LEIDSCH DAGBLAD - Tweede B!sd Zaterdag 3 September 1938 F inancieel-Economisch Weekoverzicht Invloed van de politiek KERK- EN SCHOOLNEEUWS Dollar en pond en de graanhandel WEERBERICHT. LUCHTVAART Feesten op Ypenburg. AGENDA MUSEA. Waar politiek heerscht. verdwijnt de eco nomie in het niet, vrees regeert. De voort durend gunstige berichten uit Amerika's bedrijfsleven hebben het in den aanvang dezer week weer geheel moeten afleggen tegen den invloed van het mldden-Euro- peesche sabelgerinkel. Toch schijnen de beurzen hetzij min of meer immuun te zijn geworden voor de angstaanjaglng. het zii wel terdege in te zien, dat de Tsjechi sche soep niet zoo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend. Van eenige can ek op de effectenbeurzen is geen sprake Men verliest het- hoofd niet en beperkt zich slechts tot het uiterste in het aangaan van nieuwe verplichtingen over een lan gere periode. Zoo is de beurshandel haast volkomen dood en de Amsterdamsche com- missionnairs in effecten bijten weer op een houtje. De technische positie op de beurzen is echter sterk en mochten binnenkort de onweerswolken, die thans nog bo ven Europa hangen afdrijven, dan staat niets een opleving van den beurs handel en een haussebeweging in den weg; integendeel, dan is het te vree zen, dat de weegschaal weer te veel naar den anderen kant zal doorslaan en de ontzaglijke hoeveelheden liquide gehouden althans in vaste rente dra gende papieren belegd geld haast-je- rep-je toevlucht zullen zoeken op de aandeelenmarkt, waardoor de koersen buiten alle redelijke verhoudingen zou den stijgen. Het klinkt wellicht, vreemd, dit toekomst beeld in dezen tijd van stagnatie voor oogen te tooveren, doch wit gelooven niet, dat het geheel een fata morgana is. Hebben de effectenbeurzen een zeer be hoorlijken weerstand getoond tegen de funeste invloeden, die er van de interna tionale politiek uitgaan, de wisselmarkt is roeriger geweest. Het internationale vlucht- kapitaal is nu eenmaal uit den aard der zaak mobieler bezit dan effectenbezit: het is als een emigrant, die nergens, rust vindt en voortdurend op den loer moet liggen om het veege lijf elders te bergen. Het veiligste toevluchtsoord, bezien van politiek zoowel als van economisch standpunt, zijn thans ongetwijfeld de Vereenigde Staten en de dollar. Vandaar dat een zeer sterke vraag naaT dollars de wisselmarkt heeft beheerscht. hetgeen weer voornamelijk tot uiting is gekomen in een sterke daling van het pond tegenover den dollar Men heeft er grooten ophef van gem aak', dat het pond voor het eerst sinds Mei 1935 met het grootste gemak beneden de oude pariteit van 4.86 2/3 is gedaald. Wij begrijpen dien ophef niet; wij hebben er vroeger reeds op gewezen, dat aan die oude pariteit niet de minste waarde meer mag worden ge hecht, aangezien de economische en fi- nancieele basis, waarop zij berustte, sinds dien geheel is gewijzigd. De ongunstige ontwikkeling van den handel van Enge land en van het sterlingbloc in zijn geheel vormt in dit opzicht een wel zeer voor namen factor en beheerscht naar onze meening de dollar-pond-verhouding Daarnaast werken op het oogenblik nor male seizoeninvloeden aankoopen door het buitenland uit groote Amerikaansche graan- en katoenoogsten) er toe mede, een druk naar boven tegen den dollar en een druk omlaag od het pond uit te oefe nen. Als derde factor noemen wij de baisse-speculatie tegen het pond. die. nu de oude pariteit is overschreden, nog wel Barometerstands Gistermiddag 2 uur 766, Hedenmorgen 9 uur: 769. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorin. 12 gr. C. «eQGWATBft-Tl.fDEN TE KATWMK a. 7/EE Voor Zondag. Voorm. te 11.33 uur; nam. te 0.03 uur. Voor Maandag. Voorm. te 12.54 uur; nam. te 1.15 uur. LICH1 OP VOOR FIETSERS e.*. Zaterdag van 8.16 uur n.m. tot 5.44 uur v.m. Zondag 8.14 uur n.m. tot 5.46 uur v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 3 September: op 16.11 uur. 4 September: op 16.49 uur; onder 0.41 uur. in hevigheid zal toenemen. Als klap op den vuurpijl kwam daar thans de kapitaalvlucht uit Europa die in hoofdzaak haar weg via Londen neem en die den druk op het pond nog intensiever heeft gemaakt. Men kan redelijkerwijze verwachten, dat de laatst genoemde factor een tijdelijk karakter zal dragen en bii een terugkeer van het ver trouwen in Europa zijn invloed volkomen zal verliezen. De andere drie factoren en vooral de eerstgenoemde zijn ongetwijfeld van langduriger aard. Vandaar dan ook dat de Engelsche autoriteiten bij de verdedi ging van het pond zoo weinig actief optre den en de barrière der oude pariteit crae- tis:h n et hebben verdedigd. Zii z en waar schijnlijk vo' komen terecht, de daling van het pond als een beweging od langeren termijn, waartegen het doelloos zou zijn zich met opoffering van gToote hoeveel heden goud te verzetten. Wii mogen dan ook voorloop!» een aanhouden van de zwakke tendentie van het pond verwach t-en Gelukkig zal die zwakte evenwel ver minderen. naarmate de rust in Europa terugkeert, de seizoenaankoonen van graan i en katoen afnemen en naarmate het groote oogenbUk aanbreek waarop het veelom vattend Britsch—Amerikaansch handels- verdrag zal worden gepubliceerd en daar mede de mogelijkheid van een gunstiger wending in de handelsbalans der sterling- landen zal worden gschapen. 1 Men kan niet ontkennen dat de daling van het pond practisch een nieuwe in breuk beteekent op het Drielanden Accoord van 1936 na de eerste inbreuk van de depreciatie van den franc. Het doel van net Accoord was immers, een zoo groot mogelijk evenwicht te handhaven tusschen de voornaamste valuta's. Wij mogen waar- *Lnll beweren- dat. d't. evenwicht is be reikt. Toch mag men hieruit niet conclu deren. dat de daling van het pond door de Vereenigde Staten als een aanleiding zou kunnen worden beschouwd, het Drie- anden Accoord formeel op te zegden. De staten /«Hen ongetwijfeld de moeilijkheden begrijpen, waarmede En<»e- land te kampen heeft. Het. is moeilijk te fntkennen dat he- Dond overgewaardeerd itr, men nie' kan verwach ten, dat Enge and zijn toevlucht zal nemen tot de twee alternatieven van depreciatie: goudver hes en deflatie. De positie, die de gulden tegenover deze gebeurtenissen inneemt, laat aan klaarheid veel te wcnschen over. Volgt de gulden nu het pond of niet? Een antwoord op deze vraag is niet te geven. Wij zien hoe het Nederlandsche Egalisa- tiefonds de ponddaJing feitelijk slechts pro forma tracht tegen te houden, door zoo nu en dan de ..peg" te verlagen en af en toe ook aankoopen op dezen koers te verrich ten, terwijl het bij een stijging van het pond werkloos toeziet. Uit de geheele poli tiek van het Fonds blijkt dat op het oogen blik geweifeld wordt tusschen adhaesie aan het pond en adhaesie aan den dollar: „entre ces deux son coeur balance" De vlucht van Internationaal kapitaal uit den gulden heeft natuurlijk ook ons ruilmiddel onder depressie gebracht, doch van eenlgs- zms ernstigen aard is deze druk niet ge weest Zoo hebben de geldmarkt en de ka pitaalmarkt nog niets van haar ruimte en overvloed verloren. Het Beleggersfront is nog steeds actief en oefent ongetwijfeld een aanzienlijken invloed op de kapitaal markt uit, in dier voege, dat voorloopig van een 3 pet. rentestandaard nog geen sprake zal kunnen zijn. Wel heeft het Front zijn voorwaarden tot deelneming iets verzacht, door zijn leden toe te staan, op nieuwe 31/4 a pari uitgegeven leeningen in te schrijven, ook wanneer zij een looptijd bo ven de tien jaar hebben. Toch wordt er hier en daar gefluisterd, dat het Front niet meer zoo hecht is als eenige maanden ge leden. Er zijn onder de leden tal van kleine broeders, dien het onbelegd laten van be langrijke fondsen hoe langer hoe moeilijker wordt. Zij zijn nog wel niet van het Front losgebroken, doch de mogelijkheid is toch aanwezig, dat zij eerlang een wat onaf hankelijker politiek: zullen moeten gaan voeren en hierin ligt naar onze meening een zeer groot potentieel gevaar voor de toekomstige doeltreffendheid van het Front. De gebeurtenissen op de Rotterdamsche graanmarkt, die wij de vorige week hebben afgeschilderd, hebben nog niet tot een op lossing van het conflict betreffende de monopolieheffingen op gTanen geleid. Toch gelooven wij, dat de onderhande lingen tusschen de betrokken partijen bin nenkort wel resultaten zullen opleveren. Hoewel wij ons geheel scharen achter de graanhandelaars, mogen wij echter tege lijkertijd niet over het hoofd zien, dat de regeering het lang niet gemakkelijk heeft bij de vaststelling van haar graanpolltiek. De wereldmarktprijs van graan immers is sterk dalend als gevolg van de haast onge kend overvloedige oogsten, die dit jaar op de wereldmarkt zullen worden gegooid. Onbedachte uitbreiding van het tarwe-areaal en begunstiging van de zijde van moeder Natuur hebben de Amerikaansche en Canadeesche oog sten sterk doen aanzwellen. Ook uit de andere oogatlanden van het Noor delijk en Zuidelijk halfrond komen zeer gunstige, oogstberichten, zoodat men dit. jaar met een waarschijnlijk nog nimmer geëvenaard exportsurplus te rekenen zal hebben. Elk exportland zal natuurlijk trachten, zijn eigen surplus op de een of andere wijze de markt op te dringen. Zoo zullen de Ver eenigde Staten waarschijnlijk een export subsidie in het leven roepen, ten einde al dus een fictieve markt voor hun graan te scheppen. Niet alleen wordt door zulk een j In het kader der feesten ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, werd gisteren onder auspiciën van het Comité tot Luisterrijke Viering op het vliegveld Ypen burg een luchtvaartfeest gehouden, waaraan de Nederlandsche luchtvaart in al haar ge ledingen haar medewerking verleende. Dit be- teekende. dat op het vliegveld militairen,de K.L.M. en sportvliegers aanwezig waren. De feesten begonnen om tien uur met een demonstratie met modelvliegtuigen door de prijswinnaars van de grooi.e vóór-wedstrijden, I wcike eergisteren door de centrale Jeugdcom- missie van de Kon .Ned. Vereeniging voor Luchtvaart op Ypenburg werden georganiseerd. Om twee uur waren alle terrassen van het stationsgebouw stampvol belangstellenden en ook de langere randen rond het veld waren totaal uitverkocht, zoodat verschillende laat komers moesten worden afgewezen. Nadat alle toestellen hun plaatsen hadden ingenomen, volgde een demonstratie van het schoolvliegtulg. type S 9. door de N. V. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker, terwijl daarop Koolhoven zijn nieuwe, pijlsnelle jachtvliegtuig liet voorvllegen. Hierna was de beurt aan de K.L.M., welke een demonstratie gaf met het Stearman-Hammond-vliegtulg Deze machine is voorzien van een neuswiel. en de K.L.M.- piloten hebben met dit toestel getraind om er- varing op te doen in het besturen van groote machines, welke in de toekomst eveneens met neuswielen worden uitgerust. Inmiddels was men op het middenveld, dat gedeeltelijk met roode vlaggen was afgezet, begonnen met het vullen van den ballon ..Hop man". welke daarna onder commando van den luitenant F. L. M. Foquin de Grave opsteeg. Na de Opstijging van den ballon werd door ae jachtvliegtuig-afdeeling van de militaire luchtvaart een demonstratie gegeven in esca- drillevllegsn. terwijl intusschen het Ned. Insti tuut voor zweefvliegen demonstreerde met het opsleenen van twee zweefvliegtuigen. De in structeur van de nationale luchtvaartschool, de heer Sipkes. vloog met het stuntvliegtuig Lam- bach 2 en gedurende deze kunstvlucht was het de beurt aan den marine-luchtvaartdienst, welke on voortreffelijke wijze in escadrille verschillende oefeningen uitoefende. Het slot van den middag werd gevormd door crazy flying door een instructeur van de M.L.S.. af gewisseld met demonstraties van de Fokker T. 5 en de Fokker D 21, terwijl de vrijwillige organi satie sportvliegers met parachutes op vast gestelde doelen wierpen. Gedurende den ge- heelen dae werden door de K.L.M. met een Douglas DC 3 rondvluchten gemaakt boven de Residentie. Scheveningen en Omstreken. RONDVLUCHT VAN POOLSCHE VLIEGERS OVER EEN GEDEELTE VAN EUROPA. Gedurende de tweede helft van September zal een aantal Poolsche vliegtuigen een rond vlucht maken boven een gedeelte van Europa, waarbij ook een bezoek aan ons land zal wor den gebracht. Deze vlucht is georganiseerd door de Warschau Aero Club in samenwerking met de Union Universitaire Polonaise d'Entente Internatianale Liga De rondvlucht, welke Baltische Raid" ge noemd wordt, voert de vliegers eerst over de Baltische landen en Scandinavië, waarna de vliegers van 16 tot 18 September op Ypenburg verblijven. Via België wordt dan de terugtocVit naar Polen ondernomen. Elf toestellen nemen aan deze rondvlucht deel en wel zeven motorvliegtuigen, óén motor- zweefvliegtuig. één zweef-acrobatiekvliegtuig en twee sleepzweeftoestellen. Op 16 September 1 komen de machines op Ypenburg aan. waar Zaterdagmiddag 17 September demonstraties zullen worden gegeven. Zondag 13 September vliegen de Polen dobr naar België. „Waarom bent u met uw buitenhuisje nog duurder dan uw overbuurman?" „Bekijk dan eens het uitzicht, dat u hier hebt en dan dat, wat hij van daar uit heeft! subsidie de wereldmarkt nog verder gedes organiseerd. doch, al verschaft men, ten koste van de eigen belastingbetalers, den boerenstand tijdelijke verlichting, op den langen duur gezien is deze methode funest, omdat zij. evenals dit bij onproductieve werkverschaffing het geval is, een volko men kunstmatige markt in het leven roept en represailles van het buitenland uitlokt. Tenzij de natuur in het Zuidelijk Halfrond nog te elfder ure misoogsten mocht te weegbrengen, ziet het er voor de tarwe- markt droevig uit en zal de consument of belastingbetaler in alle landen, waar de binnenlandsche tarwebouw wordt onder steund, een steeds grooter wordende marge tusschen wereldmarktprijs en „redelijken prijs" moeten betalen. Een gunstiger beeld vertoont de rubber- markt. De rubberprijs is als gevolg van de zeer drastische productiebeperking, een ietwat toegenomen verbruik en speculatie uit hoofd van nog betere verbruiksver- wachtingen in de Vereenigde Staten weer tot ruim 8 d. per 1 b. gestegen, tegen een laagterecord voor dit jaar van 5 d. Op deze prijsbasis kunnen de meeste ondernemin gen weer met een kleine winst werken, hoewel niet mag worden vergeten, dat zij minder dan de helft harer standaard productie mogen uitvoeren, hetgeen dus haar omzet practisch halveert en den kostprijs omgeslagen over de geheele pro ductie doet toenemen. Op 12 September zal het Internationaal Rubber Regelings- Comité moeten beslissen, welk uitvoerper- centage voor het vierde kwartaal zal gel den. De beslissing zal moeilijk zijn, omdat de ontwikkeling van het Amerikaansche verbruik zich nog niet scherp afteekent Het zou ons echter niet verwonderen, in dien het Comité een eerste poging zou aan wenden om de restrictieschroef Iets losser te draai', n en het uitvoerpereentage van 45 op 50 pet. zou vprhoogen. (Nadruk verboden). PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 4 EN MAANDAG 5 SEPT. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf (Herdenkingsdienst H.M.). ds. Ten Cate. Eglise Wallonne: dix heures et demie (culte spécial) Mr. E. Mahieue pasteur a Delft Evang. Luth. Gem.: Voorm. hglfelf, ds. Mak kink. Hooglandsche Kerk: Voorm. halfelf (jeugd dienst). ds. Punselle. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, dr. J. C. A. Fetter van Den Haag. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Vcorm. hMfelf. dr. Boerscma. Vrtjz. Kinderkerk (Gerecht 10)Nam. half- één. dr. Boersema. Vrye Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): voorm. halfelf (herdenkingsdienst). Gez. H. Mis. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk Dorp: Voorm. 10 uur. ds. Alkema; nam. 6 uur. ds. Van der Linde. Ned. Herv. Kerk Oost: Voorm. 10 uur, ds. Van der Linde: nam. 6 uur, ds. Alkema. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, prof. J. W. Geels van Apeldoorn. Aarlanclcrvcen Ned. Herv. Kerk: voorm. halfelf en nam. 4 uur. ds. v Beusekom. Geref. Kerk: voorm. halfelf iH A.) en nam. halfacht <H. A. en dankz.) ds. Moolhuizen. Alphen a. d. Rijn Ncd Herv. Kerk (Juliana- straat)voorm. 10 uur. ds. Stehouwer: nam. halfzeven, ds. Scheers. Hulpkerk Gouwsluis: nam. halfzeven ds. Ste houwer. Ned. Herv Kerk Oudshoornscheweg)voorm. halfelf, dr. Cannegleter <H. D.). Evangelisatie (Hooftstr.) voorm. 10 uur en nam. halfzeven de heer Dekker. Geref. Kerk Hooftstr.voorm .10 urn- en nam. halfzeven, ds. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat) voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Molenaar van Rotterdam. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): voorm. 10 uur. ds. Mulder: nam. 6 uur. ds. Bosch. Geref. Kerk (de Ruiterstr.): voorm. 10 uur. ds. Bosch: nam. 6 uur. ds. Mulder. Lokaal van Mandersloostraat: voorm. half- tlen en nam. 6 uur, de heer Zwoferlnk v. Eder- veen. Martha-Stichting: voorm. 10 uur ds. Meijer. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: 10 u. v.m. en halfzeven nam., ds. Klüsener. Geref. Kerk: 10 uur voorm. en nam. half zeven. ds. Dam. Geref. Gem.: 10 uur voorm. en halfzeven nam., leesdienst. Ev.-Luth. Kerk: 10 uur voorm. ds. W. J. Manger van Tiel; Md nam. 7'4 uur. ds. H. C. Zwahler van Zeist (Wijdingsdienst Regeerings jubileum). Evangelisatiekring ..Bodegraven": "Nam. 8 uur. Tentsamenkomst. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Md. nam. 8 u. (herdenkingsdienst), ds. Jacobs. Geref. Kerk: Md. nam. 8 uur (herdenkings dienst). ds. Petersen. Remonstr. Kerk: Md. nam. *7 (herdenkings dienst), ds. Hoenderdaal en ds. Thomson. Chr. Gernf. Kerk: Md. nam. 8 uur (herden kingsdienst). ds. Kleisen. Hlllcgom Ned. Herv. Kerk voorm. 10 en Md. nam. 8 uur (herdenkingsdienst), ds. Eer- hard. Geref. Kerk: voorm. 10 uur. herdenkingsdienst; nam. 5 uur. ds. van Loo van Rijnsburg. Chr. Geref. Kerk:4voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Hendriksen. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. Ingwersen. Geref. Gém. «Remisestr.)voorm. 10 en nam. 5 uur. leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.en nam. halfzeven, ds. Van Blnsbergcn; Md. nam. 8 uur (herdenkings dienst). ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf. de heer Zandee. cand. te Leiden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. half acht, ds. Aalders. Lisse Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Tichelaar; nam. 5 uur. de heer Siderius. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponsteln. Geref. Gem.: voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud-Geref. Gem.: voorm. halftien en nam. halfdrie. leesdienst. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u„ ds. Brink; Md. nam. halfacht (herdenkings dienst). ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Speelman: Md. nam. 6 3/4 uur (herdenkings dienst). ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer Van ScherpenzeelMd. nam. halfacht, (Herdenkingsdienst), de heer Van Scherpen zeel. Noordwijk-Binncn Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en nam. 5 uur. ds. Cupedo. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer Nieuwkoop van Rijnsburg. Geref. Kerk in H. V.: voorm. 10 uur. ds. Kroon. Noordwükerhout Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur. ds. Kiehl van Hazerswoude. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 101/4 uur. ds. Streefland. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, dr. G J. Stree- der van Leiderdorp: nam. 5 uur, dS. Jansen Schoonhoven. Ver. van Vrijz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk): Voorm. halfelf. ds. A. van der Heide van Voorburg; Md. nam. 8 uur (herdenkings dienst), dr. Boersema. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: voorm. halfelf. ds. Geerling: Md.nam. 8 uur (herden kingsdienst) ds. Geerling. Geref. Kerk: voorm. halfelf en nam. 5 uur en Md. nam. halfacht (herdenkingsdienst) ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: voorm. halfelf en Md. nam. halfacht (herdenkingsdienst) ds. Heijn. Rijnzatcrwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. H. van Dijk. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 ds. G. Ph. Scheers van Alphen a. d. Rijn: n.m. 5 uur dr. R. B. Evenhuls van Scheveningen. Kerkzaal: v.m. 9.30 ds. van Niftrik, n.m. 4.45 ds. van Niftrik. Ger. Kerk (Rapenburg): v.m. 9.30 ds. van der Loo; nam. 6 uur ds. Joh. Jansen van Kat wijk a. Zee. Ger. Kerk (Voorhouterweg)V.m. 9.30 ds. Jan sen: nam. 6 u. ds. van der Loo. Chr. Ger. Kerk. v.m .9.30 en nam. 5 uur ds. J. de Groot van Meerkerk. Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: voorm. 10 uur en 5 uur: ds. H P. Fortgens. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. P. N. Kruiswijk van Hilversum. Geref. Gem. (Ambachtshuls): 5 uur, leesdienst. Maandag 'sav. 8 uur: Ned. Herv. Gemeente, cis. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: ds. J. C. Houtzagers. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: Md. nam. 8 uur (herdenkingsdienst), ds. Fortgens. Wassenaar Dorpskerk: Md. nam. 8 uur (herdenkingsdienst), ds. Ten Kate en dr. Hon- ders. Stadszaal: Tentoonstelling „Leyds Goedt" 1012%, 1(4—5% en 7—11 uur. Zondag. „Oud-Hortuszicht"Populair Feestconcert Mondharmonica-orkest V.O.P. Nam. 8 uur. Maandag. Stadszaal: Tentoonstelling „Leyds Goedt" 1(45 VS en 7—11 uur. Dinsdag. Stadszaal: Tentoonstelling „Leyds Goedt" 1(4—5(4 en 7—11 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-theater. Stationsweg: dagelijks om 21/4, 5 en 8(s uur. Zondag en Dinsdag 2, 4(4, 7 en 9(4 uur. „Nat. Film 40. Jaren". Trianon-theater, Breestraat: dagelijks 21/4 en 81/4 uur. Zaterdag, Zondag cn Dinsdag 2,4(4 en 81/4 uur nam.: „Nat. Film 40 jaren". Lido-theater, Steenstraat: Dagelijks 81/4 nm. Zaterdag 210(4 uur doorl. voorstelling. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en te 8 1/4 uur. Oraunje-programma. Casino-theater. Hoogewoerd: dagelijks 2—6 uur en 8 uur nam.. Zaterdag 106 en 7(410(4 uur. Zondag 4—7 en 8—11 uur. Woensdag 2(4 uur: „Charley's tante". Rex-theater, Haarlemmerstr.: dagelijks 2 en 8 uur nam.: Zaterdag. Zondag. Dinsdag 27 en 8 uur nam.„San Francisco". Academisch Historisch Museum: 's Dinsdags en 's Vrijdags van 1012(4 en 25 uur. Toegang kosteloos. Gedurende de zomervacantie is het Museum geopend Maandag t.m. Vrijdag van 9—12 en 25 en Zaterdag 9—12 uur. De toegangsprijs bedraagt f.025 inclusief bezichtiging der Aca demie. Stedelijk Museum „De Lakenhal". Oude Sin gel. Geopend in Januari. November en Decem ber van 103 uur in Februari, Maart, April, Mel en October van 104 uur en in Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur; op de Zondagen, de Tweede Paasch- en Pink sterdagen, den Hemelvaartsdag en de belde Kerstdagen vanaf 1 uur. Het museum is ge sloten op den dag waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd. Entrée op Zon- en feestdagen bovengenoemd kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 10—5 uur. 1 Oct.—1 Nov. 10-4 uur. 1 Nov.—16 Febr. 103 uur. 16 Febr.—1 April 104 uur. 's Zondags van 1 Entrée: 's Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d. Werf f park, Ingang Raamsteeg: Werkdagen 8.30—12, 1,30 5 uur; 's Zaterdags 8.3012 uur: Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2a: Dagelijks van 9—12.30 en 25.30 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus: tijdelijk gesloten. Nederl. Hist. Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat la): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur: 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Geopend op werkdagen van 1.304.30 uur nam. 's Zon dags gesloten. Kosteloos. Tot 15 Juli tentoonstelling van Rembrandt- teekeningen. Werkdagen 1(4-4(4 uur; kosteloos. Rijksmuseum van geologie en mineralogie 'Garenmarkt lc): Op werkdagen van 9—12 en 1(4—4 uur. Kosteloos. Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat) Geopend alle werkdagen van 10—3 uur (1 Nov. —16 Febr.) van 104 uur (16 Febr.—1 April en 1 Oct.—1 Nov.) van 10—5 uur (1 April—1 Oct.) Alle Zon- en Feestdagen van 1 uur af. Ge sloten: 3 Oct. en Nieuwjaarsdag Maandag f. 0.25; alle overige dagen f. 0.10. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling collectie Boender- maker ten bate van Carillon-comité. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling leerlln- genwerk „Ars Aemula Natura". 1017 uur (tot 12 September). DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9(4—11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterie. 3(4 uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen. De avond-, naeht en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 3 September 's avonds 8 uur) t.m. Vrijdag 9 Sept. a.s. waar genomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18. tel. 85. A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313, echter met dien verstande, dat a s. Zaterdag 3 Sept. van 's morgens 8 tot 's avonds 8 uur alléén waarneemt: apoth. Duyster, N. Rijn 18. tel. 523 en Dinsdag 6 Sept. (natio nale feestdag) alléén: apoth. Boekwijt. Breestr. 74, tel. 552. Voor Oegstgeest: mej. J. Doedens, Wilhel- mlnapark 8. tel. 274. f De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doc toren Van Alphen, Bertel, Kors en Winkler. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Varekamp. tel. 1916. Zevenhoven Geref. Kerk: Maandag nam. halfacht. ds. J. H. A. Bosch van Alphen a. d. Rijn, Regeeringsjubileum herdenking. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur dr. J. J. Woldendorp (bed. H. Doop); nam. 6JJ uur dr. J. J. Woldendorp (herdenking van net 40-j. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin'- Geref. Kerk: v.m. 10 uur en 6.30 uur ds. ti. Versluys. „n Geref. Gemeente: v.m. 10 uur en nam. oj" uur leesdienst. Vereen, tot Verbr. der Geref. Waarheid: v.m- 10 uur ds. Steenbeek van Oudewater; nm. '•w uur. leesdienst. Vereen, van Hervormden: n.m. 6.30 uur as- A. Donker van Hekelingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Noorden (Z.H.drs. J. C. H00^" kaas te Dussen; te Nieuw-Scheemda F A. a- Snijdelaar te Termunten; te Lith c.a. (tocz> H. M. v. Tongerloo te Zeist. GEREF. KERKEN. Br. f kt: voor Oldebroek O. v. Noort te Scloonrewoerd Benoemd: te Schagen (als hulppred) W. Wamsteeker, cand. aldaar. 2-2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6