De Koningin en Haar Dochter Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam De Kronings-Erewacht LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Bied Zaterdag 3 September 1938 Hoe de Prinses tot haar toekomstige taak werd voorbereid Programma der feestweek Door Prof. R. Casimlr, bijzonder hoog leeraar in opvoedkunde etl empirische zielkunde aan de Universiteit te Leiden. Van oude tijden af heeft de opvoe ding der vorsten de bijzondere belang stelling getrokken. Deze opvoeding moest noodzakelijk haar eigen karak ter dragen. Immers leeft de vorst in bijzondere omstandigheden, die sommige maatre gelen buitensluit, andere daarentegep mogelijk maakt, die voor den gewonen burger omgekeerd gemakkelijk te ne men of bijna onbereikbaar zijn. Voor de Vorstin, van wie vrijwel vast staat, dat zij eens tot de kroon zal worden geroepen, is haar toekomstige levens taak aangewezen: zij volgt niet haar eigen aanleg, zij doet geen keuze: zij weet, wat zij worden zal. En eindelijk moet de toekomstige draagster van de kroon leeren met menschen van allerlei slag en leeftijd om te gaan; het we zenlijke in de uitingen te onderschelden en de ware motieven der menschen te verstaan en toch boven en buiten het alledaagsche strijdgewoel te zijn. Zij zal moeten leeren, zich zelve een strenge tucht op te leggen, ln het gebruik van haar tijd, in het verdragen van ver moeienissen, in het beheerschen harer aandoeningen en in de keuze harer woorden. Het kan niet anders, of onze Koningin heeft het een belangrijk deel van Haar taak geacht om onze Prin ses-troonopvolgster voor te bereiden voor de vervulling van het Koningschap Van den aanvang af heeft zij nauwlet tend acht geslagen op de lichamelijke ver zorging. Zij voedde de prinses zelf een maal deelde de troonrede mede, dat Zij door moederplichten verhinderd was, de Kamers zelf te openen. Zij zorgde angst vallig, dat geen besmetting de Prinses kon bedreigen, en deed haar deelnemen aan gymnastiekoefeningen, die de Prinses ook later niet heeft verwaarloosd. Ook fietsen er, schaatsenrijden en tennissen behoorden tot het programma der lichamelijke oefe ningen. In al de jaren van Haar leven heeft de Prinses slechts onbeteekenende onge steldheden gekend. Op de verstandelijke ontwikkeling werd groote nadruk gelegd. De Prinses kreeg, toen Zij den schoolleeftijd bereikt had, ge zamenlijk met enkele leeftijdgenooten. die met Haar een klasje vormden, les naar de beginselen van Ligthart. Het onderwijs werd voor het grootste gedeelte van den tijd gegeven door mevrouw v. d. Reyden. Zij leerde naast de gewone vakken van het lager onderwijs, ook handenarbeid beoefe nen en vrouwelijke handwerken. Gods dienstonderwijs gaf de Koningin in deze periode zelf. Een uitgebreider zangklas werd geleid door Catharina van Rennes; ook op stemvorming en uitspraak werd daarbij gelet. Zoo ontving de Prinses een algemeen vor mend onderwijs, gelijk elk kind, naar de nieuwe methoden der activiteit. Zij leerde vroeg niet met bloote woorden genoegen tc nemen en werd opgewekt tot activiteit en zelfstandigheid. Zij was niet alleen Zij werd in een gemeenschap opgevoed. Daarna kwamen eenige jaren, waarin onder leiding van prof. dr. J. H. Gunning Wzn. voorbereidend Hooger Onderwijs werd gegeven door verschillende ervaren docen ten. Latijn, Nbderlandsch, geschiedenis, aardrijkskunde, wis- en natuurkunde, de moderne talen werden onderwezen. Ook hier weer stond aanschouwelijkheid en ac tiviteit op den voorgrond. Het onderwijs in natuur- en scheikunde werd gegeven in de lokalen van het „Nederlandsch Lyceum"; het gebouw en de lokalen werden zoowel door de ouders als door Koningin Emma bezocht. In dezen tijd werd Individueel onderwijs ontvangen, maar de omgang met tijdgenooten bleef niet achterwege. Reizen, bijwonen van representatieve plechtighe den, eigen lectuur, gingen gepaard met. het onderwijs. De lectuur werd wel met overleg en zorg maar niet eenzijdig geko zen: op deze wijze kwam de Prinses in aan raking met volkskringen, die zij niet door omgang leerde kennen. Zoo. om een voor beeld te geven, las zij „Afke's Tiental" van N. van Hichtum, dat in een arm Friesch gezin speelt. Nadat dit onderwijs was af- geloopen, kreeg de Prinses Hooger Onder wijs in de vakken, die Haar speciaal te pas zouden komen: Nederlandsch. Staatswe tenschappen, Geschiedenis, stonden o.a. op het program. Verschillende hoogleeraren gaven het. Toen de Prinses 18 jaar was, was zij vol gens de Grondwet de aangewezen regen tes en troonopvolgster. De Koningin hield aan het diner, te dier gelegenheid gegeven, een treffende rede. waarop Zij zeer ge werkt had. Zij maande Haar dochter aan om te leeren op Héar manier gelukkig te zijn. Zij installeerde zelf Haar dochter als Lid van den Raad van State. Was, wat ge lukkig niet gebeurd is, de Prinses tot den troon geroepen op dien leeftijd, zoo zou zij een algemeen oriënteerende opleiding ge noten hebben, die het Haar mogelijk maak te, Haar taak te vervullen. Koningin Emma, die de werkelijkheid altijd moedig onder de oogen heeft gezien, had ook steeds op zoodanige inrichting van het onderwijs aangedrongen. Maar nu kon naast dezen geconcentreer- den arbeid een tijd van verruiming en ex pansie volgen. De Prinses werd studente, werd lid van de Studentenvereeniging, werd er bij Haar naam genoemd, nam deel aan een debatingclub onder leiding van Prof. Huizinga en woonde in een villa in Kat wijk. Natuurlijk werd zij bewaakt, maar zoo kiesch mogelijk. Haar secretaris woon de naast Haar en kon Haar met raad tei- zijde staan, maar zij had een onbekommerd leven; zoo vrij en zelfstandig, als Haar po sitie gedoogde. Zij was studente maar stu deerde ook Zij volgde verschillende colle ges. legde met goed gevolg eenige tenta mens af. Haar studie werd besloten met Haar promotie: Zij werd doctor honoris causa. De plechtigheid vond plaats in de senaatskamer en de Prinses zeer gevoelig voor de eer, antwoordde met woorden van dank en wees er op, dat zij veel ge leerd had wat voorbereiding was voor Haar toekomstige taak. Een promotiediner vond plaats ten paleize. De opleiding, die de Koningin Haar doch ter gegeven had ter voorbereiding Harer toekomstige taak kon als afgeloopen wor den beschouwd, nu deze, afgestudeerd, ge promoveerd en in het genot van een eigen Inkomen was. Nu kon de Prin ses zelfstandig optreden. Haar eerste representatieve daad, die Zij zonder bijzijn van Haar ouders verrichtte, was de ont hulling van het Ot en Sien monument, ter eere van de nagedachtenis van Jan Ligthart en Scheepstra opgericht. Er zijn, voor zoover mij bekend, wei nig vorstenopvoedingen geweest, waarin het beginsel der activiteit en spontani teit zoo op den voorgrond traden, waar in zoo harmonisch vereenigd waren de vrijheid en de leiding, de expansie en de concentratie, de verschillende zijden der opvoeding: de voorbereiding tot het ambt, de vorming der persoonlijkheid, de handhaving eener verheven traditie en de aanpassing aan den modernen tijd. Maar het allerbeste opvoedings middel, dat de Koningin heeft aange wend, onbewust en onbedoeld, is het voorbeeld, dat Zij heeft gegeven in de vervulling Harer hooge taak op een wijze, die elk Nederlander tot dank en eerbied stemt. Dit levende, aanschou welijke, dagelijksche onderricht was zeker de beste voorbereiding, grondslag en aanvulling beide van al het opzet telijke onderwijs. Vergemakkelijkt werd ai het onder wijs door de intelligentie van de Prin ses en door haar vermogen zich bij stu- rtiegenooten en leeraren beide bemind te maken. (Nadruk verboden) MAANDAG 5 SEPTEMBER Nam 2.30 uur: Aankomst van H.M. de Koningin aan het Haarlemmermeer- station. Eerewacht gevormd door de Studenten weerbaarheden van het Leidsche. Utrechtsche en Amsterdamsche Studen ten Corps Zanghulde bij het station door het Toon- kunstkoar, onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg. Nam 2.45 uur: Intocht van H. M. de Ko ningin met groot ceremonieel, in de met zes paarden bespannen galacalèche en onder militair escorte langs den versier den intochtsweg: Corn. Krusemanstraat De Lairessestraat J. W. Brouwers- plein Van Baerlestraat Paulus Potterstraat Hobbemastraat Stad houderskade Leidscheboschje Leid- schepleln Leidschestraat Konings plein Singel Spui N.Z. Voorburg wal Paleisstraat Dam. Aan weerszijden van den weg staan de putaties van Amsterdamsche Vereenigin- gen met vaandels, vlaggen en banieren opgesteld, die zich geleidelijk achter den stapvoets rijdenden stoet aansluiten. Nam. 4 uur: Aankomst ten Paleize. Vaandelhuide op den Dam. Zanghulde van de op den Dam opge stelde mannenzangvereenigingen. Defile door de deelnemende vereenigingen. Nam 8 uur: Muziekuitvoeringen op ver schillende plaatsen in de stad en rond vaart door de grachten van versierde vaartuigen met muziek. Nam. 8.30 uur: Dankdienst in verschillende terken en synagogen van alle kerkge- nootschappen. Nam. 9.15 uur: OpenluchtfilmvoorstellLng. DINSDAG 6 SEPTEMBER. Voorm. 9 uur: Koraalmuziek van het Peristyle van de Nieuwe Kerk op den Dam Stadsschouwburg en Muiderpoort en de muziektent in het Vondelpark, 'oorm 11 uur: Nationale gedachtenisvie ring in de Nieuwe Kerk op den Dam. Nam 2.305 uur: Luchtvaartfeest op Nchiphol met tentoonstelling van vlieg tuigmodellen. Nam 2—5 uur: Muziekuitvoeringen op ver killende plaatsen in de stad en rond vaart door de grachten van versierde vaartuigen met muziek. Nam. 3 uur: Nationale huldebetooging op Jan Dam door circa 9600 personen uit geheele land. J' Volgens gegevens van het Officieel "Pgramma. Nam. 8 uur: Muziekuitvoeringen op ver schillende plaatsen in de stad en rond vaart door de grachten van versierde vaartuigen met muziek. Nam. 9 uur: Groot vuurwerk op het zand- terrein tegenover de Stadionkade, nabij den Amstelveenscheweg. Huldebetooging op den Dam van de Ne- derlandsche jeugd. Openbaar Oranje-bal ln ..Krasnapolsky". Nam. 9.15 uur: Openluchtfilmvoorstelllng. WOENSDAG 7 SEPTEMBER. Voorm. 11 uur: Rijtoer door de stad en be zoek aan de tentoonstelling in het Ko loniaal Instituut. Nam. 16 uur: Motorbootwedstrijden op den Amstel. Nam. 2 uur: Matinée vor ouden van dagen en anderen in Carré. Nam. 2.30—5 uur: Tweede dag van het luchtvaartfeest op Schiphol. Nam. 3 uur: Aubade op den Dam. Nam. 6 uur: Voetbalwedstrijd in het Stadion Nam. 8 uur: Muziekuitvoeringen op ver schillende plaatsen in de stad en rond vaart door de grachten van versierde vaartuigen met muziek. Num. 811 uur: Folkloristische voorstelling in het Oosterpark. Nam. 10.15 uur: Openluchtfilm voorstelling. DONDERDAG 8 SEPTEMBER. Voorm. 11 uur: Rijtoer door de stad. Nam. 2 uur: Matinée voor ouden van da gen, weeskinderen en invaliden in Carré. Nam. 25 uur: Zwemdemonstraties en wa terpolo-wedstrijd op de Boschbaan. Nam. 3 uur: Tewaterlating van het motor passagiersschip ..Oranje". Vlootschouw van gepavoiseerde oorlogs schepen en jachten op het IJ. Nam. 8 uur: Muziekuitvoeringen op ver schillende plaatsen in de stad en rond vaart door de grachten van versierde vaartuigen met muziek. Volks-avondvoorstelllng ln Carré. Nam. 8.15 uur: Gala-voorstelling in den Stadsschouwburg. Nam. 9.15 uur: Openluchtfilmvoorstelling VRIJDAG 9 SEPTEMBER Nam. 25 uur: Groot kinderfeest voor c.a. 50.000 schoolkinderen ln het Stadion. Nam. 3.30 uur: Eere-promotle van H. M. de Koningin tot doctor in de Economische Wetenschappen aan de Gemeente Uni versiteit. Nam. 8 uur: Muziekuitvoeringen op ver schillende plaatsen in de stad en rond vaart door de grachten van versierde vaartuigen met muziek. Nam. 810 uur: Avondfeest op den Amstel tusschen de geïllumineerde Hooge Sluis en Celntuurbaanbrug. Rondvaart van verlichte roeivaartuigen busschen belde bruggen en door de grachten Tot slot Bengaalsch vuurwerk. Nam. 9.15 uur: Openluchtfilmvoorstelllng. ZATERDAG 10 SEPTEMBER. Voorm. 1011 uur: Muzikale marschen door de stad. Voorm. 11 uur: Rijtoer door de stad en be zoek aan tentoonstelling „Arti". Nam. 24A0 uur: Jubileumfeest ln het Stadion. Nam. 4.30 uur: Na het défilé voor H.M. de Koningin, gevolgd door een slot-apotheose trekt de optocht door de stad langs de navolgende route: Stadionweg Olym- piaweg Apollolaan Muzenplein Noorder Amstellaan Rijnstraat Van Woustraat Ceintuurbaan Ferd. Bol. straat Stadhouderskade Jan Luy- kenstraat Van Baerlestraat J. W. Brouwersplein De Lairessestraat Corn, Krusemanstraat Amstelveen scheweg Stadion Nam. 25 uur: Rondvaart door de grach ten van versierde vaartuigen met muziek. Turndemonstraties in het Oosterpark. Nam. 25 uur: Roeiwedstrijden op den Amstel. Nam 3 uur: Muziekuitvoeringen op ver schillende plaatsen in de stad en rand gemeenten en rondvaart door de grach ten van versierde vaartuigen met muziek. Nam. 9 uur: Groot vuurwerk op het zand- terreln tegenover de S'adionkade nabij den Amstelveenscheweg. Openbaar Oranje-bal ln „Krasnapolsky". Openbaar „Koninginne-bal" in het Carl, ton Hotel. Nam. 9 15 uur: Openluchtfilmvoorstelllng. ZONDAG 11 SEPTEMBER. Nam. 2 uur: Rijtoer door de stad en bezoek aan tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Nam. 8 uur: Volksconcert in het Concert gebouw. MAANDAG 12 SEPTEMBER. Ve trek van HM de Koningin van het Centraal Station. De heer August Heyting, lid der bekende Kronings- Erewacht te Amsterdam heeft op deze Erewacht, aan getreden telkenmale op 6 Sept. in 1898, ln 1933 en thans weder a.s. 6 Sept., een aan zijn kameraden-Ere wachtsleden van oud-adelborsten en oud-cadetten op gedragen gedicht vervaardigd, waarvan de tekst hier onder volgt. De dichter deed op Haar verjaardag een fraai gecalligrafeerd afschrift toekomen aan H.M. de Koningin en smaakte de eer en voldoening een dank betuiging te ontvangen, waarin H.M. blijk deed geven van Haar hoge belangstelling voor het gedicht. 6 Herfstmaand 1938 Aan de Kameraden ens-overmachtige Tijd, verwinnaar van ons allen, Die 't lijf alleen maar spaart bij Oppermeesters wil, Maar ovrigens mikt raakt en deerlik neer doet vallen Door de eigen roekloosheid of door uw plotse gril: Nog hebt gij onzen troep van trouwen begenadigd, Voorlang verkozen tot zulke eer van: zinnebeeld Van Neerlands weermacht, die de Oranje-troon verdedigt En 't Volk, in Wilhelmina één en onverdeeld. Zo staan wij wederom, zij 't in gedunde scharen, Gesloten dubbelrij en in gesloten trouw Rond Haar, om Wie alóók veel stormen zijn gevaren Van land- en wereldzorg, van eigen leed en rouw. Herinnering is luid aan dierbare Verwanten, Aan Moeder en Gemaal, nog kort voorheen begroet Met warme liefde, in eer door ons, wakkre trawanten, Die smeken, dat God lang U, Koningin, behoed' Tot heil van Land en Volk, van alle de gewesten Zo hier als overzee, die Gij tezamen bindt In Uw Persoon, waarop zich aller ogen vesten Als een simbool van 't Recht en Vrijheid, die verwint. Met geestdrift legt het volk in Uw bekwame handen De soevereine macht, die 't kostelikst bewaakt Wat leeft in 't oud, roemrucht geslacht der Nederlanden En alles, wat allengs in 't Kroondomein geraakt Van den Bevrijdersgeest, van goeden gids Oranje, Wiens zuivere wimpel waait in glans van morgenzon Verenigd met Staats vlag, die in haar midden blanje Toont als een klare dag, veel-eenheids kleurenbron. Wat tal van velden wij doorschreden in dit leven: Wij bleven eikendeen op eigen post soldaat, Hetzij te land, ter zee, of in maatschaplik streven, In wetenschap of kunst, steeds tot Lands heil paraat. De keur van Erewacht is niet door ons vergeten, Hier staan wè opnieuw bijeen: de plichten zijn vervuld, En allen wie van ons nog nieuwe taken weten. Gaan zonder zuimen voort, met taaiheid en geduld. Wij zien elkaar in 't oog, getrouwe kameraden, De jeugd is vèr voorbij, maar jong nog bleef de geest, De Koningin en 't Volk zien ons nog vastberaden Op deze samenkomst voor Haar hernieuwde Feest. Wij schakelen 't Verleen met Neerlands Toekomst samen. Een nieuw Oranje-paar, een jongste Oranje-loot Verblijden ook alreeds met hun geliefde namen En maken door die band van Land en Troon ons groot. Heil zij de Koningin, heil zij Haar eedlen Kindren, Bereide 't Volk Hun dank, de Hemel doe Hun wèl, Moge in der jaren groei Zijn zegen niet vermindren, En wij, wij Kroningswacht staan tot ons laatst appèl. Den Haag, Oogstmaand 1938. Dit slaat zowel op de formatie als op de dubbele samenstelling van oud-adelborsten en oud-cadetten. 3—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15