Grootsche Jubileum-herdenking te Amsterdam Ongekende drukte in de hoofdstad LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 7 September 1938 Derde Blad No. 24064 Kaleidoscoop van volkskracht en volkswaarde 79sie Jaargang Hulde van de Nederlandsche jeugd. Heel de stad iri feestroes De nationale huldebetooging. welke gistermiddag op den Dam te Amsterdam is gehouden, is een zeldzame uiting geweest van volkskracht en volkswaarde. Van volkskracht: door het in beeld brengen van industrie, land bouw en visscherij; van volkswaarde: door het zich geven in eigen aard. in eigen dracht of zoo de deelnemenden stede lingen waren door uitbeelding van groepen, welke van voor- treffelijken smaak getuigden. Het moet voor de Koninklijke familie een onvergetelijk uur zijn geweest, dat deze ongeveer tienduizend vertegenwoordigens van het kleine acht millioen Nederlanders binnen onze grenzen, op deze manier en met deze hartelijkheid Koningin Wilhelmina op den verjaardag van Haar kroning hebben willen huldigeia. Daar waren vooreerst de mijnwerkers uit Limburg In volle werktenue, voorafge gaan door hun bekende muziekcorps met de witte veeren op de pet. Achter hen volgde de aardewerk-industrie met de pro ducten van haar nijverheid. Voortreffelijke specimina van de in het Zuiden nog bloeiende folklorefeesten trokken mee en schutterijen zetten haar beste beentje voor. Niet alleen Limburg kwam zoo voortref felijk voor den dag. Ook de andere, kleinere grensprovincie Zeeland was met arbeid en volksdracht op het appèl Trouwens, waar de kleederdrachten nog bestaan kon men ze in deze demonstratieve huldebetuiging ten volle bewonderen en er van genieten. De Friesche kappen en de Brabantsche mut- i sen waren een lust voor het oog. West- Friesland, Zeeland en de Hoeksche Waard kwamen op hun mooist naar voren. Waar de hooge hoofdtooi van Benningbroek en Bovenkarspel eindigde kwam een kleurige vertegenwoordiging van Haarlemsche meis- kes .die sprak van den bloemenrijkdom van de bollenstreek. Het Gooi stak met zijn weelde deze groep naar de kroon. De paarse heidegloed. welke de eene af deeling beheerschte, werd onderbroken door twee radiomasten en gevolgd door een kostelijke groep meisjes in zacht geel. Lieten de Langendijk, Beverwijk en Alk maar door uitbeelding van hun producten zien, wat arbeid en vlijt vernxag-Loosdui- nen en het Westland kwamen met versche groenten en versch fruit aantorsen, een zware vracht met waardigheid gedragen. Waardig was de heele stoet van alle elf provincies. Men was zich bewust van de beteekenis van het oogenblik en men toon de het zich een onderscheiding te achten op dezen dag langs de jubileerende Vorstin te mogen defileeren. Er werd goed gemar cheerd op de maat van een der vele mu ziekcorpsen en met blijde fierheid schreed men voorbij de vorstelijke personen, die van het balcon van het paleis, waar zich ock de commissarissen der Koningin in de elf provincies bevonden ter voorlichting van Hare Majesteit, den stoet met groote belangstelling gade sloegen. Een groote verrassing voor Haar moet de groep Schieland geweest zijn, welke door meisjes uit verschillende plaatsen, gekleed in de nationale kleuren, werd gevormd en die op een bepaald teeken met roode. witte en blauwe bloemruikers in de kleur van hun costuum de vorstelij'ke personen toewuifden. Gelderland hield de aandacht gevangen door een kostelijke uitbeelding van de bloeiende Betuwe en de heikoningm. En tusschen al die kleurige fleurige groe pen, die het landschap of de producten van den bodem en van de zee in beeid brachten, schoten de witte kappen der vrouwen en de zwarte mutsen der man nen, die hun kleederdracht bewaarden, naar voren. En zij. die in „burgerkleeding waren de handelsreizigers natuurlijk in ambtscostuummet regenjas en koffer liepen in het woud van vaandels en banie- I ren. De provincies, waar universiteiten en I hoogescholen zijn gevestigd, openden hun afdeeling met een groep hoogleeraren in toga en baret. Zoo waren alle rangen des I volks, van den hooggeleerde tot den een- I voudigen ambachtsman in zijn werkpak, I vertegenwoordigd om eensgezind hun aan hankelijkheid en erkentelijkheid jegens Koningin Wilhelmina te betuigen. Rijk aan kleur, maar ook rijk aan zin. was deze grootsche huldebetooging: allen I één voor Koningin Wilhelmina. De ministers der Kroon, de voorzitters Ier Eerste en Tweede Kamer, de vlce-pre- üdent van den Raad van State, de Indi sche vorsten en de burgemeester van Am- I sterdam, sloegen uit de vensters der Mozes- *aal den hoogst interessanten stoet gade. Na het huldigingsdefilé ontving H. M. deputaties van alle provincies. De verte genwoordigingen waren vergezeld van den Commissaris der Koningin in de betrokken provincies, die de leden der deputaties aan Haar voorstelden. Een onvergetelijk schouwspel bood de Dam met de 6000 delegatieleden en honderden vlaggen. Op onvergetelijke wijze heeft de Neder I :!hsche jeugd gisteravond Hare Majesteit ljf Koningin gehuldigd. Zij heeft op het Ir* plein, staande voor het machtige I ''".'werk van Jacob van Campen, getuigd l? Mn groote en hartelijke liefde, aan- I {lelijkheid en trouw aan ons Vorsten- De schitterend verlichte en versier.de Dam bood een imposant schouwspel, een fraaie omlijsting van Neerlantds jeugd met haar vlaggen en vaand'éls. bijeen om onze Vorstin spontaan, c/er- lijk en recht uit het hart. te huldijgen. zoodat deze avond voor duizenden «en onvergetelijke gebeurtenis zal blijvai. Tegen negen uur arriveert de stoet, die in het Stadion is gevormd en onder ee h over weldigende belangstelling iangs de Aimster- damsche straten is getrokken In de), nabij heid van het palels. Enkele oogenblikken later marcheert het eerste muziekcorps het middendamplein, dat vrijgehouden Is. op, gevolgd door depu taties van landelijke jeugdvereenigingen. studentenorganisaties, de graalmeisjes in kleurige kleeding, padvinders, dé vrijzinnig christelijke jeugdorganisaties, kortom te veel om afzonderlijk te noemen. Boven iedere deputatie wappétt een vlag of een vaandel. Daarop volgen koloniale vlaggen, van 23 Indische gemeenten, van Suriname en Ouracao, gedragen door pad vinders. De gemeentelijke deputaties loo pent in provinciaal groepsverbanü in alpha- betische volgorde. Drente opent de rij met de gemeentevlag van Anloo. Zob marchee- ren de honderden deputaties met haar vlaggen den Dam op. De vlaggjen zijn sa mengesteld uit de provinciale vlaggen, waarop in den linkerbovenhoek het plaat selijke wapen prijkt. Het centrale deel van den IDam, waarop de delegaties met haar vlaggert en vaandels staan opgesteld, is daghelder verlicht door batterijen sterke lampen. Binnen een half uur hebben de ruim 6000 deelnemers hun plaatsen ingenomen. De muziekcorpsen, die aan het hoofd van de afdeelingen loo- pen, spelen vroolijke vaderlandsche liede ren, liederen, die in de provincies ais volks liederen worden gespeeld en gezongen. In den stoet zijn ook de Nederlandsche kleederdraohten vertegenwoordigdde kleu rige Friezinnen met haar gouden oorijzers, de donkere dracht van de Veluwenaren, de fleimge kleeding van de Noord-Holland- séljie boerinnen, dat alles geeft kleur en stemming aan het grootsche schouwspel. Het is tegen halftien als de muziek zwijgt. De Nederlandsche jeugd staat ge- tred om haar geliefde Vorstin een warme hulde te brengen. De vleugeldeuren gaan openH. M. de Koningin. Prinses Juliana en Prins Bern- hard betreden het balcon. De prins is ge- ikleed in marine-uniform. Een hartelijk en spontaan gejuich, dat aanzwelt tot een daverende ovatie, be groet de Vorstin en Haar kinderen. Een oogenblik is het stil. Bazuinge schal weerklinkt. Dan zingt Nederlands jeugd de Vorstin het plechtige „Wilt heden nu treden" toe. Het is een in drukwekkend oogenblik en geroerd luis tert de Vorstin naar dit oude Vader landsche lied uit Valerius Gedenck- klanck, dat van duizenden jonge men- schen de gevoelens van liefde, eerbied en verknochtheid aan ons vorstenhuis vertolkt. Nadat de laatste klanken verstorven ziin, begeeft de hoofdstedelijke burgemeester zich naar het balcon. Daar wordt een depu tatie ontvangen bestaande uit de dames mej. E. J. van Rijckevorsel (meisjes studen ten vereenigingen in Nederland), mevr. I. van Dijk (nationaal jongeren verbond) mej. M. W. Barger (federatie van chr. vereeni gingen van en voor vrouwen en meisjes). Zij bieden Hare Majesteit een oorkonde aan. waarop de woorden gegraveerd staan: Majesteit, trouw aan U, Oranjevorstin, betuigen wij blijdschap op Uw feest, ook ons feest, wij jeugd van Nederland". Woorden, die door een spreekkoor worden gezegd Dit spreekkoor, ingezet door Pom Voorthuyzen, klinkt dan helder op uit de monden van de duizenden op het door magnesiumfakkels helverlichte plein. Glimlachend en wuivend dankt de Vorstin Neerlands jeugd. De deputatie van de Drentsche gemeente Anloo wordt ver volgens op het balcon ontboden. Het is de gemeente, die den stoet van deputaties ooende en de drie jonge mannen, uit dit kleine landelijke plaatsje, genieten de hooge eer uit de handen van de Vorstin een Oranjewimpel te ontvangen, welke Zij aan de vlag hecht. Op datzelfde plechtige oogen blik worden op den Dam aan alle vlaggen Oranje wimpels bevestigd. Minutenlange ovaties heeft de Koninklijke Familie op dit historisch moment in ont vangst te nemen. Weer zetten magnesium fakkels het plein, dat., zooveel lief en leed heeft aanschouwd, doch dat thans geheel gevuld is met Neerlands dankbare jeugd, ln een hel licht. Het Wilhelmus wordt ingezet als besluit van deze prachtig geslaagde hulde van de eensgezinde jongeren uit heel ons land. De deputatie van het kleine Anloo blijft met haar vlag nog eenigen tijd op het bal con. Na het Wilhelmus weerklinkt een forsch en langdurig gejuich besloten door een spontaan „Lang zal zij leven ln de gloria". De deputatie vertrekt van het balcon Hare Majesteit neemt met een handdruk van de Drentenaren afscheid. Tenslotte defileeren de deputaties langs het paleis, een défilé dat nog geruimen tijd ln beslag neemt. Onvermoeid wuiven Hare Majesteit en de Prinses de jonge menschen met hun vaandels en vlaggen toe. De Prins brengt den militairen groet. Te ruim tien uur behoort deze schoone huldiging weer tot het verleden. Feestelijke maaltijd. Met het uitbrengen van een dronk op H. M. de Koningin heeft de voorzit ter van het Huldigingscomité 1938, de heer mr L. J A. Trip, gister avond den feestelljken maaltijd ge opend. dien het Huldigingscomité 1938 den op den nationalen feestdag in de hoofdstad aanwezigen autori teiten in de groote dinerzaal van het Amstelhotel ter gelegenheid hiervan op passende wijze versierd heeft aangeboden. Tot de gasten van de huldigingscom missie behoorden alle ministers en hunne dames, de Indische vorsten of vertegen woordigers van de Indische zelfregeerders, die ter gelegenheid van het regeerings- jubileum naar het moederland waren ge komen, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr A. Baron Röell. de burgemeester van Amster dam. dr. W de Vlugt, de directeuren van onze groote bankinstellingen, de leiders van de groote industrleele bedrijven in ons land, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, de hoofdcommissaris en vele anderen. In een tafelrede aan het slot van den maaltijd besprak de heer Trip de verhou ding tusschen regeering en bedrijfsleven. Hij wees op de beteekenis, welke Nederland en Nederlandsch-Indië in de rij der volken, dank zij de ontwikkeling van het bedrijfs leven, is gaan Innemen. Hierbij zeide hij er van overtuigd te zijn. dat deze bedrijfs leiders grooten prijs stellen op samenwer king en nauw contact met de regeering. Wij leven gelukkig in een land. waar de vrije meeningsuiting niet alleen geduld, maar ook gewenscht wordt, althans binnen de perken der betamelijkheid. Spreker moest echter toegeven, dat deze perken door een bepaalde groep soms schromelijk worden overtreden In de ontwikkeling van het Nederland sche en het Nederlandsch-Indische be drijfsleven alleen zag spreker de mogelijk heid van vermeerdering der werkgelegen heid, welke noodzakelijk is voor de welvaart en vooruitgang. Laten wij het vertrouwen in de toekomst behouden. Versterking van dit vertrouwen is onmisbaar. Even onmis baar is de handhaving van den sterken band van Nederland met het Huis van Oranje. Namens alle gasten heeft de minister president dr. H Colijn de huldigingscom missie dank betuigd voor de vriendelijke uitnoodiging en den kostelijken maaltijd. De minister was het met den heer Trip eens, dat samenwerking tusschen regeering en bedrijfsleven van het grootste belang is. Hierbij stelde hij de noodzakelijkheid van samenwerking en wederzijdse!) begrijpen. Eenerz)jds is de regeering bereid kennis te nemen van de wenschen van het bedrijfs leven. anderzijds verwacht zij, dat het be drijfsleven een open oog wil hebben voor de motleven, die de regeering bewegen om be- jjaalde maatregelen te nemen. Persoonlijk staat spr. steeds open voor overleg en het ontvangen van inlichtingen. Minister Colijn besloot zijn toegejuichte rede met het uitbrengen van een dronk op de eenheid en samenbinding tusschen re geering en bedrijfsleven. In Den Haag. Was het gisteren den geheelen das: li* de hoofdstad rebels buitengewoon druk geweest in verband met de natdfonale hulde aan onze vorstin, tegen den avond stroomden ongekende massa's in onophoudelijke drom. men naar de binnenstad. In onafzienbare, golvende rijen trokken zingende scharen feestelijk gestemde hooflfclstedelingen in de richting van den Dam, waar de jeugdhulde aan de Koningin zou worden gebracht en naai' de schitterend verlichte grachten, waar de stil blinkende guirlandes van blanke lampen rustig te wiegelen lagen in het donkere water, vol bewondering aan schouwd door de duizertden. die hier hun luidruchtige feestviering^ ongemerkt in stille verrukking voelden overgaan, zoodat het langs de grachten, ondanks de duizenden, die elkander langs de wallen verdrongen, opvallend rustig was. De stroom naar de Binnenstad was reeds vroeg begonnen Het overgroote meeren- deel der zaken was gesloten en een ieder wilde van zijn vrijen 'ïjd de meeste vreugde trekken Omstreeks zes uur was er in de restaurants geen plaatsje meer te vinden en stonden dichte r|jen voor cafetaria's, lunchrooms. automa'Meks, eenvoudige en dure restaurants geduldig fe wachten op het oogenbl k waarop een verzadigd en te vreden meiisch zijn plaats aan een hongeri- gen feestganger zou willen afstaan. De kell- ners renden ademloos af en aan met volge laden schalen de koks sloofden en zwoegden en desondanks kwam een ieder handen te kort. Nic'tegenstaande den exodus naar de binnens'ad echter had de onuitputtelijke metropool die uiteraard ook vele belang stel'enden van elders naar zijn fascinee- rend feesteen trum had getrokken nog voldoende reserves om ook de andere kalme wijken in een vreugdie geroezemoes onder te dompelen. Om zeven pleinen in de stad werden in muziektenten door fanfare corpsen vroolijke wijsjes ten gehoore ge bracht. die tal van danslustlgen tot zich trokken en in een betrekkelijk rustige om geving een centrum van feestvreugde en vermaak schiepen. In den Jordaan, waar met eenvoudige middelen slingers sparregroen met guirlandes van rood-wit-blauwe vlag getjes een vroolijke decoratie was aangebracht, was het ook reeds vroeg in den avond druk. De ware-Jordaner blijft zijn buurt getrouw en vindt zijn grootste genoegen in eigen omgeving, waar hij een pleizier schept, dat aan stekelijk werkt. Op handwagens ston den gramofoons opgesteld, die onver moeid werden opgedraaid door koddig uitgedoste en geschminkte clowns, rond om wie een wiegende menigte danste en van geen ophouden wist. De felle schijnsels der acetyleenlampen op de ijskramen, fruitstalletjes, haringkarren en palingwagens, wierpen schrille scha duwen tusschen de zich verdringende menschen. Harmonica's en orgels deden hun machtige dreunende liederen op- kaatsen tegen de smalle gevels der hui zen, papieren toeters schetterden, rijen jongens trokken elkander joelend voort en vlaagden voorbij met hun Oranje mutsen, hun Japansche parasolletjes en glimmend zwart gelakte papieren hooge hoeden. Iedereen danste, jong en oud. in warre lende walsen, in sleepende foxtrotts. met een overgave, een ernst en tegelijkertijd een uitbundig pleizier als waarvan alleen de Jordaner het geheim bezit. Zoo heerschte vreugde in Amsterdam, vreugde op dezen zesden September, nu de Koningin weer in de hoofds'ad is en ge heel hef land in onze vorstin de belicha ming en de zichtbare zekerheid ziet van wat er aan veiligheid en nationale saam- hoorigheid in deze tijden bil mogelijkheid te vinden is. In Den Haag is gisteren een concours- hippiqué gehouden men zie onder Sport en een wielerwedstrijd, terwijl het tradi- tioneele slot van den zeer druk bezochten feestdag gevormd werd door een vuurwerk op het Malieveld. Onder de genoodigden op het gereser veerde gedeelte zagen wij o.m. den com missaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. van Karnebeek, den directeur-generaal van onderwijs van het departement van onderwijs, prof. dr. van Poelje, den wethouder van onderwijs prof. dr. van der Bilt, vele gemeenteraadsleden leden van het corps diplomatique en vele anderen. Het vuurwerk, dat dit jaar nog groot- scher was dan andere jaren, oogstte een geweldig succes, vooral de speciale jubi leumnummers. Toen een gouden 40 met een kroon daar boven, begonnen te schitteren, volgde een luid applaus, waarna het „Wien Neer lands Bloed", dat door de luidsprekers weerklonk, door allen staande werd mee gezongen. Het slotnummer, de beeltenis van H. M. de Koningin, geflankeerd door de getal len 18981988, was ook buitengewoon ge slaagd. en toen het „Wilhelmus" daarbij weerklonk, stemden de duizenden, die op het Malieveld verzameld waren, met ons volkslied in. Na het vuurwerk verspreidde de menig te zich langs de verschillende bruggen over het kanaal weer naar de stad om daar tot ver na middernacht uiting aan haar feestvreugde te geven. In Rotterdam. Het verscheiden van Rotterdam's bur gervader heeft in de programma's welke gisteren gedurende den middag te Rotter dam zouden worden afgewerkt, bekortin gen teweeggebracht. De vastgestelde muziekuitvoeringen, uitgaande van het comité voor nationale belangen en de volksdansen in het open luchttheater Dijkzigt b.v. zijn afgelast. De allegorische optocht van Piet Hein heeft echter doorgang gevonden en de belang stelling van de zijde van de buigerij was, evenals de vorige week. enorm Langs de geheele route van de Parkkade tot aan Delfshaven op het Piet Heinpleïn, waar een plechtige kranslegging bij het monu ment van den grooten zeeheld znu plaats vinden, stonden vele duizenden opgesteld. De stoet bewoog zich in wandelpas na een plechtige ontvangst op de Parkkade waar Piet Hein het woord voerde, naar het oude Delfshaven. waar de admiraal, omgeven door bevelhebbers en notabelen, luide toegejuicht door de aanwezigen, tot de omrastering van het monument schreed Nadat de scheepskapel het on&sterfelijke lied van de Zilveren Vloot gespeeld had, sprak 'n lid van de sted. magistratuur den admiraal toe. in welke goedvolle rede zijn dapperheid als christelijk zeeheld wel tot Halcyon Lün STAD AMSTERDAM. 4 Sept. van Stockholm naar Lulea STAD HAAR LEM. 5 Sept. van Morphoubaal te R'dam STAD ARNHEM, Genua naar Pepel, pass. 5 Sept. Gibraltar STAD ZAANLAM. 6 Sept. van Salta Cabello te Vlaardingen STAD ZWOLLE. 6 Sept. van Bilbao te Vlaardingen MAASBURG. 6 Sept. van Kilkenaes te Vlaardingen ROZENBURG. Vlaardingen naar Bilbao. 6 Sept. uit den N. Waterweg. Holland-O. Azië Lün GAASTERKERK. uit reis, pass. 5 Sept. Gibraltar ZUIDERKERK thuisreis, 5 Sept. te Shanghae. Rotterdag-Z. Amerika Lijn ALHENA. uit reis. pass. 5 Sept. Ouessant. Silver-Java-Paeific Lijn MADOERA. 5 Sept. van New Orleans te Kaapstad SCEMBA, 3 Sept. van Batavia n. Basrah. Rott. Lloyd INDRAPOERA. uitreis. 6 Sept. te Singapore KEDOE. uitreis. 6 Sept. van Suez BALOERAN, uitreis. 6 Sept. van Gibraltar SIANTAR. uitreis. 6 Sept. te Antwerpen SITOEBONDO, 5 Sept. van Batavia naar R'dam. Kon. Ned. Stoomb. Mij. ORPHEUS. 5 Sept. van Stettin te A'dam EUTERPE. 6 Sept. van Bordeaux te A dam BENNEKOM. 6 Sept. van Hamburg te A'dam AMOR, 3 Sept. van W. Indie te New York POSEI DON. 3 Sept. van Albany naar Queenstown - MARS. R'dam naar Gibraltar, was 5 Sept. 12 uur 50 n.m. 85 mijlen Z.O. van Lands End. Mij. Nederland MARNIX VAN ST. ALDE- GONDE. uitreis. 6 Sept. te Port Said BENGKALIS, uitreis, 5 Sept. van Algiers JOHAN DE WITT. 4 Sept. van A'dam te Batavia. Kon. Paketv. Mij. NIEUW ZEELAND. 5 Sept. van Singapore te Sydney. Java-China-Japan Lyn TJISADANE, 5 Sept. van Manilla te Shanghae. Holland-Afrika Lyn BLOEMFONTEIN, thuisr., 5 Sept. te Dar es Salaam SPRING FONTEIN. Antwerpen naar Hamburg, pass. 6 Sept. Vlaardingen NIJKERK, uitreis, 6 Sept. te Zanzibar. Java-New York Lijn KOTA TJANDI, 6 Sept. van New York te Batavia. Mij Oceaan ALCINOUS. 6 Sept. van Java te Amsterdam. Holland-Amerika Lijn BURGERDIJK, thuis reis. was 4 Sept. 11 uur 40 n.m. 900 mijlen Z.W. van Valentia. Diverse Stoomvaartberichten BATAVIER III van R'dam te Gravesend BEVERWIJK, 4 Sept. van Danzig n. Providente EMMA- PLEIN, R'dam naar Narvik, pass. 4 Sept. Udsire NIEUWLAND. 5 Sept. van R'dam te Grangemouth PRINS MAURITS, m.s. 5 Sept. van Dakar te Duinkerken RAND WIJK. R'dam naar New York. pass. 3 Sept. Lizard STOLWIJK. Bilbao naar Room. pass. 5 Sept. Ouessant TELA. 3 Sept. van Santa Fe naar Paranagua TUVA. Ant werpen naar Montevideo, pass. 3 Sept. Finisterre WAALHAVEN, Bomi n. R'dam pass. 4 Sept. Las Palmas WESTPLEIN, 3 Sept. van R'dam te Gefle TRITO. 4 Sept. van R'dam te Dublin ST. ANNALAND, Delfzijl naar Stettin, pass. 4 Sept. Bruns- buttel BUSSUM. 5 Sept. van Liverpool n. Amsterdam NEDERLAND. 4 Sept. van Sydnay te Bombay BARENDRECHT. 4 Sept. van Abadan te Suez ENA. Curacao naar Perema. pass. 5 Sept. Gibraltar IJSSEL, Dubrovnik naar R'dam, pass. 5 Sept. Gibraltar PHOBOS, Falmouth naar Payal v.o.. pass. 5 Sept. Lizard EXPORT, 4 Sept. van Delfzijl te Londen GENOTA, 5 Sept. van de Tyne te Purfleet. BEURS PLEIN. 5 Sept. van Lulea naar R'dam DRIEBERGEN, 5 Sept. van Wabana naar Vlaardingen PRINS FRED. HENDRIK, Gent naar Levis, pass. 6 Sept. Vlaardingen KERKPLEIN, R'dam naar Wabana. pass. 6 Sept. Scilly PRINS WILLEM VAN ORANJE. 3 Sept. van Hamburg te Chicago - TEXELSTROOM. 4 Sept. van A'dam te Liverpool MA JA. m.s. 3 Sept. van Pauillac naar Curacao SELENE. 4 Sept. van Lis sabon naar St. Kitts v.o. PARKLAAN. 30 Augustus van Marseille te Istanboul DORDRECHT. 5 Sept. van Glasgow n New York WALENBURGH, 5 Sept. van R'dam te Midr'f.-sbro. „Ja, ja, zoo gauw als mijn wasch droog Is, gaan de hefboomen omhoog!" uiting kwam en waarin hem voor zijn heldendaden lof werd toegezwaaid. Pieter Pietersz. Hein. zeggende, „een wijle het comediantenmasker af te leggen ten overstaan van hem, die om zijn moed en onverschrokkenheid geëerd en om het overwinnen van de zilvervloot uitbundig- lijk geprezen", hield een korte, kernach tige rede. waarna hij plechtig een krans aan den voet van het standbeeld legde. Hiermede was deze korte, treffende bij eenkomst afgeloopen en langs een kleinen omweg vervolgde de stoet zijn weg om ten slotte aan de Parkkade „weer scheep te gaan". Naar wij nog vernemen heeft de ver lichting op de rivier De Maas morgen avond voor het laatst plaats. In Indië. Aneta meldt uit Batavia: In de jubileumfeesten, welke in de hoofdstad worden gegeven, vormt een bij zondere noot de „Cor Ruys" nationale re vue. Hierin worden typische contrasten tusschen oud en nieuw in het Neder landsch-Indische en Bataviasche leven weergegeven. Dit stuk werd met groote belangstelling door het Bataviasche pu bliek ontvangen. Alle voorstellingen. w:lke werden gege ven, ook die van de nationale film ..40 ja ren" begonnen of eindigden met spontane nationale uitingen, waarbij het Wilhelmui werd gezongen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9