Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bteti Maandag 22 Augusfus 1938 V1SSCHER IJ-BERICHTEN België en de Nederlandsche haring GEEN FEEST OP 7 SEPTEMBER. Het programma wordt gewijzigd. De Christ. Oranjevereeniging Juliana, hield in het dienstgebouw van de Geret. Gemeente een ledenvergadering. In be spreking werd gebracht de wijziging van het feestprogramma voor de feesten te houden op 6 en 7 September asin ver band met het regeerlngsjublleum van H. M. de Koningin. Na discussie werd besloten op 6 September geen feest te organiseeren, doch wel op 7 September. Het programma aal in verband hiermede worden gewij zigd. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. Houthuyzen geb. Hammerr.chmidt z J. J. de Lange geb. Burgcrsdijk. 7,.; A. C. de Bruin geb. In 't Veen. d. Ondertrouwd: J. F. van Wijk cn J. v. Lochem; p. C. J. van Winden en P. M. M. Beit. Getrouwd: J. C. Waayer en A. B. Stynman; J. W. N. Scheffers en W. M. Waayer. Overleden: G. J. F. Staal m. 32 J.; A. C. Schenkeveld vr. 65 J.; W. Vermeer m. 25 j C. J. Olsthoorn vr. 76 J. Teneinde toch mogelijk te maken dat de Leidschendamsche jeugd aan het défilé voor H. M. de Koningin kan deelnemen, heeft de Wllhelminavereeniging een vlag beschikbaar gesteld. Door een noodlottig ongeval is te Wagenlngen, waar hij was gelogeerd, om het leven gekomen onze plaatsgenoot P. J. Vitters. De heer Vitters was tot 1930 onge veer 20 Jaar bestuurslid en secretaris van de 's-Gravenhaagsche Coöp. Verbrulksver- eeniging de Volharding. Nadat hij bij het bereiken van den 65- Jarlgen leeftijd, den dienst dezer coöperatie met pensioen had verlaten, vestigde hij zich hier ter plaatse. LISSE. PLECHTIGE H. MIS PATER DANKELMAN. Zaterdagavond hebben de parochianen van de St. Agathakerk den op 11 Augustus J.1 gewijden Priester Ingehaald. Aan het Station werd de neomist in enkele korte bewoordingen toegesproken door den pastoor. In een stoet auto's ging men daarna, voorafgegaan door de RK. Muziekvereenl- ging en de parochieele Jeugdbeweging naar de parochiekerk, alwaar de neomist werd ontvangen door bruidjes, die hem de kerk ingeleidden. De neomist celebreerde een kort plechtig Lof, waarhij hij geassisteerd werd door de paters Adr. Dankelman uit Roermond en L Dankelman uit Eindhoven. Op het pries terkoor bemerkten wij de parochie-geeste lijken, alsmede deken Dankelman uit Delft, die evenals de pater Dankelman, oom van den neomist is. Voorts waren aanwezig pater Reynenberg van Huize Pius, pater onderwater en broeder F. de Meulder, eveneens oom van den Neomist. Gistermorgen droeg de neomist zijn eerste plechtige H. Mis op, met assistentie van zijn drie ooms, t.w. deken Dankelman. presbyter assistent, pater A. Dankelman diaken, en pater L. Dankelman, subdiaken. Een zijner ooms hield de feestpredikatie met als tekst: „Gij zijt Priester in Eeuwig heid". Het zangkoor, dat de 3-stemmige Mis van Antonio Lotti uitvoerde, stond onder leiding van den heer W. Mizee en de volks zang onder leiding van kapelaan v. Ingen. Van de receptie des namiddags werd druk gebruik gemaakt. De dag werd besloten met een plechtig danklof. DE KANAALSTRAAT ZAL WEER EEN SPROOKJESSTRAAT WORDEN! Naar wij vernemen heeft het Kanaal- ftraat-Comlté het plan opgevat om op Koninginnedag en den Nationalen feest dag, 6 September, zijn straat weer geheel te versieren. De mooie winkelstraat zal dan weer sprookjesstraat worden! Vooral met het oog op de groote Gondelvaart op 6 Sept. zal de met duizenden lampions verlichte Kanaalstraat een fantastische entree worden voor het avondfeest te Lis- serdijk. Werkloosheid nog steeds afnemende. Naar wij vernemen staan thans slechts 9 werkloozen ingeschreven bij de Gem. Arbeidsbeurs alhier. In dezelfde week van 1937 stonden er nog 99 ingeschreven, het verschil is dus aanmerkelijk! De heer J. Montagrve alhier is ge slaagd voor het examen hoofdakte. NOORDWIJKERHOUT. DE JUBILEUMFEESTEN. Worden de as. Jubileumfeesten in het dorp gevierd op 14 en 15 September, ook In de Zilk zullen grootsche feesten plaats hebben en wel op 24 en 25 Augustus a-s. Pater C. Ruijgrok uit de Zilk ver trok per ss. „Indrapoera" naar de Java- missle der Jezuïeten te Batavia. OEGSTGEEST. „Oegstgeesl vóór 40 jaar". Grootsche plannen van de Middenstanders. Oegstgeest mocht zich de jaren door al tijd verheugen in groote belangstelling, ook van buiten, wanneer er feest gevierd Wrd. Het dorp zelf heeft zijn eigen beko ring en de feesttooi gaf er een bijzondere fleur aan. Wie herinnert zich niet in het hijzonder het jaar 1928 toen onder het motto „Wiweto" duizenden uit de omge- Jing naar Oegstgeest togen om te gaan aanschouwen wat „Oud en nieuw Oegst- eeest" te zien bood. Dit jaar ls er een ge lukkige samenwerking tusschen Oranje- vereeniging en Middenstand en naast Oranjefeest nummers als ringsteken, volks spelen, lanciers, muziek enz. heeft de mid denstand het stoute plan ondernomen om ■Oegstgeest voor 40 jaar" te gaan uitbeel den waarbij sommigen zelfs terug gaan voor 200 jaar. Er wordt getimmerd, Seteekend, beraadslaagd, door de mid denstanders dat het een iust ls, en hier en dsar krijgen de plannen ook naar buiten J' vasten vorm. Het zal „knal worden" hoorden we een paar voorbijgangers op merken en inderdaad gelooven wij dat Oranjevereeniging en middenstand in "eSstgeest door die samenwerking op meeden grondslag iets zullen gaan pres sen dat weer de gang naar Oegst- teest dubbel beloond zal worden. Wij "oorden zelfs verlulden dat de oude paar- "hitram weer gaat rijden SASSENHEIM. Een feestprogramma, dat de moeite waard is. Het bestuur der Oranjevereeniging heeft thans het programma definitief vastge steld. Het luidt aldu$: Maandag 5 Sept. nam. 7—7.30 uur luiden van alle kerkklokken, waarna herdenkingsdiensten in alle kerken. Dinsdag G Sept. 77.30 klokgebeier, waarna door de geheele gemeente de feestelijkheden door het bestuur der O.V. zullen worden aangekondigd 8.30 Aubade door de schoolkinderen voor het Raadhuis; toespraak van den Burgemeester; optocht (voor de mooi ste groepen zijn prijzen beschikbaar i kinderspelen en tractatie op het feest terrein; ballonwedstrijd voor de kinde ren der drie laagste klassen van de scholen. 2.30 uur: openluchtspel: „De misluk te aanslag op Lochem", daarna touw trekken door ploegen. 8 uur muzikale rondwandeling. 9 uur concert op het feestterrein met algemeene Polonaise onder leiding van het bestuur. Woensdag 7 Sept. 912 uur Volks spelen. (stoelendans, kruiwagenrace, tobbetje steken door dames e.a.i. 26 uur sprintwedstrijd, behendig heidswedstrijd voor auto's. 8 uur muzikale rondwandeling. Con cert. 11 uur groot vuurwerk. Het bestuur der Oranje-vereenlging, voor deze gelegenheid versterkt met de heeren W. Bergman. J. Bakker, H. Bergman, B. D. Kapteyn, W de Nobel, A. Phlllppo, M. J A. Post, J. Reeuwljk, J. L. v. Reisen en W. Rozema, heeft zooals men uit het pro gramma ziet, al het mogelijke gedaan om een zoo aantrekkelijk mogelijk programma samen te stellen Om het feest te doen sla gen ls volle medewerking van alle Inge zetenen noodig. Geschiedt dit, dan zal Sassenhelm een spontaan en waardig feest vieren, waar aan men een aangename herinnering zal kunnen bewaren. EEN EERLIJKE DIEF. Of het nut van rijwiclbelastingcontrole. Ten nadeele van de fam. K. werd alhier een rijwiel ontvreemd. Bij een belastingplaatjes-controle te Rotterdam, stapte een persoon van een damesrijwiel en zei tot een agent: „Ik weet niet of er een plaatje op zit; neem me maar mee, want de fiets heb ik in Sassen- heim meegenomen". Aan zijn verzoek werd voldaan en bij onderzoek bleek het de bewuste fiets te zijn. Waar de soms zoo lastige controle niet goed voor kan zijn! VOORSCHOTEN. GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER J. BRAGGAAR. Zeer veel belangstelling. Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdag j.l. de heer J. Braggaar zijn 50- jarig Jubileum aan de Zilverfabriek alhier, herdacht, dat in verband met zijn herstel ln zijn woning plaats vónd. Namens de dl- icctie van de N. V. Zilverfabriek kwam in den loop van den morgen de heer W. Kreeft hem gelukwensehen. waarbij als blijk van waardeering een gouden herinneringsme daille werd aangeboden. Tevens vertolkte dc heer W. Kreeft, namens de commissie „Onderlinge Voorzorg" (vereeniging van personeel der N.V. Zilverfabriek) de gevoe lens van medeleven, waarbij hij zijn wen- scnen deed vergezeld gaan van een mand fruit Namens het pensioenfonds van deze instelling kwamen de heeren G. H. van Leeuwen, W. C. Verhoeven en J. L. Verhoog cn namens het weduwefonds de heeren C. H. de Ruyter en W. v. d. Linden den jubi laris en zyn familie complimenteeren. Ech ter ook uit andere kringen toonde men be langstelling; o.m. werden opgemerkt: wet houder J. A Mens. loco-burgemeester, na mens de gemeente: de heer A. P. Schram de Jong, gemeente secretaris; mej. M. S. J. van Geest; de heer A. Verboon. raadslid; dl'. M. v. d. Stoel: zuster Barmen 't Loo; wet houder Chr. Eggink, die allen hun wen- schen deden vergezeld gaan van een stof felijk blijk van waardeering. Onder de vele schriftelijke gelukwensehen was een schrij ven van oud-burgemeester E. Vernède, pas toor P. Meijer en ds. H. P. Fortgens. Het muziekgezelschap Orpheus" uit Leiden had zijn oud-lid. die 26 jaar deel had uitge maakt van dit gezelschap, eveneens niet vergeten en toonde ook zijn belangstelling. De woning was ondertusschen in een tuin van bloemen herschapen, maar 's avonds wachtte hem nog een verrassing. Het muziekgezelschap „Benvenuto" had voor dezen Zaterdagavond een tweetal se renades op zijn programma staan. Aller eerst werd naar „Berbice" gemarcheerd om het zilveren bruidspaar, den heer en me vrouw C. J. A. Begeer—von Weiier een se renade te brengen. Nadat een dochtertje van den heer Nazeman mevrouw Begeer bloemen had aangeboden heeft de voorzit ter van „Benvenuto" de gelukwensehen van zijn vereeniging aangeboden, die door den heer C. J. A. Begeer op zeer hartelijke wijze werden beantwoord. Nadat de muzikanten waren onthaald werd naar de woning van den heer Braggaar gemarcheerd en aldaar een serenade aan den gouden Jubilaris ge bracht, waarbij hij eveneens door den voor zitter werd toegesproken. Zeer geroerd heeft de heer Braggaar, ook namens zijn cchtgenoote, het muziekgezelschap dankge zegd voor deze huldiging, die hij de kroon op dezen dag noemde. Ook hier werden ver- verschingen aangeboden. WARMOND. Concert van St. Matthias. Dat St. Matthias zich steeds in een ieders belangstelling mag verheugen, is ook Za terdag weer gebleken, toen door haar een concert werd gegeven op de gemee"1 ijke muziektent. Voor de pauze werd het pro gramma verzorgd door de afd. zang, die ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Aloysius Damianus. Z. v. P. Dobbe en C. Koek. Ondertrouwd: Johannes Aartman jm. 32 J. en Martha Koek jd. 29 j. Gehuwd: Adrianus Cornelis Pennings jm. 26 j. en Maria Catharina Heemskerk jd. 22 J. Johannes Petrus Pecht |m. 23 1 en Engelina Johanra Turk jd. 23 J. De werkloosheid. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij het agentschap van de arbeidsbemidde ling bedraagt momenteel 56. Op hetzelfde tijdstip in 1937 was dit aantal 74 Het zwembad te Oude Wetering. Hardnekkige geruchten zijn in onze ge meente in omloop, dat het zwembad te Oude Wetering zou zijn gesloten in ver band met hot voorkomen van de ziekte van Weil waaraan enkele personen, die van het bad gebruik gemaakt hebben, lij dende zouden zijn. Deze geruchten kunnen met klem worden tegengesproken aangezien zij eiken gTond van waarheid missen. ALPHEN. Slangenwagen verongelukt. Een slangenwagen van de brandweer die men achter een auto van gemeentewerken had gekoppeld om deze op te stellen op het erf van den landbouwer O. bij een hooibroel. geraakte nabij de Lemzoniaan los, waardoor de wagen belangrijk werd beschadigd. Later werd een motorspuit naar het terrein der hooibroel gebracht. BOSKOOP. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Jongetje zeer ernstig gewond. Zaterdagavond omstreeks half 7, had er aan de Zuidkade. nabij de Gasfabriek al hier een zeer ernstig ongeluk plaats. Het 4-jarig zoontje van den arbeider Noorlander, aldaar wonende, die plotseling uit een poort kwam loopen, en den rijweg wilde oversteken, werd door een passee- rende personenauto, van de taxi-onderne ming P uit Gouda gegrepen, en enkele me ters meegesleept. De bestuurder van de auto. die naar wij vernamen met eén matige snelheid reed, kon zijn wagen spoedig tot stilstand bren gen. Het ventje was er evenwel zeer ernstig aan toe, daar het een zware hersenschud ding had, terwijl het tevens een beenbreuk boven de knie had opgeloopen. Op advies van den dokter, die spoedig aanwezig was, is het kind in zorgwekken- den toestand naar het Van Iterson Zieken huis te Gouda overgebracht. Naar wij gis teren vernamen was de toestand van het kind zeer zorgelijk. Burgerlijke Stand. Geboren: Jenneken Johanna d. van D. J. v. Ekelenberg en C. Eshuis; Anna Theodora d. van G. Th. Verburg en G, Kruit; Jan z. van C. de Gelder en C. v. Veen. Ondertrouwd: .T. A. Venema en E. T Mossel. Getrouwd. M. M. H. Weil. 36 jaar en A. Barendsz 21 jaar; H. Brug. 33 jaar en C. K. Boer. 30 jaar; M. v. Teijlingen, 27 jaar en D. v. Klaveren 25 jaar. Overleden: Pieter v. Herk 82 jaar; H. Spij kerman wed. van J. v. Hevelingen 68 jaar; A. Nijveldt. echtgenoote van J. Spek. 72 .iaar. Gevonden voorwerpen. Belastingmerk, twee kinderjasjes en een armband Inlichtingen politiebureau. Woensdag zal een speldjesdag gehou den worden ten bate van „Het Hoogeland". Tegen een werklooze uit deze ge meente, die zijn Inkomsten niet juist had opgegeven is wegens valschheid in ge schrifte proces-verbaal opgemaakt. HAZERSWOUDE. ZINGT ALLEN MEE. De voorbereiding voor de volkszang bij de regeerlngsjubileumfeesten heeft een vlot verloop. Ruim 70 personen nemen reeds aan de repetities deel. maar dit getal kan gemakkelijk verdubbelen door ruime re deelname van den Rijndijk (Oosti en van den kant der heeren. Al wie H.M. de Koningin bij haar regeeringsjubileum op passende wijze wil huldigen, zinge mee! Morgenavond om half acht, zal de repeti tie plaats hebben in het R.K. schoolgebouw aan den Groenendijk. DE NATIONALE JEUGDHULDE. Evenals alle andere gemeenten in ons land zal ook Hazerswoude deelnemen aan de Nationale Jeugdhulde op 6 Sept. as. te Amsterdam. Op den morgen van genoemden dag zul len de verschillende jeugdorganisaties in optocht naar het Raadhuis trekken, waar. na een toespraak door den burgemeester, aan een deputatie uit de jeugdorganisa ties de gemeentevlag zal overhandigd wor- een 6-tal mooie nummers ten gehoore bracht. Na de pauze zette de afd. Harmonie in met een pittigen marsch. Dat ook deze afdeeling haar sporen heeft verdiend be wees ook de uitvoering van Heinzelmann- chcns Waehtparade. Het geheel is een schit terend geslaagde avond geworden, en daar de directeur G.Dlk, gaarne vroolijke ge zichten om zich heen ziet, sloot hij het con cert met een marschpötpourri „Steps of Glory", waarbij de omstanders de verleiding niet konden weerstaan, om een rondedans om de tent te maken. Junioren-commissie. Tot leden der Junioren-commissie in deze gemeente zijn benoemd de heeren: O. G. van Elburg, G. Flint, C. L. van Kempen, M. J. Hogeboom, J. van Vliet en W. van Win- sen. Genoemde heeren hebben tot taak, leiding op zich te nemen bij het spelen van wedstrijden, van de z.g. sport-junioren, on- derafdeeling van de plaatselijke K. J. C. ZEVENHOVEN. De collecte in de Herv. Kerk voor de restauratie heeft f.28.55 opgebracht. den, teneinde die per auto naar Amster dam te brengen cn daar deel te nemen aan de algemeene jeugdhulde op den Dam. Na afloop hiervan zal aan de vlag een herinneringstee ken gehecht worden, waar na ze wederom op het Raadhuis aan den burgemeester overhandigd zal worden. De Politie heeft succes. Het is aan de pQlitie alhier mogen ge lukken de daders van de inbraak bij den heer R. op te sporen. Het is een viertal jeugdige personen, die onder den invloed van sterken drank gehandeld hebben. Burgerlijke Stand. Geboren: Alberta Elizabeth, d. van P. Staal en E. van Tol; Klazlna Hendrika d. van S. van Wierlngen en W. G. Lieverse. Overleden: Abraham Paulus Voets, 5 jaar. Ondertrouwd: J. A. M. Bakker 36 jaar en H. C. Menken, 26 Jaar; M G. L de Boer. 24 jaar en A. J. van Vliet, 23 jaar. Gehuwd: W. Binken 25 jaar en D. W. Kruit 28 jaar; W. Rademaker, 32 jaar en W. K. Groen. 29 jaar. Bij de Administratie voor arbeidsbe middeling staan heden 50 persanen als werkloos ingeschreven, waarvan 22 steun trekkend. DE KAAG. MOTORBOOT UITGEBRAND. Zaterdagmiddag geraakte de motorboot ..Cora Bewi". komende uit Amsterdam, na bij het Faljerll in brand, toen men den motor wilde starten. Spoedig vatten de benzine- en petroleumtank vlam en spron gen uit elkaar. In een oogenblik stond het geheele scheepje in brand, zoodat de op varenden, die niet eens tijd hadden hun kleeding enz. mede te nemen, nog minder aan blusschen konden denken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De motorboot, die niet verzekerd was. brandde geheel uit. LEIDERDORP. Zilveren jubileum. Woensdag 24 Aug. a.s. hoopt de heer F. Zandbergen alhier den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst is getre den bij de Posterijen. Het zal den jubilaris dien dag stellig niet aan belangstelling ont breken. TER AAR. Ernstig bedrijfsongeval. De 13-jarige L. B., die tijdens zijn school- vacantie werkte in het landbouwbedrijf van den heer K. aan den Woudschen Dijk, viel doordat zijn voet van den disselboom gleed van een wagen, beladen met koren. Hij kwam onder den wagen terecht, waar bij een der wielen zijn hoofd zoodanig ver wondde, dat hij onmiddellijk moest worden overgebracht naar een ziekenhuis te Lelden. Naar wij hedenmorgen vernamen is zijn toestand, welke zich aanvankelijk zorgelijk liet aanzien, thans vrij redelijk te noemen. Bloemisterij-cursus. De pl. afdeelingen van den L.T.B. en van den Ohr. Boeren en T.-bond hebben het plan opgevat dezen winter een cursus te doen geven in het bloemisterij-vak, althans indien hiervoor voldoende deelname bestaat. De collecte vcor het Tehuis voor Alleenstaande Blinden te Wolfsheze heeft f. 26.48 opgeleverd. WADDINXVEEN WEER EEN GEVAL VAN KINDER VERLAMMING. Ten huize van den heer De V. alhier is een geval van kinderverlamming gecon stateerd. Het betreffende patientje is op medisch advies naar het Ziekenhuis te Lelden overgebracht en aldaar ter verple ging opgenomen. Dit is in deze gemeente het tweede geval dezer gevreesde kinder ziekte. Door een koe verwond. De landbouwer De H. had het ongeluk een klap van een koe tegen het hoofd te krijgen, welke zóó ernstig was, dat de man bewusteloos bleef liggen. De dokter consta teerde dat H. een hersenschudding had be komen. Onze plaatsgenoot H. Olie slaagde voor het examen meesterdiploma meubelmaker. Mejuffrouw M. A. van der Krans slaagde voor coupeuse en de dames A. de Jong en J. de Roov slaagden voor costumière. Onze plaatsgenoot J. Bos slaagde voor de akte Fransch L. O.; voor het Praktijkexa men Fransch slaagde onze plaatsgenoot Chr. Verweij. DE JEUGDHULDE TE AMSTERDAM. Onze gemeente zal ook vertegenwoordigd zijn bij de hulde, die 6 Septemer as. te Amsterdam door de Nederlandsche jeugd aan H. M. de Koningin zal worden gebracht. Een Gemeentevlag is reeds in den maak. Hiermede zal gedefileerd worden. De bur gemeester heeft den algemeen leider der Oranjegarde, den heer Zuidema. verzocht de plaatselijke organisatie op zich te ne men. Medewerking is toegezegd door ver schillende organisaties, o.a. de R.K.-, Ned. Herv- en Geref. Jeugdvereenigingen. Botsing tusschen twee wielrijders. Gistermorgen had in het Noordeinde een aanrijding plaats tusschen een Rotterdam- schen wielrenner en den 10-jarigen wiel rijder A. Verblaauw alhier. V. kreeg een groote wond in zijn boven been, een lichte hersenschudding en en kele kleinere wonden. Na door dokter Henninga verbonden te zijn, werd hij naar zijn woning overge bracht. De wielrenner, die geheel was versuft, werd bij een der omwonenden binnenge bracht en na door dr. H. te zijn behan deld per ziekenauto naar Rotterdam ge bracht. De racefiets werd geheel vernield. Kooper werd van het bekende hotel „Kwaak" de heer Van Eijk te Gouda voor f. 5860. Welke bestemming het hotel in de toekomst zal krijgen, is onbekend. Een maatregel, die reeds lang in de lucht hing. Bedoelt men met pekelharing alleen steurharing? In 1937 werd niet minder dan 21 mil- lioen K.G. pekel- en steurharing ter waarde van ruim f. 1.4 millioen naar België uitgevoerd. België was verleden jaar en was dit nog veel meer in 1936 onze grootste buitenlandsche afnemer van het belangrijkste uitvoer- product der Nederlandsche zeevisscherij zoodat men wel kan begrijpen, van welk een groote beteckenis voor onzen haringexport de nieuwe Belgische maatregel zal kunnen zijn. Er kan echter niet gezegd worden, dat deze maatregel kwam als een donderslag bij he.deren hemel, want inriders wisten, dat een dergelijke stap feitelijk eiken dag verwacht kon worden. Niettemin is men in de wereld der haringexporteurs ten zeerste verontrus want indien de Belgische con- tingenteering een aanzienlijke beperking van den invoer zou beteekenen, zouden de gevolgen zeer ernstig zijn. zoowel voor den handel als voor de visscherij. te meer. daar de exportmogelijkheden dit jaar reeds zoo veel ongunstiger zijn dan verleden jaar. toen meer dan 80 millioen K.G. pekel- en steurharing kon worden uitgevoerd, waar van 1/4 deel door België werd afgenomen. Neen, een verrassing is het geenszins, want od 17 September 1937 werd door den Belgischen minister van Economische Za ken een besluit geteekend. waarbij werd be paald, dat de invoer van gerookte en versche haring (pekelharing werd niet ge noemd) zou afhangen van een invoerver gunning. Dit besluit kwam echter niet tot ui voering, om redenen, welkg het geheim zijn gebleven van de departementale ambte naren. België heeft zelf een belangrijke versche- haringvisscherij, die tot 1935 een winst gevend bedrijf was. Evenals voorheen in LJmuiden, was deze haringvisscherij zelfs zoo belangrijk, dat de reeders met de uit komsten daarvan de verliezen konden dek ken die de andere visscherij opleverde. In 1935 bedroeg de gemiddelde prijs van de versche harir.g ln Oostende nog 2.40 fr. per KG een prijs die alleszins loonend was. Maar in 1936 kwam de klad er in; zoowel öe versche haring als de gerookte (bokking) daalden geweldig in prijs. Een en ander was ongetwijfeld het gevolg van de groote invoeren uit ons land. De gemiddelde prijs van de versche haring daalde tot 1.70 fr. In 1937 werd de toestand nog erger. In ge noemd jaar leverde de haringvisscherij groote verliezen op; de prijs daalde tot 1 fr. En thans is dit artikel zoo goed als on verkoopbaar. In de week van 6 tot 11 Aug. was de marktprijs in Oostende van 0.30 fr. tot 0.60 fT per K.G., met welke prijzen het lot der Belgische haringvisscherij feitelijk was bezegeld. Voortdurend is er van de zijde der Bel gische reeders bij de regeering op maat regelen aangedrongen, welke maa regelen thans in den vorm van het bekende K.B. zijn gekomen. Het vreemde van het geval is echter, dat thans ook de pekelharing onder vigeur van het K. B. valt, hetgeen ver leden jaar niet het geval was. Wat men in België hiermee voor heeft is niet recht duidelijk, want pekelharing is geen product der Belgische visscherij en een contingenteering van dit artikel is dan ook eenigszins raadselachtig. Wellicht bedoelt men er de steurharing mee. Alvorens men den omvang der gevolgen voor onzen export kan overzien, dient te worden afgewacht, op welke wijze men deze aangelegenheid in België gaat aanpakken. Blijft hef bij een contingenteering op basis der laatste jaren, dan is er geen reden om ongerust te zijn. Dan komen we alleen maar voor de kwestie van de verdeeling der consenten te staan, hetgeen op zichzelf trouwens narigheden genoeg kan opleveren, zooals de praktijk op ander terrein tot nu toe in ruime ma'e bewezen heeft. Maar dat men het in België ernstig meent kan men afleiden uit het feit. dat eenige vrachtauto's met haring aan de grens werden aange houden. ondanks dat, toen deze werden af gezonden, van een invoervergunning nog niets bekend was. Een storm in een glas wafer zal het dus wel niet zijn. WAT IS ER AAN DE HAND MET DE 1 POOLSCHE TRAWLERS? Het gerucht gaat, dat de Hollanders af zullen monsteren. Er schijnt met de Poolsche trawlers, die zooals men weet onder Hollandsche schippers varen en ook ten deele met Hollanders be mand zijn, iets niet in orde te zijn. Het gerucht gaat, tenminste in IJmuiden, dat de opva renden van de ..Barbara", die onlangs door de Adam met ingezakte vuren van de Noordzee naar Gdynia werd gesleept, naar IJmuiden terug zullen keeren. Ook in Huil schijnt het met de drie trawlers, die daar voor Poolsche rekening werden aan gekocht. niet te willen boteren. Van deze traw lers. waarvoor reeds Hollanders waren aange nomen, is nog geen enkele vertrokken. De Poolsche regeering schijnt de trawlers zooveel mogelijk met Polen te willen beman nen. maar in dat geval zullen de Hollandsche schippers, stuurlieden en machinisten wel weinig lust gevoelen, op hun post te blijven, want Polen beschikt nog niet over voldoende bevaren zeevisschers. Ook het ongeval met de Barbara wordt geweten aan de ondeskundig heid van de verantwoordelijke manschappen, die in dit geval Polen waren. VLAARDINGEN. 22 Aug. Van de haringvisscherij kwamen binnen: VL. 16, met 23 last; VL. 85, met 15 last VL. 190, met 34 last; VL. 199, met 23 last; VL 27 met 39 last; IJM. 233. met 22 last: KW. 15, met 27 last; KW. 123. met 31 last; KW. 101, met 25 last; KW. 3. met 26 last; KW. 124. met 25 last: KW. 130 met 24 last; KW. 147. met 19 last: KW. 42. met 18 last: KW. 41. met 33 last; KW. 40, met 16 last; KW. 55 met 33 last; KW. 129. met 23 last en MA. 15. met 21 last. Te Scheveningen waren 19 schepen binnen met te zamen 576 last. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7