Vrijdag 2( Augustus 1938 Binnenland Het autovervoer van personen Gouden echtvereeniging te Bodegraven LEIDiCH DAGBLAD - Derde Blad Rapport der commissie- Oud verschenen /CUEIP/ TJMNjCENf Van het echtpaar van Aken-Buitelaar Vreugdevuren langs grens en kust. Op den avond van 5 September. ZooaLs reeds met een enkel woord is ge meld. zullen oo den avond van den vijfden September door de Nederlandsche jeugd ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H.M de Koningin langs de geheele Neder landsche grens en kust en ln de provinciale hoofdsteden vreugdevuren worden ontsto ken als een sein. dat de dag van den zesden September, de nationale feestdag, op welken dag ook des avonds de hulde van de Neder landsche jongeren aan de Koningin plaats heeft, nadert. Deze vuren zullen des avonds om negen uur worden ontstoken en wel ln de navol gende gemeenten: Den Helder, Callantsoog, Petten. Schoorl, Bergen. Egmond aan Zee, Castricum. Wijk a. Zee, Anra Paulowna. Velsen, Zandvoort. Noordwijk. Katwijk. Wassenaar. 'sGraven- hage. Monster. Hoek van Holland Oost- voorne, Rockanje, Goedereede. Ouddorp. Eikerzee. Renesse. Haamstede. Wissekerke. Vrouwenpolder. Domburg, Westkapelle, Cad- zand. Sluis, Eede. Sint Kruis, IJzendijke, Philippine. Sas van Gent, Koewacht, St. Jansteen Hulst, Ossendrecht. Putte, Heil ber gen, Roosendaal en Nispen, Rucphen en Vorenseinde. Zundert, Rljsbergen, Chaam, Baarle Nassau, Goirle, Hilvarenbeek. Hoog en Laae Mierde, Reusel, Bladel en Netersel, Bergeljk, Valkenswaard, Budel. Weert, Stramproy, Neeritter, Ittervoort, Stevens- weert. Ohe. Roosteren. Papenhoven, Ur- mond. Stein, Elsloo. Bunde. Borgharen, Maastricht. Eijsden Mheer. Noorbeëk. Se- naken. Vaals. Wittèm. Bocholtz, Kerkrade, Ubach over Worms. Brunssum. Schinveld. Jabeek. Broeksittard. Nieuwstadt, Echt, Posterholt, St. Olillënberg, Melick en Her- Maastricht. Eijsden, Mheer, Noorbeek. Sle- feld, Venlo. Arcen en Velden. Bergen, Mook en Middelaar, Nijmegen, Ubbergen. Millin- een Herwen en Aerdt, Zevenaar Bergh, Gendringen, Dinxperloo, Aalten. Winters wijk. Eibergen. Haaksbergen. Enschedé. Los ser. Denekamp Tubbergen, Vriezer,'/eer:, Hardenberg. Gramsbergen, Coevorden. Nieuw Schoonebeek. Emmen, Vlachtwedde, Bellingwolde. Nieuweschans Beerta. Nieuw- wolde, Temumten, Delfzijl, Blerum, 't Zandt, Uithuizermeeden, Uithuizen, Us- quert. Eenrum, Kloosterburen, Ulrum, Kol- lemerland, Oostdongeradeel, Westdongera- deel. Ferweradeel. St Anna Parochie. Bara. deel. Harlingen, Wonseradeel en op den Afsluitdijk. De heer H. Nieuwenhuis van de K.N.I.L.M. in ons land terug. Een onderhoud te Amsterdam. Met het Indië-vliegtuig „Pelikaan" van de K. L. M. is gistermiddag in Nederland teruggekeerd, de heer H. Nieuwenhuis. hoofd-vertegenwoordiger van de K. N. I. L. M. in Nederl.-Indië. die naar ons land is teruggekomen om het directeursschap waar te nemen in verband met de ziekte van den legenwoordigen directeur jhr. H. K. B. Ren- dorp, wien hij waarschijnlijk in de naaste toekomst als directeur zal opvolgen. Ter begroeting waren op Schiphol o.a. aanwezig, de voorzitter van den raad van bestuur van de K. N. I. L. M„ de heer Ent hoven en de secretaris, de heer van Eg- mond, de heeren A. Plesman, H. Martin. P. Guillonard van de directie der K. L. M„ alsmede mr. Slotemaker, secretaris dezer directie, de directeur van den luchtvaart dienst, de heer Ede van der Pais en verder de chefs van verschillende diensten der K L. M. De heer Nieuwenhuis heeft Indië verla ten nadat hij daar tien jaar ln dienst van de K. N. I. L. M. heeft vertoefd, en naar hij ons in een kort onderhoud, dat wij na aankomst met hem hadden, vertelde, wa ren tientallen vrienden op het vliegveld Tjililitjan afscheid van hem komen nemen. Nog voor dat de K. N. I. L. M. haar dien sten ln Indlë begon, was de heer Nieuwen- j huis in Mei 1928 daar aangekomen om de j K.N.I.L.M -diensten voor te bereiden. Te- I voren was hij in Holland werkzaam ge weest als chef van den vliegdienst en sta tionschef der K. L M. op Schiphol en daar voor als stationschef en havenmeester op Waalhaven. Lang vóór dien tijd, thans dertig jaar geleden, kwam hij voor het eerst naar Indië als marine-officier. Tot degenen die Zaterdag j.l. op het vliegveld van Batavia afscheid van hem wa ren komen nemen, behoorden o.a. de heer Hudson Fyse. directeur van de Australische Quantas Airlines. „Dit demonstreert wel duidelijk de uitstekende verstandhouding, i die gedurende al deze jaren tusschen de Quantas en ons heeft bestaan", aldus de heer Nieuwenhuis. die verklaarde dat men in Australië ten zeerste voldaan is over de K.N.I.L.M.-luchtlijn van Batavia naar Zuid- Australlë. en dat deze lijn zich thans reeds ln een uitstekende reputatie mag verheu gen Vooral het feit dat men in een dag den afstand van beoosten Balt tot benoor den Brisbane, het meest onherbergzame gedeelte van dit traject overvliegt, zoodat men des ochtends uit het tropische BaU met zijn goede hotels vertrekt en denzelf den avond reeds te Cloncurry reeds weer de bewoonde wereld in een gematigde luchtstreek en wederom met goede hotels aankomt, maakt dat velen aan deze ver binding de voorkeur geven boven de lan gere route in de weliswaar comfortabelere maar minder snellere vliegbooten van Quantas Airlines. Aangezien er echter al tijd passagiers zijn, die minder haast heb ben en een grootere boot verlangen, is voor beide maatschappijen vervoer te vinden, zcodat van een dergelijke concurrentie niet gesproken kan worden De goede naam waarin de K.N.I.L.M. zich in het Verre Oosten mag verheugen, blijkt ook uit de altijd prettige samenwerking te Singapore, dat thans geheel een versterkte vesting is, maar waar de Nederlanders over al toegang hebben, terwijl men in Saigon, waarheen de volgende week de lijn naar Singapore wordt doorgetrokken, met vreug de wordt begroet, De heer Nieuwenhuis ;irak voorts nog over het K.LM -personeel, waarmede mer. de beste ervarinven heeft opgedaan, dank zij de eigen opleiding die de K L. M aan naar technisch personeel heeft gegeven, waarbij o.a. gebleken is dat het inheerr.- sche frondpersoneel zijn werk uitstekend Commissie gewenscht als vergunning-gevend gezag. Verschenen is het rapport van de com missie voor het autovervoer van personen, onder voorzitterschap van den heer mr. P. J Oud. ingesteld door den Bond van Be- drijfs-autohouders in Nederland (commis sie-Oud l. Wij ontleenen aan dit rapport, dat vele door het bedrijfsleven wenschelljk ge achte wijzigingen in het R.A.P. bevat, het volgende Onder leiding van zijn voorzitter, ir. M. C. A. Bongaerts, is de B.B.N. overgegaan tot het onderzoek van het vraagstuk van den organisatorischen opbouw van het vervoer langs den weg Om dezen arbeid zoo goed mogelijk te doen slagen, werd e.en drietal commissies ingesteld, en wel een commissie voor groepsvorming in het auto- loonvervoer, een commissie voor de orga nisatie van het eigen vervoer, en een com missie voor het autovervoer personen. De laatst vermelde commissie staat onder lei ding van mr. P. J. Oud, terwijl als secre taris aangewezen is mr. J M. Fuchs, secre taris voor de groepsvorming ln den B B.N. Na uitvoerige besprekingen is de com missie-Oud tot de overtuiging gekomen, dat zij het meest doelmatig handelde, in dien zij, het reeds bestaande K. B als uit gangspunt nemend, dit K. B. in haar ge heel en artikelsgewijze naging. De commissie onderscheidt de autobus diensten in het algemeen, de autobusdien sten met beperkte vervoersplicht en de re gelmatig wederkeerende toerwagenritten. Intusschen meent de commissie, dat deze verschillen niet neergelegd dienen te wor den in een wettelijke regeling, maar dat deze onderscheidingen moeten worden uit gemaakt door de desbetreffende organen. De commissie ex-artikel 5 van het R.A. P, beslist op dit oogenblik alleen over de aanvragen om vergunningen voor auto busdiensten. De commissie-Oud is tot de conclusie gekomen, dat het gewenscht is, dat de commissie ook voor andere vervoersoor- soorten als het vergunninggevend gezag wordt ingesteld, waarbij zij denkt aan het huurauto en taxi-bedrijf ën aan het verhuurbedrijf zonder chauffeur, en dat het aantal leden van de commissie voor de vergunningen uitgebreid dient te worden. Zonder ook maar iets te kort te doen aan de bestaande R.A.P.-commissie, meent de commissie-Gud, dat het gewenscht is, dat zoowel de commissie voor de vergunningen als de rijksverkeersinspectie voorgelicht wordt door een bedrijfscommlssie. Zij stelt zich voor, dat de leden van deze commis sie door den minister benoemd worden op voordracht van de oreanisaties. terwijl de wenschelijkheid naar voren treedt, dat ook een bedrijfseconomoon in deze commissie benoemd wordt. Als algemeene regel gelde zoowel bij het verleenen eener geregelde als eener tijde lijke vergunning, dat niet meer dan éen ondernemer hetzelfde traject bedient, ten zij de exploitatie van dien ondernemer aanleiding is. om ook nog een ander tot het vervoer op het reeds bezette traject toe te laten. Bezwaar bestaat tegen het beroepsrecht van den rijksinspecteur. Het controleerend gezag, zooals voor autobussen de rijksver keersinspectie wordt gezien, ontvangt hier te groote bevoegdheid. Wat betreft het concurrentie aandoen van een interloealen dienst aan een loctle (dus z.g. stadsdienst!, zou het raadzaam zijn, wanneer dit mogelijk ls. beide niet langs dezelfde route in de stad te laten rijden. Ook zou kunnen worden bepaald, dat het tarief voor het vervoer binnen de stad van den interloealen autobusdienst hooger is dan van den communalen dienst. Deze beide zaken zouden in overleg met de R.A.P.-commissie kunnen worden gere geld. Bepalingen inzake toerwagenritten. De commissie meent, dat niet alleen autobussen, maar ook de toerwagens nog een grootere ontwikkeling tegemoet zullen gaan Beide zijn immers vervoer middelen bij uitnemendheid voor de „lieden met smalle beurzen" en de toer- wagenondernemers zijn zich er van bewust, dat de toerwagen ln hooge mate het nationale en het cultureele leven van ons volk dient. Nu alom het bezwaar wordt gehoord, dat richtlijnen voor de rijksinspecteurs ont breken. wordt voorgesteld, dat na advies van de bedrijfscommlssie de algemeene richtlijnen worden vastgesteld, volgens welke de rijksinspecteurs deze vergunning moeten geven. Wat de incidenteele toerwagenritten be treft. diene het volgende: Zoowel bij organisatieritten. als bij de z.g. gezelschapsritten wordt den laatsten tijd wel afwijzend beschikt Dit standpunt is volgens de commissie onjuist, omdat het streng doorgedacht alle groote toerwagenritten onmogelijk maakt. Men kan altijd gebracht worden naar een spoorwegstation, van daar een stuk per trein reizen en van een ander station in de buurt van het einddoel weer wor den afgehaald door een ondernemer daar ter plaatse en worden rondgereden. Het moet bovendien aan een gezelschap vrijstaan om per trein, per toerwagen of per boot een uitstapje te maken. Wanneer het dus vaststaat, dat men te doen heeft met het verhuren van de geheele autobus aan een gezelschap, waarbij dan de on dernemer lijdelijk is en men tot hem komt met een aanvraag, dan ware steeds de toerwagenrit toe te staan. Anders zou im mers de toerwagenondernemer achter staan bfj den exploitant van huurauto's, die, wanneer de geheele auto wordt gehuurd, precies zooveel auto's kan leveren, mits in haar geheel gehuurd,als men maar zou verlangen. De commissie zou voor de toerwagens wenschen voor te stellen: geen verande ring ln de bestaande negatieve definitie; onderscheiding in regelmatig wederkeeren de toerwagenritten en incidenteele toer wagenritten en vergunningverleening door de rijksinspecteurs. Bepalingen inzake taxi's en huurauto's. Dat het R.A.P. ten aanzien van de regeling van het vervoer per taxi en huurauto wei nig bevrediging heeft geschonken ls een feit, dat in de bedrijfskringen overbekend verondersteld mag worden. Ongetwijfeld ls dit een gevolg van de te vage bepalingen van het R.A.P. en van de groote bevoegd heid van B. en W. als gevolg van het ont breken van bindende richtlijnen ln het R.A.P. Van eenige verbetering in het taxi- en huurautobedrijf ls dan ook sedert het in werking treden van het RAP. weinig te bespeuren. De nood in deze bedrijven ls zoo groot, dat reikhalzend naar een betere v/et wordt uitgezien. De artt. 17 en 18 geven aanleiding tot de opmerking, dat hier geen enkele eisch gesteld wordt aan den aanvrager van de vergunningen zelf. De commissie zou het op prijs stellen, dat bij het verleenen van een vergunning ook aandacht geschonken wordt aan den aanvrager en den onder nemingsvorm. De commissie meent wel een suggestie naar voren te moeten brengen inzake het weren van die bedrijfsvormen, welke zich kunnen onttrekken aan alle sociale voor schriften, zooals chauffeurs-combinaties. Ook wenscht de commissie er op te wij zen. dat het haar gewenscht voorkomt, dat op de een of andere wijze per onderneming een minimum aantal wagens wordt voor geschreven in verband met de grootte van de gemeente, waar het 'bedrijf wordt uit geoefend. Het zou gewenscht zijn art. 17 zoo te redigeeren, dat de verleende exploitatie vergunning recht geeft op het innemen van standplaats op den openbaren weg, waarbij B. en W. dan de bevoegdheid heb ben standplaatsen te bepalen. De bepalingen inzake de keuring, zooals deze thans bestaan en worden uitgevoerd, hebben groote moeilijkheden gebracht, wel ke opgeheven kunnen worden door unifor me, voor het geheele land aangenomen re gelen. Dit principe mag als van eerste orde beschouwd worden, waarbij men de vraag wie de keuringen verricht, als een van de tweede orde kan achten. Het verhuurbedrijf zonder chauffeur In het R.A.P. komen geen bepalingen voor over den „verhuur zonder chauffeur", hoewel reeds in 1935 bij het voor-ontwerp van het R.A.P. de B.BN. bij de z.g. com missie De Vries betoogd heeft, dat bij de groep huur-auto's een categorie motorrij tuigen bestaat, welke buiten de aandacht van dat ontwerp gebleven was. De B.B.N. heeft als onderdeel van zijn commissie voor het beroepspersonenvervoer een commissie voor het verhuurbedrijf zonder chauffeur ingesteld, welke commis sie reeds verschillende maatregelen heeft getroffen. Een keuringsreglement is door deze com missie goedgekeurd. Reeds heeft een aantal ondernemers zich aan deze keuring onderworpen en de B.BN. heeft besloten, dat aan deze on dernemers een bord zal worden uitgereikt met den tekst „verhuur zonder chauffeur, erkend door en onder controle van den B.B.N." Bepalingen inzake het eigen vervoer. Hoewel het eigen vervoer in het perso nenvervoer lang niet zulk een groote rol speelt als in het goederenvervoer, is het toch noodzakelijk, dat ook het eigen ver voer nauwkeurig wordt bekeken. De commissie heeft zich beraden of het gewenscht is, het eigen vervoer vrij tc stellen van inschrijvingen. Zij meent ech ter, dat het aanbeveling verdient de in schrijving te behouden. verricht, terwijl de inheemsche mecani ciens prima werkkrachten zijn, en een zeer fijne hand voor montage- en controlewerk hebben. De heer Nieuwenhuis, die zich voorloo- uig te Amsterdam zal vestigen, ziet als be langrijkste taak voor de naaste toekomst het uitbreiden van de luchtlijnen in Ned- Indie tot een luchtnet dat alle deelen van ons overzeesch gebied overspant en het tot stand brengen van verbindingen van dit gebied naar alle nabije landen „want lucht lijnen behooren niet bij de grenzen op te houden, en zeker niet ln het Verre Oosten waar allen zoozeer op elkaar zijn aange wezen". Opleiding vaandrigs tot beroeps- ontvangst van de interparlemen- K TAIRE UNIE DOOR HAAGSCH De Maastunnelwerken. Het transport van het tweede tunnelstuk. Nadat men Woensdag te Rotterdam het transport van de drie tunnelstukken van de Hevschehaven naar de Waalhaven in verband met de minder gunstige weers omstandigheden heeft moeten stopzetten, waren deze gisteren van dien aard, dat de waterstand gistermiddag hooger was dan eergisteren, zoodat het nu mogelijk was het betonnen gevaarte, dat 7500 ton weegt, over den drempel van de Heyschelhaven te sleepen. Gistermiddag circa twee uur werd met het leegpompen van het tunnelstuk be gonnen, waarna zes sleepbooten van P. Smit en Co's Internationalen sleepdienst vastmaakten Het transport had ook dit maal weer een zeer vlot verloop. Even over halfvijf zwenkte het gevaarte de Waal haven Ln en het was circa kwart over vijf toen ook het tweede tunnelstuk veilig aan den langen steiger gemeerd lag. Het derde en laatste tunnelstuk moet nu nog ver sleept worden. regeeringsjubileum van H.m. de koningin. De arbeid in hotels en koffiehuizen. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, in verband met fees'en ter viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin ten aanzien van mannen en vrouwen, die arbeid verrichten in een koffiehuis of een hotel, gedurende het tijdvak van 29 Augustus tot en met 10 September het volgende te vergunnen. Indien in een gemeente des rijks in ver band met feesten als bovenbedoeld op één of meer dagen in bovengenoemd tijdvak voor koffiehuizen of hotels een later slui tingsuur is toegestaan, mag de aan dit verlate slui'ingsuur aansluitende dagelijk- sche onafgebroken rusttijd zooveel korter ziin dan 10 uren als de betrokken inrichtin gen langer geopend zijn. echter met dien verstande, dat die rusttijd niet minder dan zeven uur mag bedragen. officieren. Een cursus van twee jaar aan K. M. A. noodig gebleken. Van deskundige militaire zijde wordt het Hbld. verzekerd, dat de proef om reserve- officieren in één jaar tot beroepsofficier op te leiden als mislukt moet worden be schouwd. Het bleek niet mogelijk, den vaandrigs in dat korte tijdsbestek die wetenschap en geoefendheid bij te brengen, evenwaardig aan die van een beroepsofficier. Men heeft daarom besloten dat de zeventig vaandrigs van de scholen voor reserve-officieren die in October a.s. naar de K. M A. zullen gaan om een cursus te volgen voor beroepsoffi cier. aldaar een twee-jarige opleiding zullen ontvangen. Dr. Ir. J. SCHROEDER VAN DER KOLK OVERLEDEN. Oud-rijkshoofdingenieur voor de spoorwegen. In den ouderdom van ruim 86 jaar is te Oosterbeek overleden dr. ir. J. Schroeder van der Kolk. oud-rijkshoofdingenieur voor de spoorwegen. Jan Schroeder van der Kolk werd op 26 Sept. 1851 te Utrecht geboren. Na te Zut- phen en Deventer de H.BB. te hebben ge volgd, ging hij in 1669 aan de toemallge Polytechnische school te Delft studeeren. In 1874 werd de heer Schroeder van der Kolk civiel ingenieur en was hij o.m. werk zaam bij den aanleg van den spoorweg ZaandamEnkhuizen en bij den bouw van spoorbruggen over het Merwedekanaal. Als rijkshoofdingenieur voor de spoorwegen was hij verbonden aan den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, voor het onderzoek van de spoorwegbruggen in Nederland. In 1919 trad hij uit den dienst. In datzelfde jaar werd ir. Schroeder van der Kolk doctor honoris causa in de tech nische wetenschap aan de technische hoo- geschool te Delft. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Van zijn hand verschenen verschillende publicaties in het tijdschrift van het Kon. Instituut van Ingenieurs en in „De Ingenieur" De begrafenis zal morgenmiddag a.s. om half twee op de nieuwe algemeene begraafplaats te Oosterbeek geschieden. B. en W. waren op deze ontvangst aanwe zig de ministers van Buuren, de Wilde. Wei- Ier, Steenberghe, van Boeyen en Goselïng, de oud-ministers Deckers, Oud, van Lidth de Jeude, voorts de heeren mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer, de vice-president van, den raad van state, jhr. mr. Beeleerts van Blokland, staatsraad Aalberse. oud-gouverneur-generaal Fock, vele leden van het corps diplomatique, vele Kamerleden en leden van den Haagschen gemeenteraad. GEMEENTEBESTUUR, In het Kurhaushotel te Scheveningen heeft gisteravond het Haagsche gemeente- oestuur de deelnemers aan de 34ste con- rentie van de interparlementaire unie ont vangen. Behalve het voltallige college van DE POSITIE VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Onze spoorwegmedewerker schreef dezer dagen dat er verslechtering in de positie van het spoorwegpersoneel wordt voorge steld. Men deelt ons thans echter mede. dat dit niet betreft het huidige, in dienst zijnde personeel, doch alleen geldt voor hen, die nieuw zullen worden aangesteld. BOTERNOTEERING. De commlsslenoteering voor Nederland- sche boter is gisteren vastgesteld op f o 78 per K.G. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tljdsche wijziging, voor de week van 25 Aug. tot 1 Sept. vastgesteld op 55 ct. per Kg! (onveranderd). VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is met Ingang van 15 September benoemd tot burgemeester der gemeente Heeze: jhr. mr. Th. W. Serraris. 21 Halcyon Lijn STAD ZWOLLE, 25 Aug. van Bilbao tc Vlaardingen STAD VLAARDIN Gen, Vlaardingen n. Wabana, 25 Aug. uit den N. Waterweg STAD AMSTERDAM. Rotterdam n. Stockholm, 25 Aug. uit den N. Waterweg. Kon. Ned. Stoomb. Mij. COSTA RICA, tot- rlstenreis, 25 Aug. van Stockholm n. Zoppot TRAJANUS. 25 Aug. van Thessaloniki te Istanboul ARIADNE, 25 Aug. v. Triest te Fiume PERICLES, uitreis, s 25 Aug 10 u. v.m. 14 mijlen Z. van Flores. Mij. Oceaan MELAMPUS, 25 Aug. v. Amster dam n. Hamburg. Mij. Nederland MARNIX VAN ST. ALDE GONDE, uitreis, 25 Aug. te Southampton, Holland-O. Azië LUn MEERKERK, thuisr 25 Aug. te Antwerpen. Rott. Lloyd KEDOE, uitr., pass. 25 Aug Ouessant. Diverse Stoomvaartberlchten ST. ANNA LAND. 24 Aug. v, Immlngham te Hamburg WESTLAND, 25 Aug. v. Rotterdam te Leith AMSTEL, 24 Aug. v. Wiborg n. Rotterdam GOUWE, 25 Aug. v. Helsingfors te Fre- derikshaven KATWIJK, 24 Aug. v. Rot terdam te Bilbao LOOSDRECHT, 24 Aug. v. San Francisco n. Hamburg - MIJDRECHT, Abadan n. Engeland, pass. 25 Aug. Suez TOWA, Antwerpen n. Rosario. 24 Aug. van Montevideo ZAAN, 24 Aug. van Rotter dam te Krlstinestad ZONNEWIJK. 24 Aug. van Portland (M.) n. Boston AMSTEL- STROOM, 25 Aug. v. Amsterdam te Huil PARKLAAN, 24 Aug. v. Marseille n. Odessa HOOGLAND. 25 Aug. v. Hamburg op de Tyne SCHIELAND, 24 Aug. v. Stettin n. Rotterdam TOWA, 24 Aug. v. Antwerpen te B. Aires. Op meer dagblad-reclame volgen grootere omzetten. In 1937 verminderden negen Amerl- kaansche automobielfabrikanten hun budgetten voor dagbladreclame. Het gevolg? Hun omzetten daalden 3.7'/«. Acht andere bekende automobielfabri kanten plaatsten daarentegen dat jaar 30" o meer regels in dagbladen. Het gevolg: een omzetstijging van43'/,. 6197 Op 31 Augustus zal het echtpaar Jac. v. Aken en Neeltje van AkenBuitelaar, wo nende in de Noordstraat te Bodegraven zijn gouden echtvereeniging herdenken. De 72-jarlge bruidegom was indertijd kuiper van beroep, doch reeds vroegtijdig door ziekte gedwongen dit bedrijf neer te leggen. Daarna was hij fotograaf en krui denier. Het echtpaar heeft 4 kinderen, waarvan er nog 3 ln leven zijn, alsmeoe 2 kleinkinderen. Wij wenschen het bruidspaar een mooie11 feestdag en nog vele gelukkige jaren W/ ondanks de ook voor hen zoo moeuU" tijdsomstandigheden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10