BINNENLAND Een feesbidee van P.T.T.! Goedkoop telefoneeren met Indië! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 3 September 1938 VRAGENRUBRIEK FAILLISSEMENTEN SPREEKCEL DAGBLADRECLAME De organisatie van de sociale verzekering. Bijzonderheden uit een rapport van N.V.V. en S.D.A.P. Een door de besturen van N.V.V. en S.D. AP Ingestelde commissie ter bestudeering Tan het vraagstuk der reorganisatie der sociale verzekering, waarvan de heer E. Kupers voorzitter en de heer mr. S. Mok aecretarls was. heeft dezer dagen haar rap port gepubliceerd, dat ruim 100 blz groot is. Uitgaande van dc gedachte, dat de so ciale verzekering als zoodanig de concur rentiepositie der ondernemingen niet mag beïnvloeden en dat bij de uitvoering op het gebied van één verzekering slechts één uit voeringsorgaan toelaatbaar Is, bepleit de commissie ln het eerste hoofdstuk van haar rapport een organisatiestelsel, dat zij zich als ideaal gedacht heeft, d.w.z., dat het ontworpen is zonder met den bestaanden toestand rekening te houden. De wenschelijkheid om te komen tot een groote eenheid en eenvoud ln administra tie en uitvoering heeft de commissie geleid tot de conclusie, dat alle ultkeeringen van korten duur, ongeacht of zij voortvloeien ziekte of uit ongeval ln verband met de dienstbetrekking, door hetzelfde orgaan die nen te worden gedaan. Het land zal voor de sociale verzekering verdeeld moeten worden ln een aantal districten, waarin aan deze geheele verze kering dienstbare districtsorganen zullen komen. Het risicodragende orgaan der ziekte- en kleine ongevallenverzekeringen is de be- drijfsvereeniging. Het bedrijfsleven zal wor den ingedeeld in bedrijfsgroepen. Voor elke groep komt er een valobedrijfsvereeniging, waarbij zich alle werkgevers in de desbe treffende bedrijfsgroep moeten aansluiten. Tot de taak der bedrijfsvereenlging behoort o.a. het vaststellen van de premie, het vaststellen van gevaren-tarieven, het be leggen van de reserves voor de ziekengeld- verzekering. De medlsohe verzorging der verzekerden wordt opgedragen aan een zelfstandig me disch orgaan. De controleerende medici moeten een onafhankelijke positie Innemen tegenover de risicodragende en de uitvoe rende organen der sociale verzekering. De leiding van dit orgaan dient in hoofd taak te zijn in handen van door de Kroon benoemde medici, van wie één als voorzit ter fungeert. In die kwaliteit èn als verte genwoordiger van de regeering heeft hij tilting in het toporgaan der sociale verze kering. Als toporgaan der sociale verzekering zal een verzekeringsraad fungeeren, een auto- room publiekrechtelijk lichaam met veror denende bevoegdheid. De verzekeringsraad wordt benoemd door de Kroon. Op de verordeningen van den verzeke ringsraad zal de Kroon preventief, op de overige besluiten repressief toezicht uitoe fenen. Als risicodrager beheert de verzeke ringsraad de fondsen der sociale verzeke ring en neemt hij voorts al die maatrege len, welke thans de Rijksverzekeringsbank pleegt te nemen. In het tweede hoofdstuk behandelt de commissie de opzet en de ontwikkeling der invaliditeits- en ouderdomsverzekerlng. Voorts wordt in dit hoofdstuk het vraag stuk van fondsvorming of omslagstelsel be sproken. De commissie .spreekt zich uit vóór fondsvorming en ziet het alternatief ..fondsvorming/omslagstelsel" uiteindelijk teruggebracht tot de tegenstelling: beleg ging in gedwongen staatsleeningen voor ronsumptieve doeleinden tegen vaste, als staotsbljdrage vermomde rente, die de ver- tckerde in zijn belasting ten deele zelf be taalt, of vrije belegging overeenkomstig de practijk van het verzekeringswezen. De commissie geeft de voorkeur aan laatstge- r.cemde bestemming. Ter verzorging van het regelmatig toene mende aantal onverzorgden boven de 85 Saar bepleit de commissie een kosteloos staatspensioen van f3 per week voor on- gehuwden en f. 5 per week voor een echt paar, voor hen, die niet in de lnkomsten- oelasting zijn aangeslagen. Ten aanzien van den middenstand spreekt de commissie zich in het derde hoofdstuk uit voor een algemeene verplichte vefzeke- ring tegen de geldelijke gevolgen van ouder dom en invaliditeit, ziekte en ongevallen. Uit een oogpunt van concurrentie is het soodig, dat de kinderen van zelfstandigen, die in dienst van hun ouders werken, in de verzekering worden opgenomen. Voorts tforden in het derde hoofdstuk nog behan deld de inning der premiën en de steun aan de kleine zelfstandigen. In het vierde hoofdstuk motiveert de commissie haar afwijzende houding tegen over het samengaan van geneeskundige behandeling en ziekengelduitkeering. Zij bepleit de verplichte toetreding van arbeiders en kleine zelfstandigen tot de ziekenfondsen beneden een Inkomensgrens van 3000; voor de groep, welke een hoo fer inkomen geniet dan f.3000 wensoht zij vrijwillige toetreding, eventueel betaling Van een hoogere premie. De commissie acht het noodig, dat wordt overgegaan tot samensmelting van ver schillende fondsen in één gemeente tot één groot lokaal fonds, opdat verspilling worde voorkomen. De lokale fondsen in een district zullen moeten komen tot de vorming van districts londsen, die dc algemeene hygiënische be langen behartigen, welke niet door lokale ziekenfondsen kunnen worden ter hand ge nomen. Ten aanzien van de vrije artsenkeuze zou de commissie geen dwingende voorschriften willen geven. Dc vrije apothekers- en spe- dallstenkeuze acht zij niet. aanvaardbaar, lot de verstrekkingen der fondsen zullen aa. behooren: medlsohe. verloskundige en tandheelkundige hulp, de verstreklkng van genees- en verbandmiddelen en medische tulpmiddelen ibrillen, breukbanden enz.) m voorts preventieve geneeskunde (vaccl- natie etc.) Eevordering van de ziekenhuis-, sanato rium- en wijkverpleging wordt wenschelijk geacht. De commissie bepleit financiering van de Hophylaxe zooals deze thans geregeld is «achtens de artt. 125 en 126 ziektewet, bm de uitvoering van maatregelen in het belang van de volksgezondheid, in het bij - tander van de preventieve geneeskunde, ef- 'eehcf tc doen zijn, wordt de vorming van •strictsgezondheidsdiensten aanbevolen. Tenslotte wordt uit al de organen, werk zaam op het gebied der volksgezondheid, een centraal college van advies samenge steld. dat de regeering adviseert ln het bij zonder inzake het beschikbaar stellen en verdeelen van gelden. In het slothoofdstuk noemt de commissie als punten, welker uitvoering voordat tot andere wijzigingen wordt overgegaan, ge- wenscht is, n.l. staatspensionneerlng voor hen, die 65 Jaar of ouder zijn en een inko men hebben van minder dan f.800; herstel van de flnancleele positie van het invali diteits- en ouderdomsfonds, zonder aantas ting van de rechten der verzekerden; uit breiding van de sociale verzekering tot allen die in loondienst, zijn fook huispersoneel)* opneming van kleine zelfstandigen in de verplichte verzekeringen en wijziging van de ziektewet, ten einde te komen tot sterke inkrimping van het aantal bedrijfsvereeni- gingen en het omzetten van bestaande bc- drijfsvereenigingen ln vakbedrljfsvereeni- gingen. Installatie bestuurscommissie beroepsgoederenvervoer. Vertrouwen in het beleid van minister van Buuren. Oud-minister !r. M. C. E. Bongaerts, al gemeen voorzitter van den bond van bedrijfsautohouders in Nederland heeft gistermiddag in een vergadering van ver- voerders-lang-den-weg van alle uiteen- loopende vervoeVtakken, een kleine hon derd afgevaardigden uit heel het land. in het gebouw van den B B.N. te 's-Graven- hage voor de installatie van de bestuurs commissie van het beroeosgoederenvervoer in den B.B.N. tezamen gekomen, gesproken over het regeeringsbeleid van minister van Buuren. Alvorens uw bestuurscommissie van het beroeosgoederenvervoer in den BB.N. te inslalleeren, aldus de heer Bongaerts. ineen ik nog eenige ernstige woorden tot u te moeten richten. Door den minister van Waterstaat is het wetsontwerp tot coördinatie van het ver keer bij de Staten-Generaai ingediend Dit ontwerp is in studie bij de verschillende afdeellngen van den B B.N. en eerlang zal het advies na verhoor van het bedrijfs leven in onze groote commissie aan den minister kenbaar worden gemaakt. De geruchten echter, welke omtrent plannen en wellicht mede ten gevolge van een door deze omstandigheden ont staan uitstel de ronde doen, hebben een aarzeling en weifeling doen ontstaan, welke verlammend werkt op het autover keer Velen voelen zich niet zeker meer. Daarbij komen de geruchten omtrent een. naar men zegt. binnenkort te verwachten verkeersvelligheldskeuring van h"t mate rieel. welke bij velen den angst hebben gebracht, dat bij strenge keuring hun materieel het rijden verboden en dus het bestaansmiddel hun ontnomen zal worden. SDr. meent wel gerechtigd te zijn te ver klaren dat deze angst ongerechtvaardigd Is. Wat materleelkeuring betreft, zou hij kunnen herinneren aan de propaganda door den bond. alreeds jaren geleden hier voor gemaakt, welke nimmer voor bona fide bedrijven onaantrekkelijk is geweest. Doch van groote beteekenis acht spr. het principe, dat de nonnen, waaraan mate rieel lar."s den weg van verkeersveilig- heidsstandpunt bezien, reglementair wordt vastgesteld, in overleg met de gebruikers zelf worde- beoaald. en met vreugde kan hij const?.teeren dat dit principe alreeds den minister is voorgelegd in het rapport- Oud Spr. meent alle reden te hebben den vervoerders gerust te stellen, dat voor een keuring, zooals dit vraagstuk zich thans voordoet, niet alleen geen vrees behoeft te bestaan doch door hen zal worden toege juicht. Spr. meent dat ln den vorm. zooals wij ons haar denken, zij welkom zal zijn. En wat de gevolgen der coördinatie be treft. ook hier wil spr. zich beroepen op geruststellende woorden van den minister die alreeds heeft beloofd, dat bij Invoering van een vergunningstelsel het zijn bedoe ling is zoo weinig mogelijk slachtoffers te doen vallen. De taak van den minister ls niet eenvou dig. Maar spr heeft de overtuiging, dat minister van Buuren zich volkomen bewust is van zijn groote verantwoordelijkheid. De BB.N., overtuigd van zijn goeden wil. heeft hem een loyalen steun toegezegd en de minister weet, dat, zooals wederom nu is gebleken, voor advies de B.B.N. tot in Zijn diepste vertakkingen paraat is, paraat ook om kenbaar te maken, wat het ver voer langs den weg voor een gezonde ont wikkeling van dit Jonge vervoersapparaat, noodig heeft. Deze paraatheid, besloot spr.. moge nieuw vertrouwen schenken ln deze periode san begrijpelijke, doch m.i. ongerechtvaar digde weifeling v/m oen oost Ter gelegenheid van het 40-jarig Rcgccringsjubilcum van H.M. dc Koningin: goedkoope familic-gesprekkcn met Indië. Dat is een buitenkansjeEen gesprek van 3 minuten met Java, Madocra of Bali: f5.— met Sumatra en Makasscr: f 6.50. Deze tarieven gelden niet voor zakengesprekken. Gesprekken aanvragen van 5 10 September. Dc afwikkeling van de gesprekken begint op 12 September. Knoop het in Uw oor: tusschcn 5 en 10 September aanvragen beccekcnt: Maandag worden prijzen van spijsvetien verhoogd. Het Vetcontract tot regeling van productie, aflevering en prijzen van spijsvetlen per 5 September van kracht verklaard. Naar wij vernemen, zal minister Steen- berghe met ingang van Maandag a.s van kracht doen worden het Vet-contract, waarvan het ontwerp werd opgesteld door een commissie uit de twee producenten organisaties. bestaande uit de heeren mr. Hoekema, mr. Nord Thomson (Leiden) en A. v. d. Polder. Dit ontwerp was ingediend nadat het ontwerp van Regeeringscom- missaris Louwes door de vergadering van producenten was verworpen. Op het thans ministerieel van kracht te verklaren ontwerp, waren vorige maand eenige, eveneens door ons gepubliceerde amendementen ingediend, welke ten doel hadden, den invloed van de groote produ centen op den gang van zaken ln te per ken. Of met deze desiderata rekening ls gehouden, is ons niet bekend. 1 Van Maandag a.s. af zal de productie en aflevering van spijsvetten derhalve aan beperking en ondcrlingp verdeeling zijn on derworpen. terwijl tevens regelen zullen zijn gesteld ten aanzien dei nrijzen. waar- I voor deze vetten door producenten, tus- 6718 (Ingez. Med.) schen- en kleinhandelaren mogen worden verkocht Een zekere prijsstijging voor den consu ment staat dan ook vast, doch de minister kan en zal maatregelen nemen, dat deze prijsstijging aan een bepaalde grens blijft gebonden. Degenen der producenten, die niet aan deze productie en prijzenconventle deel nemen, zien hun toegelaten afleveringen beperkt tot 80 pet. van die in het jaar 1936. (Hbld.i. OFFIC1EELE INDIENSTSTELLING VAN DE „KONINGIN WILHELMINA". Stichting van een Mellema-fonds. In tegenwoordigheid van vele autoritei ten en genoodigden heeft gisterochtend de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, het school schip „Koningin Wil- helmina" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Amsterdam, waarop de eerste dagnijverheidsschool voor schippers- Jongens „Oranje-Nassau" wordt gevestigd, officieel in dienst gesteld. Namens een commissie, die zich gevormd had om gelden bijeen te brengen om schippersjongens, die ervoor in aanmer king komen het vakonderwijs op de „Ko ningin Wilhelmina" te volgen, doch dit niet kunnen bekostigen, daartoe in staat te stellen, bood de heer T. L. Mellema, oud- inspecteur voor de scheepvaart te Gronin gen. als eerste gift een bedrag van ongeveer f.4500 aan. EEN EMIGRATIEBEWEGING VAN NEDER LANDERS NAAR ARGENTINIË? De reis van de Nederlandsche handels missie naar de Zuid-Amerikaansche lan den en de propaganda van de zijde van Nederlanders in Argentinië voor emigratie naar dat land, heeft Argentinië in het mid delpunt van de belangstelling geplaatst, aldus lezen wij in het door den Minister van Sociale Zaken aan dc Tweede Kamer aangeboden verslag betreffende de emi gratie en de transmigratie over het jaar 1937. Door de lmmigratieommissie van de Nederlandsche kolonie te Tres Arroyos, in dc provincie Buenos Aires, werd gemeend, dat in haar omgeving voor vele boeren kan sen zouden bestaan, alsook te Buenos Aires voor personen in de stedelijke beroepen. Een dienaangaand ingesteld onderzoek be vestigde. dat Inderdaad wel eenige kansen j voor Nederlanders aanwezig zijn, indien een behoorlijke organisatie zou worden opge bouwd om de menschen bij aankomst ter zijde tc staan. Verwacht mag worden, dat. indien tot aanstelling van vertegenwoordigers zal worden overgegaan, een emigratiebeweging "an Nederlanders naar Argentinië kan worden opgebouwd. Door den leider der hierboven genoemde 1 handelsmissie is met de Argentijnsche re geering een emigratieverdrag afgesloten hetwelk er toe zal kunnen bijdragen, dat een goede samenwerking tusshen de beide landen wordt, geschapen. De Argentijnsche regeering verbindt zich daarbij aan de Nederlan lacoe regeering alle inlichtingen te geven, welke voor im migratie van Nederlander., noodig zijn. ter wijl onze regeering opgave zal verstrekken van Nederlanders lie naar Argentinië wil len emigreeren. Voorts moet een gemengde commissie in A'gentinië worden ingesteld, ten einde op de Immigratie controle uit te oefenen en alle kolonisatieplannen te be- Istudeeren. JUBILEUM INTERN. CREDIET- EN HANDELSVEREEN. ROTTERDAM. Gisterochtend vierde de Intern. Crediet- en Handelsvereen. Rotterdam haar 75-jarig bestaan, dat plaats had in de groote zaal van de Doelen te Rotterdam. De bijeenkomst werd geopend door den heer Daubanton. die de leiding van de fees telijkheid had. Daarna nam de heer Caste- leijn het woord en beschreef de geschiede nis van de vereeniging, zooals deze zich in den loop der jaren, voornamelijk in In dië. had ontwikkeld. Hierna volgde een feestrede, uitgesproken door den algemeen procuratiehouder, den heer v d Wetering. In zijn rede deed hij mededeeling van het feit, dat het H. M. de Koningin be haagd had den aftredenden directeur, den heer Baart de la Faille te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw. Aan het slot van zijn rede deelde hij mede. dat het geheele personeel, zoowel in Indië als in Nederland, gemeend had een stoffelijk bewijs van waardeering aan di rectie en commissarissen te moeten schen ken en dat dit bewijs van sympathie den vorm had aangenomn van een nieuwe aan kleeding incl. meubilair van de zaal voor commissarissen. Tevens was dit geschenk een symbolische weergave van de saam- hoorigheid tusschen het Nederlandsche personeel en het Indische personeel daar het geheel uit Indisch materiaal is vervaar digd. Vele toespraken zijn hierna nog ge houden. Gistermiddag werd receptie gehouden voor de vele zakelijke relaties van de „In- ternatio", terwijl de heer Baart de la Faille zich per radio-telefoon tot het personeel ln Indië richtte. M. S. te L. Als door afwezigheid van den werkgever vacantie moet worden verleend, moet loon en kostgeld worden vergoed. 75 ct. kostgeld per dag lijkt ons voldoende. Recht op vacantie of vacantiegeld heeft zij niet. als daaromtrent bij de indiensttreding niets is be paald. Statistiek over Aug., samengesteld door Afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co N.V., Amsterdam. Noord-Holland fexcl. Amsterdam) 23. Amster dam 16, Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rot terdam) 27; Den Haag 12; Rotterdam 10; Utrecht 8; Gelderland 28; Noord-Brabant 27; Limburg 5; Zeeland 3; Friesland 6; Groningen 9; Drente 1; Overijsel 9. Totaal 184 faillissementen. Totaal vanaf 1 Jan. 1938: 1756 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2164 faillisse menten. H BUITENL. WEEKOVERZICHT SLECHTS ÉÉN VRAAGSTUK MEER Nog steeds wordt alle aandacht geabsor beerd door het vraagstuk der Sudeten- Duitschers. Al het overige, wat zich mo menteel afspeelt op dit ondermaansohe, in welk werelddeel ook. gaat geheel schuil achter de Interesse voor den afloop van genoemd vraagstuk. En dit laat zich den ken' De laatste twijfel, dat bij een gewa pend optreden van Duitschland tegen Tsje- cho-Slowakije een oorlog zal uitbreken, waarvan de omvang niet ls te schatten, kan men gevoegelijk terzijde stellen; Frankrijk er. de sovjets hebben categorisch verklaard, dat zij stipt hun verplichtingen als gevolg van hun verdrag met de Tsje chen zullen nakomen en ook Engeland laat niet de minste onzekerheid, dat het in dat geval Frankrijk niet ln den steek zal la ten. Voeg daarbij, dat Italië en Hongarije zich neutraal willen houden, terwijl Enge land op Polen, Zuid-Slavië en Roemenië de krachtigste pressie oefent om hen ln het oude kamp der geallieerden te brengen. Men kan dus de balans reeds gaan op maken Een en ander Is te Berlijn bekend en men kan zich dientengevolge gereede gaan af vragen, of Duitschland dan willens en we tens de risico van een oorlog zou willen gaan aanvaarden! Wanneer men de vraag aldus stelt, is het antwoord makkelijk te geven Dooh men vergete hierbij niet, dat het lot zoo dikwijls afhankelijk is van kleine toevalligheden en dat, zoolang de oplossing niet gevonden is, verrassingen nooit uitge sloten zijn. Engeland heeft sinds langen tijd niet zoo'n krachtsinspanning ontwikkeld als op het huidige oogenblik tot behoud van den vrede en het doet zulks op zeer delicate manier. Te Berlijn worden geen opzienba rende stappen ondernomen, waardoor Duitschland rich in zijn prestige gekwetst zou kunnen gevoelen. Letterlijk alles wordt vermeden, wat Duitschland zou kunnen prikkelen of officieel ontstemmen. Niette min is er. zooals gezegd, niet de minste onduidelijkheid in de Britsche politiek. Frankrijk houdt zich geheel op den achter grond, het laat Engeland voor alles zorgen! Toch blijft de beslissing naderen en men kan veilig zeggen, dat thans deze beslis sing naar Berchtesgaden is verlegd. Hen- lein is. op aandrijven van Runciman ln hoogst eigen persoon, derwaarts gegaan om met den Fuehrer te praten, nadat de re geering te Praag opnieuw concessies had gedaan, die schijnen neer te komen op het invoeren van een soort Zwitsersch systeem. De leider der Sudeten is dus instructies gaan halen „an hoeohster Stelle"! Hitier zal moeten beslissen, of hij op grond der jongste voorstellen een voortzetting der onderhandelingen aanbeveelt of tot een breuk wil komen. En het is vrij zeker, dat Engeland de jongste voorstellen van Praag, die blijkbaar door de Engelsche missie zijn goedgekeurd als voldoende basis beschouwt voor verdere besprekingen, al begrijpt Lon den. dat niet gerekend mag worden op een directe aanvaarding. De tijd van loven en bieden is, helaas, nog altijd niet geheel voorbij. Van Duitsche zijde wordt ten stelligste ontkend, dat de beslissing thans naar Berchtesgaden is verlegd, het is een thema dat men daar op besliste wijze van de hand wijst. Liever houdt men daar vast aan de zienswijze, dat Praag het beslissende woord heeft te spreken, doch voor de niet-Duit- sche wereld is evident dat „his master's voice" thans de beslissing zal brengen. Vermoedelijk zullen nog wel eenige we ken. de ups and downs elkaaar opvolgen, doch laat ons hopen, dat tenslotte het ver stand zal zegevieren, en dat zal worden ingezien, dat geen belangen op het spel staan, die een herhaling van 1914 zouden wettigen! Duitschland kan ten overvloede weten, dat ook aan de overzijde van den haring- vijver alle sympathie ls voor het Britsche streven. Misschien zal komende week te Neuren berg nog wel het een en ander worden ge zegd, dat meer licht zal brengen inzake de werkelijke bedoelingen van Duitschland, dat voortgaat zich te bewapenen op een wijze, die tereoht allerwege groote bezorgdheid wekt Intusschen zijn de Japanners den groo- ten aanval op Hankau begonnen en. hoe wel de beriohten elkaar volledig tegenspre ken. mag worden geconcludeerd, dat zij langzaam vorderen. Echter zonder tot dus ver het eenige doel, dat beslissend zou kunnen zijn, n.l. het vernietigen der Chi- neesche weermacht, een stap nader te bren gen tot verwezenlijking. Japan heeft een physieke overwinning echter broodnoodlg en daarop is thans de militaire actie ge heel en al berekend. Verbazen zou het ons niet, wanneer over enkele weken ook Han kau zou zijn gevallen dooh daarmede is dan evenmin het einde van het conflict daar als na den val van Nanking en de bezetting van Sjanghai. Hoe daar het einde komen moet. Hetzelfde geldt voor Spanje. Men mag wel zeggen, dat 't vertrouwen, dat Franco spoedig te velde de overwinning zal weten te forceeren, nergens meer wordt gedeeld. Aangekondigde offensieven blijven achter wege. aan alle fronten wordt momenteel gelijkelijk door beide partijen druk uitge oefend en bij de openbare meening ver liest Burgos terrein. Dit zoowel door Fran co's weigering inzake de terugtrekking der vrijwilligers als door het rapport der com missie van onderzoek naar het bombardee ren van steden door de luchtmacht van Franco. Hetgeen daarover ls gepubliceerd, is voor Burgos zeer onaangenaam. Doch beide .gevallen" zijn momenteel van secundair belang, waaraan slechts heel weinig aandacht wordt besteed. De vraag: oorlog of vrede in Europa ligt thans in Tsjecho-Slowakije en 'uiteraard concen treert zich daarop aller belangstelling. KLACHT OVER DE TRAM. Een lezer spreekt er zijn verwondering over uit, dat Donderdagavond vanaf 7 uur de stads trammen volgeladen waren met passagiers voor Stationsplein en Oegstgeest- en er nog tiental len menschen tevergeefs aan de halten bleven wachten, terwijl er ettelijke trams uit Den Haag zoo goed als leeg voorbijkwamen zonder de wachtenden op te nemen, waardoor èn de wachtenden gedupeerd werden èn de tram voor zich een aardige verdienste liet ontgaan. En dat terw^l het budget van de tram al zoo negatief uitvalt. ncentreer op het krachtigste reclame-middel 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11