BINNENLAND De wilde Zwanen 79 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 September 1938 Derde Blad No. 24072 Peek&Cloppenburg KRUSCHEN SALTS LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De „Noordam" vaart proef. De overdracht van het schip. Gisteren heeft het m-s. „Noordam" zijn officleelen proeftocht gemaakt en tijdens deze vaart is het schip door de bouwers aan de reeders overgedragen. Om kwart voor tien vertrok de Noordam met ongeveer 125 passagiers aan boord, van de Wilhelminakade te Rotterdam, om den Nieuwen Waterweg af te varen. Buitengaats, om kwart voor een, verza melden allen zich op het achterdek om getuige te zijn van het inhalen van de vlag van de machinefabriek en scheeps werf P. Smit Jr. te Rotterdam, die het schip gebouwd heeft en het hijschen van de vlag van de HollandAmerika-Lijn, die tot den bouw opdracht gaf. Daarna vereenigden allen zich aan den lunch ln de eetzaal, waar tal van toespra ken werden gehouden. Tegen 5 uur koos de ..Noordam" lig plaats achter het vlaggeschip van de Hol- landAmerika-Lijn. De offlcieele proef tocht was toen geëindigd. JAARSVELD WORDT ZELFSTANDIG. De agrarische dag op de Jaarbeurs. Onder groote belangstelling is gisteren op de jaarbeurs te Utrecht de agrarische dag gehouden Des middags werden de genoo- digden door den raad van beheer ontvan gen en een rondgang gemaakt om de jaar beurs. Tijdens den maaltijd in het jaarbeurs- restaurant werd oa. het woord gevoerd door den voorzitter van den raad van beheer, dr. Fentener van Vlisslngen. Spr. vroeg zich af of voor de agrarische beurs een goede toekomst was weggelegd. Er zijn fouten, al dus spr.. doch deze fouten kunnen en moe ten gewijzigd worden. Hiervoor hebben wij de hulp noodig van uw organisaties. Wij beoogen geen winst, doch vragen ons slechts af. of de landbouwende bevolking met een aegrarische beurs gebaat is. Wii wenschen slechts goede resultaten en houden ons aanbevolen voor uw critiek Op de agrarische beurs komt de industrie in nauwer contact met den landbouw. De tweede spreker, de heer H. G. Leignes Bakhoven, inspecteur van den landbouw, wees op het karakter van de agrarische beurs. Hier worden minder nieuwe produc ten op landbouwgebied getoond. De in dustrie heeft op de agrarische beurs even wel ruimschoots gelegenheid nieuwe pro ducten ten dienste van den landbouw te demonstreeren. Jaren zijn er noodig om de agrarische bevolking vertrouwd te maken met iets nieuws. Gezien de resultaten welke in de afgeloopen drie jaren werden ver kregen feliciteerde spr. liet jaarbeursbestuur met het bereikte resultaat De export noemde spr. een groot pro bleem op de agrarische jaarbeurs. De toe komst zal moeten uitmaken in hoeverre de buitenlanders op de beurs zullen komen om kennis te maken met de producten be stemd voor den export. De regeeringsmaat. regelen besprekend ten opzichte van den landbouw en van de Industrie achtte spr. het noodzakelijk, dat men de kleine onder linge moeilijkheden zooveel mogelijk weg cijferde. doch dat men zich zooveel mogelijk toelegde op een juiste samenwerking. Het ziin kleine dingen, die ons gewoonlijk schei den. Laten wii ons daarop niet dood turen, doch op harmonische wijze samenwerken. Laten wij daarom vooral letten op wat ons bindt. Spr. bracht den dank over van de directie van den landbouw voor het streven van het jaarbeursbestuur in het belang van de landbouwende bevolking. De heer J. L. Nysingh. voorzitter van het K.NLC., was van oordeel, dat er vele perspectieven waren op de jaarbeurs, die allen hoopvol stemmen en goede resultaten doen verwachten. Prof. Broekema uit Wageningen wees als wetenschappelijk mensch op den noodzake lijken band tusschen landbouw en industrie Spr. beoordeelde de agrarische beurs uit sluitend aan de hand van de bereikte resul taten- Deze waren volgens spr. van dien aard, dat hy het jaarbeursbestuur felici teerde met het bereikte resultaat. De heer P. Vis, voorzitter van de coöp. centrale Westlandsche sniibloemenveillng. wees op het waardevolle contact van de jaarbeurs met het oog op den export, Spr. dankte daarvoor het jaarbeursbestuur en bood een fraaie zending narcissen aan. Met voldoening zal men terug kunnen zien op dezen agrarischen dag, waarbij de verschillende organisaties met waardeering spraken over het streven van het jaarbeurs bestuur. Algemeene vergadering Nederl. Heide-Maatschappij. Heden hield in de Diergaarde te Rot terdam de Nederiandsche Heidemaatschap pij haar vijftigste drukbezochte algemeene vergadering onder leiding van mr. J. C. A M. van de Mortel. Deze herdacht den overleden voorzitter der maatschappij, den heer Lovink. On noemelijk veel is de maatschappij aan hem verplicht en met groote dankbaar heid in het hart herinnerde spreker aan diens werk. Ook diens trouwe medewer ker en opvolger als directeur, den heer Mengerman herdacht spreker en hij her innerde aan het tragisch overlijden van den commissaris, dr. J. G. Westra van Holthe. Vervolgens werd de directeur der maat schappij ir. J. P. van Lonkhuyzen, in de gelegenheid gesteld om enkele mededeelin- gen toe te voegen aan het reeds gepubli ceerde jaarverslag. De deelnemers begaven zich daarna naar de jachthaven van de „Maas", waar zij zich inscheepten voor een boottocht door de havens, aangeboden door de stichting Havenbelangen. Zendt van 1 October af AVRO- en VARA- programma uit. De nieuwe 415 M.-zender te Jaarsveld (Lopikerkapel) was oorspronkelijk bestemd om dezelfde programma's door te geven als Kootwijk (Hilversum I op 1875 M.l, welke laatste zender zoozeer gestoord werd door Roemenië (Bod), dat goede ontvangst vaak vrijwel onmogelijk was.. Gedurende de zomermaanden toen de storing op onze lange golf iets minder, doch na invallen van de duisternis, geenszins verdwenen was. heeft de Nozema, die den zender te Jaarsveld exploiteert, dezen gebruikt om de programma's van Hilversum II (301 M.) door te zenden en wel in verband met klachten uit het Zuiden en Noorden des lands, dat Hilversum II daar niet te hoo- ren is. - Met ingang van 1 October a.s. den gebruikelijken kwartaalsdatum der wisse ling van golflengten zal de situatie nu wederom veranderen. Jaarsveld verne men wii gaat namelijk van dien dag af zelfstandig één der beide programma- groepen uitzenden en Hilversum I en II «even dan dezelfde programma's, waarmede men hoopt de klachten van vele luisteraars in den lande te ondervangen. Via Jaarsveld (415 M. i gaan van 1 Oc tober af de programma's van A.VJt.O., V-A-R.A en V.P.RO Via Kootwijk (1875 M.) en Hilversum (301 M i. d.w.z. via Hilversum I en II. wor den dan de programma's van K.R.O., N C R V en enkele kleine omroepen uitge zonden. Bovenstaande regeling is van voorloopi- gen aard en vormt een proefneming, waar van de duur niet is vastgesteld. Hbld. Copyright P. I B. Boa 6 Copenhagen Vroeg in den ochtend al ging de Koningin naar de badkamer, die heelemaal van marmer was en waar overal witzijden kussens en prachtige klceden lagen. Hier nam zij drie padden, kuste- deze en zei tot de eerste: „Ga op het hoofd van Elize zitten, zoodra deze in het bad stapt. Zij moet net zoo lui en traag worden als jij." Toen nam de Koriirrgin de tweede pad en zei: „Ga op Eliza's voor hoofd zitten, zoodat zij net zoo leelijk zal worden als jij en haar vader haar niet zal herkennen." En tegen de derde pad zei zij: „Kruip jij tegen Elize's hart, zoodat zij boos en slecht wordt en veel verdriet zal hebben." 40-JARIG JUBILEUM IR. H. VETH. Gisteren was ir .H. Veth, eerstaanwe zend ingenieur van den provincialen wa terstaat in Zuid-Holland 40 jaren bij dit lichaam in dienst, welke feit op beschei den wijze is herdacht. In zijn door het bureaupersoneel ver sierde kamer te Den Haag werd gelegen heid gegeven den jubilaris te feliciteeren. Onder de belangstellenden werden opge merkt de commissaris der Koningin, jhr. Van Karnebeek, leden van Ged. Staten, de griffier der Staten, zoomede de burge- meesters van Den Haag en verschillende andere gemeenten. Te vier uur werden de jubilaris en zijn echtgenoote aan het bureau van den wa terstaat afgehaald om in intiemen kring door het eigen personeel te worden ge huldigd. Daarbij werd de heer Veth toege sproken door den hoofdingenieur van den j Prov. Waterstaat, ir. L. T. v. d. Wal, en door eenige leden van zijn personeel, waar bij mooie geschenken werden aangeboden. Zonder aarzelen liet de Koningin de drie padden toen in bet water springen, dat direct een heldergroene kleur aannam. Daarna riep ze Elize en gaf haar met een boo zen glimlach het bevel-zich uit te kleeden en.m bet bad te stappen. Elize stapte in het heldergroene water en toen zij onderdook en II Elize onder en weer kwam zq bovennu met een tweede pad weer bovenkwam zat de eerste pad op baar hoofd. Weer dook op het voorhoofd en een derde pad op haar hart. Maar Elize scheen er niets van te merken. BREESTRAAT 78-80 - LEIDEN 7348 (Ingez. Med.) VRUCHTENHANDELAREN PROTESTEEREN TEGEN MONOPOLIEHEFFINGEN Het bestuur van den bond van Neder iandsche grossiers in versche zuidvruchten en aanverwante artikelen, heeft in samen werking met het bestuur van den nieuwen zuidvruchtenbond. een schrliven aan den minister van economische zaken gericht, waarin adressanten de bijzondere aandacht verzoeken voor de buitengewone omstandig heden, welke in den fruithandel ziin ont staan als gevolg van het feit. dat de in- landsche fruitoogst grootendeels is mislukt Hierdoor zijn de prijzen dermate geste gen. dat zii voor het gemiddelde gezin te hoog zijn geworden. De hooge monopolieheffingen op den in voer van buitenlandsch fruit, belemmeren dezen sterk, waardoor de fruithandel era- stig benadeeld wordt Daar op 1 December de Nederiandsche zomerproducten van de markt verdwenen ziin en in die maand voldaan moet kun nen worden aan de vraag naar vruchten voor de feestdagen verzoeken adressanten den minister de heffingen per 1 December aanmerkelijk te veriaeen en dit besluit ge- ruimen tijd tevoren aan te kondigen, op dat de handelaren hun contracten op een tijdstip kunnen afsluiten dat den aanvoer van vruchten in December verzekert. Mond- en klauwzeer in Zuid-Holland. Nog steeds epidemische uitbreiding. Vlekziekte grijpt om zich heen. In de geheele provincie Zuidholland blijft naar het A. N. P. meldt het mond en klauwzeer zich nog steeds vérder epi demisch uitbreiden. In het Westland en Pijnacker met om geving worden dagelijks nieuwe gevallen geconstateerd. Het destructiebedrijf te Schiedam, de N.V. Gekro. welks rayon de provinciën Zuidholland, Utrecht en gedeel telijk Gelderland omvat, heef druk werk met het vernietigen der cadavers. In de gemeente Pijnacker zijn momenteel 183 aangiften gedaan'. Ruim 4000 stuks vee zijn hier door de gevreesde besmettelijke ziekte aangetast. Te Maasland heerscht, naast het mond en klauwzeer, nog de bsmettelijke vlek ziekte waaraan thans ongeveer twintig varkens zijn gestorven. De veehouders worden wel zwaar getrof fen. aangezien de veestapels zich ternau wernood" hersteld hadden van de vorige mond-en klauwzeerepidemie. De schade in de veehouderijbedrijven beloopt in de dui zenden guldens en neemt met den dag toe. VOORZITTERSCHAP EERSTE KAMER. By Kon. Besluit is benoemd tot voorzit ter van de Eerste Kamer gedurende de zit ting welke zal aanvangen op den derden Einsdag in September de heer mr. w L. baron de Vos van Steenwijk. lid van die Kamer. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uit keering op boter is behoudens tusschen- tijdsehc wijziging, voor de weck van 15 tot 22 September vastgesteld op 55 cent per kg. (onveranderd). ALGEMEENE NEDERLANDSCHE KLEERMAKERSPATROONSBOND. De Algemeene Nederiandsche kleerma kerspatroonsbond hield een dezer dagen zUn jaarlijksch congres te Amsterdam, dat ditmaal in het bijzonder gewijd was aan het vraagstuk van de vestigingswet klein bedrijf. Namens de- bonds-secretaris, de heer Hen ry Veenstra, de noodzakelijkheid van het aanvragen van de toepassing van deze wet had betoogd en verschillende sprekers naar aanleiding hiervan het woord hadden ge voerd. bleek tenslotte dat het congres er voor was de toepassing van deze wet zoo spoedig mogelijk in samenwerking met an dere organisaties Tevens werd besloten onmiddeliyk over te gaan tot het aanvragen van een tüdeiyk vestigingsverbod BOTER-NOTEERING. De commisie-noteering voor Nederiand sche bo'er is gisteren vastgesteld od 79 cent per K.G. Nederiandsche auto in België verongelukt. Een doode en een gewonde. Od den straatweg tusschen Antwerpen en Turnhout is ln den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks vyf uur te Westmalle, ter hoogte van het Trappistenklooster een Nederiandsche auto, bestuurd door den 33- jarigen M. de Visser uit de Diepenstraat te Tilburg, die éigenaar is van een taxibedryf, tegen een boom gebotst, waarbij hü op slag werd gedood. Het ongeluk op dezen weg, welke kaars recht is. moet waarschijnlijk worden toege schreven aan het feit, dat de bestuurder door slaap overmand werd. In den wagen bevond zich voorts de 32-jarige mej. van de Weüer uit Antwerpen, die ernstige verwon dingen opliep. Zij verkeert echter buiten levensgevaar. Nadat de eerste hulp ver leend was. is zij naar familie te Turnhout overgebracht. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gistermiddag is een 64-jarige sigaren maker aan den Heerenweg te Groningen, vermoedelijk door eigen onvoorzichtigheid, toen hij op zijn rijwiel geze'en, plotseling den weg wilde oversteken, door een perso nenauto, bestuurd door een landbouwer uit Scheemda, aangereden De man liep een schedelbreuk en ver schillende verwondingen op en is in levens gevaarlijken toestand naar het R t zie kenhuis te Groningen overgebracht. Gisteravond om kwart voor zes is in de Paradijslaan te Rotterdam de zestien jarige F. v. d. Leeuw uit Strijenschestraat door een vrachtauto, bestuurd door P. J de H. te Rotterdam, overreden en gedood. De vrachtauto nam de bocht van de Paradijslaan naar den Schuttersweg, toen juist v. d. L.. die op zijn fiets reed, deze bocht wilde passeeren. De jongen raakte onder de vrachtauto en wera zwaar ge wond. De Geneesk. Dienst vervoerde hem naar hel ziekenhuis aan den Coolsingel. waar hy by aankomst reeds bleek te zyn overleden. BRANDSTICHTING TE DELFZIJL? Twee personen aangehouden. Den vorigen nacht is te Delfzyl brand uitgebroken in de brandstoffenloods van de gebroeders Van der Baar. De loods is ge heel uitgebrand. Als verdacht dezen brand te hebben gesticht, heeft de politie van Delfzyl twee personen aangehouden. De zes minerale zoujen in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig alnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR l CENT P£R OAG 7346 (Ingez. Med.) WIELRIJDER REED DRONKEN OVER DEN WEG. Op den rijksweg MarkeloGoor heeft zich gistermiddag een ernstig ongeluk voorge daan waarbii een wielrijder die onder den invloed van sterken drank verkeerde, ern stig werd gewond. De man reed zigzag over den weg, toen een personenauto naderde. De bestuurder gaf signaal, waarop de wielrijder een oogen- blik ziin koers hield en rechts van den weg ging ryden. Plotseling evenwel zwenkte de man weer naar het middengedeelte van den weg. waaroD de bestuurder van de auto geen kans meer zag een aanrijding te voor komen. De wielrijder liep een zware hersenschud ding od en werd in hoogst bedenkeliiken toestand naar het algemeen ziekenhuis te Hengelo overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN IRAN. Tot dusver heeft men honderd lijken gevonden van personen, die verdronken zyn ingevolge den ernstigen watersnood te Nahavend, tusschen Hamadan en Ker- mansham in Iran (het vroegere Perziëi. Nahavend is grootendeels vernield, o.a. de regeermgsgebouwen. Het totale aantal slachtoffers is nog niet bekend. BANKOVERVAL IN MEXICO. Vier gemaskerde bandieten ziin een Bank te Parral (staat Chihuahua in Mexico i binnengedrongen Zy knevelden drie bankbedienden en stalen 350.000 pesos in baar geld.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9