Koninklijk bezoek aan Rotterdam Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde BSad Zaterdag 3 September 1938 Rosita's keuze De strijd in het Verre Oosten De vloot van Piet Hein lag in flonkering van duizenden lichtjes GEMENGD NIEUWS Gisteravond heeft H. M. de Koningin in gezelschap ven Prinses Juliana en Prins Bernhard het officieel aangekondigde bezoek aan Rotterdam gebracht om er de fraaie illuminatie van de Nieuwe Maas, welke ter gelegenheid van de jubileumfeesten is aangebracht, in oogenschouw te nemen. Het bezoek heeft ongeveer anderhalf uur geduurd. Bijna drie kwartier hebben de bezoekers doorgebracht aan boord van „De Stad Rotterdam", het schip waarmede zij de rivier zijn opgegaan, teneinde alles van nabij te bezien. In verband met het bezoek waren aller lei speciale maatregelen genomen, maat regelen, die overigens vooi treffelijk bleken te kloppen, zoodat alles precies geloopen is. zooals men zich had voorgesteld, en dat. hoewel er een geweldige menschenmassa op de been was. en er. ongerekend de dui zenden. die langs den weg stonden, om en nabij het park zich tusschen de 60 en 70.000 menschen bevonden. Het publiek, dat zich niet gauw uit het veld laat slaan en elk plaatsje, dat bezet mocht worden, ook had ingenomen om de vorstelijke personen ter gelegenheid van dit bezoek met enthou siaste hoera's te verwelkomen, heeft op di- ve~.se punten uitstekende gelegenheid ge had, de Koningin, de Prinses en den Prins toe te juichen, al speelde zich dit bezoek voor het overgroote gedeelte op het water cn niet op den wal af. De Kievitslaan en het wandelgedeelte langs de Maas, waar langs de hooge bezoekers moesten komen, waren vanwege de politie reeds te zeven uur afgezet voor voetgangersverkeer, ten einde zorg te dragen, dat de Koninklijke auto's in snel tempo zonder oponthoud naai de Westerkade konden komen. Daartoe werd ook het normale autoverkeer na 8 uw niet meer in dit rayon toegelaten. Aan de Westerkade mocht het publiek, dat er eenmaal stond, evenwel blijven. Er was echter beperking geboden. Voor wie vroeg is neveest. is er n-> dit punt bijzonder goed uitzicht geweest. Tegen het moment dat de vorstelijke personen aan de grens van de gemeente arriveerden, was de te volgen weg vrijgemaakt, maar overal langs de voute wemelde het van menschen, die in ware feeststemming verkeerden. Omstreeks half negen was er al een flin ke bedrijvigheid aan de grens van Rot terdam Behalve de belangstellenden, die overal bleken te zijn, waren er eenige of- ficieele personen, om. de loco-burgemees ter. wethouder de Zeeuw, en de hoofdcom missaris van politie, mr. L. Einthoven, ter ontvangst aanwezig De Koningin heeft zich eenige oogen- blikken met den heer de Zeeuw onderhou den, die op zijn beurt, ook de Prinses en den Prins eerbiedig welkom heette op Rot terdam's grondgebied. Dc Koningin was gekleed in een grijzen bontmantel, d» nrinses in een bruinen bont- nnnt"l met lichten strooien hoed. prins ternhard in de uniform van luitenant ter zte 1ste klasse. Nadat H M. de Koningin zich met wet houder de Zeeuw had onderhouden, heeft het gezelschap zich per auto via de Ael- brcchtkade de Rochussenstraat, de Pieter de Hooghbrrn. de Willem Buytenwechstr. en den Westzeedijk naar de afgezette Kie vit slaan begeven, vanwaar men in enkele minuten den waterkant had bereikt. Te ongeveer kwart voor negen arriveerde men aan de Westerkade, waar de gemeente raadsleden met hunne dames en andere genoodigden zich hadden opgesteld. Behal ve raadsleden en hoogere gemeentefunc- lionnarissen bevonden zich aldaar de heer D C Endert Jr., directeur van de R.D.M., mr. Abraham van der Hoeven, voorzitter van het comité ter behartigine van atio- nale belangen, mr. M. Smeding, gemeen tesecretaris en de havenmeester A. Kort- landt. Bij de aankomst stonden de vorste lijke personen tegelijk op een van de mooiste punten om de vloot van Piet Hein te kunnen gadeslaan. In al haar flonkerende pracht lag de Maas daar met millioenen glimlichtjes van de il luminatie op het donkere, zacht dei nende water. Het was afc met al een prachtige heldere nazomeravond. Een egaal donkere avondschemer omspande het havensilhouet op den achtergrond van einder tot einder en dwars door het landschap heen slingerde zich de hel verlichte Maas. De vloot van Piet Hein, le trotsche galjoenen met fraaie tui- -age, die daar op de reede lag, was in derdaad een zilveren vloot. Toen de Ko ningin er was leek alles eens zoo fees telijk. Na de korte begroeting op de Wester kade, waarbij o.m. de heer J. de Monchy, die Piet Hein uitbeeldde, aan Hare Ma jesteit werd voorgesteld, begaven de vor stelijke personen en hun gevolg zich te voet via een breed plankier vlak aan den wa terkant naar den kop van de Veerhaven. Langs dit plankier stonden aan den walle- kant in frontlinie de leden van den Piet Heinoptocht in hun schilderachtige cos- tuums. Aan den anderen kant had het ge- zehchap het voile uitzicht op de rivier en de illuminaties. Aan de Veerhaven was een aanlegsteiger gemaakt voor ,,De Stad Rot- t' "hm" waarmede de Koningin, het piin- f-eihl: paar en het gevolz den tocht op de ds->r in al haar avondlijke pracht liggende ri"'"' begonnen. Het aubadekoor van 1200 personen, dat zich onder leiding van mevr. M. C. Grim- 'oeigHuyser had opgesteld, dat aan Hare Majesteit een speciaal voor deze gelegen heid getoonzette cantate toezone. Van de wandeling van het hooge gezel schap langs het plankier hadden de ge meenteraadsleden en de genoodigden ge bruik gemaakt om zich van de Wester kade eveneens naar den kop van de Veer haven te begeven, waar een andere boot als volgboot gereed lag. Beide booten werden op de rivier boven dien nog vergezeld van de booten van ri- viet politie en havendienst, maar de Stad Rotterdam voér eerst stroomopwaarts, in de richting van de Maasbrug, voor zoover dat mogelijk was ter rechte'zijde van de ri vier (om de gedachten te bepalen: aan den kant van de stad dusl. waar men de sche pen, o.m. de sleeper Java. de elevatoren, de 'junkermachinerieën, de kranen en bokken, kortom allerlei soorten havenwerktuigen aantreft, die een gordel van feestelijke lichtlijnen in den donkeren avond vorm den. Voor de brug zwenkten de booten met de hooge bezoekers rond en heeft het Ko ninklijk gezin de feërieke verlichtingen van de zijde van den linker Maasoever be zien. Hierbij is men de verlichte Veendam van de Holland Amerika lijn gepasseerd en bovendien twee booten van het korps pontonniers, die voor deze gelegenheid spe ciaal naar hier zijn gedirigeerd, teneinde eveneens deel te kunnen nemen aan het iiulde-betoon. Op het moment, dat de schepen op weg naar de Parkhaven, waar gedebar- keerd zou worden, voorbij het buizen terrein aan den linker Vccrdam voeren, is een brillant vuurwerk ontstoken, dat de Maas en de gansehe omgeving, die toch al zoo tintelt van licht, nog eens extra in feestelijke glans heeft cezet. In duizenden en nog eens duizenden licht deeltjes spatten de zonnen heel hoog in de lucht uit elkaar en af en toe was liet, alsof het vergankelijke licht van de vuurwerkzonnen wilde wedijveren met het eeuwig-constante licht van de ster ren, waarmede de donkere avondhemel was bezaaid. De booten voeren tijdens het vuurwerk door naar de Parkhaven, waar men aan den permanenten steiger van 't bureau van de Rotterdamsche rivierpolitie reeds alle maatregelen had getroffen om de hooge bezoekers na den tocht weer uitgeleide te doen. Buiten het bureau van dc rivierpo litie stond Rotte's mannenkoor opgesteld en toen H.M. de Koningin met den Prins en Prinses tegen tien uur aan den steiger van de rivierpolitie arriveerde, heeft het koor onder leiding van Jos. Vranken Jr. De Ziiveren Vloot" van Fred, J. Roeske ten ge- hoore gebracht. Ook nabij het bureau van de rivierpo litie had zich tegen tienen een groote men- „chenmenigte opgesteld, die Hare Majesteit by Haar aankomst aldaar hartelijk heeft toegejuicht. Na afscheid te hebben genomen hebben de Hooge gasten weer in de Koninklijke auto's plaats genomen. H. M. de Koningin is langs denzelfden weg, dien Zij had ge nomen bij Haar aankomst, weer naar Den Haag vertrokken. De hoofdcommissaris van politie en de loco-burgemeester hebben Haar uitgeleide gedaan tot de grens der gemeente. Prinses Juliana en Prins Bern hard zijn met hun groote Maybach door de verlichte stad gereden en ziin via het oos ten naar Soestdijk vertrokken. H. M. de Koningin heeft in den loop van het bezoek herhaalde malen Haar groote ingenomenheid en waardeerlng uitgespro ken over de illuminatie. Vooral de vloot van Piet Hein had Haar belangstelling en zij heeft de vraag gesteld of er geen moge lijkheid zou zijn te vinden om de schepen in dezen vorm te behouden. Ook de ver lichting van de Maas. de kranen en de ver sieringen op den achtergrond heeft de Ko ningin zeer op prijs gesteld. Daarbij heeft Zij doen uitkomen, dat dit geen „geschre ven bewondering" was, maar een bewon dering, die groot en van harte was. Ook het prinselijk paar was zeer Ingenomen met de Maas-versieringen De Koningin heeft voorts belangstellend geïnformeerd naar de toestanden in de haven en den stand van de werkloosheid. Tevens heeft Zij Haar leedwezen uitgesproken over het feit, dat de burgemeester wegens ziekte niet bij dezen tocht aanwezig heeft kunnen zijn, waarbij Zij de beste wenschen voor zijn spoedig herstel heeft gevoegd. Door v. d. VEER. Het was een vreemd geval met Rosita. Niemand van haar kennissen had gedacht, dat het nog eens zoo zou afloopen, want iedereen veronderstelde, dat de vroolijke, pretmakende en flirtende Rosita heel wei nig hart, maar wel pientere hersens had. En meisjes als Rosita, die het hart geen stem in het kapittel geven, weten hun keuze meestal wel uitstekend te bepalen. Er was geen mensch, die dan ook gedacht had. Maar laat ik het eerst even hebben over Pedro en Juan. Rosita had een heele rits van vereerders, en ze stond met allemaal op heel vriendschappelijken voet, maar het was toch wel duidelijk, dat Pedro en Juan een streepje voor hadden. Wie het meest bij haar in de gunst stond was niet zoo direct te zien. en de levenslustige, luchthar tige Rosita wist dat zelf niet al te best. Soms meende ze, dat ze Juan, die zoo uit stekend op de banjo wist te spelen, en daarbij prachtig zingen kon, den voorkeur gaf, dan weer dacht ze, dat Pedro tóch nog aardiger was. want Pedro kon dansen als geen ander, Pedro was sterk als een stier, lenig als een torero, en van de twee had Pedro de best-betaalde betrekking! Zoo stonden de zaken, toen er een bur geroorlog uitbrak. Rosita wist van burger oorlogen heel weinig af. maar ze zou er nu kennis mee maken! Pedro was de eerste, die ten strijde trok. Heel in het geheim, want het stadje, waar zij woonden, steunde de wettige regeering, en Pedro's hart trok hem naar de opstandelingen Laat in den avond, toen de duisternis al lang gevallen was. klopte Pedro op haar deur om af scheid van haar te komen nemen. Hij ver telde, dat hij weg moest om hun vader land te gaan bevrijden, en dat klonk heel mooi in Rosita's ooren, en vooral heel romantisch. De maan stond hoog aan den hemel en Pedro's stem trilde een beetje, zoodat Rosita er zich zoowaar op betrapte, dat er iets vochtigs langs haar wang drup te. Pedro zou in gevaar zijn, hij ging vech ten voor haar en het vaderland vertelde hij, daar kón je geen droge oogen bij hou den. Rosita sloeg haar armen om zijn hals en ze gaf hem haar portret, toen hij ver trok. Dat zou hem kracht geven, beweerde hij, in het heetst van den strijd zou hij aan haar denken en haar portret zou hij op zijn hart bewaren. Een paar dagen later nam ook Juan dienst. Hij was regeeringsgetrouw en hij ging het vaderland verdedigen tegen hen, die het belaagden. Ook dat klonk wel mooi, maar Juan zei het met minder pathos en in het nuchtere morgenlicht maakte het toch iets minder indruk op haar, dan Pedro's woorden hadden gedaan. Rosita vond het echter niet meer dan billijk, dat ook Juan een portret van haar kreeg en ze wist haar afscheidskus ook te kruiden met een traantje Ze hield tenslotte van beiden, en ze was niet zoo onkundig van oorlogvoeren, dat ze niet zou weten," hoe- I veel gevaar er aan verbonden was. Tenslot te was het lang niet onmogelijk, dat één van beiden niet zou terugkeeren, en je wist van tevoren immers niet, w 1 e van de twee het gelukkigst was De burgeroorlog duurde langer dan men verwacht had. En ook dat was eenigszins in het voordeel van Pedro. Rosita hield nu eenmaal van romantiek, en het was im mers veel romantischer langs slinksche wegen sporadisch een briefje van Pedro toegespeeld te krijgen, een briefje, waar van de brenger gevaren liep, omdat het immers uit het vijandelijk kamp kwam, dan een brief van Juan te ontvangen, die regelmatig door de post bezorgd werd. Nee, het was duidelijk, Pedro was aan de win nende hand, en als op dit moment Rosita een keuze had moeten doen, zou het er voor Juan niet gunstig hebben uitgezien. In het stadje, waar Rosita woonde, had de oorlogsgeesel nog niet gewoed, maar de rebellen rukten op, en men begon in de verte het gedreun van de kanonnen al te hooren. Er kwam onrust onder de inwo ners, er kwam ook gebrek aan levensmid delen en angst voor de toekomst. Rosita had echter geen angst. Als de opstande lingen hier kwamen, dan kwam Pedro mét hen Toen gebeurde het, dat Juan's brieven uitbleven. Eerst lette Rosita daar niet zoo op, maar toen Juan, die anders zoo trouw en regelmatig schreef, in drie weken niets van zich had laten hooren, maakte ze zich toch een beetje ongerust en ze verweet zichzelf, dat ze den laatsten tijd veel meer aan Pedro gedacht had. Ze moest toch eens bij Juan's moeder aanloopen. Ze vond het oude mensch je in tranen badend! Dienzelfden morgen was het be richt gekomen dat Juan gesneuveld was! Juan dood! Ze herinnerde zich plotseling, hoe bezielend hij op de banjo kon spelen, hoe zacht en streelend zijn stem was, als hij een liefdesliedje voor haar zong. Zijn vingers zouden nooit meer de snaren be- tokkelen, zijn stem zou zwijgen voor eeu wigBleek en stil staarde Rosita voor zich uit. Ze keek naar het bundeltje, waar in de bevende handen van Juan's moeder zochten. Totdat zij vónden. Het portret, dat ze Juan had meegegeven. „Jouw portret!" fluisterde het oudje. Jouw portret, Rosita". Met omfloerste oogen keek Rosita er naar. Er was een roestbruine vlek op de foto, en er was weinig fantasie voor noo- dig, om te weten, dat die veroorzaakt was door Juan's bloed. Dien dag veranderde er iets in Rosita. En een paar dagen later veranderde er ook iets in het stadje, waar zij woonde. Vliegtuigen ronkten over de stad, bommen vernielden huizen, vernietigden menschen- levens. Verwoed werd er gevochten, Iedere [duimbreed grond werd hardnekkig verde digd, maar de opstandelingen bleken te sterk. Triomfeerend trokken zij de veroverde stad binnen. Rosita stond tusschen de menigte langs den weg en ze zag de over moedige, lachende winnaars hoog en trotsch op de paarden gezeten, langs zich trekken. En tusschen hen de forsche. leni ge gestalte van Pedro Pedro, die met gre tige oogen rondkeek, gelukkig lachend, om- BOERDERIJBRAND TE NOORDDIJK Gisteravond te elf uur brak tengevolge van hooibroei een felle brand uit in de ka pitale boerderij van den heer J. Kortholt, staande aan het Winschoterdiep onder dc gemeente Noorddijk. De bewoners, die reeds ter ruste waren, werden door het vuur ver rast en moesten in nachtgewaad een goed neenkomen zoeken. Behalve de brandweer van Noorddijk bestreed ook de Groning- sche brandweer met vier stralen het vuur, waartoe het water uit. het kanaal werd be trokken Hierdoor wit '1 het verkeer langs het Winschoterdiep fAiremd. De boerderij en de aangrenzende groote „churen. welke eenige tienduizenden kg. Looi bevatten, gingen in de vlammen op. De nablussching. welke de brandweer van Noorddijk verrichtte, nam een groot deel van den nacht in beslag. Verzekering dekt de schade. EEN KWAKZALVER AAN DEN ARBEID. Te 's Gravenzande is deze week een 19- jarig meisje, dat lijdende was aan suiker ziek.e, vrij plotseling overleden. De huls arts, dr. F. Doorenbos toonde zich verwon derd over het snelle verloop van de ziekte, doch achtte verder geen bijzondere om standigheden aanwezig. Al spoedig gingen er echter in het dorp geruchten over een behandeling, die het meisje vlak voor het overlijden bii een kwakzalver had onder gaan. Dc chef van de 's Gravenzandsche politie, de heer F ter Hark. stelde een on derzoek in waarbij hij evenwel op groote zwijgzaamheid s uitte bii de ouders van het meisje. Na een verhoor bleek echter, dat het meisje op aanraden van haar ver loofde. iemand uit Naaldwijk, aldaar door een Haagschen kwakzalver was behandeld. De kwakzalver had slechts den geboorte datum van het meisje noodig, om met behulp van „astrologie" de kwaal en het onfeilbare geneesmiddel van het meisje te bepalen. Tevens gaf hü order, dat de injecties, die het meisje op doktersvoorschrift regel matig werden toegediend, onmiddellijk te st aken Of het meisje zich aan dit bevel gehouden heeft, is thans niet meer met zekerheid uit te maken. In ieder geval werd het meisje reeds na enkele dagen op Zondagavond, plotseling ernstig ziek. Inplaats van den geneesheer te ontbieden, toog men naar Den Haag om den kwakzalver te halen. Deze bestraalde het meisje met een lamp vermoedelijk ultra-violette stralen en profeteerde daarbij, dat zij den volgenden dag weer rustig in een stoel zou zitten. Toen de Maandagmorgen aanbrak, was de toe stand van het meisje evenwel zoo ver ergerd, dat de ouders toch maar dr. Doo renbos lieten ontbieden. Zijn hulp mocht echter niet meer baten: nog dienzelfden dag is het meisje overleden. Uit het onder, zoek bleek nog. dat het meisje een aftreksel van kruiden had gedronken, dat de kwak zalver haar aan de hand van zijn astrolo gische berekeningen had voorgeschreven. De politie heeft tegen den man zekeren Van Z. uit de residentie, proces-verbaal opge maakt wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Deze verklaarde, dat hij. ongeacht de straf, die hem eventueel zou worden opgelegd, met zijn genees wijzen zou voortgaan, omdat hii dit zijn roeping achtte. BOERDERIJBRAND TE UITHOORN. Auto van de brandweer te water geraakt. Gistermorgen is brand uitgebroken tn de boerderij van Kooiman te Uithoorn, welke veroorzaakt werd door hooi'oroei. Toen de Uithoornsche brandweer, die zich terstond od weg had begeven, bijna de plaats bereikt had. moest de wagen uitwijken voor een fietser, waarbij de berm van den wee plot seling afbrokkelde en de auto in het water kantelde. Waar de spuitwagen gevolgd werd door een wagen met manschappen, mag van groot geluk worden gesproken, dat alle opzittenden met den schrik vrij kwamen. De brandweer van Mijdrecht, die terstond gewaarschuwd was en spoedig ter plaatse kwam pakte het vuur flink aan. doch toen was reeds te zien, dat het geheel een prooi der vlammen zou worden Al het aanwezige hooi gang verloren terwijl de boerderij ge heel afbrandde. DU IT SC HER HIELD ZIOH DRIE DAGEN LANG SCHUIL. Naar de gevangenis te Winschoten is overgebracht een op het oogenblik nog niet bfi name bekende Duitscher, die voorgaf uit Kiel afkomstig te zijn en via ons land naar Franco's leger te willen trekken. De man heeft zich drie dagen en drie nachten schuil weten te houden in de groote boerderi.1 van de weduwe Waalkens te BUjham. Uit gerommel op den zolder en ook uit andere voorvallen, hadden de bewoners reeds gemeend, te mogen opmaken dat zich iemand daar moest bevinden. Eergister avond hoorde men wederom gestommel De politie te Blijham werd gewaarschuwd, die weldra ter plaatse was. De man, zich ont dekt ziende, sprong van den zolder naar beneden en nam de vlucht. De politie zette hem onmiddellijk na. doch kon hem niet dadelijk vatten. Het werd een ware klop jacht, waaraan door velen werd deelge nomen. Eindelijk wist men hem te grijpen in den tuin van mevrouw Waalkens, waar na tot arrestatie kon worden overgegaan Het Is gebleken, dat de man zich in de boerderij een schuilplaats had gekozen In den binnengehaalden graanoogst en zich tijdens zijn verblijf te goed had gedaan aan den aanwezigen spekvoorraad Na voorloopig door den burgemeester te BUjham te zlin verhoord, waarbij nog we!- nie kwam vast te staan. Is de man naar Winschoten overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. WATERHOOZEN IN HET KANAAL, Aan de kust van Sussex ziin gisteren vier waterhoozen waargenomen, die met elkaar een half uur geduurd hebben. Het natuur verschijnsel begon met een hoos van 12 meter die opsteeg tot zll zich vereenigde met zware zwarte wolken die op ongeveer -00 meter boven de oppervlakte dreven De volgende hoos nam duidelijk den vorm aan van een in de lengte getrokken letter s" De vlieger Duggan passeerde de waterhoozen toen hij van Parijs naar Croydon terug keerde en meldde dat de grootste van de vier ongeveer 5O0 meter hoog het water opspoot bij een breedte van de waterkolom van 50 yards. Een vlsschersscheepje in de nabijheid was even in gevaar maar de hoos barstte voor zü de plek waar het schuitje zich bevond bereikte OVERSTROOMINGEN IN URUGUAY. Tengevolge van hevige onweders zijn in Uruguay de rivieren buiten haar oevers getreden Verscheidene huizen zijn Inge- stark waarbij acht personen gedood "en omstreeks honderd gewond werden. OPSTAND IN EEN GEVANGENIS. Bij een bezichtiging van de gevangenis te Parintln in Brazilië door den openbaren aanklager en den rechter der stad, zijn de gevangenen in opstand gekomen. De open- bare aanklager en een bewaker werden daarbij doodgeslagen en de rechter zwaar gewond. Zestien gevangenen konden met medeneming van wapens vluchten. Politie- troepen hebben de achtervolging ingezet. ONDER EEN WAGEN GERAAKT EN GEDOOD. Gistermiddag is het driejarig zoontje van den landbouwer P. te Tripscompagnie bij Muntendam) bij het spelen onder een rijdende korenwagen geraakt. Het kind was op slag dood. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisterochtend te tien uur is de ruim zestigjarige heer van Vuuren te Capelle iN.Br.i door een auto aangereden. Het slachtoffer werd zoo ernstle gewond, dat hti eenlgen tijd later is overleden. dat hij weer in zijn geboortestad was, als overwinnaar, Pedro, die uitkeek naar zijn Rosita. Maar ze zag ook in gedachten de offers, die deze overwinning gekost had. 's Avonds kwam Pedro. Hij kon nauwe lijks zijn ongeduld bedwingen om Rosita in zijn armen te sluiten, maar hij schrok van haar hard, koud gezicht. „Raak me niet aan!" zei ze fel. „Rosita!" stamelde hij, „wat is er ge beurd?" „Juan is dood", zei ze, „hij is vermoord door jullie troepen". „Juan dood?" Even was hij stil, dan haalde hij de schouders op. Juan was niet de eenige, die gevallen was. „Het is oor log!" zei hij. „Wat wil je? In iederen oor log vallen er slachtoffers". „Je bent een moordenaar", schreeuwde ze. „Juan's moordenaar! Ga weg, ik wil je niet meer zien!" „Rosita, kind. ik...." „Ga weg!" gilde ze, „ga weg!" Toen ging Pedro en ze bleef alleen ach ter in den avond, snikkend, met het portret in de hand. dat door Juan's bloed besmeurd was TREIN BOTST TEGEN AUTO BIJ RIGA. Ten Noord-Oosten van Riga is een trein tegen een auto gereden, waarin vijf bloedverwanten zaten van een pas overle den industrieel. De locomotief en de eerste wagen van den trein ontspoorden. Bij het ongeval werden zes personen ge dood, onder wie de weduwe en de dochter van den overleden Industrieel en de machi nist en de stoker van den trein. Vijftien personen werden gewond. VERVOLGING TE PHILADELPHIA. De rechter van onderzoek in de zaak der vier op 24 Augustus in de gevangenis te Philadelphia dood in hun cellen aangetrof fen gedetineerden heeft den directeur, den onder-directeur, negen bewakers en twee dokters schuldig verklaard aan misdadige nalatigheid Zij zullen worden vervolgd we gens moord en manslag. Naar uit Lioe An in de provincie Anhwel wordt gemeld, hebben de Japansche troe pen die uit Anhwei de provincie Honan zijn binnengerukt, definitief de buitenste Chineesche verdedigingslinie van Hankau doorbroken. Gisteren heeft een uit Lioe An naar het Westen oprukkende Japansche colonne de op de grens tusschen Anhwel en Honan gelegen stad Yeh Kia Tsl bezet. Tja, dat was een vreemd geval met Ro sita Ze meende van belden te houden, en niemand had gedacht, dat ze tenslotte dengeen. die overgebleven was, zou haten. Wie had nu kunnen vermoeden, dat dat domme hart van Rosita het laatste woord zou spreken.7 (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). Drie colonnes van het Japansche kScr hebben ten Zuiden van Kloe-Klang een ?e* lijktijdlgen aanval Ingezet, naar het schijnt met de bedoeling zich meester te ms!::n van Tel An aan den spoorweg Kioe-Klang- Nantsjang. De Chineesche strijdkrachten hebben Woensdag in het Noord-Oosten van Hoe* nan een algemeen offensief Ingezet cn rul* ken convergeerend op naar Mang Hsleh' 2-'

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10