TRIUMPH S C. F. HEERPOEL De Leidsche Bioscoop-Programma's TRIOMFEERT TRIOMFEERT WAAR SMAAK 1 CENT VIRGINIA LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 3 September 1938 De nationale film „Veertig jaren" UIT DE BONTE WAERELD onafhankelijke Onze MEERPOEL inkoop DAGBLADRECLAME Laatste Berichten Binnenland werp wordt onaanvaardbaar geacht: zy blij ven autonomie voor de geheele Dultsehe volksgroep eischen zonder administratieve verdeeling. Wat een wapenstilstand betreft: Berlijn staat weer op het standpunt, dat een bestand nieuwe offers der Sudetenduit- schers zou medebrengen, terwijl de eerste maatregelen tot ontspanning naar Duitsche meening van de regeering te Praag moet uitgaan. Het feit, dat een tegenvoorstel wordt voorbereid, bewijst, dat de Sudeten- duitschers den schijn willen vermijden, dat zij alle voorstellen systematisch verwerpen. De eerstvolgende dagen zullen aantoonen, of deze tegenvoorstellen concessies inhou den met betrekking tot de door Henleln in Karlsbad naar voren gebrachte eischen. Intusschen wordt nog gemeld, dat lord Runciman voornemens is, het weekend door te brengen op het buitengoed van den aartsbisschop van Praag. mgr. Kaspar. te Brezany in Noord-Bohemen. Runciman bij Benesj. Runciman heeft gistermiddag op het Praagsche slot een onderhoud met presi dent Benesj gehad, die hem op de hoogte stelde van zijn besprekingen van dien och tend met de Sudeten-Duitschers Kundt en Sebekowsky. De missie c'eelt mede, dat Runciman Sla- vik, rector der Kareluniversiteit en Lesny, hoogleeraar aan de philosophische facul teit ontvangen heeft. Klachten. Een delegatie der Henleinpartij onder lei ding van den afgevaardigde Eichholz heeft zich gistermiddag naar Runciman begeven, om met hem een bespreking te hebben over incidenten die zich gisteren te Opava (Troppau) in Moravië hebben voorgedaan. Veertienhonderd bewoners van het ge bied van Hlutsjin, Moravië, waar een Duit sche enclave bestaat, waren komen ver zoeken om inschrijving van hun 2000 kin deren op Duitsche scholen, doch slechts 65 konden vjorden ingeschreven. De ouders begonnen daarop te betoogen met kreten als: ..Wij willen Duitsche scholen De po litie kwam tusschenbeide, om de betoogers te verspreiden. Frankrijk zal zoo noodig reservisten onder de wapenen houden. De Londensche correspondent der N.R.Crt. meldt: De Fransche regeering heeft Londen twee dagen geleden te verstaan gegeven, dat zij zich tengevolge van het Duitsche besluit de militaire manoeuvres tot 23 October uit te strekken, gedwongen voelde de Franscne reservisten, die nu voor de gebruikelijke herhalingsoefeningen in dienst zijn, even eens tot 23 Oct. onder de wapenen te hou den. Als Duitschland zijn reservisten niet op dien datum naar huls laat gaan, zal Frankrijk insgelijks handelen. Een nieuwe ontmoeting tusschen Runciman en Henlein? r Stift Tepl of te Mariënbad zou volgens verklaringen van semi-officieele zijde mor gen een ontmoeting tusschen lord Runci man en Konrad Henlein plaats vinden. Maandag zou Runciman dan opnieuw een bezoek aan president Benesj brengen. Cees Laseur en Ank van der Moer begeven sterdam naar Ook in onze stad kan men thans en wel in de theaters Luxor, Lido en Tria non de nationale film „Veertig Jaren" bewonderen. Gisteravond hebben wij met veel ge noegen de eerste vertooning in de Sleu telstad bijgewoond. Het was haast vanzelfsprekend, dat de samenstellers deze film, gemaakt ter gelegenheid van het 40-jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin, zóódanig vervaardigden, dat zij ook het „groote publiek" kon boeien. (Ingez. Med.) EEN WIJZE VADER. Meer dan een jaar geleden lag de vis- scher Propatkln op het eiland Dagö of Hiiumaa voor de Westkust van Estland op sterven. Hij kon terugkijken op een werk zaam leven, tijdens hetwelk hij zich een huis met een stuk grond en enkele booten en bovendien nog een tamelijk groote som contant geld had weten te verwerven. HIJ maakte zich echter zeer ongerust over zijn zoon. die een deugniet was en ongetwijfeld na den dood van zijn vader al zijn bezit tingen en ook zijn eer zou verliezen. De oude man liet zijn eenigen zoon bij zich roepen om hem nog een aanwijzing te geven voor zijn verdere leven. ..Jij bent een deugniet en een luiaard", sprak hij tot den jongen man. „Misschien zal je je ge heele vermogen in kroegen verteren en mijn naam te schande maken. Ik zal er dan niet meer zijn om dit te verhinderen, maar een laatste verzoek richt ik nu ster vend tot je en ik hoop, dat Je zelfs dan nog zooveel liefde en eerbied voor me zult voe len om aan mijn verzoek te willen voldoen: wanneer het eenmaal zoover met je is ge komen. sla dan 'n grooten haak in den muur daar, waar ik een kruisje heb gemaakt, en hang Je daaraan op!" Hij wees op een plaats op een der muren van de kamer en sloot de oogen voor altijd. Zijn voorspelling kwam tamelijk nauw keurig uit. Op een goeden dag was het met den jongen Propatkln zoo ver gekomen, dat hij eigenlijk niets meer zijn eigendom kon noemen; zelfs het huis moest hij in han den geven van zijn schuldeischers. Toen hij zijn toestand overdacht, schoten hem de woorden van zijn vader weer te binnen en hij besloot aan den wensch van zijn vader te voldoen. Hij sloeg een haak in den muur op de plek, welke zijn vader hem had aan gewezen toen plotseling een stuk van den muur losliet en op den grond viel. Voor de verbaasde oogen van den jongeman vertoonde zich een holle ruimte, welke vol geldstukken lag; boven op deze geldschat lag een briefje, waarin zijn vader hem schreef, dat hij hoopte, dat zijn zoon nu een beter en verstandiger leven zou leiden, nu het eenmaal zoo ver met hem was geko men en hij zoo diep was gezonken. Pas korten tijd geleden deed de jonge Propatkin deze voor hem zoo gelukkige vondst, maar het is nu reeds merkbaar, dat hij zich het lesje, dat zijn vader hem heeft gegeven, ter harte heeft genomen. Hij leidt tenminste een veel „degelijker" leven dan voorheen. Ook heeft hij reeds enkele vrien den van zijn overleden vader bezocht om hun om raad te vragen over de beste ma nier om met het geld, dat hij op op zoo'n zonderlinge wijze heeft gekregen, iets te beginnen. Wij kunnen niet anders doen, dan de wijsheid van den ouden Propatkln bewon deren, zich ki 1809 per „automobiel" ran Au Brabant. daad vele goede zien, dat deze film, ver vaardigd naar het scénario van Ben van Eysselsteyn, inderdaad biedt. Men kijkt en luistert dan naar deze film met interesse. Zij is daarbij prachtig duide lijk van photografie en omlijst door een wèlgekozen en sonoor doorkomende muzi kale illustratie. Het zijn de Brabantsche familie Maas donk en de familie van Meerle uit Amster dam. wier levensloop als in de film „Caval cade", gedurende een 40-jarige periode aan ons oog voorbijtrekt. Een opzet, die veel mogelijkheden biedt, waarvan ongetwijfeld een uiterst dankbaar gebruik gemaakt is. Het begin en het einde zijn ongeveer van gelijke strekking: zij vor men een toespraak tot de jongere generatie, aan wie tenslotte Holland's toekomst, die afhangt van hetgeen zij ervan maakt, wordt opgedragen. Eerst is Eduard Verkade als Zijne Excel- (Ingez. Med.) Dat men haar daarom slechts ten deele een documentairen inslag: ver leende en er in hoofdzaak een „speel film" van maakte, het acent dus legde op het „verhaal", in casu de geschiede nis van twee Nederlandsche families gedurende de afgeloopen 40 jaren, waarmee dan de groote sociale en eco nomische ontwikekling van Nederland en Nederlandsch Indié tijdens de re- geering van Koningin Wilhelmina in nauw contact werd gebracht, is begrij pelijk. Natuurlijk heeft deze opzet critiek uitge- i lokt bij degenen, die zich vóór alles een zuivere schildering van 40 jaren regeerings- beleid gedacht hadden, waarbij uitsluitend het cultureele element op den voorgrond zou staan. Doch wij betwijfelen, of zij dan ondanks een wat fragmentarisch karak ter zoo afwisselend zou zijn geworden. De opgave, een juiste afwisseling te bren gen tusschen het documentaire- en het spelkarakter, was enorm moeilijk, doch voor de wijze, waarop deze ten uitvoer werd gebracht, hebben wij in het algemeen veel lof. Het is ontegenzeggelijk een levendige „speel"film, waarin tevens de geweldige vooruitgang op menig gebied technisch, sociaal, economisch, alsmede het nauwer tot elkander komen van Nederland en In- dië door middel van de luchtvaartverbin dingen meermalen geslaagd tot uiting komt. „Veertig jaren" is dan ook de beste uit de Hollandsche productie, die wij tot nu toe zagen: zij kan zich met menige bul- tenlandsche productie met succes meten. Bezwaren zijn o.a. ook gerezen tegen het feit, dat een buitenlander Egmond T. Gréville als regisseur van een ..natio nale" film optrad, als zijnde géén kenner van Hollandsche toestanden. Doch de hulp van zulk een geroutineerd vakman heeft toch zeker uit film-technisch oogpunt zijn zèèr goede zijde gehad en beperkte bij voorbaat het risico eener mislukking in dat opzicht tot een minimum. Dat Gréville een uitmuntend regisseur is, heeft hij ditmaal weer duidelijk bewezen! Nu wij deze film zélf gezien hebben, laten wij alle geuite critiek, vonr wat zij is en willen gaarne verklaren, dat zij, afgezien van hier en daar nog een gebrek aan voort varend tempo, een uitstekenden indruk op ons gemaakt heeft. Vergeten wij niet, dat het onderwerp tal van voetangels en klem men had en dat de Hollanders, in tegen stelling tot zooveel, waarbij zij aan de spits staan, zich op filmgebied nog in de kinder schoenen bevinden. Deze en andere bezwa ren in aanmerking genomen, mogen wij j over het bereikte resultaat zekerlijk onze I groote ingenomenheid betuigen. Critiek uitoefenen, wanneer men dat per sé wil, j zou ook hier gemakkelijk zijn. Doch wij willen liever naar het lnder- (IngcK. Med.) lentie v. Meerle aan het woord, doch dan is het vooral Cees Laseur als prof. v. Meerle, die met deze „toast" een lndrukwekkenden climax in zijn overigens reeds aantrekkelijk spel weet te bereiken. Doch w a t al geschiedt er in het tusschen- liggende tijdsverloop van 40 jaren: wélk een opgang op velerlei gebied wordt weergege ven tijdens de talrijke wederwaardigheden van deze twee familiekringen, met wier vreugden en teleurstellingen men al spoe dig van harte meeleeft, omdat zij écht uit het leven gegrepen zijn en ieder oudere on der ons, deze in eigen familiekring 6ók zoo meebeleefd heeft. Daarin wordt tevens betrokken de kro ning van H. M. de Koningin op 6 Septem ber 1898. de geboorte van prinses Juliana, het werkzaam aandeel van Prins Hendrik als voorzitter van het Ned. Roode Kruis, het tragisch verscheiden van Koningin Bmma enz., waarbij tijdens de weergaven van uit bundige vroolijkheld en dankbaarheid, ge huld In ècht-Hollandschen humor, de reeds veel gehoorde vreugdekreet „Er is een Prinses geboren", weer opklinkt. Men geniet ook van het ouderwetsche bal en de Quadrille ten huize van Excel lentie van Meerle, dat beschaafd is weer gegeven, Doch daarnevens ziet men. hlsto- riegetrouw, de verbetering der sociale le vensvoorwaarden. het nader tot elkander komen van werkgever en werknemer, onze positie tijdens den wereldoorlog, de enorme opkomst van het vliegwezen waardoor men ons Indië gelukkig zoo veel meer kan gaan waardeeren en nog tallooze andere zaken, die getuigenis afleggen van de vele veran deringen en verbeteringen welke in een be trekkelijk kort tijdsbestek plaatsvonden. Er zijn boeiende ontroerende en komi sche momenten in deze vogelvlucht der ge beurtenissen. Het verhaal zelve doet hier weinig ter zake. Het zün méér de tallooze herinnerin gen die tijdens de weergave voor ieder op doemen. Vrooliike en weemoedige herinne ringen. waarbij ook die van de broodkaar tenmisère en de napieren „kolen" niet ver geten zijn, alsmede de inzet van den cri sistijd met de ellende der werkloosheid en de in elkaar tuime'ende effectenkoersen. Doch ook de hoon op terugkomst van be ere tilden W11 kunnen natuurlijk niet alles weer geven: de verscheidenheid en de hoeveel- he'd van feiten is daartoe te veel Het wordt ons gebracht door een schare acteurs en actrices, die meerendeels tegen hun moeilijke, want nog onwennige taak, opgewassen bleken. Wij noemden reeds Cees Laseur voorts Lily Bouwmeester als zijn echtgenoote, wier grime als .grootmoeder" uitstekend slaagde Matthieu van Eysden als de fabrieksdirecteur Maasdonk en Ank v. d. Moer als mevrouw Maasdonk. Adolphe Engers heeft in de humoristische rol van prof v. Meerle bediende werkelijk „fllmnaam" gemaakt. Voorts droeg een gaiwche serie Jongeren tot het welslagen van deze beschaafde film bij. Ook zien wii even den Haagschen burgemeester mr. 8. J. R. de Monchy, die de proclamatie van de geboorte van prinses Beatrix van het stadhuisbordes voorleest. I)e goede elementen dezer film zfyi vele, zoodat wij haar een ieder harte lijk kunnen aanbevelen! Ook de tech nische medewerkers verdienen een woord van grooten lof. Zeer onder den indruk zong het publiek tenslotte bij het verschijnen van het portret van H. M. de Koningin het Volkslied staande mede, terwijl men zich ten zeerste er kentelijk voor het gebodene betoonde. Een film, die logischerwijze niet vol maakt. toch een bijzonder waardig onder deel van de Nederlandsche .iubileum- feestweek vertegenwoordigt. Een film, die daarenboven in de voornaamste plaats getuigt van een warme, overtui gende en oprechte Oranjeliefde en -vereering, speciaal daar, waar Cees Laseur aan het woord is. Als merkwaardigheid zU nog vermeld, dat verschillende buitenscènes opgenomen zijn op het landgoed van het „Huvs te War mond". Interessante voorprogramma's gaan in de genoemde bisoscopen vooraf. m hÜ!f°"jheatOT r Er Ls geen verhaal, be halve dan misschien „De Spaansche Vlieg waarom steeds zóó hartelijk en zóó smakelijk gelachen wordt als om „De Tante v?5 Charley. De komische situaties zijn "*et te tellen en de grootste Nurks moet ach hier wel gewonnen geven. Het Ls in derdaad een kostelijk verhaal, van dien dle om vrinden uit de moei lijkheden te helpen, een damescostume aantrekt ten einde de Brazlliaansche Dona Lucia d'Alvadorez te spelen. Paul Kemp speelt deze rol en zijn naam alleen garan deert al een avond van uitbundige vreugde en jolijt. Hij is meesterlijk in zijn uitbeel ding en terecht de spil. waarom het gan- sche verhaal draait. Ge kunt u misschien voorstellen, hoe hij een scène speelt, als Dona Lucia enz. met haar Cees: zijn) sokophouder vastraakt aan het. been van den op haar milüoenen belusten advocaat, Spettik. Dat is één voorbeeld, maar zoo zijn er tientallen en ge valt van het éénc lach salvo In het andere, want „De Tante van Charley" is een klucht van het zuiverste water. Paul Kemp strooit met kwistige hand zijn lachpastilles in het rond en Max Gillstorf en Paul Henckels dragen leder het hunne by In deze dwaze situaties. Voor de pauze draait een uitgebreid pro gramma, waarin als tweede film ,,De goud zoekers van Texas" de aandacht gespannen houdt door achtervolgingen, vechtpartijen en aanverwante bezigheden. Er loopt een gemeene intrigue door het verhaal, wan neer een oude goudzoeker goud gevonden heeft en hij door een minderwaardige handeling van een „bankier" zijn goud weer kwijt raakt. Een moordpartij is er het gevolg van en een vroolljke terechtzitting brengt de oplossing, waardoor de moorde naars en dieven haar st/affen niet ont- loopen. John Wayne en George Hayes 1 spelen de hoofdrollen verdienstelijk. De Polygoon-reportage „40 jaren Ko- 1 ningin" ls natuurlijk op het program ge handhaafd. (Ingez. Med.) Rex-theater Het hoogtepunt in de film „San Francisco" is de aardbeving, die in het jaar 1906 een weergalooze catastrofe veroorzaakte in die stad Geen regisseur heeft het ooit aangedurfd deze natuurramp te verfilmen. Het was W. S. van Dyke, aan wien dit bravourstuk, zooals de filmgeschie denis geen precedent kent, te danken is. Tegen den achtergrond van het San Fran cisco van die dagen, de stad, waarheen een ieder trok, die naar het een of ander avon tuur verlangde, verschynt Mary Blake, een meisje, dat geen tehuis heeft, een schitte rende stem bezit en in een milieu terecht komt, dat van een rauwe realiteit is. Mary ontmoet hier tweemannen, die beiden haar leven beïnvloeden: Blackle Norton en den geesteiyke Mullin. De eerste is de harde en sluwe kroegbaas, die niettemin een hart van goud bUJkt te hebben. Tegenover hem staat de voortreffelijke father Mullin, een figuur van louter eenvoud, waardigheid en liefdevol optreden, die met elk woord en elke geste treft. De climax in dit boeiende verhaal wordt bereikt ln de verschrikke lijke aardbeving, waarby de aarde zich spiyt en alles instort en brandt. Het ls ge niaal werk, deze opname-techniek van den ondergang van San Francisco. Men ziet de ramp gebeuren en de paniek, die deze ver woesting vergezelde, beleeft men met yse- lyke spanning. Nimmer gaf de film een zóó geslaagde weergave van de werkelijkheid. En er ls stellig een onovertroffen genie als W. S. van Dyke voor noodig, om dit ver haal ln scène te zetten. Jeannette Mac Donald is de vrouwelijke hoofdfiguur. Natuuriyk weerklinkt haar prachtig stemgeluid herhaaldelijk ln deze film. Clark Gable en Spencer Tracy, resp. als de kroegbaas en de geestelijke, leveren eveneens topprestaties met op zeer hoog peil staand spel. De tweede film is „De weggeloopen bruid" met goede rollen van Evelyn Venable en Robert Young. stek ons in staat laag te verkoopen. DAARDOOR Kw«lHeitsmachm«s «n toch niet duur! ALLÉÉNBreestracft no. 171. Oogez MM.) 6703 tugqojraal ran ailr «joed reclame-plan Bedrijfstoestcind en arbeidsmarkt. Blijkens mededeeling van het centraal bureau voor de statistiek vertoonde de be- dryvlgheld in onze industrie als gewoon- iyk gedurende het tweede kwartaal ln ver band met het seizoen een opgaande iyn. Ook wanneer men den seizoensinvloed elimineert, viel ln genoemd kwartaal een niet onbelangryke vermindering der werk loosheid te constateeren. Gedurende het kwartaal werden de egunstige verschillen, die de onderscheidene werkloosheidscijfers met de overeenkomstige cyfers van verle den jaar vertoonen, wel geringer, maar na het midden van het jaar namen zij weer aanzienlijk toe. Een deel van het verschil wordt verklaard door de omstandigheid, dat thans een groot aantal manschappen meer onder de wapenen ls en dat de arbeids markt ontlast is door tewerkstelling van Nederlandsche arbeiders in het buitenland, met name ln Duitschland en België. Hier tegenover staat ae jaariyksche nieuwe aandrang van jonge menschen, die den leeftyd bereiken, waarop zy het beroeps leven binnentreden. Uit de vermindering van de cyfers der werkloosheid mag dus niet zonder meer be sloten worden tot een vermeerdering van de werkgelegenheid in het binnenland Hoe zich ten slotte deze laatste als index van de economische conjunctuur heeft ont wikkeld, is moeilijk te zeggen. Uit de be richten. welke rechtstreeks uit het bedrijfs leven zyn ontvangen, valt af te leiden, dat de reeds eerder waarneembare terugslag in den algemeenen bedryfstoestand zich ac centueerde. De terugslag betrof in de eer ste plaats de exportbedrijven. Economische onzekerheid, politieke spanningen, een we der toegenomen streven naar autarkische maatregelen en scherper geworden concur rentie van buitenlandsche fabrieken deden gezamenlijk veel afbreuk aan onzen uit voer, welke dan ook over bijna de geheele linie terrein verloor. Vergeleken bij verle den jaar daalde de totale export van fabri katen en halffabrikaten van 1766 tot 1346 mlllloen kg. en van 202 tot 178 millioen gul- 6697 (Ingez. Mea l L. Z. te N. Voor de loopende maand moet in elk geval betaald worden. Voor de volgende maand eveneens, als niet tijdig werd opgezegd. den, derhalve een gewichtsvermindering van 24 pet. en een waardevermindering van 12 pet. Voor half fabrikaten afzonderlijk waren deze percentages resp. 32 en 33 en voor fabrikaten resp. 21 en slechts 2. De laatste gaven dus veel minder ongunstige cijfers te zien dan de eerste. Uitzonderingen op deur terugval vormden o.m. de uitvoer van boter en kaas. lijnolie en suiker, die zich ongeveer handhaafde, en producten der machine-industrie, papier, leer en cacao boter, die tegenover 1937 steeg. Dit geldt voor lijnolie en leer echter niet wat de waarde betreft. In eenlge belangrijke industrieën van productiemiddelen, o.a, den scheepsbouw, bleek de bedrijvigheid, die hier vry con stant een opgaande 14jn had vertoond, ge- deelteiyk haar hoogtepunt te hebben be reikt of overschreden, of waren teekenen aanwezig (byv. vermindering der orderpo sitie), die op een naderende kenterln. wezen. In enkele andere, waaronder vnl. die vele órders voor defensiedoeleinden, bouw, e.d. hebben, nam de werkgelegenheid nog toe of bleef zy op ongeveer hetzelfde peil. In de industrieën van hulpstoffen voor handel en bedrijf deden zich, bii over :cns sterk geschakeerde toestanden enkele ze- vallen van toeneming, doch meer van al- neming der werkzaamheden voor. Van de industrieën van verbruiksar ;ke- len die voor de binnenlandsche mars- werken, ondervonden sommige waaronder vooral enkele ui' de textielgroep. nog steed» de reactie, welke volgde op de voorraad- vorm'ng bii grossiers en winkeliers na de deprecVie. Ook was de daling der "T "etn od verschillende grond Stoffen markeen het geen van koopen weerhield, hier een oor zaak'van verslapping. Toen in het laats™ van het kwartaal sommige pryzen weer w*» aantrokken, ontstond hier en daar eenlf' verbetering in de vraag. 9 7

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2