De nationale Feestviering te Alphen Geslaagde optocht te Leiderdorp De Jubileumviering te Katwijk Zee LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 7 September 1938 Vierde Blad No. 24064 dL'itë. 79ste Jaargang Duizenden op de been Hoofdpijn, Kiespijn. Belangstelling van duizenden x v? f Een dag met veel verscheidenheid B Hierboven de fraaie groep slagers, die het Jan Schapenkop uitbeeldden ln de Op den Nationalen feestdag bereikten de feestelijkheden te Alphen wel hun hoogtepunt! Vrijwel alle werknemers had den vrij, zoodat den geheelen dag overal een zeer groote drukte heerschte. De fees telijkheden vingen aan met de traditio- neele reveille door tamboers en hoornbla zers der Oranje Garde, gevolgd door klok luiden en koraalmuziek op het plein der N.H Kerk, Toussaintplein en terrein Hooftstraat hoek Ten Harmsenstraat. Daar de zanghulde der kinderen, zoomede de optocht en de sportwedstrijden voor de leerlingen der scholen waren afgelast, werden nu 's morgens op het feestterrein enkele volksspelen gehouden, waarvoor eveneens veel belangstelling bestond. Een buitengewoon geslaagd nummer was de gecostumeerde voetbalwedstrijd tusschen een elftal samengesteld uit het hoofdcomité en een elftal van de verschil lende subcommissies. Als scheidsrechter fungeerde de heer Jac. Groeneveld; trainer van beide elftal len. was de heer W. de Vos. De grappige costuums als een Urker, oude dame, ban ketbakker, clowns, boer etc. waren op zich zelf reeds een vermakelijkheid, toen de elftallen zich presenteerden. Bijzonder fraai was ook de scheidsrechter uitgedost. Hij leek op een ouden dorpsveldwachter en bleek een man van tijd te zijn, daar hij zelfs een wekker op de borst had han gen. Ook zijn fluit een schippersboom was goed hoorbaar, zoomede het groo te blok waarop de woorden: „ho en stop*'! waren aangebracht. Het was een grappig partijtje, waarbij de zonderlingste kluch ten werden uitgehaald. De doelverdediger van het hoofdcomité, een zeer corpulente persoonlijkheid bleek een man van hech te verdediging met zijn witte koksbuis en stok; ook St. Nicolaas was steeds in het offensief met beenen en staf tegelijk. Ge lukkig was ook de E.H.B.O. met een ledi kant op het terrein, zoodat de veronge lukte spelers terstond een algeheele verple ging kregen. De flesch spuitwater, de kruik jenever en de flesch melk met speen deden echter wonderen, zoodat de pa tiënten terstond genezen waren, waarop het ledikant werd omgekeerd en o wonder! de spelers direct weer konden verder spelen. Het hoofdcomité bleek technisch het beste of het slechtste!?) doch in elk geval heeft het de match met 3—1 gewonnen. Hoewel den aanvqerders reeds voor den aanvang bloemen waren aangeboden en om de toss werd gegooid met een dobbelsteen van zeer groote af metingen, werd den voorzitter den heer W A. Lam aanvoerder van het hoofd comité na afloop als prijs een beker van manshoogte aangeboden, waarin hij onder luid applaus plaatsnam en zoo van het terrein werd weggedragen. 's Middags had de mooie optocht plaats van handel, industrie, sport- en andere vereenigingen, die werd opgesteld in de omgeving van de Lemzonlaan en Visser park. Duizenden hebben dit imooie schouw spel gadegeslagen. De stoet werd geopend door een kranige escorte van de Alphensche Ruiters ondcr leiding van den heer L. v. Beek, gevolgd door een keurigen wagen met Transvaal- sche boeren. Zeer mooi waren o.a ook de groepen van de Oranje Garde, de handelaren in bouwmaterialen, verschillende meisjesver- eenigingen, Huishoudschool etc. Buiten gewoon veel belangstelling trok de stoet van de slagers-vereeniging, waar het sla- gersbedrijf van vroeger en thans werd uitgebeeld ook het bakkersgilde bleef niet achter! Ook andere bedrijven als de fijn verzorgde wagen van de firma N. Sam- som, Handelsraad, fa. A. Blom en Holl. Mij v. Landbouw met de kaasmakerij en boterbereiding dwongen bewondering af. Komisch was de groep van de kappers die zelfs kans zagen hun cliënten, die in een open landauer lagen te scheren of van een friction te voorzien. Gesloten werd ®et een formatie van de Burgerwacht. De ijuryleden hadden dan ook geen ge makkelijke taak, daar alles goed verzorgd bleek. De stoet werd ontbonden op het Toussaintplein, waar de deelnemers car te maakten en de burgemeester, commis sie en deelnemers dank bracht voor het bt.eikte. Inmiddels werden op het feestterrein verschillende volksspelen gehouden, als mede een vlngrljderij voor versierde tibu- ry's, waarvoor eveneens groote belang stelling bestond. Tijdens het vingrijden sloeg een der paarden op hol. doch kon lelukkie spoedig gegrepen worden. De tibury werd belangrijk beschadigd. typisch oud en modern slagersbedrijf van te Alphen gehouden optocht. Als slot volgde een groot avondfeest, waar het staafzwaaien door de damesafd. van de G. V. ,.Hou-Vast" met muziek „Weaner Mad'ln" von C. M. Ziehrer zeker tos een der mooiste nummers behoorde. Ook het rythmisch ballet met decor en belichting en het non-stop-cabaret Bar- tous trok veel belangstelling. Op het ter rein bevond zich een duizendkoppige me nigte, waarbij de muziek voor een vroolij- ke stemming zorg droeg. Anderen togen naar het kerkgebouw der N,H. Kerk waar opnieuw 'n orgelconcert door Felke Asma organist te Leiden en Den Haag werd ge geven en koorzang van de leden van vrij wel alle pl. zangvereenigingen onder lei ding van den heer Gaiilard. Ook thans was er groote belangstelling voor dezen avond, aangeboden door O.D.S. De luisterrijke feestviering werd beslo ten met een vuurwerk. Inmiddels duurde de feestvreugde op straat en andere ver makelijkheden nog langen tijd voort. Tij dens den optocht is de Ned. maagd rij dende in de stoet der Oranje Garde n.l. mej. Vierbergen langs den Oudshoorn- scheweg met haar paard nog te water ge raakt is. Gelukkig wist de Gardist nl. de heer Hoogteijling haar te redden en na veel moeite kon óók het paard weer op het droge worden gebracht. De burgemeester heeft op het feestter rein aan de daarvoor aangewezen depu tatie de gemeentevlag onder een toespraak aangeboden. De prijzen zijn als volgt toegekend: Blaastrappenle pr. P. Zuidam; 2e. B. Hoogendorp; 3e. W. Zuidam: 4e. A. Kra- kenburg. Zakloopen: le pr. N. v. Egmond; 2e. K. Versluijs; 3e. W. Pont; 4e, H. Smals. Tonnetje steken: le pr. W. Schellinger hout; 2e A. J. Zuidam; 3e S. van Rijs- dam; 4e. J. Bolding. Stoelendans: le pr. C. v. d. Bijl; 2e. T. Keijer; 3e. J. Visser; 4e. M. Karten. Boegsprietloopenle pr. M. Blok: 2e. J. Verbeek; 3e J. Martens; 4e. S. Dirksen. Koekhappen: le. pr. W. de Leeuw; 2e. H. Bos; 3e. J. Verschuur; 4e. M, Martens; Wedstrijd op rijwielen: le pr. N. v.Kee- ken; 2e. C Raaphorst; 3e. J. Martens; 4e. A. J. v. Vliet. Ringrijden voor versierde tilbury's: Schoonheidsprijzen: le pr. C. van Zwie- ten; 2e. L. Kwakernaak. Ringsteken: le pr. A. v. Engelen; 2e. G. de Wit; 3e. P. N. de Kwaasteniet Jr.; 4e. J. de Jong Sen. Optocht. Reclame: le. pr. Bakkers; 2e. Slagers; 3e. fa. Ketel; 4e. Handelsraad. Jeugdafd. le. pr In het Kleine getrouw; 2e. Lijdia en Mosterdzaadje; 3e. Oranje Garde; Sportafd.: 2e pr. Wilskracht; 3e. Alpheensche Ruiters; Zang: 2e pr. Sur- sum Corda; Diversen: le pr. Chr. Vrou wenbond; 2e Paul Krugergroep; 3e Mu- ziek-negers. altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mljnhardt's Poeders per stuk 8 c. Doos 45 c. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 c. Doos 50 ct. 6850 (Ingez. Med.) Foto Van Vliet. Hierboven een groep uit den fraaien optocht, die gisteren door de straten van Leiderdorp trok. De jubileumfeesten te Leiderdorp zijn uit nemend geslaagd. Eerst was er koraalmu ziek en zang in het plantsoen voor de Ned. Herv. School. Medewerking verleenden de Chr. Harmoniever. „Devote", de Chr. Zang- vereeniging .Excelsior" en de Ned. Herv. zangver. „Hart en Stem", alsmede de leer lingen van de hoogste klassen der lagere scholen. Onmiddellijk na bovengenoemde uitvoe ring werd in de Acacialaan de optocht ge formeerd van de deelnemende vereenigingen aan de jeugdhulde. Foto Kruyt. Het „kuipsteken" was een groot attractie- nummer tijdens de gisteren te Katwijk Zee gehouden spelen. De Volksspelen. De Jubileumfeesten te Katwijk aan Zee ter eere van H M. de Koningin zijn gisteren met groote opgewektheid voortgezet. Na de overhandiging der gemeentevlag door den burgemeester, trok aller aandacht de stoelendans en het touwtrekken in het weiland in Duinoord, het feestterrein van dezen dag. Tal van meisjes namen aan den stoelendans deel met de daaribij onmisbare muziek van ,.U.N.I." in de geïmproviseerde muziektent op het land. Hierbij verkregen de 1ste prijs G. van Beelen, 2de pr. A. van Duyvenbode, 3de pr. M. van Duyvenbode, 4de pr. L. Reinsent in de eerste ronde. Bij de tweede ronde 1ste pr. A. van Duyn, 2de pr. T. Roesteen, 3de pr. mej. Van Duyn Berkhey, 4de pr. W. van Rijn en in de laatste ronde: 1ste pr. T. van Leeuwen. 2de pr mej. Zwanenburg—v. d. Plas, 3de pr. A. Parievliet, 4<ie pr. T. van Rijn. De mannelijke jeugd beproefde haar krachten bij het touwtrekken, dat veel be langstelling trok. Een aardig gezicht was de hardrijderij met hindernissen per fiets door slagersjongens, bakkersknechts, krui deniers enz. in witte jasjes. Hierbij werden prijzen toegekend aan M. v. d. Marei, L. Guyt. C. Ouwehand, W. Vooys, P. Varkevis- ser en A Bonefaas. Velen scharen zich altijd gaarne om het tobbetjes-steken-spel. Hier kregen prijzen: J, de Wal, C. van Stein, S. Burgerhout en F. de Best. Bij het boegsprietloopen vielen prijzen ten deel aan J. van Leeuwen. A. Haasnoot. J. v. d. Plas, C. Haasnoot. D. Schuitemaker en R. Coorn. Bij de hardrijderij met hindernissen op het losse paard werden als prijswinnaars vermeld: M. Schaap, C. Hoek en A v. Schie. De meisjes, die deelnamen aan het ring steken op fietsen, hadden bijzonder veel werk gemaakt van de versiering met bloe men. Voor den lsten prijs, wat versiering betreft, kwam in aanmerking Corrie Kruyt, voor den 2den prijs Dina Bos en voor den 3den prijs Nellie Lammerse. Wat het ringsteken betreft: lsten pr. verkreeg Corrie Kruyt. 2den pr. Atie Haas noot, 3den pr. Janiïie Haasnoot, 4den pr. Lena v. d. Bent. Hiermee waren de ochtendspelen voorbij. De optocht. Des middags werd een vrije optocht met versierde wagens gehouden, waarvoor veel liefhebberij bestond Een groot aantal wa gens reed mee. Wij noemen o.a. een paar wagens met jongens en meisjes, geheel met Oranje getooid; een mooien oogstwagen; eer. met Tyrolers, en „de vroolijke groep". Voorts een Russische en een Indis<*ie groep, voorstellende haremdames. De K.R.B. kwam voor den dag met een vlet. waarin jongens in badcostuum zaten. Gelukkig voor hen, dat het zonnetje heerlijk scheen! Ook de nieuwe strandwagen met een zieke erop reed mee. Dan waren er voertuigen met musiceerende jongens en meisjes, een met een tiental meisjes als matroosjes verkleed. „Klein maar dapper": ook ont brak niet de muziekauto van den heer H. P. Bloot met een versierde kroon. De win- keliersvereeniging „Altijd Paraat" had op een auto zeer mooi een groote stoomboot nagebootst. De meisjes van „Wees een Zegen" en ,J)e Vierboet" ontbraken niet, evenmin als een aantal Sohotsclie Hoog landers. Abessynië was vertegenwoordigd door „Ras Kikeboe en zijn trawanten". Sneeuwwitje met de 7 dwergen werden aanschouwelijk voorgesteld; ook was er een klein kaboutérwagentje. Verder zagen wij nog „Het huishouden van Jan Steen", een „Oud Katwijk", een boerenfamilie, de Drie hoeksmeisjes, de versierde meisjesfietsen en nog enkele versierde wagens. Ten slotte was er nog een troep Indianen te paard. Het was een lange optocht, die voorafge gaan werd door politie te paard met den inspecteur mr. R. Warmoltz. de muziek van „U.N.I." en het bestuur van de Oranje- vereeniging in twee open rijtuigen. De stoet werd besloten met muziek van ..Con cordia" en politie te paard. Deze mooie, lange optocht trok natuur lijk veel belangstelling. Ruitersportdemonstraties. Groote aandacht verwierven ook de de monstraties te paard door de Landelijke Rijver. „Koningin Emma" te Wassenaar. Dertien ruiters, waaronder twee dames, hebben de menigte eenige uren bezigge houden met hun fraaie ruitersport-presta ties. Zeer amusant en bezienswaardig was de stoelendans. De Lichtstoet. Des avonds werd bij de muziek vroolijk in het weiland gehost. Om half 9 werd de lichtstoet geformeerd. Het was vrijwel de zelfde optocht van den middag, maar nu waren tallooee wagens met lampions of electrische lampjes verlioht. Wéér ging het door het geheele dorp. Tooverachtig lieten al de straten zich aanzien met de ver lichting der duizenden lampions. Des avonds om half 11 werd een prachtig vuurwerk afgestoken. Het was tweemaal zoo groot als anders, met vele mooie stuk ken. Ten slotte lichtte het „Leve de Ko ningin" op. In dichte rijen achtereen stond men op het weiland, in alle straten en paden in Duinoord. De huizen, ja soms zelfs de daken, waren geheel bezet. Katwijk aan Zee heeft op grootsche en waardige wijze het 40-jarig jubileum van de Koningin gevierd. En zooals velen zich nog het Kroningsjaar 1898 herinneren, zoo zullen velen nog jarenlang aan het Jubi leumjaar 1938 terugdenken. Foto Kruyt. Hierboven een aardige wagen, voorstellende een „Boerenfamilie" in den fraaier optocht, die gisteren door de Katwijksohe straten trok. In den tuin van het gemeentehuis werd de burgemeester toegesproken door den voorzitter der feestcommissie den heer A. J. v. d. Wijngaard. Na het beantwoorden dezer toespraak overhandigde de burge- 1 meester de gemeentevlag aan de deputatie 1 welke was afgevaardigd naar het te brengen huldebetoon aan H. M. de Koningin te Amsterdam. De stoet trok weer naar de Acacialaan waar zij werd ontbonden. De volksspelen werden gehouden op het gemeentelijk sportterrein in „De Munnik". De optocht. Het belangrijkste van het geheele pro gramma was de Nationaal-Historische en Allegorische optocht. Voor de opstelling hiervan hadden de heer P. Vromestein en het kinderhuis „Voordorp" welwillend ge bouwen en terreinen ter beschikking ge steld. Deze vormden samen een uitstekende gelegenheid om den optocht keurig in elkaar te zetten. De organisatie was in goede han den. Aan het hoofd van den stoet reden de burgemeester en de voorz. der feestcommis sie met hun echtgenooten, voorts de leden van het eere-comité en eenige leden van de feestcommissie. Hierna volgde het histo rische gedeelte bestaande uit de groepen „Frederik Hendrik" en „Pieter van der Does". De groep van „Frederik Hendrik" bestond naast de hoofdpersoon en zijne ge malin uit vele belangrijke personages, wier uniformen en costumes een kleurigen aan blik boden. Een schuttersvendel en een oranjevendel behoorden eveneens tot deze groep. Pieter v. d. Does, de Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland gedurende het laatst van de 16e eeuw. was behalve door enkele andere personen, omgeven van de toenmalige hoogheemraden van Rijnland. Het Allegorisch gedeelte werd gevormd door: I. de bruidstoet van Kloris en Roosje. Het bruidspaar alsmede Thomasvaer en Pieternel waren gezeten in fraai versierde tilbury's. Een talrijke schare bruiloftsgasten volgde, deels in versierde boerenwagens, deels te voet. II. een praalwagen „De oogst", waarop Ceres, de Godin van de Landbouw, omge ven door zingende en bloemen strooiende kinderen; in. een praalwagen, waarop de Neder- landsche Maagd, omgeven door de elf pro vinciën. Beide praalwagens werden getrokken door een bespanning van het 6e Reg. Veld artillerie te Leiden, hetwelk ook trouwens het grootste deel der andere gebezigde paarden ter beschikking had gesteld. Vooral in de omgeving van de Spanjaards- brug was een groote belangstelling, mee- rendeels gevormd door inwoners van Lei den. Op den terugweg werd bij het gemeente huis gepauzeerd en den burgemeester toe gesproken door iemand zich noemende „De oudste burgemeester des lands". Burge meester Brug beantwoordde deze toespraak, waarop de schare een driewerf „Leve de Koningin" liet volgen. Mevr. Brug ontving een bloemenhulde. Een zelfde hulde viel Pieter van der Does ten deel van de zijde van de Doesbewoners, toen de optocht daar langs trok. De stoet begaf zich vervolgens naar het land van den heer Bot. Op het terrein van opstelling werd tenslotte de stoet ontbon- Overal waar de optocht langs kwam. is hij door de vele toeschouwers hartelijk toe gejuicht. Op sommige plaatsen was het enthousiasme uitbundig. In het centrum der gemeente was de belangstelling enorm. Ook vele bewoners van Leiden en Zoeterwoude (H. R.) waren onder de kijkers. Van de ver siering was door particulieren en buurtver- eenigingen veel werk gemaakt, zoodat hier de fraaie optocht uitstekend tot zijn recht kwam. Dit punt van het programma, waar over wij vele uitingen van waardeering mochten opvangen, is dan ook uitnemend geslaagd. De Chr. Muziekver. „Devote" en de Leidsche Chr. Harm, vereen, zorgden voor dé muzikale opluistering in den stoet. Het avondfeest. Dit werd weer in „De Munnik" gehou den. De Leidsche Chr. Harmonie gaf een populair concert. Ook werd een filmvoor stelling gegeven. De belangstelling was zeer groot en er heerschte een vroolijke stem ming, vooral onder de in dichte rijen om de muziektribune hossende jeugd Vanavond worden de feestelijkheden be sloten met een optocht van de jeugdvere nigingen. die de gemeentevlag aan het Raadhuis terug zullen brengen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13