ALLEEN OPEi all95: De herdenking van Leiden's ontzet ROOK TRIUMPH LAAT UW SMAAK TRIOMFEEREN Buitenland rJ&tgSfr 9^ VCMr '"mna. -'N TRIOMF VAN SMAAK LEfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 17 September 1938 1 CENT VISSCHERIJ-BERICHTEN De strijd in het Verre Oosten GEBR. VAN ULDEN Het programma der 49ste feestviering KWALITEITS- NAAIMACHINES C. F. MEERPOEL MEERPOEL BIEDT U DIT ALLES TEGEN ZULKE LAGE PRIJZEN -J T/ RECHTZAKEN DAGBLADRECLAME SPORT Voor de 49ste maal zal over twee weken onder auspiciën der 3 October Veree niging de Sleutelstad op feestelijke wijze het ontzet van 1574 herdenken. De opmerkzame lezer zal hierbij in gedachten de interruptie plaatsen, dat de 3 October Vereeniging toch reeds 52 jaar oud is, doch hem zij herin- herd aan de mobilisatiejaren, toen een feestelijke herdenking achterwege bleef. 3 October valt dit jaar op een Maan dag en van deze omstandigheid heeft het actieve bestuur der organiseerende ver eeniging dankbaar gebruik gemaakt om er meteen 1 l/i dag feest van te maken, d.w.z. het Lunapark op het Schuttersveld wordt reeds Zaterdagmiddag om 3 uur opengesteld teneinde ook dengenen uit de omgeving, voor wie een gang naar Leiden op Maandag bezwaarlijk is, in de gelegen heid te stellen, iets van de 3 October tuigd, dat èn het bestuur der 3 October Vereeniging èn het carillon-comité met een dergelijk resultaat dubbel en dwars te vreden zouden zijn! De uitvoering van de praalwagens is toevertrouwd aan de kunstzinnige hand van onzen oud-stadgenoot Jan de Quack, die er ook de ontwerpen voor vervaardig de. Aan de costumeering is de grootst mogelijke zorg besteed de overgroote meerderheid der costuums wordt speciaal voor dezen optocht vervaardigd! zoo- dat ons weer een luisterrijke stoet te wachten staat. Moge het weer essentieele voor waarde voor het welslagen van dit on derdeel ertoe bijdragen, dat de tien duizenden toeschouwers den Stadhuis- optocht 1938 in zijn schoonsten luister kunnen zien voorbijtrekken. De minu tieuze voorbereiding door de Optocht commissie onder de bekwame leiding van den heer Bernard de Koning, zal daarin haar verdiende belooning vin den! feesten mee te' mTken Tot besDt Lr. CHR. JEUGDVERENIGING „NOMATEG" deze feestelijke opening wordt des avonds omstreeks kwart voor elf. na afloop van de gebruikelijke taptoe, op het Schuttersveld Het tweede lustrum. Ter gelegenheid van het tweede lustrum een vuurwerk afgStoken, dat tegen beta- van de Chr. Jeugdver. Nomateg is het -ï- im o o r»H hl o H van vPrPftniÉTinP' in lCeSt- ling van een gering bedrag van nabij kan worden gadegeslagen maandblad van deze vereeniging in feest' gewaad verschenen. Talrijke artikelen in dit nummer gewagen van het lief en leed van deze jeugdvereeniging. werkend in de De feestdag zelf begint op de door tra- wijken II en VU der Ned. Herv. Gemeente, ditie vastgestelde wijze met een reveille in het. tegelijkertijd verschenen pro door het Leidsch Politiemuziekgezelschap, 1 gramma voor den feestavond op Woensdag van af het balcon der Stadsgehoorzaal. 28 September, troffen wij een artikel aan Daarna volgen de koraalmuziek in het vajn de iiand van den beschermheer van Van der Werlfpark, de uitdeeling van ha- „Nomateg", den burgemeester, mr. A. v. d. ring en wittebrood in het Waaggebouw $ande Bakhuyzen. waarin deze uiteenzet, aan circa 2200 personen, die bovendien dat de vereeniging steeds trouw is gebleven van de firma weduwe Van Nelle gratis aan haar gelofte en alles gedaan heeft wat pakjes thee en tabak ontvangen en het springen der fontein op de Vischmarkt. De succesvolle „Ronde van Leiden" van 1937 is vervangen door een estafetteloop, welke zich in een nog veel grootere deel neming mag verheugen dan het wieler- dan 1000 gegadigden, die hun krachten in dezen sportieven en geheel origineelen kamp zullen meten. Het terrein van den strijd ligt in de onmiddellijke omgeving van de Petruskerk. maar mogelijk was om ..Nomateg" te doen beantwoorden aan het eens voor oog cm ge stelde doel. „Het einde van deze tien jaren, aldus de burgemeester, vind' uwe vereeni ging stevig gevestigd en goed wortel schie tend in het door u gekozen stuk van den feest van het vorige jaar. Er zijn meer waar ge veel te doen vond en reeds Hi" §g" échten gedaan hebt„ Het bestuur heeft gemeend, dit jubileum niet beter te kunnen doen aanvangen dan met een wijdlngsdienst, welke a.s. Dinsdag avond in de Marekerk wordt gehouden en waarin als sprekers zullen optreden de bur gemeester. ds. Joh. Bronsgeest. Herv. pred. te, Velsen. die de feestrede zal uitspreken en de predikant van wijk VH der Ned. Herv. Gem. Het kerkkoor „Ex Animo" ver leent medewerking aan dezen dienst. 7433 (Ingez. Med.) Als een novum in de 3 October-feest viering moge gelden de openstelling van het Stedelijk Museum „de Laken hal" des morgens van 1012 uur, waar alle voorwerpen en schilderijen, be trekking hebbende op Leiden's beleg en ontzet dank zij de goede zorgen der directie in één zaal zijn ondergebracht. Eertijds gold de 3 Octoberdag als de druk ste bezoekdag van het geheele jaar; oude kronieken spreken zelfs van 4000 bezoe kers op dezen dag. De toegang is geheel gratis, zoodat ongetwijfeld velen er toe zullen komen om in de „stille" morgen uren een bezoek te brengen aan de La kenhal. Voor velen zal de kennismaking een verrassing en openbaring beteekenen! De avonduren worden gevuld door een cabaretvoorstelling in de Gehoorzaal, feest en hossen op het Schuttersveld en als letterlijke klap op de vuurpijl het luis terrijke vuurwerk. Het hoofdmoment wordt als steeds gevormd door den middagoptocht, welke dit jaar zal staan in het teeken van het Leidsche Stadhuis. De optocht bestaat uit 12 groepen, waar onder 6 praalwagens. 2 karossen en de gouden koets. Er nemen 400 personen aan deel, waaronder circa 100 ruiters. De twaalf groepen geven voorstellingen te zien van: le. Het Stadhuis, zooals het was van 14131597. 2e. Historisch tafereel ten Stadhuize na de overmeestering van Leiden door de Hoeksche partij op 20 Januari 1401. 3e Blijde incomste en huldiging van hertog Karei, prins van Spanje op 14 Juni 1515. 4e. Burgemeester P. A. v. d. Werff biedt zijn degen aan het muitende volk (Sep tember 1574). 5e. Het Stadhuis als middelpunt der be sprekingen over de vestiging der „nieuwe draperie" (15771581). 6e. Het Stadhuis van 15971929. 7e. Intocht van Prinses Elizabeth, gra vin van de Palts op 21 Mei 1613. 8e Ontvangst van Stadhouder Willem V en zijn gezin op 4 October 1788. 9e Koning Lode wijk Napoleon begeeft zich van het Stadhuis naar het terrein van ds buskruitramp (12 Januari 1807). 10e. Ontvangst van een Japansch gezant schap ten Stadhuize (4 Juli 1862). 11e. Symbolische voorstelling van den brand en de vernieuwing van het Stad huis. De twaalfde en laatste groep wordt ge vormd door een propaganda-praalwagen voor het toekomstig carillon, begeleid door een 30-tal dames en heeren, die zullen col- i lecteeren, teneinde uit de opbrengst een1 specifieke ,,3 October-klok" voor het caril lon te kunnen bekostigen. Verscheidene jaren geleden werd op de zelfde wijze een inzameling gehouden voor i den Leidschen Hout, welke collecte des- i tijds f. 3500 opbracht. Wij zijn ervan over- (Ingez. Med.) ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. Donderdag a.s. herdenkt de N V. Boek binderij voorheen firma J. G. Pulle aan den Oude Rijn no. 3436 alhier het feit, dat de zaak vijf en twintig Jaren geleden te Almelo werd gevestigd door den heer J. G. Pulle. die thans met diens broeder, den heer J. H. Pulle de directie van voornoem de vennootschap vormt. Niet alleen leesboeken van allerlei aard en vormschool- en leerboeken voor het onderwijs, grootere wetenschappelijke en populair wetenschappelijke boekwerken worden in de werkplaatsen van Pulle voor de Nederlanasche uitgevers gemaakt, maai' ook aan proefschriften, gedenkboeken en albums, kantoorboeken e.d. wordt in dit Leidsche bedrijf gestadig gewerkt. Hoewel het publiek van dit, ln het bij zonder voor uitgevers en drukkers werkend Leidsche bedrijf weinig hoort of er mede in aanraking komt, behoort het tot de be drijven. die den naam van Leiden als industriestad in Nederland hoog houden. Donderdag a.s. des namiddags van 15"» tot 17 uur vinden relaties der firma en be langstellenden gelegenheid, commissaris sen en directie der vennootschap met het 25-jarig bestaan der zaak geluk te wen- schen in Maison Bruyns, Rapenburg 8, alhier. Ter gelegenheid van dit jubileum hebben commissarissen en d ree'ie hare relaties verrast door <ie aanbieding van een grafisch kunstwerk van Aart van Dobbenburgh, voorstellende een bloeiende rhododendron- tak. en tóch niet duur Dan naar: ALLÉÉN BREESTRAAT 171 - TEL. 2657. Levering uit voorraad ADLER - LADA PFAFF - DURKOPP - HUSQVARNA. 7510 (Ingez. Med.) sterdam, die ons aan de hand van een colleotie gekleurde lichtbeelden zal mee nemen op een „Botanische excursie in het Zwitsersch hooggebergte". In Februari Beeldende Kunst van Noord, en Zuid-Nederland" met lichtbeelden en declamatie door den heer en mevr. J. Poor tenaar-v. Vladeracken. Amsterdam en als sluitingsavond in Maart een filmavond van den heer H. C. Verkruysen uit Haarlem, voor zeer velen een goede bekende. De seriekaarten voor deze avonden zijn verkrijgbaar tegen gering bedrag. Mogen velen dit stuk cultureel werk steu nen en voor zichzelf of voor anderen een kaart aanvragen. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3. Behangers 23. Bet-onvlechters 26. Betonwerkers 53, Fun- deeringwerkers 1. Glazenwasschers 14, Graniet werkers 8. Grondwerkers 72, Heiers 2, Metse laars 94. Opperlieden 87, Schilders 114, Sloo- pers 4. Steenhouwers 3. Straatmakers 7, Hulp- straatmakers 13. Stucadoors, witters 26. Tim merlieden 161. Uitvoerders 8. Voegers 24. Onge schoolde Bouwvakarbeiders 13. Totaal 756. Fabrieksarbeiders: Lompen-sorteerders 19, Bleekers 20, Vellenblooters 4, Vuurwerkmakers 1, Steenfabr. arb. 107, Zeepfabr. arb. 4. Onge schoolde fabr. arb. 49. Totaal 204. Kantoorpersoneel 70, Reizigers, colporteurs 49, Winkelbedienden 36, Etaleurs 5, Incasseer ders 15. Musici 6. Onderwijzers 1, Overheids personeel 9, Verplegers 2. Totaal 193. Hotel-Café-personeel: Huispersoneel 7, Kell- ners 48, Koks 6. Totaal 61. Houtbewerkers: Beddenmakers 3. Houtbewer kers 45. Kistenmakers 1, Kuipers 5, Lijsten makers 2, Mandenmakers 1, Meubelstoffeerders 8. Meubelmakers 34. Politoerders 3. Ongesch. fabr. arb. 30. Totaal 132. Kleermakers 88, Kappers 4, Schoenmakers 18. Totaal 110. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 28,Landarb. 33. Tuinlieden 23, Warmoeziers 13, Ongesch. landarb. 9. Totaal 106. Metaalbewerkers: Bankwerkers 82, Blikbewer- kers 30, Burgersmeden 38. Electriciens 61, Gas fitters 14. Gasmetersmakers 1, Gereedschap makers 1. Instrumentmakers 5. Isoleerders 1, Kernmakers 1, Ketingsmeden 16, Klinkers 9. Koperslagers 3, Lab. bedienden 2, Lasschers 12, Loodgieters 46. Machinisten 14. Metaalboorders 6. Metaaldraaiers 4, Metaalslijpers 3, Metaal- makers 2, Monteurs 28, Planostemmers 5. Po lijsters 1. Ponsers 5, Rijwielherstellers 15, Rij tuigschilders 2. Scheepstimmerlieden 5. Stokers 22. Tegenhouders 14. Hulp-verw. monteurs 14. Voorslaanders 7, Voorwarmers 3, Vuurwerkers 10, Wagenmakers 3, IJzerwerkers 48, Zandspui- ters 5. Zandvormers 5, Zilversmeden 1, Ongesch. arbeiders 46. Totaal 590. Sigarenmakers 16. Sig. sorteerders 1, Sig. strippers 2. Totaal 19. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 4, In genieurs 1, Teekenaars 10, Werkmeesters 15. Totaal 30. Textielarbeiders: Hekelaars 5. Katoendruk kers 20, Kluwers c.d. 6. Luikers 11. Plaatsnijders 16. Schrobbelaars 1. Spinners 46, Spoelers 2, Staaldraaddraaiers 2, Sterkers 1, Strijkers 3. Wevers 83, Wolbewerkers 50. Ongesch. Tex- tielarb. 67. Totaal 313. DE ALGEMEENE TOESTAND. In afwachting. De toestand ls ongewijzigd. Het wachten is thans op het resultaat van de ontmoe ting Chamberlain-Hitier. Bepaald hoopge vend ziet dit resultaat er zeker niet uit. als men leest, hetgeen de Duitsche pers weer over Tsjecho-Slowakije schrijftOf is dit noode over de krachtige houding van Praag? Hoe het zij. misplaatst ls dat ge schrijf zeer zeker, om geen ander woord te gebruiken. Laat ons afwachten. De vergadering van den Volkenbond. Het Chineesche vraagstuk. Gistermiddag is de Volkenbondsvergade ring onder voorzitterschap van de Valera geopend De Noorsche minister van buiten- landsche zaken Koht betoogde, dat de Vol kenbond op hechte grondslagen moet wor den herbouwd. Hli herinnerde aan zün ver klaringen voor het Noorsche parlement, krachtens welke Noorwegen zich algeheele vrijheid van handelen voorbehoudt wat be treft de toepassing van sancties zoowel als het verleenen van doortocht aan internatio. nale troepen over Noorsch grondgebied. De Poolse he gedelegeerde Komamicki verklaarde, dat de bepalingen van het pact niet automatisch in werking kunnen tre den en dat het in ieder afzonderlijk geval aan dein Volkenbond ter beoordeeling moet worden gelaten, of deze bepalingen met kans op succes en ten behoeve van den vrede moeten worden toegepast. De Pool- sche regeering staat op het standpunt, dat zit de souvoreine vrijheid heeft, de houding te bepalen, die zij, wat de toepassing van artikel 16 van het pact betreft, moet aan nemen De volgende spreker was de Chineesche gedelegeerde Wellington Koo, die begon met een hlsteorisch overzicht te geven van de Japansche agressie in China. Hij zeide. dat het aantal gesneuvelde Chineezen op een millioen geschat kan worden, China, aldus Wellington Koo, heeft een beroep gedaan od den Volkenbond, omdat de vrede on deelbaar is. Het vraagt niet het onmogelijke en toch zijn de resoluties van Volkenbonds raad en assemblee doode letter gebleven. Wij verlangen, aldus Wellington Koo, dat de Volkenbond uitvoering geeft aan de verschillende resoluties, waarin aanbevolen wordt, tegen den aanvallenden staat een embargo toe te passen op wapens, petro leum en belangrijke grondstoffen. Een der belangrijkste maatregelen, die de Volken bond dient te nemen is het zenden van een commissie van neutrale waarnemers om aan den Volkenbond rapport uit te brengen. De Deense he minister van buitenlandsche zaken Munch, die daarna het woord voerde, sloot zich aan bii de verklaringen van de overige vertegenwoordigers van de Oslo- groep over de toepassing van artikel 16. De Belgische gedelegeerde Carton de Wiaxt verklaarde, dat ook België van oor deel ls, dat de bepalingen van het pact betreffende de sancties en het verleenen van doortocht geen verplichtend karakter dragen. De debatten zullen Maandag worden voortgezet. (Ingez. Med.) VOORDRACHTEN LEIDSCHE VOLKSHUIS. Een mooi winter programma. De voordrachten-serie in het Volkshuis zal Maandag 26 Sept. geopend worden met een filmavond over „Lapland en Zweden" met toelichting door den zoo bekenden en boeien den spreker dr. W. G. N. v. d. Sleen. Van zijn reis naar deze landen bracht hij bovendien een prachtige collectie gekleurde lichtbeelden mee. Een avond dus om niet te laten voorbijgaan Als volgende van de reeks komen in Oc tober de heer dr. D. Schoute uit Wassenaar, die zal spreken over ..Boerhaave" naar aan. leidine va.n de Boerhaave-herdenking. ter wijl dr. Jaap Kunst bereid is gevonden aan de hand van films en lichtbeelden te ver tellen over „De volken van Ned. Indië". Bovendien zullen hier ook ditmaal zijn muzikale prestaties niet ontbreken. Dan volgt in November een belangrijke avond van dr. B. Stokvis psycholoog uit Amsterdam over: „Huwelijks, en gezins leven" en in December dr. J. D. Bierens de Haan over .Spinoza" terwijl 1939 zal wor den Ingezet met den bijzonder mooien avond door prof. dr. Th. J. Stomps, Am- Transportarbeiders: Emballeurs 5, Chauffeurs 131. Exp. knechten 26, Koetsiers 12. Loop knechten 44, Magazijnknechten 65, Schippers 81. Spoor- en Trampers. 17. Wakers 8, Trans- portarb. 59, Losse arbeiders 461. Totaal 919. Typografen: Boekbinders 27. Boekdrukkers 12, Fotografen 4. Hulp-vakarbeiders 6, Letter zetters 34, Steendrukkers 2. Totaal 85. Voedingsmiddelen-arb.: Bakkers 91, Mole naars 1, Ovenisten 3, Slagers 85. Poeliers 1, Suikerwerkers 17. Wijnkoopersknechts 9. Zout- zieders 1, Zuivelbereiders 5, Ongesch. fabr. arb. 41. Totaal 254. Vrouwen: Analysten 1, Apoth. ass. 1, Ser veersters 4. Naaisters 9, Winkeljuffrouwen 12, Linnenjuffrouwen 1, Kantoorbedienden 45. Verpleegsters 6. Biologen 1, Bedrijfsleidsters 1. Teekenaressen 1. Onderwijzeressen 3. Ass. en huishoudsters 14. Dagmeisjes 5. Dienstboden 3, Kinderjuffrouwen 4. Werksters 48. Fabr. ar beidsters 4. A.V.O. 7. Totaal 170. Algemeen totaal 3942 16 Sept. 1937 4162 17 Sept. 1936 4544 Benevens 68 gedeeltelijk werkloozen en 14 werkverschaf f ing. (Ingez. Med.) NIEUWS UIT IJMUIDEN. (Van onzen correspondent). Weekoverzicht. De week die achter ons ligt. is de week van de haring, want het grootste deel van de enorme hoeveelheid visch, die in den afslag kwam werd gevormd door de vangsten van de haringtrawlers, die buitengewoon overvloedig waren. Van Maandag tot en met heden de duizend kisten van de „Adelante" dus mee geteld werden er deze week 22.500 kisten versche haring aangevoerd. Het was een zeer drukke week. want de to tale aanvoer bedroeg zeker ongeveer 34.000 kisten en het is een bemoedigend feit, dat deze enorme massa visch behoorlijk geplaatst is kunnen worden, al was de haringprijs aan den lagen kant. Maar dit is voornamelijk het ge volg van den aanvoer van veel kleingoed van de Noordelijke gronden. De uitvoer beperkt zich in hoofdzaak tot Polen en Tsjecho-Slowakije. Zoo werd voor Polen deze week het m.s. „Coen" beladen, ter wijl Tsjecho-Slowakije per trein via Duitsch- land veel haring afneemt. Naar Duitschland gaat nog niets, omdat de eigen vloot enorme hoeveelheden aanvoert. Men vermoedt, dat het nog v/el een maand zal duren, voordat de eerste haring naar onze Oosterburen vertrekt. Er kwamen deze week 41 trawlers binnen, die in totaal ruim f. 126.000 besomden of ge middeld meer dan f. 3000 per boot. En het waren niet alleen de haringtrawlers, die mooie reizen maakten, want de „Prinses Beatrix", die Woensdag met bijna 1100 manden Noord- zeevlsch aan den afslag was, had de grootste De strijd om Hankau. De stad Kwangtsjau, halverwege tusschen Koesjlh en Sinjang aan het zuidelijke deel van den spoorweg PekingHankau, is na een algemeen offensief door de Japansche troepen genomen. De opmarsch naar Han kau wordt hierdoor vergemakkelijkt. Volgens het Chineesche persbureau wordt er hevig gevochten aan het Jangtse-front en in Honan. De Chineezen kunnen hier hun stellingen goed handhaven. Ten zuiden van de Jangtse hebben zij echter Joeit- sjang en de omliggende stellingen moeten ontruimen, om zich naar het Westen terug te trekken. In Honan hebben de Japan ners hevige aanvallen gedaan. Aan weers kanten zijn zware verliezen geleden. HIJ: Warm water, mosterd, aspirine siroop, menthol, wat moet Je nogmeer->' ZIJ: Betere tabak In Jo pijp en een wa g-en met tochtvrije ventilatie! stale* I r ">"00*„u- h??rJ[001, T"-6Tie. 4,1 ""'Lm"iejogren 'ocrui," "™'"°b&?0*oior. (Ve,. ff# Mofrfi/rf GEMAKKELIJKE FINANCIERING IMPORTEURS OOSTER GARAGE HOOGE RIJNDIJK 90 - TEL. 2610 7451 (Ingez. Med.) KANTONGERECHT ALPHEN. Beschonken motorrijder. Den motorrijder van E. was ten laste geiegd. dat hij in min of meer beschonken toestand den wielrijder V. in het Woerden- sche Verlaat onder Noorden zou hebben aangereden. Verdachte ontkende alcohol te hebben gebruikt; met een schipper had hij wel een café bezocht, doch alleen kof fie gebruikt. Een tweetal getuigen ver klaarde evenwel, dat zij hadden geroken dat hy sterken drank had gedronken en slingerend met zijn motor was weggere den. De ambtenaar overwoog in zijn re- Quisitoir dat hy er rekening mede wilde houden, dat de wielrijder er goed af was gekomen in tegenstelling met verdachte zelf, die was gevallen en verwondingen had bekomen. Eisch en veroordeeling f25 subs. 20 dagen met toewyzing van de ci viele vordering ad f. 5.— aan V. Overtreding Vleeschkeuringswet Slager v. D. had zich te verantwoorden wegens overtreding der vleeschkeurings wet, door voor de keuring van een geslacht (Ingea. Med.) oncenlreer op het krachtigste reclame-middel besomming van de week, n.l. f. 6100, hetgeen wel een buitengewoon verrassend resultaat ge noemd mag worden. Ook nu weer maken de haringtrawlers korte reizen. De „Adelante" is heden voor de tweede maal in deze week binnen en zelfs de drie groote trawlers van de Vem, die met 3000 4000 manden binnenkomen, hebben nauwelijks een week, zelfs minder dan een week noodig om deze vangsten te kunnen bewerkstelligen. En ondanks deze korte reizen besomden twintig trawlers meer dan f. 3000. Men hoort van de zeelui weer verbluffende staaltjes van enorm groote trekken, van gescheurde netten enz. en uit dit alles blijkt, dat er nog heel wat haring verwacht kan worden. Bij zulke groote vangsten is een prijs van f. 2 per kist nog alleszins loo- nend te noemen. De omzet in den Rijksvischafslag bedroeg deze week zeker f. 140.000 f. 150.000. rund had plaats had, hierop insnijdingen te doen en een lende wervel te verwijde ren, over welke plaats vet was gesmeerd. Volgens verklaring van den keurmeester v. K. had verdachte hem hier niet op at tent gemaakt. Bij de levende keuring had hij echter reeds vermoed, dat het beest aan T.B.C. lijdende was, wat hem bij de keuring na slachting werd bevestigd. De beenderen en verdere onderdeelen zijn dan ook voor consumptie afgekeurd. Op een desbetreffende vraag van den kantonrech ter of zulks schadelijk had kunnen zijn voor de volksgezondheid, antwoordde de keurmeester bevestigend. Verdachte had dus den keurmeester om den tuin willen leiden. Verd. beweerde dat een zoontje van een collega met wien hij het beest sa men had het abces had weggesneden zon der zijn weten. Toen hij hem eroo attent had gemaakt dat hij zulks niet had mogen doen. had de jongen uit eigen beweging vet over het weggesnedene gesmeerd. De jongen bevestigde dit en beweerde dat hij gemeend had dat het een stukje rugge- merg was. Gelet op het feit, dat verdachte gunstig bekend staat werd hij overeen komstig den eisch veroordeeld tot f.75.— subs. 30 dagen. 9 W. P Z. uit Woubrugge had een dood kalf niet aangegeven doch verkocht, waer- van dc kooper een gedeelte van het vleescn voor de consumptie had aangewend: het overige was later in een sloot aangetrol- fen. Verdachte beweerde onbekend te zUjj geweest van de plicht tot aangifte, mscn en uitspraak f. 12.50. subs. 8 dagen KORFBAL. H.S.V. III—ALGEMEENE I. De voor morgen vastgestelde wedstrijd H.S.V. Ill—Algemeene I zal geen doorgang vinden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2