LAATSTE BERICHTEN De nieuwe voorstellen van Praag LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 7 September 1938 De strijd in het Verre Oosten Redactie 1507 Luchtaanvallen Directie en Administratie 2500 Met de ELTAX TELEFOON 666 Thans aan de Sudeten-Duitschers medegedeeld Onze telefoonnummers met Brandbommen Binnenland De overleden hertog van Covadonga en zijn echtgenoote. k* BELGIË. Kaakslag voor een minister. Op het oogenfclik, dat de Belgische minis ter van transportwezen, df. H. Marok gis teren zijn ministerie verliet, kwam de direc teur-generaal van den Belgisch-Luxem- burgschen dienst voor toerisme, oud-kolo nel Pulinx op den minister toe en gaf hem enkele slagen in het aangezicht. De minister had zich op openbare bijeen komsten op alles behalve lovende wijze over dezen dienst uitgelaten. Er werd proces-verhaal tegen den kolo nel opgemaakt. DUITSCHLAND. De nationale prijzen Langer diensttijd. Rijksminister dr. Göbbels heeft gister middag medegedeeld dat de nationale prij zen dit jaar zijn toegekend, de eerste aan dr. Todt. bouw-lnspecteur-generaal voor den Duitschen wegenbouw, de tweede aan dr. Porsche, constructeur van de K.D.F.- volksauto en de derde aan de vliegtuigbou wers Heinkel en Messerschmidt gezamen lijk. Men verzekert dat de Duitsche reser visten onder de 45 jaar, die nog niet in dienst geweest zijn, drie maanden in plaats van 8 weken zullen moeten dienen. De Nach richtentruppen, de verbindingstroepen, die in Duitschland speciale afdeelingen vor men. zullen echter zestien weken dienen. De verlenging wordt hiermede gemoti veerd dat de oorspronkelijke periode van acht weken te kort is om recruten op te leiden. De aartsbisschop van Salzburg heeft een mededeeling gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat het annuleeren der rechtsper soonlijkheid aan particuliere scholen niet beteekant. dat die scholen gesloten worden. De ouders blijven het recht behouden hun kinderen naar roomsch-katholieke scholen te zenden. ITALIË. De anti-Joodsche maatregelen. De Amerikaansche ambassade heeft gisteravond stappen gedaan bij de Ita liaansche regeering, teneinde opheldering te vragen ten opzichte van de nieuwe anti-Joodsche decreten, in het bijzonder betreffende de Amerikaansche in Italië verblijf houdende. Joden. Naar de Daily Herald meldt, heeft de heer Pin to, de rijkste Italiaansche Joodsche katoenexporteur te Alexandrië (Egypte) die in zijn testament driekwart van zijn vermogen nagelaten had aan Italiaansche liefdadigheidsvereenigingen en scholen, op het Italiaansche consulaat zijn testament opgevraagd en voor de oogen van den con sul verscheurd. De Joden in Egypte zullen voortaan Italiaansche goederen en Italiaansche ver zekeringsmaatschappijen boycotten en Jocdsche firma's zullen hun Italiaansche personeel ontslaan. naar de MAAS-VERLICHTING Rotterdam 3^"" nog slechts 2 dagen HEDEN 7 en MORGEN 8 SEPTEMBER. Naar de indrukwekkende en onvergetelijke verlichting van Dam, Westertoren en majestueuze grachten van AMSTERDAM, een schouwspel, dat ge niet moogt missen, HEDEN 7, DONDERDAG 8, VRIJDAG 9 en ZATERDAG 10 SEPTEMBER Prijs per persoon f. 1.50. Vertrek Beestenmarkt 7.30 n.m. Plaatsbespreken gratis - Stationsweg 47a. 6836 (ïngez. Med.) ZUID-AMERIKA. De staatsgreep in Chili. Volgens de laatste over de revolutlonnaire gebeurtenissen in Chili ontvangen berichten werd deze beweging geleid door de natlo- naal-socialistisohe partij. Alle leiders dezer partij, zoowel te San tiago als In de provincie, werden gear resteerd. Het aantal slachtoffers blijkt achteraf nog al mee te vallen: er zijn slechts enkele dooden. Het nieuwe aanbod der Tsjecho-Slo- waaksche regeering is gistermiddag door Ashton Gwatkin uiteengezet aan de leiders der Sudetenduitsehe partij, Kundt en Rosche. Vernomen wordt, dat het resultaat gunstig was. Runciman was ook aanwezig en heeft aan de bespreking, die Van langen duur was. deelgenomen. Om halfteven zijn de beide Sudeten duitsehe gedelegeerden ontvangen door Hodza om met hem te spreken over een hervatting der onderhandelingen. De minister-president heeft 's middags vergeefs op hen gewacht. Dit bezoek werd tot dsn avond uitgesteld, daar de beide Sudetenduitschers nogal laat uit Asch waren teruggekeerd, waar zij met Henlein een onderhoud hebben gehad, die intusschen te Neurenberg is gearriveerd. Havas zegt, dat men nog niet weet. of hier sprake is van een misverstand of dat de Sudetenduitschers tijd hebben willen winnen. De voornaamste punten van het voorstel. De voornaamste punten van het nieuwe voorstel der regeering te Praag zijn: 1. De aanbeveling van beginselen voor een evenredige tewerkstelling van ambte naren in overeenstemming met de sterkte der bevolkingsgroepen: 2. Tewerkstelling van ambtenaren in hun eigen nationale districten; 3. Gebiedsdeelen zullen politie krijgen van de eigen nationaliteit; 4. Een nieuwe taalwet, gebaseerd op vol komen gelijkheid der talen: 5. Hulp aan Industrieën in Duitsche dis tricten, die door de crisis het meest getrof fen werden, in het hijzonder door een lee ning van 700 mlllioen kronen, welke op voordeelige voorwaarden zullen worden verstrekt; 6. Gelijkheid van den nationalen status op de basis van nationale autonomie door de invoering van een stelsel van kantons. Personen van Duitsche nationaliteit zullen daarbij zelfbestuur krijgen binnen de gren zen der gebieden, waar de Duitsche bevol king de meerderheid heeft. Alle kwesties, niet de nationale eenheid betreffende, zullen plaatselijk worden be handeld. De Integriteit van de grens en de staats- eenheid zullen doeltreffende waarborgen krijgen; 7. In alle centrale bestuurslichamen zul len speciale afdeelingen worden in het leven geroepen, waar aangelegenheden, de natio naliteit betreffende, door leden dier natio nale groep zullen worden behandeld; 8. De nationale rechten der burgers wor den beschermd door speciale wetten (tegen denationallseering) en gekozen vertegen woordigers van de verschillende nationali teiten in de verschillende vertegenwoordi gende lichamen zullen het recht hebben bezwaar te maken tegen eenige inmenging in de rechten of belangen van hun speciale volksgroep. Voor iedere nationaliteit zullen speciale registers worden ingesteld. 9. Er zullen direct maatregelen worden genomen op de punten, die geen wetge vende maatregelen verelschen. Ten aanzien van <\c noodzakelijkheid van nieuwe weltten wordt bepaald, dat de regeering deze zal voorbereiden in samen, werking met de Sudetenduitsehe partij en deze bij hét parlement zal indienen. Zij zullen zoo spoedig mogelijk ln werking treden. Oxfordgroep-beweging voor geestelijke herbewapening der volken. ZUID-AFRIKA. De nationale partij. In een te Paarl gehouden vergadering der nationale partij, waarin door de leiders redevoeringen werden gehouden, is de vol gende motie aangenomen: „De partij vereenigt zich van ganscher harte met de politiek van neutraliteit in een komenden oorlog, omdat dat de groot ste waarborg is voor onze veiligheid en onze vrede". Malan, de partijleider verklaarde: ..En geland is niet meer de sterke militaire macht, welke het was in het verleden. Het zou Zuid-Afrika niet die bescherming kun nen geven, welke men zich voorstelt". Rede van dr. Frank Buchman. In een te In'erlaken gehouden bijeen komst van twee duizend menschen. ver tegenwoordigende 42 landen en behoorende tot de Oxfordgroep-beweging voor geeste lijke herbewapening der volkeren, heeft de leider dezer beweging, dr. Frank Buehman in een lange rede o.m. betoogd, dat nu de wereld op een tweesprong Staat de ineenstorting van onze stelsels nog zou kunnen worden afgewend door een staat kundige leiding. Spr. betoogde, dat men voor de keuze staat; leiding of kanon. Wil moeten luis teren naar leiding, of wij zullen moeten luisteren naar het kanon Wli moeten den gedachtengang van de volkeren veranderen en hebben niet alleen iets noodig tegen een onmiddellijke crisis maar tegen steeds terugkeerende spanningen. Nu komt de geest van Interlaken en wanneer dan een groot staatsman zegt. dat de volkeren, geestelijk leiderschap noodig hebben beamen de menschen dit wel, maar gaan toch door met precies datgene te doen. waarin zij zin hebben. Nu is er één ding om een waarheid zooals geestelijk leiderschap te onderscheiden Het Is iets anders om zoo te leven dat dit de voort durende werkelijkheid wordt in het leven van een volk. Indien wij van plan zijn. volkeren te her scheppen en te hervormen, dan Zullen velen onzer zelf herschapen en hervormd moeten worden. De oxfordgroep-beweging is een slag orde van door God geleide menschen. die voortdurend een werkelijken oorlog ont ketenen tegen zelfzucht. Hetgeen wli hier in Interlaken doen aldus spr. is de natuurlijke en normale levenswijze aangeven voor lederen man. ieder huisgezin, voor ieder volk. Goddelijke leiding is de vergeten factor !n de wereldpolitiek van vandaag. Denkt eens zoo zeide spr. aan iemand als Jeanne d'Arc die haar land redde De stem van God werd de stem van wijsheid en rede voor haar volk. Dit is ook hetgeen dit tijdperk noodig heeft. De stem van God moet wederom de stem des volks worden. Veronderstelt eens aldus spr dat eder mensch uitgerust zou zijn met een geestelijke bewapening van Gods' leiding. Denkt eens wat een kracht dat zou zijn door de geheele wereld heen. Men zou dan te voorschijn roepen die latente krachten, die wij vaak verbergen onder een dek kleed van valsche reserves Indien nu deze latente krachten vrijgemaakt en gemobili seerd zouden worden zouden wii de noodige krachten kunnen ontwikkelen om het den ken en leven van een geheele wereld te veranderen. De strijd ara Hankau. De drie Japansche legers, die gemeen schappelijk naar Hankau oprukken, heb ben gisteren nieuwe vorderingen gemaakt. In het centrum zijn de Japanntis, naar zij melden, doorgedrongen tot op ongeveer honderd mijlen ten Noorden van Hankau. Op hun rechterflank hebben de Japanners, naaj verluidt, Tai Karig veroverd. De Chl- neesche troepen hebben, naar Domei meldt, in den nacht, op 4 Sept. den Noordelijken dijk van de Gele Rivier nabij Wen Hsien doorgestoken in een wanhopige poging, den Japanschen opmarsch te stuiten. Het gat m den dijk is volgens uit Peiping ontvan gen berichten ongeveer honderd meter breed en het water stroomt ongeveer knie hoogte de nabij gelegen districten binnen. Japanneezcn schieten wederom een verkeersvliegtuig neer. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ja pansche luchtstrijdkrachten wederom een viiegtuig van dc Eurasia neergeschoten hebben op 30 mijl ten Zuidwesten van Han kau. Het feit heeft zich gistermiddag voor gedaan. De eenige inzittende, een Chi- neesche piloot, is gedood. Zoowel het Japansche departement van buiteniandsche zaken als de admiraliteit hebben herhaald, dat het onmogelijk is, de veiligheid te waarborgen van Chineesche vliegtuigen, die in de zone vliegen der op? raties van de Japansche troepen. Beroep van China. De permanente gedelegeerde van China te Genève heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een nota doen toe komen, welke „aanvullende bijzonderheden oter het gebruik van oorlogsgas door de Ja pansche troepen in China" bevat. De nota is o.a gebaseerd op een rapport, onderteekend door vijf medici van het Roode Kruis, die in Mei 1.1. te Soe Tsjau soldaten hebben behandeld, die door gas waren bedwelmd en op documenten. welke gevonden zijn op de lijken van Japansche officieren in de omgeving van Antring In Juni j.l. In de Chineesche nota wordt ver der gewezen op het gebruik van gas door de Japanners ln de maanden Juli en Augus tus, met name te Joel Tsjang, waar dui zend Chineesche soldaten zouden zijn ge dood door fosgeengas en op 1 Sept. in den sector Sing Tse, waar een geheel bataljon door gas omkwam. Te Tau Hoea Tsien zou eveneens een half regiment door gas om het leven zijn gekomen. Wist U. dat bij MEXICO. Hooggerechtshof verwerpt beroep van petroleummaatschappijen. Het hooggerechtshof heeft het beroep, dat de petroleummaatschappijen, welker bezittingen zijn onteigend, hadden aange- teekend tegen het vonnis van de admini stratieve districtsrechtbank, verworpen. Dit vonnis had de in Maart j.l- door het ar bitrage- en verzoeningsgerecht gevelde be slissing. waarbij de arbeidscontracten, welke tusschen de arbeiders in de petroleumin dustrie en de oliemaatschappijen beston den. nietig verklaard en de maatschappijen veroordeeld tot het uitkeeren van belang rijke schadeloosstellingen aan de arbeiders. (op 2 lijnen) PALESTINA. De terreur. Bij diverse aanslagen zijn gisteren weer twee Joden en vier Arabieren gedood Gis teravond is aan de Noordelijke grens een landmijn ontploft, luist op het oogenbllk dat een autopatrouille passeerde. Twee sol. daten werden gedood en vier gewond. de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge heele bevolking moet trachten in eigen huis zeli ieder begin van brand te blusschen Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewijd, Boerhaavelaan 37. Leiden. De feestviering in Indië. Aneta meldt uit Batavia: De verschillende groepen der bevolking, die de hoofdstad bewonen, wedijveren weer in de versieringskunst, terwijl de verlich ting, die is aangebracht, zoowel ln de be nedenstad, de bovenstad als Meester-Cor- nells, op diverse plaatsen dermate aantrek kelijk is, dat zelfs het groote terrein van den pasar Gambir daardoor naar den ach tergrond wordt verschoven. Met name mag nog worden genoemd de prachtige toegangspoort tot het Chineesche marktplein in Oud-Batavla, het „Banken- kwartier" met het kantoor van de factory der Nederlandsche Handel Mij. als het mid denstuk. enz. In de bovenstad zijn op en aan het Ko ningsplein verschillende groote gebouwen eveneens verlicht, waarbij ook het hoofd bureau van politie en andere openbare ge bouwen. Dit alles wordt overheerscht door het zoeklicht van den pasar gambir, en de met oranje-lampjes geïllumineerde antenne van de N.I.R.O.M., die de verbinding van de hoofdstad met de verder gelegen deelen van den Indischen archipel en Holland door middel van dit oranje en de aethergolven symboliseert. Het Wllhelminapark, waar vele klapper- boomen met lichtjes zijn omzoomd, vertoont een wemeling van volksmassa's, die zich verder ook in de andere centra van de stad verspreiden. Behalve deze gemeenschappelijke uitin gen op het gebied van verslering, kunnen ook duizènderlei lndividueele prestaties wor den bewonderd, welke zich openbaren in ■■ersierde huizen, fietsen en auto's of feest- kleedij. Dit alles getuigt van de groote nationale vreugde, terwijl de gemeenschappelijkheid van deze viering verder nog tot uiting komt ln samenzang op plaatsen waar velen sa menkomen, zooals op feestterrassen, bio scoopgebouwen, de tentoonstelling op het Koningsplein, enz. Vele duizenden trekken rond door de ver schillende deelen van de stad en inderdaad zijn er dagen voor noodig om het geheel rustig te kunnen beschouwen, aangezien overal iets te doen is, hetzij 's morgens, het zij in de koelere avonduren. De verschillende jeugdorganisaties hiel den een welgeslaagden optocht, waarin waren opgenomen praalwagens, versierde fietsen, enz. Deze optocht trok .in een feëeriekeen lichtstoet door de stad. Duizenden woonden gisteravond het vuurwerk bij, dat op het Koningsplein werd afgestoken, terwijl dit eveneens het geval was met het vuurwerk op Tandjong Priok en in Meester Cornelis. In den na-avond werd gisteren ten pa- leize door den gouverneur-generaal en me vrouw van Starkenborgh een receptie ge houden ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum. Zeer velen woonden, in rok of in groottenue gekleed, deze receptie bij. Ook hier kwam de vreugdestemming tot uiting. De receptie duurde tot midder nacht. De dag van heden ving aan met een zanghulde van de leerlingen van u.l.o.- scholen in verschillende plaatsen in Indië, waar tallooze kinderstemmen met Neder landsche, Maletsche, Javaansche, Soenda- neesche en Madoereesche liederen uiting gaven aan de blijdschap van deze dagen. Op het Waterlooplein werden sportfees- ten gehouden voor militairen. Hiervoor bestond groote belangstelling en verschil lende militaire autoriteiten waren hierbij tegenwoordig. Eenzelfde beeld als de hoofdstad in deze dagen vertoont, wordt 'ook bericht uit tal looze andere plaatsen in Nederlandsch- Indië. Allerwege vinden huldebetoogingen plaats, worden dankdiensten gehouden en zijn zeer uitgebreide feestelijkheden geor ganiseerd. Te Ampenan werd o.a. een krans gelegd op het Lombok-monument. Ongeveer 5000 schoolkinderen uit de Minahassa brachten een aubade aan den resident van Menado, terwijl te Medan 3000 schoolkinderen voor den gouverneur van Sumatra zongen. Uit alle berichten blijkt wel hoe wordt gewedijverd om de intense belangstelling en deelname van de zijde van alle kringen en rassen der samenleving in Nederlandsch- Indië tot uiting te brengen. De Indische archipel toont In deze dagen een ontroe rende eenheid. Ook van de zijde der pers, zoowel door de Europeesche als de Inheemsche en Chi- neesch-Malelsche bladen, wordt zeer groo te belangstelling aan den dag gelegd voor het regeeringsjublleum. Bijna alle bladen hebben geheele frontpagina's gewijd aan artikelen over de afgeloopen regeerings- periode van H M. de Koningin, terwijl ver schillende dagbladen met extra-edities uit kwamen. Een koude herfst verwacht. De. verwachting van het Kon. Ved. Meteor. Instituut te De Bilt voor de drie herfstmaanden September, October en November luidt: De herfst zal waarschijnlijk te koud zijn. Een voorspelling voor de afzonderlijke maanden kan niet worden gegeven. Wat de neerslag betreft, moeten nog enkele gegevens afgewacht worden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Zooals wij reeds meldden, werd gister avond op den Loosduinscheweg, bij het Capitoltheater te Den Haag, het 6-Jarig« meisje T. de V. aangereden door een auto welke bestuurd werd door A. J. R., uit Poeldijk. In den loop van den avond is het kind in het R.K. ziekenhuis aan het Westelnde overleden. ONGELUKKEN OP DEN NIEUWEN BIJKS- WEG TE HAARLEMMERMEER. Gistermiddag om 2 uur raakte op den nieuwen Rijksweg in Haarlemmermeer de bestuurder van een motorrijwiel op de duo waarvan een dame was gezeten, de macht over zijn stuur kwijt. De motor sloeg over den kop. De be stuurder werd licht gekwetst. De duo-rijd ster mej. Z. uit Amsterdam, werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. Hedenmorgen omstreeks 5 uur had op den nieuwen Rijksweg in Haarlemmermeer op het kruispunt bij het viaduct over den Schipholweg een botsing plaats tusschen een autobus van Amsterdam op Edam van de firma O. te Amsterdam, welke gelukkig geen passagiers vervoerde, en een personen auto uit Amsterdam, waarin de familie D. was gezeten, die met vacantie op reis was. Het voorste gedeelte van de autobus werd geheel in elkaar gedrukt. De chauffeur kreeg verscheidene kwetsuren door glasscherven. Van de personenauto werd het linkerdeel vrijwel geheel vernield. De bestuurder, die bekneld geraakte en wiens borstkas ver moedelijk werd ingedrukt, werd ln zorgwek- kenden toestand uit de wrakstukken be vrijd. Ook de andere twee Inzittenden wer den ernstig gewond en naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL TE EEMNES. Op den rijksweg onder de gemeente Eem- nes is vanochtend omstreeks vijf uur een auto, welke uit de richting Amsterdam kwam en waarin behalve de bestuurde mevr. van der Sluis uit Baarn zat, tenge volge van den mist van den weg geraakt e tweemaal over den zijkant geslaven. na de wagen tot staan kwam. De bestuur» bleef ongedeerd, doch mevr. van der was onmiddellijk dood. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2