premier, Neville Chamberlain, vermoedelijk op aandrang van zijn Franschen collega Daladier, de wereld verraste met een onge kend grootsch gebaar, hij bood aan om per vliegtuig hij, de 69-jarige, die nog nim mer een groote vlucht had gemaakt! di rect een bezoek te brengen aan den Fuehrer te Berchtesgaden om onder vier oogen te trachten een uitweg te vinden uit de Europa zoozeer benauwende spanningen. Een aanbod, dat terstond werd aanvaard. En met snelheid, zooals paste met het oog op de geëischte spoedbetrachting, werd uit gevoerd. Chamberlain werd Hitier mocht Engeland nog zoo hebben zwart gemaakt in zijn rede met groot eerbetoon ontvan gen en confereerde 2'It uur met Hitler in diens werk-stille residentie om daarop zich naar Londen terug te haasten en daar te kunnen raadplegen. Het resultaat is nog onbekend en wij, zullen niet meedoen aan de diverse pogin gen om naar den afloop te gissen. Dat is slechts een gevaarlijk spel. dat nooit Iets goeds kan opleveren, alleen kan lei den tot vertroebeling Slechts staat vast. dat een directe mis lukking uitgesloten is te achten, anders was niet van beide zijden met zooveel na druk verzekerd, dat volgende week een nieuwe ontmoeting zal plaats hebben te Godesberg aan den Rijn, al dan niet in aanwezigheid van den Franschen premier Daladier. Dit bewijst, dat er nog hoop gekoesterd mag worden op een ongewelddadige rege ling. al ligt dan ook nog in nevelen gehuld, in welke richting men precies zoekende is. Een volledige capitulatie van Engeland voor het Duitsche standpunt lijkt ons uit gesloten. want dan zou Chamberlain's gang niet anders zijn dan een gang naar Canossa, waardoor Engeland's prestige zwaar zou lijden. Doch dit slechts ter loops. Men late in volle rust de leidende figu ren zoeken naar een uitweg uit de impasse opdat een herhaling van 1914 vermeden kan worden. Wat ln de huidige tijden een n iwe oorlog zou beteekenen, we zullen niet trachten dit nog eens duidelijk te maken, ieder kan het beseffen! Ieder, die op dit oogenbllk tracht op eenigerlei wijze de zoo met moeite begonnen rechtstreek- ene besprekingen te torpedeeren of te beïnvloeden, speelt o.i. een zeer misdadig spel tegenover de gansche menschheid. ONTPLOFFING OP NEDERLANDSCH VRACHTSCHIP TE RHEINAU. Drie kinderen van den kapitein loope'n brandwonden op. Op het in de haven van Rheinau lig gende Nederlandsche vrachtschip „Nelkje" heeft zich Donderdagavond een ontplof fing voorgedaan, waarbij drie kinderen van den kapitein vrij ernstige verwondingen hebben opgeloopen. In het slaapvertrek, waar de kinderen te bed lagen, is een lamp geëxplodeerd, waar bij de vlammen snel om zich heen grepen. Voordat hulp geboden kon worden, waren de kinderen reeds met brandwonden over dekt Het waren de achtienjarige dochter en de vijftienjarige en dertienjarige zoons van den kapitein-scheepseigenaar. De laatstgenoemde jongen opende in zijn angst een luik van het ruim en sprong in den Rijn. Hij kon echter gelukkig spoedig worden gered. Ook de andere twee kin deren konden uit hun hachelijke positie bevrijd worden. Zij zijn alle drie in het ziekenhuis opgenomen. Er bestaat voor hen geen levensgevaar. De brand kon spoedig bedwongen worden. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE GRONINGEN. Twee zwaar gewonden. Gistermidadg om 5 uur is op het sta tionsplein te Groningen een ernstige bot ting geschied tusschen den 46-jarigen ge huwden motorrijder F. T., wonende te Rolde, die met een duopassagier een tram tegemoet reed en een wielrijder, die zich op het rechtergedeelte van den weg bevond. De oorzaak was, dat de motorrijder de tram aan den verkeerden kant passeerde. De gevolgen waren zeer ernstig. De motorrijder werd van zijn voertuig geslingerd en kreeg een zware hersen schudding en bloedende hoofdwonden. De wielrijder, de 17-jarige R. N., wonende te Groningen, werd eveneens met zware ver wondingen hij kreeg o.m. een schedel- basisfractuur opgenomen. De duo-pas sagier bleef ongedeerd. Nadat drie dokters hulp hadden ver leend. werden de beide slachtoffers naar het. R.-K. ziekenhuis overgebracht. Hun toestand was gisteravond hoogst zorgwek kend. VOORWIEL LEEP VAN DE TRUCK. brijzelde de truck, waarin drie personen waren gezeten. De bestuurder, P. J. Seip, was op slag dood. Zijn 20-jarige broer kreeg een vrij ernstige hoofdwonde. Een derde persoon kwam met den schrik vrij. De gewonde heer Seip heeft zich onder behandeling van een geneesheer te Ter Ter Apel gesteld. De overledene was gehuwd en vader van drie kinderen. VOERJVÏAN DOODELIJK GEWOND. Groote transportauto versplintert kar. Gistermorgen is naar de „Limb. Koerier" meldt, op den Rijksweg onder de gemeente Ulestraten de kippenkoopman Elands uit Elsloo, die zich met paard en kar naar de markt te Maastricht begaf, door een groo te vrachtauto uit Utrecht overreden en zeer zwaar gewond. Het slachtoffer werd in zorgelijken toestand opgenomen en ter plaatse bediend. De auto, een groote transportwagen van de firma Van Dijk uit Utrecht, reed den man achterop en botste tegen het karre tje op. De zware auto schoof heelemaal over het wagentje heen, dat totaal werd ver splinterd. De auto sloeg toen om. Bewus teloos en zwaar gewond werd de voerman onder de auto vandaan gehaald. De vracht op de kar, bestaande uit kis ten en manden met kippen, werd geheel vernield. Slechts enkele dieren brachten •het er levend af. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Op den Kaldenkerkerweg te Venlo is de 50-jarige arbeider D. aangereden door een personenauto. De man, die met een kame raad midden op den weg liep, werd zoo danig gewond, dat hij vrijwel op slag dood was. Zijn metgezel wist nog juist bijtijds op zij te springen en bleef zoodoende ongedeerd. LANDBOUWERSBEDRIJF DOOR BRAND VERWOEST. Den halve ton schade. Gistermiddag om vijf uur is, vermoede lijk doordat kinderen met lucifers speel den. brand ontstaan op het erf van den landbouwer M. Boonman, te Rilland-Bath. Eerst vloog een kleine schuur in brand, waarna het vuur oversloeg naar de groote schuur, waarin de oogst lag opgeslagen. In korten tijd gingen de gebouwen met inhoud geheel in vlammen op. Met heel veel moeite kon het vee gered worden. De plaatselijke brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in het nabij gele gen woonhuis te behouden. Een compagnie militairen van het 14e regiment infanterie uit Bergen op Zoom, die in de buurt een oefening hield, verleende onmiddellijk assistentie Verzekering dekt de schade, welke op een halve ton geschat wordt. Mevr. T. te L. - Tumor kan ook op andere plaatsen optreden dan in de hersens. De Melchior Treublaan is in de omgeving van de v. d. Waalsstraat. De Jan Bannensteeg loopt van de Haarlemmerstraat naar den Apo- thekersdijk. doch is sinds 1895 voor het verkeer afgesloten. H. van S. te L. Leiden. Alphen. Bode graven, Woerden, Utrecht. De Bildt, Ede. Arn hem. Totaal 118 K.M. Wed. J. S. te L. - De gaatjes Inspuiten met petroleum. M. v. D. - Oude inktvlekken behandelen met oxaalzuur. De vlekken worden dan bruin en zijn met warm water te behandelen. Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Leiden: Het huis met erf en tuin te Oegstgeesi Regentesselaan 49. in bod f. 3450. kooper de heer J. Meijer q.q. te Leiden voor f. 3950. HET NEDERL. TOONEEL. Het Nederl. Tooneel. directeur Cor v. d. Lugt Melsert. heeft te Amsterdam het seizoen ge opend met Pater Malachius' ..Mirakel" en veel succes geoogst. Op last van den burgemeester zijn echter eenige kleine coupures aangebracht. VERLICHTING GROENESTEEG. Bewoners van het gedeelte Groenesteeg tus schen Hooigracht en Heerengracht klagen over de slechte straatverlichting en verzoeken daarin verbetering te willen aanbrengen. Vrachtautobestuurder tegen boom verpletterd. Gisteravond is onder Laude, in de ge meente Vlagtwedde. een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 34-jarigen expediteur den heer P. J. Seip uit Barnflair het leven heeft gekost. De heer Seip was met een truc met trai ler, welke was geladen met kunstmest, op weg van Ter Apel in de richting Winscho ten. Onder Laude liep plotseling het lin kervoorwiel van de truck, waardoor het voertuig een zwenking maakte en tegen een boom botste. De zware volgwagen ver- Een Mijnhardtje bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbexwaren. Eén „Mijnkardtje" 5 ct. 12 stuks 50_ct. 7421 (Ingez. Med.) Copyright P. I. 6. Bo» 6 Copenhagen Elize ging op den rand van bet bad zitten en zie, daar dreven rozen veranderd zijn. Nu werden zij toch bloemen, omdat zij ge- drie roode papavers in het water. Indien de dieren niet vergiftig ze ten hadden op het hoofd en het hart van Elize, die veel te vroom geweest en door de heks gekust waren, dan zouden ze In roode I en veel te onschuldig was oxr onder de macht van toovenarij te geraken. alles in rechtstreeksche actie hun zin door te drijven. Hun werkelijke bedoelingen zijn thans zonneklaar tot uiting gebracht. Hen lein. reeds eerder de Seyss Inquart van Sudeten-land genoemd, heeft momenteel zijn kaarten open op de tafel gelegd: hij eischt zonder verdere omwegen den An schluss. alle gepraat over autonomie bin nen den Tsjechischen staat is verstomd. Hij is inderdaad de figuur van den Oos- tenrijkschen Nazi-leider geworden! Maar hij heeft andere tegenspelers tegenover zich! Herhaaldelijk heeft Praag gewaar schuwd geen Oostenrijk te zijn. het han delt thans in volledige overeenstemming met deze verzekering. Door zijn laatste proclamatie heeft Henlein verraad gepleegd tegenover den Tsjechischen staat, wiens onderdaan hij is: dientengevolge is zijn arrestatie bevolen evenals van de andere leiders der Sudeten-Duitsche partij, die trouwens ontbonden is! Het gaat hard tegen' hard. En dit brengt in herinnering een vroe gere verklaring van Praag: wij zullen ons nooit zonder verzet gewonnen geven, vast houdend aan de integriteit van onze gren zen1 Zelfs al zouden wij daaraan ten gron de »aan! Liever vechten wij ons dood.... Waanzin? Men vergisse zich daarin niet! Een oud-Hollandsch spreekwoord zegt: liever doo-Jan dan bloo-Jan, of. vrij overgezet: liever vechten wij ons dood dan te buigen voor onrecht. Wat zou er geschieden als Praag dit spreekwoord werkelijk in practijk bracht, zelfs al zou het zijn losgelaten door zijn bondgenooten? Nog is de bijkans tot het uiterste opge voerde spanning niet ten einde. Veel hoo ker zal deze echter niet meer kunnen wor den opgevoerd, dat staat vast. Laat on.' honen, dat de vredeswil, die overal zoo ernstig wordt betoond, waarheid zij en niet een maskeering voor andere doelmer- ken. dan moet het toch mogelijk zijn een uitweg te vinden in gemeen overleg; te meer, nu door Chamberlain's fraai gebaar dc gelegenheid zich biedt alle vraagstuk ken in bespreking te nemen al dan niet in gezamenlijk verband die de wereld thans gescheiden houden. Bestaat bij alle Het spijt ons daarom te meer te moeten partijen de waarachtige wil den vrede constateeren, dat de leiders der Sudeten trots alles overeind te houden, dan moet het geoorloofd hebben geoordeeld om trots dit te bereiken zün. Toen de booze Koningin Elize na hot bad zag, bedacht zij fluks iets anders. Het mooie prinsesje werd met notensap ingewreven, zooJit het heelemaai donkerbruin werd. En over het lieve ge zichtje smeerde de Koningin stinkende zalf. terwijl zij het mooie haar van Elize in dc war maakte. Niemand zou haar nu nog herkenren, ook haar eigen vader niet. Die schrok hevig toen hij zijn dochter zag en zei: „Dit is mijn dochter niet!" Niemand, niemand wilde Elize kennen. Alleen de waakhond en de zwaluwen gaven uiting aan hun blijdschap over haar terug komst. Maar zij konden niet spreken. Elize huildeZij dacht aan haar elf broeders, die allemaal weg waren. Bedroefd nam zij het besluit om te vluchten. Waarheen? Zïj wist het niet. Den ganschen dag zwierf zij door velden en moerassen, tot zij aan een uitgestrekt bosch kwam. Hevig verlangde zij nu naar haar broers, die net als zrj verstooten waren en zeker ook zoo in de wijde wereld rondzwierven. En toen besloot zrj hen te gaan zoeken, net zoo lang tot zij weer by hen was

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9