Indrukken uit Praag SCHUDT UW LEVER WAKKER Het te Partij-congres Neurenberg LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 7 September 193B Een nieuwe faze GEMENGD NIEUWS De proclamatie van den Fuehrer Graaf van Covadonga gedood. Rrandcatastrofe in Japan. in litteken a Opgewondenheid te Brielle. Conflict tusschen burgemeester en inwoners. (Van een apecdalen correspondent"» PRAAG. 6 Sept. Er is een tijd geweest, dat de Sudeten- duitsche Partij, wanneer men er op waag de te zinspelen, dat .zij toch wel zeer nau we betrekkingen met de Rijksduitsche N. S D. A. P. moest hebben, een verontwaardigd gezicht zette. Toen de zinspelingen talrij ker en duidelijker werden, proclameerde de Henleinpartij officieel, niets met Duitschland gemeen te hebben. Maar gis teren sprak een senator der partij op een Bij het laatste denkt men natuurlijk aan eischen betreffende de buitenlandsche po- iitiek: indirect eischt immers ook het pro gramma van Karlsbad koers nemen op Duitschland. De wenken, die men vanuit Berlijn aan Frankrijk gegeven heeft, in dien zin dat Frankrijk toch eigenlijk in Centraal-Europa geen belang had. heeft men in Praag zeer goed verstaan. Doch meer nog dan om Frankrijk zou het bij eventueele eischen ten opzichte van de buitenlandsche politiek gaan om het bond genootschap met Rusland. Kan Praag dit rmE^tfppsf- van nn7Pn führer Hitier" en een met xvuouuiu. xvaii x-iaafe, ui afgevaardigde 4rde Süer Ss Sscherm- P^geven, Juirt op het oogenblik dat Rus beer der Sudetenduitschers, die niet zou dulden, dat hun een ..onrecht" zou worden toegevoegd welk onrecht dan bestond in het beknotten van hun ..recht" om het nazisme te belijden met alle practlsche consequenties van dien. Er is ook een tijd geweest en de eerste valt daar gedeeltelijk mee samen waarin het, van Tsjechoslowaaksch standpunt be zien. bijna ais hoogverraad gold te spre ken over. ja zelfs maar te denken aan bui- 'enlandsche bemoeiing, van welke zijde dan ook. met betrekking tot het probleem der Duitsche nationale minderheid' .In ons eigen huis zullen wij onze zaken zelf weten te regelen", zoo luidde de formuleering. Heden zien wij, hoe een Engelschman, die naar Praag is gekomen op grond van overleg tusschen Tsjecho-Slowaaksch, En- gelsche en Fransche regeering. óók weer in overeenstemming met deze drie. een Tsje cho-Slowaaksch staatsburger verzoekt, den Duitschen rijkskanselier te bezoeken, ten einde van hem orders in ontvangst te ne men voor de verdere gedragingen van de Sudetenduitsche partij tegenover de re geering te Praag. Is er nog een duidelijker illustratie noo- dig om te bewijzen, hoe zeer het zooge naamd interne Tsjecho-Slowaaksche pro bleem een internationaal vraagstuk is ge worden. en hoe passief eigenlijk de rol van de S.D.P. is. om welke alles heet te draaien? Zij is in het huidige stadium slechts werktuig, en met zijn bezoek op den Obersalzburg vervulde Henlein zelf geen andere taak dan die van een ondergeschikt postbode. Het is zeer de vraag, of Hitier eenig overleg met' hem heeft gepleegd. Ze ker. Henlein was wel zes uur op den Berg hof. maar er zijn betrouwbare berichten, dat men hem aan de beraadslagingen van den Führer met Goring. Himmler en Goeb- bels, niet heeft laten deelnemen dat men hem tijdens dit overleg den Berg hof heeft laten zien, en dat zijn eigen lijk onderhoud" met Hitier zich slechts tot enkele minuten zou hebben beperkt. Hij bracht eenvoudig een boodschap van Lord Runciman en mocht instructies voor de P.D.P. mee terug nemen dat was zijn rol en letterlijk geen woord méér. Bij de figuren om wie zich in de nu begonnen nieuwe faze het conflict kristalliseert, vindt men Henlein niet. en onder de machts factoren die zich om hen heen groepeeren. komt de S.DP. pas in de laatste plaats. Door Henlein als boodschapper officieel te ontvangen heeft Hitier diens partij, gezien van Praag uit, gestempeld tot dat soort or ganisaties, waaróp de Führer steeds met den vinger der verachting heeft gewezen tot die „groepen" welke haar lastgeving uit het buitenland betrekken. Het ingrijpen van Hitier aan gene zijde der grens, bijna gelijktijdig met het actief deelnemen van staatspresident Benesj te Praag aan de onderhandelingen met de af gevaardigden der Henlein-partijleiden de nieuwe faze in. Als derde figuur treedt ook nu weer Runciman, als verpersoonlijking van de Eneelsche regeering op. Deze faze onderscheidt zich van alle vorige daar door. dat er bij het conflict, of zeggen wij bij de regeling van het probleem, officieel een derde wordt betrokkenHitier, het geen beduidt, dat hij ook officieele verant woordelijkheid gaat dragen een vast stelling waaraan men in Praag groote waarde hecht. Welke de instructies zijn. die Hitier voor de S.D.P. heeft meegegeven is op het oogenblik. dat wij dit schrijven nog onbe- Kcnd. Noch het zwijgen der autoriteiten, noch de toon van diverse redevoeringen van S.D.P.'ers waarin gezegd wordt dat het programma van Karlsbad ..nog maar een begin" zou zijn, voorspelt veel goeds, en ze kere militaire maatregelen hier en ginder ai evenmin. Zooveel is wel zeker, dat er geen instructie is gegeven, om de onder handelingen te staken. Het is echter ver keerd. hieruit bijzonder optimistische con clusies te willen trekken. Door een verder praten te verbieden, zou Hitier immers de verantwoordelijkheid voor het afbreken der onderhandelingen op zich hebben ge nomen: met dezen ..Zwarten Piet" der schuldvraag wil hij niet blijven ritten. Vandaar liever tegenvoorstellen dat wil zeggen, de andere partij den Zwarten Piet in handen trachten te spelen Tegenvoorstellen, die, wat hun inhoud ook al moge zijn, reeds daarom voor de regeering te Praag zoo moeilijk zijn. omdat de bevolking er vijandig tegenover zal 1 staan. Men kan zich voorstellen, dat een dringend beroep op allen, om toch ook hun bijdrage tot verdediging van den vrede te .eieren door vrede te hebben met óe concessies die de regeering, die de presi dent noodig achtten, niet te vergeefsch zou zijn geweest. Maar dan had het ook con cessies gegolden, die op initiatief van de eigen regeering zouden rijn toegekend. Met de tegenvoorstellen staat het echter an ders daarmee is men aan concessies toe gekomen. die van buiten, door een vreem den. dictatorialen heerscher worden afge perst. En die rijn alles eerder dan gemak kelijk verteerbaar Voor een belangrijk deel komt het ver dere verloop der dingen er thans van af te land een hechten steun ln de wereldcoa- litle tot handhaving van den vrede blijkt en het bovendien de vraag is, of er ooit weer in de toekomst een dergelijke coali tie tot stand kan gebracht? Hier zegt men van neen. Doch niet uitsluitend van dit politiek standpunt bezien. Oók vooral van militair. Nog dezer dagen verklaarde een der voornaamste Tsjechische strategen, gene raal Moravec, dat. Rusland er thans geheel anders voor staat dan in 1914 toen het alleen maar in het Oosten kon opereeren. De noordelijke havens en de spoorlijn langs de Moerman-kust waren thans zooveel ver beterd dat daar, waar vroeger slechts re gimenten konden worden vervracht, nu di visies konden worden verscheept, en dat Rusland sneller troepen naar Frankrijk zou kunnen dirigeeren. dan dit zijn koloniale troepen uit de uithoeken van Afrika zou hebben gemobiliseerd. Langs den zuidelijken weg weer waarborgde de vriendschap met Tuikije, dat immers de Dardanellen weer versterkt had. een transport van Russi sche troepen naar Zuid- Frankrijk. Uit deze bij uitstek officieel-deskundige be schouwing van een vooraanstaand man der generaliteit blijkt dus dat men in Praag Rusland als een bondgenoot van dubbele militaire waarde beschouwt. In het Oosten zoowel als in het Westen zal het luidens deze voorstelling van zaken kunnen ope reeren en twee maanden na het begin van een oorlog zou het tien divisies aan den Rijn hebben staan. Het zou. aldus generaal Moravec. de rol spelen van Amerika in 1914 alleen sneller en doortastender. Deze uiteenzetting, waarvan de juistheid door anderen moet worden beoordeeld, die daartoe bevoegder zijn dan schrijver dezes, schijnt ons in elk geval wel een antwoord te geven op de vraag, of Praag zijn bondge nootschap met Rusland meent te mogen prijsgeven. (Nadruk verboden) ALETRINO ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zUn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, i. 0.76. 2412 nnr Feestelijkheden afgelast wegens kinderverlamming. De burgermeester van Brielle. de heer Coè- lette. (vroeger te Katwijk woonachtigi) heeft eergisteravond alle feesten afgelast} in verband met een geval van kinderver lamming, nadat de inspecteur voor de» volksgezondheid hiertoe geadviseerd had. Per radio-centrale en stadsomroeperl werd het besluit bekend gemaakt, hetgeen voor de inwoners van Brielle een groote teleurstelling beteekende. Gisterochtend te negen uur is een depu tatie naar den burgemeester gegaan, doch men trok onverrich er zake terug. Het* bestuur van de oranje-vereen'ging: en nog eenige andere personen zijn hierna nog bij den burgemeester geweest, om hem te ver zoeken op zijn besluit terug te komen. het_ geen evenmin succes had. Men heeft ver volgens den burgemeester nog verzocht alleen de kinderfeesten te laten vervallen, doch ook dat wilde de burgemeester niet. De teleurstelling der inwoners ver anderde toen in woede. Zij eischten in trekking van het verbod en schoolden samen. De politie moest herhaalde malen ruim baan maken. Eén persoon is in arrest gesteld. De heer collette heeft tenslotte toege zegd. dat de bevolking, wanneer zij zich kalm hield, des avonds, als de kinde ren op bed lagen, een muzikale rond wandeling mocht maken. De straatversieringen zijn urt pro test afgerukt en vertrapt. De burgemeester heeft politie-ver sterking laten aanrukken. zijn motor met matige snelheid op een, uit een zijweg komende auto, ingereden. Deze auto werd bestuurd door den heer de K., eveneens uit Amersfoort. De motor rijder liep een schedelbasisfractuur en in wendige kneuzingen op, terwijl de duo- passagiere, mevr. van de C.-S., uit Voor burg, een aware hersenschudding kreeg. Beide slachtoffers zijn naar het nabij gelegen ziekenhuis „De Lichtenberg" over gebracht waar van B. later is overleden. De motor, welke zwaar beschadigd is, is door de politie in beslag genomen. De auto bekwam slechts lichte schade, terwijl haar bestuurder met den schrik vrijkwam. Groote brand te Borculo. Drie huizen uitgebrand. In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in een perceel in de Hofstraat in Borculo, bewoond door de familie Wierike. Een motorrijder, die omstreeks half drie door de Hofstraat reed, ontdekte den brand. Hij waarschuwde onmiddellijk de bewo ners. waarna ook de brandweer gealar meerd werd. Deze was spoedig ter plaatse. Het vuur had echter reeds een zoo groo- ten omvang aangenomen, dat ook de aan grenzende hulzen: een schoenmakerij en het huis van de familie Van Leeuwen en een drukkerij met woning van de familie Hüskes waren aangetast Het gezin van Van Leeuwen wist rich tijdig in veiligheid te stellen. De familiè Hüskes was afwezig. Met alle kracht werd het vuur bestreden. Men kon echter niet voorkomen, dat de hulzen geheel uitbrandden De brandweer moest zich beperken tot het nathouden van het nabij gelegen win kelpand van de firma Zijlstra en een kap perszaak. Deze panden kregen veel water schade. De schade wordt door verzekering gedekt. motorfiets tegen auto. Een doode en een zwaar gewonde. ,9p den Utrechtscheweg te Amersfoort is gisteren om ongeveer halféén een garage houder, R. W. van B., uit Amersfoort, met onder een auto geraakt. Gisteravond om half elf is op den rijks weg ter hoogte van Hotel „De Witte Ber gen" onder de gemeente Laren (N.H.) een ernstige aanrijding met doodelijken afloop gebeurd. Een tot nog toe onbekende jonge vrouw wilde per flets aldaar dm rijksweg over steken in de richting Hüversum. Zij Het daartoe eerst twee auto's passeeren en laeeft toen vermoedelijk een derde auto. bestuurd door den 42-jarigen heer W. W. uk Arnhem, die in de richting Amersfoort reed, niet opgemerkt Zij werd door de aiato gegrepen, waarbij zij met het hoofd tegen den carburator terecht kwam en vervolgens tegen den grond sloeg. De dood trod onmiddellijk ln. Vermoed wordt, dat de vrouw, die onge veer 28 jaar oud was, te Hilversum woonde en jp. W. v. D. heet. Gisteravond tegen 8 uur ls op den L006- duirtscheweg bij de bioscoop Capitol te Den Haag het 7-jarig meisje T. de V.. wonende aan de LoosduinsChekade. zoodanig door een auto aangereden, dat het met een schedelbreuk en een hersenschudding naar het Roomsch-kathoUeke ziekenhuis aan het Westeinde moest, worden overgebracht. De toestand van het kind was gisteravond laat aeer ernstig. het ongeluk met de tilbury op dek onbewaakten overweg bij hengelo. Wij vernemen, dat het ongeval met een tilbury opder Hengelo gistermorgen om streeks kwart over tien geschiedde. Een losse locomotief reed achterwaarts van Oldenzaal naar Hengelo. Bij den onbe- waakten overweg onder Kletndriene in de zoogenaamde „Norik", een kwartier van Hengelo, reed het rijtuig met één paard bespannen, bestuurd door den 74-jarlgen landbouwer J. Welberg, die met zijn vrouw en hun zesjhrige kleindochter. Anna Weg- horst, een bezoek wilden brengen aan hun schoonzoon in Driene. De heer Welberg heeft de locomotief niet opgemerkt, hoe wel het uiüricht ter plaatse goed is. Het paard bleef ongedeerd. Het rijtuigje echter werd meegesleurd en totaal vernield. De drie ineittenden moeten onmiddellijk zijn gedood. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. kind verdronken. Gistermiddag te ongeveer drie uur ls het zesjarig zoontje van de familie Ron- leltap uit de Veerlaan te Amstelveen bij het spelen in ëen gracht aan de Graaf Ael- brechtlaan gevallen en verdronken. Zijn makkertjes hebben direct hulp geroepen en het kind was spoedig op het droge. Men heeft een uur kunstmatige ademhaling toe gepast, hetgeen echter niet meer mocht baten. Uit Neurenberg wordt nog gemeld: Voor de opening van het congres mar cheerde de Duitsche jeugd langs Hitier. Hess en Baldur von Schirach. Vertegenwoordigers van Italiaansche, Japansche en Roemeen- sche jeugdorganisaties en een groote reeks persoonlijkheden woonden den optocht bij. De opening van het partij-congres zelf werd op de traditioneele plechtige wijze vol trokken. Rudolf Hess noemde dit congres in een toespraak het congres van den eer sten groot-Duitschen partijdag. Vervolgens las de stafchef der S.A., Lutze, de namen der voor de beweging gevallenen voor. waarbij hij o.m. herdacht degenen, die in Oostenrijk het leven lieten. Hess begroette vervolgens de binnen- en buitenlandsche gasten, waarbij hij mededeelde, dat Hitier besloten heeft, dat dit congres den naam „partijdag van groot-Duitschland" zal dragen. Hess zeïde dank aan degenen, die mede- gestreden hadden voor de bevrijding van Oostenrijk en richtte begroetingswoorden tot Hitier. Na nog een korte begroetingstoespraak van Streöcher las gouwleider Wagner uit Muenchen de reeds in het kort vermelde pro clamatie van Hitier voor. In deze proclamatie zegt de Fuehrer o.a.: ..Eenige weken geleden heeft een Engel- sche kranst geschreven, dat ik den wensch koesterde, met eenige staten op verschil lend gebied een pact te sluiten, daar ik an ders dit jaar niet voor den partijdag zou HHPH kunnen treden. Ik had en heb ook thans hangen, in hoeverre de tegenvoorstellen in dit voornemen niet. het kader zullen gewrongen worden, waar aan men zich heeft gezegd te willen hou den en waarvan de eren^en reeds zoo ruim mogelijk zijn eerrokken. Met andere woor den, of deze tegenvoorstel1 en niet veel meer dan een correctie beduiden van het geen binnen dit kader besloten ligt, dan wel of zij daar buiten vallen. Ik veirschijn niet voor u met een pact, doch niet de zeven nieuwe Duitsche gouwen van mijn eigen vaderland. Het is groob-Duitschland, dat in deze dagen voor he* eerst te Neurenberg verschijnt. In poflitiek opzicht kan de nieuwbouw der beweging in Ostmark voor het be langrijkste deel voltooid geacht worden. In economisch opzicht zal de inschake ling in den grooten kringloop en in het ge weldige rhythme van het Duitsche leven snelle vorderingen maken. Reeds aan het einde van het volgend jaar zal de crisis der werkloosheid ook in de Ostmark van het rijk volkomen overwonnen zijn. Op het oogenblik hebben wij in wer kelijkheid slechts met. twee economische zorgen te kampen: het gebrek aan ar beidskrachten en speciaal aan ge schoolde industrie-arbeiders en het ge brek aan arbeiders op het platteland. Wij willen echter gaarne deze zwakte van het gebrek aan arbeidskrachten verdragen en aan de democratieën de kracht der werkloosheid overlaten. Wanneer ik in het gebrek aan arbeids krachten de eenige economische zorg zie. dan hebben wij dit aan twee feiten te dan ken: door de genade van den Heere God is ons dit jaar eindelijk een overvloedige oogst geschonken. Door de krachtige maatregelen van onzen partijgenoot Goering is het ons mogelijk geworden, ondanks de mislukte oogsten in de afgeloopen jaren, met een groote reserve het nieuwe jaar aan te van gen. Wij zullen voor jaren van iedere zorg over de voedselvoorziening ontheven zijn. Desondanks moeten wij spaarzaam blijven. Het Duitsche volk is, dank zij het werk van onze vijanden, zij het ook op smartelijke ^den gebracht wijze, van het waandenkbeeld van een zoo -- - or-aen- 8eDracht. liteit de steeds gelijke koopkracht waar borgt, namelijk: de stijgende productie. Terwijl terzelfdiertijd in de democratieën de loonen en prijizen elkaar in wilde haast opjagen, de totale producties echter voort durend dalen, vertoont het nationaal-socia- listische "economische leven het beeld van een gestadig toenemende productie en een stabiele valuta. Zoolang de democratische staatslie den, in plaats van zich om hun eigen productie te bekommeren en hun eigen economische leven in orde te brengen, in algemeene phrasen, deels van leeren den, deels van critiseerenden inhoud, met de autoritaire staten redetwisten, doen zij niets voor den wederopbouw van de zoogenaamde „wereldeconomie" en in het bijzonder den wereldhandel, doch zij benadeden deze. Duitschland is, dank zij zijn voortdurend toenemende productie, niet slechts een steeds grootere verkooper van zijn eigen, doch ook afnemer van buitenlandsche pro ducten geworden. Evenwel met één beper king: over het algemeen is het Duitsche economische leven zoo opgebouwd, dat het te allen tijde ook geheel onafhankelijk van andere landen op eigen beenen kan staan. De gedachte aan een blokkade van Duitschland kan men reeds als een vol komen ondoeltreffend wapen begraven. In politiek zoowel als in economisch op zicht is de tijd van de isoleering van Duitschland voorbij. Het rijk heeft groote en sterke mogendheden als vrienden ge kregen. Dreigender dan ooit verheft zich over deze wereld het bolsjiwistische gevaar der volksvernietiging. Duizendvoudig zien wij het werk van den Joodschen verwekker van deze wereldpest. Ik mag hier wel zeggen, hoe innig geluk kig wij zijn, dat nog een groote Europeesche mogendheid onze meening op grond van eigen ervaringen deelt, wij verheugen ons over deze gemeenschappelijke meening en houding in alle actueele vitale vraagstuk ken. waardoor wij in deze wereld van on verstand en vernietiging, ook van mensche- lijk standpunt bezien, steeds nader tot el- DE TENTOONSTELLING BOENDERMAKER. In de Lakenhal. Nu de tentoonstelling van schilderijen uit rt. collectle-Boendermaker ln de Lakenhal 1., voordeele van het Leidsche Carillon-comité nn. met enkele weken is verlengd en vele stade, nooten deze nog zullen willen bezoeken void.: Ik gaarne aan het verzoek van het Comité om hen met een enkel woord op te wekken 'n. v een bezoek vooral niet te verzuimen. Er bestaat ln ons land geen particuliere vpr zameling van Hollandsche schilderkunst uit d^ laatste drie decennia, zoo groot en veelziidta als die van Boendermaker. Uit die rilke v.J zameling ls voor Lelden een keuze gedaan welke van dien rijkdom zoo goed mogelijk een beeld geeft. Maar zt) geeft ook een beeld van den man, die Plet Boendermaker is: een geest driftig beminnaar van de beeldende kunst en tegelijk een man met een nuchter-Hollandvh verstand dat uitersten afwijst. De kortstondige mode-grillen van de schilderkunst vindt men in zijn collectie met. Nog altijd zijn er Hollandsche meesters dip voor ons het landschap, de figuur, het stiileven oproepen zóo dat wij worden getild naar hun hoogte van zien en ons kleine leekendom ver geten. Zij zetten onze groote tradities voort met eigen kracht, zonder slaafsche navolging van een verleden, dat onherroepelijk voorbij ls In de geurige lucht van het hooiland zien wil het zware boerenbedrijf, dat Piet van Wlin- gaerdt ons schildert. In een palet vol fonkelend licht schildert Jan Sluyters den stichter dezer collectie en zijn vrouw, die voor zooveel schil ders als een moeder is geweest en nog is Len Gestel geeft de kracht en de tcederheid van zijn groote geteekende figuren uit het Beiersche woud zulk teekenen is zeldzaamVan Blaaderen. te vroeg gestorven en te weinig ge waardeerd. bewonderen wij hier ln een van zlln groote Bretonsche havengezichten met het prachtige rood van de kleeren der visschers tegen de smaragdgroene zee. Plet Wlegman's groote doek, het kerkhof In Thorn onder de sneeuw een symphonie van wit en parelgrijs ls een beeld uit het kleine Limburgsche stadje waar hi] eens woonde. Een der mooiste werken van zijn broer Mathieu Wiegman ls het groote stilleven, dat hier hangt Slechts enkelen kan lk hier noemen. Er Is meer. maar de tentoonstelling ls beknopt en daarom zoo rustig te zien. Het ls een kleine, tijdelijke oase van schoonheid ln onze stad Zll toont ons de schoonheid van het kleine Holland wnJ"'? gr00te tradities voortzet, ook ln de schilderkunst. J. ST.4GTER. BUITENLANDSCH GEMENGD. Bij autoongeval. De graaf van Covadonga, oudste zoon van den vroegeren koning van Spanje, Alfons Xül, heeft gisteren in de buurt van Miami (Florida) een auto-ongeluk gehad, aan welks gevolgen hij is over leden. De graaf van Covadonga had 's nachts een club te Miami verlaten in gezelschap van een jongedame, Mildred Gaydon ZIJ vertrokken per auto. Toen voor een vracht auto moest worden uitgeweken, verloor mejuffrouw Gaydon, die stuurde, de macht over het .stuur, met het gevolg, dat de auto tegen een telegraafpaal reed. De graaf, die naar men weet, aan een chronische bloed ziekte lijdt, kreeg verwondingen aan het hoofd en brak zijn rechterbeen. De dokter, die eenigen tijd nadat het ongeluk had plaategevonden, den graaf hulp verleende, heeft door het toedienen van zuurstof nog getracht het leven te be houden. De secretaris van den graaf die aan het sterfbed was verklaarde dat het stoffelijk hulsel mogelijk naar Spanje zal worden vervoerd om te worden bijgezet. Ex-koning Alfons en zijn gemalin zijn tele grafisch op de hoogte gebracht. Mejuf frouw Gaydon werd na ondervraagd te zijn weer in vrijheid gesteld. Volgens een ander bericht zou zij echter weer gearresteerd zijn. De dood van den graaf is negen uur na het ongeluk gevolgd. De prins werd 10 Mei 1907 geboren. Hij was steeds zwak van constitutie. April 1931 vluchtte hij met de koninklijke familie uit Spanje. Afstand doende van zijn rechten van kroonprins huwde hij in 1933 tegen den zin zijner ouders met een Cubaansche. Hij kreeg toen den titel van graaf van Covadonga. Sinds 1934 leefde het paar gescheiden, zij het niet wettelijk gescheiden. Half dorp in asch; honderd dooden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is od het schiereiland Noto, aan de West zijde van Centraal-Japan, een geweidie* brand uitgebroken, die half MimlmacW, een belangrijk v 1 sscherijeentnim verwoest en honderd dooden eeëlscht heeft. Het vuur heeft ongeveer 1500 van de 3300 hulzen in asch gelegd. Tengevolge van den brand zijn 7000 men sehen dakloos geworden. Hitler besloot met dank te zeggen aan vahita>dée{ecnigemgehjkereale 'dekS^I ft geven, die als I -iksgenoofen KABEL VAN BERGSPOOR GEBROKEN Nabij Neira in het departement Caldas in Columbia is de kabel van een kabelberg spoor gebroken, tengevolge waarvan ver scheidene wagens in de diepte stortten. Vijf personen vonden daarbij den dood, verscheidene werden gewond. TIJDSCHRIFTEN. R.K. Bouwblad. In het R.K. Bouwblad tref ten wij een be schouwing aan over „De grondbeginselen aer Nederlandsche monumentenzorg en de kritiek door Frans Vermeulen, met een antwoord daarop van den heer Tullema. 9—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10