STADSNIEUWS No. 24056 e inzet der jubileum-feesten 79sie Jaargang MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN -roote wapenschouw van de Nederlandsche weermacht Twee Hollandsche wereld kampioenen J DE KONINGIN De Fa. de Wed. v. Berge Henegouwen Zonen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk Sager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Nan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ,00 Cis.'' porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.3S per week f.O.iaj Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per 3 mn&Jj Ter voorbereiding voor den wapenschouw der Nederlandsche Weermacht stelde het regiment wielrijders zich op te Scheveningen. DE JUBILEUMFEESTEN. .De Jury voor de beoordeeling der ver leide vaartuigen tijdens de gondelvaart an Zaterdagavond a.s. zal bestaan uit de ames A. A. W. van de Sande Bakhuy- en—Gericke. G. H. LindenberghKolft an Oosterwijk en I. GeelkerkenBrusse. Voor deelneming aan deze gondelvaart an men zich nog dagelijks aanmelden. UTDEELING VAN HARING EN WITEBROOD. Dc hei;'. het aantal aanvragen van het vorige jaar. .Bij de Zaterdagavond gehóuden insenrij- ng voor de traditioneele feestgave op 3 "tober, haring en wittebrood, hebben zich aarvoor ruim 2200 gegadigden aangemeld, et vorige jaar bedroeg dit aantal bijna •cl dubbele, namelijk ruim 4000. Deze ster- c. teruggang vindt zijn oorzaak voorname- W in het strengere toezicht, dat het be- tuur der 3 October Vereeniging dit jaar P de ingediende aanvragen heeft uitge rend, nadat dit college het vorige jaar eojeken was, dat daarbij misbruik van crtrouwen werd gemaakt. Toegangsbewijzen TARADE 31 AUGUSTUS. Voor het publiek zijn toegangsbewijzen 't d Sclluttersveld voor bijwoning van ie tada verkrUBt>aar op Dinsdag van 3 en van 8 tot 9 uur aan de wacht der 'enkazerne. VOLKSTUINVER. „ONS BELANG". Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging is een keuring gehouden van de tuinen der leden. Het volkstuin complex, dat uit 150 tuinen bestaat, werd gekeurd door een jury. bestaande uit de heeren J. v. d. Berg en J. A. Smit. De leden van „Ons Belang" hadden veel werk van hun tuin gemaakt, zoodat de jury deze keuring met voldoening heeft verricht. Het bestuur der vereeniging had 24 prijzen beschikbaar gesteld, welke als volgt wer den gewonnen: J. J. v. Zonneveld le pr., L. Klinkhamer 2e, M. v. d. Lelie 3e, A. Hofman 4e, M. Boudewijn 5e, C. Scheurwater 6e, P. Wach ter 7e, J. Vijlbrief 8e, J. Tegelaar 9e. L. Rietkerk 10e, H. Boting lie, N. Doove 12e, J. Singeling 13e. S. Kraan 14e, A. de Jong 15e, H. J. den Braber 16e, P. Brugman 17e. H. C. Weisz 18e. H. Nijssen 19e, A. de Wolff 20ea. K. Mosterd 21e. L. Lemmerman 22e, J. W. Brugman 23e, J. J. Vylbrief 24e prijs. In het tournooi te Amster dam om de wereldkam pioenschappen wielrennen op den korten afstand heeft onze landgenoot Van der Vijver bij de amateurs zijn titel behouden, terwijl Van Vliet kampioen der beroepsrenners geworden is. Voor het verslag zie men onder Sport. SPEELTUINVER. „NOORDERKWARTIER" Geslaagd kinderfeest. Zaterdagmiddag hebben de kinderen der speeltuinvereen. „Noorderkwartoier" feest gevierd. Alvorens de optocht en spelen in den tuin een aanvang namen, heette de voorzitter de heer Guldemond allen har telijk welkom, inzonderheid de afgevaar digden van de Leidsche Speeltuinfederatie, zustervereenigingen. woningbouwvereni gingen „Ons Belang" en „de Goede Wo ning" en Ned. Ver. E.H.B.O. Om ongeveer kwart over drie vertrok de kleurige kin derstoet, met den vaandeldrager voorop, voor een rondgang door de straten van het Noorderkwartier. De Christelijke Mu- ziekver. „Athalia" ging den optocht vooraf en gaf vroolijke wijsjes ten beste. Na te rugkomst in den tuin, kregen de kinderen diverse tractaties, waarna onder veel be langstelling de spelen een aanvang na men. Tusschen de bedrijven door kregen de kinderen ververschingen en tractaties. De prijzen werden als volgt gewonnen: Blokjesrapen: le pr. Johanna Siardijn, 2e pr. Rika Scheenwater. Turfrapen: le pr. Arie Brommeyer, 2e pr. Willem Bo- narius. Eierlooüen: le pr. Jacoba v. d. Zon, le pr. Cornelia Siebert. Zakloopen: le pr. Johan Kikkert, 2e pr. Han de Wolf. Touwtje springen: le pr. Stientje Bona- rius. 2e pr. Henny Verplanke. Hinder nis loopen: le pr Izak Sieval, 2e pr. Jan Klaauw: Draad in naald race: le pr. Koba Verplanke. 2e pr. Janny van Biezen. Na afloop der spelen dankte de voorzit ter de heer Guldemond allen, die aan het slagen van het tuinfeest hadden meege werkt. Het was voor de jeugd in het Noor derkwartier een heerlijke middag: het bestuur kan met voldoening op dezen dag terugzien. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID" ligheid niet weinig verhoogde. Te halfelf waren de feestelijkheden afgeloopen en gingen allen opgetogen huiswaarts. Het was een echte feestdag geweest, de Buurtvereeniging „Eensgezindheid" waar dig. Hieronder volgen de uitslagen van de kinderspelen. Groep E kinderen van 5 jaar: Balletje dragen op lepel jongens) le pr. Willem Neuteboom, 2e Harry Schilder; (meisjesi le pr. Alie Gyzeny, 2e Elisabeth Rijnsbur ger. Groep A. Meisjes van 6 en 7 jaar. Bal letje rijden: le pr. Catharina Verplancke, 2e Jannetje Piket, 3e Janny Bink, 4e Ma- rietje Holleman. Groep B, Meisjes van 8 en 9 jaar. Vlie gende Hollander: le pr. Jacoba Slinger land, 2e Willy v. d. Kuyl. 3e Johanna Tuin- hof de Moed. 4e Catharina Pet. Groep C. Meisjes van 10 en 11 jaar, Ton rollen: le pr. Lena Wassenburg, 2e Petro- nella de Neef, 3e Maria Boom, 4e Janny Landman. Groep D, Meisjes van 12 en 13 jaar. Stoe lendans, (gecostumeerd): le pr. Maria van Rooyen. 2e Johanna Overdijk. 3e Femla Sleurinks, 4e Wilhelmina Zirkzee. Groep 1, Jongens van 6 en 7 jaar. Pot slaan: le pr. Mattheus v. Leeuwen. 2e Ja cob v. d. Reyden, 3e Cornelis Linschooten, 4e Arie Gijzijnij. Groep 2. Jongens van 8 en 9 jaar, Vlie gende Hollander: le pr. Bemardus v. d. Pluym, 2e Theodorus Overdijk, 3e Hendrik Pielanen. 4e Jan Gauwentak. Groep 2, Jongens van 10 en 11 jaar. Stel ten loopen: le pr. Cornelis Bekray, 2e Bartholomeus Honders, 3e Dirk Rijnsbur ger. 4e Frans Gordijn. Groep 4, Jongens van 12 en 13 jaar, Stoelendans (gecostumeerd): le pr. Fred dy v. d. Pluym, 2e Andre v. d. Pluym. 3e Henk Neuteboom, 4e Cornelis Braxhoven. Bovendien behaalde de eerste prijs voor 't mooiste costuum Antje Bekooy (Schotsch meisje), 2e prijs Freddy v. d. Pluym (Pal jas). kunt U het beste beluisteren door een PHILIPS RADIO van ons. Waarom? - Prompte bediening. - De beste service - Billijke condities - De oudste Radiozaak met de meeste ervaring. 6376 flneez. Med.) STUDIECLUB CHR. BESTURENBOND. Zaterdagmiddag hebben de leden van de 3tudleclub van den Leidschen Chr. Bestu renbond een excursie gemaakt naar het Museum voor Volkenkunde. Onder deskun dige leiding werd de Indische afdeeling be zichtigd. Over twee weken zullen de andere afdeelingen bezocht worden. De collecte voor het Militair Tehuis alhier, gehouden op Zaterdag Jl. heeft de som van f. 231.35 opgebracht. Het jaarlijksche kinderfeest. Eovengenoemtie vereeniging heeft Zater dag j.l. onder zeer gunstige weersomstan digheden haar jaarlijksch kinderfeest ge vierd. dat tevens gold ter viering van het 15-jarig bestaan der vereeniging. Voor deze gelegenheid had het bestuur de buurt een vroolijk aanzien gegeven, door op verschillende kruispunten vlaggen te hangen en bloembakken te plaatsen. Deze versieringen blijven intact tot na afloop der feestelijkheden in onze stad. Des morgens te 10 uur werd aangevan gen met de openstelling van de grabbel tonnen voor ruim 100 kinderen tot en met den leeftijd van 4 jaar. Er werd naar har telust gegrabbeld en de cadeautjes waren juist passend voor de leeftijden, zoodat er heel wat opgetogen gezichten waren. Bo vendien kreeg ieder kind ter gelegenheid van het derde lustrum een mooien beker. 'Om 2 uur had op de binnenplaat^ der scholen Ooster- en Munnikenstraat de op stelling plaats van ongeveer 300 kinderen van 5 tot. en met 13 jaar, die aan de ver schillende spelen zouden deelnemen. Daar werd aan ieder kind een ballon uitgereikt, waaraan een kaartje met hun naam en woonplaats was bevestigd, waarna geza menlijk onder leiding van den voorzitter den heer W. Zwart en voorafgegaan door een 10-tal muzikanten van de muziekka pel T. en D„ een wandeling door alle stra ten werd gemaakt tot de Evertsenstraat hoek v. Speykstraat, waar halt werd ge houden. Op een teeken van den voorzitter lieten de kinderen gelijktijdig hun ballon los, waarna een aanvang werd gemaakt met de verschillende spelletjes. Deze werden opgeluisterd door muziek De belangstelling was zeer groot, zelfs zoo danig, dat het publiek er voortaan reke ning mede dient te houden, dat voor de uitvoering van een en ander ruimte noo- dig is. Omstreeks halfzes waren de feesten be ëindigd en moest wat gerust worden om zich op te maken voor het avondfeest. Dit werd ingezet met een muzikale wandeling door de kapel T. en D. onder leiding van den heer H. W. Jagei. Te ongeveer halftien volgde een optocht van ongeveer 400 kinderen met volwasse nen, allen voorzien van een brandende lampion en fakkel door de straten van het woning-complex. De .-temming was uit stekend; hier past een woord van dank aan de Leidsche politie voor de keurige regeling tijdens den optocht. Den geheelen avond draaide lustig een rad van avontuur, welke atractie de gezel TUINTJESVEREENIGING „ONS BELANG" Zaterdagmiddag JX maakte een 25-tal leden van de Tuintjesvereeniging „Ons Be lang" een excursie naar de Kweekerijen van de Gebr. Ravensberg te Hazerswoude. Na een inleidend woord van den voorzit ter den heer v. d. Bos, werd met de rond wandeling op de uitgestrekte kweekerijen begonnen. Ruim twee uur heeft het gezelschap op den tuin vertoefd, waarbij een volledig overzicht werd gegeven van het kweekers- bedrijf. Na afioop van de excursie werd het ge- zeischap thee aangeboden. Alvorens te vertrekken werd namens het bestuur aan de heeren Ravenshergen dank gebracht voor de leerzame en aangename rondwandeling en de thee. MIL IT AR IA. Voor de oefeningen in oorlogsverband bij net 6e Reg. veldartillerie komen van 12 Sept. tot 5 Oct. bij genoemd regiment on der de waoenen de reserve kapiteins: H. Oortman Gerlings. J. M. J. W. Oostwoud Wijdenes en de reserve eerste luitenants: 7/. de Braaf, T. J. H. van Eijsden. D. Hans, J. M. W. Hioolen. W. A. van Kempen, W. Muller, W. J. Rutgers, B. Schipper. H. A. D. van den Wall Bake. F. H. Westermann, C. E. Jurling, B. J. Maarssen en W. v. Dijk. Van 16 Sept. tot 5 Oct. komen bij het 6e reg. veldartillerie onder de wapenen de re serve 2e luitenants J. Knuit en R. J. J. M. Tcllegen en de kornetten W. Brouwer, J. I. C. Butler, S. van Gelderen, G. Janus, M. Landwehr. J. R. P. Brinkgreve en P. C. Witte. De heer A. J. Paling, vroeger onderwij zer te dezer stede en sedert 1937 hoofd van de Chr. Muloschool te Pematang Siantar (Sum.) is benoemd tot secretaris dier ge meente. „Het Emaillehuis" van den heer P. Oudshoorn. Haarl.straat 261265 heeft een aanmerkelijke uitbreiding ondergaan, doordat ook perceel nr. 259 tot het com plex is getrokken. Temeer beteekent deze uitbreiding aanwinst, waar deze winkel is ondergebracht, in het hoekpand Haarlem merstraatPelikaanstraat en dus twee eta lages heeft. Een kijkje door deze breede ruiten doet al direct zien welk een groote keuze in emaillewaren hier voorradig is. Daarnaast vindt men er ook kachels, for nuizen, haarden, enz. De zaak van den heer Oudshoorn draagt reeds het eerbiedwaar dig cachet van den ouderdom; zij is n.l. reeds 60 jaar oud. hetgeen een waarborg vormt voor soliditeit. BINNENLAND. Algemeene vergadering van „Bloembollen cultuur". (2e Blad). Het défilé te Den Haag van den Bijz. Vrijw. Landstorm. (2e Blad). Een leeuw drong een kerk binnen te Sittard (Gemengd, 2e Blad). Van der Vijver en Van Vliet wereldkam pioen wielrennen korte afstand. (Sport, 3e Blad). Het U.V.S.-Sportpark geopend. (Sport, 3q Blad). BUITENLAND. De rede van sir John Simon. (3e Blad). Verdere besprekingen in de kwestie der Sudeten-Duitschers. (Buitenland, le Blad). Fel herderlijk schrijven der Duitsche bis schoppen. (Buitenland, le Blad). Naar scheuring in het Fransche Volks front? (Buitenland, le Blad). De Chin eer en melden successen aan het front van Hankau. (le Blad). Hull over tien jaar Briand-Kellog-pact. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEX EERSTE BLAD. Het is te voorzien, dat het weer in onze omgeving betrokken tot zwaar bewolkt zal blijven, met nu en dan regen. Opklaring is eerst later te waehten, als de wind tot Noord gekomen is en in kracht gaat toenemen. Daarbij zal het zwoele weer overgaan in koeler weer. Hedenmiddag te 3 uur is in een der bovenzalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een interessante tentoonstelling van geschiedkundige prenten, portretten en platen door de Fa. Burgersdijk en Nier mans, alhier geopend. De platen hebben alle betrekking op gebeurtenissen uit de historie van onze stad, enkele bovendien uit die van plaatsen in de omgeving. Ook aan het Universiteits- en studentenleven is een rui me plaats ingeruimd. Het Beleg van Leiden, ae ramp van het kruitschip, de geschiede nis van de gifmengster, afbeeldingen van kerken, voorts plattegronden, poorten, enz., dit alles vormt slechts een greep uit het geen hier met zorg gerangschikt is. Een speciale catalogus met een voorwoord van den nieuwen gemeente-archivaris, den heer R. v. Royen geeft voor een en ander een duidlijk en lezenswaardige toelichting. De collectie is de meest uitgebreide in narti- culier bezit. Met een drietal autobussen heeft een aantal leden van de afdeeling Leiden van de Avro. gisteren een uitstapje gemaakt naar de studio te Hilversum. Op de terug reis werd een bezoek aan Schiphol ge bracht. Gistermiddag is de 15-jarige M. T. van B. op den Kanaalweg met het pedaal van zijn fiets tegen een paaltje gereden, waardoor hij omsloeg en zijn rechteronder- arm brak. De E.H.D. bracht den jongen naar het Academisch Ziekenhuis. Zaterdagmiddag is de 4-jarlge E. G. bij het. onvoorzichtig oversteken van de Steenstraat tegen een motorrijwiel gcloo- pen, waardoor het knaapje tegen den grond werd geslingerd en met een hersen schudding naar het Academisch Zieken huis moest worden overgebracht. Heden morgen was zijn toestand redelijk weL

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1