Eere-promotie van H.M. de Koningin 79 ste Jaargang VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 No. 24066 Doctor Honoris Causa in de economische wetenschappen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. Promotor was Prof. Dr. H. Fryda De kinderverlamming Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJSEER ADVERTENTIES: 30 tóvjjer iregel voor aflvertenties -uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties -uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzendihg van brieven 3-0 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnf per 3 maanden f. 2.35 per week 7J.Vf.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Hedenmiddag vond te Amsterdam de plechtige eere-promotie plaats van Hare Majesteit de Koningin tot doctor honoris causa m de economische wetenschappen. De Senaat der Universiteit, doordrongen van het bewustzijn, met welk een diep besef Hare Majesteit steeds de belangrijke en uiterst moeilijke problemen der economische structuur heeft behandeld, verleende onze jubileerende vorstin dezen titel uit erkentelijkheid voor de onverflauwde belangstelling, die Zij in heel de periode Harer regeering aan den dag heeft gelegd voor de economische zorgen en eischen des lands. De ontvangst. Bij den ingang van de Oudemanhuis- poort werd het Koninklijk gezelschap ont vangen door de hoogleeraren prof. dr. H. Bragmans, prof. dr. J. D. van der Waals Jr., prof. mr. Paul Scholten en prof. dr. H. A. van Bakel, nadat de burgemeester, in zijn kwaliteit van president-curator der universiteit deze hoogleeraren aan Hare Majesteit had voorgesteld. Begeleid door den burgemeester, terwijl Prinses Juliana door prof. Brugmans en Prins Bernhard door prof. Scholten verge zeld werden, en prof. van der Waals en prof. Bakel volgden, trad de Koningin de Oudemanhuispoort binnen, waar in de gang van de poort in een half carré een eerewacht was opgesteld, die door Hare Majesteit werd geïnspecteerd. Bij het over schrijden van den drempel naar het bin nenplein van het universiteitsgebouw bo den het dochtertje van den rector-mag- nificus, prof. Frijda en een kleindoch tertje van prof. van der Waals, de Ko ningin en de Prinses bloemen aan. Op het binnenplein hadden studenten, leden van de vijf algemeene studenten- vereenigingen te Amsterdam zich met hun vaandels opgesteld en krachtig weerklonk toen de Koninklijke stoet zich over het plein naar den ingang van het gebouw voortbewoog, tusschen de oude muren van dé universiteit, een geestdriftig lo Vivat. In de vestibule werd Hare Majesteit verwelkomd door den rector-magnificus prof. dr. H. Frijda en door den secretaris van dsn senaat, prof. dr. A. W. de Groot, terwijl in de senaatskamer in een half carré opgesteld de wethouders en de ge meente-secretaris ter verwelkoming aan wezig waren. De leden van het college van curatoren, de secretaris van dit college, de hooglee raren-assessoren en de leden van de se naatscommissie ter regeling van de ont vangst, werden hier aan de Koningin en het Prinselijk Paar voorgesteld, waama de stoet, voorafgegaan door de beide pe dellen, zich naar de aula begaf. Een or kest v. de studentenmuziekgezelschappen Sweelinck en Aedon zette, toen de Ko ninklijke stoet de aula betrad, het Wil helmus in, onder welks plechtige tonen het gezelschap naar zijn plaatsen schreed. Onder de aanwezigen in de geheel ge vulde aula merkten wij om. op den mi nister-president dr. Colijn, den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen prof. dr. Slotemaker de Bruine, den voor zitter der Eerste Kamer, mr. baron de Vos van Steenwijk, den voorzitter der Tweede Kamer, mr. Van Schaik; voorts de wet houders van Amsterdam, de curatoren der universiteit, mr. Trip, Vattier Kraane en Paul May, de leden van het huldigings comité, vertegenwoordigers van kerkge nootschappen. eere-doctoren in hét bin nenland, de rectores magnifici en secre tarissen der senaten der Nederlandsche universiteiten, vele vertegenwoordigers uit de gymnasiale en middelbare schoolwereld delegaties van studentenorganisaties en de prominente vertegenwoordigers van het economische leven van Amsterdam. Voorts dr. Boutens, voorzitter vah de vereeniging van letterkundigen, Cremer, directeur van de Deli maatschappij mr. Tydeman, directeur der rijkspostspaar bank en dr. Heineken, voorzitter van het bestuur van het concertgebouw. Rede vah prof. Frijda. Toen allen gezeten waren, besteeg de rector-magnificus der universiteit van Amsterdam, prof. Frijda, den katheder voor het uitspreken van zijn rede. Met verlof van Uwe Majesteit aldus be gon spr., open ik deze bijzondere openbare vergadering van den senaat van de uni versiteit van Amsterdam. Het zjj mij ver gund allereerst Uwe Majesteit welkom te heeten op deze plaats. Het is niet voor de eerste maal, dat Uwe Majesteit deze aula binnengetreden. Het gulden boek der universiteit bewaart de herinnering van een bezoek, dat door Uwe Majesteit, ver gezeld van Hare Moeder, op 27 April 1892 aan de universiteit van Amsterdam werd gebracht. Het boek en de pen .die enkel en alleen gediend hebben om bij die gelegen heid de handteekeningen te vereeuwigen ■van Uwe Majesteit en Haar Moeder, zullen eerst thans wederom worden gebruikt, zoo het Uwe Majesteit en Haar kinderen be hagen zal straks in de senaatskamer met dezelfde pen van toen in hetzelfde 'boek Hun naam te plaatsen. Voortgaande gewaagde spreker van de belangstelling, die het athenaeum illustrc reeds in 1813 van den Prins van Oranje Hedenmorgen arriveerde aan het Paleis te Amsterdam het Collegium van het Leidsch Studenten Corps ter aanbieding aan H. M. de Koningin van een oorkonde, "ferboven de hoeren F. E. Vlielander Hein (praeses) en jhr. W. L. Schorer (ab-actis) mocht ontvangen welke belangstelling van het Huis van Oranje blijkens het bezoek van vandaag nog steeds getoond wordt. Spreker gaf in dit verband in korte trek ken een overzicht van de geschiedenis der Amsterdamsche universiteit gedurende de laatste drie eeuwen. Hij verhaalde hoe na de oprichting van de doorluchtige school in 1632 tallooze geleerden en burgers er hun dorst naar weten kwamen lesschen. Na de eerste vijftig jaar van grooten bloei, kwam de terugslag en trad een verslapping in op elk gebied, zoodat het einde der 17de en de eerste helft der 18de eeuw een tijd van diepe inzinking vormden. Wel nam in het verdere verloop der 18de eeuw de bloei in zekere mate weer toe, maar daar op volgde de precaire Fransche tijd, welks gevaren voor het Athenaeum echter kon den worden bezworen. In 1814, bij het aca demisch statuut, werd het Athenaeum van Amsterdam erkend naast de athenaea van het rijk en kreeg het als deze een tweevou dige taak, nj. algemeene verspreiding van smaak, beschaving en geleerdheid aan den eenen kant en tevens vervanging van hoo- geschool en academisch onderwijs ten be hoeve van hen, die door omstandigheden verhinderd waren den tijd, noodzakelijk voor een academische loopbaan, geheel aan een der hoogescholen door te brengen. Het eerste deel der taak werd gedurende vele decennia een groot succes. Het tweede gedeelte echter ontmoette, aangezien het athenaeum geen examen kon afnemen, groote moeilijkheden, welke ech ter aanvankelijk minder duidelijk aan den dag traden. Spr. schetste vervolgens hoe het athe naeum tot volwaardige universiteit werd en hoe vanaf dat oogenblik (1876) de ont wikkeling der universiteit van Amsterdam in stijgende lijn werd voortgezet. Het aan tal vakken, dat gedoceerd werd, werd uit gebreid o.m. met internationaal privaat recht, Mohammedaansch recht, Sanscrit enz. Het athenaeum eindigde met 20, de universiteit begon met 39 hoogleeraren. Zoo kon, gezien ook het voortreffelijk gehalte der docenten (namen als Van der Waals, Van 't Hoff en Hugo de Vries getuigen hiervan), de universiteit van Amsterdam haar plaats naast de andere universiteiten van het land innemen. Het aantal studenten steeg van ruim 400 in het eerste jaar der universiteit tot ruim 2400 thans, nu men alweer is neergedaald van den top. Deze sterke toeneming van het aantal studenten is een verschijnsel, dat velen niet zonder bezorgdheid gade slaan. Voor die bezorgdheid is aanleiding voor zoover het aantal studenten buiten verhouding staat tot de behoefte in de maatschappij. Maar de vraag naar ver schillende groepen van afgestudeerden is door de ontwikkeling der maatschappij be langrijk gestesgen. Zoo is er aanzienlijk meer plaats in de industrie voor physioi en chemici dan vijftien jaar geleden. Boven dien zijn in 1915 aan deze universiteit leer stoelen voor de moderne talen gevestigd, hetgeen mede de sterke toeneming van het aantal studenten verklaart en rechtvaar- dfet. Meermalen heeft de universiteit van Am sterdam er blijk van gegeven haar taak aldus te verstaan, dat het belang der maat schappij eischt, dat de behoeften der maat schappij een richtsnoer vormen voor de universiteit. Zoo nog in 1921, toen de fa culteit der handelswetenschappen werd op gericht. De gedachte aan een faoulteit der handelswetenschappen is altijd min of meer duidelijk aanwezig geweest gedu rende de geheele geschiedenis der univer siteit zonder dat het tot uitvoering was gekomen. In 1918 eohter nam de senaat der universiteit de zaak ter hand en dit maal kon het lang gekoesterde verlangen •verwerkelijkt worden, zoodat thans reeds 17 jaar de nieuwe faculteit bestaat. Stonden aanvankelijk de poorten van het bedrijfsleven geenszins aanstonds wijd open voor de afgestudeerden der faculteit, meer en meer is deze aarzeling overwonnen en tegenwoordig vinden de afgestudeerden tal van belangrijke plaatsen in de maat schappij voor hen open. Steeds meer ook worden de mogelijkheden der faculteit aangevat en dienstbaar gemaakt aan de practische eischen. Zoo kan men tegen woordig opgeleid worden voor het accoun- tantsberoep. De faculteit is dan ook niet gebleven een instelling tot opleiding uit sluitend of hoofdzakelijk voor den handel, maar is geworden een faoulteit van econo mische wgtenschappen, gelijk ook sinds eenigen tijfl in den ivaam tot uitdrukking komt. IZijn rede voortzettende besprak prof. Frijda. den wederkeerigen invloed door de stad op de universiteit en door de univer siteit op de stad uitgeoefend, en de be trekkingen, die tusschen beide bestaan. De stad. zoo bleek uit de door spr. gegeven voorbeelden duidelijk, is van groote betee- kenis geweest voor die universiteit, maar ook de universiteit is van beteekenis ge weest voor de stad- Er zijn instellingen, die voor het geestelijk leven van belang zijnde, aan de universiteit haar groei danken, I maar er zijn er ook, die in het geheel niet zouden zijn ontstaan, zoo er geen univer siteit bestond. Welke banden ook de univer. siteit aan de stad binden, vóór alles, zoo zeide spr., voelen wij ons gebonden aan het land, en één met de andere universiteiten in het gevoel van groote vreugde nu ons land den dag herdenken mag, waarop voor veertig jaren de regeering door Uwe Mejesteit werd aanvaard, één ook in onze groote erkentelijkheid voor hetgeen door Uwe Majesteit in die veertig jaren voor Nederland werd verricht. Vol dankbaarheid voor al wat Gij in den tijd van Uw regee ring voor ons land zijt geweest heeft de senaat vooral zich rekenschap gegeven van wat Gij voor het land waart, toen zijn economisch leven met groote moeilijkheden den kamp te voeren had en derhalve meer dan gewone zorgen eischte. Helaas is dit, vooral in de afgeloopen 25 jaren, meerma len en telkens zelfs voor langen tijd, het geval geweest. Toen de oorlog woedde om ons henen, de economische betrekkingen tusschen de landen ernstig werden ver stoord, is er zware inspanning van krach ten noodig geweest om een geheele ont wrichting van het economische leven te voorkomen. Enkele jaren na het einde van den oorlog heeft een nieuwe crisis ons land geteisterd. De rust keerde terug, voor lan gen tijd zelfs, totdat wederom het econo mische raderwerk in zijn gang werd ge stoord en een crisis van ongekenden om vang en hevigheid uitbrak, die een diepe inzinking van langen duur in haar gevolg had. De economische zorgen van het land, aldus spreker tot Hare Majesteit de Koningin, zijn steeds de zorgen ook van Uwe Majesteit geweest. Met dankbaar heid gedenken wij het initiatief in de kommervolle dagen van 1914, door Uwe Majesteit persoonlijk genomen, dat ge leid heeft tot de oprichting van het Koninklijk Nationaal Steuncomité, dat blijken zou van zulk een ontzaggelijke waarde te zijn. Talloos zijn de vraag stukken, van de grootste samengesteld heid vaak, die de zorg om de econo mische welvaart van het land te ont wikkelen of te behouden, met zich brengt. De groote veranderingen, die de structuur der wereld de afgeloopen twintig jaren en vooral sinds de we reldcrisis, heeft ondergaan, plaatsten ook ons land voor een veelheid van ge wichtige en uiterst moeilijke problemen. Wij kennen de gespannen belangstel ling, die wij steeds bij Uwe Majesteit hebben gevonden, wij weten, dat Uwe Majesteit vol besef van den omvang en hun diepte, htm steeds de grootste aan dacht heeft gewijd. Aan zijn erkentelijkheid hiervoor heeft de senaat dezer universiteit, waar de studie van het economisch leven een groote plaats inneemt, uiting willen geven. Hij heeft gemeend dit te kun nen doen door U de hoogste eer te be wijzen, die hem ter beschikking staat en zoo Uwe Majesteit het doctoraat in de economische wetenschappen te ver- leenen. Het is den senaat een groote voldoening, dat Uwe Majesteit heeft toegestemd deze uiting van zijn erken telijkheid wel te willen aanvaarden. Sluiting der scholen verlengd tot en met 17 September. D© Burgemeester deelt ons mede, dat hij, op advies van den geneeskundig-inspecteur der Volksgezondheid in Zuid- Holland en na overleg met den directeur van den Ge neeskundigen dienst alhier, besloten heeft den termijn van sluiting van de scholen voor voorbereidend, gewoon en buitengewoon lager on derwijs, alsmede van de kin derbewaarplaatsen te ver lengen tot en met 17 Sèp- tember 1938 Uitdrukkelijk wijst de bur gemeester er op, dat, waar alhier tot nu toe zich niet meer dan één geval van kin derverlamming heeft voor gedaan, er geen reden tot ongerustheid bestaat en dat de verlenging van den ter mijn van schoolsluiting uit sluitend is geschied met het oog op den gemiddelden incubatietijd (d.i. de gemid delde tijd tusschen de be smetting en het uitbreken van de ziekte). BINNENLAND. De viering van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin (4e Blad). De tunnelplannen te Velsen (Binnenland, 4e Blad). De werkloosheid weer iets afgenomen (Bin nenland, 4e Blad). BUITENLAND. Iets meer optimisme inzake het vraagstuk der Sudeten-Duitschers (le Blad). Motie van Labour tegen de buitenlandsche politiek der Engelsche regeering (4e BI.) Verdere vorderingen der Japanners bij Han- kau (4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor morgen wordt afnemende Noordelijke wind verwacht, in den nacht en vroegen morgen nevel, later gedeeltelijk bewolkt. De nacht zal koud zijn. Overdag zal de temperatuur iets stijgen. Regen van beteekenis wordt niet ver wacht. Thans moge ik overgaan tot de plechtige handeling der promotie. De promotie. Gekomen tot dit punt in zijn redevoering, daalde de rector magnificus van den katheder af en plaatste zich er voor, ter wijl de secretaris v$n den senaat zich uit de banken der professoren begaf en zich naast hem stelde- De rector dekte zich, alvorens de sacramenteele formule uit te spreken, het hoofd, waarop ook de hoog leeraren uit hun banken verrezen en zich eveneens het hoofd dekten. Bij de eerste woorden van den promotor verhief zich ook Hare Majesteit van Haar zetel om staande Haar promotie aan te hooren. Uit kracht van de bevoegdheid ons t>Ü de wet verleend, aldus met bewogen doch vaste stem de rector magnificus, volgens besluit van rector en senaat, op voordracht van de faculteit der econo mische wetenschap, verklaar ik Uwe Majesteit, Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Nederlan den, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz.. te bevorderen tot doctor in de econo mische wetenschappen en Haar alle rechten te verleenen, die door wet of gewoonte aan het doctoraat in de economische wetenschappen zijn ver bonden. Ten bewijze hiervan zal U het diploma worden overhandigd, door rector en secretaris onderteekend. en met het grootzegel der universiteit voorzien. Spreker eindigde zijn redevoering met als tolk ook van den academischen senaat den wènsch uit te spreken „dat Uw volk nog vele jaren Uwe Majesteit zijn getuige nis moge kunnen brengen van zijn liefde en erkentelijkheid jegens Uwe Majesteit en Haar Huis. Nadat de promotie was voltrokken over handigde de secretaris van den senaat H.M. de Koningin, het diploma van het eere-doctoraat.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1