VANGE SALTS BINNENLAND DEKENS LEIDSCH DAGBLAD - Vierda Blad Zaterdag 17 September 1938 HET NIEUWE KRACHTIGER MIDDEL TER BESTRIJDING VAN RHEUMATIEK Indische zelfbestuurders bij den Ondernemersraad. De havendag te Rotterdam. Een middel om te komen tot samenwerking. Tijdens de rede, welke dr. Colijn in de burgerzaal te Rotterdam heeft ge houden ter gelegenheid van den ha vendag, heeft de minister-president de hoop uitgesproken, dat de moedige po ging van Chamberlain voor de hand having van den vrede met succes be kroond zou mogen worden. Na de rede van dr. Colijn heeft de bur gemeester van Keulen, dr. K. S. Schmidt, namens alle buitenlandsche gasten be dankt voor de ontvangst op den havendag. Deze gelegenheid wordt dankbaar aange grepen om vele moeilijke problemen ge meenschappelijk te bespreken. Spr. bracht In herinnering den arbeid van den over leden Rotterdamschen burgemeester ten van. ten voordeele van dien handel, nieuw afzetgebied ln normale tijden kan worden ontsloten. 3. Het gedistribueerde quantum versche, gerookte en gebakken zeevisch bedroeg ge middeld per week in totaal 3654 kg. Voor 1937 komt deze hoeveelheid overeen met nog geen pet. van het totaal voor bln- i nenlandsch verbruik omgezette netto-aan tal kg. zeevisch. Het verloop der gedistribueerde hoeveel heden kan worden aangeduid door de na volgende indexcijfers, waarbij de in de pe riode 16 November 193613 Maart 1937 ver strekte hoeveelheden is gesteld op 100. 16 November 1936—13 Maart 1937: 100 14 Maart 1937—3 Juli 1937: 72,6 4 Juli 1937—23 October 1937: 25 24 October 193712 Februari 1938: 65 13 Februari,19384 Juni 1938: 77. Maaltijd in hotel Wittebrug. De kosten. De werkelijke kosten, aan deze distributie verbonden, hebben tot 4 Juni 1938, met in begrip van den toeslag boven het steunbe- bate van den internationalen handel. Zijn drag der te IJmuiden daarbij te werk ge- gedachtenis kon niet beter herdacht wor- stelde werkioozen. in totaal f. 13.174,50 be den dan door de eer, die minister-president dragen. Bij de beoordeeling van dit cijfer, Colijn Rotterdam heeft aangedaan met zijn waarin mede figureeren de kosten, verbon- bezoek aan den havendag. Hij bedankte "en aan eenmalige aanschaffing voor inven- den minister-president voor diens rede, ^ar^s van kantoorruimte en werkplaatsen, waarin op openhartige wijze de gTOOte behoort naast de propagandistische waarde vraagstukken van thans werden aange- <?er vischdistributie, als bedoeld onder 2, o m. - in aanmerking te worden genomen, dat de roerd. Duidelijk heeft de heer Colijn ge maakt, dat de tegennatuurlijke toestand van thans op den duur niet te behouden is, dat deze ineenstorten moet. Hij hoopte, dat uit de ineenstorting van de verkeerde politiek uit het verleden de erkentenis groeit, dat een verstardige samenwerking dient te worden bevorderd. De tegenna tuurlijke toestand leidde tot autarkie Duitsohland, sprekers vaderland, is daar een voorbeeld van. De autarkie wordt ech ter geenszins als ideaal voor Duitschland beschouwd Spr. ziet in deze havendagen een middel om te komen tot samenwer king, daar zij praktische beteekenls heb- ben. Hij ls optimist genoeg om te geloovea,' dat ondanks den tijd, dien we nu doorma ken, toch een grondslag voor een toekom- resultaten dezer distributie, welke uiteraard bijzondere moeilijkheden van verschillenden aard ontmoet, vooral door de onbekendheid met het product bij de betrokken consu menten, niet dan gerekend over een rela tief langere periode kunnen worden beoor deeld. Het debiet der handelaren. 4. Ten einde het debiet der handelaren ook daar, waar het betreft de voorziening van het minst koopkrachtige deel der be volking, te steunen, zijn de Ministers be reid te onderzoeken of met inachtneming der onder 1 bedoelde beginselen te zijner tijd meerdere inschakeling van den handel bij de distributie van zeevisch mogelijk is, stigè internationale regeling zal worden ge- Jniti dientengevolge, gerekend over een vonden. Hij hoopte, dat de eerstvolgend? langere periode, de distributie voordeeliger havendag in een tijd zal vallen, waarin werkelijk vredelievende opbouw kan wor den verricht. en niet minder doeltreffend dan thans het geval is, zou kunnen geschieden. Opgemerkt zij nog. dat een vergelijking De loco-burgemeester, de heer De Zeeuw, 'en leze inet de inschakeling der slagers bij dankte ten Ilotte den minister-president ft hnl- voor zijn komst en voor de strekking van ^an worden gemaakt Aangezien voor wat iilfiK recie waarin de hnnn nn pen betere Kan worden gemaaKt, aangezien, voor wat diens rede, waarin de hoop op een betere toekomst niet alleen niet is opgeheven, maar als vaste overtuiging leeft. Ook bracht hij dank aan den burgemeester van Keulen, die medevoelt, dat de toestand van nu moet veranderen tot een van heil voor alle volkeren. Spreker kon des morgens niet bij de ontvangst zijn, omdat hij een ver gadering moest bijwonen voor het treffen van maatregelen in geval van bomaanval len. Toen heeft hij gedacht aan de vlucht, die in zoo bijzondere belangstelling stond van de wereld aan. de vlucht van Cham berlain. Die vlucht noemde spr. den besten luchtafweer. Hierna werd de tafel opgeheven. De gas ten begaven zich in extra trams naar de jachthaven, waar de „Prins Bernhard" ge leed lag voor een tocht op de rivier Daar na was er een thee op het vlaggeschlp van de Nederlandsche koopvaardijvloot, de „Nieuw Amsterdam", welk schip de groote bewondering opwekte van de vele buiten landsche gasten. Distributie van zeevisch aan werkioozen. Zooveel mogelijk inschakeling van den handel. Geen verruiming van aanvoer- contingenten. Het antwoord van de ministers Romme betreft de slagers, in aanmerking dient te worden genomen, dat de kwestie der In schakeling van den handel bij de distribu tie van verpakte producten, als vleesch in blik, in beginsel anders ligt dan bij die van onverpakte producten, als zeevisch. welk artikel bovendien in verband met zijn snel bederfelijken aard bijzondere eischen van practische beteekenis stelt, terwijl, voor wat betreft de productie van blikvleesch aan de vleeschwarenbedrijven in Nederland, niet uit het oog mag worden verloren, dat daarbij de kostprijzen zeer nauwkeurig te voren kunnen worden gecalculeerd, hetgeen bij den inkoop van zeevisch in verband met den onregelmatigen aanvoer en het wisselende prijsniveau aan den afslag niet het geval ls. 5. Aangezien het tekort, waarop de vrager doelde, pleegt samen te hangen met weers omstandigheden. welke tegelijkertijd ook de vangsten door de vloot van andere landen belemmeren, zijn de Ministers van oordeel, dat een verruiming der aanvoercontingenten niet zal leiden tot ruimeren aanvoer van vreemde visch in tijden, dat hier te lande een tekort bestaat, doch veeleer in tijden van voldoenden Nederlandschen aanvoer, hetgeen zeer ten nadeele van de producten hier te lande zoude zijn. De in deze vraag genoemde maatregelen zouden derhalve niet doeltreffend zijn. Opgemerkt wordt, dat consenten voor den aanvoer, ln den zin van het aanbrengên van visch, rechtstreeks van de vischgronden, nimmer ter beschikking van den vischhandel worden gesteld. Het aanvoercontingent in zijn geheel staat ter beschikking van het begunstigde land. het welk daarvan gebruik maakt, totdat het is uitgeput. Indien de vraag mede doelt op Invoer, welke in tegenstelling tot aanvoer slechts betrekking heeft op visch, welke vooraf in buitenlandsche haven ls aangevoerd en van daar naar Nederland verzonden, moge er op visch aan werkioozen. voorziening in het te- den niet gehee, z jn verbrmkt hoewel^e kort in den aanvoer van zeevisch en de toe- oSndSheid m«t ^T^hexponeu^lurdtoa ÏL" voTgT" tX&ES&SZ tTfesch^aa^ T De Ministers achten het wenselijk, hoogegrijzen der ^ch op de buitenland- dat bij de distributie van versche, gerookte en gebakken zeevisch aan werkioozen, voor zoover de belangen der distributie zulks toe laten, de handel zooveel mogelijk wordt in geschakeld, op de wijze, als in overleg met de door den ambtsvoorganger van minister Romme, ingestelde „Contact-commissie ter zake van de verstrekking van levensmidde len en kleeding aan werkioozen en armlasti gen" is vastgesteld en aan de betrokken ge meentebesturen is meegedeeld. De Inschakeling op deze wijze zal van de rijde van de ministers zooveel mogelijk wor den bevorderd, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat meerdere inschake ling dan tot dusverre met vrucht slechts kan geschieden, naarmate de vischdistribu tie in de betrokken gemeenten meer vasten voet zal hebben gekregen. 2. De ministers zijn van oordeel, dat distri butie van visch rechtstreeks vanwege de Overheid a fortiori op de wijze, als sub 1 bedoeld, in de mate en omvang, als waarin deze thans plaats vindt, geen schade wegens de redenen, als ln de vragen bedoeld, aan den groot- en kleinhandel ln zeevisch be rokkent, mede ook wijl de distributie van zeevisch in beginsel uitsluitend plaats vindt sche markten, ten gevolge waarvan de in voer niet immer loonend kan zijn. NEDERLANDSCHE HEIDE-MAATSCHAPPIJ. In de vergadering der Nederlandsche Heidemaatschappij werden met groote meerderheid van stemmen de lieeren H. Th. 's Jacob te Staverden. A. J. Blljdensteln te Enschedé, mr. J. Linthorst Homan te Gro ningen, M. van Notten te Driebergen en jhr. ir. L. F. Teixeira de Mattos te 's-Gra- venhage lot commissaris gekozen. DE „KARIMATA" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. De „Karimata" heeft den strijd tegen den verzonken goudschat van de „Lutine" op gegeven. Gistermiddag te 2.40 uur ver- scheen de machtige baggermolen, ge in" dTegemeenten, waar ófwel "zeevisch in sleept door de sleepbooten ..Indus", het geheel niet verkrijgbaar was, ófwel tot Schelde" en „Donau" voor den Nieuwen dusverre door de betrokken categorieën van behoeftigen niet geconsumeerd werd, dan wel door deze in verband met de ter plaatse daarvoor geldende prijzen en het bedrag der steunuitkeering niet kon worden ge kocht. Waterweg. Begunstigd door fraai herfstweer had de korte zeereis een vlot verloop. De „Karimata" bereikte gisteravond te circa zeven uur de Nieuwe Maas ter hoogte van Rotterdam en te circa half acht lag Gisteravond ontving de ondernemersraad voor Ned. Indië verschillende hier te lande vertoevende sultans-zelfbestuurders en de putaties van de Javaansche vorstenlanden aan een diner ln hotel de Wittebrug te Den Haag. Aanwezig waren de Sultan van I Boeloengan. Z.H Maulana Sultan Moha mad Djalaloedin me<t zijn schoonzoon en neef: de kroonprins van Pon'ianak. Pange. ran Adipatl, Pangeran Hangabehl, als ver tegenwoordigers van den Soesoehoenan van Soerakarta. de Pangerans Hangabehi en Raden Mas Dorodjatoen, als vertegenwoor digers van den Sultan van Djocja, Pange ran Hario Soerjosoemarno. vertegenwoordi gend den Mangkoe Nagoro en Pangeran Hario Soerjoatmodjo als vertegenwoordiger van het Pakoe Alamsche Huls. Voorts namen nog de volgende leden van het gevolg van de Vorstenlandsche delega. ties aan den maal Ud deel: Kandjeng Pan geran Ario Hadlnegoro en Bendoro R. M Soerjolelono (beiden Soloi en Bendoro R. M. Ra.soelngaskari tDjocjai. De sultans van Dell en Langkat met ge volg konden in verband met hun vervroegd vert ck uit Nederland niet aan het diner deelnemen. De heer Th van Voorthuysen, gecommit teerde voor Indische zaken bij het Departe ment. van Koloniën behoorde voorts tot de gasten van den Raad. Bii den aanvang van den maaltijd stelde de voorz.tter van den Ondernemersraad. de heer mr. w G F. Jon<"ian een dronk ln od HM. de Koningin. Het Wilhelmus werd hierna ten eehoore gebracht en door alle gasten meegezongen Tijdens den maaltijd heeft de heer Jon- gejan een rede gehouden waarin hij her innerde aan het regesringsjubileum van H.M. de Koningin Een der schoonste zil- den van dit na ionale feest achtte sor. den bijzonderen luister, daaraan bhgezet door de hulde van de Indische vorsten. En het spreekt vanzelf, dat door d:t bewijs van aanhankelijkheid zeer in het bijzonder zijn getroffen al degenen die hun liefde aan Indië hebben verpand. Tot diegenen behoo- ren de Indische ondernemers. Wli weten en kennen het vele goede van Indië aldus spr., waartoe zeker op voorname plaa s behoort het zegenrijke bewind van de zelfbestuur ders die od bewonderenswaardige wijze hooghouden een nobele traditie: het leven voor het hell van hunne volken Zij hebben daarbij steeds een open en onbevangen oog gehad voor de waarde van een krachtig en bloeiend bedrijfsleven voor de ontwikkeling van hunne gebieden, een breedheid van blik. die wil in de hoogste mate waardeeren. Naast een land van schier onbeperkte mogelijkheden, ls Indië niet minder het land van de vriendschap en de gastvrijheid. Ook op dit gebied bewegen zich de Indische vorsten op een wijze, die ons telken male met bewondering en erkentelijkheid vervult en die haars gelijke vruchteloos zoekt. Ten slotte stelde spr. een dronk ln op den groei en bloei der zelfbesturen in Ind en od het persoonlijk welzijn van de gasten. Deze rede werd namens de Vorstenland sche deputaties beantwoord door Pangeran Hangahebi van Soerakarta, die zeide, dat het hem een eer en genoegen was, als ver tegenwoordiger de gevoelens van de Vor stenlandsche deputaties te moeen vertol ken. Immers wij allen, zoo zeide spr., weten wat de ondernemers hebben bijgedragen en zullen bijdragen tot bevordering van de algemeene welvaart in onze gewesten. Daarna memoreerde spr. de heugelijke gebeurtenis, die aanleiding is geweest tot het bezoek aan Nederland. De leuze „Oranje" doet ons beseffen, dat wij allen kinderen zijn van onze groote moeder Nederland en ons bezoek aan Nederland heeft dit besef doen groeien, waarvan spr. na zijn terugkomst ln Indië niet zal nala ten te getuigen. Spr. ledigde zijn glas op het voortbestaan der hartelijke samenwer king tusschen de ondernemers en de In dische zelfbestuurders. Later od den avond heeft de voorzitter nogmaals het woord genomen om mede te deelem, dat deze avond ook nog gedenk waardig was, omdat hü samenviel met den verjaardag van zijn Vorstelijke Hoogheid den Soesoehoenan van Soerakarta, die gis teren ziln 74en geboortedag vierde. De heer Jongejan stelde een dronk ta op het bestendig welzijn van dezen zoo bemin, den vorst. Tegen het einde van den maaltijd sprak de heer O. S. Knottnerus. die den voorzit ter namens de leden een goede reis toe- wenschte, wanneer hU volgende maand voor den Ondernemersraad naar Indië gaat Spr. bracht een dronk uit op den voorzitter en sprak den wensch uit dat de heer Jon gejan na een succesvolle reis in goede ge zondheid in Nederland zal tenigkeeren. 7438 (Ingez MedJ Eerste Kamer. De Eerste Kamer houdt een vergadering op Dinsdag 20 September des namiddags te half vier uur. Aan de orde is: voorstel om de Troon rede met een adres te beantwoorden. Trek king der afdeellngen. Schorsing der ver gadering. Bijeenkomst der afdeellngen tot het kiezen van voorzitters en ondervoor zitters en van vijf leden der commissie van redactie van het adres van antwoord. Heropening der vergadering tot mede- deeling der gedane benoemingen. Op Woensdag 21 September, des namid dags te twee uur. is aan de orde: benoe ming van de leden der huishoudelijke com missie, der gemengde commissie voor de stenographie en der commissie van beroep voor de ambtenaren der stenographische inrichting Ter tafel brengen van het ontwerp- adres van antwoord. Onmiddellijk daarna: vergadering der afdeelingen tot behande ling van het ontwerp-adres. Donderdag 22 September des voormid dags te elf uur zal het ontwerp-adres van antwoord worden behandeld. De Rijksmiddelen. Het zuiver bedrag van de kohieren der directe belastingen bedroeg ultimo Aug. j.l. f. 100.895.721,37 tegen f. 90.290.783,02 op ul timo Augustus van het vorig jaar of wel ruim 10,6 mlllioen meer. De grondbelasting wees met f 10.488.162.09 op eind Aug. JJ. tegenover f. 10.343 805,98 vorig jaar, een meerdere opbrengst van f. 144.356,11 aan. De Inkomstenbelasting wees eind Aug. een zuiver bedrag aan van f 63 250.578,70 tegenover het vorig jaar f. 54.328 991.62 of f 8.921.587,08 meer Voor de vermogensbelasting was de voor- uitgang f. 692.542,62 en voor de verdedi gingsbelasting f. 655.655,54. Wat de belasting van de doode hand be treft, het zuiver bedrag hiervan was eind Augustus f. 1.676.084. tegen f. 1.485.287 het vorig jaar, hetgeen een vooruitgang be- teekent van f. 190.797. De overige middelen hebben ln Augustus van dit jaar opgebracht f. 35.683.036,67, tegen f. 37.120.075.15 in Augustus 1937. De opbrengst over de eerste 8 maanden heeft bedragen f. 292 372.232.98 en over de eerste 8 mnd. van 1937 f. 289.952.638,87. Zij werd derhalve in 1938 in dc overeenkom stige periode met f. 2.619.594,11 overtroffen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Handel en aanvoeren zeer onevenwichtig. Dat de toestand op de veemarkten door het heerschende mond- en klauwzeer nog geheel van streek is. bewijzen de onevenwichtige aan voeren in de afgeloopen week. Maandag waren er overvoerde markten van slachtvee met een beduidende prijsdaling. Men kon te Amsterdam vooral het aanbod zeer moeilijk kwyt. terwijl te Rotterdam ook een ilink gedeelte overbleef tot de Dinsdagmarkt, doch toen kwam er zeer weinig aanvoer bij. zoodat de prijzen zich weer eenigszins konden herstellen. Te Purmerend en Groningen, evenals Woensdag te Den Bosch een overvoerde markt met flink lagere prijzen. De schade is dus weer groot en zoo is het thans over het geheele land. Want Vrijdag te Leeu warden en Zwolle gingen de prijzen door de veel te groote toevoeren ook weer terug. Op de Leidsche markt hadden de boeren blijkbaar den schrik te pakken van de vorige week. want gisteren was de slachtvee-afdeeling bijna onbezet en de ruim 30 stuks, die waren aangeboden, werden dan ook heel wat duurder verkocht. Het ligt dan ook voor de hand. dat de reactie moet komen, want de slachtveevoor- raden zijn zeker niet groot en een ontijdige opruiming op het oogenblik, zal in de komende maanden duurte teweeg brengen. De vette en nuchtere kalverenmarkt had in de afgeloopen week een vrijwel normaal ver loop, ofschoon de prijzen door het groote aan bod van rundvleesch aan de slachthuizen ge drukt werden. In verband met den interna tionalen politieken toestand was er de laatste dagen een buitengewoon groote vraag naar rundvet. Het schijnt, dat er reeds wordt ge hamsterd. De prijzen liepen met 15—20 cent per X.G. op. Ook vleeschconserven zijn Ineens veel meer in trek. Dit geeft plotseling wat opleving ln de vleeschwarenindustrie. De varkensmarkt bleef desondanks uitermate flauw. De drang tot verkoopen is ook wat te groot, doch we verwachten voor de komende week weer minder aanbod en vastere prijzen voor alles. WETSONTWERP VERVOERS- COÖRDINATIE. De opening der Staten- Generaal. Dinsdag ls het Prinsjesdag. Om halféén komen de leden der Staten- Generaal bijeen in de Ridderzaal, om één uur vereenigen zich mede de Ministers en dc leden van den Raad van State. Om één uur ook verlaat H.M. de Koningin in de gouden koets het Paleis in het Noord einde, om zich via Heulstraat, Lange Voor hout en Korten Vijverberg naar het Bin nenhof te begeven. Cavalerie opent en sluit den stoet. Z. K. H. PRINS BERNHARD TE AMERSFOORT. Bezwaren van het Verbond van Ned. Werkgevers. Het verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft zich in een adres tot de Tweede Kamer gewend om zijn bezwaren kenbaar te maken tegen het wetsontwerp Inzake vervoers-coördinatie. Het Verbond vreest een verkeerde toepassing van het begrip „overmatige concurrentie" en ver starring van het bedrijf, terwijl het be treurt, dat het vergunningsstelsel ook tot het eigen vervoer wordt uitgebreid. Een bezwaar is ook de opneming der evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart. RUILVERKAVELINGSWET. De oorzaak der rheumatische pijnen is ln verreweg de meeste gevallen het aanwezig zijn van een overmaat van urinezuur en andere schadelijke afvalstoffen ln het lichaam. Vange Salts bestrijdt de rheuma tische pijnen niet alleen door een krachtig aansporende werking op Uw afvoerorganen: lever, nieren en ingewanden, het zorgt er bovendien voor dat de afvalstoffen zich niet meer zoo gemakkelijk zullen ophoopen. Het bevat hierboe een alkalisch bestanddeel, wat ge kunt zien, omdat Vange Salts in water opgelost, melkachtig wit blijft. Een alkalisch milieu werkt den vlotteren doorgang der voedselresten door het lichaam in de hand, waardoor gisting en opnieuw ophoopen der afvalstoffen vermeden wordt. Vange Salts maakt schoon en houdt schoon. Frisoh, zuiver bloed zal weer door Uw ade ren stroomen, bij regelmatig gebruik zullen de rheumatische pijnen spoedig verdwij nen en niet meer terugkomen. De prijs kan nimmer een bezwaar zijn: slechts 85 cent, voldoende voor een succes volle kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. De Ministers zijn verder van nreening, dat het gevaarte gemeerd aan boei 5, ongeveer de vischdistributie in haar huidigen vorm, tegenover den Schiemond en de voor in stede van te veroorzaken een beperking malige petroleumterreinen. De taak van van afzetgebied voor den groot- en klein- kapitein J. Kalkman van L. Smit en Co.'s handel, een niet te onderschatten daadwer- internationalen sleepdienst was beëindigd, kelijke propaganda beteekent voor meerder A.s. Maandag zal de „Karimata" in een vischgebrulk in den lande, ten gevolge waar- dok worden opgenomen. Bezoek aan mobilisatiebureau. Prins Bernhard heeft gisteren een be zoek gebracht aan het mobilisatiebureau van het 16e regiment infanterie. De Prins, die vergezeld was van zijn adjudant, kapi tein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, werd aan den hoofdingang van de infanterie kazerne aan den Leusderweg ontvangen door den commandant van 't 16e regiment infanterie, luitenant kolonel J Visser en den kapitein A. M. M. van Baak, hoofd van het mobilisatiebureau. Kapitein van Baak lichtte den hoogen bezoeker uitvoerig in over de werkzaamheden van het bu reau. Tevens gaf hij een uiteenzetting van wat de registratuur omvat en beoogt Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de magazijnen. Samenstelling van Centrale Cultuur technische Commissie. Bij Kon. besluit is in de Centrale Cul tuurtechnische Commissie ingevolge de Ruüverkavellngswet benoemd a. tot lid en voorzitter: ir. L. A. H. Roe broek, directeur-generaal van den land bouw. te 's-Gravenhage; b. tot leden, tevens ondervoorzitters: 1. Jhr. ir. C. E. W. van Panhuys, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, te 's-Gravenhage; 2. H. J. van Leusen, inspecteur der Ne derlandsche Heidemaatschappij, te Arn hem; c. tot lid: mr. H. Iwema. administra teur bij het Departement van Financiën, te 's-Gravenhage; d. tot leden, na aanbe veling van de centrale landbouwvereeni- gingen. bedoeld in artikel 8 van de Ruil- verkavelingswet 1938: I. J. L Nijsingh, voorzitter van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouwcomité, te De Wijk; 2. "J. C. van Beek. ondervoorzit ter van den Noord-Brabantschen Christe- lijken Boerenbond, te Deurne; 3. mr. W. Rip, secretaris van den Christelijken Boe- ren- en Tuindersbond ln Nederland, te 's-Gravenhage. II. Aan de commissie toegevoegd: als adviseerend lid: dr. G. J. van Oordt, lec tor aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wonende te Bilthoven; b. als secretaris: ir F P Mesu. directeur van den Cultuur- technischen Dienst, te Utrecht; c. als ad junct-secretaris: ir. A. G. Swart, te Arn hem. Ir. ALBARDA 25 JAAR KAMERLID. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat ir. Albarda. de leider der S.D.A.P.-fractie in de Tweede Kamer zijn intrede in dat college deed. Hij werd in 1913 in Enschede, dat sedert 1909 geen soe.-democratisch afgevaardigde in de Kamer had gehad, tot lid der Tweede Kamer gekozen en behield daarin sedertdien onafgebroken zijn zetel. 7427 (Ingez. Med.) EEN STUDENT VAN VIJFTIEN JAAR. Gistermorgen heeft de secretaris van curatoren der Universiteit te Utrecht, dr. J. L. baron de Geer van Jutphaas, in een persconferentie verteld, dat zich een vijf tienjarige jongen, die (met eenige tienen voor de wiskunde-groepi eindexamen H.B.S. heeft gedaan en thans natuurkunde gaat studeeren. aan de Universiteit heeft laten inschrijven. Op zijn tiende jaar had hij de lagere school doorloopen. De heer De Geer wilde niet meer inlichtingen over den betrokkene geven, maar was zelf zoo ver baasd over dit ongewone feit, dat hij het niet kon laten het als curiosum mede te deelen. Het bedoelde Jongmensch is pas ln Maart van dit Jaar vijftien jaar geworden. HET WILDE AUTOBUSBEDRIJF. Ongelijke behandeling? Door den heer Posthuma zijn aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld Is het waar, dat het z.g.n. wilde auto- busbeclrijf zich ln ons land sterk uitbreidt en door justitie en politie vrijwel onge moeid wordt gelaten? Is het voorts waar, dat door genoemde autoriteiten hierop een uitzondering wordt gemaakt voor die autobusondernemingen, die diensten van en naar Friesland wUlen exploiteeren, door herhaaldelijk de auto bussen aan te houden en in beslag te nemen? Indien bovenstaande vragen bevestigend beantwoord moeten worden, is de minister dan bereid, maatregelen te nemen of zijn invloed aan te wenden, dat aan deze on gelijke behandeling spoedig een einde komt? VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 October is benoemd tot burgemeester der gemeente Anna Paulowna mr. M. Th. Mijnlieff. 3—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13