De rede van Sir John Simon De oude paardentram in eere hersteld! Binnenland, IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 29 Augustus 1938 Engeland voert een vredespolitiek voor het kan zoover VRAGENRUBRIEK Het verblijf van het prinselijk' paar in Den Haag. De graanpolitiek der regeering. Ter gelegenheid van de Oegstgeester middenstandsweek BURGERLIJKE STAN VAN LEIDEN Sir John Simon. Sir John Simon heeft Zaterdag te La nark zijn aangekondigde rede gehouden, waarin hij onder meer zeide: Ik zou de algemeene politiek der Britsche regeering op buitenlandsch gebied willen schetsen als een positieve vredespolitiek. Dit jaar is een jaar van veel zorg en moeilijkheden geweest en het leiderschap van Chamberlain Is door niets meer ge kenmerkt dan door de vastberaden pogin gen. welke hij en Hallfax in het werk hebben gesteld, om de spanning te doen verminderen en een kalmeering tot stand te brengen. Er is geen reden, waarom wij een politiek zouden voeren alsof geen vriendschap mogelijk is met staten van een geheel ander politiek stelsel. Ik wijs de gedachte, dat oorlog on vermijdelijk is, af en zou eerder de op vatting willen verkondigen, dat oorlog nooit onvermijdelijk is, wanneer alle volken gelijkelijk hun best willen doen, om de oorzaken weg te nemen, welke tot oorlog zouden kunnen leiden, en in een geest van eerlijkheid oplossingen voor welke moeilijkheden ook willen zoe ken. De Britsche invloed is steeds aan de zijde van den vrede geweest. Simon zeide verder, dat de Britsche her bewapening geen wantrouwen in andere landen teweeg brengt, omdat ieder weet dat de Britsche wapenen nooit gebruikt zullen worden voor een agressief doel. De inspanning der Britsche regeering is ge heel gericht op de versterking van de in stellingen des vredes en de aanvaarding van argument en rede bij de beslechting van internationale geschillen. Want, aldus Simon, wij zijn ervan overtuigd, dat echte oplossingen niet gevonden kunnen wor den door geweld. Nog afgezien van de ver liezen aan menschenlevens kan een ge- weldmaatregel gemakkelijk aanleiding ge ven tot reactie, die in zekere omstandig heden andere mogendheden dan de strij dende partijen zouden kunnen meesleuren. En wanneer deze procedure eenmaal be gonnen is: wie zal dan zeggen, waar zij eindigt? De verwerkelijking van deze gedachte heeft geleid tot de aanvaarding van idealen er. beginselen, die den grondslag van den Volkenbond vormen, en de Brit sche regeering betreurt het ten zeerste, dat de afwezigheid van een aantal belang rijke staten den bond zoo ernstig verzwakt heeft. Indien echter gebleken is. dat een werk tuig niet in staat blijke. iederen last te dragen, dan beteekent dat nog niet. dat wij zijn beginselen zouden moeten verza ken Integendeel, het ideaal van den Vol kenbond, vervanging van het geweld door de rede en het recht, is een mooie inspi- reerende gedachte, waarvoor wij zullen blijven werken. Ik geloof, zoo ging Sir John voort, dat alle landen evenals Engeland een groot verlangen naar den vrede en een haat te gen den oorlog hebben. In vele landen van Europa verwachten mannen en vrouwen, dat zij zich moeten voorbereiden op de ge varen en de verschrikkingen van een luchtoorlog. Maar juist dat feit kan ons hoop geven, want nergens kan een regee ring zoo onverschillig staan tegenover de gedachte van haar volk. dat zij niet weet, dft het volk die verschrikkingen wil ver mijden. Inderdaad groot is de verantwoor delijkheid van elk. die door zijn optreden het menschelijke kwaad heeft veroorzaakt dat den oorlog begeleidt. Terwijl er belangen en plichten zijn, die ons, ons volk en het volk van het Britsche rijk aangaan, en die beschermd moeten worden, zullen we altijd het geheele ge wicht van onzen invloed aanwenden, om het uitbreken van een oorlog, waar ter wereld ook. te voorkomen en altijd onze bijdrage leveren tot de handhaving van den vrede. Dit geeft, naar ik meen, aldus Voor een oplossing van het Tsjecho-Slo- waaksche vraagstuk zijn bijdragen van alle betrokkenen noödig. Ais regeering hebben wij in deze kwestie een werkelijk pro bleem gezien, dat dringend oplossing be hoeft. Wy zyn ervan overtuigd, dat een oplossing kan worden gevonden, die allen belangen recht doet wedervaren, indien aan beide züden goede wil wordt getoond. Het behoeft geen betoog, dat het zeer belangrijk is. een vreedzame oplossing te vinden, want in onze moderne tijden ken nen de oorlogsreacties geen grenzen meer. Simon herinnerde vervolgens aan de be kende rede van Cordell Hull over de noodzakelijkheid van vervanging van den oorlog door viendschappelijke "samenwer king en zeide: ,Wat Huil zeide en wat Roo sevelt eenige dagen later verklaarde, moet in menig Britsch hart weerklank hebben gevonden en daarom heeft de Britsche re geering haar invloed aangewend bij beide partijen in het conflict, om erop aan te dringen, dat men redelijk zou zyn bij de pogingen tot het vinden van een oplos sing". Runciman aldus zeide Simon verder —is geen scheidsrechter of rechter, maar bemiddelaar en vriend. De goede wenschen van de geheele wereld, die beseft, hoe veel van zyn succes afhangt, vergezellen Run ciman in zyn taak. Hij is te Praag niet als vertegenwoordi ger der Britsche regeering, maar als ver tegenwoordiger van allen, die gerechtig heid willen en den vrede liefhebben. Zoo als ik reeds zeide. gelooven wy zeker, in een vreedzame oplossing, indien de goede geest overheerscht." De Duitsche pers. In de Duitsche pers is een zekere te leurstelling merkbaar over de verklaring van Simon De bladen melden, dat door die verklaring een oplossing in het geheel niet gevorderd is, doch eerder de geest van verzet in Tsjecho-Slowakije versterkt is. De ..Voelkischer Beobachter" zegt, dat een oppervlakkig lezer zou meenen, dat de rede niets nieuws bevat, omdat zy niet verder gaat dan die van Chamberlain. Men mag echter niet vergeten, dat Engeland toen openiyk party koos voor de Tsjechen en daardoor den Tsjechischen tegenstand versterkte. Men kan zich niet losmaken van den indruk, dat de rede van Simon hetzelfde effect zal hebben. Met geen woord heeft Simon de eischen der Sude ten-Duitschers besproken. Als de Tsjechi sche halsstarrigheid versterkt wordt, kan dat den toestand slechts verscherpen. De rede van Simon kenmerkt zich door een Dubbelzinnigheid, welker doel maar al te duideiyk waar te nemen is. De ..Deutsche Allgemelne Zeitung" vat haar indruk samen als ..teleurstellend". Men had gehoopt, dat Engeland zyn stand punt nauwkeuriger uiteengezet zou heb ben en meer rekening gehouden zou heb ben met de rechtvaardige Sudeten-Duit- sche eischen Het „Berliner Tageblatt" betreurt het, da' Simon, naar het blad zegt, de kernpro blemen ontweken heeft. De „Essener National-Zeitung" schrijft: „Met buitengewone verbazing heeft men in Beriyn kennis genomen van de deelen van Simons rede, waari hij spreekt van de mogelykheid van een conflict. Als lid der regeering moet het hem toch duidelijk zijn. dat het nog al nutteloos is dergeiyke dreigementen aan het verkeerde adres te richten. Of heeft Engeland zich reeds een vaststaand beeld gemaakt van de ontwik keling in de toekomst en de hoop, de Praagsche politiek te kunnen veranderen, reeds opgegeven?" De Britsche pers. De Britsche pers begroet eenstemmie de rede, welke sir John Simon, heeft gehou den. als een beroep en een waarschuwing, waarin zeer verstandig niet werd gedreigd en waarin geen twijfel wordt gelaten om trent de Britsche politiek. De „Daily Telegraph" schryft. dat de ?öe opnieuw de waarschuwing bevat, dat Engeland belangstelling moet toonen voor iedere poging om een oplossing te for- ceeren De „Times" is van meening. dat niemand zal kunnen zeggen, dat Engeland niet ge noodzaakt zou zijn deel te nemen aan een conflict. De ..Daily Herald" hoopt, dat de rede in het buitenland begrepen zal worden en dat men zal inzien dat Engeland zich bewust is van zün verantwoordelijkheid. De „News Chronicle" schryft, dat indien de dagen, welke liggen tusschen de rede van sir John Simon en het nationaal- socialistische congres van Neurenberg ge bruikt worden om allen twyfel omtrent de houding van Engeland op alle punten waar misverstand gevaarlijk zou kunnen zyn, uit den weg te ruimen, opbouwend werk zal worden verricht voor den vrede. De „Daily Mail" verklaart, dat Engeland zyn onmetelijken invloed aan zal wenden tot verzoening. Daarom moet de herbewa pening meer dan ooit op volle kracht wer ken. De Fransche pers. Leon Bailby noemt in de „Jour" de rede een voorbeeld van openhartigheid, nauw keurigheid en moed. Simon heeft de waar heid gezegd, toen hy sprak over den af schuw van alle volken voor den oorlog. Het Engelsche volk met zyn vredeswil is zeker het meest verwyderd van het verlangen uit eigenliefde te gaan strijden, doch op het oogenblik staat zyn eigen veiligheid zoowel als de veiligheid van alle groote mogendheden op het spel. In „l'Epoque" schryft de Kerillis dat de rede van Huil door de woorden van sir John Simon is versterkt. Amerika heeft zich in groote trekken accoord verklaard met de politiek van Engeland. Rosenfeld schryft in de „Populaire" dat de politiek, welke sir John Simon heeft uiteengezet, de politiek van geheel Enge land is. De rede heeft volgens Rosenfeld diepen indruk gemaakt te Beriyn; de lei ders van het derde ryk verbergen hun te leurstelling niet. Schryver hoopt, dat de waarschuwing van Engeland, gesteund door de Vereenigde Staten, een heilzamen in vloed zal hebben. jJ\ebeenn6sjub ileum va.n Ji.TIl.de Koningin f ^g&ndgenoolen geeft uiting ban uw liefde voor ons Orojyehuis. 'Zendt een gelufaensch' telegrojn op het daarvoor ontworpen formulier. De nebbo opbrengst Kgrr,l ten goede tx*nJeugd.orgonis\ties het 7~}ederld,ndsche Jeugd- leidersinslituut en c/eCtcAdemk voor /iche.Tr)elyt(e Opvoeding 6344 (Ingez. Mcd.) G. T. te L. De toegangsprijs tot den Haag- schen Dierentuin bedraagt op Zaterdag. Zondag cn Maandag 30 cent voor volwassenen en 15 ct. voor kinderen; overige dagen 50 en 25 cent. Naar wy vernemen zal het Prinselijk Paar tot na den verjaardag van H 1(4 Koningin in de residentie blUven Prinses Beatrix is kort geleden van den Ruigenhoek weer naar Soestdijk overee bracht en is ditmaal niet naar Den Haaè meegekomen. g Geen toezegging tot schadeloosstelling. Van zeer bevoegde zyde deelt men on? het volgende mede: Vrijdag 26 Augustus heeft het Kamer lid Schllthuts een reeds voor de laatste verhooglng der monoDOlleheffingen aan gevraagde en vastgestelde audiëntie gehad bij den minister van economische zaken Bij deze audiëntie heeft de minister over de toekomst der graanpolitiek geen enkele nieuwe toezegging gedaan, doch verrezn naar het perscommuniqué, gegeven bij de laatste verhooging der monopolieheffingen, waarin o.m. de volgende passage was op; genomen: „uitdrukkelijk zU er on gewezen, dat niet vaststaat, dat een verdere daling der graanprijzen door een overeenkomstige verhooging der monoDOlleheffingen zal worden opgevangen. Moet verder worden ingegrepen, dan zal te zyner tijd worden nagegaan, welke maatregel het meest in aanmerking komt. Hierbij kan dus mede gedacht worden aan denaturatievergoe- ding of directe toeslag on den oogst, zooals ook in het verleden heeft plaats gehad". De lieer Sehihhuls heeft hierop mede gedeeld. dat hy het systeem der restituties en heffingen op voorraden nader in studie I heeft genomen. Tenslotte vroeg de heer Schilthuis de bijzondere aandacht van den minister voor de positie van de gerst De minister verklaarde zich bereid ook I deze kwestie nader te onderzoken. Toezeg-1 gingen over schadeloosstellingen zijn door I den minister niet gedaan, gelijk door het Hbld. is gemeld. BURGEMEESTER GAARLAND VAN GOUDA OVERLEDEN. Gistermorgen ls op 58-jarlgen leeftydi overleden de heer E. G. Gaarland. burge-| meester van Gouda. De crematie van zyn stoffelijk overschotl zal morgen plaats hebben te Westerveld| na aankomst van den trein 16.14 uur. GEERTRUIDENBERG 125 JAAR STAD. Zaterdagmiddag zijn de herdenkings-[ feesten van Geertruidenberg 725 stad offi*l ceel geopend. Tot degenen, die dit gebeu-l ren met hun aanwezigheid opluisterde^ behoorde de vertegenwoordiger van H de Koningin, kamerheer In buitengewoneii dienst, S. J. baron van Tuyll van Seroos-I kerken van Heeze en Leende, eereridd?: der baiye van Brandenburg der Johannit-| ter orde. Foto Van Vliet. De oude paardentram is te Oegstgeest in cere hersteld ter gelegenheid van de oegstgeester Middenstandsweek. De tram liok Zaterdagmiddag de grootste belangstelling tydens den eersten rit door het in oud-Hollandschen styi veranderde Oegst geest cn zal nog menigmaal in deze dagen de blijde feest „lemming verhoogen. Dank zy de activiteit der Middenstands- Centrale, in samenwerking met „de Hanze" is de neringdoende middenstand in Oegst geest met een krachtdadige actie naar vo ren gekomen en is gelijk gemeld een „Middenstandsweek" georganiseerd onder de leuze „Hoe het vroeger was". Zaterdag middag omstreeks half drie is deze week officieel op waariyk humoristische wijze eopend. Te samengekomen in „Het Witte Simon op juiste wijze de kern der Britsche Huis" werd daar de komst afgewacht van 1J Ho Vin volovi onvDi-DPtp UVP uanrHpuhani buiteniandsche politiek weer en wij geloo- ven daarbij den steun van het Britsche volk en in groote mate de sympathie van andere landen te hebben. In het speciale geval van Tsjecho- Slowakije, waaraan wij thans zeer onze aandacht schenken, is het standpunt van Engeland volkomen nauwkeurig uiteengezet in de rede, die Chamber lain op 24 Maart van dit jaar in het parlement heeft gehouden. Die verkla ring geldt ook vandaag. Aan haar in houd behoeft niets te worden toege voegd of gewijzigd. de bij velen onvergetelijke paardentram. Toen deze was gearriveerd ging een krach tig „hoera" op uit de groote samenge stroomde menschenmenigte. De oude paardentram: voorop zat de koetsier en op het achterbalcon stond zijn trouwe metgezel, de conducteur. Beiden waren in keurig uniform gestoken. Weldra was de tram bezet met in oud-Hollandsch uitgedoste winkeliers-vrouwen en -meis jes. waarbij vcor zoover er nog ruimte was, cok hun in oud-Hollandsche costuum ge stoken echtelieden zich een plaatsje ver overd hadden. Het was een vroolyk gezicht! Voorafgegaan door een 6-tal dorpsmu zikanten en den „dorpsomroeper" werd de eerste rondgang door het winkelcentrum gemaakt. Voor het woonhuis van den bur gemeester, den heer A. J. van Gerrevink, werd halt gehouden en trad de omroeper naar voren, ter bekendmaking ecner pro clamatie van den Middenstand, vermelden de het feit. dat, ter gelegenheid van het 40-jarlg jubileum van H M. de Koningin de burgerij der gemeente in de gelegenheid werd gesteld om te zien wat de Midden stand vermag. De burgemeester nam deze woorden op waardige wyze in ontvangst. Ook hy ge voelde behoefte een kort woord te spreken. Hy herinnerde aan hetgeen in de afgeloo- pen dagen is verricht, terwijl de midden stand de laatste jaren onder zoo moeilyke omstandigheden heeft moeten werken. Het gemeentebestuur heeft deze actie met de meest mogelyke aandacht gadegeslagen. Namens dit college hoopte spr. dat het geen reeds is geschied en hetgeen in de komende dagen nog zal worden gedaan, met Gods zegen moge strekken tot meer dere welvaart van den nyveren midden stand. Het zal spr. een genoegen zyn, als door deze actie een hechte eenheid en voor spoed worde verkregen. Hiertoe zal hij gaarne zyn medewerking verleenen. Spr. verklaarde hiermede de middenstandsweek voor geopend en verzocht een driewerf „hoera" aan te heffen op H M. de Koningin. Hieraan werd met enthousiasme voldaan. Een der gecostumeerde dames bood daar op den Burgemeester en zyn echtgenoote enkele verrassingen aan. De voorzitter der Middenstands-Centrale, de heer J. Kam steeg dankte den Burgemeester voor zijn spontaan verleende medewerking bij de voorbereidingen aan deze actie. De stoet, vergezeld van een groote men schenmenigte. vertrok vervolgens voor een rondrit door het winkelcentrum waar op .alrijke plaatsen halt werd gehouden, om de proclamatie voor te lezen door den Porpsomproeper. Het ls een succesvolle middag en avond geworden, waartoe de rit in de In eere herstelde oude paardentram zeker heeft bijgedragen. Er werd voortdu rend een druk gebruik van gemaakt. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling deze tram de geheele weck op bepaalde uren in „dienst" te doen biyven. DE GEMEENTEVLAGGEN BIJ DE NEDERLANDSCHE JEUGDHULDE. Zooals bekend ls gemaakt, worden den avond van den zesden September tiooii de Nederlandsche jeugd bij de hulde aanf H. M. de Koningin op den Darn te Anr-L sterdam meegevoerde gemeentevlaggen, alle gemeenten van het land. f Voor zoover deze niet reeds beslonoeij zijn zy voor deze gelegenheid vervaardig op de volgende wijze: In den linkerbovenhoek bevindt zidn nn gemeentewapen. Het overige deel van aej vlag is vervaardigd in de provinciale Kieu-j ren, die als volgt zyn aangebracht Noord-Brabant: roode en wille bloKKen. Friesland: diagonale banen, in wltej blauw, met roode „plompen" in de wiuj Overige provinciën als volgt: horizontals banen van boven naar beneden genomen Drente: Geel, wit, rood, blauw. Gelderland: Geel, blauw. Oroningen: Rood, wit, groen, wit, mau»« Noord-Holland: Rood, geel blauw. T Limburg: Rood, wit, zwart, geel, blauw Overyssel: Rood, geel, blauw. Utrecht: Rood, wit. geel. Zeeland, Geel, rood, blauw, wit. Zuid-Holland: Rood, geel. INTERPARLEMENTAIRE UNIE. In de vergadering der Interp. UnieJ graaf Carton de Wiart als voorzitter ner| kozen. De vergadering is gesloten. VERSPREIDE BERICHTEN. Aan C. G. van Houweninge is op «ij verzoek, met ingang van 3 Sept. onts'aj verleend als notaris te Hoorn. Benoemd Is tot notaris binnen het ar| rondissement 's-Gravenhage, ter stanaf plaats de gemeente Delft: mr. O. O. candldaat-notaris te Culembovg. GEBOREN: Hendrika Everdina. d. van J. H. Spijkcr A Kars; Thercr.ia Maria Bernadctte. P. P. Speel en M. M Prins. ONDERTROUWD: L. Verhoeven, jm. 28 jaar en G. M. ^rami jd. 22 jaar; R. Lancel, wedn. 53 jaar en L Optendrees, jd. 45 jaar; J. Pauw, gesch 44 JJ en J. M. Mieremet, jd. 33 laar; J. F- boom, jm. 21 jaar en J. W. de Romijn. ja- jaar; H. J. v d. Laan. jm. 24 jaar en Zandvliet, jd. 23 jaar; E. C. Leeuwenburgn. 27 jaar en A. Hettema. jd. 28 jaar; S. SPU* man. wedn. 43 jaar en A. P P. Bruel. 28 Jaar; D P Blok. jm 23 jaar en M. Roode, jd. .19 Jaar; J. ScJWfers f-r 26 W1 J. F. A. Witteman ld 2fi Isa'" J. Krol. P 44 Jaar en W M. H Ess*»r id v Zeldt, jm. 28 jaar en A «H. Hoogervors' 28 jaar; W. F. Abbink. jm. 23 jaar en r. Roozendaal, jd. 21 jaar. OVERLEDEN: J. Michels, echtgenoote van A. v. D wer Geri 8 ui op t V< Eers boer van LH. 2in<? y.en Ked< ding 31 nizot voor Bi; Kinc het de vu Kuip Zoeb en v De Histc 1 5 Zuiv< zijn het Nieu- te B hjn. Ge «al d terte

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12