PHILIPS RADI0-GRAM0F00NS H. G. VAN LUIJKEN, Breestraaf 39 - Telef. 35 Na Chamberlain's reis LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 16 September 1938 mi Stadsnieuws Buitenland geëtaleerd Type 781a f. 375.- Type 782a 1. 435.- Naar Godesberg? RECHTZAKEN SPORT Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT s—1 DE HAVENDAG TE ROTTERDAM. Wij ontvangen een nummer van de ^Deutsche Bergwerk-s-Zeitung", uit Dilssel- dorf, dat geheel gewijd ls aan den haven dag te Rotterdam. Het uitvoerige num mer ls met vele foto's verlucht. JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND. Gisteravond omstreeks half tien ls de achttienjarige tuinarbeider A. Voogd uit Sliedrecht, die op den Nleuweweg te Hon- selersdijk, gemeente Naaldwijk, met een vriend liep, door een hem achterop rijden de vraohtauto van de firma A de Neef uit Maastricht aangereden cn levensgevaar lijk gewond. Dokter van Oyen uit Honselersdijk ver leende de eerste geneeskundige hulp. Hij constateerde een schedelbasisfractuur, ter wijl het slachtoffer hoofdwonden en In wendige kneuzingen had opgeloopen. Hij ls naar het R.K. ziekenhuis te 's-Gravenhage overgebratht. Zijn toestand ls zorgwek kend. De vrachtauto is door de politie in beslag genomen. De chauffeur, P. K., verklaarde door een tegenligger te zijn verblind en daardoor de wandelaars niet tijdig te hebben gezien. De burgemeester van Naaldwijk verzoekt in verband met dit ongeluk den heer en dame, die eenige minuten na het ongeluk deze plaats passeerden en informeerden, of de bestuurder van de vrachtauto, die het ongeluk veroorzaakte, ook hinder had ondervonden van een tegemoetkomend motorrijtuig met verblindende lichten, zich ten spoedigste bij de politie te Naaldwijk bekend te willen maken. Voorts verzoekt de burgemeester den bestuurder van het motorrijtuig met de verblindende verlichting, die op genoemde plaats en tijdstip zich aldaar bevond, zich b^^jpglitie te Naaldwijk aan te melden. Morgen wordt de zweminrichting „De Zijl" voor het publiek gesloten. De zweminrichting „Poelmeer" blijft tot het einde dezer maand geopend. Gisteravond ls in den tuin van „Oud- Hortuszicht" een zeer geslaagd concert gegeven door de Arbeiders Zangvereeni- ging „De Stem des Volks" en de Arbei ders Muziekvereeniging „Nieuw Leven". Onder leiding van de beide dirigenten, resp. de heeren A. Krelage en L. W. Schweitzer, werd een fraai samengesteld programma uitgevoerd, waarvan door een talrijk publiek van harte genoten is! OEFENINGEN IN LUCHTBESCHERMING. Type 782a een wonder der techniek, speelt 8 kleine of 8 groote platen achtereen met automatischen platenwisselaar. Zoon instrument koopt men het beste in een gramoio onzaak waar duizenden klassieke platen ter beschikking van de cliëntèle zijn. Alléén bij: 7367 (Ingez. Med.) Meer d«wi honderd gewonden, twee dooden. Gisteravond hebben zich tijdens lucht- 'oeschermlngsoefeningen te Tokio verschei den ongelukken voorgedaan. Bij Yokohama zijn een tramtrein en een auto met elkan der in botsing gekomen. Honderd en negen reizigers werden gewond. Bovendien zijn twee leden van den luchtbeschermings dienst overleden. DE VREEMDELINGENINDUSTRIE OP MARKEN. Van bedelarij vrijgesproken. De politierechter te Amsterdam heeft vandaag vonnis gewezen in de strafzaak te gen het bekende Marker vrouwtje Maretje van A., die terecht heeft gestaan wegens bedelarij, subs, wegens uitlokking daarvan. Ongeveer een maand geleden was zij bij verstek tot drie dagen hechtenis veroor deeld doch van dit vonnis kwam zij ln ver zet. Bij de verzetbehandeling eischte de officier bekrachtiging van het verstekvon- nis (drie dagen hechtenis). De politierech ter sprak de vrouw echter vrij. Hij over woog, dat zij zich niet schuldig had ge maakt aan bedelarij of uitlokking daar van, daar zij eenige kinderen opdracht had gegeven voor fotografeerende bezoekers van het eiland te poseeren en dat dit dus dient te worden beschouwd als een contra prestatie tegenover het geld, dat zij van de bezoekers ontving. Verwacht wordt, dat ChamberUin zijn besprekingen met Hitier op ZO September (Dinsdag) te Godesberg ml hervatten. Het verluidt, dat ook de Fransche minister-president, Daladier. aan deze bespreking zal deelnemen. Naar Havas uit Berchtesgaden meldt, worden te Godesberg reeds groote voor bereidingen getroffen voor de ontvangst der staatslieden. Een gedeelte van de lijfwacht van Hitler is reeds naar Godesberg vertrokken en er zijn kamers gereserveerd voor zeventig bui- tenlandsche journalisten. De besprekingen zullen worden gehou den ln een buiten de stad gelegen kasteel. Oplossing langs diplomatieken weg? Het feit. dat Chamberlain zich direct naar Londen begeeft en lord Runciman naar Londen ontboden is, beteekent naar de meening van Tsjechische kringen te Praag, dat er gisteren te Berchtesgaden geen doekjes om zijn gewonden en dat de voorstellen van den Fuehrer zoodanig waren, dat zij ln overweging konden wor den genomen. Voorts wijst het feit, dat Runciman als bemiddelaar met de Tsjechische regee ring wordt gebruikt er op, dat diplomatieke methoden zullen zegevieren. Welke eischen stelde Hitier? De Berlijnsche correspondent van de „Gazeta Polska" schrijft: Tijdens zijn on derhoud met Chamberlain heeft rijkskan selier Hitier, naar in welingelichte kringen wordt beweerd, een ontwerp voor een her ziening van de grens van Tsjecho-Slowa- kije op de basis van een volksstemming voorgelegd. Voor deze stemming zouden de politie bevoegdheden moeten worden toevertrouwd aan de Sudeten-Duitsche partij. Volgens Dultsche kringen zou een rege ling van het Sudeten-vraagstuk een basis vormen voor concrete en vruchtbare be sprekingen tusschen de mogendheden. Deze besprekingen zouden dan kunnen worden voortgezet op een breeder grond- S Het stilzwijgen der Britsche delegatie wordt verklaard door de zorg niets over de resultaten van het onderhoud te laten bekend worden aleer het kabinet te Lon den en de Fransche regeering zijn geraad pleegd. Algemeen bestaat aan Duitsche zijde de wensch, dat Sudetenland bij het rijk zal worden ingelijfd. Hitier zou de verzekering hebben gege ven, dat de toestand misschien nog langs vreedzamen weg zou kunnen worden ge regeld, maar hij zou hebben gewezen op de dringende noodzaak van een oplossing en op het ongeduld der Duitsche minder heid in Tsjecho-Slowakije. De plaatselijke toestand in het Sudeten- gebied blijft dus een element, dat, volgens de Duitsche opvatting, het eenige nog dreigende gevaar vormt, doch van kapi tale beteekenis is. Ondanks de door de Duitschers zeer openlijk betoonde voldoening, aldus besluit de vertegenwoordiger van Havas zijn me- dedeeling, bemerkt men een zekere te leurstelling, dat het onderhoud van gis teren vandaag geen gevolgen heeft gehad. Men had zich voorbereid op een tweeden en een derden dag van onderhandelingen, welke de hoop sadden kunnen geven, dat de modaliteiten van een overeenstemming, waarvan de Duitschers ln beginsel de aan vaarding niet in twijfel hadden getrokken, geheel hadden kunnen worden gesteld. .0, professor, ik voel me ineens veel beter!" TENNIS. NEDERLAND—ZWITSERLAND. De samenstelling van de Zwitsersche tennis- Ploeg, welke morgen en Zondag in het D.D.V. Stadion te Amsterdam tegen Nederland zal uitkomen, heeft een kleine wijziging ondergaan. EUmer is n.l. verhinderd om naar Nederland te komen en is nu vervangen door Brech- buehl. Het programma voor morgen vangt om 1 uur aau en is als volgt samengesteld: Enkelspelen: HughanManeff; Leyenaar— Roethlisberger, De BrauwBrechbuehl, Van SwolSteiner, HeynenJ. Spitzer, Karsten R. Spitzer. Dubbelspelen: Karsten en Teschmacher— Maneff en Steiner; Van Swol en HughanGe broeders Spitzer. Geen vervroegde bijeenroeping van het parlement in Frankrijk. In politieke kringen verklaart men, dat de Fransche regeering niet de bijeenroe ping van het parlement onder oogen ziet, zooals bij een in het buitenland verspreid gerucht verluidde. Troepenconcentratie in de Ukraine? Onder bevel van maarschalk Bluecher is in de Ukraine, volgens de aldaar ver schijnende bladen, een sovjetleger van 750.000 man geconcentreerd. De lucht macht is van 1200 tot 2000 toestellen ver sterkt. Negen Tsjechische legerofficieren zouden ln de Ukraine zijn aangekomen om als verbindingjeommissie op te treden. Een conferentie van vier mogelijk? De mogelijkheid van een conferentie, waarbij vertegenwoordigers van Groot- Erittanië, Frankrijk. Duitschland en Italië aan één tafel zouden plaats nemen, wordt in welingelichte kringen te Rome. na ont vangst van berichten uit Berchtesgaden, over de besprekingen tusschen Hitier en Chamberlain, voor mogelijk zooal niet voor waarschijnlijk gehouden Deze gebeurlijk heid zou Italië niet onwelgevallig zijn. In tegendeel. In dezelfde kringen, waar de aan het einde van den avond uit Duitsch land ontvangen berichten geruststellend werden beschouwd, is men van meening. dat de Engelsch-Duitsche besprekingen te Berchtesgaden in ieder geval het uitgangs punt zouden kunnen vormen voor verdere onderhandelingen over alle aangelegenhe den. welker regeling zou bijdragen tot de consolldeering van den vrede in Europa. Men wacht dan ook met veel belangstel ling op de resultaten der beraadslagingen van het kabinet te Londen en de a.s. Fransch-Britsche besprekingen, van welke de latere ontwikkeling zal afhangen van de door Chamberlain ondernomen actie. Zondag bededag in Engeland. De aartsbisschop van Canterbury heeft het land opgeroepen, Zondag a.s. als bede dag in acht te nemen. Sudeten-Duitschers moeten hun wapenen inleveren. De provinciale regeering van Bohe- men heeft den bewoners der Sudeten- Duitsche gebieden gelast binnen 24 uur de in hun bezit zijnde wapenen uit te leveren. Deze order is van toepassing op alle Sudeten-Duitsche gebieden. Chamberlain per vliegtuig vertrokken. Een groote menigte juichte Cham berlain toe bij diens aankomst op het vliegveld Oberwiesenfeld waar, Union Jacks en hakenkruisvlaggen waren ge- heschen. Om 12 uur 48 M.E.T. vertrok hel Lockheeltoestel naar Londen. Chamberlain had tevoren nog de volgende verklaring voor de microfoon afgelegd: „Ik ben zeer erkentelijk voor de hartelijkheid en vriendelijkheid der mij, niet alleen door de regeering, doch ook door de bevolking, welke mij op straat heeft verwelkomd, bereide ont vangst. Ik ga nu naar Engeland terug na mijn langdurig gesprek van gister middag met den rijkskanselier. HAARLEMMERMEER. Polderverkiezing. Bij de ten Polderhuize te Hoofddorp ge houden verkiezing van twee Hoofdingelan den van den Haarlemmermeerpolder ter voorziening in de vacatures ontstaan door de benoeming tot Heemraad van de heeren mr. S. Nooyen te'Rotterdam en O. de Kok te Nieuw-Vennep werden geko zen de heeren J. v. d. Mortel, burgemees ter van de gemeente Noordwijk en L. Ent hoven, landbouwer, wonende te Nleuw- Vennep. Aan zuster Uitenweerde. wijkverpleeg ster van het Witte Kruis in den kring Vijf huizen, werd als zoodanig wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd, met ingang van 1 Oct. a.s. eervol ontslag verleend, terwijl in haar plaats werd benoemd zuster Lameris uit Abbenes. Het ligt in de bedoeling op Vrijdagavond 30 Sept. a.s. van de vertrekkende zuster af scheid te nemen en daartoe een lokaal van de openbare school beschikbaar te stellen en dan tevens de nieuw benoemde zuster te installeeren. HILLEGOM. De Bloembollenbcurs. De beurs was druk bezocht en-muntte uit door een drukken handel in tulpen en De Tabaksmarkt was "stil. De Sumatra-aandee- kieine maat hyacinthen. De Speciale dah- j len boden go^ed weerstand aan den druk, uit- daling kwam het gevoel van onzekerheid oiw trent de tegenwoordige verhoudingen weer goe4 tot uitdrukking. Bovendien kon de daling voof een gedeelte worden beschouwd als een cor rectie op de sterke rijzing die gisteren viel waar te nemen en waarmede ontegenzeggelijk op de gebeurtenissen werd vooruitgeloopen. De stij ging in Amerika had geen invloed op de koer sen der Amerikaansche waarden. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat Wall- street eergisteren geen gelegenheid had gehad om uitdrukking te geven aan het gevoel van opluchting te voorschijn geroepen door de be richten omtrent het bezoek van Chamberlain aan Hitler. De Amerikaansche Shares waren gisteren aan het Damrak ver boven de pari teiten verhandeld. En waar men zich thans in Europa weer af vraagt wat de toekomst inderdaad zal bren gen. behoeft het niet te verwonderen dat de rijzing te New York niet werd weerspiegeld door een verdere stijging, der betrokken fond sen te Amsterdam. Integendeel werd algemeen op een verlaagd peil gehandeld waarbij de grootste omzetten plaats vpnden in Staalaan- deelen en Anaconda's. De locale markt had een stil verloop. Ko ninklijken werden een viertal punten beneden het slot van gisteren ingezet en liepen onder beurstijd nog een kleinigheid naar beneden. De Amerikaansche petroleumaandeelen golden bij na algemeen iets lager. Op de Suikerafdeeling was weinig te doen. H.V.A.'s, die zich den laat- sten tijd nogal eens onderscheiden door vrij groote fluctuaties, zagen de gisteren behaalde koerswinst vandaag weer hijna geheel verloren gaan en kregen tenslotte in doorsnee', een ver lies van een tiental punten te boeken. Ook de overige suikerfondsen werden wat lager afge daan. Van de Industrieelen leden de Philips- aandeelen een verlies van eveneens een tiental procenten. Onder beurstijd werden geen groote schommelingen meegemaakt. Aku's werden eenigszins lager genoteerd. Uni levers zagen enkele procenten verloren gaan. liakweeker Jan van Oosten liet een groote, 2aande van onzekere beurstendenz. Scheepvaartpapieren werden op zeer kleine schaal verhandeld. De Rubber-afdeeling had een kalm voorkomen. H.V.A.'s zagen zich enkele prachtige collectie nieuwe dahlia's zien en wel in het bijzonder grootbloemige en pompondahiia's. De opstelling der bloe men verdiende alle lof. terwijl de kwaliteit de bewondering der beursbezoekers af dwong. Vanwege den R.K. Haarl. Voetbalbond is in Flora een zeer goeti bezochte propa- gandavergadering gehouden. Tot de aan wezigen behoorden Pastoor Kosters en bur gemeester van Nispen. Een dubbel man- nenkwartet uit Bennebroek zong liederen. Voorzitter was de heer J. J. Loerakker, uit Haarlem; het woord is gevoerd door den heer Smits en professor Haring van net seminarie Hageveld. Kapelaan Schneiders, geestelijk adviseur van Concordia, hield een korte toespraak. LISSE. Vergadering der K. J. M. V. Voor het eerst in dit seizoen vergaderde de K. J. M. V. alhier onder leiding van den heer S. v. d. Voort. Er werd een bestuursverkiezing gehouden wegens aftreding van het geheele bestuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Schoorl. Na 3 stemmingen was er nog geen meerderheid, zoodat de verkiezing werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Den scheidenden voorzitter werd een woord van dank gebracht voor zijn vele werk. Medegedeeld werd dat het bestuur er in presenten ontgaan en eveneens was dit het geval met verscheidene incouranten. Enkele specialiteiten echter werden wat hooger geno teerd. Op de beleggingsmarkt hadden de Nederland- sche Staatsfondsen een gedrukt voorkomen. De obligaties uit de jongere emissies werden even als de obligatiën Ned.-Indië lager genoteerd. Ook de Oude Schuld was aan eenig aanbod onder hevig. Fransche fondsen hadden evenals de Duitsche papieren een gedrukt voorkomen. WISSELKOERSEN. Londen 8.921/4 (8.921/2). Berlijn 74.35 «74.25» Parijs 5.001/2 «5.00 1/2». Brussel 31 38 1 2 (31.30). Zwitserland 41.92 41.90). Kopenhagen 39.85 (39.85). Stockholm 46.02 1/2 (46.02 1/2). Oslo 44.85 44.85». N.- York 1.85 3/4 (1.85 7/8». Praag 6.41 (6.41). Lire 7.30. Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 3/16. Daggeld 1/4. Registermargen 26 3/4. Crediet Sperrmar- ken 7 3/8. Effectensperrmarken 6. Reis marken 42 1/2. Bankpapier 22 5/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van» gisteren. BEIKIITIN^ AARLANDERVEEN, 15 Sept. Eierveiling. - Kipeieren f. 4.304.80 per 100; eendeieren f. 3.00 °eslaagd ls een nieuw clubhuis te vinden. 320 Per 100; kaas 23—25 ct per P°nd De Witte Zwaan" alwaar in het ver- LEIDEN, 16 Sept. 1938. Veemarkt. Aange- 1 vnurrt 191 rnnrfot-on 19fi tolveren *719 enhonen HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Arie, Z. van G. Visser en M. H. v. d. Bijl Johannes, Z. van C. Bos en M. M. Meerburg. Ondertrouwd: P. van Heiningen 25 j. en C. Voskuil 22 j. J. W. v. d. Poel 25 j. en P. A. M. v. d. Steeg 27 j. J. Vreugdenhil 30 J. en E. v. d. Bijl 25 J. Gehuwd: J. A. M. Bakker 36 j. en H. C. Men ken 26 j. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jantje Jitske, D. van Jan StruUk en Jitske van den Ent. De Unie-collectie ten bate van het Chr. onderwijs heeft opgebracht f. 68.06'/,. Op Donderdag 22 Sept. des namid dags 2 ure, is er aan den dokterswoning ge legenheid tot kostelooze Inenting en her inenting. Men denke aan trouwboekjes der ouders of geboorte-bewijzen der kinderen. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Anke Marjolein, d. van J. J. Derks en G. J. Wlepklng; Johannes Bernardus, z. van G de Beer en A. Teunlsse; Johanna Petronella. d. van H. W. v. Zoest en J. C. Bunnik. Getrouwd: J Balvert. 26 Jaar (won. te Zeg veld) en c. Steenbeek 24 jaar. Ondertrouwd: P. J. Negryn. 19 jaar (won. te Amsterdam) en L. v. Koert Wd.. 19 jaar. E v. d. Star. 31 Jaar en G. Vis. 24 jaar (won. te Ter Aan. WADDINXVEEN Gevonden: een sleutel. Te bevragen op het politiebureau. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. GeborenFrederik Michael, z. van J. Jansen en M. J. Otte. Overleden: Cornells Willem Uit den Bogaard, echtgenoot van J. van Soest. 53 j. Het verbouwen van de voormalige graanmalerij van den heer Bouthoorn in twee woonhuizen is gegund aan de aanne mers J Moree. metselwerk, G. van der Laan, timmerwerk: A. Buis, schilderwerk en C. Slingerland, loodgleterswerk, allen alhier. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Heine, z. van F. Lengkeek en L. Soer. OndertrouwdM. A. Heijboer. 25 jaar en A. van Sittert. 24 jaar. Getrouwd: H. Droog, 26 jaar en J. A. Luiten, 23 jaar; G. A. van den Hoogen. 24 jaar en M. A. B. Lexmond, 26 jaar. n.l. volg vergaderd zal worden. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Johannes Cornelis, Z. van J. Butter en P. Hoogervorst Jacob. Z. van J. Th. van Turennout en A. van Vliet Ber nardus Jacobus. Z. van J. H. Slobbe en J. de Vries Jitske Martha, D. van P. van Leeuwen en W. L. Schot. OndertrouwdwG. G. C. Mijnders en L. de Korte A. Meeuwenoord en J. A. van der Meer W. P. Kaptijn en P. J. Wassenaar. Gehuwd: J. A. Snaar en M. G. de Haas. Loop der Bevolking. Ingekomen: j. S. Schrama. van Haarlemmer meer. Kanaalstraat 132 E. Brom en echt- genoote. van Uithoorn. Heereweg 275 j. P. Krol, van Leiden. Heereweg 207 M. H. Does- wijk. van Noordwijkerhout. Halfweg 43 j. DoeswijkVan der Meij. van Haarlem. Half- weg 43 m. j. Faas—Middelkoop, van Haar lemmermeer. Wilhelminastraat 39 P. A. van Tol en echtgenoote, van Hillegom. Prinsesse- straat 54. Vertrokken: M. Th. Lefeber. naar Amers foort E. Lufjk en gezin, naar Haarlemmer meer A. A. van der Togt. naar Castricum Mej. S. Nieuwenhuis, naar Beverwijk H. van den Berg en gezin, naar Noordwijkerhout M. R. H. ten Hagen en echtgenoote. naar Hil legom. voerd: 131 runderen. 138 kalveren, 712 schapen, 291 varkens. Noteeringen: 7 stieren 240280, 5258 ct. per kg. mat; 52 kalf- en melkkoeien 170280, stroef: 38 varekoeien; 34 vette koeien 190300, 5478 per kg., mat; 35 graskalveren 2040. mat; 16 vette kalveren 5090, 6088 per kg., tam; 87 nuchtere kalveren 511, mat; 300 vette schapen 1425, mat; 412 weidescha- pen 1522, mat; 101 mestvarkens 1937. z. m.; 180 biggen 913. z. m.; 1 paard; 17 veulens 100175. tam: 14 bokken en geiten 27. traag; 10 zeugen 4575, z. m. Kaasmarkt van 16 Sept. 1938. Goudsche kaas le srt. f. 2628. 2e srt. f. 2325. 54 part.. Leid- sche kaas -e srt. f. 2425b. 2e srt. f. 23 per 50 kg., 21 part. Totaal 75 part. Handel goed. BODEGRAVEN. 15 Sept. Aanvoer 9150 stuks kipeieren, prijs wit f. 4.404,70; bruin f. 4.50 4,90; kuikeneieren f. 3,304; eendeieren f. 3,30 —3.80. BOSKOOP, 15 September 1938. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling". Pechtold 3648 ct., Wendland 22—28, Hadley 32—57, Claudius Per- net 20—25. Briarclif 35—50. Butterfly 16—23, Steward 25—30. Wilh. Kordes 30—10. Mme Jules Bouché 1519. Rosalandia 1523. Florex 26—32. Phoebe 31—40. Mac Keiler 10—16. Chas B. Kilham 14—18, Edith Helen 15—20. Aug. Noack 1317, Else Poulsen 2236. Gloria Mundi 3040, Ellen Poulsen 2436. Paul Gram- pel 2532. Rosa Mundi 90104. Mevr. v. Straa- ten van Nes 1523, Ingar Ohlson 3045. Queen Mary 2329. Dorus Rijkers 4565. Vierlanden Op Woensdag 21 Sept. zal er op de gewone spreekuren gelegenheid zijn bij de 32—37. Chrysanten, grootbloemig 10 st. 60—90, eeneesheeren tot kostelooze inenting of,idem tros 10 st. 20-30. Dahlia's 10 st. 5-9 Asparagus 10 st. 1015, Physalis Franchetti 10 herinenting. AMSTERDAM, 16 September. De Britsche premier, Neville Chamberlain, is spoedig na zijn besprekingen met Adolf Hitler naar Londen teruggekeerd. Men vraagt zich thans af, wat het resultaat van deze bespre kingen zal zijn. Men kan zich alleen maar ver diepen in veronderstellingen. Gisteren brak zich op de effectenbeurzen een willige stemming baan op de aankondiging van het bezoek van den meest gezaghebbenden Britschen staats man aan den Dultschen Fuehrer. Waar op de effectenbeurzen meer dan eens in meerdere of mindere mate wordt overdreven, is het niet onmogelijk, dat men zich dit keer eveneens aan overdrijving heeft schuldig gemaakt. De stroo mingen, welke zich op de effectenbeurzen open baren en welke de resultante zijn van krach ten. waarvan de volkomen draagwijdte niet kan worden afgemeten, roepen nu en dan koersverschuivingen te voorschijnt, waarvan men niét kan nagaan, of zij inderdaad een zuivere weerspiegeling geven van alle invloe den. Op de beurs te New-York heeft zich gis teren een vaste tendenz geopenbaard, daar het gevoel van opluchting, te voorschijn geroepen door de mededeelingen omtrent de besprekin gen tusschen beide hierbovengenoemde staats lieden. aldaar nog niet tot uitdrukking hadden kunnen komen. Of men zijn verwachtingen te hoog heeft opgeschroefd, zal voorshands moe ten worden afgewacht. De midaagbeurs. Het optimisme, waarvan de effectenbeurs gisteren blijk gaf door een krachtige koers stijging werd heden blijkbaar veel getemperd. Daar men op het oogenblik wederom niet weet. waaraan men zich met. betrekking tot de poli tiek te houden heeft, hield mpn zich ten op zichte van de fondsenmarkt. gereserveerd en de handel was dan ook van beperkte afme tingen. Desniettemin was er eenig materiaal aan de markt en hoewel het aanbod geenszins omvangrijk kon worden genoemd, was de koop lust weer geheel zoek geraakt, zoodat de aan geboden stukken slechts plaatsing konden vinden ten koste van een inzinking. Door deze 1 st. 814. Clematis Durandii 12—26, idem Prins Hendrik 6571 ct. LEEUWARDEN. 16 September. Zuivel. Sleu telkaas 1826; Nagelkaas 1530; Edammer kaas 2246. Aanvoer 2038 KG. Veilingboter f. 1.29—1.24 per KG. Aanvoer 0 3. 3/6. 0 12 va ten. Commissie 79. - Eierhandel: Aangevoerd 12.000 KG. eieren. Prijs 45Vs ct. per stuk; handelsprijs 7785 ct. per KG. Eendeneieren aangevoerd 200 KG. Prijs 3*43 3 4 ct. p. stuk: Handelsprijs 5057Va ct. per KG. - Vereeni- ging van zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus 10.5011. idem 40 plus f. 1819 per 100 KG.; Broqdkaas 40 plus f.1819; Leidsche 20 plus. f. 1111.50 per 100 KG. Stemming goed. LEIDSCHENDAM. 16 Sept. Eng. komkom mers le srt. f2.40. 3e srt. f. 1.20; Kropsla le srt. f. 0.500.80; Tomaten midd. f. 2. groote ronde f.2. 2e srt. f.2. 3e srt. f.2. bonken f.2, rijp f.2; Andijvie per 100 f. 0.50—1.30; per K.G. f.0.02: Spinazie 4 kg. f.Ö.15—0.35; Postelein f. 2.203.10 LEIDSCHENDAM. 15 Sept. Vrije Velling. 6924 Kipeieren f. 5.105.75; Heneiereri f. 2.90 3.75 per 100 stuks: Kippen 4095 ct: Duiven 719 ct; Konijnen f. 0,401.35 per stuk. LEIDSCHENDAM. 15 Sept. ..Blesse Paard 2534 kipeieren f. 4,55—5.60; Eendeieren f. 4,05 per 100 stuks. NIEUWVEEN. 15 Sept. Kipeieren: Aanvoer 1048 stuks, prijs per 100 stuks f. 3.705.05; Eendeieren: Aanvoer 30 stuks, prijs per 100 st. f. 2.50 RIJNSBURG, Bloemenveiling, 15 September. Gladiolen 6080 ct; Picardië 4080 ct; Polijst f. 0.401.10: Oranje Prinses 5070 ct: Witte lelies f. 4.808.40: Aurotum f. 5.206.10; Helianthen 4070 ct; Asters wit 20—35 ct; idem gemengd 1525 ct; Kabissa 2035 ct; Chrysanthen Blanche Partout f. 44,50; Pulling 58; Groote witte 8—10: Troschrysanthen Har vest 58; Bruin 710; September wit 812. VOORHOUT. 15 Sept, Slachtkonijnen van f. 0,751.05; Jonge konijnen van 1235 ct; Jonge hennen tot 60 ct. Alles per stuk. WOUBRUGGE. 15 Sept. Aanvoer 900 ei ren. Prijs kipeieren f. 4.504.80; eendeieren i 3.20; kalkoeneieren f. 5,40 per 100 stuks. ZOETERMEMER. 15 Sept. Eierenveiling. Aanvoer 7000 stuks. Prijs kippeneieren f. 4.50 5,50; kleine kippeneieren f. 2.90—3,55: eend- eieren f. 3,55; kalkoeneleren f. 5,50 per 100 st.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3