Het twintig-jarig bestaan Vrijw. Landstorm Bijz. Zaterdag 27 Augustus 1933 De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten [flDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Bijeenkomst te Den Haag Buitenland Laatste Berichten Binnenland MAiKf FRANKRIJK. Rond de 40-urigc werkweek. In de rede. die Daladier gisteren in de tergadering der soc. rad. fractie heeft uit gesproken, heeft hij een uiteenzetting ge geven van de gebiedende motieven, die hem er toe hebben gebracht het land te jeggen, dat het, hoewel men de 40-urlge werkweek zou handhaven, onvermijdelijk wis, dat de wet soepeler gemaakt zou wor den met het oog op de steeds dringender wordende behoeften der defensie, de be hoeften van de openbare financiën en het bedreigde economische leven. In deze ver klaring, aldus Daladier, kan niets veran derd worden. De 40-urige werkweek bestaat ilechts in Frankrijk en Mexico en er is geen sprake van een snelle uitbreiding tot andere landen. Dit Is geen reden om de wet in Frankrijk in te trekken of de toe passing op te schorten. Maar de Interna tionale toestand maakt het noodzakelijk, dat in de voor de wapening werkende bedrijven overuren kunnen worden ge maakt, die hooger betaald worden. Dala dier noemde voorbeelden van fabrieken, die zeer belangrijke bultenlandsohe bestel lingen hadden moeten weigeren door de strenge reglementatle van den arbeid. Voor 50 mlllloen orders zou verloren zijn gegaan. Soepeler arbeidsvoorwaarden lijn een element van het algemeene pro ductieprobleem, evenals modernisatie van de outilleering, verbetering van de arbelds- methoden en van de credletverleenlng. De regeering zal er voor waken, dat de patroons de sociale wetten en ln het bij zónder het vakvereeniglngsrecht eerbie digen. Daladier eindigde met te zeggen, dat het geen tijd is voor IJdele polemiek, maar voor moedige besluiten. Hij waarschuwde tegen een herhaling van de fouten, die begaan zijn door de Duitsche republiek van Weimar en de Italiaansche democratie ln de periode vóór het tegen woordige regime. Behalve de radicaal-socialistische fractie hebben gisteren ook de andere fracties van het Volksfront vergaderd voor de bijeen komst van de Délégation des Gauches. In de socialistische vergadering wees Blum vooral op het buitenlandsche gevaar. Hl) zeide, dat onder de bestaande omstan digheden de socialistische partij, hoewel ze moet blijven waken voor de toepassing der sociale wetten, het werk der regeering niet moet bemoeilijken. De fractie der socialls- tlsch-republikelnsche Unie verklaarde zich solidair met de afgetreden ministers en droeg haar vertegenwoordigers In de Délé- gation des Gauches op, uiting te geven aan haar instemming met de arbeidersorgani saties. De communistische fractie verklaarde al- te te zullen doen voor de verdediging der sociale wetten en droeg haar vertegen- voordigers in de Délégation des Gauches op, te verklaren, dat de arbeidende massa zich sngerust voelt tengevolge van de rede van Daladier en nauwkeurig wil weten, wat de ügeering denkt te doen. 's Avonds ls de Délégation des Gauches eengekomen. Waar men het niet kon eens rden over een verzoek tot bijeenroeping in het parlement, bleek wel overeenstem- ing te kunnen worden bereikt ten aan- en van een aanvraag tot een audiëntie bij itn minister-president. Daladier, die hiervan telefonisch op de e gesteld werd, stemde er ln toe, de 'eitegenwoordlgers van de fracties, die de délégation vormen, te ontvangen. De af gevaardigden zullen vragen, welke wijzigin- pn de regeering denkt te brengen in de repassing van de 40-uren week en wanneer Ut parlement bijeengeroepen zal worden. ZUID-AFRIKA. Hertzog is het eens met Smuts. Hertzog heeft ln het parlement gezegd, ut Smuts zeer juist had verklaard, dat in den Engeland in een oorlog gewikkeld zou •■orden, waarin het aangevallen partij zou rijn, er geen twijfel over zou kunnen be- itaan welke houding Zuid-Afrika zou aan nemen. Hertzog voegde hier aan toe. dat '■«meer die dag zou komen het volk van Md-Afrlka zijn besluit zou nemen en dat letland er dan zeker van zou kunnen zijn, fat de regeering haar plicht zou doen en le verantwoordelijkheid zou aanvaarden 'oor haar optreden. DUITSCHLAND. Horthy's bezoek loopt ten einde. Nadat admiraal Horthy nog een bezoek Ud gebracht aan Potsdam, waar een krans 'frd gelegd op het graf van Frederlk den "tooten, en te Charlottenburg een feeste- «ifc dejeuner had plaats gehad, waarbij de '«ehrer, von Ribbentrop en echtgenoote en «e andere Duitsche leiders aanwezig wa- "s. heeft de Hongaarsche rijksbestuurder "scheid genomen. Hij begaf zich daarna '°°r een bezoek aan Goering naar Carln- 1(11. De Hongaarsche ministers Imredy en Kanya hebben economische besprekin- l's gevoerd met minister Funk en staats ecretaris Brinkmann. De besprekingen beden betrekking hebben gehad op het seheel der economische betrekkingen. Ni het officieele Hongaarsche bezoek fjwen deskundigen van beide landen bij - «dromen ter formuleering van de resul- d?r gedachtenwisseling. De Völkischer Beobachter heeft een in- wview met Imredy, den Hongaarschen luister-president, en met Kanya, den "tigaarschen minister van Buitenland- ri t ,Zaken' Sehad, waarin deze belde '««lieden ook hun meening zeggen over besluiten van de conferentie der Kleine Entente. "taUter Imredy wees erop, dat er in Bied J geen definitief aceoord was tot stand J ®men, maar alleen het voornemen be ta, Was om t0' 6611 overeenkomst te ko- n, waarvan de groote trekken dan wer- .i aangeduid. Het feit dat men afstand U»van het aanwenden van wapengeweld, Sn t voor Hongarije niets anders dan tüwt. 'ing van de verplichting, die Dniit uit het pact Kellogg. Het heele ti,,,. echter is afhankelijk van wat de der Kleine Entente verder zullen be- omtrent de behandeling van de ;.,r™sche minderheden binnen hun Kanya verklaarde: het gaat hier om zeer duidelijk verband tusschcn "apeningsvrijheid en non-agTessie ''rrrzijds en de bescherming der min- '"■eden anderzijds. Het accoord wordt In de zalen van den Dierentuin te Den Haag is hedenmorgen een groote her denkingssamenkomst gehouden van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm, een huldigingssamcnkomst in verband met het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin en een herdenkingssamen komst in verband met het 20-jarig be staan van den B.V.L. De genoodlgde autoriteiten hadden plaats genomen op het tooneel, zoodat zij een overzicht hadden over de zaal, waar' de vertegenwoordigers van den B.V.L. zaten. De zaal, rotonde en galerijen en zelfs de nevenzalen waren stampvol. De verslering van het tooneel was of schoon eenvoudig indrukwekkend. De decoratie werd beheerscht door een groote figuur van den landstormer, het embleem van den B.V.L. Aohter deze figuur zag mén een stralende zon met de Jaartallen 1898 1938. In een greep was het jubileum aan gegeven van H. M de Koningin en van den B.V.L. De basis van deze voorstelling werd gevormd door de kernachtige woor den. Den Vaderland ghetrouwe. Langs het geheele tooneel, ter hoogte van het voetlicht, was een rand van bloemen en groen aangebracht: ln het midden ge kroond met een borstbeeld van de Ko ningin. Achter het tooneel geheel met oranje gedrapeerd stonden de 19 Koninklijk erkende vaandels van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm opgesteld. De eere-plaatsen op het tooneel waren Ingenomen door een zeer groot aantal autoriteiten, onder wie wij aantroffen de ministers Colijn, van Boeljen, van Dijk, De Wilde en Slotemaker de Bruine, de minis ters van staat Fock. Aalberse, den vlce- De eerste maal was op 18 November 1918 voor het Paleis in het Noordeinde. de 2de maal, 10 jaren later, op 27 September 1928 bij het défilé op de Adrlaan Goekooplaan en thans, weer tien Jaren later, op 27 Aug. zal het zijn voor het palels Huls ten Bosch. Spr. uitte de hoop. dat deze bijeenkomst aan haar 3-ledig doel zal beantwoorden en dat al onze vrijwilligers met dankbaarheid de herinnering aan dezen dag zullen be waren. Hierna werden toespraken gehouden door de heeren Duymaer van Twist, dr. Colijn. prof, Aalberse, minister Van Boeven, Van Lidt de Jeude en minister van Dijk Vanmiddag mocht de bijzondere vrijwil lige landstorm zijn hulde aan H. M. de Koningin brengen, met een défilé voor het paleis Huis ten Bosch. Om 3 uur zou dit défilé aanvangen, doch reeds gerulmen tijd te voren was men bezig den stoet te formeeren. De belangstelling was zeer groot. Voorop stond de Kon. militaire kapel, gevolgd door den colonne-commandant, reserve-kolonel J. R. L. Jans, commandant van het korps Limburgsche Jagers, met zijn adjudant. Kolonel Jans genoot de eer den B.V.L. aan Hare Majesteit te mogen presentee ren. Hierop volgde de commandant van het militair gedeelte van' het défilé, met zijn adjudant. Deze taak was toevertrouwd aan reserve-kolonel van den generalen staf K. L Rozendaal, commandant van het V.L.K. De IJssel en Vollenhoven. Achtereenvolgens waren ln den stoet opgesteld de reserve-officieren, namelijk de Limburgsche jagers (100 mant, West-Bra bant. het Drentsch verband, het Friesch verband (40 mam, liet Groningsch ver- DE GRAANPOLITIEK DER REGEERING. Audiëntie bij den minister van economische zaken. Naar de Nederlandsche industrie- en handelsraad voor land- en tuinbouw ons mededeelt, heeft, ln verband met de maat regelen op het gebied der graanpolitiek, den laatsten tijd door de regeering getroffen, gisteren een der leden van het dagelijksch bestuur van dien raad een onderhoud gehad met den minister van economische zaken. Daarbij werd zoowel gesproken over de na- deelige gevolgen van meer algemeenen aard, welke voor de tallooze Nederlandsche han delaren in granen en voerartikelen voort vloeien uit de onlangs van kracht geworden verhoogingen der monopolieheffingen, als over de directe financieele verliezen, welke den handel daardoor zijn berokkend. Ten aanzien van de laatste onderwerpen bleek, dat de minister omtrent een deel daarvan reeds opdracht gegeven had tot een onderzoek, terwijl toegezegd werd. dat ook het andere gedeelte ln dat onderzoek zou worden betrokken, alles met het doel om na te gaan of, en op welke wijze, de handel schadeloos kon worden gesteld. De hoop mag worden gekoesterd, dat een bevredigende oplossing gevonden zal wor den. DE POSTVLUCHTEN. De „Valk" is vanmorgen van het vlieg veld Tjililitan naar Nederland vertrokken. Het toestel vervoert 234 K G. post, 16 K.G. pakketpost en 77 K.G. goederen. Twee pas sagiers maken de reis naar Amsterdam mede, o.a. de afgevaardigde van den in- heemschen Politiebond, de heer Sosroda- noekoesoemo, die dien Bond bij de jubi leumfeesten zal vertegenwoordigen. Hij zal waarschijnlijk door H. M. de Koningin wor den ontvangen. Voor tusschentrajscten zijn twee passagiers geboekt. Zeegevecht, De „Jose Luiz Diez" een torpedojager der regeering van Barcelona, die eenige dagen geleden uit Le Havre was vertrokken na daar gerepareerd te zijn, isvanochtend vroeg ln de haven van Gibraltar binnen geloopen na een verwoed gevecht van twee en een half uur met oorlogsschepen van Franco in de straat van Gibraltar. De ja ger, die zeer beschadigd was, kwam op eigen kracht binnen. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat twintig man aan boord van de „Diez" om het leven gekomen zijn. Veertien opvaren den zijn In het ziekenhuis opgenomen. De meeste slachtofrrs zijn in het voorschip verdronken. Buitengaats liggen de Franco-kruiser Canarias en drie jagers. WISSELKOERSEN. Londen 8.92; Berlijn 73.33; Parijs 5.001/4; Brussel 30.92; Zwitserland 41.92; Kopenha gen 39.82' -Stockholm 46; Oslo 44.82; New York 1.83 1/16; Praag 6.33; Lire Bankpapier 7.60. voorzitter van den Raad van State, jhr. band (60 man), de Stelling van Amster- Beelaerts van Blokland; jhr. G. C. v. Test van Goudrlaan, directeur van het kabinet van H. M. de Koningin, de commissarissen van de Koningin in Noord-Brabant en Zeeland, lult.-generaal Reijnders, chef van den generalen staf, de inspecteurs der In fanterie, cavalerie, van den geneeskundi gen dienst der landmacht, van de mare- chaussé en van de burgerwachten, luit.- generaal jhr. W. Röeli, oud-commandant van het veldleger, vice-admiraal J. Th. Fürstner, ohef van den marinestaf, mr. Baron de Vos van Steenwiik, voorzitter van de Eerste Kamer, alsmede vele Kamerle den. de burgemeesters van 's-Gravenhage, 's-Hertogenboseh. Delft en Ltsse, Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstormcommissie en verscheidene leden van de vloot-commissie en van de leger-commissle. De heer Duymaer van Twist heeft de bij eenkomst geopend. Het is voor de derde maal, zoo zeide hij, dat ons Instituut voor Hare Majesteit ver schijnt. dam (100 man), Zuid-Holland West (250 man), De IJssel-Vollenhove, de Nieuwe Hollandsche Waterlinie (75 man), Dor drecht, de Veluwezoom (60 man). De Meyerij (150 man). Zeeland, de Monden der Maas, het Veluwsch verband, het Twentsch verband (40, man) en het land stormcorps Rotterdam (80 mam. Hierop volgde een viertal detachemen ten van de bijz. corpsen motordienst, luchtwachtdienst, vaartuigendienst en spoorwegdienst. Het volgende gedeelte van den stoet werd ingeleid door het muzlek- ccrps van de Haagsche politie. Daarna wa ren opgesteld 250 burgerleden der gewes telijke landstormcommissies, een groep be stuurders van de nationale noodhulp-or ganisatie. 30 gewezen reserve-officieren, met bijzondere bestemming, en tenslotte ruim 1200 plaatselijke leiders. Zij droegen allen om den linkerboven arm ze waren in burgerkleeding een oranje-band, waarop het Nederlandsche wapen ls gedrukt en de woorden: „Kon. Ned. Landmacht". Dit officieele kenteeken stempelt hen allen tot vrijwilligers van het leger. Aanval op Hankau ingezet. Volgens een officieele Japansche mede- deeling is de algemeene aanval op Han kau vanochtend te zes uur begonnen. Op rukkend van de posities ten Westen van Kioekiang en ten Westen van het Pojang- meer, hebben de Japansche troepen de linie bereikt, die Hankau tegen een aanval van het Pojangmeer uit moet verdedigen. Tegelijkertijd zijn Japansche afdeellngen ten Noorden van den Jangtse in de streek van Loetsjau naar het Zuid-westen opge rukt, eveneens met het doel Hankau aan te vallen. Over en weer komen thans beschuldigin gen los over het gebruik van gifgassen. Amerikaansch protest te Tokio. De Amerikaansche ambassadeur heeft in opdracht van Hull in krachtige bewoordin gen te Tokio geprotesteerd tegen den Ja- panschen aanval op een Chineesch ver keersvliegtuig. dat door een Amerikaan be stuurd werd. Beroep van mevr. Soen Jat-sen. Naar het Ohlneesche persbureau meldt, heeft mevrouw Soen Jat-sen. de weduwe van den stichter der Chineesche republiek, er in een radiotoespraak op aangedrongen, dat de groote mogendheden en vooral En geland en Amerika, Japan niet langer grondstoffen zullen leveren. Zij zeide, dat Japan 30 pCt. van zijn grondstoffen be trekt uit Engeland en 32 pCt. uit de Ver- eenigde Staten, Indien deze landen niet meer zouden leveren, zou de Japansche aanval in enkele maanden tot mislukking zijn gedoemd. Lichte gevallen van dysenterie. Bij de lucht doel artillerie te Utrecht. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zijn in de Hojelka- zerne te Utrecht bij de manschappen van de derde batterij Luchtdoelartillerie eenige zeer lichte gevallen van dysenterie gecon stateerd. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen om uitbreiding van besmetting te voor komen. De derde batterij is geïsoleerd en staat onder voortdurende hygiënische en medi sche controle. Men verwacht, dat de zieken binnen 2 a 3 dagen hersteld zullen zijn. De verloven zijn dadelijk voor de heele derde batterij ingetrokken, om risico te voorkomen. Niemand mag de kazerne verlaten, eenig gevaar ls echter geen sprake. BEPERKING VAN HET VERKEER BIJ SAARBRUECKEN. Vernomen wordt, dat de commissaris van politie te Saarbruecken alle verkeer, zelfs dat van voetgangers, op den weg naar Dudweiler, een belangrijke plaats in de mijnstreek op 5 km. ten NO. van Saar- bruecken, heeft verboden. De verboden weg loopt dwars door een bosch en een zeer geaccidenteerd terrein, waar, sedert den terugkeer van het Saar- gebied bij Duitschland, militaire werken werden uitgevoerd Men veronderstelt, dat het werkzaamhe den betreft voor een versterking der forti ficaties, die de spoorlijnen van Saar- bruecken naar Mainz en Saarbruecken naar Ludwigshafen moeten beschermen. Het vraaastuk van Tsjecho- Slowak'je. Bespreking van Hodza met Kundt. Het onderhoud van Hodza met Kundt, den leider der delegatie van de Sudeten- duitsche partij, is een hervatting der onder handelingen tusschen regeering en Sude- tenduitschers Men weet, dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering toestemt in nieuwe en ruime concessies Tot de verschillende voorstellen, die werden ingediend, behoort een, waarover het meest werd gesproken, en dat erin bestaat, het administratieve stel sel der joupans, dat voor den oorlog in Slo wakije van kracht was, in gewtjzigden vorm weder in te voeren. Het land zal verdeeld worden in 21 van zulke joupans die bestuurd zouden worden door joupans met uitgebrei de bevoegdheden. Indien deze jouoans bij algemeen kiesrecht zouden worden gekozen, zou dit stelsel een bijna volledige autono mie verzekeren en een zeer ruime conces sie beteekenen. Duitsche bladen verboden. De minister van onderwijs heeft drie dagbladen uit Duitschland voor den duur van twee jaren verboden ge- elk Van LEIDEN, 28 Aug, 1938. Noteering Coöperat. groenten- fruit- en bloemenveiling-ver. „Leiden en Omstr.". Roode kool f. 2.504.80; Savoye kool f. 3.70—3.80; Groene kool f. 2.80—5.40; Prei f. 5.10—6.60; Kroten f.2.50; Uien f.2.20—4.50; Peen f,4.905; Aardappelen f. 0.802.80; An dijvie f.23; Sla f.24; Druiven f.2844; Snijboonen f.538; Stokboonert f.13—31; Pronkboonen f.613; Stamboonen f.1328; Postelein f.512; Spinazie f.417; Tomaten A f.4—7.20; B f.4—7.80; C f.4—6.40; CC f.4—5.60 per 100 K.G. Andijvie f. 0.501.50; Komkom mers f.16.40; Bloemkool f. 1.5027.90; Meloe nen f.525; Salade f. 0.503; Pcrzkien f. 0.50 11.20 per 100 stuks. Kroten f. 0.80—1.60; Pieter selie f. 0.300.90; Radijs f. 0.50; Selderie f. 0.50 —1.60; Bleekselderie f. 1722; Peen f. 4.708; Rabarber f. 0.80—3.20 per 100 bos. LEIDEN. 27 Aug. 1938. Botermarkt. Fabrieks- boter prima f,1.41; Boerenboter prima f. 1.28 1.34 per kg. 690 leg. Handel matig. LEIDEN, Turfmarkt van 22 tot en met 27 Aug. 1938. Aanvoer lange turf 250.000 stuks. Prijzen per 1000 stuks f. 7—8. AARLANDERVEEN, 25 Aug. Eierenveiling Kippeneieren 4.104.60; Eendeneieren 2.90 3.10: Kaas 23. HOOFDDORP. 25 Aug. Granen en Zaden Boerennoteeringen) Rogge 7—7.25; Cheva lier Gerst 7.25—7.75; Wintergerst 7—7.25; Ha ver 66.40; Groene erwten 8.50—9.40; Vale erwten 1113; Gele mosterd 14—15; Kanarie zaad 88.25; Karwijzaad 19.50—20.25; Kool zaad 99 50 BOSKOOP. 26 Aug. Coöp. Ver. ..De Boskoop- sche Velling" Rozen per bos: Pechtold 26 40; Wendland 17—23; Hadley 2335; Claudius Pernet 1216. Briarclif 2036; Butterfly 19 22; Steward 15—18; Wilh. Kordes 12—15; Mac Keiler 19—25; Rosalandia 1528; Florex 38 51; Phoebe 1721; Vierlanden 2530; Chas B. Kilham 17—20; Edith Helen 22—28; Aug. Noack 15—19; Else Poulsen 32—38; Gloria Mundi 36-56; Ellen Poulsen 26-32; Paul Gram- pel 2030; Rosa Mundi 4486; Mevr. v. Straa- ten v. Nes 1824; Ingar Ohlson 3654; Queen Mary 1519; Dorus Rijkers 3445; Polyantha- rozen 5060; Chrysanthen gr. bloemig 7090; Chrysanthen tros 50—70; Dahlias 6—10; Le- gustrum 15; Asparagus 8—12; Roode Lelies 32; Clematis Durandii 12—18; id. Prins Hendrik 70—95; id. The President 50—60; id. Nelly Mo- ser 60; id. Mevr. le Coultre 80. KATWIJK a. d. RIJN, 26 Aug. Groenten- veiling Eigenheimers 4590; Bloemkool I 19.40—28.30; id. II 11.30—18.20; Bospeen 4.40— 7.50; Sla 2.70—4.50; Groene kool 5—5.15; Uien 3.504.75; Princesseboonen 1416; Snijboonen 1223; Waspeen 0.751.15; Kroten 75—85. LEIDERDORP. 26 Aug. Kipeieren f. 55.40 per 100; kuikeneieren f. 3.80—4.40 per 100; boter 6275 c. per pond; kaas 2229 ct. per pond; kippen 45—75 ct. p. stuk; hanen 3095 ct. per stuk; eenden 3565 ct. per stuk; konijnen f 0.20 1.55 per stuk. LEIDSCHENDAM. 26 Aug. Eng. Komkom mers 3.20—4.80. 2e srt. 2.10—3. 3e srt. 1.50—2, wankleurige 22.40: Gele Komkommers le srt. 4.70—6.20. 2e srt 2.50—4.30, 3e srt, 1.50—2.30; Kropsla le srt. 1.103. 2e srt. 0.501: Peen 4.70—6.20; Bloemkool le srt. 12.30—15 20. 2e srt. 7.10—8.50. uitschot 3.50—4.60; Tomaten: midd. 2.20—3. gr. ronde 2.40—3, 2e srt. 2.10— 2.60. 3e srt. 2. bonken 2.102.30; Andijvie 0.50 1.40; Spinazie '4 Kg.) 50—55: Postelein 6.10— 8.5C; Rabarber 2—3; Snijboonen 21—23; Sper- cieboonen 20—22; Sldery 1.20—1.40; Meloenen 630 Druiven 1618. TER AAR. 26 Aug. Centr. Veiling Andijvie 1836; Snijboonen 0.501.70; Princesseboonen 1.25—2; Dubb. Stampr. 1.20—1.75; Witte Pronk boonen 33—95; Spekboonen 1—1.15; Postelein 3.80—7.70: Breekpeen 6.30—7; Uien 0.60—2; Roode kool 1.905; Savoye kool 4.90: Kroten alleen dan van kracht wanneer men het ook eens geworden is over de min- derheidsnolitiek van Tsjechoslowakije. Natuurlijk zal de houding van Hon garije ook afhangen van de wijze waarop de beloften inzake het minori- teitenrecht vervuld worden. Imredy voegde daar nog aan toe, dat Hongarije het met Roemenië en Zuid- Slavië reeds eens geworden is over de nationale minderheden. Dit accoord kon echter niet gepubliceerd worden zoolang men het ook niet eens geworden is met Tsjechoslowakije. In verband met het ka rakter van Tsjechoslowakije van een natio- naliteltenstaat moet Hongarije van Praag echter meer verlangen dan van Boekarest of Belgrado Tot nog toe heeft de Tsjechi sche regeering echter haar toestemming nog niet verleend tot het te Bied getroffen aecoord, zoodat dit nóg niet van kracht kan worden. De kinderverlamming. Meldden wij gisteren het overlijden van het 8-jarlg jongetje M. te Waddinxveen, tengevolge van kinderverlamming, alsmede de ziekte van diens 10-jarig zusje, thans vernemen wij, dat ook dit meisje overleden is. Dit is reeds het vierde sterfgeval onder kinderen uit de gemeente Waddinxveen. Als nieuwe patiënt ls ook het 4-jarig kindje van de familie D. uit Waddinxveen naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Hieromtrent staat nog niet met zekerheid vast of het lijdende ls aan kinderverlam ming. Naar wij zoo juist vernemen, is ook te Katwijk aan Zee een licht geval van kin derverlamming geconstateerd bij het 2 J. kind van den heer H. HORTHY TE NEURENBERG. De Hongaarsohe rijksbestuurder Horthy is vanochtend te Neurenberg aangekomen Hij werd om. begroet door Rudolf Hess en Juilus Strelcher. HET OFFENSIEF TEGEN HANKAU. Het offensief tegen Hankau is gelijktijdig Ingezet door zes eenheden, waarvan men niet de juiste sterkte opceeft. De aanval is hoofdzakelijk gericht op de Chineesche li- Jtiin itw 5.80—9.90; Sla nies in de streek van Joeitsjeng en Nant- I °T2.'k._?.0"lkSSInïI5.2T sjang. Men zegt te Tokio, dat de voorberei dende phase, gekenmerkt door plaatselijke offensieven, vestiging van operatiebases en het zenden van versterkingen, als geëin digd kan worden beschouwd. Thans begint het stadium van het algeheele offensief, dat gekenmerkt zal zijn door een front-aanval op Hankau te water en te land en door een omsingelingsbeweging. Daartoe zullen de operaties in Honan hervat worden, zoodra het water gezakt is. Men gelooft dat voor October geen beslissende resultaten ver wacht kunnen worden. WANNEER DE WIJN IS EN DEN MAN Gisteravond raakte de motorrijder de B. uit Nleuwleusen in de gemeente Dalfsen de macht over ziin stuur kwijt, doordat hij onder invloed van sterken drank verkeerde en met te groote snelheid reed. De motor vloog tegen een telefoonpaal, welke afknapte en kwam vervolgens in een sloot terecht. De motorrijder liep een schedelbasIsfrac- tuur op. Hij werd ln zorgwekkenden toe stand naar Zwolle vervoerd en was heden ochtend nog niet tot bewustzijn gekomen. De oaardenhandelaar M S. uit Dalfsen die ln de zijspan had geze'en. brak een sleutelbeen en had verder slechts enkele lichte verwondingen. Hii woning worden overgebracht. „En, Willem, hoe bevalt je je nieuwe kantoorchef? Kun je op hem vertrouwen?" „Ja, ik kan er op rekenen, dat hij ieaeren dag een kwartier te laat komt, en op den vierden van elke maand een kon naar zün I ''oorschot wil hebben. Bovendien ls hij in Idank daarvoor ook nog onbetrouwbaar!" 5 60: Tomaten 23.60: Augurken: fijn 3.705, fijnbasterd 2.10—2.20. basterd 2.05. grof 2.15— 2.35. stippel 8095, komkommers 1.101.95. NOORDWIJKERHOUT. 26 Aug. Veiling „De Eendracht" Snijboonen 0.55—2.65; Enk. hee- renboonen m. dr. 0.95—1.55; Stam heerenboo- nen z. dr. 1.95—2.40; Tulnboonen 35—70; Stok- heerenboonen z. dr. 2.35—2.80: Pronkboonen 59 84: Dubb. heerenboonen z. dr. 1.202.00. RIJNSBURG. 26 Aug Bloemenveiling Gla diolen Jacoba 40—60. Oranje 0.60—1.20. Mont Everest 0.80—1.20; Afrikanen 8—14: Montbrc- tia 3035; Witte Lelies 3.20—6.40; Auratum 3.-505.20," Rubia 6.409; Asters gem 2534; Straalasters rose 70—90; Helianthen 30—90; Aoapantes 2.503 60: Goudsbloemen 46. RIJNSBURG, 26 Aug. Groentenveiling Aardapoclcn 4C—70; Waschpeen 070—1.00: Bloemkool I 18—30, II 6—16; Kroten 0.80—1 10; Peen 56.50; Princesseboonen 1215; Uien 3 4.20. ROELOF AREN DSVEEN, 26 Aug. Aardbeien 1520; Meloenen 521; Druiven 1417: To maten: A 80. B 80. C 50: Sla 0.50—4.50: Snij boonen 0.53—1.75: Princeboonen 1.60—1.65; id. z. dr. 1.401.70; Rentegevers 2.10; Dubb Stam boonen 1.50; Witte Pronkboonen 5580: Augur ken: fijn 1—3.90. basterd 2. bommen 1.10—1.20, fijnbasterd 1.20—1.40. grof 1.95—2.30. stippel 83—87. UTRECHT, 27 Aug. 1938. Totaan aangevoerd 2910 stuks vee. 610 koeien. Prijzen Stieren f. 0.28 0.31 p. p. Handel redelijk, prijzen gelijk. Slachtkoeien 2e srt. f. 0.33—0.36. 3e srt. f. 0.30— 0.32 p. pond. Handel redelijk, onveranderd: Vaarzen f. 160—2.40; Melkkoeien f.190—310: Kalfkoeien f.200320; Varekoeien f.140220 per stuk. Handel gedrukt, priizen onveranderd. 350 magere kalveren f.4070 p. stuk Handel zeer kalm. prijzen onveranderd. 390 nuchtere kalveren f.812 p. stuk. Handel vlug. iets la gere noteering. 600 magere varkens f. 2642; Schrammen f, 18—26; 480 biggen f. 13—18 per stuk. Handel matig, prijzen iets terugloopend; 160 magere schapen f. 16—24 p stuk. Handel ge drukt/prijzen lager 320 we'del-mmeren f.8— 15: 321 zuiglammeren f.8—15 per stuk. Handel gedrukt, prijzen lager. Kleinhandel: Boter 250 kg. f. 1.56; Kaas 125 kg. f. 0.50—0.70 p. kg.; Eieren 27000 f.4.75—550 per 100 st. 5—*

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3