DE BLUDE INTOCHT RADIO-PRODUCTEN NIEUWE RIJN 31-32 - TELEF. 2900-2901 G0EDK00PE TREIN LEfDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 25 Augustus 1938 Jaarverslag van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers Loopjongen „MUSICA" Philips' 6 nieuwste wisselstroom Pakken oude Couranten Leidsch Dagblad De economische toestand onder de loupe RECHTZAKEN LUCHTVAART Bekendmaking Goes, Middelburg (Markt) en Vlissingen gevraagd Hervatting der repetities van in onze Magazijnen is geschied Ziet onze Etalages U staat versteld! F. 225.- Loodsen of pakhuisruimten is of wordt Uw haar grijs! verkrijgbaar a 25 cents per 5 K.G. Bureau ■Naordeindsplein 4—3 Het jaarverslag van het Verbond van Nederlandsche werkgevers geeft opnieuw een uitstekend overzicht van het veel om vattende werk, dat door deze organisatie In het oelang van het bedrijfsleven wordt verricht. Allereerst wordt een beeld van het con junctuurverloop sedert het midden van 1937 gegeven. De in het vorig jaarverslag uitgesproken voorspelling, dat een terug slag in het zakenleven zou komen, is he laas bewaarheid. Verschillende bedrijfstak ken in ons land hebben geruimen tijd hun groote bedrijvigheid kunnen voortzetten door de afwerking van groote orders uit het begin van 1937, doch daar is men, uit zonderingen daargelaten, nu doorheen en de terugslag wordt allerwegen ondervon den. Zeer duidelijk heeft zich volgens het verslag in het afgeloopen jaar de groote invloed gemanifesteerd, welken het be drijfsleven in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft op den loop der we reldconjunctuur. Eenerzij ds beheerschen de Vereenigde Staten als groot-consument van verschillende grondstoffen vele mark ten als kooper, anderzijds spelen zij als producent van andere grondstoffen een be langrijke rol. Overigens heeft ons bedrijfs leven de reactie in Amerika niet hoofdza kelijk gevoeld door directe betrekkingen met de Amerikaansche markt, doch meer langs indirecten weg. De Amerikaansche ervaring om van overheidswege de con junctuur te beheerschen is volgens het verslag wel zeer weinig navolgenswaard. Ook in ons land vertoonde het prijspeil in den groothandel een daling. De grond- stofprijzen liggen echter relatief nog hoo- ger dan die van voedingsmiddelen en eind- fabrikaten. Dit is voornamelijk een gevolg van de omstandigheid, dat vrijwel alle be langrijke grondstoffen ingevoerd moeten worden, op de prijzen waarvan de depre ciatie van den gulden dus haar vollen in vloed doet gelden. Onze industrie is ten gevolge van belem mering ir. de vrije ontwikkeling van het prijspeil voor goederen en diensten in een zekert- beklemming geraakt, waaruit zij zich niet kan loswerken. De prijzen kunnen niet met de noodige snelheid worden aan gepast bij de achter gebleven koopkracht van. het publiek. De handelspolitiek ver toont onder deze omstandigheden een groote mate van onzekerheid, al is het ver bond den minister van economische zaken dankbaar, dat hij op dit gebied in nauw contact met de organisaties uit het be drijfsleven wil samenwerken. Omtrent de sociale politiek van de re- geerin^ wordt geconstateerd dat deze ver leden jaar gedragen werd door een zeker optimisme omtrent de ontwikkeling der conjunctuur. Onder de tegenwoordige om standigheden zal men moeten erkennen, dat het Verbond het verleden jaar bij het rechte eind had aldus het verslag toen het tot voorzichtigheid maande. Ten aanzien van de handelsbetrekkingen met Nederlandsch-Indië wordt geconsta teerd. dat de vestiging van een hoofdver- tegenwoordiging van het verbond te Ba tavia, onder leiding v. d. heer L. Koster, in het afgeloopen jaar duidelijk haar be staansrecht heeft bewezen. Gewezen wordt o.a. op de vraag hoe hier te lande meer belangstelling voor Indië ge wekt kan worden, waarbij in het bijzonder aan de pers een zeer belangrijke taak wordt toegeschreven. In verband hiermede is door het Verbond besloten tot de uitgave van een 14-daagsche Nederlandsch-Indi- sche perskroniek. Eenerzijds zag de Nederlandsche indu strie de zoo zeer gewenschte verruiming van exportmogelijkheid in het afgeloopen jaar niet verwezenlijkt, anderzijds werd duidelijk hoe de kleine, slechts ten deele beschermde Nederlandsche markt een wel kom terrein vormt voor dumpingpractijken en afzet van overtollige voorraden met an dere landen. Zoo is te verklaren, dat de contingenteeringen werden gehandhaafd en zelfs nieuwe werden ingesteld. De opzeg ging van de Oslo-overeenkomst past ook in dit tijdsbeeld. Ten aanzien van de Bedrijfsvergunnin- genwet wordt herinnerd aan de bezwaren van het verbond tegen dezen maatregel. Volgens het Verbond kan het algemeene belang in economischen zin alleen dan overheidsingrijpen op industrieel terrein vorderen, Indien de behoeftevoorziening van den consument ln het gedrang komt, Inzake de landbouw-crislspolitlek ls, naai de meening van het Verbond, de regeering wel zeer snel aan de wenschen van den landbouw tegemoet gekomen door de mo nopolieheffingen opnieuw te verhoogen. Het Verbond heeft er reeds eenlgen tijd gele- aen op aangedrongen het vroegere stelsel van steunbijslagen uit het Landbouwcri sisfonds in eere te herstellen. Een van de nljpendste problemen, waarvoor de land- bouw-crisismaatregelen ons blijven stellen, is de nadeelige invloed, welken de verwer kende industrie van de crisisheffingen on dervindt. Na te hebben uiteengezet, dat de beste methode van werkloosheidsbestrijding uiter aard is gelegen in een stimuleering van het bedrijfsleven, wordt het vreemd ge acht, dat de regeering, die voor dit pro bleem is gesteld, niet aarzelt telkens wéér nieuwe sociale lasten op het bedrijfsleven te leggen. Gedacht wordt aan het vooront werp werkloosheidsverzekering, het voor ontwerp kinderbijslagverzekering enz. Reeds door deze maatregelen zal een nieuwe last van circa 40 a 50 millioen gul der per jaar op het bedrijfsleven worden gelegd en de vraag wordt gesteld of niet wordt ingezien, dat men op deze wijze de werkgelegenheid steeds verder aantast en. dat de moeilijkheden voor de ondernemin gen, om h»t hoofd boven water te houden, steeds groóter worden. In dit verband kan verbindendverklaring van collectieve contracten slechts in de verkeerde richting werken. Het spreekt vanzelf, aldus het verslag, dat loonverstar- ring speciaal in de beschutte bedrijven een uiterst ongunstigen invloed uitoefent op de verhoudingen in die bedrijven, die op de internationale markt moeten concurreeren. Gevreesd wordt, dat de bedrijfsgewijze or deningspogingen, waarbij telkens het groepsegoïsme naar voren komt, de werk loosheid ln de hand werkt. Weinig ver trouwen wordt gesteld ln den maatschap- pijvorm, waar de zeggenschap over het so ciaal-economisch handelen toevalt aan collectiviteiten. raden, bedrljfsschappen c.d. colleges en wel meer in het bijzonder aan een ambtelijk apparaat, dat op dit alles zijn sanctie moet verleenen. Derge lijke ordening van groepsbelangen legt een rem op de zelf-werkzaamheid van de bur gers, oefent een sloopenden invloed uit op den ondernemingsgeest, leidt tot monopoli seering, beperkt het recht tot arbeid en belemmert den industrieelen vooruitgang. In het slotwoord wordt er op gewezen, dat de perspectieven voor de toekomst niet HAAGSCHE POLITIERECHTER. Slecht vervoer. Een arbeider te Leiden moest stukken loodkabel vervoeren ten dienste van de gemeentelijke radio-distributiebedrijven. Hij vatte dit vervoer verkeerd op, want een deel bracht hij naar een opkooper. De bedrijfsleider van den G.R.D. gaf over het gebeurde enkele inlichtingen, waarna de Officier van Justitie verklaarde aan verdachte nog een kans te willen geven, door een voorwaardelijke straf te eischen van drie maanden. De politierechter legde vijf weken gevan genisstraf voorwaardelijk op. De handel. Een chauffeur uit Leiden dreef met een reiziger uit die gemeente een handeltje in gloeilampen. De man ontving echter steun, en hij liet na, om van zijn werkzaamheden melding te maken. Hij stond nu terzake dit steun- délict terecht. Verdachte zei dat hij van de gemaakte winst niets had gekregen, doch een amb tenaar van soc. zaken te Leiden, die een onderzoek had ingesteld, becijferde dat verdachte 'totaal f.103 onrechtmatig aan steun had ontvangen. De officier vond het een listige manier die verdachte had toegepast, hij handelde en ging stempelen. Een voorbeeld moet worden gesteld, en hij eischte twee weken gevangenisstraf. Vonnis werd acht dagen gevangenisstraf. De hond. Een veehouder uit Nieuwkoop ontdook de Hondenbelasting ln die gemeente, voor welk feit hij zich thans te verantwoorden kreeg. De officier vond dat de verordening ge handhaafd dient te worden, en eischte f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Het vonnis werd conform den eisch. Oplichting. Een kappersbediende uit Haarlem, moest op de zaak passen van een kapper te V'xjrhout. Hij deed dit op minder gewenschte ma- bijzonder gunstig lijken. Het werkloosheids probleem ls het centrale vraagstuk, waar op de aandacht gevestigd zal moeten blij ven. De hoop wordt uitgesproken, dat voor al de minister van sociale zaken meer dan tot dusver een open oog zal hebben voor de nooden van het bedrijfsleven. nier, want hij zag kans den kapper voor f. 6 op te lichten. De officier vorderde tegen verdachte des wege drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk, met een proeftijd van driejaar, Het vonnis werd conform dezen eisch. De dure klap, C. J. B uit Sassenhelm, had in Nleuw- veen van K. een klap te Incasseeren gekre gen, toen er een twist was ontstaan. Er was aan K. dus mishandeling ten laste gelegd. De officier wilde den prijs voor dezen klap op f. 15 subs. 15 dagen bepalen, doch de politierechter verhoogde die tot f.25 subs. 25 dagen hechtenis. Geknoei, Een inwoner van Rijnsburg had ge knoeid. Hij had gedurende eenigen tijd plm. f. 8 inkomsten, maar aan den dienst der steunverleenlng gaf hij maar f4 op. De officier van justitie voelde eigenlijk niet veel voor een voorwaardelijke straf, doch in verband met het gunstig rapport, vorderde hij voor ditmaal drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter vonniste conform dezen eisch. Nog meer geknoei. Een Leidsche chauffeur had meegedaan aan geknoei om den dienst van Soc. Za ken te Leiden op te lichten. Enkele getuigen vertelden hoe het geval zich had toegedragen, waarna de officier verklaarde geen termen te vinden voor een voorwaardelijke straf. Hij eischte veertien dagen gevangenis straf. De politierechter veroordeelde con form dezen eisch. VLIEGTUIG IN BADKAMER VAN GEISHAHUIS Een vliegtuig is neergestort en terecht gekomen in de badkamer van een Geishahuis. De piloot en een passagier werden op slag ge dood. De houdster van het Geishahuis en de meisjes werden getroffen door een regen van brokstukken, doch deze veroorzaakten geenerlei verwondingen. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 6 uur is de „Gier" met ge zagvoerder Fuchs van Schiphol naar Indië ver trokken. Meegenomen wordt 77,078 kg. vracht, 376.249 kg. briefpost en 2,750 kg. pakketpost. Aan boord bevonden zich zes passagiers, ter wijl voorts geboekt is door drie passagiers voor tusschentrajecten. Vrijdag a.s. 3 uur OPENING van den geheel naar de eischen des tijds ingerichten HEERENKAPSALON van H. STAVLEU. TARIEF: Heeren 20 Scheren 10 Kinderen 15 Meisjes15 Nette bediening. 6807a Beleefd aanbevelend, H. STAVLEU. Oosterkerksteeg 1. van Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, VI aar din gen, Rotterdam, Feijenoord en Dordrecht naar 4729 op de DONDERDAGEN tuil. 8 SEPT. Prijzen heen en terug 3e kl. van f.3— tot f.2.15. Zie aanplak- en strooibilj. BATA, Haarl.straat 67, vraagt voor direct LOOPJONGEN, niet boven 16 jaar. 6166 Leidsche Orkest Vereeniging Vrijdag 26 Aug. a.s. in 't Nut, te 81/4 uur. 6180 Nieuwe leden kunnen zich daar melden. ^IEDERE ADVERTENTIE I* MET „TWENTSCH EttOBUU)^ TUBANTTA" l ENSCHEDE TELAOiimwmJ Type 470 A Voortreffelijke Super. „Zonne- schaal" m. Golf- -p Qü lengte indicatie A Ö3." Type 752 A Een buitengewoon toestel met „Monoknop" van nieuwe con- ■p i gr* r structie 1.10/.OU ANAF HEDENAVOND noodigsn wij U uit om rustig en ongestoord in onze Showroom zittende, den aether te doorkruisen en een ontelbaar aantal stations te beluisteren, zóó zuiver, zóó klankvol, als nimmer tevoren. De PHILIPS NIEUWE SERIE „1938" voegt aan de- tot op heden door U beluisterde programma's, tallooze, zeer interessante, toe. Hiernaast bezitten deze techni sche wonderen, zoowel wat betreft uiterlijk als radio- technisch, de meest denkbare verfijningen. Alle gewenschte inlichtingen zooals eventueele ge makkelijke betalings-condities, zullen wij U gaarne verstrekken. «157 Reeds vanaf f. 5.50 per maand leveren wij U een PHILIPS TOESTEL uit deze nieuwe serie. Type 850 A Een Technisch en Acou- stisch wonder. Drukknop-af stemming door motoraan- c.g- 12 stations. Onover troffen korte- p nnr goif-ontvangst l Z30."" xype 650 A 4 2 lamps Octode Super. Verrassend goede korte- -p 107 en goif-ontvangst 1 1Z/.OU Type 753 A Een technisch Meesterwerk. Met autom. drukknopafst. doormotor-aan-1 drijving Typc 781 A Luxe Radiogramofoon met drukknop- pi 07c afstemming L dO."" idem. doch met een automa- tischen platen- p ine wisselaarL 400.- IEMCO'%.v. Tc huur gevraagd gezamenlijke oppervlakte plm. 1000 M2. voor berging van wagens. Brieven onder opgave van ligplaats en huur onder No. 6181 Bureau van dit Blad. HEDENAVOND tot 9 uur en MORGEN J2.L/ (Vrijdag) van 106 u. laatste m 11 BEZICHTIGING van de in de groote zaal van Lunchroom „CASA CARA", Tramstraat 1A, Katwijk a. Zee te houden Belangr. Openb. VERKOOPING waarbij publiek a contant eal worden verkocht: een buitengewoon fraaie col lectie Perzische Tapijten, bijzonder mooie Meubi laire Goederen, fonkel nieuwe Naaimachines, Schilderstukken, enz. VEILING: VRIJDAGAVOND 7.30 uur Garantie: De beëedigde makelaar A. H. Zellen- rath, garandeert de echt heid en de juiste bena ming der te verkoopen Perzische tapijten. 6158 Gebruikt dan „OSIRIS", het geeft geleidelijk zonder verven aan grijze haren hun oorspron kelijke kleur en levenskracht terug. - „Osiris" ls verkrijgbaar in flacons van f. 1.25, f. 1.75 en f. 3.voor Leiden en omstr.* En gros - En detail, bij de Fa. GEBRS. SUSAN, Haarlem- merstr. 37-39-41 - Apoth.dijk 20 5245

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12