Franco's antwoord AVONDRETOURS ADVERTEERT IN HET „LEIDSCH DAGBLAD" NIEUWE GEBREIDE JAPONNEN EN JUMPERS VOOR DEN WINTER aparte modellen Fa. A. N. TURKSMA1" LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 22 Augustus 1938 Mouwschorfen Fant. Schorten o C. Th. Breebaart Zoon N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN De schooltijd is in zicht, Over het algemeen weinig voldoening TUINDERIJ Eenige Agenten ^^Groote keuze in.- Voor de maag verstopping, hoofdpijn Wortelboer's Pillen OOK GELDIG OVERDAG OOG IN OOG „OPTICUS", Breestraat 118 Vaders en Moeders van Nederlandl In zijn antwoord op de nota van de niet-inmengingscommissie verklaart Franco, dat hij in beginsel de terug trekking. aanvaardt van buitenland - sche. vrijwilligers. Zijn regeering is bereid het aantal direct terug te trekken buitenlandsche vrijwilligers tot 10.000 uit te breiden, op voorwaar de dat passende en redelijke maat regelen worden genomen, dat dit zal geschieden op de basis van wederkee- righeid van de zijde der republikein- sche regeering, en op stellige waarbor gen, dat zij niet naar Spanje zullen terugkeeren. Tevoren zouden echter aan Franco de rechten van oorlogvoerende moeten worden toegekend. De nationalistische Spaansche regeering biedt voorts aan de instelling te eerbie digen van twee veiligheidshavens in de vijandelijke zone. een in het gebied van Catalonië, de andere in het kustgebied van de Middellandsche Zee. om den aan voer van levensmiddelen onder passende waarborgen mogelijk te maken. De regeering van Franco biedt aan samen te werken bij de bepaling, wat ver- staan moet worden door militair doel bij luchtbombardementen. Het antwoord van Franco vermeldt ver volgens eenige punten, welke naar zijn meening het plan der nlet-lnmengings- commissie zouden verbeteren Ten aanzien van de kwestie der toeken ning van oorlogsrechten is hij van meening daar recht op te hebben. Zijn regeering kan er niet in toestemmen, dat oorlogs rechten zouden worden toegekend in den voorgestelden vorm. Zij eischt. dat deze volledig worden toegekend en niet onder hevig zuilen zijn aan voorwaarden. Wat betreft de terugtrekking van vrij willigers is de nota van meening, dat de voorgestelde evenredige terugtrekking moeilijkheden biedt, die het voorstel zou den kunnen verzwakken en te niet doen. Na gewezen te hebben op tal van moei lijkheden. welke zullen worden opgeworpen in het bijzonder met betrekking tot vrij willigers. die duurzaam of tijdelijk met het Spaansche element verbonden zijn en met betrekking tot hen. die bij den geneeskun digen dienst ziin en voor zoover betreft buitenlanders, die behooren tot landen, welke geen lid ziin van de niet-inmen- gingscommissie, verklaart de nota, dat de regeering van Franco de terugtrekking voorstelt aan beide zijden van een gelijk aantal buitenlandsche vrijwilligers als eenige practische procedure. De regeering van Franco keurt het plan goed voor wat betreft de versterking van het toezicht aan de landgrenzen, doch maakt voorbehoud ten aanzien van de controle ter zee Zij verklaart, dat een grooter doelmatigheid zou worden ver zekerd door de overbrenging van het toe zicht op rechtsche havens naar de havens van vertrek. Zij legt er den nadruk op, dat de toe kenning van oorlogsrechten naar haar inzien een veel beter oplossing van het vraagstuk zou geven. Ten aanzien van de controle op luchtvaartgebied acht Franco het plan onaanvaardbaar. De rechtsche regeering behoudt zich het recht voor verdere opmerkingen te formu leeren op detailpunten, welke zij voor het oogenblik nutteloos acht ter sprake te brengen, totdat zij een bevredigende oplos sing ziet dei- reeds vermelde punten. De nota besluit met de opmerking, dat de rechtsche regeering nimmer zal toestemmen in de kleinste hypotheek op den. grond van Spanje of liet be drijfsleven en verklaart, dat zij altijd het grondgebied, de protectoraten en koloniën zal verdedigen, indien daar eenige aanval op zou worden onder nomen. De indruk te Londen. De Britsche regeering zal, naar in offi- cieele kringen wordt vernomen, de nota van Franco zeer grondig bestudeeren. De algemeene indruk is evenwel, dat er veel vindingrijkheid noodig zal zijn om een brug te slaan over de kloof tusschen de eischen van Franco en de grenzen, waartoe zekere leden der commissie zouden willen gaan. In Spaansche kringen te Londen is men van gevoelen, dat de toekenning van oor logsrechten aan Franco zonder vooraf gaande terugtrekking van vrijwilligers voor Barcelona onaanvaardbaar zal zijn. De moeilijkheid is nu een weg te vinden, welke zoo min mogelijk tijd in beslag zal nemen. In wélingelichte kringen heerscht de meening, dat geprobeerd zal worden van Franco nadere opheldering te krijgen. Hem zou gevraagd kunnen worden een wijziging te aanvaarden, welke voor de andere partij aanvaardbaar zou zijn, hoewel er weinig hoop is, dat oorlogsrechten zouden worden toegekend zonder voorwaarde met. betrek king tot de terugtrekking van vrijwilligers. In de Britsche pers hoort men een pessi- mistischen ondertoon. De „Times" schrijft, dat het antwoord teleurstellend is en de andere bladen ver klaren. dat het antwoord zoo vol voorbe houd staat, dat het "bijna een verkapte weigering is. Men is algemeen van oordeel, dat het verzoek van Franco op tegenstand zal stuiten en Indien het het laatste woord is van Franco, dan staat de niet-inmen- gingscommlssie voor een moeilijk geval. De diplomatieke mederwerker van de „Daily Telegraph" is van oordeel, dat het thans moeilijker dan ooit zal zijn om de Pyreneeën gesloten te houden. De „News Chronicle" schrijft, dat het antwoord van Franco en de voortgezette inmenging van Italië te zamen slechts één bedoeling kunnen hebben: het Britsch- Itallaansche verdrag is zoo goed als dood. De „Daily Herald" verwerpt het antwoord categorisch en volgens de „Daily Mail" zet het antwoord de geheele niet-inmenging een jaar terug. De indruk te Parijs. Parijs is minder pessimistisch. Reeds thans schijnt het, dat het antwoord van generaal Franco de mogelijkheid uitsluit het te Londen opgestelde plan direct van kracht te doen worden; daarentegen stelt het- in staat de onderhandelingen voort te zetten. De geformuleerde voorbehouden kunnen, aldus zegt men, in hun geheel de basis verschaffen voor nieuwe gedachten- wisselingen. Overigens merkt men met belangstelling en voldoening op, dat de regeering van Burgos uitdrukking geeft aan haar wil de onschendbaarheid van Spanje en zijn on der hoorigen te waarborgen. Men moet be grijpen, dat de Fransche staatslieden met uiterste aandacht de gebeurtenissen in Spanje volgen, doch de kwestie van Tsjecho Slowakije voor het oogenblik toch op voorgrond plaatsen. De tegenwoordige toe stand in het Iberisch schiereiland ls thans zóó, dat men zijn ontknooping niet in de naaste toekomst kan verwachten. De Sudeten-Duitsche kwestie daarentegen moet snel tot een einde komen. Parijs wan hoopt niet haar op vreedzame wijze op te lossen. In ieder geval eischt zij de volle dige waakzaamheid der Fransche regee ring. Alleen de linksche bladen zijn zeer onte vreden. „l'Ordre" is van oordeel, dat het ant woord geen voldoening geeft. Franco toont volgens dit blad zulk een minachting voor de Britsche voorstellen, dat hij wel erg zeker moet zijn van zijn bondgenooten. Het blad vraagt zich af, waartoe Mussolini bereid is, en wat er waar is van de ver klaring van Franco Inzake de onafhanke lijkheid van Spanje. Franco zal nooit minder meester zijn in Spanje, dan wanneer hij zal hebben over wonnen; hij zal evenwel nooit overwinnen. Rosenfeld schrijft in de „Populaire" dat noch Frankrijk noch Engeland kunnen goedkeuren in den vernederenden toestand te blijven, waarin zij zijn geplaatst door het antwoord van Franco. De regeering heeft niet langer het recht zich te verzet ten tegen het onmiddellijk openstellen van de Pyreneeëngrens. De indruk te Berlijn. Het antwoord van Franco wordt te Ber lijn met levendige voldoening ontvangen. Wélingelichte politieke kringen zijn nog sober in hun uitlatingen. Zij achten het antwoord echter uiterst verzoenend. Zij beweren, dat generaal Franco er naar streeft volledige voldoening te geven aan de nlet-lnmengingscommissie en dat het rechtvaardig zou zijn hem de rechten van oorlogvoerende toe te kennen. In het algemeen gelooft men het ant woord te kunnen beschouwen als basis voor een bevredigende overeenkomst. Gevraagd 1000 roe TUINLAND met teeltvergunning, liefst eenig glas. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 6515a. gevr. v. deg. art. bij part. (geen stofz.), verdienste mog. f.20 a f. 25 p. w„ zeer goed artikel. Leiden en omstr. Aanm. met getuigschr. en ref. Dinsdag 911 uur voorm. Hoofdstr. 179, Sassenheim. 6045 (ook ritssluiting) en MARE 92 - LEIDEN Telefoon 544. 6056 Bij vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te 's-Gra- venhage van den 19den Aug. 1938 is uitgesproken het faillissement van W. MULDER, koopman, te Leiden, Hooge Morschweg 132. 6026 Rechter-Commlssaris Mr. F. J. DE JONG. Curator Mr. G. W. VAN STAFELE. Kantoor: Rapenburg 32,Leiden Het faillissement van P. J. LUGTIGHEID, timmerfabri- kant te Leiden, is door het ver bindend worden van de eenige en slot-uitdeelingsüjst geëin digd. 6024 De Curator: Mr. J. W. VAN BLOKLAND. ARNHEM, 20 Augustus 1938. Aan de Polishouders van de N.V. Leidsche Levensverzekering Maatschappij M. In de Buitengewone Algemene Vergadering van Aandeelhouders van de N.V. Leidsche Levensverzekering Maatschappij, gehouden te Lelden, de le Juli 1938, is aan den Directeur eervol ontslag verleend en is tot Directrice benoemd de „Vesta", Maatschappij van Levensverzekering N.V. te Arnhem, dochter-maat schappij van de bekende Nationale Levensverzekering-Bank N.V. te Rotterdam. In de op 21 Juli j.l. gehouden vergadering werden Directie en Commissa rissen gemachtigd de verzekeringsportefeuille over te dragen aan „Vesta" Maat schappij van Levensverzekering N.V. De N.V. Leidsche Levensverzekering Maatschappij is voornemens haar ge hele portefeuille over te dragen aan de „Vesta", welke 'bereid is die overdracht te aanvaarden en alle rechten van de polishouders volledig te waarborgen. Het ontwerp van de overeenkomst van overdracht is voorgelegd aan de Verzekeringskamer te Amsterdam, ingesteld bij de Wet van 2B December 1922 en daartegen zijn door haar aanvankelijk geen bezwaren ingebracht. Daaruit blijkt, dat de voorgenomen overdracht strookt met de belangen van de polls houders van de .Leidsche". De Verzekeringskamer heeft bepaald, dat de termijn, bedoeld in het hierna afgedrukte artikel 37, lid 1, 2 en 3, van de Wet tot regeling van het Levens- verzekeringbedrijf, zal eindigen op de 15e September 1938. Zij, die zich tegen de overdracht menen te moeten verzetten, zullen dus uiterlijk 15 September 1936 daarvan schriftelijk aan de Verzekeringskamer,Heerengracht 257 te Amsterdam, mededeling hebben te doen. Inmiddels zijn de Directie van „Vesta", Jansbuitensingel 5 te Arnhem en de Directie van de Nationale Levensverzekering-OBank N.V. te Rotterdam gaarne bereid U eventueel gewenste inlichtingen omtrent deze overdracht te verstrekken. Uw belangen zullen bij „Vesta" in vertrouwde handen zijn. Bij haar lopen reeds verzekeringen tot een gezamenlijk bedTag van ruim 92 millioen gulden. Behalve over een veilig berekende wiskundige reserve beschikt zij over een flinke extra-reserve en tenslotte nog over een volgestort maatschappelijk kapi taal van 1 millioen gulden. AJle aandelen bevinden zich in handen van de Nationale Levensverzekering-Bank; de Directeuren van de .Nationale" zijn Commissarissen van „Vesta". Alle gelden zijn bij „Vesta" op volkomen veilige wijze belegd; de waarde van de beleggingen is voorzichtig getaxeerd. 6042 Aan de eisen van veiligheid en zekerheid is bij „Vesta" in allen dele voldaan. Hoog achtend De Directrice van de N.V. Leidsche Levensverzekering Maatschappij „VESTA" Maatschappij van Levensverzekering N.V. W. D. VELTMAN Jhr. J. A. H. v. d DOES Artikel 37, lid 1, 2 en 3, der Wet tot regeling van het Levensverzekering- bedrijf luidt als volgt: Indien de Verzekeringskamer tegen het ontwerp aanvankelijk geene be zwaren heeft, of indien door ons is beslist, dat hare bezwaren ongegrond zijn, geeft de verzekeraar, met inachtneming der door de Verzekeringskamer te gevén voorschriften, van de voorgenomen overdracht kennis aan de betrokken polis- houders. Daarbij wordt mededeeling gedaan van een door de Verzekeringskamer vast te stellen termijn, binnen welken de betrokken polishouders zich bij de Verzekeringskamer schriftelijk tegen de overdracht kunnen verzetten. Indien polishouders, vertegenwoordigende een vierde of meer van het betrokken verzekerd kapitaal, zich binnen den gestelden termijn tegen de over dracht hebben verzet, kan een overdracht niet volgen, ook niet ten aanzien van hen die zich tegen de overdacht niet hebben verzet. De Verzekeringskamer doet daarvan mededeeling aan den verzekeraar. 8042 Indien zich niet binnen den gestelden termijn polishouders, vertegenwoor digende een vierde of meer van het betrokken verzekerd kapitaal, tegen de overdracht hebben verzet en tegen de overdracht ook geen bezwaren bestaan van de zijde der Verzekeringskamer, geeft deze van een en ander aan den ver zekeraar eene schriftelijke verklaring af. De overdracht kan dan volgen en is van kracht ten aanzien van alle belanghebbenden. ontlasting traag, opgeblazenheid, gevatte koude, griep, influenza, slechte spijsvertering, hoesten, geen eetlust, koorts, gal of slijm, gebruikt Wortelboer's Kruiden of Gij zult geen andere middelen meer willen. Wij geven U een goeden raad. Neemt deze middelen te baat. Zij zijn wereldbekend en kosten bij Apothe kers en Drogisten maar zestig cent. 5583 Jacoba Maria Wortelboer, Chem. Pbarm. Industrie, Oude-Pekela REGEERINGSIUBILEUM van H. M. DE KONINGIN LEGERREVUE OP 29 AUG. TE DEN HAAG. VLOOTREVUE OP 3 SEPT. TE SCHEVENINGEN. De avondretours van Alphen, Bergambacht, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Lelden, Noordwijkerhout, Schoonhoven, Voor hout, Voorschoten, Waddlnxveen, Warmond en Woerden naar Den Haag op 29 Aug. en naar Den Haag en Scheve- ningen Kurhaus op 3 Sept. zijn geldig in alle treinen, welke van die stations ten 11 uur of later vertrekken. 6037 Avondretours slechts enkele centen meer dan enkele reisprijs. Nauwkeurig onderzoekt Opticus dagelijks van 's ochtends 9 tot 's avonds 8 uur met de aller nieuwste apparaten kosteloos uw oogen. 6067 Wij kunnen U daardoor de juiste glazen garandeeren I Ziekenfondsleden aanmerkelijk korting. 6041 Dus ook de tijd voor nieuwe Schoolschoenen! - Nieuwe Robinsons, want Robinson brengt toch de Schoolscboen bij uit nemendheid! Sterk! Solide en daarbij bijzonder mooi van model. Wij maken het U dit jaar al heel gemakkelijk. Hieronder vol gen de 3 modellen, die wij speciaal voor het komeode school- seizoen aanbevelen. A. Een hooge schoen van sterke rundbox. Met houtgepende dubbele leeren zolen - model 24. Met rubberzooi (3'/a x sterker dan leer) en extra leeren cusschenzool - model 74. Maten 26/27 28/31 32/35 Prijzen 2.95 ƒ3.25 ƒ3.75 ƒ4 25 B. Een lage schoen van zachte mastbox, op breede en toch sierlijke leest, met randgenaaide leerenzool. In zwart - model 61* In bruin model 68. Maten 26/27 28/31 32/35 36/40 Prijzen model 61 3.25 Prijzen: model 68 3.50 3.7 5 C. Een lage schoen van soepel bovenleer op halfspitse leest. Met randgenaaide leerenzool - model 32. Met rubberzooi en extra leeren tusschenzool - model 71. Maten 26/27 28/31 32/35 Prijzen 2.75 2.95 3.50 Alleen echt met het merk op iedere zool! Die goeie ROBINSON voor Vader en Zoonl

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8