MAiSON LABREE LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 25 Augusfus f938 Mevrouw r' THIJS IJS M DE TOOVERSLAIMGEN Uit de Rijnstreek J. S. lilt de Baljuwstraat werd door de politie naar het politiebureau overgebracht, daar hij onder Invloed van sterken drank een auto bestuurde. R. H. uit Boskoop was per fit's met handelswaar naar hier gekomen om te ven ten. Onder den invloed van iVerken drank werd hij door de politie in het plantsoen in Duinoord op den grond aangetroffen. Hij werd naar het politiebureau overgebracht, om zijn roes uit te slapen. De wielrijder Z. uit de Adriarastraat werd hoek StationsstraatDuinoord aan gereden door een auto. die uit de richting Leiden kwam. Van de fiets werd het stuur afgeknapt, terwijl van de auto het achter- spatbord werd ingedrukt. J. S. deed bij de politie aangifte van het feit, dat jongens 13 veilingkisten in de Zanderijsloot hadden gegooid, die wegge dreven waren. LEIDSCHENDAM. Een nieuwe Schutsluis. Het bestuur van den Tedlngerbroekpol- der heeft besloten tot het maken van een nieuwe schutsluis bij het stoomgemaal aan den Broekweg. De Wllhelmlnavereeniging heeft het terrein waarop op 6 en 7 Sept. a.s. de Ju bileumfeesten worden gehouden, verpacht aan den caféhouder Esveld uit de buurt schap. NOORDWIJKERHOUT. Vergadering der Oranjevereeniging. In hotel „Gouwenberg" vergaderde de Oranje-vereeniglng onder voorzitterschap van burgemeester van Iersel. Besloten werd, dat de jubileumfeesten beginnen met een groot kinderfeest, waarvoor de minister 25 ct per kind beschikbaar stelt aan ruim 800 kinderen. Daar dit bedrag niet voldoende is. zuilen jongedames Oranjebloempjes verkoopen voor het goede doel. De kinderen zullen, als de gelden ruim binnenkomen, royaal getracteerd worden. Voor het groote volksfeest op 15 Sept. Is het geld reeds bijeen. Vele wedstrijden slaan op het programma, alsook een ring- rijderij met versierde auto's en een schit terend vuurwerk tot slot. De winkels zul len fraai geëtaleerd zijn. waarvoor prijzen beschikbaar worden gesteld. De Midden- ctandsver. komt met een nieuw pur.t op het programma, n.l. een onderlinge straat versiering, benevens een reclame-optocht met demonstraties op allerlei gebied, zoo wel van Ned. fabrikaat alsook van velerlei dat het buitenland ons biedt daar Noord- wijkerhout voor een groot deel op het bui tenland is aangewezen, met bloembollen en groenten. Vele particulieren laten hun hui zen verlichten en versieren. Het zal dit jaar een grootsch feest worden! De Oranjefeesten. In de Zilk werden de Oranjefeesten ge opend met een groot kinderfeest onder lei ding van de Oranje-Vereen, met als voor zitter pastoor Hansen. Op het feestterrein zijn alle vermakelijkheden aanwezig met volop muziek. Vandaag is er een groot volksfeest met ringrijderij en velerlei wed strijden. De burgemeester verrichtte de opening. Het feest eindigt vanavond met een vuurwerk. Lelden, Roodborststr. 28 E. Filippo. n. War mond, Dorpsstr. B 189 P. van Steln, naar Lisse, Heerenweg 367 A. W. van den Berg. naar Katwijk, Noordwijkerweg 19, Burgerlijke Stand. Geboren: Leentje, D. van R. de Boer en A. Wfjma. Overleden: P. de Hertogh 64 J. N. van Egmond. geb. Verboon 79 j. Ondertrouwd: J. J. van der Vliet en E. M. M. Heisterborg L. Brinkman en J. Reeuwijk G. van Delft en G. de Best. aHDiiiiiwiggiiiau iHaiMMiuasiiiiai; Voor iets nieuws en iets fijns thans weer 6154 Deutzstraat 8 - Telefoon 2103 Als reclame Zaterdag a.s. bij aan koop van Eén Gulden een fijne gebakverrassing cadeau. EinilMiiniNHIMIffii'i iiiiiiimgitiiiiaDiDüiiinnigHitiiiiKnigiiwiiiitiDi RIJNSBURG. 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER M. PIEPER. Groote belangstelling Onder buitengewoon groote belangstel ling herdacht de heer M. Pieper hoofd der Emma-school alhier, zijn 40-jarig jubileum bij het LO. Den geheel en dag en in het bijzonder des avonds was het een onafgebroken ko men en gaan van hen. die den jubilaris hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Vooral zijn oud-leerlingen gaven in gTooten getale van hun waardeering voor hun ouden meester blijk. Zoo verschenen o.a. een deputatie uit den kerke ra ad, het schoolbestuur, burgemeester en wethouders, zijn collega's bij het open baar en bijzonder onderwijs, vereenigings- besturen enz. Talrijke bloemstukken en andere stoffe lijke blijken van belangstelling werden eveneens aangeboden. Het is voor den heer Pieper zeer zeker een onvergetelijke dag geweest, nu zoo on dubbelzinnig gebleken is, welk een groote waardeering hij in onze gemeente geniet. De speldjesverkoop ten bate van het Roode Kruis, onder leiding van mevr. Bos- schieter, heeft f. 43,22 opgebracht; een mooi succes voor de ijverige verkoopsters. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem Cornells z. van C. Peet en H. de Jong. Overleden: Joh. Imthorn 19 jaar. Kapelaan De Kleermaker, die alhier vier jaren werkzaam was, Is overgeplaatst naar Schoonhoven. Hij was hier o.m. gees telijk adviseur van den R.K. Volksbond en van de R.K. Middenstands-vereen., Direc teur van de meisjes-congregatie en van de „Kruisvaarders" enz. De parochie ziet hem met leedwezen ver trekken. NOORDWIJK BINNEN. Op het kruispunt Beeklaan—Vinken- laan kwamen twee auto's daar met elkaar in botsing en werden beschadigd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. NOORDWIJK AAN ZEE. Geslaagde zangrepetitie. Gisteravond werd op het plein van de Ger. school alhier de eerste repetitie ge houden voor den volkszang op 6 September ter eere van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van H.M. de Koningin. Het publiek was in grooten getale opge komen. Het initiatief hiertoe was genomen door de Oranje-Vereeniging. Medewerking werd verleend door ,J>e Echo der Duinen" en de plaatselijke zangvereenigingen. Lei der was de heer Joh. Admiraal. Begonnen werd met het bekende „Dankt, dankt nu allen God". Hierna volgden „Wilt heden nu treden", „KroningsHed" en „Lof zij den Heer", terwijl besloten werd met het „Wilhelmus". Natuurlijk moesten sommige coupletten eenige malen herhaald worden, opdat straks de zang zuiver zal kunnen zijn. Deze eerste avond viel blijkbaar zeer in de smaak. As. Maandag zal wederom wor den gerepeteerd. OEGSTGEEST. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. C. van Vliet. Juffermansstraat. 2 inw. M. Belgraver, W. de Zwijgerlaan 41 jnw. e. M. J. van Eijken, h. in de h., L. van Oud-Poelg. 18 H. van der Sleet, Koninglnne- laan 8 p. Ph. Koppen, geb. Dezentje en gez., h. v. Oud-Poelg. 8 A. Poortman. Warmon- derweg 80 C. van Kapel, A. v. Burenlaan 7 7 C. M. A. Wamsteker. Koninginnelaan 15 A Sieders, verpleegster Endegeest A. Abs- spoel, db.. Endegeest P. den Besten en gez.. «uffermansstr. 50 A. van Rij. Nassaulaan 17 r C. Taffijn en gez., H. Morschweg 38 M. H. Smit, Warmonderweg 28 H. Broekstra. Etnmalaan 52 J. van Egmond. Zandlaan 15 J. van Egmond, Zandlaan 15 H. Schoen maker, v. Assendelftstr. 47 C. Potharst, Wil- delminap. 33 Djajatoen, Wilhelminapark 33 7 W. A. Weenink. Deutzstr. 8 A. W. van den Worm, Pr. Hendriklaan 19. Vertrokken: L. J. R. Heirman. naar Hille- grn, Hoofdstr. 133 H. J. M. Hendriks, naar Woerden, Linschoterweg 14 J. W. Kuijpers, daar Leiden, Lombokstr. 43 J. A. Vink en v.r- naar IJsselmonde D Verzaal, n. Kou dekerk a. d. Rijn R. de Z.,euw, naar Twisk. P G Pastorie W. J. Batelaan. geb. v. Tol, daar Leiden. 3 Octoberstr. 61 A. W. van r°rt. naar Leinden, R. Visscherstr. 38a H. 0rdelman. naar Doetinchem. Hjsterheslaan 38 7 Ch. Galjaard. geb. Volkering, naar Leiden, "tinsburgerweg 119 J. S. van der Horst, n. VOORHOUT. DE KOMENDE ORANJEFEESTEN. Een schitterend programma. Het actieve comité tot organisatie der Oranjefeesten is thans definitief tot stand gekomen, met als voorzitter de heer A. w. Deutekom, secr. de heer H. A. Ailard en de heer Jac. Colijn als penningemeester. Het comité heeft een fraai programma weten samen te stellen. Op den vooravond der feestdagen, Maan dag 5 September, des avonds om 8 uur, zullen de nationale dagen officieel worden geopend, waarna de verzorging van dien avond is toevertrouwd aan het Cabaret gezelschap van Tholen en Van Lier. Het comité heeft beslag weten te leggen op het Schoolplein achter de R.-K. Jongensschool, dat voldoende ruimte bieden zal aan de te verwachten menigte belangstellenden. Dinsdag 6 September, de eigenlijke Na tionale feestdag, zal worden ingezet met het luiden der klokken gedurende een half uur, waarna de kerkelijke plechtigheden een aanvang zuilen nemen. Om half elf zullen alle leerplichtige kinderen uit de ge meente Voorhout een aubade brengen aan I TL -- het college van B. en Wals wettelijke vertegenwoordigers van de wereldlijke over heid. Hierna zal van het gemeentehuls met muziek' voorop, een kinderoptocht worden georganiseerd waarna de kinderen wor den getracteerd. Vervolgens zal de Chr. Gemengde zangvereggijgijig eenige Vader- landsche liederen tep gehoore brengen, waarna de karakteristieke kinder- en -volks spelen zullen aanvangen, Om half zes dien avondzal de raad der gemeente in buiten gewone plechtige zitting bijeenkomen, waarna de feestelijkheden op het feestter rein hun hoogtepunt zullen bereiken, ter wijl ook de café-exploitanten voor dien avond in hun localiteiten festiviteiten zul len organiheeren. Woensdag 7 September zal het traditio- neele ringrijden weer in eere hersteld wor den, terwijl des middags een allegorische optocht en ringsteken op fietsen zal wor den georganiseerd. Des avonds worden alle feestvierende ingezetenen voor het gemeen tehuis verwacht, vanwaar de lampion-op tocht door het dorp zal worden gehouden; de muziek .zal hierbij haar medewerking verleenen. Des avonds om 8 uur worden allen wederom op het schoolplein aan de Ter Haar Romenystraat verwacht, waar zal optreden de illusionist en cabaretier mis ter Carter, met een gezelschap van 8 per sonen, die op waardige wijze, de feestelijk heden, voorzoover deze door het comité georganiseerd zijn, zal beëindigen, waarna op offlcieele wijze de feestelijkheden zullen worden gesloten. Hierna zal men nog wel geruimen tijd zijn vermaak weten te vin den in de zalen der caféhouders, die ook voor het verdere deel van den avond de feestelingen zullen vergasten op muziek. Het comité heeft zeer veel werk verzet en zal dit nog moeten doen bij de uitvoe ring dezer schitterende plannen. De Voor- houter.s zullen weer eens hun hart kunnen ophalen! Moge het pogen van het comité een succes worden, opdat onze gemeente zich weer spoedig in een bloeiende Oranje- ereeniging zal kunnen verheugen! Aanrijdingen. Gistermiddag omstreeks 12 uur kwam een inwoner dezer gemeente de heer M.. het hek van de woning van dr. Bots uitrij den, terwijl terzelfder tijd een auto, be stuurd door den heer v. R. passeerde. De fietsrijder werd gegrepen, waardoor hij te gen den grond werd gesmakt en met in wendige kneuzingen werd opgenomen. Na bij dokter Bots binnengedragen en verbon den te zijn, werd 'de aangeredene naar zijn woning overgebracht, pit is in korten tijd de tweede maal dat een aanrijding op den Jacoba v. Beijerenweg plaats vindt, door dat een fietsrijder niet voldoende aandacht schonk aen het feit, of er wellicht een auto van een der richtingen aankwam. Nauwelijks was bovénbtéand órigeval ge beurd, of de politie werd 'gewaarschuwd voor een ernstige aanrijding aan de Leid- SChevaart. Deze weg is-al dikwijls oorzaak geweest van veel onheil. Ditmaal trof het noodlot den fietsrijder ,G„.uit Noordwijk, die in vérband met derf'zeer slechten toe stand van den wefe ter linkerzijde moest rijden. In den bocljtt, ongeveer nabij het z.g. Seminarielaantje kwam een auto, bestuurd door dén heer S. ulx Voorhout, De fietsrij der wilde naar rechts oversteken, maar het was te laat. Hij werd door de auto gegre pen. Met een gat in-het hoofd, werd het slachtoffer, hevig bloedend uit het hoofd, Opgenomeji, waarna dr. Bots, die vrij spoe dig- ter- plaatse ver?cheenr de eerste hulp verleende. Na verbondéh te. zijn werd de aangeredene per auto naar Noordwijk overgebracht. De politie maakte van een en ander procesverbaal op. DE A.S. BOERHAAVE-HERDENKING. Tegen pijnen Een succes der wetenschap! In I nsta ntl ne schiep de we- InstdlltinC tenschaphetpijnstillende middel van den modernen tijd. InInstantinezijn voortref felijke werking en absolute on schadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. 6159 38£<J€ (Ingez. Med.) Het comité acht het vóór alles wensclip- lijk, dat de belangrijkheid van Boerhaave allen duidelijk voor oogen zal staan. In verband hiermede zal op 29 Augustus des avonds t? halfnegen in het Parochie huis een samenkomst belegd worden, waar op oud-burgemeester G. Bulten het leven en de geschiedenis van dezen grooten ge leerde uiteen zal zetten. VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR Samenkomst in het Parochiehuis. Gelijk wij reeds eerder berichtten zal het cp 24 September a.s. 200 jaar geleden zijn, dat onze oude plaatsgenoot, de beroemde arts Herman Boerhaave overleed. Behalve de reeds door ons beschreven komende herdenking vanwege de Leidsche Universiteit, zal ook de gemeente Voorhout niet achter blijven om op dien dag den grooten Boerhaave eerbewijzen te brengen. Daartoe heeft zich een comité gevormd, be staande uit burgemeester van Berckel, pas toor W. J. Warmenhoven, ds. J. J. H. Klomp en H. A. G. Bots, arts. 20. Langs 't slangentouw, dat zich haast niet bewoog, klom Thijs met flinke vaart omhoog het klimmen langs die reeks van gladde slangen aan elkaar was wel wat griezelig en raar, dpch als je echt in nood zit vraag je daar niet naar. Ook Paddekwl&t was veel te blij met 't touw om over griez'ligheid te klagen; hij volgde Thijs direct en de slangen wonden dezen dubb'Ien last gemak'lijk dragen. Maar. hoewel hij erg blij was, dat hij nu langs dezen weg weer uit den put verdween, keek Thijs, al klimmende nog.^eer scherp.om zich heen en reeds een twee- of drietal meters hoog trof el, iets vreemds zijn oog. 1. „Kijk, Paddekwist", rièp hij „ik zie, als ik goed in' het fiïbnker tuur, een gat 'hier in den muur eri het heeft allen schijn, dat het een gang kan zijn," r "V Het gat werd ook gezien door Paddekwist, die juist hing aan ee"n slangenstaart hij zei: „Wie weet wat heks Hatasaka daar wel be waart! 'k Stel voor, dat wij, voordat wij nu de buitenlucht bereik'en, daar eventjes gaan kijken. Thijsje had natuurlijk geen bezwaar en dus sprongen zij van het slangentouiw af in de opening, vlak na elkaar- Vóór de saneeringsmaatregelen. In café ,X>e Bonte Koe" vergaderde de afd. Voorhout van de Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur onder leiding van den voor zitter, den heer P. A. v. Reisen. Deze opende en wees er op, dat door de uitslagen van verschillende afdeelingen de leden wel kunnen zien, met welk een groote meerderheid van stemmen vóór het behoud der saneeringsmaatregelen wordt gestemd, niettegenstaande er nog vele neen-stem mers zijn. Nadat de heer P. v. d. Nouland nog over deze kwestie het woord had gevoerd volgde de stemming. Het bleek dat alle leden voor het behoud der maatregelen waren. Met meerderheid van stemmen werd de heer P. A. v. Reisen als afgevaardigde ge kozen. De heer P. v. d. Nouland zeide dat hem het verslag van het C.B.C. over het jaar 1937 maar al te zeer is op- en tegengeval len. De posten voor honoraria en arbelds- loonen zijn zeer verhoogd. Met ernst en klem maande spr. aan, deze gegevens op de alg. vergadering naar voren te brengen en tevens te verzoeken om een nadere toe lichting der rekening van het C.B.C. De voorz, onderstreepte dezen wensch. De heer v. d. Nouland zeide dat in de vereenigingen „De Narcis" en ,X>e Tulp" over dit onderwerp zeker ernstig gediscus sieerd zal worden. Hierop volgde sluiting. Kapelaansbenoeming. Onze plaatsgenoot, de heer L. P. M. Vester, die kortgeleden alhier ais Priester werd ingehaald, is door den Bisschop van Haarlem, tot Kapelaan benoemd in West- Blokker. N.H. WASSENAAR. In een schuur bij de remise van de tl T. M. alhier ontstond, waarschijnlijk doordat, de vlaih in een petroleumstel sloeg, brand. Met eigen materiaal wist het perso neel der H. T. M. den brand te biusschen, zoodat de uitgerukte motorspuit geen dienst meer behoefde te doen. Het verbreeden van de brug in den Lange Kerkdam gaat nu werkelijkheid wor den, zoodat er nu een eind zal komen aan deze gevaarlijke situatie. Van 1 Sept. tot ongeveer October wordt daar het verkeer te water onmogelijk gemaakt, doordat ter weerszijden van de brug dammen moeten worden geslagen. Gevonden: heerenhoed. kinderhoedje, huisje van vulpen, rijwielbelastingmerk, handschoen, een zakje met tenthaken. vul penhouder. dop van auto. hond, rozenkrans in etui en een kunstgebit. Te bevragen op het Politiebureau, eiken werkdag van 912 uur. Dezer dagen zijn langs de Dorpsstraat de verschillende parkeerborden geplaatst. ZEVENHOVEN. Tusschen de machine. De heer de G. had het ongeluk met zijn vingers tusschen een machine te geraken. De vingers werden zoodanig gewond dat de neeskundige hulp noodzakelijk bleek. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot vaststelling eener voorge vel-rooilijn in de bebouwde kom en het Noordeinde. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit de kas voor noodlijdende Kerken en personen aan de Ned. Herv. Kerk alhier de somma van f. 200.geschonken. Commissie tot regeling der vaste lasten in den tuinbouw. Voor Boskoop en omgeving zijn in boven genoemde commissie benoemd de heeren H. G. Mathot voor den L.TB..J. P. de Borst voor den C.B.T.BB. Bunschoten voor de N.T.B.. Adr. van Leeuwen voor deCoöp. ver. „De Boskoopsche Veiling" en ir. C. Ph. Moerlands als Rijkstuinbouwconsulent. Het doel dezer commissie is. via de vrij willige medewerking der betrokken credi teuren, te komen tot financieele saneerihg der te zwaar belaste bedrijven, ook wat de verstrekte boomkweekers-credieten betreft. Hiervoor heeft de Regeering haar volle medewerking toegezegd. ALPHEN. DE GEMEENTEBEGROOTING 1939. Sluitend zonder belastingverhooging Batig saldo f. 100.734.34 (v, j. f.98 681 99). R. en W. hebben den raad de ge- meentebegrooting en die der bedrijven voor 1939 aangeboden. Het eindcijfer der inkomsten en uitgaven van den gewonen dienst der gemcenteberrooting. w.o. begrepen een bedrag van f 49 556.68 (v. j. f. 49.869.67) aan onvoorziene uit gaven. bedraagt f. 1.133.042.15. tegen f. 1.124.280.21 voor de begrooting 1938. Dank zij een openingspost, wegens batig saldo volgens de laatst vastge stelde Rekening van f. 100 734.34 (v. j. f. 98.681.99) is het mogen gelukken de begrooting voor 1939 weder sluitend te maken, met behoud van een post voor onvoorziene uitgaven tot een bedrag gelijk aan dat, hetwelk op de begrooting voor 1938 is uitgetrokken. Bij de samenstelling der begrooting had den wij. aldus B en W.. niet slechts te kampen met de min of meer normale uit zetting der uitgaven, maar bovendien met enkele bijzondere factoren, waarvan wij noemen: lagere opbrengst belastingen f.7600; verhoogde uitgaven volgens: ver kiezingen f.2100: luchtbescherming f.900; jaarwedde opzichter Hutjes f.2400: krank zinnigenverpleging 'na aftrek subsidies) f.1200; subsidie algemeen armbestuur f.5000: onderwijs f 1200. Totaal f.20 400. Bij het zoeken naar dekkingsmiddelen waren het in het bijzonder een tweetal posten, welke in belangrijke mate mede werkten tot overbrugging van het genoem de nadeelige verschil en wel een hoogere raming van de uitkeering uit het gemeente fonds van f. 7800 en de voordeelen voort vloeiende uit de conversie van geldleenin- gen. gevende een bate van f. 8100. Voorts kon de raming van het nadeelig saldo van het grondbedrijf met f. 1500 worden ver laagd en gebracht worden van f9500 op f. 8000. Dat dit resultaat kon worden bereikt, niettegenstaande de zeer belangrijke aan- koopen. welke in 1938 werden gedaan, stemt tot voldoening. Dat het totaalcijfer van de winst der water- en lichtbedrijven iets hooger kon worden geraamd dan in vorige jaren, vindt niet zijn oorzaak in betere bedrijfsresultaten, maar Is toe te schrijven aan de voordeelen van de conversie der verschillende leeningen, een factor, welke zooals zich laat verstaan ook de hierboven genoemde resultaten van het grondbedrijf gunstig heeft beïnvloed. De invoering van het vastrecht voor het gebruik van elec- trischen stroom blijkt gezien de zeer belangrijke toename voor de afnemers niet onbelangrijke voordeelen brengen. Voor het bedrijf kan allerminst he'zelfde worden gezegd. Zoolang op de afgifte van den z.g. vastrechtstroom ee belangrijk deel van het voor de maximumbelasting aan Leiden te betalen bedrag blijft drukken beteekent uitbreiding van de stroomlevering tegen 5 cent voor het bedril f e«n financieel ver lies Hiertegenover staat, dat voor de ver bruikers. het systeem, naast financieel voor. deel, ook een groot gemak geeft. In den loop van 1938 werden met Leiden onderhandelingen geopend over wijziging van de bestaande overeenkomst, speciaal met de bedoeling om de levering aan gioot- krachtverbruikers voor het bedrijf minder verliesgevend te maken. Hoewel B en W. hopen, dat de resultaten dezer onderhan delingen uiteindelijk bevredigend zullen zijn. ziin zij nog niet in een zulk een sta dium gekomen, dat daaromtrent eenige stellige verwachting kan worden uitgespro ken. Met het feit, dat het nieuwe raadhuis omstreeks de jaarwisseling zal kunnen wor. den ingebruik genomen, is ook bij de be grooting rekening gehouden. In verband daarmede zijn de totale jaaruitgaven voor onderhoud en exploitatie in de raming opgenomen, met inbegrip van het salaris voor een aan te stellen concierge. Voor de oude, leegkomende, gebouwen is slechts een bedrag opgenomen, voldoende om deze ceaden in behoorlijken staat te houden. Voor het eerst werd op een der desbetref- panden in behoorlijken staat te houden, laris van den opzichter Hutjes ten laste van dit hoofdstuk, benevens de toeneming van de onderhoudskosten aan plantsoenen. Verontrustend ook in zooverre zij is afspiegeling van den economischen toe stand is de stijging van de kosten voor armenzorg met f. 5000 waarmede de sub sidie gestegen is tot f. 75.000 tegenover f. 25.000 in 1930. In 10 jaren een toename derhalve van f. 50.000 De op zichzelf verheugende daling van het werkloozencijfer heeft niet tot gevolg een verhoudingsgewijze daarmee overeen komende vermindering van uitgaven. Eens. deels is dit gevolg van het feit dat vermin, dering van het aantal gesteunden belang rijk lager is dan de daling van het aantal ingeschrevenen bij de arbeidsbemiddeling zou doen vermoeden, anderzijds van de verhoogde uitkeeringen als gevolg van de gewijzigde steunschalen en den extra toe slag voor volwassen kinderen. Ook al zou de ingetreden daling zich in de toekomst voortzetten hetgeen hoogst twijfelachtig is dan komt van dit voordeel ingevolge de geldende subsidieregeling slechts een betrekkelijk gering deel ten goede aan de gemeente Vermindering van uitgaven kan oi. dan ook in het algemeen gesproken, niet worden verwacht. Integendeel moet met uitzetting der uitgaven in de nabije toekomst ernstig worden rekening gehou den. Zoo zullen binnen afzienbarén tijd de bedragen, welke door de gemeente moeten worden betaald in den vorm van een be drag in de onderhoudskosten van provin ciale wegen, boven hetgeen thans reeds wordt voldaan, de f. 7000 benaderen. Hiertegenover staat de mogelijkheid, dat, nu de weg langs de Lage Zijde van de grens Koudekerk aan den Rijn 'ot aan café „de Heulbrug" en van de betonfabriek van de fa. van Dijk tot Zwammerdam op het pro vinciale tertiaire wegenolan geplaatst is, enkele baten zullen kunnen worden ver kregen ais bijdrage van de provincie In het onderhoud e d. van dezen weg. Een nog zwaardere last. zal door de uit voering van het rioleeringsplan od de ge meente komen 'e rusten Na ingewonnen advies van het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater, hebben B. en W. aan het 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7