LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 7 September 1938 Rijtoer van H.M. de Koningin UIT DE BOKTE WAERELD Bezoek aan het Koloniaal Instituut Buitenland BEURSOVERZICHT Stadsnieuws MARKT De kinderverlamming. Een onderhoud met dr. Eykel, hoofd inspecteur der Volksgezondheid. Men treffe geen overhaaste maatregelen. In verschillende plaatsen van ons land hebben zich gevallen van kinderverlam ming voorgedaan. Tot 6 September zijn 245 gevallen, voorkomende in 109 gemeen ten, gemeld. In 949 gemeenten des lands kwam geen kinderverlamming voor. Vergeleken met 1930, toen tot 1 September van dat Jaar 423 gevallen gemeld werden, ls het ver- loop van dit jaar dus nog gunstig. Is er nu reden voor ernstige ongerust heid? Bovenstaande cijfers deelde dr. R. N. M. Eijkel, hoofdinspecteur van de volksge zondheid, ons mede, toen wij met hem over de kinderverlamming spraken. Voor een paniekstemming ls geen reden, meende dr. Eijkel. „Ik begrijp, dat ouders en de gemeente lijke overheid hun verantwoordelijkheid nu extra zwaar gevoelen, maar hoezeer lk ook de ellende, welke deze ziekte kan ver oorzaken, betreur, zou ik hun toch ern stig willen raden kalm te blijven en geen overhaaste maatregelen te treffen. Voornamelijk denk lk hierbij aan het schoolbezoek en de schoolsluiting. Indien zulks noodig is, zal de genees kundig inspecteur van de volksgezondheid heid ongetwijfeld op grond van de be smettelijke ziektenwet den burgemeester hiertoe adviseeren. Vrijdag jJ. heeft de geneeskundige In spectie wederom vergaderd om de maat regelen te bespreken ter bestrijding van de kinderverlamming Op deze vergade ring is o.m. de gedragslijn vastgesteld, welke gevolgd zal worden ten opzichte van de schoolsluiting, kinderfeesten en kolo- nlehulzen. Wij weten wel, dat een niet zichtbaar levend organisme de oorzaak van de ziek te is, maar langs welke wegen dit virus zich verspreidt ls nog niet geheel duidelijk Naast contact schijnt ook op andere wijze de infectie nog tot stand te kunnen komen Er is dus tegen de verspreiding der kin derverlamming nog'weinig te doen. In den laatsten tijd zijn door een Zweedsch onderzoeker Sven Grave nieuwe denkbeelden naar voren gebracht omtrent de wijze, waarop de besmetting tot stand reu komen, n.l. door middel van water, melk en andere voedingsmiddelen. Deze mededeellngen zijn gepubliceerd in de Officiel international d' hygiene publique var: Mei 1938. Misschien dat de toekomst de juistheid van deze stelling zal aan- toonen". Nieuwe gevallen te Rotterdam. Gisteren zijn bij den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezond heidsdienst te Rotterdam twee nieuwe ge vallen van kinderverlamming aangegeven. Een der patiëntjes, die in ziekenhuizen zijn opgenomen, woont aan den Llnker- liaasoever. het andere aan den Rechter- Maasoever. Vandaag zijn geen nieuwe gevallen aan gegeven. Het partijcongres in Neurenberg. Na een defüé van 40.000 leden van den arbeidsdienst langs Hitier sprak Hierl, de chef van den arbeidsdienst, een redevoering uit, waarin hij o.m. er op wees, dat voor het eerst Oostenrijksche delegaties deel namen. Spr. beloofde Hitier onontbindbare gemeenschap van alle Duitschers. „Wij zullen die gemeenschap als arbeiders en zoo noodiig als strijders dienen". Vervolgens gaf Hierl een definitie van de ldealistischen arbeidsopvatting. Arbeid, zoo zeide hij, is een diep religieuze daad. Vervolgens voerde Hitier het woord: Voor de eerste maal, aldus Hitier, kan ik onder u, mannen van den arbeidsdienst uit mijn geboorteland, begroeten. Niet symbolisch, maar werkelijk zijt gij in het nationale Duitsche gemeenschapsfront getreden. De spade, die gij draagt, vormt het embleem ■an onze gemeenschap. Die spade schept nieuwe landen en waarborgt ons oude ge bied Overal, in het Noorden, Oosten en Zuiden en na een pauze voegde spr. daar met krachtige stem aan toe en zelfs ln het Westen zijt gij aanwezig om de velllg- I heid van het bestaan van het rijk te ver- I cedigen Gij vertegenwoordigt het edelste I devies, dat wij kennen: mensch helpt u- *?lf, dan zal God u helpen. Hitier eindigde zijn rede met dankbefcui- I ?uigen aan de organisatoren van den ar- I beidsdienst en aan de mannen, die aan I optocht hadden deelgenomen. Het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije. Een koerier der regeering te Praag heeft I hedenochtend aan de Sudeten-Duitsche I ê'rtij jn een verzegelde enveloppe de I euv.'e voorstellen der regeering doen toe- Jomen Minister-president Hodza zal tegen een middag de vertegenwoordigers der -ideten-Duitsohe partij ontvangen. "aar de afgevaardigde Kundt tegenover correspondent van 't Duitsche Nieuws- S®eau verklaarde, heerscht ln de Sudeten- 1 r'^che partij eenlge ontstemming over feit. dat de regeering verscheidene 'euwsbureaux op de hoogte heeft gesteld a de voorstellen, voordat de leider der Verhandelingen, Kundt, deze had ont- I "n?en 1 gemeen gelooft men. dat de voorstellen I s basis voor onderhandelingen zullen waen aanvaard. Jfct hoofdartikel ln de „Times" (zie Alge- 5, Toestand) heeft tot eenige specula- aanleiding gegeven Bij navraag in wei- Som e Bc'tech® kringen werd den di- '.."^fieken correspondent van Reuter CfMeeld, dat een zoodanig voorstel ln -oen deele een officieel Brltsoh stand- '«tegenwoordig! Elf uur hedenmorgen. Parelend kla teren te Amsterdam de heldere klanken van het carillon over den stampvollen, zonovergoten Dam: .Weest gegroet met jubeltonen". Stil verklinkt het lied over de wachtende menigte. Dan beieren de klokken het Wilhelmus en plots weer klinkt het langverwachte commando: „geef acht. presenteer geweer". Het ge juich barst los, de stafmuziek van het vijfde regiment infanterie uit Amers foort blaast het Wilhe'mus, geestdriftig zingt de menigte het volkslied mee De Koningin begint Haar eersten rij toer door de stad sinds Haar blijden intocht, toegejuicht door een onover zienbare, geestdriftige schare. En ter wijl de rijtuigen voor het paleis om buigen om langs het Rokin den tocht naar het Koloniaal Instituut aan te vangen, weerklinkt uit het caril'on, hoog in den koepel van het paleis, het „Wien Neerland? Bloed". Na den nationalen feestdag lag het voor de hand, dat nu de werkzaamheden weer waren hervat zich niet zoo velen meer op straat zouden bevinden als den dag te voren. Maar overal langs den weg kon men waarnemen, dat. behalve degenen, die over hun eigen tijd beschikten, op het laatste ocgenblik heel velen even van hun werk waren afgeloopen om de Koningin te be groeten en vensters en gebouwen langs de route waren overal dicht bezet. Wat niet op straat blijk van zijn belangstelling gaf, bevond zich achter de dicht bezette ramen en vensters. Langs het Rokin werd door de Regullersbreestraat over Rembrandtpleln door Utrechtschestraat rechtsom het Fre- deriksplein over de hooge sluis en door de Sarphatistraat, waar de kleintjes van het Emmakinderziekenhuis op den arm van de verpleegsters de Koningin toewuifden en waar verderop de verpleegden uit het An- tonie van Leeuwenhoek-ziekenhuis langs den weg stonden geschaard, naar het Ko loniaal Instituut gereden. Hier was een compacte menigte samengestroomd, die de Koningin een warme ontvangst bereidde. Het is tegen halftwaaif als de vorstelijke stoet voor den ingang van het instituut aan de Linnaeusstraat voorrijdt. Hare Ma jesteit ls vergezeld van de dame du palals. baronesse van Harinxma thoe Slooben en eenige leden van Haar gevolg. Aan den ingang wordt de Hooge Lands vrouwe verwelkomd door den voorzitter van het huldiglngsomité, mr. L. J. A. Trip, jhr. tr. O. C. A. van Lldth de Jeude. voor zitter van het bestuur van het Koloniaal Instituut, W. C. Bonebaikker en Vattier Kraane. Na de begroeting bood mej f Els Schoon Hare Majesteit een tuil orchideeën aan. die door de vorstin met enkele vriendelijke woorden in ontvangst werd genomen. Het a capella-koor „Bel Canto", onder leiding van Alphons Vranken, dat opgesteld stond op een der galerijen, zong de vorstin een dan'kbede toe, welke gedicht is door E. Brom en op muziek gezet door den dirigent. Hare Majesteit liet zich vervolgens den heer Vranken voorstellen en dankte hem voor de uitstekende vertolking van dit lied. Daarna bracht Zij allereerst een bezoek aan de afdeeling Volkenkunde, waar zy werd rondgeleid door mr. Trip en de direc teuren van de afdeelingen. prof. Sehrieke en professor Le Cosqulno de Bussy. Geruimen tijd vertoefde de Vorstin ver vólgens ln de zaal, waar de diamantten toonstelling ls Ingericht en met bijzondere belangstelling nam de Hooge Bezoekster kennis van het tentoongestelde, waarbij Zij werd voorgelicht door den heer A, AsScher en den heer A. S. Dresden, voorzitter van de Amsterdamsche juweliersvereeniging. Geruimen tyd vertoefde Hare Majesteit vervolgens in de groote lichthal, waar zij met bUzondere belangstelling den stand van de groote Nederlandsche bedrijven be zichtigde. Zoo verbleef Zij geruimen tijd ln de afdeeling, ingericht door dge Neder landsche hoogovens, bij den stand van de Fokkerfabrieken, bU dien van de Konink- ïyke Nederlandsche maatschappy tot ex ploitatie van petroleumbronnen, waar zy werd voorgelicht door den directeur, ir. J. E F. de Kok, by de Phillps-fabrleken, waar dr. Philips de vorstin inlichtingen verstrek te, by de K.L.M., waar de directeur, de heer A. Plesman, aanwezig was om de vorstin rond te leiden, de van Gelderen's papierfabrieken, de Enka en de stand van P.T.T., waar mr. van Royen, algemeen se cretaris van P.T.T., Hare Majesteit bege leidde, en den stand van de staatsmynen. AanvankelUk lag het in de bedoeling, dat de Vorstin ook de inzendingen op christe- ïyk philantropisch gebied en de departe mentale inzendingen op de derde etage zou bezichtigen. Het was echter inmiddels reeds over twaalf geworden, zoodat hiertoe helaas de tyd ontbrak. Hare Majesteit nam met eenige vrien- deiyke woorden afscheid, waarop zy zich, begeleid door mr. Trip en den burgemees ter, naar Haar rijtuig begaf. Uit de menigte, die voor het Koloniaal Instituut was biyven wachten tot de Konin gin zou vertrekken, steeg opeens een luid gejuich op. Prins Bernhard kwam in een open auto. gezeten naast zijn chauffeur, voorby om zich voor een privé-bezoek naar het Burgerziekenhuis te begeven. In de Linnaeusstraat was de menigte tü- dens het bezoek van Hare Majesteit aan de tentoonstelling, aangegroeid, en ryen dik stond het er, toen de Koningin om kwart over twaalf het Koloniaal Instituut verliet De eigeniyke rijtoer begon thans. Levendig werd de Koningin, naast wie de dame du palals, mevr. baronesse van Harinxma thoe Slooten was gezeten, toegejuicht. Duideiyk kon men zien dat het middag uur velen in de gelegenhe'd stelde een plaats langs den weg te zoeken, waaraan zi! gretig gevolg gaven. Langs het Oosterpark bereikte de stoet het O. L Vrouwe gasthuis, waar de zusters voor de ramen en ot> de stoeo van het Maria-paviljoen en van het Annapaviljoen ln hup wi'te kleeding voor een hartelijk begroetine zorgden.. Vriendelijk en dankbaar buigend en met de hand wuivend beant woordde Hare Majesteit de Haar gebrachte hulde. In de Andreas Bonatrn at bracht een be woner voor een hooggelegen etage een vroollike noot in den toeT door oo zhn comet A piston het Wilhelmus te blazen. Langs het Weesperpoortstation en de Wcesperzyde bereikte men de Ceintuur baan. waar wel de grootste volte was. Tus- schen de trambaan en het trottoir bewo gen de rytuigen zich door een smalle gleuf van hartelijk gestemde feestgangers er. zoo ging het naar de van Woustraat, waar het ook rijen dik stond. Via West einde en Weteringschans ging het de Vyzel- straat door naar de bocht van de Heeren gracht, waar stoepen en ramen van de statige heerenhuizen bezet waren. Tegen over het Koningsplein bracht de graal uit het graalhuls aan den Singel met haar vlaggen uit de ramen een wulvenden, ori- gineelen groet. Via den Nieuwen-Zijds- voorburgwal kwam de stoet eerst om kwart voor één op den Dam aan, waarbij de stafmuziek van het 5e regiment infanterie het Wilhelmus speelde. Gejuich steeg uit de wachtenden op en men bleef juichen, om de Koning op het balcon nog eens te mogen begroeten, doch deze wensch werd niet vervuld. De me nigte bleef toen de aflossing van de wacht om één uur gadeslaan. Het vijfde vertrok en maakte plaats voor een eerewacht van matrozen, toaarby de marinekapel ls Inge deeld. Prins Bernhard bezoekt het scbool- schip „Koningin Wiihelmina" en het inntructievaartuig „Prinses Juliana". Prins Bernhard heeft vanochtend èen bezoek gebracht aan het schoolschip „Koningin Wiihelmina" en het instruc tievaartuig „Prinses Juliana" van het on- derwysfonds voor de scheepvaart. De prins werd bij dit bezoek vergezeld door zyn particulier secretaris jhr. mr. C. Dedel en zyn adjudant kapitein J. K. H. de Roovan Alderwerelt. Om half elf arriveerde hy per auto aan steiger V aan de De Ruyterkade, waarhy werd ontvangen door den heer G. de Jong directeur van het onderwijsfonds voor de scheepvaart. Aan boord van het instruc+ievaartuig „Prins Hendrik" waarop de Prinselijke standaard was geheschen en waarmede naar de overzyde van Het IJ werd geva ren heeft de voorzitter van het stich tingsbestuur van het onderwysfonds, de heer W. Polderman, de overige leden van het bestuur en de leden van de commis sie van toezicht op de dagnyverheids- sehool voor schlppersjongens Oranje Nassau", welke op de „Koningin Wiihel mina" is gevestigd, aan Prins Bernhard voorgesteld. In de gymnastiek- en recreatiezaal van de „Koningin Wiihelmina" aan boord waarvan ook de commandant, de heer A. Wassing, aan den Prins werd voorgesteld heeft de heer G. de Jong Prins Bern hard uitvoerig ingelicht omtrent het werk van het onderwijsfonds voor de scheep vaart, zoowel wat het lager onderwiis aan schipperskinderen als het vakonderwijs voor schippers en schlppersjongens betreft. Vervolgens heeft de Prins de „Koningin Wiihelmina" bezichtigd. Na afloop van dit bezoek begaf hy zich aan boord van het naast de „Koningin Wiihelmina" gemeerde instructievaartuig „Prinses Juliana", waar hij werd verwel komd door den kapitein, den heer K. Salo mons. Ook dit schip heeft de Prins bezich tigd. waarbij ook de machinekamer niet werd vergeten. Zoowel by aankomst als by vertrek werd Prins Bernhard door een „leve de Prins" en een driewerf hoezee van de „en haie" opgestelde matrozen en leerlingen der schepen toegejuicht. Prinses Juliana naar de Fransche tentoonstelling. Prinses Juliana heeft vanmorgen een be zoek gebracht aan de tentoonstelling „Hon derd jaar Fransche Kunst" in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Te omstreeks kwart over elf arriveerde zy en was vergezeld van mr. J. C. baron Baud en jonkvrouwe M. J baronesse van Heemstra in een open hofauto aan het museum. De prinses was gekleed in een llchtbiauwen mantel met een kleinen hoed in dezelfde kleur, zy werd rondgeleid door den directeur van het museum, jhr. D. C. Roell. den wethouder voor de kunstzaken, den heer E. Boekman en den conservator van het museum jhr. W. J. H. B. Sandberg. Na ruim een uur in het museum te hebben vertoefd vertrok Hare Koninklyke Hoog heid te omstreeks half één. Reeds sedert lang hadden de Arabieren zich van het vreeseiyk chemisch praepa- raat in den oorlog bediend. Een Arabisch geschiedschrijver verhaalt, dat Hadji Ali een gedeelte van den tempel van Mekka mpt een soort bommen in brand stak. toen hij die in 590 belegerde. Manurek, secretaris van den Egyptischen Emir al Saheli, beschrijft in het midden der 13de eeuw, zeker krijgstuig aldus: „Scorploenen (werpmachinesi. die geheel omwikkeld waren en door buskruit, uit sal peter vervaardigd, in brand gestoken wer den, sisten en vlogen rond, krakend en brandend. Men zag het afgeschoten voor werp zich als een wolk ln de lucht uitbrei den, een vreeseiyk geweld makend, alsof het onweerde en vuur spuwde, alles ver nielend. in brand stekend en tot asch ver terend." Salpeter was de hoofdstof; zoutsteen noemden zij die en nog heden ten dage komt het daar onder die benaming voor. Nog zekerder bewijzen geven ons de Spaan- sche kronieken. De kroniek van Alfonso LI. geschreven door don Pedro, bisschop van Leon, zegt over een zeestryd, die in de 11de eeuw tusschen den emir van Se- villa en dien van Tunis plaats had; „De menigte yzeren roeren, waaruit men met donderend geraas veel vuur wierp". Een brief van den koning van Aragon (geschreven in 1331) aan de overheidsper sonen te Alicante, waarin hij hun op het aanrukken der Moren voorbereidt, bevat in Arragonisch dialect dezen zin„De koning van Granada brengt vele yzeren kogels mede. om ze met vuur weg te schieten". De beroemde kroniek van Alfonso XX zegt van het beleg van Algesirus (1312): „De Moren in de stad slingerden vele blik sems tegen het leger en daarmede yzeren kogels, zoo dik als zeer groote appelen, die zij zoo ver van de stad wisten te werpen, dat sommige over het leger vlogen, ande ren er in sloegen". Het oudste bericht over het gebruik van artillerie in Frankryk dagteekent uit 1338. Eerst acht jaar later, in den slag van Crecy, schoten de Engelschen met kanon nen; terzelfder tijd begonnen de Italianen buskruit te gebruiken. JAPANSCH PROTEST TE MOSKOU. Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft gisteren te Moskou geprotesteerd tegen het feit. dat drie Ja- panneezen worden vastgehouden. Van 7 Ja- panneezen, die in November 1936 te Wla- diwostock zij.n gearresteerd, zyn deze drie nooit vrijgelaten, ondanks de herhaalde vertoogen van de Japansche regeering. DE GIFGASSENKWESTIE. Het Japansche bureau voor internatio nale conferenties te Geneve publiceert een communiqué, waarin het de Chineesche be weringen over gebruik van gifgassen door de Japanneezen laster noemt en waarin de Chineezen er van beschuldigd worden zelf van gifgas gebruik te maken. STAPPEN VAN HET VLUCHTELINGEN COMITÉ TE BERLIJN? Amerikaansche diplomatieke kringen overwegen de mogelijkheid dat het inter nationale vluchtelingen-comité een stap onderneemt by de Duitsche autoriteiten om trachten te verkrijgen, dat het ryk by zyn politiek van emigratie van Joden een vaste Ujn volgt. Men merkt op, dat een der grootste moeilykheden voor de commissie by de ver vulling van haar taak er ln bestaat, het hoofd te bieden aan plotselinge emigratie bewegingen op groote schaal, hetgeen het opnemlngsvraagstuk dezer massa's compli- oeert Het zou mogehjk zyn, dat de stap van de commissie wordt gesteund door de diplomatieke vertegenwoordigers der lan den, die zitting hebben in deze commissie. cn sport vallen onder de byeenkomsten, die de burgemeester met het oog op het gevaar der kinderverlamming ongewenscht oordeelt. EEN NIEUWE BUURTVEREENIGING. Opgericht is een nieuwe buurtvereeniging genaamd „Straaitvereeniging Adm. van Heemskerk". De vereeniging stelt zich ten doel 31 Augustus, den verjaardag van H.M. de Koningin te doen vieren met kinderspe len en -feesten, terwijl 's avonds voor de ouderen ln deze straat een avondfeest wordt gegeven met volksspelen en muziek. Het bestuur ls als volgt samengesteld: A. F. Kooymans, voorz.; P. v. Hooidonk, lste penn.; v. Zeist, 2de penn.: P J. v. d. Linde, secr., HeemsJcerkstr. 69; K. Blansjaar Alg. Adj. VEILIGHEIDSZONE TE HANKAU. De Japansche regeering heeft voor de buitenlanders een veiligheidszone aange wezen, welke ongeveer half Hankau omvat. De Fransche concessie en de oude Britsche, Duitsche en Russische concessies maken er deel van uit. DE KINDERVERLAMMING EN KINDEK-BIJEENKOMSTEN De aandacht wordt er op gevestigd dat ook bijeenkomsten van kinderen van kerkelljken aard (als de Zondagsscholen) NAGEKOMEN. Mij. Nederland MARNIX v. ST. ALDEGONDE uitreis, 6 Sept. van Suez Enggano, thuisreis 6 Sept. van Colombo. Java-New-York Lijn TABIAN, 5 Sept. van Java te New-York. Kon. Holl. Lloyd ORESTES, thuisreis, 6 Sept. v.m. 1 u. van Las Palmas ZAANLAND, uit reis, 5 Sept. n.m. 7 u. te Montevideo; is in aanvaring geweest met een lichter, doch be kwam geen noemenswaardige schade. Kon. Ned. Stoomb. Mij. AJAX, 5 Sept. van Amst. te Kopenhagen BAARN, uitreis, 6 Sept. te Valparaiso BOSKOOP. 4 Sept. van Payta n. Saltnao CERES, 6 Sept. v. Istan- boul n. Bourgas DEUCALION, 5 Sept. van Algiers n. Napels LUNA, Amst. n. Jaffa, pass. 6 Sept. 12 u. 's middags Malta PERI CLES. uitreis. 6 Sept. te Curacao PYGMA LION, 6 Sept. van Thessaloniki n. Istanboul RHEA. 6 Sept. van Napels n. Llpari THIBERIU6, 6 Sept. van Beyrouth te Kimassi. TITUS, 6 Sept. van Samos n. Lixuri TRA JANUS. 5 Sept. v. Piraeus n. Algiers TRI TON, 6 Sept. n.m. 2 u. Ouessant gep., naar Amst. ULYSSES. 6 Sept. v. Tunis n. Al giers VENUS. 6 Sept. v. Catania n. Venetië H Hand—Afrika Lijn HEEMSKERK. 6 Sept. v.m. 11 u. v. Bremen te Hamburg MELIS- KERK. 6 Sept. 12 u. 's middags van Aden n. Port Soudan BLOEMFONTEIN. 6 Sept. mm. 2 uj van Dar es Salaam n. Zanzibar, •tterdamZ. Amerika Ltfn ALCYONE, thuisr., 5 Sept. van Rio Janeiro. Rott. Lloyd KOTA AGOENG. thuir., pass. 6 Sept. Sagres KOTA BAROE. thuisr., pass. 5 Sept. Perim KOTA RADJA, thuisr.. 6 Sept. van Hamburg TAPANOELI, uitreis, pass. 6 Sept. Kaap Bon SIB A JAK, 7 Sent, van Batavia te R'dam. Holland—Amerika Ltfn - ROTTERDAM 6 Sep tember van Halifax te New-York NIEUW AMSTERDAM. 6 Sept. van New York naar R'dam LEERDAM, uitr., 3 Sept. van Tam- pieo BILDERDIJK. uitr. .5 Sept. te Ha vana STATENDAM. 7 Sept. nam. 3 uur 40 van New-York te R'dam verw. BREEDIJK thuisr., 6 Sept. van Londen. AMSTERDAM. 7 September. De handel op de Amsterdamsche Effecten beurs was heden weer van zeer kalmen aard. De politieke toestand werd weliswaar iets rus tiger beoordeeld, tenminste voor zoover het kon worden nagegaan, doch niemand wenschte iets te ondernemen en er bestond dan ook weer een groot gebrek aan orders. Een bepaalde stemming kon niet worden aangegeven: de markt had een loom voorkomen en daarbij was de koersbeweging onregelmatig. Groote variaties vielen echter nergens op te teekenen. Op de Suiker af deeling waren H.V.A.'s prijs houdend en daar de opening reeds iets boven het vorige slot was gekomen, kon nog een kleine verbetering worden geconstateerd. Aan- deelen Vorstenlandsche Cultuur Mij. werden eenige procenten lager afgedaan. De petroleummarkt was stil. Koninklijken bewogen zich voornamelijk een kleinigheid bo ven het peil van de vorige slotnoteeringonder beurstijd kwam ln den koers bijna geen ver andering meer en de handel stagneerde gedu rende het grootste gedeelte van den middag: in meerdere tapes kwam geen noteering voor. Industrieelen hadden een zeer beperkte markt,. De Philipsaandeelen waren vast gestemd en kon den zich enkele procenten verheffen, zonder dat daarvoor bijzondere motieven waren. Aku's wer den een kleinigheid lager afgedaan. Unilevers hadden een gedrukt voorkomen en kregen per saldo een verlies van een paar punten te boeken. Tabakken trokken nauwelijks eenige belang stelling; de koersen van de Sumatraaandeelen verschilden weinig met de vorige slotprljzen met uitzondering van de Deli-Batavia, die een verlies van enkele procenten leden. Rubberfondsen waren aan den zwakken kant. Amsterdam Rubbers kwamen eenigszins lager te te liggen. De Scheepvaartafdeeling was volkomen ver laten. In Amerikaansche waarden vonden slechts bescheiden omzetten plaats; de stem ming was aarzelend. Aanvankelijk werden de meeste toonaangevende aandeelen iets boven het vorige slot verhandeld, doch daarna legden de koersen een neiging tot achteruitgaan aan den dag. Groote fluctuaties kwamen echter niet voor. De beleggingsmarkt was stil. De Ned. staats- obligatiën waren aan den luien kant; dit gold zoowel voor de obligatiën uit de jongere emis sies als voor de Oude schuld, waarvan in het bijzonder de 3 To obligatiën gedrukt waren. Integralen bleven echter op peil. Fransche fondsen waren nauwelijks prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 8.93: Berlijn 74.15: Parijs 5 00 3/4; Brussel 31.171/»; Zwitserland 4192; Kopen hagen 39.85; Stockholm 46.05; Oslo 44.85; New York 1.85 3/16; Praag 6.39; Lire Bank papier 6.80. Prolongatie V«, Part. disc. 1/8, Daggeld 1/4, Registermaken 30 3/8Vi, Crediet Sperr- marken 9: Effectensperrmarken 7 1/8, Reis marken 46l/t, Bankpapier 241/4. HOE LANG IS HET BUSKRUIT REEDS BEKEND? De wapenindustrie staat helaas weer in het middelpunt der belangstelling. De bur geroorlog ln Spanje woedt nog steeds voort, terwijl men wel kan zeggen, dat de strijd in China nog pas in zyn begin is. China, dat thans in vergelyking met andere lan den een vrij zwakke bewapening heeft, was het eerste land, dat een soort kanon ken- cie. Het kanon is bij de Christenvolken eerst in het midden der 14de eeuw alge meen in gebruik gekomen, nadat het bij de Chineezen al lang bekend was. Reeds in de 10de eeuw en waarschynlyk nog vroeger bezaten zij z.g. „donderwagens". Volgens de nasporingen van den geleer den en scherpzinnigen Visdelou. bisschop van Claudiopolis, had de uitvinding van grof geschut bij de Chineezen in het Jaar 907 van onze tijdrekening plaats. De eer ste authentieke en stellige vermelding van kanonnen en zelfs van gloeiende kogels, vindt men in de jaarboeken der dynastie Kin en wel in de levensbeschrijving van Prins Tschingkia, waarvan Visdelou de vol gende regelen mededeelt: J'?0t zuidwaarts langs de kust tot Lmgau. Toen zy het eiland Lung- meren resp. 50. 45. 40 ct.; Graskalveren 2de kw. lin bereikt had. dwong tegenwind den prins 3de kw. 42 ct.Slachtpaarden lste kw. 50, AMSTERDAM. 7 Sept. Veemarkt. Aangevoerd 204 vette kalveren: lste kwal. 6270 en enkele hooger, 2de kwal. 5662 ct., 3de kwal. 4854 ct. per KG. levend gewicht; 51 nuchtere kal veren, f.814 per stuk; 34 schapen, f. 13—22 per stuk; 171 varkens: Vleeschvarkens, wegende 90110 KG. 6667, zware varkens 6465. vette varkens 62—63 per KG. slachtgewicht. BENTHUIZEN, 6 Sept. Aanvoer 765 kipeieren prijs f. 4,755.10 per 100. NOORDWIJKERHOUT. 6 Sept. Veiling ..De Eendracht". Snfjboonen f. 1.70—3.20; Rente gevers f. 2.903.40; Stamheerenb. z. dr. f. 2.35 3.05; enkele Heerenb. m. dr. f. 2.45—2.75; dubb. Heerenb. z. dr. f. 2.153.20: Pronkboonen f 1.40 1.55. Alles per zak van 10 KG. ROTTERDAM. 7 Sept. Veemarkt. - Totale aanvoer 1805. waarvan 89 paarden. 28 veulens. 154 magere runderen. 506 vette runderen. 25 vette kalveren. 387 graskalveren. 386 nuchtere kalveren. 192 schapen en lammeren. 1 varken. 37 bokken en geiten. - Prijzen per KG.: Vette koeien lste kwal. 73 ct., 2de kwal. 62. 3de kwal. 4252 ct.; vette ossen resp. 69. 59. 4250 ct.; stieren resp. 56. 52, 48; vette kalveren resp. 95. 85. 6070 ct.; Schapen resp 45. 35. 30 ct.: Lam- het anker uit te werpen. Den volgenden ochtend verscheen de Chineesche vloot aan den horizon. In korten tijd was de vijand nabtj en liet vuurmachines tegen de bui tenste schepen van de vloot des prinsen spelen. Tschingkia verloor bijna zijn ver stand; hij blikte ontzet naar alle zijden rond en zag zijn vloot in vuur. Door ver twijfeling aangegrepen sprong hij over boord en eindigde zoo z[jn leven, ln het 41ste Jaar zijns levens". 2de kwal. 45. 3de kwal. 35 ct. - Prijzen p. stuk: Schapen 1ste kwal. f. 25. 2de kwal. f. 20. 3de kw. f.17; Lammeren resp. f.16. f.13. f.10; Nuchtere slachtkalveren resp f.14. f 10. f.7; Nuchtere fokkalveren resp. 25. f.22. f.20: Slachtnaarden resp. f. 210 f. 175 f. 100: Werkpaarden resp. f 350. f.280. f.180- Hitten f 245 f 195 f 100' Veulens resp. f. 125 f. 100 f 50; Stieren resp. f.280. f.210. f.150. Kalfkoeien resp. f.29 f 230 f.150; Meikoeien f.285. f 230. f.150; Pinken resp. f.160, f.120, f. 0.90; Graskalveren resp, f 11 f 535' Bokken en geiten resp. f.15.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3