BUITENLAND DE HEIDE BLOEIT LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 29 Augustus 1938 OFFICIEELE KENNISGEVING De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje ELTAX 666 Laatste Berichten Binnenland DE ALGEMEENE TOESTAND. Het vraagstuk der Sudeten-Duitschers. Henlein en Runciman ontmoeten elkaar. Sir John Simon heeft zijn rede gehou den men zie het e Blad en deze rede heeft gebracht, wat er van werd verwacht. Niet meer doch ook niet minder. Zonder eenlge dreiging Is opnieuw door Engeland verzekerd, hetgeen Chamberlain reeds in Maart verklaarde: Engeland zal bij een oor log in Tsjecho-Slowakije niet terzijde blij ven staan! In Duitschland is dat begrepen. Vandaar ook dat de pers, in tegenstelling tot de En- gelsche en Fransche. weinig tevreden is. Bovendien heeft de Amerikaansche mi nister Huil bij de herdenking van "10 jaar Briand-Kellogg-pact zich geuit in een zin. die Simon's rede volledig onderstreept Behalve Sir John Simon hebben nog an dere politieke personen in Engeland zich met de internationale situatie bezig ge houden. In een rede te Perth zeide minister Inskip, dat zooveel lieden hem in de laatste dagen en weken gevraagd hadden of de oorlog nu werkelijk onvermijdelijk -was. Zijn antwoord was steeds geweest zooals het ook nu nog was: „Neen. mits van alle betrokken zijden de meest mogelijke goede wil wordt be waard om den vrede te handhaven. Winston Churchill, die geen officieele ver antwoordelijkheid draagt, was in een rede in Essex vrijmoediger Ook hij geloofde nog niet aan onmiddellijk dreigend oorlogsge vaar. maar hij liet er op volgen: .De ge- heele toestand in Europa wordt naar een climax gedreven, die niet meer zeer lang tegengehouden kan worden. Een groot ge vaar voor den vrede is echter, wanneer een staat als Duitschland. die door niemand be dreigd wordt en die voor niemand ook vrees behoeft te koesteren, in vollen vredestijd ongeveer anderhalf millioen man onder de wapenen roept voor manoeuvres, die op zulk een uitgebreide schaal nauwelijks meer met dien naam bestempeld kunnen worden. Daardoor is de toestand weer ernstig ge worden en hij zal eerst weer verbeteren als dit enorme leger naar huis zal gezonden zijn." Intusschen gaat lord Runciman rustig voort. Hij is Zaterdag vertrokken naar het kasteel v. graaf Clary-Aldringen te Teplitz. Toen hij vernam, dat ook Henlein daar in de buurt was, heeft hij door Watkin den Sudeten-Duitschen leider verzocht hem te mogen bezoeken, waarna deze direct goed keurend antwoordde. Runciman ontmoette Henlein gisteren op het kasteel van den prins van Hohenlohe. Kurdt Watkin en Peto waren daarbij aanwezig. Later had nog r.og een tweede bespreking tusschen hen plaats. Na afloop der bespreking heeft een der medewerkers van Runciman ver klaard: Runciman was gelukkig een langdurig onderhoud te kunnen heb ben met Henlein. Tijdens de bespreking werd besloten, dat zeer binnenkort een nieuwe conferentie zal worden gehou den, mogelijk reeds in den loop dezer week. De ontmoeting is een goed voor teeken voor de komende besprekingen. Men kan zeggen, dat de atmosfeer wat verbeterd is en hopen, dat de span ning. welke de laatste week heeft ge kenmerkt, zal verminderen, indien ze kere voorwaarden vervuld zullen zijn." Henlein .had het woord zullen voeren op een oogstfeest, door zijn partij georgani seerd te Oberleutendorf. Hij werd vervan gen door afgevaardigde Frank, die ver klaarde: gij weet allen, dat in de komende dagen de laatste strijd zal worden gestre den. Gij weet ook, dat tijdens dit laatste gevecht beslissende zaken op het spel staan en dat de gymnastiekmeester uit Asch, dien de Tsjechen zoo bespot hebben, dan de eind overwinning zal hebben behaald." Zaterdag had Benesj nog een onderhoud met Runciman, die ook nog werd bezocht door den Brltschen gezant te Praag. Bij zijn terugkeer te Londen zal Cham berlain heden een ontmoeting hebben met Halifax, die uit Yorkshire zal terugkeeren. De ministerpresident zal ook den toestand bespreken met andere leden van het kabi net en deskundigen. Morgen zal het ministerie van buiten- landsche zaken officieele mededeelingen ontvangen over de reactie op de redevoe ring van sir John. Dan zullen er aanwijzin gen kunnen zijn of de Sudeten-Duitschers een meer verzoeningsgezinde houding wil len aannemen als antwoord op het nieuwe aanbod van Hodza. Vernomen wordt voorts, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn, sir Neville Hender son, naar Londen ontboden is om overleg te plegen. Hij is reeds in de Engelsche hoofd stad aangekomen. Havas weet te melden, dat, hoewel de duur van het bezoek van Henderson niet bepaald is, het waarschijnlijk is te achten, dat hij pas na den kabinetsraad van mor genochtend naar zijn standplaats zal terug keeren. Hij zal nieuwe instructies kunnen hebben en op de hoogte zijn van de laat ste besluiten, die genomen zullen kunnen zijn met betrekking tot den internationa len toestand. De Duitsche gezant te Praag heeft een verbale nota aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering overhandigd, waarin scherp ge protesteerd wordt tegen beleediging van Duitsche soldaten door een publicatie in een Tsjechisch blad. In de nota wordt be straffing van de schuldigen geëischt als mede waarborgen dat in de toekomst zoo danige beleedigende publicaties niet meer mogen verschijnen. Een paar kleine incidenten hebben zich gisteren nog voorgedaan zonder veel be- teekenis. ITALIË. Nieuwe moeilijkheden met Frankrijk.. Naar vernomen wordt, hebben de autori teiten Zaterdag den burgemeester van Isola, een kleine grensgemeente in het de partement der Zee-Alpen, ervan in kennis gesteld, dat de Fransche onderdanen, die in het Italiaansche deel van het. dal van Chastillon grond bezitten, hun landerijen en boerderijen, die aan gene zijde van de grens zijn gelegen, binnen 48 uur onvoor waardelijk moeten verlaten. Er is hun een termijn van een maand gesteld om te verhuizen, hun vee weg te voeren en den oogst binnen te ha len. Indien binnen dezen termijn niet aan het bevel is voldaan, zullen de militaire autoriteitén het gebied be zetten. De bevolking van Isola heeft een pro test onderteekend, gericht aan den Fran- schen minister van binnenlandsche zaken, waarin de steun der regeering wordt ge- eischt. DUITSCHLAND. Fel schrijven der Duitsche bisschoppen. ROODE BENGAALSCHE FAKKELS Wasfakkels - lUumineergiazen - ERATO OUDE SINGEL 14, TEL. 889 - Verkleed- costuums - Historisch - Allegorisch Zwarte kleercn - Koogc hoeden. 6383 (Ingez. Méd.) politieke kringen te Berlijn brengt men deze reis in verband met ontvangen be richten over den aanleg van versterkings- werken langs de Nederlar.dsche grens. De Belgische liberale Gazette verklaart in een artikel, dat nooit zelfs niet in de laatste jaren van den oorlog zoo een ge bruik is gemaakt van prikkeldraad als thans tn Duitschland bil de Belgische grens. Het blad geeft te kennen, dat over een diepte van 25 tot 30 KM drie of vier prik- keldraadlinies zijn aangebracht, waarachter zich antl-tankgcschut bevindt, De Duitsche ambassadeur te Moskou heeft Donderaar een bezoek gebracht aan Litwinoff en heeft geprotesteerd tegen de in beslagneming van drie Duitsche koop vaardijschepen door de sovjets in de Berentzzee. Twee dezer schepen werden reeds weer vrijgelaten. FRANKRIJK. DE STRIJD IN HET VOLKSFRONT. BELGIË. Koning Leopold op 12 October naar Parijs. Gemeld wordt, dat koning Leopold op 12 October een officieel bezoek zal bren gen aan de Fransche hoofdstad ter ont hulling van een monument voor kon1*"" Albert op de Place de la Concorde. Congres der Duitschers in het buitenland. Hitier op reis. Gisteren is in de R.K. kerken behalve in Oostenrijk het herderlijk schrijven voorge lezen, zooals dat is opgesteld op de confe rentie der RX. bisschoppen te Fulda. Te Berlijn las mgr. von Preysing voor het eerst zelf dit schrijven voor Ket is een docu ment van groote felheid dat den wil der Duitsche prelaten manifesteert niet te zwichten voer intimidaties waarvan zij voorwerp waren. Er wordt o.m. in gezegd: „Wij eischen voor de openbare mee ning de staking van den strijd tegen het Christendom". .Duizenden katholieke staatsburgers vra gen zich thans af, of. hoewel zij de natio nale gemeenschap erkennen en getrouw zijn aan den staat, zij nog burgers met ge lijke rechten zijn". Met een toespeling op de jongste aan gelegenheid met mgr. Sproll, den bisschop van Rothenbur. vervolgt de brief, dat men van een Duitsch bisschop durfde eischen, dat hij zijn bisdom verlaat. Daar hij terug gekeerd was, hield men bijeenkomsten te gen hem en werden daden van geweld ge pleegd. die ongehoord laag waren. „De Duitsche bisschoppen moeten duchten in de naaste toekomst te worden overgeleverd aan aldus stelselmatig opgehitste massa's. Men vreesde niet op een grievende wijze de persoonlijke eer van den heiligen vader aan te tasten. Wij. Duitsche bisschoppen, zullen onze rijen meer en meer aaneen sluiten. getrouw geschaard rond dengene, die wegens ons lijdt". De Duitsche bisschoppen verdedigden zich tegen het verwijt, dat de nationaal- socialisten tot hen richten, dat zij zich zouden onttrekken aan de nationale ge meenschap. dat zij zich zelf buiten deze gemeenschap sluiten. Zii betoogen, dat zij haar ten volle erkennen, evenals den staat in zijn nieuwen vorm, maar voegen hieraan toe, dat zij nooit zullen toestemmen in het geweld aandoen aan hun geloofsovertuiging 1 aan beperkingen der rechten van de kerk of aanvallen op hun moed en karaktervast heid om een wit voetje te krijgen of een voudig geduld te worden. Men heeft den Indruk, dat het bestand, dat na den Anschluss werd in acht geno men in de hoop op een eventueele verzoe ning tusschen het derde rijk en de katho lieke kerk door bemiddeling dep Oostenrjjk- sche bisschoppen, thans afgeloopen is. Door de NJS.D.AP, is een brochure uitge. geven over de omgeving van der. Paus. waarin er naar gestreefd wordt het Vatd- caan in discrediet te brengen door het voor te stellen als bondgenoot van Joden, bolsje. wieken, vrijmetselaars en democraten. Deze heeft in acht weken een oplage gehad van 300.000 exemplaren. Op het zesde congres der in het buiten land wonende Duitschers heeft de plaats vervanger van Hitler, Rudolf Hess. het woord gevoerd en er daarbij aan herinnerd, dat het afgeloopen jaar een jaar was van moeilijke beslissingen van den Fuehrer en van vertrouwen rijke afwachting van het Duitsche volk. De terugkeer van de Oost mark heer de schoonste vervulling ge bracht van een ouden Duitschen droom. Het Duitsche volk heeft het jaar benut om zijn economische kracht te versterken en zijn veiligheid tegenover een vijandelijken aanval zoover te vergrooten dat het in. kalmte iedere ontwikkeling tegemoet ziet. welke kwaadwilligen tegenover Duitschland zouden teweegbrengen. Ten aanzien van de Sudctenduit- schers zeide Hess: niemand op de we reld, die van zijn volk houdt, zal het ons kwalijk nemen, wanneer wij den Sudetenduitschers zeggen, dat wij vol bewondering cr over zijn, hoe zij trots de ergste chicane, terreur en moord een ijzeren discipline bewaren. Is er nog een bewijs voor noodig geweest, dat de beste Duitsche geesten in het Sudetenduitsche volk belichaamd zijn. dan is het de onverstoorbare kalmte, welke voortkomt uit het gevoel van het eigen recht. Gij, in het buitenland, weet het: wij zijn met geheel ons hart bij u. Hitler is Zaterdagavond uit Berlijn ver- trekken naar het Noordwesten van het land om een bezoek te brengen aan de manoeuvres en de militaire werken. In Dc staking te Marseille. In een vergadering van de Délégation des Gauches is een ernstige tweedracht in het Volksfront aan den dag getreden. De radi caal-socialisten weigerden een motie aan te nemen van den socialist Vincent Auriol, daar in deze motie vooruit geloopen werd op de besluiten der regeering. Daar de besluiten van de Délégation des Gauches eenstemmig genomen moeten worden, ging de vergadering zonder resul taat uiteen. Voorts heeft de communistische kamer- afgevaardigde Duelos in een vergadering te MontluQon een heftigen aanval gedaan op Daladier. Hij eischte bijeenroeping van het parle ment en vervolging van de ..Cagculards". Het is de eerste maal, dat de verdeeld heid in lre.t Fransche Volksfront zoo open lijk gebleken is. Daladier denkt niet aan een bijeenroe ping van het parlement! Het „Journal Officiel" bevatte een besluit geteekend door De Monzie minister van openbare werken, dat een einde maakt aan den onhoudbaren toestand in de haven van Marseille. De salarissen en de indeeling der werk tijden der havenarbeiders worden hierbij geregeld; met kigang van gisteren is de nieuwe regeling ingevoerd. Alle noodige maatregelen zijn dcor de regeermg genomen om, in geval de havenarbeiders of de werk gevers de bepalingen niet nakomen, de haven te „requireeren". De instructie, die de minister heeft gezonden aan den prefect van Marseille besluit?)met de volgerfde woorden Jk verzoek u bovendien, deze maat regelen te willen toelichten en uitleg gen, dat de huidige politieke situatie in binnen- en buitenland de regeering niet toestaat sociale conflicten te laten voortduren." Tegen de verwachting in hebben de havenarbeiders op grond van instructies hunner vakvereenigingen echter geweigerd, drie Corsicaansche mailbooten te lossen. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemeene kennis, dat de ge meentelijke bureaux, zoomede het Stede lijk Museum „de Lakenhal" en het Badhuis aan de Van der Werfstraat, op Woensdag 31 Aug. a.s. na des middags twaalf uur en cp Zaterdag 3 en Dinsdag 6 Sept. d. a. v. den gehcelen dag voor het publiek gesloten zullen zijn. 6387 Het bureau van den Burgerlijken Stand zal echter op Zaterdag 3 September van des voorm. 9—U uur en op Dinsdag 6 Sept. van des voorm. 910 uur geopend zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. De aanval op Hankau. Van Japansche zijde wordt gemeld: De Japansche strijdkrachten, welke in het Noorden van Kiang Si opereeren, ma ken thans een convergeerende beweging in de richting van Teian. een centrum van Chineeschen tegenstand, halverwege den spoorweg van Kioekiang naar Antsjang ge legen. Het telegram maakt er verder melding van, dat de Japanneezen zich gisteren meester hebben gemaakt van Toeng-Koe- Ling en Tsjang-Ling. belangrijke stellingen ten Noorden van Teian. Chineesche strijdkrachten worden samen getrokken ten Noordoosten van Teian, met de bedoeling het offensief der Japanneezen te breken. De Chineezen melden echter, dat de Chi neesche troepen, die in het Zuidwesten van Anhwei opereeren, gisteren een algemeen tegenolfensief hebben ingezet, de Japan neezen bij verrassing aangevallen en de steden Tsjens-Sjan en Taihoe na korten strijd heroverd. De Japansche verbindings lijnen tusschen Hofei in Mlddcn-Anhwei en Hwangmei zijn daardoor in tweeën ge sneden. De zegevierende Chineesche troe pen achtervolgen de Japanneezen, die zich terugtrekken in de richting van Wantsjiang en Anking. Het bericht van deze successen heeft het moreel der Chineesche troepen aan de andere fronten gestimuleerd. De Japanneezen hebben zeer zware verliezen geleden. De Chineesche stellingen in den sector Joeit-jang zijn, den Japan:,'hen aanvallen ten spijt, intact gebleven. Een Japansche poging tot het bestormen van de stellingen bij Sjaho v/erd verijdeld. Japansche vlieg tuigen hebben Tehan ernstig gebombar deerd. Aan het spoorwegfront hebben de Japanneezen weer gifgassen gebruikt. ZWEDEN. Sandler over den toestand. De minister van buiteniandsche zaken Sandler heeft een rede gehouden, waarin hij zeide: „Het gunstigste, dat men over den algemeenen toestand kan zeggen, is. dat de zomer bijna voorbij is, zonder dat de oorlog is uitgebroken." De minister zeide, dat het antwoord van Franco de hoop op verwezenlijking van het Britsche vriJwUligersplan heeft doen ver vliegen. Zweden zal in het Londensche comité een nog gereserveerder houding aannemen, indien het plan niet ten uitvoer gelegd wordt. Op de conferentie te Kopenhagen heb ben de landen, welke geen bondgenoot schappen hebben, zich vastbesloten ver klaard het standpunt te blijven Innemen, dat het sanctiestelsel in de practijk van niet-verplichtend karakter ls geworden Het communiqué van Kopenhagen zal als basis voor het optreden te Geneve dienen- In tegenstelling met Zwitserland zullen deze staten geen uitzonderingspositie vragen en hun houding ia niet afhankelijk van het resultaat van besprekingen te Genève. De Duitsche en Fransche pers hebben de Koi>enhaagsche verklaring om tegenover gestelde redenen gecritiseerdde betref fende staten geven er, ondanks alles, de voorkeur aan zelf hun werkelijke belangen te bepalen. VATIC AAN-ST AD. Toespraak van den Paus. De Paus heeft een toespraak gehouden tot pelgrims uit Reims en Brescia, waarin hij de moeilijkheden, welke de katholieke actie in Italië ontmoet, heeft behandeld. Hij wees er op, dat deze moeilijkheden de aan dacht trekken van de ggheele wereld en hij verklaarde enkele dwalingen i.bht te wil len zetten. Men heeft te verstaan willen geven, dat de katholieke actie zich zou be moeien met zaken, welke haar niet aan gaan, zooals de rassenleer. De Paus wees er op. dat er in deze zaak iets zoo diep men- schelijks is. dat het ntet mogelijk is, dit los te maken van de moraal - philosophic en den godsdienst, waar deze toont, wat men moet gelooven. De Paus herhaalde ,dat men onder „ka tholieke actie" moet verstaan „het katho lieke leven, openlijk beleefd en beleden". Hij voegde hieraan toe, dat hij steeds heeft gepoogd de katholieke actie te houden bin nen de grenzen van het kerkelijk leven, zooals overeen was gekomen en hij kon zeggen, dat men hem heeft gehoorzaamd. SCHITTERENDE tocht op WOENSDAG 31 AUGUSTUS over de onvolprezen Veluwe via Utrecht. Pyramide van Austerlilz, Leus der Heide, Amersfoort, Hoevelaken, Garde ren, Uddelermeer. Apeldoorn, Heide van Teriet en Woeste Hoeve (riante vergezich ten), Arnhem, Doorn (Rosarium), Utrecht, Leiden. gggj VOLWASSENEN p. pfl. 2.75 KINDEREN t/m 14 jaar fl. 2. Plaatsbespreken gratis doch noodzakelijk. (Ingez. Med.) MEXICO. Vergadering van den boerenbond. President Cardenas heeft de oprich tingsvergadering van den nationaien boe renbond geopend met een rede. waarin hij o.a. heeft gezegd, dat de verschillende agrarische groejjen zijn samengebracht in één bond, waarin de leiders door verkie zingen zullen worden aangewezen. Zij zullen hel volk moeten toonen wat zij kunnen. De vrouwen zullen worden ver tegenwoordigd door een secretaris in het uitvoerend comité. Evenals de werklieden- organisatie moet de organisatie der land arbeiders zorgen voor het uitvoeren van het sociaal programma, waardoor het moreel niveau zal worden verhoogd, alsook het materieel niveau. Tenslotte verklaarde hij. dat de eenlge autoriteit, welke in het leven der arbeiders zal gelden, de meer derheid is. VEREENIGDE STATEN. 10 jaar Briand-Kellogg-pact. Cordell Huil heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin hij de aandacht vestigt op den tienden verjaardag van het Briand- Kellogg-pact. Hij noemt alle onderteeke naars. ook Duitschland, Italië en Japan. Verder verklaart hij, dat het zeer tra gisch is, dat er, hoewel de ondervinding heeft geleerd, dat zelfs geen overwinnaar iets in een oorlog kan winnen, toch in sommige deelen van de wereld wordt ge streden en conflicten onzegbare ellende brengen aan millioenen, terwijl in andere deelen van de wereld de oorlogsgeest wordt geëerd. Va 'net al of niet nakomen van de plechtige beloften van tien jaar geleden, hangt het bewaren van alles wat waarde heeft in het leven af. De tiende verjaardag van het Briand- Kellogg-pact ls overigens gevierd met een radio-uitzending onder auspiciën van de „commissie voor volkenmandaat". Ver scheidene diplomaten uit Zuid-Amerika en ambtenaren van het ministerie van Bui teniandsche Zaken hebben in deze uitzen ding het woord gevoerd. Een fiieuwe Kruiser van 10.000 ton ls van stapel geloopen, benevens een nieuwe tor pedoboot jager. Interview met Franco. In een exclusief interview met Reuter heeft Franco o.m. verklaard, dat het nationalistische Spanje gewonnen heeft en niemand of niets zal toestaan het van de vruchten der overwinning te berooven. Ten aanzien van het nlet-inmengings- pla-n zeide Franco, dat de ontstane misvat tingen veroorzaakt waren door een onbe kend zijn met de werkelijkheid en door het feit, dat het belanghebbende land niet vertegenwoordigd ls in het lichaam, dat het plan opstelt. Hij zeide de oplossing van het vraagstuk der terugtrekking van vrijwilligers moeilijk, doch niet onmogelijk te achten. Hij herinnerde er aan, dat het rechtsche Spanje de terugtrekking heeft voorgesteld van gelijke groepen van 10,000 vrijwilligers. Hij voegde hieraan toe: „Wij streven naar den vrede in Europa en hebben reeds van dn aanvang af geproclameerd. Onze vijanden daarerttegen hebben medegedeeld, dat zij een Europeeschen oorlog zouden ontketenen, indien zij verloren zouden zijn" Zonder buiteniandsche vrijwilligers zou de oorlog reeds in November 1936 geëindigd zijn geweest, daar het roode leger voor de poorten van Madrid verslagen was. De komst van 4000 man Internationale troepen heeft een verlenging vah den oorlog en den tegenstand mogelijk gemaakt. Van het front. Aan de fronten geschiedt weinig, al wordt er geregeld gevochten. Radio Nacional heeft officieel gemeld, dat de verliezen van de Barcelona-troepen tijdens den strijd aan den Ebro bedragen: 16X130 dooden, 10.584 gevangenen, 4500 ontvluchten, ln totaal dus 31.000 man. Het zeegevecht. De commandant van de Jose Lulz Diez heeft den correspondent van Reuter mede gedeeld, dat zijn schip gedurende een uur onder vuur werd genomen door de Cana- rias. vier torpedojagers en twee torpedo booten. Granaten van de Canarlas richtten schade aan ln de machinekamér. De com mandant verklaarde verder, dat hij er ze ker van is, dat twee van de torpedojagers de Italiaansche jagers Aqcila en Falco wa ren. De gezagvoerder zeide dat 32 man aan boord van zijn schip werden gedood. Op acht na waren het rechtsche gevangenen. Toen het schip de Straat van Gibraltar binnenvoer, werd het door twee gewapende treilers van de rechtschen gepraald. Belde treilers werden in den grond geboord. De gesneuvelden zijn over boord gezet. Besluiten van het bewind te Burgos De ministerraad te Busgos heeft ver scheidene wetten op het gebied der bin nenlandsche politiek aangenomen. Er ls besloten tot hervorming van het hoogste rechtscollege en tot een amnestiewet. Ook ls er een Olympisch comité opgericht. De kinderverlamming. Gisteren zijn wederom 4 kinderen ui'. Waddinxveen naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden vervoerd doch een groote gerust stelling was, dat twee hunner weer naar huis terug konden keeren en slechts bij een der kinderen n.l. het 3-j. jongetje V. een licihte graad van kinderverlamming werd geconstateerd. Zeker is, dat als er een kind naar het ziekenhuis wordt vervoerd, dat „volks* mond" reeds spoedig zegt „kinderverlam* ming". doch er wordt dikwijls meer „g® praat" dan wel goed is. Ernstige ongerustheid behoeft de bevol king van Waddinxveen zeker nog niet aan te grijpen. Vier nieuwe gevallen te Rotterdam. Vanmorgen zijn bij den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst te Rotterdam opnieuw vier gevallen van kinderverlamming aan gegeven. De kinderen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Een der patiëntjes is afkom stig uit een gemeente, ten zuiden van Rot terdam. Van overheidswege zijn tot nu toe geen verdere maatregelen genomen. LUCHTBESCHERMING. De minister van binnenlandsche zaken heeit een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen een onderzoek in te stellen naar de beantwoording van de vol gende vragen a. welke afbakening dient te worden ge geven aan de taak van de Nederlandsen» Vereeniging voor Luchtbescherming? b. op welke wijze kan de genoemde ver eeniging het best haar taak vervullen. c. op welke wijze kan die vereeniging het best door de aangesloten locale orga nisaties worden gesteund? In deze commissie zijn benoemd: Tot lid, tevens voorzitter- jhr. mr. J. Quarles van Ufford, commissaris der b"" ningin in de provincie Zeeland: tot leaeJ. dr ir. M. H. Damme, dir.-generaal van P.T.T.. te Den Haag; P. H. A. de Rioocr. luit.-generaal b.d., Inspecteur voor de scherming van de bevolking tegen aanvallen, te Den Haag; jhr mr. W. chiels van Kessenich, burgemeester der g meente Maastricht, mr. L. Enthoven, h commissaris van politie te Rotteraa^1.„nte J. de Blieck, burgemeester der gemeen Dc Wijk, A. van Batenburg, van politie, hoofd van den luchtbesc. mingsdienst, te Renkum, P. C. A. van - oud-directeur van het blnnenlandscn stuur in Ned.-Indië, voorzitter van de j derlandsehe Ver. voor Luchtbeschermu te Den Haag, mr. H. Bogaardtadvo-->r en procureur-secretaris van de Nee. voor Luchtbescherming te Den Haag. Klein, oud-burgemeester der gem. K'CJ y. kerk, penningmeester der Ned. ver. Luchtbescherming te Den Haag en mr. G W. Spitzen, administrateur, chei afd. binnenl. bestuur van het dep- binnen], zaken. - 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2