Concert in den Hout - een drievoudig novum Buitenland 79sfe Jaargang MAANDAG 22 AUGUSTUS 1928 No. 24050 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De graanhandel staakt J verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts.' per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens pottrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Po«tchëque> en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn.: f.2.35 f.0.18 portokosten^ I per 3 mndj> Franco per post t. 2.35 per 3 maanden per week per 3 maanden (voor binnenland f. 0.8( GOUDEN MEDAILLE VOOR 36-JARIGEN TROUWEN DIENST. Uitgereikt aan den adj. onderofficier T. Boekestein. Hedenmorgen te half elf is op de Cour van de Doelenkazerne, voor het front van I de troep de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den adju- <iant-onderofficier-admlnistrateur T. Boe kestein. De troep stond onder bevel van den res. kapitein Pauw. Het Koninklijk Besluit waarbij de medaille werd toegekend, werd I voorgelezen door kapitein Luitwieler. De waarn. regiments-commandant, ma], p. C. Taconis spelde den jubilaris het eere- metaal op de borst en hield daarna een I korte toespraak, waarin hij adjudant Boe- I kestein feliciteerde met de behaalde onder- I schelding. Sinds 1924 heeft spr. den jubi- I laris gekend en langen tijd dagelijks per soonlijk contact met hem gehad. Spr. heeft I hem leeren waardeeren als een ijverig, I plichtsgetrouw en nauwgezet administra- I teur. die geen arbeid schuwde. Gaarne stelt spr den jubilaris aan de jongeren ten voor- beeld en hij spreekt den wensch uit, dat hij 1 nog vele jaren voor het Nederlandsche le ger en voor het onderofficieren-corps be houden blijve. Na deze toespraak kregen officieren en I onderofficieren gelegenheid adjudant Boe- I kestein te complimenteeren. De muziek van het 6e R.V.A. luisterde de plechtigheid met vroolijke marschen cp. Des middags had in de onderofficlers- I cantine de huldiging door de collega's I plaats, waarbij de jubilaris werd toegespro- I ken door adjudant van Maarle namens de I onderofficieren van het 6e R.V.A., den ad- [juaant Waivers, namens de collega's van liet 4e R.I., en door sergeant de Haas na- I mens het personeel der garnlzoensw erk- I plaatsen. Daarbij werden geschenken en bioemen aangeboden. SPEELTUINVER. „OOSTERKWARTIER". Jaarlijksch tuinfeest. Zaterdagmiddag hield de speeltuinver. I.Oosterkwartier" haar jaarlijksch tuinfeest. Hoewel de Bilt regen en wind voorspeld had, mocht men niet klagen over de weers- festeldheid. Om ongeveer kwart over twee vertrokken jde kinderen van den speeltuin voor een ■rondgang door de Kooi, waaraan de Harmo nie „De Post" geheel belangeloos mede- .werkte Deze stoet trok veel belangstelling, I terwiji bij de terugkomst der kinderen reeds leen talrijk publiek aanwezig was. Direct werd begonnen met de kinderspelen: blok- [jesrapen. balloopen. flesschenloopen, hin- wnisloopen en blaastrappen. Vooral het telloopen eischte veel behendigheid van de Jon:- us. Zij moesten 25 M. hardloopen met pen bal op een lei. Vele jongens bereikten wel de eindstreep, maarzonder bal. Handigheid was hier een eerste verelschte, fvenals bij het flesschenloopen. Het 'olaas- *raDMn voor meisjes veroorzaakte een Uooljjkheid onder de kinderen. Tusschen t spelletjes door werden telkens consump- es aangedragen. In de pauze werd er een uk gebruik gemaakt van de grabbelton- pen. Vervolgens stonden nog op het pro- pamma: stoelendans en vlaggensteken voor peisjes en mastklimmen voor jongens, ter- Pul de drie clowns „de Malloten" de kin- Peren v rooi ijk bezighielden. I Een aecostumeerde korfbalwedstrijd van pc -Oosterkwartier"-veteranen tegen een T 'e „Vicus Orientis"-oombinatie eindigde "i een welverdiende 32 overwinning voor llrJt ^en- Bij de veteranen vormden h«ter Pech" me' zijn vrouw „Knelia" en Pin buurman de schoenmaker „Eusie" een ■^a. middenvak, terwijl .Watt' en „Half- m de verdediging goed samenwerkten je neer Mulder floo', correct en onpartijdig JLr=fTe werd dit feest dat dan* zli de |wae leiding een vlot verloop had. beslo- Prijzen worden Woensdag a s. van uur in den speePuin uitgerereikt. Foto Van Vliet Leiden. Het concert, dat namens den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfarevereeni- gingen gistermiddag in den Leidschen Hout werd gegeven en dat werd verzorgd door het muziekgezelschap „Orpheus", directeur de heer W. Chr. de Vries, beteekende in drieërlei opzicht een novum. In de eerste plaats was dit het eerste officieele concert, dat in den Hout werd gegeven; in de tweede plaats was het het eerste concert, dat hier ter stede 1 n h e t openbaar op Zondagmiddag werd uit gevoerd en tenslotte werd hiermede tevens de nieuwe muziektent der Stichting, opge bouwd door de Jeugdige werkloozen der Centrale Werkplaats, in gebruik genomen. Een en ander verklaarde ook de aanwezig heid van verscheidene autoriteiten o.w. de burgemeester (tevens voorzitter van „den Leidschen Hout"), de bestuursleden ir. Bosman en dr. Krantz, de gemeente-secre taris mr. dr. Van Strijen, het raadslid mr. Van Eek, de commissaris van politie, de heer Meyer en anderen. Een zeer talrijk publiek was verder oog- en oorgetuige van dit proefconcert, dat alleszins geslaagd mag heeten. Het pro gramma werd ter verhooging van het feestelijk aspect geopend met het Wilhel mus. De gezamenlijke graan handel heeft, naar uit Rot terdam wordt gemeld, uit protest tegen de nieuwe regeeringsmaatregelen, be sloten, heden, morgen en overmorgen de graan beurzen niet te bezoeken. SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER." I 'UWEELENDIEFSTA T. IN HET I RIJKSMUSEUM VOOR MINERALOGIE. Belooning uitgeloofd. i Namens den Officier van Justitie te den P looft de Commissaris van Politie al- [',Leen belooning uit van ten hoogste I voor de(n)gene(n), die zoodanige p"w,'ijZingen kan (kunnen, geven inzake F b juweelendiefstal in het Mineralogisch ^Ueologisch Museum te dezer stede, dat 'eiden tot ontdekking en veroordee- van de(n) dader(s). DE JUBILEUMFEESTEN. I?,de Haarlemmerstraat, vr.n E'.auw- T «brug tot Hartebrug, heeft zich een gevormd, ten doel hebbende dit 5ene te versieren. Geslaagd tuinfeest. Zaterdagmiddag hebben de kinderen der speeltuinver. „Westerkwartier" feest ge vierd. Alvorens de spelen en het leekenspel in den tuin een aanvang namen, trok een lange kleurige kinderstoet, waarvan velen geestig gecostumeerd of op fraai versierde rijwielen en andere voertuigen door de straten van dit stadsdeel. De Christelijke muziekver. „Athalia" ging den optocht vooraf en gaf vroolijke wijsjes ten beste. Na terugkomst in den tuin bracht de 2de voorzitter, de heer Joh. Derogee dank aan de leidsters en leider. Nadat een verfris- sching was rondgediend, werden twee aar dige leekenspelen opgevoerd, te weten „De gemoedelijke trein naar het Westerkwar tier" onder leiding van mevr. Van Dijk en het tweede ..Een Amerikaansche scheersa- lon", onder leiding van mej. S. v. Leeuwen. Nadat de kinderen nog verschillende spel letjes hadden gedaan, kregen zij diverse tractaties en nog een verrassing mee naar huis. De jury-leden, de heer J. Jonker en •T. Mater, hadden geen gemakkelijke taak bij de beoordeeling der costuums en ver sleringen De prijzen werden als volgt ge wonnen. Afd. groepen: le pr. W. K. Schip, 2e pr. W. K. Vliegtuig, le prijs Zwevende Wip, 2e pr. Club handwerken op versierde auto. Afd. versierde rijwielen: le pr. Joh. Brouwer. 2e pr. L. Frank, 3e pr. M. Herreur. Mooiste costuums: le pr. Marie Ober. 2e pr. Truus van As; idem autopeds: le pr. Jannie Sliggers, 2e pr. Annie Zandbergen. De prijsuitdeellng zal later plaats hebben. Het was voor de jeugd in de omgeving van den Haag.veg een heerlijke middag; het bestuur onder leiding van den heer Lardee, den ijverigen voorzitter ran W. K. kan met voldoening op dezen dag terug zien. Ons „LEYDS GOEDT" dat is het streven Zal de stad meer welvaart geven. 6036 (Ingez. Med.l MILITARIA. Bij beschikking van den Minister van Defensie van 17 Augustus zal de 1ste luite nant P. Palland der militaire admini stratie van het 6e reg. Veld-artillerie op 1 September a.s. in het belang van den dienst worden overgeplaatst - de Kon. Mi], Academie te Breda. Met de functie van administrateur van het 6e regiment veld-artillerie zal tijdelijk worden belast de 1ste luitenant der militaire administratie J. J. F. Ree- ringh van het 16e Regiment Infanterie. BINNENLAND. Provinciale zomerbijeenkomst vain Eenheid door Democratie te Scheveningen. (Buitenland, 3e Blad). Verhooging monopolieheffing op graan. (Binnenland. 3e Blad). IJmuidensche stoomtrawler in zinkenden toestand te IJmuiden binnen gekomen. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Het antwoord van Franco inzake de te rugtrekking der vrijwilligers uit Span je. (2e Blad). Verklaringen over de Duitsche financieele politiek (3e Blad). De Vlaamsche IJzer-bedevaart. (2e Blad). Een radio-rede van Daladier. Naar een cri sis in Frankrijk? (Buitenland, le Blad) Een merkwaardige schuld-erkenning in De nemarken. (Buitenland, le Blad). De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy te Kiel (Buitenland, le Blad). De Kleine Entente te Bied bijeen. (Buiten land, le Blad.) Schuschnigg zal toch vervolgd worden, (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Op aanwijzingen van een caféhouder te Wassenaar is alhier een man aangehouden, die ten nadeele van eerstgenoemde een bril had ontvreemd. De aangehoudene gaf op te zijn de 62-jarige J. J. van M.. zonder laste woon- of verblijfplaats, doch een na der onderzoek wees uit dat zijn naam luidde J. P. S., van beroep kleermaker, zonder vast domicilie. Er werd nu een dubbel proces verbaal opgemaakt: een wegens diefstal en een wegens het opgeven van een valschen naam. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de afgeloopen week: Maandag 15 Aug. 52. Dinsdag 16 Aug. 52, Woensdag 17 Aug. 51, Donderdag 18 Aug. 51, Vrijdag 19 Aug. 50. Zaterdag 20 Aug. 50 personen. Totaal 306 personen. Geslaagd voor de akte Fransch L. O. de heer G. J. Spanjaard, cursis van mevr. Spijker, Gangetje 1. De heeren C. Blaauw en G. K. Boen der, beide alhier zijn geslaagd voor het examen hoofdakte. De heer K. C. Schinkel alhier is ge slaagd voor het examen Hoogduitsch L. O. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging organiseert in verband met het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin de vol gende week een drietal feestvergaderingen in de Graanbeurs, waar de leden van de Timdelerclub het komisch historisch spel „Tien ure heit de klok", van A. den Her tog zullen opvoeren. DE ALGEMEENE TOESTAND. Franco's antwoord niet bevredigend. Crisis in Frankrijk. Horthy in Duitschland. De Kleine Entente bijeen. Franco's antwoord inzake de terugtrek king der vrijwilligers is thans bekend, men zie daarvoor elders. Over het algemeen vindt het buiten Franco's naaste vrienden weinig instemming en dat laat zich ge makkelijk begrijpen. Franco doet wel eenige concessies hij gaat van 3000 tot 10 000 vrijwilligers en wil twee havens „neutrali- seeren" in Dlaats van één maar overigens eischt hti directe erkenning als oorlogvoe rende zonder eenige beperkeing! Burgos zegt: „De autoriteiten geven duidelijk te ver staan, dat zii niet het slachtoffer zullen worden van een doorzichtige manoeuvre. Men hoeft er niet oo te rekenen, dat de vijandelij kheden zullen worden gestaakt om het terugtrekken der vrijwilligers te vergemakkelijken Dat spreekt voor zich zelf! Zal een compromis voor de rüet-inmen- gingscommissie mogelijk blijven? Laat ons het hopen, want anders zou de Spaansche fusie wel eens opnieuw aanleiding kunnen worden voor groote wrijvingen. Wat blijft er over van het Engelsch- Itai aansche accoord en hoe zal men Frankrijk kunnen brengen tot he. slu end houden der grens aan de Pyreneeén, zoo geen overeenkomst word bereikt? Maar gelukkig ziet men zijn gevaren ten deze in en dat geeft nog hoop Het beeld in Europa is overigens al troe bel genoeg. Het vraagstuk van Tsjecho- Slowakije overheerscht momenteel alles en zelfs de bijeenkomst der Kleine Entente s aat geheel in dit teeken. Voeg daarbij dit Frankrijk weer eens een aevaarlüke crisis tegemoet schijnt te gaan, terwijl daar de eenheid noodie is als het dagelijksch brood. Dit door een zeer eerlijke rede van Dala dier men zie onder Frankrijk! die slechts de harde waarheid en werkelijkheid onthulde, hetgeen echter niet naar den zin den linkschen is, zoodat reeds twee ministers ontslag namen Droevig beeld van politieke verwording biedt het huidige Frankrijk Wie daar ais redder te voorschijn moet treden De Hongaarsche rijksbestuurder, Horthy, is gisteren naar Duitschland vertrokken. Ten onzent mag een flinke stijging van de temperatuur wor den verwacht, des nachts neemt de bewolking tijdelijk toe. waarbij in het Noorden nog eenige kans op regen bestaat. Overdag zal het vrij zonnig zijn. De wind blijft zwak tot matig uit het Zuid westen waaien. Om 11 uur arriveerde hij te Weenen, waar hij officieel werd verwelkomd door Seyss Inquart en andere leiders. Ook verder had den in de groote plaatsen, die hij pas seerde, hartelijke begroetingen plaats. He denochtend is Horthy te Kiel aangekomen. Op het station waren ter ontvangst aanwe zig de Fuehrer en bijna alle ministers, als mede andere autoriteiten. Voor het station stond een ontzaglijke menigte samenge pakt, welke de staatslieden op hun tocht naar het jacht „Nixe" luide toejuichte. In de haven van Kiel ligt bijna de ge- heele Duitsche vioot voor anker. Aan boord van de „Nixe" zullen Horthy en Hitier de parade van de vloot afnemen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de besprekingen in de eerste plaats I betrekking zullen hebben op het goederen verkeer in verband met de moeilijkheden bij den afzet van Duitsche artikelen in Hon garije. Men meent verder te weten dat Duitschland ten aanzien van Tsjecho-Slo- wakije geen directe inmenging van Honga- rije wil in geval van een conflict, opdat het conflict dan gemakkelijker gelocaliseerd zou kunnen worden en de Kleine Entente er niet bij betrokken zou worden. Tenslotte zal over de Hongaarsche herbewapening ge sproken worden, zoowel in poiitieken als in technischen zin. Er bestaan plannen voor leveringen van Duitsche vliegtuigen en materiaal. De bijeenkomst der Kleine Entente te Bied is gisteren geopend. Reeds zijn twee bijeenkomsten gehouden, doch van de be raadslagingen is niets uitgelekt. De Hongaarsche gezant te Belgrado heeft zich naar de drie ministers van buiten- landsche zaken begeven. Hieruit maakt men op. dat reeds de kwestie der norma- iiseerinc van de pacten met Hongarije is ter sprake gekomen Het schijnt dat de Hongaarsche voor stellen inzake de discriminatie ten op zichte van Tsjecho-Slowakije en wat de Magyaarsche minderheden betreft onaan-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1