De Leidsche Bioscoop-Programma's LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 17 September 1938 AMBACHTSTEEKENSCHOOL Officieele (risispublicafie BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN RECHTZAKEN Uit de Omstreken AGENDA GEBOREN: Elisabeth Johanna Maria d. van F. X. Kerstens en J. F. Kamphues Maria Johanna d. van R. D. Ridderhof en A. Versluis Inge- netta dr. van B. B. Lindenburg en D. Theunis- sen Adriana d. van A. v. Polanen en L. Ben- ning Anna Elisabeth d. van A. Uitendaal en A. C. Staats Johan z. van J. Hertog en J. Vink Elisabeth Maria d. van P J. M. Fleur en J. C. C. de Groot. ONDERTROUWD: C. D. W. Blansjaar jm. 25 jaar en J. M. v. d. Velden jd. 25 jaar. WE RBERTCHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 767. BINNEN LAXDSCU WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned Meteorol Instituut te De Dili. Hoogste barometerstand 770.3 te Praag. Laagste barometerstand 749.6 te Blacksod. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke v/ind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Aanvankelijk droog weer. Later in het West-en en Noorden toenemende kans op regen. BUITENLANDSCB WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. De depressie in het Westen trok naar het Noordoosten en breidde zich geleidelijk naar het Oosten uit. Haar invloed op het weer bleef evenwel beperkt tot Ierland en Schotland, waar de zwaarste regens vielen. (Te Blacksod in 36 uur 46 m.m.) Vanochtend meldden de stations in Wales en in het Noorden van Engeland regen. Op de Noorsche zee ligt stationair een gebied van lagen luchtdruk. In de omgeving van IJsland en ten Westen van Portugal blijft de lucht druk bij voortduring betrekkelijk hoog. Het continentale gebied van hoogen luchtdruk" hield stand, het maximum verplaatste zich naar het Oosten van Centraal-Europa. Op het vasteland is het overal mooi. rustig weer. met koele nachten en plaatselijke och tendmist. In Frankrijk en Zwitserland is het weer over groot* gebieden windstil en onbe wolkt. De Alpentoppen melden nagenoeg onbe- wolkten hemel en zomertemperaturen, met groote droogte. Jungfrau Joch min 4 graden Celsius. In Noord-Scandinavië wordt lichte vorst ge meld. In Zuid-Zweden steeg de temperatuur sterk en op enkele stations op het Zuidelijke deel der Noorsche kust vielen in den nacht groote hoeveelheden regen. (Te Skudesnaes 17 mjn.). LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 9 gr. C. (48 gr. P.). 12 uur 'smidd.: 14 gr. C. (57 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 9 u. 25 min.; nam. te 22 u. 04 min. Voor Maandag. Voorm. te 10 u. 58 min.; nam. te 23 u. 04 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middag 12 uur; 17 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 15 V4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.m. Zaterdag: 7.43 njn. tot 6.08 vjn. Zondag: 7.40 n.m. tot 6.09 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 17 Sept. op: 23 u. 46; onder: 15 u. 08. 18 Sept.: onder: 15 u. 55. HAAGSCHE RECHTBANK. Er was geen ruimte. Een bloemist uit Voorhout passeerde op 26 April op den Heerenweg te Leimuiden met zijn auto den wielrijder G. G. v, d. Snoek. Er was geen ruimte voor, want ln dezelf de richting van den bloemist reed ook S. op de flets. Het gevolg was dat v. d S werd aange reden en bewusteloos bleef liggen. Hij had o.m. een schouderblad gebroken en ls 16 weken verpleegd geweest. De veldwachter Witvliet deed mededee- lingen omtrent de aanrijding, benevens de getuige C. Overdevest. waarna de officier grove schuld bij verdachte aanwezig acht te en daarom f. 400 boete subs. 100 dagen hechtenis eischte Uitspraak over 14 dagen. Aangereden. Op het kruispunt van de Hoofdstraat- Gouverneurlaan te Sassenhelm heeft een chauffeur uit Noordwljkerhout den motor rijder W F. van Schravendljk uit Haarlem aangereden. Daar de Itoofdstraat een voorrangsweg ls. had verdachte moeten wachten, het geen hij niet deed. De aangeredene had een been gebroken en heeft gedurende twintig weken niet kunnen werken. De officier zcide dat verdachte alle schuld treft, en eischte f. 40 boete tubs. 40 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Tram cn auto. Op het kruispunt aan den Heerenweg- Beeklaan te Noordwljk-Blnnen, had op 13 April j.l een botsing plaats tusschen een auto. bestuurd door mevr. A F. Vos uit Rotterdam, en een tramtrein der N Z. T. M. Hierdoor had mevr. Vos verschillende verwondingen bekomen, zoodat zij ln het ziekenhuis te Leiden moest worden ver pleegd. Een andere inzittende der auto brak o.m. een knieschijf. Volgens verklaringen van den tram bestuurder, had hij gemeend dat de auto wel zou stoppen. De officier vorderde f. 400 boete subs. 100 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. De geldschieterswet. Ter zake overtreding der geldschieters- wet stond terecht mej. A. A. van E. uit Lelden. Verschillende personen hadden bij haar geld geleend; een arbeider, had f.325 ge- Jeend, en betaalde 10 pet. rente! Een fondsbode leende f. 150, zou f. 3 per week afbetalen plus 30 cent rente. Een juffrouw moest eveneens 10 pet. rente betalen, terwijl een ander die f. 100 leende, meteen f. 10 werd gekort voor rente, en dan moest er nog iets voor de spaarpot der kinderen volgen! Er was zelfs een getuige, die 20 pet. rente betaalde De officier van justitie wees er op dat verdachte verschillende geleende gelden nog niet heeft terug onvangen, en ook daarom niet van woeker gesproken kan worden De juffrouw was echter gewaarschuwd cn daarom vorderde de officier f. 100 boete subs 100 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. HEVIG VERZET TEGEN DE POLITIE. In den avond van 28 Mei hebben de 33-jarlge schipper A. L. R. uit Rotterdam en zijn stiefzoon, opvarenden van het jacht „Lady Sheila" in de wachtkamer van het station te Middelburg, zich aan mis handeling van den kastelein schuldig ge maakt, waarna zij aan boord bleven ruzie maken Toen de politie op verzoek van den eigenaar van het jacht de dronken per sonen wilde verwijderen, verzetten zij zioh hevig. Dit verzet ging voort tijdens de overbrenging naar het politiebureau. A. L. R. was tegen gisteren voor de rechtbank te Middelburg gedagvaard, doch had ver stek laten gaan. Na het hooren der getuigen, waarbij nog nader bleek, hoe de mannen hebben huis gehouden, heeft de officier van justitie zes maanden gevorderd. BENTHUIZEN. Inwijding der gerestaureerde en vergroote Ned. Herv. Kerk. Predikatie van ds. Bieshaar. Alvorens deze dienst begon, namen wij eerst een kijkje ln de kerk. welke door architect Hoogevest te Amersfoort is ver bouwd in samenwerking met den opzichter L. Dekker te Moerkapelle. Het schip der kerk is 4 meter verlengd. De galerij is uit het Oostelijk deel wegge broken en naar het verlengde gedeelte Ver plaatst. De oude hooge ramen zijn pl.m. 80 c.M. Ingekort en van glas ln lood voor zien. Aan weerszijden van den Noordgevel ls een ruim portaal gebouwd, dat toegang geeft tot de kerk, terwijl het portaal aan den Noordwestkant toegang geeft tot het crgel en de galerij. Ook het Interieur ls geheel gewijzigd. De oude hooge banken zijn geheel verdwenen. In de plaats hier van zijn nieuwe eiken banken gekomen, ge heel volgens den eisch des tijds. De oude eiken preekstoel, die destijds haveloos geverfd was, is van dien verflaag ontdaan en eveneens gerestaureerd. Thans vormt deze en sieraad voor de kerk, evenals het beeldhouwwerk, dat voorheen boven- en op de oude deuren aan de bui tenzijde der kerk was aangebracht. Thans is dit boven den Ingang, de kozijnen en op de paneelen der deuren aangebracht bin nen de kerk. Een woord van dank aan hem. die ervoor zorgde, dat dit schitterende eigendom der kerk niet ln vreemde handen overging. Het geheel maakt thans een fraaien in druk, zoodat deze verandering een goede verbetering is. Door deze vergrooting wer den 80 plaatsen gewonnen. Aannemers van dit werk waren Gebrs. Graper voor timmerwerk, fa. Groen en Bregman voor metselwerk; Lafeber en Zonen te Lelden voor stucadoorswerkW. Knop voor schilderwerk; D. Duivenbode te Zoetermeer voor verlichting; fa. Weiblnga en Van Ginhoven voor het interieur. Te 8 uur werd de dienst begonnen met den voorzang Ps. 103 1 en 11. Vervolgens Votum en Zegenbede, lezen Ps 84 en ge bed. In zijn voorwoord merkte ds. Bieshaar op, dat de Joden na hun 70-jarige balling- De stiefzoon valt nog onder de kinder wetten en zijn zaak is daarom met geslo ten deuren behandeld. Uitspraak 30 September. Malversaties te Krimpen aan de Lek. De gemeentesecretaris staat terecht. Gisteren heeft de fjotterdamsche recht bank de laatste zaajf behandeld in de serie, die betrekking heeft op de malver saties ter gemeentesecretarie van Krimpen a. d. Lek Thans stond terecht de 42-jarige gemeentesecretaris A. v. d. M.. wien negen feiten van verduistering en valschheid in geschrifte zijn ten laste gelegd. De president heeft verdachte omtrent elk punt van de dagvaarding uitvoerig onder vraagd en het blijkt, dat verdachte bi.i elk punt een uitleg heeft, die hem van schuld moet vrijpleiten. De officier van justitie, mr. F. M. Wil- brenninck hield een zeer scherp requisitoir, waarin hij de handelingen van verschillen de Krimpensche secretarie-ambtenaren sterk afkeurde Verdachte, die chef over deze ambtena ren was, ls zeer .zeker de hoofddader te noemen Een groot deel van wat de mede verdachten op hun kerfstok hebben, is het gevolg van zijn handelingen. Hit achtte verdachte schuldig aan verduistering van gelden, die hij als gemeentesecretaris onder zich had en eischte een gevangenisstraf ■voor den tijd van vijf maanden benevens ontzegging om een gemeenteambt te be- kleeden voor den tijd van vijf jaar en vijf maanden. Mr. J. A. C. M. Loeft pleitte vrijspraak. Uitspraak 29 September a s. schap terug in Palestina, een nieuwen tem pel bouwden. Toen deze klaar was weenden de ouderen, omdat hij niet was de Tempel van Salomo, terwijl de jongeren juichten. Dit zal ook hier het geval zijn. Als ik denk aan de ouden onder ons, die vele jaren op hun oude plaats ln het ouSe kerkgebouw gezeten hebben, zal het hun thans vreemd zijn ln dit nieuwe gebouw. Hierna heette spr de genoodigden wel kom. o.a. ds. Kleih te Hazerswoude, ver tegenwoordiger van het classicaal bestuur en verschillende collega's, alsmede burge meester Holland. Voorts dankte spr. Hem. door Wiens goedheid een zoolang begeerde wensch in vervulling ls gegaan. Spr koos zijn tekst uit Haggai 2 9 en 10, waar staat: „Mijn is het zilver en mijn ls het goud, spreekt de Heere der helrscha- ren". De heerlijkheid van dit laatste Huis zal grooter worden dan van het eerste, zegt de Heere der heirscharen; en in deze plaats zal „Ik vrede geven", spreekt de Heere der heirscharen". Spr. verdeelde zijn tekst ln drie punten, n.l.: „De bouw, de heerlijkheid en de zegen van het huis des Heeren". Voor hiertoe werd overgegaan, zong men Ps. 84 1 en 6. Dit alles hier te vermelden, neemt te veel ruimte ln beslag. We ont- leenen echter het volgende wat den bouw betreft: Het bleek na deskundig onderzoek, dat verandering in het kerkgebouw drin gend noodzakelijk werd, gezien den toe stand, waarin het verkeerde, hetgeen le vensgevaarlijk werd. De vraag was echtr, waar en hoe de financiën te krijgen. Doch mijn ls het zilver en mijn is het goud. Jong en oud droeg hieraan bij. Ge meente van Benthuizen, hartelijk dank voor alies. wat gij ln deze hebt gedaan. Voorts dankte spr. één voor één allen, die aan den bouw op eenigerlei wijze hun medewerking verleenden. Ook komt dank toe aan den president- kerkrvoogd, den heer M. Idema. Na den middenzang Ps. 150 1 besprak ds. Bierhaar de restauratie van dit ge bouw, ook op geestelijk gebied. De president-kerkvoogd, de heer M. Idema dankte ds. Bieshaar namens de ge meente voor al hetgeen hij deed. Ds. Kiehl dankte ds. Bieshaar voor zijn welkomstwoord. Namens het classicaal be stuur feliciteerde hij ds. Bieshaar met de tot stand gekomen vernieuwing van dit kerkgebouw, daarbij de hoop uitsprekende, dat deze rijke vruchten af mag werpen. Ds. Jacobs van Boskoop wenschte ds. Bieshaar namens den ring Alphen a. d. Rijn van harte geluk met dit nieuwe kerkge bouw. Tenslotte sprak burgemeester Holland de hoop uit, vele malen dit kerkgebouw te mogen bezoeken, teneinde Gods Woord te beluisteren. Ds. Bieshaar dankte alle sprekers voor hun waardeerende woorden, waarna hij met dankgebed eindigde. Als slotzang werd Ps. 122 6 gezongen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onze plaatsgenoote mej. Riek Metje- ring ontving een benoeming als leerares in zang aan een Chr. Opleidingsschool voor Meisjes te 's-Gravenhage (directrice mej. A. S M. Haaxman). KATWIJK AAN ZEE. Op 3 October a.s. begint de nieuwe cursus. Aangifte van leerlingen liefst spoedig bij den heer J. HAASNOOT, Voorstraat 46, te Katwijk aan Zee. 7480 HET BESTUUR. KATWIJK AAN ZEE. De nieuwe voetbalvelden. Er wordt druk gearbeid om de nieuwe voetbalvelden aan den Vreugdeweg zoo spoedig mogelijk speelbaar te maken. Ook de Vreugdeweg is opgeknapt en thans goed bestraat. De Ambachtsteekcnschool. In de jaarvergadering van de Ambachts- teekenschool op 14 April JJ. gaf de dlrec- Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm en 6'i uur nam. Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur vm en 6% uur nam. Hoogl. Kerkgracht 46: Evangelieprediking e uur nam. Leger des Hells: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 3V4 en 8 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 5 uur nam. Maandag. Jeruël: Spr. ds. Blocher van Parij6. 8 urn- nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 46: Evangelieprediking 8 uur nam. Marekcrk: wydingsdienst Nomateg. 81/4 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam „100 mannen en één meisje". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag 2, 414 en 8 uur. Maandag en Dinsdag: „Snip en Snap". 7 en 9'/è uur nam. Trianon-Theater, Breestraat 31; 8 uur nam Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur? „De stervende zwaan"., Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „De barones en de butler". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Koningstijger". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater. Haarlstraat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Het leven van Emile Zola". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 t/m. Vrijdag 23 Sept. 1938 waargenomen door de apotheek C. B. Duyster. N. Rijn 18. tel. 523, Te Oegstgeest wordt deze dienst waargeno men door de Oegstgeestsche Apotheek. Wllhel- helminapark 8, telef. 274. De geneeskundige' Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Bockel, van Es. van der Meer. Teeuwen en Winkler. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Leemhuis. Tel. 2030. STEUNVERGOEDING VELDBOONEN. De Nederlandsohe Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steur,vergoeding voor veldboonen van den oogst 1938. welke vol doen aan de kwaliteltseischen en in het tijdvak 12 t/m 17 September 1938 zijn ge denatureerd door telers of handelaren, f. 1,75 per 100 KG. zal bedragen 7485 teur de heer J. Volbeda te leennen, dat pij wegens een ernstige ongesteldheid van zijn echtgenoote, misschien het direc teurschap zou moeten neerleggen. Gelukkig werd thans het bestuur ver blijd met de mededeellng, dat het, zijn voor zijn taak zoo bekwamen directeur, kon behouden voor den nieuwen cursus, die den 3den October as. weer aanvangt. Wij vernemen, dat zich opnieuw een be hoorlijk aantal cursisten heeft aangemeld, wat ons rüet verwondert, waar het bestuur der school steeds de leerstof zóó kiest, dat deze aanpast bij de nieuwste richtlijnen in de bouwkunst. Met het oog op het be paalde ln de Vestigingswet ls het zeer ge- wenscht, dat de jongere vaklieden het diploma volgens art. 29 van de Nijver heidsonderwijswet bezitten, zoodat een nog grootere aangifte aanbevolen wordt. OEGSTGEEST. De scholen worden alhier as. Maan dag nog niet heropend. Dit zal eerst ge schieden op een nader te bepalen datum. Luxor-Theater heeft zijn programma met een week geprolongeerd, hetgeen ons minder verwondert dan wanneer dit niet het geval zou zijn geweest. De vorige week zongen wij reeds den lof van dit voor treffelijke programma en wij twijfelen er geen oogenblik aan of Deanna Durbin's succesfilm „100 man en één meisje" en Ida Wüst. in „Een huwelijk in Monte Carlo", zullen ook in de komende dagen volle zalen trekken. Maandag en Dinsdag verschijnen de be kende radio-komieken Snip en Snap in levenden lijve ten tooneele in de lach- revue „Snap Je dat nou juffrouw Snip". Het succes lijkt ons bij voorbaat ver zekerd. Rex-Theater. „Het leven van Emile Zola" is de prachtige film van den groo- ten karakterspeler Paul Muni. Hoe Munl deze figuur van den bekenden Franschen schrijver ln haar verschillende phasen neerzet, getuigt van een bijzonder sterk talent en uitdrukkingsvermogen. Het leven van Zola is in twee perioden te verdeelen, den tijd vóór de affaire Dreyfus en dien er na. En zoo zien we zijn leven zich ont rollen, allereerst in een rustige sfeer en zonder belangrijkheid, als arme schrijver, die met zijn vriend, den beroemden Cé- zanne op een armzalig zolderkamertje woont. Armoede en miskenning zijn de twee groote elementen, welke zijn leven, even als dat van alle andere schrijvers, be- heerschen. We krijgen vervolgens zijn ontmoeting met Nana te aanschouwen en dan. wanneer de Dreyfus-affaire aan het rollen gaat, treedt een herboren Zola op, een man met een strijdbare natuur, die het onrecht te lijf gaat en op wiens daden alle aandacht gespannen is. In zijn strijd voor den onschuldigen Dreyfus moet hij zelfs vluchten naar Engeland, maar de actieve Zola overwint zijn tegenstanders. Hier staat Munl op het hoogste punt van schittering. Als een lichtbaken doet hij het licht van de gerechtigheid op deze justitieele dwaling .schijnen. Eenvoudig van middelen doet Munl dezen man leven. Zijn verdediging van Dreyfus ls van een geweldige overtuigingskracht en Munl, wiens grime volmaakt is. imponeert onaf gebroken door de zuiverheid van zijn spel. Deze Zola-figuur is een specimen van vol maakte uitbeeldingskunst, een kunstwerk van den grooten Paul Muni, wiens vorige creaties wegvallen tegenover deze vertol king Doch ook alle andere rollen en dat zijn er vele passen zich uitstekend aan bij Emile Zola. Vooraf gaat „Het vlammende woud", met Jack Holt en Grace Bradley ln de voornaamste rollen. Lido-Theater. De door Walter Lang geregisseerde film, „De barones en de butler", mag uitstekend geslaagd heeten. Zeldzaam geestig spel wordt hier ten beste gegeven; een Amerikaansch filmwerk uit blinkend door vitaliteit en tintelenden hu mor. William Powell is als butler volmaakt. Hij is d e butler van den minister-presi dent d.w.z. onmisbaar, beleefd tot in uiter sten. maar tevens een voor de familie niet- meetellend wezen. Hij is de laatste telg uit een butlers-geslacht, dat reeds tal van Jaren op het kasteel de lamille en voor ouders van den ministers-president gediend heeft. Groot ls de ontsteltenis echter als het gezin van het staatshoofd merkt, dat Johan Porok, de butler, aan politiek „doet." Dit ls iets ongehoords, een butler heeft zich met de politiek niet te be moeien. Nog grooter verontwaardiging ech ter, als men bemerkt dat hij tot de tegen partij behoort. Vooral de dochter, barones Katlnka steekt haar woede niet onder stoelen en banken en neemt elke gelegen heid te baat om Johan zijn ongehoord ge drag onder oogen te brengen. Deze laat ste krijgt echter het meerendeel van het parlement op zijn hand en is „het gesprek van den dag". Zelfs de barones gaat met haar moeder naar hem luisteren en on danks haar verontwaardiging is zij het eens met zijn betoog, Iets wat zij vanzelf sprekend niet aan hem laat werken. Ka- tinka ls getrouwd met een slappeling en liefde ls in dit huwelijk niet te vinden Maar er ls iemand, die een grenzenlooze Helde voor haar koestert en dat is Johan. Als hij echter als butler ontslagen ls en in haar kringen langzamerhand wordt op genomen. blijkt deze liefde wederkeerig te zijn. Anabella ls barones Katinka, een rol, welke aan deze charmante, talentvolle ac trice volkomen ls toevertrouwd. Zij en William Powell hebben deze rolprent tot een prachtig geheel gemaakt. Voor de pauze worden wij naar China verplaatst. „Duister Sjanghai" ls een zeer actueele film, die ons de gruwelen van den hedendaagschen strijd ln het Verre Oosten laat zien; we doorleven zelfs een formeelen luchtaanval met alle vreeselijke gevolgen daarvan. De exotische Dolores del Rio vervult de hoofdrol op de haar eigen wijze. Polygoon brengt de feesten te Amster dam en laat ons tal van mooie opnamen van deze laatste week zien. Waarlijk een mooi programma. Trianon-Theater. Nadat men Bing Crosby heeft hooren zingen ln de Ame- ïikaansche film „Quitte of Dubbel", een film, waarvan wij vermoeden, dat ook de Amerikanen de grofheid van de hierin eveneens zingende, liever schreeuwende Martha Raye niet bepaald zullen waar- deeren, kan men zich verheugen over de introductie van de Fransche film „De ster vende zwaan" (La Mort du Cygne). Het zijn op het gebied der danskunst de danseressen Yvette Chauvire en' Mia Slavenska, die door haar prachtige uit beeldingen van „De stervende zwaan" waarmee ook een Anna Pavovla triomfen vierde, de aandacht trekken: Van de tal rijke danseresjes, die in dit boeiende ver haal van lief en leed, dat zich rond en ln de Groote Opera te Parijs afspeelt, naar voren treden is het speciaal de jeugdige Janine Charrat. wie men gaarne een cere- palm overhandigt. Deze fijn psychologi sche geschiedenis van kindersmart, maar ook van de schrijnende tragiek, die een volwassen danseres kan overkomen, zal niet nalaten veel Indruk te maken. Men ziet hoe in dit wereldje van den dans reeds van héél jong af de strijd en de afgunst heerschen, doch ook de bewon dering en de liefde voor de .ster", met alle noodlottige gevolgen van dien. Het Is Rose Souris, die zich door haar groote vereering voor de danseres Made- moiseUe Beaupré met kinderlijke onbe zonnenheid laat verleiden, de groote con currente Nathalie Karine het zwaarste ongeluk te laten overkomen, wat een dan seres kan treffen n.l. een zware val. waar door zij haar beenen breekt, zoodat zij voor haar leven kreupel wordt. Welk een ellende hieruit voortvloeit, die uiteindelijk toch een bevredigende oplossing vindt, kan men in deze film zien. Een film, die ons door haar gevoeligheid en aandoenlijke oplossing van dramatische conflicten ge ïnteresseerd heeft en ons treft door het prachtige spel der kinderen. Een actrice van krachtig uitbeeldings vermogen ontdekten wij tevens ln de bui tengewoon mooie actrice Mla Slavenska. die haar moeilijke rol op treffende wijze vertolkt. Een film, die voorzeker met groo- I ten lof als een nieuw opmerkelijk product der Fransche film- en balletkunst gesig naleerd mag worden! Casino-Theater ..Koningstijger" ls een vlot gespeelde film, waarin het circus- en detective-element op kundige wijze ver- eenlgd zijn tot een interessant verhaal. Het begin speelt zich af in een circus, waar een Bengaalsche koningstijger den dompteur Sikkim Kha aanvalt, juist op den dag. dat het circus-ensemble geënga geerd zal worden voor een tournee door Zuid-Amerika. De dochter van den direc teur Tamara neemt de gevaarlijke taak over en het ls haar wellicht nóg beter toevertrouwd de tijgers te leiden. Inmid dels is zij toevallig ln aanraking gekomen met den heer Van Houten, die haar op de bootreis naar het verre werelddeel verge zelt. Genoemde heer draagt een smaragd van een half millloen dollar bij zich en vooral een graaf met een obscuur uiterlijk toont een meer dan gewone belangstelling voor dit kleinood. Het circus geraakt door aUerlei omstandigheden in financieele moeilijkheden tijdens den overtocht en zoo behoeft het geen verwondering te wekken, wanneer tijdens een bal-masqué op het schip eensklaps de smaragd gestolen wordt. Een paniek ontstaat daarbij door het los breken van een tijger, die rustig over het dek wandelt. De smaragd wordt terugge vonden en de dader ontmaskerd, doch hoe zich dit alles afspeelt, zullen we niet ver klappen. Charlotte Susa maakt een goede rol van Tamara. Haar tegenspeler is Ivan Petrovlch, gelijkw'aardig van spel. en Else Elster, Han- Junkermann, de sluwe Hubert von Meyerlnk en het onmisbare factotum Hans Richter, zijn alle bekende namen, die een uitstekende film waarborgen. „De bende van Rio", met den bekenden Tom Tyler, ls een sensatiefilm volgens het bekende recept; vechtpartij, gemeenc n- trigue en overwinning van de gerecnug- heid. h, Een uitgebreide reportage van de jum- leumfeesten vormt een prachtige inleiding. 2-2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6