De Koninklijke trein, een rijdend miniatuur-paleis LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Biad Zaterdag 3 September 1938 Twee visschersmeisjes petekinderen van Neerland's Koningin l ijf salonrijtuigenstaande in een aparte loods van de Centrale Werkplaatsen der Nederlandsehe Spoorwegente Utrechtworden met zorg onder houden, elk oogenblik gereed voor gebruik J Marken.... Drie Amerikaansche meisjes slaren van de naar Volendam vertrekken de boot naar het langzaam uit het gezicht verdwijnende eiland. Haar verrukte blikken vliegen heen en weer: van Marken naar de veroverde souvenirs, waaronder diverse paren klompjes domineeren, en terug. „Interessant en aardig!" Ziedaar haar kort maar enthousiast oordeel, gegeven met luide stem. zoodat iedereen het hoo- ren kan. De nuchtere Hollanders aan boord knikken eens instenufiend. Meer niet. Zl] vinden het overbodig om dat nu zóó uit bundig te vertellen. Daarvoor geneeren zij zich, evenals zij zich geneeren om een paar klompjes om den hals te hangen. Natuur lijk hebben zij wel souvenirs, dat wil zeg- f:en klompjes, gekocht, maar die zijn al ang veilig opgeborgen in tasch of zak, om thuis pas te voorschijn te komen. Marken, dat eens een vloot van 180 schuiten bezat welgeteld zijn er nu nog maar 16! leeft van het touristenver- keer, kan dat ook doen omdat het een in teressant eiland is. een eiland, dat onder zijn bewoners een petekind telt van Neer land's Koningin. Hare Majestelts petekindEr is op Marken niemand te vinden, die Wilhel- mina Lijsje van Hiel niet weet te wonen. En dengeen die naar haar vraagt wordt snel en nauwkeurig de weg naar het buurtje Rozenwerf gewezen. Hier staan ecnige lage. houten huizen. En in het voor laatste woont de familie Van Rlel, een Marker visscher, diens vrouw en drie kin deren, waarvan hét jomgste het petekind is. geboren op 16 Januari 1916, twee dagen nadat de Zuiderzee, opgezweept door een hevigen storm, de dijken had doorbroken en het geheele eiland onder water zette. Vader en moeder Van Riel vertellen En zij brengen, op dezen zomersch-heeten dag in 1938, een droevig beeld van dien onheilsnacht, 1314 Januari 1916, in herinnering. Toen het water kwam wij woonden nog op Moeneswerf zijn we gevlucht naar het huis van een tante, waar we met 6 grooten en 6 kinderen den ge- heelen nacht op een smalle bank doorge bracht hebben. Onder ons stond het water, dat gelukkig den onderkant van den voor gevel had weggeslagen, zoodat het door kon stroomen Elk oogenblik kon een kind geboren worden, zonder dat er hulp was. Vrouw Van Riel zegt het zoo treffend: „Menschen konden ons niet helpen. WIJ moesten vertrouwen op den Allerhoogsten!" Zie dat vertrouwen werd niet beschaamd. De resten van wat eens een huis was, hiel den het uit tot 14 Januari, tegen elf uur 's morgens, een boot, bemand met den vader en eenige broers van vrouw Van Riel kwam. Twaalf menschenlevens wa ren gered. Zondag 16 Januari schonk de Marken- sche visschersvrouw. die zoo plotseling van huis en goed beroofd was. het leven aan een dochter: Lijsje. In het huis van haar ouders bracht zij het meisje ter wereld, dat thans de Koningin tot peettante heeft. Dinsdag 18 Januari bracht H. M. de Ko ningin een bezoek aan Marken. En hoewel het eiland nauwelijks droog was. aarzelde Zij niet om Zich overal op de hoogte te stellen van het wel en wee der getroffe nen Op dien dag verscheen in de woning op Rozenwerf de lectrice van de Koningin. En toen deze het twee dagen oude Lijsje in haai- armen hield, vroeg zij of het kind den naam van de Koningin mocht dragen. Zoo werd dit Markensche visschersmeisje het petekind van H. M.. een petekind, dat op 5-jarigen leeftijd met haar ouders in het Paleis te Amsterdam de Koningin een bezoek gebracht heeft. Elk jaar heeft de Koningin de Van Riel's een cadeautje gestuurd. Maar voor hen is de herinnering aan dien Aprildag in het jaar 1921 misschien wel het allermooiste geschenk geweest, omdat zij toen door H. M. persoonlijk ont vangen werden. „Hoe de Koningin was?" Vrouw Van Riel gaat er eens breed voor zitten. „Lief. erg lief.. We waren natuurlijk zenuwachtig Maar Zij stelde ons volkomen op ons ge mak. vroeg naar de andere kinderen en naar onze levensomstandigheden. En ge lukkig was onze Lijsje ook erg lief. Ze gaf de Koningin een handje en liet trotsch haar schoentjes met zilveren gespen zien. Bij deze gelegenheid kreeg ons kind een Bijbel met zilveren klep. waarin de Ko ningin een opdracht had geschreven." Lijsje's moeder staat op. En het thans 22-jarige petekind krijgt de opdracht om haar Bijbel, de zoo zuinig bewaarde, uit de kist in de bedstede te halen. Even later ligt het zware boek op tafel. Op het eerste schutblad staat: „Voor Wilhelmina Lijsje van Riel". Op het tweede: „Ik ben de goede Herder en ik ken de Mijnen en word van de Mijnen gekend". Joh. 10 14. Je peettante WILHELMINA. 13 April 19M. Forsch staat de onderteakening op het schutblad van dezen Bijbel, geschonken door onze Hoogste Landsvrouwe aan het Markensche meisje, dat op haar 5de jaar de Koningin een handje kwam geven. En dan komt het petekind zelf met een herinnering aan dit bezoek aandragen. Een groote, ronde doos, waarin veel, heel veel chocolaadjes gezeten hebben. Voor Lijsje was deze doos met chocolaadjes de beste herinnering. Dat ze deze van die „vrien delijke dame" in het groote huis op den Dam in Amsterdam had gekregen, vergat en sergeet ze nooit. Overigens heeft de peettante het kind op Marken geen enkel jaar ver geten. Met Kerstmis zond en zendt Zij altijd een geschenk: portretten \an de Koninklijke Familie, een schilderijtje (ze hangen op een eereplaats tegen de wanden der woonkamer), een arm bandhorloge, een klokje, een naaidoos, teekenboeke>n Trouw schrijft het petekind aan haar peettante. Met verjaardagen, met Kerstmis en Nieuwjaar. En trouw komt er antwoord op haar brieven! Geheel Marken kent het petekind van de Koningin. En de meeste bewoners van dit eiland kennen ook H. M. de Koningin zelf. "Nimmer zijn zij het bezoek van 1916 vergeten. Toen leerden zij, in den hoogsten nood, een Koningin kennen, die voor Haar volk een Moeder, in de beste en diepste beteekenis van het woord, was, is en blij ven zal. i Troostend en moed insprekend is deze iemand buiten den trein wenssht toe Ik spreken. Een breede gang leidt naar den mooi be timmerden salon, waarvan èn de meubi leering èn de stoffeering direct de aan dacht opelschen De wanden zijn met ge borduurd weefsel bekleed en de bijzondere verlichting geeft het geheel een werkelijk aparte distinctie Ook het plafond met de prachtige beschildering en de enkele paneel- len, schilderstukken van Sluiterman, een diligence en een trekschuit voorstellende, zijn waard om vermeld te worden. Achter dezen salon, waar de Koningin zoo gaarne vertoefde, liggen de slaapvertrekken van Hare Majesteit en van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, beide met afzonderlijke toi- let-cabinets en gehouden in een matigen, gedempten toon. „Salon m". In dit rijtuig bevindt zich dc eetsalon, ietwat eenvoudiger dan de groote salon. Toch zijn stoffeering en be timmering zeer mooi, juist doordat de een voud hier overheerscht. Aan één zijde der eetkamer is nog een buffet, waardoor de spijzen opgediend worden. In dit rijtuig bevindt zich ook de buitengewoon gezel lige rooksalon van wijlen Prins Hendrik, Wilhelmina Lijsje van Rlel. Moeder over het ontredderde, in rouw ge dompelde eiland gegaan, dat 17 van zijn inwoners in dien helschen nacht verioor. Zóó zagen de Marker mannen en vrou wen onze Koningin. En zóó zullen zij Haar altijd blijven zien, met warme liefde en diepe vereering. Dat in het gezin Van Riel. dat het nu 22-jarige petekind ln zijn midden heeft, die liefde en vereering uiter lijk en innerlijk merkbaar is. zal geen verwondering wekken. De Van Riel's ken nen de Koningin, wier foto aan de wanden van de eenvoudige kamers hangt. En Haar vergeten? .Nooit, zoo lang «Is we leven. Op Marken woont Wilhekmna Lijsje van Riel. in Spakenburg Wil helmina Aartje Vedder, beiden ge boren tijdens de watersnoodramp van Januari 1916. Trouw schrijven zij aan hun peei- tante, met verjaardagen, met Nieuw jaar en Kerstmis. Even trouw ont vangen zij antwoord, terwijl zjj elk jaar met Kerstmis een cadeautje krijgen - Hierboven Wilhelmina Lijsje van Riel, uit Marken. Een sleutel draait in het slot. een zware schillende toiletbenoodigdheden ontstond deur zwaait open.Daar staan, glanzend daardoor, betimmerd met het sobere en en schoon, de 5 salonrijtuigen, die samen eenvoudige pitch-pine. dit ln tegenstelling uitgevoerd in gebeeldhouwd eikenhout. En den Koninklijken trein vormen. met de donkerkleurige, gepolitoerde hout- kele gemakkelijke clubfauteuls. met leer Acht en dertig jaar oud Terecht zegt soorten ln de andere rijtuigen. Ook een bekleed en een met leer bekieede zitbank, de man, belast met het onderhoud van kleine, complete badkamer met douche en I vormen het meubilair. De Prins was, wan- dezen bijzonderen trein, het met trots. Want de rijtuigen zien er zóó mooi uit. dat haast niet aan te nemen is, dat H. M. de Koningin er zoo vele en vaak lange! reizen mede heeft gemaakt. Het onderhoud in deze aparte loods van de Centrale Werk plaatsen der Nederlandsehe Spoorwegen te Utrecht, mag dan ook bijzonder geprezen worden, want de zoo mooi blauw gelakte salonrijtuigen, met de gekroonde W's en het Nejderlanüsche Wapen gesierd, glim men als de beroemde spiegel. En zoo is het ook met het koper, het glas. ja met alles. Een spiegel gelijk.... Dat is het uiterlijk vaif dit waarlijk Koninklijk geschenk, dat thans nog maar sporadisch op de lijnen verschijnt, maar dat toch altijd, zulks op wensch van H. M. ae Koningin, ln het al gemeen stééds ter beschikking moet zijn. Juist daarom wordt er zooveel zorg aan de 5 rijtuigen besteed, want omdat de trein betrekkelijk zelden in gebruik is, kunnen kleine gebreken zich niet openbaren. En er moet voorkomen worden, dat onderweg iet.s zou gebeuren. Mag de bijna 40 jaar oude trein uiter lijk gezien worden, ook van binnen is dit rijdende miniatuur-paleis een wonder van comfort, luxe en gezelligheid Ook nu nog Vijf rijtuigen, waarvan „Salon I" feitelijk bagagewagen was. Na de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana, voor wie geen slaap gelegenheid in den trein was, werd daar in eerst voorzien door een provisorische slaapplaats, die ln den grooten Salon op gemaakt werd. Deze toestand was echter allerminst bevredigend, zoodat Hare Ma jesteit den bagagewagen gedeeltelijk liet ombouwen tot slaapvertrek voor de Prin ses. Een klein, sierlijk kabinet met ver- Een deel van den grooten salon in het tweede rijtuig van den Koninklijken trein. zijsproeiers werd achter het slaapvertrek van de Prinses gebouwd „Salon n" wellicht het mooiste rijtuig Voorin het balcon met de openslaande deuren, de groote ruiten en een tweetal gemakkelijke tabourets. Hier bevindt H. M. de Koningin zich meestal, wanneer Zij Een petekind in Spakenburg. Niet alleen Marken heeft in den nacht van 1314 Januari 1916 de geweldige kracht van het opgezweepte Zuideraee- water ondervonden. Ook Bunschoten. Spa kenburg, Eemdijk en Eemnes werden een hulpelooze prooi van de golven, die een bres sloegen in den Zuiderzeedijk. In Spakenburg staan achter den dijk veie lage huisjes, bewoond door de visschers. die het water kennen als geen. Zij wisten dien avond van den 13den Januari hoe dreigend het er uit zag. En toen de dijk het begaf, toen de botters uit de haven boven en tegen de huizen werden geslin gerd, beseften zij, dat de nood hoog ge rezen was. Vluchten naar hooger gelegen huisjes: ziedaar het eenige redmiddel. In dezen nacht, onder het gehuil van den wind. het geraas van het zich overal doorpersende water en het gebonk der botters, werd op den zolder van een vis- schershuisje, waar velen, mannen, vrouwen en kinderen een schuilplaats hadden ge zocht, een kind geboren: Aartje Vedder, thans het tweede petekind van Neêrland's Koningin. De weduwe Vedder, in haar proper huisje achter den thans overbodig gewor den dijk, die dan ook al afgegraven wordt vertelt.... En het petekind der Koningin dat het verhaal van a tot z kent, luistert met groote oogen mede naar het relaas, dat neerkomt op „hoe de Koningin peet tante van mijn dochter werd." „Hulp bij de geboorte? Gelukkig wel M n man en een andere visscher zijn er in ge slaagd een vroedvrouw per boot door het water heen te brengen. Dat heeft moeit" gekost. Telkens dreigde de vlet af te drij ven Maar zij zijn er doorgekomen En d' vroedvrouw, die via een ladder op den zol der belandde, had groot gelijk toen ze ze' „Mensch, ik heb m'n leven voor jou op hf spel gezet De weduwe Vedder. verdiept in haar her inneringen. vertelt. Eenvoudig in haa woordenkeus, sober de opsomming van d feiten, die nu 22 jaar geleden gebeurde: „Toen het water zakken ging, zijn mij kind en ik naar een der barakken ove: gebracht, enkele dagen voor het bezoc van H. M. de Koningin op 21 Januari 1916. Neen. op dien dag is de Koningin niet in de barak geweest. Maar vier weken later werd mijn trouwboekje opgevraagd. Ik dacht niet anders of er was een fout ge maakt bij de aangifte van Aartje. Twee weken daarna kwam er een brief van de Koningin en daarin stond, dat Zij peet tante was geworden van mijn kind. De Koningin stuurde f50 aan den dominé om voor Haar petekind een wieg en een uitzet aan te schaffen. En vier maanden na den watersnood kwam Zij zelf. Dat eerste bezoek vergeet ik m'n leven lang niet meer. Dc Koningin kwam binnen, legde een Bijbel op tafel en zei:.„Vrouw Vedder, dit is het eer ste geschenk voor mijn petekind. Ik denk, dat je daarmede wel vertrouwd zult zijn." En meteen daarop pakte Zij een stoel, ging bij de wieg zitten en nam Wilhelmina Aartje op schoot. De Koningin was erg lief. zóó, dat ik volkomen op mijti gemak werd gesteld. En na dat eerste bezoek heeft Zij altijd diezelfde belangstelling voor mij en mijn gezin getoond. Toen mijn man naar een sanatorium moest, om daar genezing te zoeken voor t.b.c., was het de Koningin, die 9 maanden lang alles en alles betaalde. De ziekte was echter reeds te ver gevorderd en ik moest mijn man afstaan. Kort daarna verloor ik mijn oudste dochter. Toen de Konin gin hoorde van het overlijden van m'n oudste kind, kwam Zij me persoonlijk opzoeken. Toon hebben we als vrouw tot vrouw met elkaar gesproken, Zij mij troosteind en opwekkend, zooveel als in Haar vermogen lag. En voor m'n jongste kind, ik heb nu nog twee dochters thuis, is Zij een tweede Moeder geweest. Elk jaar met Kerstmis een geschenk: foto's van de Koninklijke Familie, eeh horloge, een naaidoos, een klokje,,.. De 22-jarige Wilhelmina Aartje moet opstaan cn haar geschenken laten zien. Een respectabele reeks, waaronder de Bijbel met de persoonlijke opdracht „aan mijn petekind" een eereplaats inneemt. „Lief, eenvoudig en hartelijk!" Zóó brengt de Spakenburgsche visschersvrouw haar gedachten over onze Koningin onder woorden. Er klink een innige overtuiging in die woorden door, de overtuiging van één die het weten kan. Meer dan eens heeft de Koningin Haar petekind in Spakenburg bezocht. En even trouw als het Markensche meisje, houdt zij H. M. schriftelijk op de hoogte; met verjaardagen, met Kerstmis en met Nieuw jaar gaat er een schriftelijke groet uit het kleine vlsschersplaatsle naar onze Hoogste Landsvrouwe en altijd volgt daar een antwoord op. Ook in Spakenburg treft die aanhanke lijkheid aan Hare Majesteit Koningin Wil helmina. Het bezoek na de watersnood ramp, toen Zij onvervaard den onder een dikke laag slib verborgen dijk beklom, om Haar troost overal te brengen, leeft voort in de herinnering, een onvergetelijken in druk achterlatend. Een eenvoudige visscher zei het op dien 21sten Januari zóó: „Nooit za'k dat bezoek vergeten! Man, ik kon m'n traonen zoo pas niet houwen. Nee, al- tied he'k een ofkeer van de dienst 'ehad, maor a's 'et mot, gao ik vur dat mins in 't vuur en graeg ok. dat zeeg ik je. Je veulen wat van binnen as je d'r zien!" Eenvoudige woorden, komend uit het hart van een eenvoudlgen visscher. Zij zeggen meer en beter dan alle hoog dravende redevoeringen, hoe warm het gevoel is dat voor de Koningin, de „Moeder des Vaderlands", leeft (Nadruk verboden). neer hij niet elders geroepen was, vaak in zijn rooksalon te vinden. Deze drie rijtuigen vormden oorspron kelijk den trein, waarvan de smaakvolle inrichting, nu. na bijna 40 jaar, nóg kan wedijveren met welk modern materieel ook. Er zijn echter later nog twee rijtuigen bij den trein gevoegd, één met coupé's voor het gevolg, de lakeien en de andere be dienden en één waarin, naast coupé's voor het dienstpersoneel, de keuken en de bij keuken ondergebracht zijn. De keuken is er op ingericht om ook bewerkelijke scho tels gereed te maken. Het keukenpersoneel beschikt dan ook over alle mogelijke in grediënten en over een compleet eet- en drinkservies. Een hoekje van den grooten salon in het tweede rijtuig van den Koninklijken trein. Wilhelmina Aartje Veddei. bet Spakenburgsche petekind van H. M. Koningin Wil helmina, met verschillende geschenken, welke zij van haar peettante heeft gekregen. Acht en dertig jaren geleden leverde de firma Beynes den Koninklijken Trein af, technisch zoo volmaakt mogelijk. De rij tuigen, welke elk ongeveer 20 meter lang zijn, hebben dan ook een gewicht dat met de meest moderne overeen komt. De lig ging op de baan is buitengewoon vast, terwijl er bi) den bouw tevens rekening mede gehouden is dat de trein in het buj- tenland moet kunnen rijden. Het remstei- I sel bijvoorbeeld past in dat van alle buj- tenlandsche treinen, hetgeen ook met ae afmetingen het geval is. De groote, buitenlandsche reizen der ko ninklijke Familie naar Noorwegen. Italië en Zwitserland, zijn altijd voortreffelijk ve>' loopen. Vaak bleef de Koningin dan 's nachts ln den trein over. hetgeen even eens geschiedde, wanneer zij een deel van i ons land bezocht, waar voor logeeren min der goed gelegenheid was. In en kort na den oorlogstijd heeft H de Koningin veel met den trein Bereisd er menigmaal in overnacht. Daarna is™ gebruik langzamerhand verminderd, z00° de trein bijna nooit meer compleet in B bruik is. Vooral de keukenwagen gaat maar zelden mede. Ondanks het feit, dat de Koninklijk trein, die eens nabij Schalkwijk in de v' vincie Utrecht gederailleerd is zonder dit gelukkig ernstige gevolgen had. s maar sporadisch in bedrijf is, bUl" toch een groote merkwaardigheid. Niet leen omdat hij een zoo kostbaar gesWJ j s geweest, maai ook omdat hij. Be|k™ 'n een tijd dat er niet zulke hooge eisc estela werden, desondanks nog "J" pvalt en aller blikken tot zich trei dat is, ln een tijd dat moderne en co® tabele treinen als iets normaals beschouwd, stellig merkwaardig (Nadruk verboden). 2-*

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14