De wapenschouw te Den Haag LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 29 Augustus 1938 VIS5CHERIJ-BERICHTEN WAiKÏ Da^hiadrefclam^ Buitenland m m Stadsnieuws BEURSOVERZICHT is niet te vervangen Het internationale rechts- congres te Amsterdam. Opening door Prins Bemhard. Hedenmorgen is onder groote belangstel ling en in tegenwoordigheid van een ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin het internationale rechtscongres geopend door prins Bemhard. Aanwezig waren, behalve de Prins, o.m.: de ministers Goseling en Patijn, de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. baron pöell en de burgemeester van Amsterdam dr. W. de Vlugt. Prins Bemhard hield in 'net Engelsch een korte toespraak. een gevaarlijke huishoudster. Gistermiddag werd de politie te Gronin gen gewaarschuwd dat een oude heer in be- wusteioozen toestand in een portiek lag aan den Helperwestslngel. Bij onderzoek is gebleken, dat een ernstige ruzie had plaats gehad, waarbij een 39-jarige huishoudster den 67-;arigen heer H. met een ijzeren stang een zoodanigen klap op het hoofd had gegeven <^at het slachtoffer in bewusteloo- zen toestand neerviel. Hij is in ernstigen loestand in het R.K. ziekenhuis opgeno men De daderes is ter beschikking van den clficier van justitie gesteld. De residentie is vandaag anders wakker geworden, dan zij gisteravond naar bed is gegaan. Vanochtend vroeg men zich bij het opstaan af verbaasd af waar de drukte vandaan kwam, welke anders op den Maandagmorgen na een feesteüjken Zondag ver te zoeken is. In de vroege ochtenduren reeds klonk het rumoer de huizen binnen: het verre slaan van trommen, de muziek van corpsen, welke door den wind van veraf werd meegevoerd, het gedaver van de militaire auto's, het geronk van motoren. Hoe kan het anders, nu In den middag ongeveer 15.000 manschappen voor H. M. de Koningin zouden defileeren, waarbij dan gerekend zijn de huza ren, de artillerie, de wielrijders! Vijftienduizend militairen zullen vanmiddag op de Van Alkemadelaan stram voorbijmarcheeren, terwijl 90 vliegtuigen hun saluut brengen, om de Koningin te eeren bij Haar regeeringsjubileum. Het is de dag van de groote troepenrevue van het Nederlandsche leger. EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 No- tember a.s.: op het daartoe door hen ge daan verzoek, eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend: a. ter zake van langdurlgen dienst: aan den generaal-majoor S. W, Praag, in specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht; aan den kolonel M. Rutgers van der Loeft, commandant van de 5de infanterie brigade; aan den kolonel R. Boomsma, van den staf der infanterie, territoriale bevelhebber in Overijssel, enz.; aan den kolonel L. J de Decker, comman dant van de 3de artillerie-brigade; aan den kolonel P. J. Stuitje, van den staf der genie, commandant van het 2de tenie-commandement; aan den luitenant-kolonel L. P. Sormani, tommandant van het 21e regiment infan terie; aan den luitenant-kolonel J. H. C. Bentz ran den Berg. commandant van het regi ment kustartillerie, en aan den kapitein LF. van den Benden, commandant van de compagnie intendancetroepen; b. aan den reserve-lultenant-generaal M. Raaijmakers, van het wapen der genie, in specteur der militaire luchtvaart. EEN droeve plechtigheid. Heden zijn de twee kinderen M. uit Vaddlnxveen, die tengevolge van kinder- erlamming overleden waren op de Alge- ieene Begraafplaats aldaar ter aarde steld. Door ds. Smit werd aan de groeve het flard gevoerd Als tweede spreker sprak scheer v. Dam, hoofd der Chr. M. U. L. O., nar de belde kinderen schootgingen. - Deze korte doch indrukwekkende gebeür- ■nis maakte op de talrijke aanwezigen en dieper; inijruk. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Op den rijksweg Heerlen-Sittard onder gemeente Doenrade-Oirsbeek, is glster- tond laat de motorrijder Beekman uit iuvergenhout, gemeente Merkelbeek, met "n motor tegen het ltnker-achterspat- d van een taxi uit Slttard gebotst. Beek je, werd zoo ernstig gewond, dat hij :)tig minuten later ter plaatse Is over- en. Zijn echtgenoote, die op de duo zat, (eg een beenbreuk en is naar het zie- nhuis te Sittard overgebracht. - Geslaagd te Den Haag voor de akte A. (M. O. teekenen) mej. J. Botteman Katwijk Zee. PASSAGIERSVLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Nabij Innisfall (QueenslandI is een pas- 'giersvliegtuig van de „North Queens- r,d Airways" omlaag gestort. De piloot 1 drie passagiers zijn om het leven geko- ft vijf passagiers werden ernstig ge- letst. horthy verlaat duitschland. Hedenochtend te half acht hebben de 'ngaarsche rijksregent Horthy en zijn tgenoote bij Halnburg a/d Donau het itsche gebied verlaten. Aan den oever van de rivier stond een "iecompagnie van het Duitsche leger en Heelingen van de partij opgesteld. Een "~jke menschenmenigte riep het Hon- Wsche gezelschap hartelijk vaarwel toe. •KONING ALFONSO UITGENOODIGD DEN TROON TE BESTIJGEN? "e „Daily Herald" verneemt uit Bazel, dat •aeraal Franco exkonlng Alfonso XIII -It uitgenoodigd den troon te bestijgen, "'ra de rechtsche legers de overwinning ra hebben behaald, IJtt de ultnoodiging blijkt evenwel duide- 't dat de generalissimus verlangt in den noon van Alfonso een strooman te heb ei 5® onderhandelingen zullen worden ge- - Hoor graaf Lulz Sierra Gorda. De ex- Ine heeft, naar verluidt, geantwoord, hij wel naar Spanje terug zou willen Jn doch niet op de door Franco ge- voorwaarden." LANSBURY TE BELGRADO. Brltsche arbeiderslelder George Lans- tol vanmiddag door den mlnlster- «dent stoladlnowl'si worden ontvangen. Jtbury heeft tegenover de iournal'sten '«oei van ziin reis uiteengezet HI1 ver- 'de dat hii aan de regeeringen ver- e'0D aan te dringen dat het o'an- «eland in overwcring wordt genomen vj Sofia en Boeka-est. ziin voorstellen J™"® zoedeekeurd hadden Hii hoorite «rado denzelfden steun te vinden. Hii Jir' koning Carol verzocht, te zamen ■Wing Leopold een initiatief te nemen. Nog nauwelijks was de zon door de nachtwolken heengebroken of de eerste enthousiasten begaven zich op weg naar de Van Alkemadelaan, om een goede plaats uit te zoeken, vanwaar men den wapen schouw door H.M. de Koningin van zoo dichtbij mogelijk kon medemaken. In de buitenwijken liepen gansche families ge wapend met stoeltjes en lunchpakketten kennelijk van plan om de rest van den dag in de duinen langs de Van Alkemade laan door te brengen. De Hagenaars wilden van dit feest van het leger niets missen. Het was opvallend hoe weinig politie mannen in de buitenwijken surveilleerden, maar naarmate men de stad naderde, des te grooter werd het aantal agenten, dat het verkeer regelde en in de goede banen leid de. Dat was noodlg ook, want ondanks alle politioneele bekendmakingen bleken toch dc meeste autobestuurders niet te weten waar zij wel en waar zij niet mochten rij den Dit feit op zich gaf al een enorme drukte op alle moeilijke kruispunten van de stad. Aankomst der troepen. Zoo ook bij het Hollandsche spoorstation, waar daarenboven nog honderden men- schen zich hadden opgesteld om iets te be leven van de aankomst der troepen. Wij vroegen ons af of deze kijkers de hoop. om aan de Van Alkemadelaan zelf vanmiddag iets te kunnen zien, nu reeds uren voor het défilé, hadden opgegeven. Maar eigenlijk hadden zij geen ongelijk, want bij het sta tion was het een uitermate levendig beeld van afmarcheerende militairen, die per trein uit het Zuiden en Noorden van ons land waren aangevoerd. De eerste militaire trein reed vanochtend om 6 50 uur het sta tion binnen, zij het met eenige vertraging, omdat een as zich gedurende de reis bege ven had. Maar daarna liepen de extratrei- nen binnen met de regelmaat van een klok en om precies 9.50 uur werd het laatste contingent militairen aan dit station afge leverd. Wij hebben enkele oogenblikkeh op het perron gestaan en maakten daar de aan komst van den trein uit Den Helder mede: de matrozen stonden in een oogwenk in secties gereed, commando's weerklonken en in voorbeeldige discipline marcheerde de troep aan de achterzijde vla den Rijswijk- schweg en langs wijk zeven naar het Malie veld: voorop het marinecorps van Leisti- kow, daarachter de adelborsten, verder de mariniers en de matrozen; de pijpers blie zen. de trommen werden geroerd en het publiek liep op de maat met de troep mee Zoo werden de manschappen uit alle ze ven treinen, welke aan het station H.S.M. binnenkwamen, door Den Haag begroet. Bij het staatsspoorstation in de Rijn straat was het een knooppunt van verkeer, van marcheerende militairen, die van het station H.S.M. kwamen en van troepen, die uit midden- en Oost Nederland op het staatsspoor zelf binnenreden. Ook hier werden in den loop van den ochtend 7 treinen uitgeladen. In totaal hebben de beide Haagsche sta tions vanochtend 10.000 manschappen, 1000 paarden en 600 rijwielen verwerkt. Te. vreden stonden de stafofficieren bij het uitladen der verschillende militaire onder deden. En zij mochten tevreden zijn, want na een uiterst preciese voorbereiding van de betreffende afdeeling der legerleiding en ook na uitstekende hulp van de Neder landsche spoorwegen, klopte het geheele ingewikkelde vervoersapparaat tot in de kleinste onderdeden. Op de stagnatie na, welke de eerste trein van H.S.M. ondervond, .zijn alle treinen precies op tijd op de beide Haagsche sta tions gearriveerd, zoodat wij hier zeker mogen spreken over het goede begin. En wanneer daar. zooals vandaag, nog bijkomt dat de zon schijnt dan is het duidelijk, dat de inzet van de regeeringsjubileumfeesten in de residentie luisterrijk zal zijn. Op de Van Alkemadelaan zaten al heel vroeg duizenden menschen voorloopig op de randen der trottoirs, totdat zij later ach ter de afzetting een plaats moesten vinden. Voorloopig werden zij bezig gehouden met de muziek der straatmuzikanten, met zout, zoet en zuur. dat in groote hoeveelheden te koop wordt aangeboden. In de stad. In de stad zag men al spoedig overal uniformen. Als de versiering er niet was en niet overal vroolijke gezich'en te zien waren zou men kunnen denken dat de staat van beleg was ingegaan. Er werd druk gevlagd en bijna iedereen droeg Oranje. Toch was het op dit vroege morgenuur niet bijzonder druk in de stad. Wel drukker darj rpo' een gewonen weekdag maar lang niet zoo vól als bijvoor beeld op den derden Dinsdag van Septem ber den openingsdag van de Staten-Gene- raal Na elven, toen de meeste werkende mannen vrii kregen werd het 'wat druk ker in het centrum, maar de jantjes secuur gingen toch liever llnea recta naar de Van Alkemadelaan. Op en om het Malieveld. De troepen voor het défilé kwamen in den loop van den ochtend op een van de acht verschillende verplegingsplaatsen aan Een van die plaatsen was het Malieveld waar leger en marine al vroeg broederlijk vereenlgd waren. Op de vier hoeken van het groote grasveld sionden keukenwagens opgesteld. De koks in hemdsmouwen waren al bezig met het snijden van vleesch. Blik. ken conserven lagen In het gras opgesta peld en velen keken langs de randen van het veld toe naar het bereiden van den warmen maaltijd die hier na afloop van het défilé zal worden opgediend De man schappen droegen bijna allen de veldmuts. Hun helmen en geweren lagen in het gras. Alleen de schildwachten die er voor zorg den. dat geen burgers het veld opwandel den. waren in volle wapenrusting Er wer den veel grappen gemaakt en sigaretten gerookt en de zoetelaars maakten goede zaken Zoo deed het Malieveld toch nog dienst vandaag. Voor de groote wapen- schauw was het echter niet geschikt On schouw was het echter niet geschikt. On een parade zien. Het aantal belangstellen den, dat langs de Van Alkemadelaan en op de daarachter gelegen duinen, kan toezien is evenwel od 60 000 geschat. Ook de Koekamp, het domein van de herten, deed als verplegingsplaats dienst en In verband daarmede waren de herten in een afgesloten ruimte ondergebracht. De overige verpleglngsplaa'sen waren het Alexanderveld (Oost-helft), het Alexander- veld i West-helft)het voertuigenpark Raamweg, Houtrust, de dr. Lelvkade en de v, d Burchlaan. De gemotoriseerde troepen stonden in Scheveningen opgesteld. Het gemotoriseerde gedeelte van de weermacht had zich in de ochtenduren In Scheveningen opgesteld en wel bij de beide binnenhavens en op het zuidelijk gedeelte van den boulevard. Hierdoor had de Scheveningsche bevol king een prachtige gelegenheid om dit zeker niet het minst interessante gedeel te van ons leger in ocgenschouw te nemen en daar werd dan ook een druk gebruik van gemaakt, vooral door het jeugdige gedeel te van de bevolking. Het groote en kleine geschut met motor- tractie, de motor-afdeelingen. de luchtdoel artillerie, de tanks, de pantserwagens alles verheugde zich in een geweldige belang stelling. Het aanrijden van de kleine tanks met rupswielen, die kletterend over de keien van de haven reden, trokken allerwege de aandacht. De troepen concentreerden zich voorna- meliik op de dr. Lelykade. Bii de eerste binnenhaven stonden aanvankelijk alleen de auto's en motorrijwielen van de motor- afdeeltng, waarvan ook een gedeelte op het eind van den boulevard opgesteld was 5^J?adde,n de 'soldaten het het gemak kelijkst. Vlak bij hun wagens zetten ze zich op den schuinen bazalt.rand van den bou- leJarh neer en verorberden met smaak hun „kuchie waarvan het groote krentenbrood wel de hoofdschotel vormde. Soldaten op motorrijwielen onderhielden intusschen de verbinding tusschen de ver schillende afdeelingen. Naarmate het uur van het défilé nader de. verplaatsten de troepen zich van de tweede binnenhaven naar de eerste binnen haven en van daar naar den boulevard" °m daar een aaneengesloten colonne te vormen en zoodoende voor het défilé aan te treden. Men zie voor mogelijke Nagekomen Be richten pag. 3 van het Tweede Blad. goeden indruk gemaakt, doch zooals gewoonlijk loopen de interpretaties omtrent redevoeringen en verklaringen van staatslieden meestentijds vrij ver uiteen en ook thans is dit weer het geval. Het is dus niet gemakkelijk zich een goede voorstelling te vormen van de koersbe- weging in de naaste toekomst. De middagbeurs. De beurs had heden een gedrukt voorkomen en voornamelijk moet dit worden toegeschreven aan de ongerustheid omtrent den politieken toestand en aan de inzinking in Wallstreet. Meerendeels kwamen de koersen op een lager peil terecht. Wel was de druk uit hoofde van verkoopen niet groot want goed beschouwd was slechts weinig materiaal aan de markt, maar het absorptievermogen van de beurs was ge- i ring, daar de kooplust onder de bestaande omstandigheden geheel ontbrak. De aangeboden I stukken konden aldus slechts plaatsing vin den ten koste van een koersopoffering. De affaire was overigens van geringe afmetingen en hiermede werd duidelijk aangetoond, dat van realisaties op grooten schaal geen sprake was. Toen het aanbod was verwerkt waarvoor betrekkelijk weinig tijd noodig was, bood de markt onmiddellijk weer goeden weerstand. Voor Amerikanen was de stemming zwak. De inzinking aan het einde van de achter ons liggende week had een minder aangenamen indruk gemaakt en te Amsterdam kwamen de koersen vrijwel algemeen beneden die van den vorigen beursdag te liggen, waarbij in som mige gevallen vrij belangrijk lager werd af gedaan. Het meest ging weer om in de Staal- aandeelen, General Motors en Anaconda's, ter wijl ook enkele spoorwegshares, zooals Illinois Central en Pennsylvania's eenige beweging ver oorzaakten. Op de locale markt was weinig te doen. Van de Suikerfondsen kregen H.V.A.'s ten op zichte van het vorige slot een verlies van een tiental punten te boeken. Voornamelijk hield dit verband met het gebrek aan kooplust. Ook de overige suikeraandeelen kregen een na- deelig verschil op hun rekening. De scheep- vaartafdeeling lag wederom volkomen verla ten en tijdens de middaguren was van open lijken handel niets te bekennen. Voor zoover tenslotte noteeringen tot stand kwamen, waren die lager. Tabakken waren veronachtzaamd en weinig veranderd. Oude Deli's zagen enkele procenten teloor gaan. Industrieeelen ondervonden den invloed uitgaande van de algemeen gedrukte beurstendens. De Philipsaandeelen zagen zich een viertal punten ontgaan. Ook Unilevers en Aku's hadden een gedrukt voorkomen. Rub berfondsen hadden een beperkte markt. Am sterdam Rubbers hadden van eenig aanbod te lijden. Op de Petroleumafdeeling werden Ko ninklijken een viertal procenten beneden het vorige slot ingezet, doch daarna kwam in de koers niet veel verandering meer. De beleg- gingsmarkt was stil. De Nederlandsche staats papieren werden hier en daar een fractie lager genoteerd. De spoorweg-drieën evenwel waren goed prijshoudend en konden zich een kleinig heid verbeteren. Pransche fondsen lagen ge deprimeerd in de markt. BOOTJE OMGESLAGEN. Zeven personen verdronken. Nabii hei strand van Poz Douro in Por tugal is met een groote golf een bootje met elf personen omgeslagen. Drie volwas senen en vier kinderen zijn verdronken. HITLER TE KEHL. Vanochtend negen uur is Adolf Hitler ge heel onverwacht te Kehl aangekomen, ver gezeld van acht generaals. Nergens was te Kehl de vlag geheschen en onmiddellijk na aankomst van den Fuehrer werd de SS van Kehl gemobiliseerd om den ordedienst te regelen. De grens werd gesloten en alle verkeer tusschen Straatburg en Kehl ge staakt. Een officieele ontvangst werd niet georganiseerd. Hi tier en zijn gevolg inspecteerden de verdedigingswerken aan weerszijden van de brug. Omstreeks tien uur vertrok het ge zelschap in de richting van Off en burg. BESPREKINGEN TE LONDEN. De Britsche ambassadeur te Berlijn Hen derson, heeft vanochtend op het Foreign Office een onderhoud gehad met Vansit- tart, den onderstaatssecretaris. Vanmiddag zal hij een onderhoud hebben met lord Ha lifax, den minister van buitenl. zaken zoodra deze uit Yorkshire zal zijn terugge keerd. De minister-president, zal een be spreking hebben met lord Halifax, sir John Simon en Henderson. Indien de ontwikke ling van den toestand dit niet zal beletten, zal minister-president Chamberlain zich morgenavond naar Balmoral begeven. HERDENKING VAN DEN STERFDAG VAN KONINGIN ASTRID. Met eerbied herdenkt heden de Belgische pers den derden verjaardag van den tra- gischen dood van koningin Astrid. In de crypte van de kerk van Laeken kwamen honderden menschen bloemen leggen naast de officieele kransen. Cijfers over 1937 der Stad Leiden. Gewone Dienst; Uitgaven f. 10.004.766.07. Ontvangsten f. 9 878.537 87. Nadeelig kas saldo f. 126.228.20 C). Kapitaaldienst: Uitgaven f. 16.558.451.43. Ontvangsten f. 16.278.511.15. Nadeelig slot i. 278.940.28. Resultaten van de Gemeentebedrijven: Gasfabriek, winst f 135.837.23; Electrici- leitsfabriek: winst f. 1.027.994.90; Gemeen telijk Radio-Distributiebedrijf Ge stichten „Endegeest", „Voorgeest" en ,-Rhijngeest": winst f. 10.480.26: Openbaar Slachthuis: winst f. 13.897.08; Grondbedrijf: Het nadeelig saldo van den gewonen dienst ad f. 75.185.17 is ten laste van de reserve van het grondbedrijf gebracht. Reinigings- en Ontsmettingsdienst: Ver lies van den Reinigingsdienst f. 217.094.53. Verlies v. d. Ontsmettingdienst f. 6.095.56. Totaal f.223 190 09 Gemeentelijke Hulpbank: Nadeelig saldo f. 9.188.71. Gemeentelijk Waschbureau: voordeelig saldo f. 335.14. Het nadeelig exploitatiesaldo be draagt f. 82 661.81. SPORTDAG C. G. W. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum van H. M. de Koningin zal C.G W (Chr. Georg. Werkl.) a.s. Woensdagmiddag een sportbetooging organiseeren op het Schuttersveld waarvoor prijzen in natura beschikbaar zijn gesteld. Om 2 uur vinden de wielrijders wedstrij den (afvalwedstrijden) over 10 ronden plaats. De leiding hiervan berust bij den heer Riethoven. Voorts zijn er wedstrijden in paalklim- men. hard- en hindernisloopen. alsmede ringsteken. Een en ander gaat in groepen; de oudste groep is van 48 jaar- en daarboven. Volledige medewerking is verkregen van B. en W.. van het L.S.C. en van den be schermheer. den heer C. j. de Korver. De leiding en voorbereiding berust bij den secretaris, der C.G.W.. den heer J Crama. De wedstrijden voor de deelneemsters vangen aan om 5 uur. Onze stadgenoot de heer A. Lauwerse. agent van politie, lid der Dresseerclub 5 W 's, behaalde op de keuring der K N. P V. het voorloopig certificaat met de Bouvier „Bobby". In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 22 Aug. 51 volwassen personen; Dinsdag 23 Aug 63; Woensdag 24 Aug. 52 Donderdag 25 Aug. 51; Vrijdag 26 Aug. 52: Zaterdag 27 Aug. 52 volwassen personen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 29 Augustus. Tarbot f. 1.15—0.84 per KG.; Tong f. t.90—106 per KG.; Heilbot f1.25—0.94 per KG.Griet f-3014 per 50 KG.: Groote schol f.3617 Idem; Middelschol f.62—26 Idem; Zetschol f 25 —23 idem; Klelnschol f. 16—6.70 idem; Schar r. 4.30 idem: Tongschar f.36-16 Idem; Poon tjes f. 3.10 idem; Groote schelvlsch f.2100— 12.o0 Idem, Middel schelvlsch f.14 50—10 50 id Klelnmiddel schelvlsch f. 11—5.40 idem; Kleine schelvlsch f. 5.603.50 idemGroote gul f 7 80 5.40 idem: Kleine gul f.6—3.30 idem; Wijting f.4.10—3.70 Idem: Makreel f. 11.502.50 idem- Versche haring f.4 50—3.30 idem; Kabeljauw f.36—17 per 125 KG.; Vleet f. 2.30—1.35 p stuk Koolvisch f.0 60—0.52 per stuk. Aangevoerd 2259 kisten versche haring 28 kantjes steur haring, f. 8.80—8.10 per kantje Besomming trawlers: Aneta IJm. 82. 1400 manden f. 4710; Bloemendaal. IJm. 71 680 m f.2680: De Hoop. IJm 46. 365 m. f.1940; Pro- tlnus. IJm. 85. 295 m. f. 1600; Bergen. IJm. 16, 620 m.. f.2310; Clasina Luther. IJm. 59. 475 m. f.1890: Hom Rif. IJm. 155. 220 m. f.1670; En Avant. IJm. 8, 1080 m. f.3880: Cath. Duyvis IJm. 60 650 m„ f.2580: Hercules. IJm. 196 800 m. f.2600: Neptunus. IJm. 87, 290 m. f.1540: Bruinvisch IJm. 97. 260 m„ f.1460: Antje RO 15. 400 m. f 2260: Claesje. R.O 46. 875 m. f.3400 WISSELKOERSEN. Londen 8 43 1/2. Berlijn 73.45. Parijs 5.01. Brussel 30.98. Zwitserland 41.93. Kopenha gen 39.90. Stockholm 46.05. Oslo 44.90, N - York 1.83 9/16. Praag 6.33 1/2. Lire 7.50. Prolongatie 1/2 pCt. Part, disc 1/8. Dag geld 1/4. Registermarken 313/8.. Creaiet Sperrmarken 8 3/4. Effectensperrmarken 6 5/8. Reismarken 47. Bankpapier 24 1/8. AMSTERDAM. 29 Augustus. Op de Amsterdamsche beurs stoort men zich meerendeels niet veel aan buitenlandsche poli tieke evenementen. In de meeste overige financieele cei\-a is men echter zeer gevoelig omtrent alles, wat omtrent de verhoudingen tusschen de groote mogendheden wordt verno men en vooral te Londen en te New York wordt de beursstemming vaak zeer sterk beïnvloed door* de internationale politieke situatie cn Amsterdam ondervindt daarvan vanzelfspre kend den terugslag. De spanning, die de laatste dagen kan worden waargenomen, is dan ook niet geheel zonder uitwerking gebleven en dit is niet zoo zeer weerspiegeld door een zwakke tendenz dan wel door de terughoudendheid van het publiek, die tot uitdrukking is gekomen in geringe omzetten. Het einde van de week heeft voor New York een teleurstellend koersverloop gehad en de koerswinsten, die dezer dagen werden behaald, zijn daardoor geheel of ge deeltelijk weer verloren gegaan. Verkoopen voor Europeesche rekening waren aan de reactie die zich te New York voltrok, lang niet vreemd, hetgeen waarschijnlijk ook op rekening van de ongerustheid omtrent de politiek moet worden gesteld. Ten aanzien van den toestand van de effectenbeurzen in het algemeen zal. naar het zich laat aanzien, veel afhangen van de wijze waarop de politieke situatie zich zal ontwikke len. De rede van sir John Simon heeft een vrij AMSTERDAM. 29 Aug. Ter veemarkt heden aangevoerd: 479 vette koeien. 1ste kwal. 7478, 2de kwal. 62—72 ct.. 3de kwal. 50—60 ct. p. KG. slacht gewicht. 24 Stieren, 5460 ct. per K.G. slachtgewicht78 Melk- en kalfkoeien f.200 270 per stuk; 85 vette kalveren: 2de kwal. 54 60 ct., 3de kwal. 4252 ct. per K.G. levend ge wicht. 73 Nuchtere kalveren, f.813 p. stuk: Schapen f. 2025 per stuk; Lammeren f. 1417 per stuk. (Totaal schapen en lammeren 1040). Vleesch varkens, wegende 90-^110 KG. 6768 en enkele hooger; zware varkens 6566; vette var kens 6364 ct. per KG. slachtgewicht; 2 paarden; aangevoerd 2 wagons geslachte run deren uit Denemarken. BOSKOOP, 27 Aug. Rozen per bos van 20 stuks: Pechtold 2636 ct; Wendland 15—20 ct; Hadley 2040 ct; Claudius Pernet 1524 ct; Briarclif 40—59 ct: Butterfly 19—28 ct; Vier- landen 30—41 ct; Wilh. Kordes 15—18 ct; Rosalandia 22—36 ct; Florex 3355 ct; Phoebe 1823 ct; Dorus Rijkers 4055 ct; Chas B. Kilham 1216 ct; Edith Helen 2435 ct; Aug. Noack 1922 ct; Else Poulsen 2841; Gloria Mundi 4676 ct; Ellen Poulsen 1624 ct; Rosa Mundi 6080 ct; Mevr. v. Straaten van Nes 16 18 ct; Ingar Ohlson 4050 ct; Chrysanten, grootbloemig 10 stuks 7090 ct; idem tros 20 26 ct; Dahlia's 812 ct; Roode lelies 3045 ct; Legustrum 914 ct; Clematis Durandi 12 16 ct; idem Prins Hendrik 5070 cent. LEIDSCHENDAM. 27 Aug. Engelsche kom kommers le soort f. 3.105.20: idem 2e soort f. 22,90; idem 3e soort f. 1,502; idem wan kleurige f. 22,50; Gele komkommers le soort f. 4.80—6.20; idem 2e soort f. 2.30—3.50; idem 3e soort f. 1.502,10; Kropsla, le soort f. 1,60 3,90; idem 2e soort f. 11,40: Peen f. 4,70 6.20 Bloemkool le soort f. 12.6015,10; idem 2e soort f. 7,10—9.50: idem uitschot f. 2.504.60: Tomaten midd. f. 2.30—3; idem groote ronde f. 2,503,10; idem 2e soort f. 2,10—2,60; idem 3e soort f. 2; idem bonken f. 2,502.80: Andijvie per 100 f. 0.80—2.10; Spinazie 4 K.G. 36—40 ct; Postelein f. 8,10—9,30; Snijboonen f. 21—22; Spercieboonen f. 2023; Seldery f. 0,70I; Meloenen f. 826; Druiven f. 18—19. RIJNSBURG. 27 Aug. Aardappelen 40—60 ct; Waschpeen f. 0,801.10 per kist: Bloemkool I f. 16—23; idem II f. 6--14; Kroten f. 0.30—1.10; Peen f. 5.507; Prinsesseboonen f. 1215; Uien f. 4—4.50 per 100 K.G. ROELOFARENDSVEEN, 27 Aug. Meloenen 5 —20 ct. per stuk. Tomaten A 6065 ct., B 70 75 ct.; C 5560 ct.; CC 50 ct.; Bonken 60 ct. per bak; Sla f. 0.903.70 per 100 krop; Kas- snijboonen f. 3.20; Snijboonen, volle grond f0.55 2.00; Princeboonen f. 1.601.90; idem zonder draad f. 2.15; Pronkboonen 67 ct.; Peulen f2.50 per 10 K.G. Augurken: Fijn f. 1.004.30; fijn baster f. 1.00— 1 40. Baster f. 2.05, Grof f 1.85— 1.90; Bommen f. 0.951.00; Stippel f0.750.84 per 25 KG. ROTTERDAM. 29 Aug. - Ter markt aange voerd totaal 2648 stuks, waarvan 722 vette run deren. 314 vette kalveren 314. graskalveren 13. schapen en lammeren 857. varkens 741. bokken 1. - Prijzen per K.G;: Vette koeien 1ste kwal. 80—74. 2de kwal. 63. 3de kwal. 42 tot 50 ct.; vette ossen resp. 68. 61. 45—50 ct.; vette kal veren resp. 95. 2de kwal. 85. 3de kwal. 6070 ct.; varkens (levend gewicht) resp. 54. 2de kw. 30, 3de kwal. 52 ct.; schapen resp. 43. 35. 30 ct.: lammeren resp. 50. 43. 38 ct. - Prijzen por stuk: Schapen 1ste kwal. f.24, 2de kwal. f.20, 3de kwal. f. 17; Lammeren 1ste kwal. f. 16, 2de kwal. f.12, 3de kwal. f.8. Overzicht: Vette koeien en ossen flinke aan voer. handel traae. prijzen van vorigen Dins dag goed te handhaven; prima koeinn tot 78; prima Ossen tot 72 ct vette kalveren ruime aanvoer, handel stroef Iste er 2d~ s-^ort prijs onveranderd. 3de soort iets lager; Schapen en lammeren ruimer aanvoer, handel lui priizen mager; Varkens, aanvoer ruim, handel matig, prijzen dalende. Een partij schapen werd voor export ver kocht. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3