STADSNIEUWS BUITENLAND WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 No. 240(4 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79sfe Jaargang De sprookjes van Andersen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN? PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porio te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. ■i Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week t. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland t. 0.30 per 3 mncl.)j Tentoonstelling „Iteytfc Goedt" gesloten. Bijna 25.000 bezoekers De Tentoonstelling „Leyds Goedt" is gis teravond om 11 uur gesloten. Elf slagen op het kleinste klokje van het toekomstige Leidsche carillon, gevolgd door het Wilhelmus, kondigden door het geheele gebouw het einde aan van een actie, die niet anders dan een overweldigend succes genoemd kan worden. Een succes in de allereerste plaats voor het Leidsche kwaliteitsproduct, dat de In zet vormde voor deze geheele campagne, maar verder ook voor de standhouders en hun personeel, die met bewonderenswaar dige volharding en opgewektheid geduren de een geheele week aan duizenden bezoe kers inlichtingen hebben verstrekt en niet moede werden hen te wijzen op de goede grondstoffen en de degelijke bewerkings methoden van „Leyds Goedt". Een succes ook voor de Tentoonstellings commissie. die met zooveel liefde en toe wijding de expositie heeft opgebouwd en haar arbeid door dit overweldigend-drukke bezoek zoo rijkelijk beloond heeft mogen zien. Bijna 25.000 personen het juiste aantal is 24.462 hebben „Leyds Goedt" tegen betaling bezocht: zou eenige vroegere Leidsche tentoonstel ling op een dergelijk recordcijfer kun nen hogen? De voorzitter der Tentoonstellingscom missie, de heer D. L. Landman heeft er bij de sluiting op gewezen, dat deze juichkreet rondom het Leidsche kwaliteitsproduct juist in het kader der jubileumfeesten op haar plaats was en verder dank gebracht aan de tientallen medewerkers, die op eenigeriel wijze hebben bijgedragen tot het welslagen der tentoonstelling. In het bij zonder betuigde hij zijn erkentelijkheid aan de exDosanten, die zco volkomen de kerngedachte van den opzet: een weergave van de begrippen: grondstoffen bewer kingsmethode eindproduct hebben be grepen en in hun stands tot uitdrukking gebracht. Een speciaal woord van dank richtte hij tot het Filmbedrijf Filca van den heer van Calcar, dat in combinatie met Radio Jesse op zoo voortreffelijke wijze de film voorstellingen in den Foyer heeft verzorgd. Tenslotte zeide de heer Landman dat de commissie op verzoek van het gemeente bestuur nader zal overwegen op welke wijze deze goodwill-campagne voor het goede Leidsche product kan worden voortgezet, waaraan hij den wensch toevoegde, dat allen in eigen kring propaganda zullen ma ken voor „Leyds Goedt", zoodat de roem der Leidsche producten in binnen- en bui tenland worde verbreid. Daarna werd voor standhouders, perso neel en genoodigden het journaal der Leidsche feestelijkheden gedraaid, waarna een gezellig samenzijn in de koffiekamer volgde. De heeren P. A. de Gooyer en L. A. Men nes, bestuursleden van de Vebo hebben daarbij waardeerende woorden gesproken. Rest nog te vermelden, dat aan den be zitter van toegangsbewijs nr. 20.000 door het Tentoonstellingseomité een electrische stofzuiger werd aangeboden, terwijl een dergelijk geschenk als extra-prijs ten deel Viel aan den heer W. Th, van Dijk, Noord einde 44a. 40 JAAR TAMBOER. De kinderverlamming. Geen nieuwe gevallen in onze stad. De directeur van den Gem. Geneeskun digen Dienst deelt ons mede, dat zich hier ter stede geen nieuwe gevallen van kinder verlamming hebben voorgedaan. Zoowel van het patiëntje uit Zoeterwoude als van dat van de Toussaintkade is de toestand vooruitgaande. In totaal worden in het Academisch Ziekenhuis alhier 24 patiëntjes riet kinderverlamming verpleegd, waarvan slechts één uit Leiden. Over het algemeen >s hun toestand goed. HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. De nieuwe werkklijst verschenen. De werklijst 19381939 van het Leid sche Volkshuis aan den Apothekersdijk is verschenen. Dit beteekent. dat de gele genheid wordt opengesteld om zich aan te geven voor een zeer groot aantal ont- spannings- en ontwibkelirvgs-oursussen, clubjes voor jongens en meisjes, diverse vermen van huishoudonderwijs, voor drachtsavonden, kortom te veel om op te doemen. Oppervlakkige lezing van het boekje geeft reeds een denkbeeld van het veelomvattende werk, dat binnen de Volks- «Uiismuren wordt verricht en dat reeds eoovelen tot een ontspanning en zegen is geweest. Op schier elk gebied vindt men lerin gen, cursussen e.d., aangekondigd, zoodat °ok hieruit weer blijkt, hoe het Volkshuis- Vjerk zich over een breed front uitstrekt en derhalve ook recht heeft op veler belang- ttelling. Moge dit laatste blijken uit het aantal aanmeldingen. „Hendrik van Njord". Gisteren herdacht de heer H, W. de la Bije, in studentenkringen algemeen bekend als „Hendrik van Njord" den dag, waarop hij vóór 40 j„ voor den eersten keer dienst deed als tamboer van de Leidsche Studen ten Weerbaarheidsvereeniging „Pro Patrla" tijdens de Kroningsfeesten te Amsterdam, In de afgeloopen 40 jaren marcheerde hij steeds, alléén of geassisteerd door meer dere tamboers, bij officieele gebeurtenissen, waarbij „Pro Patria" de Koninklijke eere- wacht vormde, aan het hoofd van de troep der Leidsche Studenten. BUURTVEREENIGING WILLEMSTRAAT Onder zeer groote belangstelling vond in de Willemstraat gisteravond de sluiting plaats van de feesten ter gelegenheid van het 40-jarig Regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Het programma werd geopend door den voorzitter der Buurtvereemging, den heer A. Segijn, die alle aanwezigen welkom heette en hoopte dat deze avond een goed verloop zou mogen hbben. Een tweetal kinderen der Willemstraat-bewo ners bood aan mevr. Segijn en aan mevr. Fortrie een bloemstuk aan. Hierna werd met het afwerken van het uitgebreide programma een aanvang ge maakt. De uitslagen waren: Zakloopen voor heeren: le pr„ de heer Marijt; 2e pr„ de heer Romijn, 3de pr„ de heer Bergers. Zakloopen dames: le pr„ mej. Nievaart; 2e pr„ mej. R. van Riet; 3e pr„ mej. Dreef. Hardloopen met verkleeding: voor hee ren: le pr„ de heer Keereweer; 2e pr., de heer Selis. Idem. voor dames: le pr„ Mej. Bekooy. Touwtrekken voor heeren op wagentje: le pr. juniores: Paul Jr.: le pr. seniores: Micremet; 2e pr„ v. d Berg. Vlagsteken: Dames juniores: le pr.. Fon- tkl; 2e pr„ van Ginkel. Dames Seniores: le pr., Nieuwenburg; 2e prijs, Dreef. Heeren Juniores: le pr., van Riet; 2e pr., Bey. Heeren Seniores: le pr„ Braam; 2e pr., Elburg; 3e pr.. Keereweer. Aan het einde van dezen welgeslaagden avond werd het woord gevoerd door den heer A. Segijn die allen dank zegde voor hun goede zorgen, in het bijzonder den heer J. Fortrie. Het geheel stond onder leiding van den lieer H. L. van Kampenhout. Vanaf Dinsdag in ons Blad. N.Z.H.T.M. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN. Viering in het Academisch Ziekenhuis. De directie van het Academisch Zieken huis heeft gemeend het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin ook in het Zieken huis niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. De dienst was geregeld als voor een Zondag teneinde het personeel zooveel mogelijk in de gelegenheid te steilen om aan de feestelijkheden buiten het zieken huis deel te nemen. Het dienstdoende in wonend personeel wachtte in de eetzaal een aangename verrassing. Het menu. dat zoowel voor het personeel als voor de patiënten, iets uitgebreider was dan op an dere dagen, stond, evenals de versiering van de eetzaal, in het teeken van Oranje. De dir. dr. H. H. Maas, die mede aanzat, herinnerde aan de groote beteekenis voor land en volk van dit Koninklijk jubileum en stelde voor een heildronk uit te bren gen op HJM. de Koningin waarna gezamen lijk het Wilhelmus werd gezongen. Bii monde van Zr. G. Bobeldijk werd den directeur namens het, personeel dank ge zegd voor de feestelijke verrassing. Het geheel werd opgeluisterd door het Hongaarsch Zigeuner-ensemble van Bela Horvath. wat de gezellige stemming zeer verhoogde. ISRAELTETISCHE HERDENKINGSDIENST REGEERINGSJUBILEUM. Ter gelegenheid van het 40-iarig jubi leum van H.M. de Koningin is in de Syna goge aan het Levendaal alhier, een her denkingsdienst gehouden. Voor deze gelegenheid was de Synagoge eenvoudig, doch smaakvol versierd met Perzische tapijten, terwijl de nationale kleuren en het Nederlandsche Wapen toe passelijk waren aangebracht. Na het avondgebed, waarin voorging de heer V. E. Bloemkoper. werden Ps. 116 en 21 gezongen. Hierna werd bii geopende Arke het gebed voor het Koninklijk Huis uitgesproken. Na het zingen van Psalm 100 en 72 sprak de voorzanger een stijlvolle rede uit naar aanleiding van Deutrononium 16 18, waar in hij o.m. gewaagde van de groote zege ningen, die ons land onder de regeering van onze geëerbiedigde Koningin ten deel vielen. Met groote aandacht werd deze rede, alsmede het hierop volgende, door den Op perrabbijn vervaardigde gelegenheidsgebed aangehoord. Me( het zingen van Psalm 67 en den Slotzang werd deze plechtige dienst, die een diepen indruk maakte, besloten. Toename der ontvangsten. Onze spoorwegmedewerker meldt ons: De verwachtingen in het vorig jaarver slag der Noord-Zuid Holl. Tramwegmaat schappij geuit, zijn, voor zoover de inkom sten betreft, grootendeels verwezenlijkt. Deze namen in 1937 met f. 75.000 of onge veer 2.4% ten opzichte van 1936 toe. een wel niet belangrijk percentage, waarvan de beteekenis echter vergroot wordt, als men het vergelijkt met het percentage waar mede de ontvangsten in de laatste jaren achteruitliepen, en dat in het vorig jaar nog 7.1% bedroeg. Alles heeft medegewerkt tot deze stijging der ontvangsten, ook de tariefsverlaging op de Leidsche stadslijn. Een voortgezette proef zal moeten leeren, of de tariefsverlaging de gewenschte gun stige financieele resultaten alsnog zal ge ven. in welk geval ook op de andere lijnen (Leiden-Katwijk-Haarlem-Den Haagl proe ven in dezen zin zullen worden onder nomen. In het jaar 1938 bleef de geleidelijke ver betering, die het gevolg mag zijn van het steeds meer doordringen van het lage stads- tarief. aanhouden, zoodat de verwachting mag worden gekoesterd, dat de totale ont vangsten ook een surplus zullen gaan ver- toonen. Gisteren hebben wij af- - scheid genomen van Thijs Ijs. Zijn wonderlijke avon- s turen zijn ten einde. Wij meenen echter, dat - M onze jeugd een zeer goeden z Z ruil doet door daarvoor in - de plaats te krijgen de Z sprookjes van Andersen. Z op zeer kunstzinnige wijze f| door de Deensche teekena- 1 res Marie Hjuler verzorgd. - Zooals reeds vermeld, 1 H zuilen wij op 13 dezer, dus z Dinsdag as. daarmede een S E aanvang maken met „De z Wilde Zwanen". Nogmaals vragen wij Z speciale aandacht voor z 1 deze fraaie kinder-teeke- Z ningen, die ook voor veie ouderen een bron van ge- z not zullen zijn. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiim GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Augustus. Actetasch inh. badgoed, armbandhorloge, badmuts, broche met kinderpor:retje. blok met 1 koperen gewicht, bok, broche, boor- maat, blocnote, breekijzer met steel, broche met steentjes, ceinturen, fietstasch. gouden damesring met steen, gereedschap voor motor, in doek, H BB.-agenda, bruin le deren handschoen, jongensjasje, kettinkje met kruisje, kindermutsje, koffer, metalen doos voor een meter, notitieboekje, num merbord, portemonnaies, damesparaplu. regenpijpen, roeispaan, rolbandmeter sleu tels, blauw schort, schoenen e.a. in napie ren zak, stukje witte stof. vulpotlood, vul- penhouders, vest. zwemkaart. rijwielbelas- tingmerker., diamantje, kettinkje, kieltje. koffertje inh. vet, kindertaschjes. Gevonden in het Postkantoor een ge- j luidshoorn (te gebruiken door slechthoo- rende). Gevonden in de tram (stadslijn) een heerenhoed. een beige handschoen. 3 paar BINNENLAND. Nationale hulde te Amsterdam aan H.M. de Koningin. (3e Blad). De luchtvaartfeesten op Schiphol. (Binnen land. 3e Blad). Drie huizen te Borculo afgebrand (Gemengd 3e Blad). BUITENLAND. Wachten op het antwoord der Sudeten- Duitschers. Men neemt aan, dat de laatste voorstellen aanvaard zullen worden als basis voor onderhandelingen (le Blad). Hitler's proclamatie aan het congres te Neurenberg. (3e Blad). De graaf van Covadonga. oudste zoon van den ex-koning van Spanje, overleden (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). Het Mexicaansche Hooggerechtshof ver werpt het beroep der buitenl. petro leum-maatschappijen. (Buitenl., le BI.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. CHR. COMITÉ VOOR WERKLOOZENZORG. Onder leiding van het dagelijksch be- stuur van bovengenoemd comité werd giste ren met de werkloozen en hun vrouwen een boottocht naar Amsterdam gemaakt. Ongeveer 200 personen namen hieraan deel. Leek het aanvankelijk, alsof door de vele regenbuien der laatste dagen deze boottocht „in het water zou vallen", de dag zelf werd begunstigd door prachtig zomer weer. Om 7 uur v.m. had de afvaart plaats: de stemming kwam er al spoedig in. Om streeks elf uur werd Amsterdam bereikt en om 9 uur 's avonds keerde men in de Sleu telstad terug. In dien tusschentijd werd de versiering in Amsterdam bewonderd. Gedu rende de reis werden de deelnemers rijke lijk getracteerd. De heer Alberts was aller tolk toen hij het Comité dank bracht voor den heerlij ken dag. die hen bereid was. Men had dien dag genoten. AANGEHOUDEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: „Ideaal", Noordeinde 4, Leiden. Copiëer- inrichting, drukwerken, handel in kantoor- benoodigdheden, leesbibliotheek, postzegel- handei. W. Olyslagers, Menneweg II, Sassenheim. Timmerbedrijf. De politie heeft gisteravond te zijnen huize den 62-jarigen eleetricien N. D. S. aangehouden in verband met een zeden delict. 3 Voorts is aangehouden 26-jarige C. K. onder verdenking zich te hebben schul dig gemaakt aan rijwieldiefstal. Bij het verhoor heeft K. bekend drie rijwielen te hebben ontvreemd. Het onderzoek duurt nog voort. DE 39STE JAARBEURS. handschoenen, een broche met steen, een damesparapluie. een blauwe dameshand schoen. een schopje, een emmertje en schopje, een actetasch. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur namid dag. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureeie alhier. In den tuin van „Oud-Hortuszicht" heeft het Leidsche Politie Muziekgezel schap onder leiding van den heer M. Bol- derdijk een geslaagd feestconcert gegeven ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, Onder de belang stellenden bevonden zich verschillende ge noodigden, w.o. de eere-voorzitter, de heer R. J. Meyer, commissaris van politie. Het Voor morgen wordt nog meest zware bewolking verwacht met kans op eenigen regen. Het zal la ter vermoedelijk iets warmer wor den. De wind zal veranderlijk van richting zijn en met zwakke tot matige kracht waaien. programma, dat geopend werd met het Wilhelmus, terwijl als besluit het „Wien Neerlands Bloed" klonk, viel zeer in den smaak en werd correct en met enthousias me ten gehoore gebracht. Een compliment aan dit kranige muziek corps is hier voorzeker op zijn plaats! Mej. J. Pouw alhier behaalde het diploma voor hoof dleerares-directrice van de Eerste Nederlandsche Mode Vakschool- vereeniging. Bond van leeraressen en directrices bij het Modevak, en kunst- nij verheidonde rwijs. Leiden en omgeving ter Beurze. Leiden en omgeving is op de 39ste Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 7 t.m. 16 September in Utrecht wordt gehouden, vertegenwoordigd door de navolgende be drijven: C. F. Meerpoel's naaimachine handel alhier; Stoel- en Meubelfabriek H. A. van Berkesteijn, Waddinxveen; H. P.A. Kemperman alhier; N.V. Fabrieken Wad dinxveen v.h. A. Kempkes en Co., Wad dinxveen Kibofa-kinderstoelen- en boxen fabriek der fa. Gebrs. Plomp en Zn., Wad dinxveen; D. H. van Leeuwen, alhier (de verlichte sprookjestuinM. N.V. Ned. Roto- grararemaatschapplj alhier; Machinale Speelgoedfabriek G. Okkerse, Waddinx veen en C. Steinwegs, Wassenaar. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het woord is aan Hitier. Druppelsgewijs wordt meer bekend over de jongste voorstellen van Praag. Inder daad krijgt men den indruk, dat Praag zoover mogelijk aan de eischen van Karls bad tegemoet komt. Het woord zal nu zijn aan de Sudeten-Duitschers of liever aan Hitier. Zullen zij bevredigd zijn, althans in groote lijn? We zullen het moeten afwach ten. In een hoofdartikel over de Tsjechische voorstellen schrijft de Times: „geen cen trale regeering zou dien naam nog waar dig zijn. wanneer zij niet in eigen handen hield de defensie, de buitenlandsche poli tiek en de financiën. Er schijnt geenerlei verschil van meening te heerschen over dit beginsel tusschen de regeering en Henlein en wanneer de Sudetenduitschers thans meer vragen dan de Tsjechoslowaaksche regeering klaarblijkelijk bereid is te geven in de laatste reeks voorstellen, kan daar alleen uit worden afgeleid, dat de Duit schers verder gaan dan alleen het uit den weg ruimen van diskwalificaties en zich niet op hun gemak voelen binnen de Tsje choslowaaksche republiek. „In dat geval zou het voor de Tsjechoslo waaksche regeering de moeite loonen te overwegen, of zij het plan, dat gunstig ont haal gevonden heeft in sommige kringen en dat ten doel heeft Tsjecho-Slowakije te maken tot een meer homogene staat door secessie van dien zoom van vreemde bevol kingen, die grenzen aan een natie, met welke zij door ras vereenigd zijn, wel heele- maal moet uitsluiten". De Times besluit: „de voordeelen voor Tsjecho-Slowakije van te worden tot een homogenen staat, zouden, naar men zich kan indenken, opwegen tegen de klaar blijkelijke nadeelen van het verlies der Sudetenduitsche districten van het grens land". De Daily Telegraph juicht Hitiers stil zwijgen te Neurenberg toe en verklaart, dat een ingrijpen in het Tsjecho-Slowaak- sche probleem van buiten af slechts na deel zou kunnen toebrengen aan de voor uitzichten op pacificatie. Stilzwijgen op dit oogenblik kan de periode van spanning verlengen, maar vergroot ook de kansen op een overeenstemmingHitier zal het be_ slissende woord moeten spreken voor de partijdag te Neurenberg voorbij is. Men mag hopen, dat dit een woord zal zijn ten gunste van overeenstemming en niet ten gunste van eenigerlei gewelddadige po ging om den Duitschen wil op te leggen aan hen, die den vrede hebben nagestreefd. ZUID-SLA VIË. Wijzigingen in de Zuid-Slavische Regeering? In politieke kringen verwacht men een dezer dagen de afkondiging van belangrijke politieke besluiten. V.oorts houdt men reke ning met een wijziging in de regeering. Ver scheidene figuren, die tot nu toe tot de rechtsche oppositie behoorden, zouden als minister zonder portefeuille in de regee ring worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1