Duitschlcmd's economische politiek LEID5CH DAGBLAD - Derde Biad Maandag 22 Augustus 1938 GEMENGD NIEUWS Rede van minister Turk en een artikel autarchie tegen ^KUN/T IN VRAGENRUBRIEK DAGBLADRECLAME Stoomtrawler Cornells in zinkenden toestand in IJmuiden binnengekomen. Vermoedelijk door stooten op een wrak zwaar lek geworden. (Van onzen correspondent) De stoomtrawler „Comelis" ijm. 15, die j.l. Vrijdag ter visscherij was uitge varen, is gistermorgen 9 uur in zinken den toestand in IJmuiden binnengeko men. Het schip ligt thans in het droog dok te Amsterdam, maar weinig heeft het gescheeld of de Comelis had op den bodem der zee gelegen. Onder de moei lijkste omstandigheden tengevolge van de ruwe zee zijn schipper E. v. d. Plas en zijn wakkere bemanning er in ge slaagd den trawler behouden binnen te brengen. Omtrent deze moeilijke reis, die hem bij na zijn schip heeft gekost vertelde schipper van der Plas het volgende: Toen wij Vrijdag van IJmuiden vertrok ken met een flink zeewaardig schip en een volledige bemanning, stond er een flinke bries. Hoe Noordelijker wij kwamen, des tc slechter werd het weer. Van het vuurschip Haaks af koersten wij met N. ten W. voor Zaterdagmorgen half drie. toen we 110 mijl van IJmuiden af gestoomd hadden voelden de opvarenden een hevigen schok. Het schip dreunde geweldig, zóó erg dat schipper V. d. Plas die te kooi lag er wakker van werd Het spreekt vanzelf, dat de schipper direct uit de kooi sprong en zich zoo spoedig mo gelijk naar het dek haastte en een onder zoek instelde. Men kwam tot de ontstellende ontdek king. dat het achterschip bijna direct na het ongeval vol water was geloopen. De be manning stelde wanhopige pogingen in het werk, om het water te loozen, maar zoo hard kon men niet pompen of het binnen- stroomende water behield de overhand. Daar het weer bovendien zeer slecht was geworden, was de toestand der bemanning verre van rooskleurig. Het water bleef maar stijgen en de trawler dreigde te zinken. De vloerlanen geraakten los en dreven in het water, de tafel in het achterlogles was om gevallen, kortom het was een benauwde boel aan boord en allen moesten het ach- terlogies verlaten, daar dit bijna geheel onder liep. Verschillende dingen van waar de konden niet eens meer gered worden Op het kritiekste oogenblik kwam een Deensche kotter in de nabijheid en schip per v. d. Plas verzocht zijn Deenschen col lega. in zijn nabijheid te blijven. Het ergste was nog. dat de scheepsboot, die, zooals gewoonlijk, op het achterschip was. dreigde over boord te slaan. Dat moest in elk geval voorkomen worden, want wan neer ze die kwijt waren, zouden ze den trawler hebben moeten verlaten. Het zou een lastig en gevaarlijk karwei zijn, de boot naar voren te brengen, want de gol ven sloegen over het diep weggezonken achterschip. Maar de IJmuidensche vis- schers zijn voor geen klein geruchtje ver vaard en na een bovenmenschenlijke in spanning slaagde men er in, de zware boot naar het voorschip over te brengen. Men was toen op alles voorbereid: het was nu maar uitkijken of het water zou blijven stijgen, maar dit bleek gelukkig niet het geval te zijn. Het waterdichte schot deed zijn plicht. Daar het weer inmiddels wat beter was geworden zou men het er maar op wagen, op eigen kracht naar IJmuiden te stoomen en na een zeer moei lijke reis kwam de Comelis gistermorgen in de haven. De trawler werd eerst aan de Trawler- kade vastgelegd. Maar daar kon hij niet blijven liggen en aangezien het eenige be schikbare droogdok in de Visschershaven niet diep genoeg kon zakken om de Cor- nelis op te nemen, werd de trawler, nadat de Scheepvaartinspectie een onderzoek had ingesteld en had geconstateerd, dat er geen gevaar was, dat deze zou zinken, naar Am sterdam gesleept, waar de trawler inmid dels in het droogdok is opgenomen. Omtrent de oorzaak van de ramp heeft men slechts vermoedens en deze zijn. dat de Cornells op een onder water drijvend wrak is gestooten. Weer diefstal in een Museum. Thans in het gemeentelijk museum voor onderwijs in Den Haag. Het gemeentelijk museum voor onderwijs te 's-Gravenhage. waarin ondergebracht ls de volkenkundige verzameling van de ge meente. wordt gewoonlijk In den vacantle- tijö door vele Hagenaars bezocht. Zoo wa ren dezer dagen ongeveer 50 bezoekers ln het gebouw in de Hemsterhuisstraat aan wezig, toen de conservator, de heer A. J. Ue Lorm, ontdekte, dat een glazen vitrine was geforceerd. Deze vitrine bevatte specimina van In dische kunstnijverheid. Na het openwrin- gen van de vitrine heeft de dief een ver guld zilveren ring. afkomstig uit Makas sar, en een paar zilveren oorknoppen van Java ontvreemd. De gestolen ring ziet er als goud uit en is bezet met slmilidia- manten. De dief heeft zich kennelijk laten verlei den door het geflonker van de steenen. welke weinig waarde hebben. De Indische gouden en zilveren voorwerpen, welke eveneens in de vitrine lagen, zijn kost baarder. De ontvreemde voorwerpen zijn goede stalen van Indische kunstnijverheid, doch de verzameling lijdt door dezen diefstal geen groote schade. De geheele opzet en uitvoering van de zen diefstal doen denken aan den diefstal in het museum te Leiden, welke tot nu toe nog onopgehelderd Is gebleven. Auto tegen tram gebotst. Een doode en een gewonde. Vanochtend omstreeks negen uur is een personenauto door nog niet bekende oor zaak in de Burgemeester Creeselaan te De Lier tegen een tram gebotst. De auto werd bestuurd door den bloe- rnenkoopman J H. Horstman uit Delft. Naast den chauffeur zat diens knecht. De botsing was hevig en de wagen werd der tig meter meegesleurd. Kort na het onge val is de bestuurder, die een schedelbasis- fractuur had opgeloopen, overleden. De knecht kreeg ernstige verwondingen. Hij zat aan den kant, waar de botsing met de tram geschiedde, zoodat men ver onderstelt, dat de heer Horstman tegen een telefoonpaal is terecht gekomen, waar door hij een schedelbasisfractuur opliep De ernstig gewonde knecht is naar het ziekenhuis te Delft vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. MOTORRIJDER BOTST TEGEN TRAM. Einderverlamming te Gouda. Bewaarscholen en lagere scholen gesloten. Op grond van en in overeenstem ming met een van den betrokken in specteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid ontvangen schriftelijke verklaring heeft de loco-burgemeester van Gouda, met het oog op in Gouda voorkomende gevallen van kinderver lamming, gelast dat voorloopig tot 4 September alle bewaarscholen en la gere scholen in de gemeente Gouda geheel worden geslotén. ENGELSCH JACHT IN NOOD. Felle brand in een Houtloods te Delft. Groote hoeveelheid nieuw hout en een zaagmachine gingen in de vlammen op. Gisterochtend heeft te Delft een felle brand gewoed in een groote houtloods van de firma De Waard uit Schiedam, aan de Ezelsveldlaan Tegen halftwaalf zag een voorbijganger rook opstijgen uit de loods. Hij waar schuwde de politie, die enkele oogènblik- ken later met een motorspuit ter plaatse verscheen. Toen laaiden de vlammen reeds hoog op en de politie stond direct voor een moeilijke taak. Zes slangen werden uitgelegd en van verschillende zijden werd het vuur aangetast. De vuurzee was echter zoo hevig dat de commissaris van politie, de heer U. van der Zee. opdracht gaf een tweede spuit te requireeren, zoodat nog met drie stralen water kon worden gegeven. Dank zij het doortastend optreden van de politie-brandweer konden de aangren zende opslagplaatsen van den bouwmate- rialenhandel van den heer C. Koolschijn en van den fouragehandel van de gebroe ders Van der Sman behouden blijven. De houtloods van de firma De Waard brandde echter geheel af. Een groote hoe veelheid nieuw hout en een zaagmachine gingen verloren. De schade die nog niet te schatten valt, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand ts onbekend. Motor was defect geraakt en zeilen kregen ernstige averij. Schipper Bruin van Hollum heeft Zater dag ln de bocht bij Ballum een Engelsch Jacht zonder naam binnengebracht. De bemannlAg bestond uit drie personen, die met hun vaartuig 36 uur hulpeloos op de Noordzee hadden rondgezwalkt. Het jacht is afkomstig uit Lowestoft en was via Terschelling naar Norderney ge varen. Op den terugtocht naar Engeland kreeg het schip moeilijkheden. De motor raakte defect en roer en zeilen kregen ernstige averij. Schipper Bruin kreeg kennis van den nood, waarin het jacht verkeerde en ging er op af. Hij trof de bemanning in utt- geputten toestand aan. Hij sleepte het vaartuig naar de bocht bij Ballum. waar het voorloopig ligplaats heeft genomen. De drie leden van de bemanning zijn aan boord gebleven. Getracht zal wordén den motor zooveel mogelijk te herstellen. Daarna zal het jacht naar Harlingen worden gebracht om de overige schade te herstellen. De drie Engelschen hebben het voorne men per vliegtuig naar hun land terug te keeren. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Niet voldoende opgelet. Gistermiddag, ongeveer kwart na vijf, wilde de 400-Jarige A. J. B. uit Haarlem per motor, met als duo-passagier de 18- jarige J. M. K. afkomstig uit Heemstede, komende van de Heemskerksche Dreef de trambaan op' het Valkenburgplein over steken. Door niet voldoende op het verkeer te letten, botste hij tegen een van Haarlem komende tram B„ die het motorrijwiel bestuurde, geraakte daarbij onder de tram; hem werd het rechteronderbeen afgereden, terwijl hij bovendien een ernstige hersen schudding opliep. K„ die vermoedelijk over den bestuur der heenvloog, kwam voor de tram te lig gen, waardoor hij eenige meters werd me- degesleurd. Met een gebroken bovenarm, doch zonder verder letsel werd hij opge nomen B is in zorgwekkenden toestand naar de Marla-stichting te Haarlem over gebracht, waar hij ls overleden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is op den Bunschoter- weg te Nijkerk een verkeersongeluk ge beurd. dat den matroos P. van M. uit Hil versum het leven heeft gekost. Van M reed met een kameraad per fiets van Harderwijk naar Hilversum en werd gegrepen door een uit de richting Bun schoten komende auto. De man was op slag dood. RADIO IN EEN STOOMTRAM. De reizigers, die met de stoomtram van den Frieschen Z.O.-hoek naar de stad Gro ningen gaan, hebben voortaan de gelegen heid, zich met radio-muziek den tijd te ver- korteij. De directie van de Neaerlandsche Tramweg Mij. heeft n.l. besloten -voor loopig bij wijze van proef enkele wagons van radio te voorzien. Het geldt hier een proef, die, als zij slaagt, voor uitbreiding op andere UJnen vatbaar is. (Mm.) VERDRONKEN. Een der inzittenden ernstig gewond. Door het springen van 'een achterband is te Halfweg een personenauto, waarin vier personen gezeten waren, op de naast den weg gelegen trambaan terecht ge komen en over den kop geslagen. Een inzittende dame uit Overveen en een heer uit Amsterdam werden uit de auto geslingerd. De dame was ongedeerd. De heer. de 30-jarige Steinmetz uit Amster dam die bewusteloos bleef liggen, bleek een schedelfractuur te hebben opgeloo pen. Hij is naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. De twee andere inzittenden zijn door glasscherven licht gewond. Zaterdagavond om kwart voor acht kwam de heer Mast, wonende Daniel Stalpert- straat 99, 2 hoog voor, te Amsterdam, aan het bureau Stadhouderskade aldaar op sporing vragen van zün 8 jarig zoontje Martin, die om 1 uur des middags de wo ning had verlaten om te gaan spelen. Om tien uur kwamen enkele jongens melden, dat zij Martin Mast hadden zien spelen in een kano. liggende in de Ruijs- daelkade tusschen Govert Flinckstraat en eerste Jan Steenstraat. De politieboot en enkele agenten op den wal zün toen gaan dreggen en om half elf werd het lükje van den knaap bovengebracht. automobilist gaf geen richting aan. Motorrijder verongelukt. Op den rijksweg 's Hertogenbosch—Eind. hoven is gisteravond de ongeveer 40-jarige motorüder R. uit 's Hertogenbosch, in volle vaart op een voor hem rijdende auto, die zonder richting aan te geven plotseling links af sloeg gereden. R. sloeg tegen den weg en liep een gecompliceerde beenbreuk aan het gelaat op. Dr van Rooy gelastte ziin overbrenging naar het 6t. Lldulna zie. kenhuis te Boxtel. WINDHOOS BOVEN GOUDA. Gisterochtend viel er boven Gouda en aan den buitenkant der stad een fiksche regenbul. Aan den Graaf Florisweg heeft een windhoos de ramen van de aldaar ge legen kweekerijen en de in de kassen en in open bakken gekweekte gewassen ver nield. De daardoor aangerichte schade be loopt circa f. 100. Botsing tusschen twee auto's. Een jongedame ernstig gewond. Gisteravond omstreeks negen uur ls de 26-jarige automobilist Van der E. te Am sterdam op den rijksweg tusschen Naar- den en Muiden, toen hij in een file auto's reed, welke uit de richting Bussum kwam, en deze plotseling wilde verlaten, in bot sing gekomen met een auto uit tegenover gestelde richting, waarbij de naast den heer Van der E. zittende jongedame door het openvallend portier op den berm van den weg viel en een hersenschudding op liep. Bovendien bekwam zü ernstige won den aan het gelaat. Het slachtoffer werd in bewusteloozen toestand naar de Majel- lastichting te Bussum vervoerd. Na de botsing kwam de auto van den heer Van der E. aan den linkerkant van den weg in een sloot terecht. Niemand werd hierbij gewond. Ook van de andere auto werd geen der inzittenden geblesseerd. Kort na deze botsing week de motorrij BRAND DOOR BLIKSEMINSLAG. Vannacht om vier uur, tijdens een kort maar hevig onweer, sloeg de bliksem In de landbouwschuur van den heer D. M. Boot te Capelle (Duiveland). In een minimum van tijd stond de ge heele schuur in lichter laaie. Met moeite wist de zoon van den landbouwer een op stal staand paard te redden. De pas binnengehaalde oogst werd een prooi der vlammen. Dank zij de gunstige windrichting en het optreden van de brandweer van Nieuwer- kerk kon het woonhuis, dat veel water schade kreeg, behouden blijven. Verzekering dekt de schade, die op f. 15.000 wordt geschat. Ter gelegenheid van de opening der 26ste .Deutsche Ostmesse" te Koningsbergen heeft de Duitsche mtnister van economi sche zaken Funk een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat Duitschland tegenwoordig wat de industrieele productie der wereld betreft op de tweede plaats na de Vereenigde Staten komt. terwijl het ln den wereldhandel de derde plaats inneemt na de Vereenigde Staten en Engeland. Het ls thans het land met de grootste staal- productie der wereld. Hij zeide. dat de ver klaring van minister Huil, dat de Duitsche handelspolitiek niet tot een vermeerdering doch tot een vermindering van goederen zou leiden, door de feiten weerlegd Is. Bij de door Duitschland in de laatste maan den gesloten handels-overeenkomsten kon zonder uitzondering de omvang van den handel vergroot worden. De op deze Messe vertegenwoordigde landen hebben voor het grootste deel verdragen met Duitschland gesloten, die een vermeerdering waarbor gen van den wederzijdschen goederenrull. Duitschland is voornemens op dezen weg voort te gaan. Het schept verlichtingen voor den handel, door in plaats van de clearing-overeenkomsten soepele betallngs- overeenkomsten te treffen: het kan thans zelfs de mogelijkheid overwegen de proef te nemen met de uitbreiding van twee zijdige tot veelzijdige overeenkomsten. Door de gestadig groeiende binnen- landsche markt lean Duitschland den omvang van zijn buitenlandschen handel vergrooten. Het schept daar door de mogelijkheid voor de landen, waarmede het handelsovereenkomsten heeft getroffen, hunne productie op groote schaal onafhankelijk te maken van de schommelingen, der wereld markt en der buitenlandsche munt. Met betrekking tot de daling der beurs koersen verklaarde de minister, dat al te angstige of kwaadwillige beoordeelaars het oploopen der beurskoers gedurende de laatste jaren niet als een gunstig teeken voor het Duitsche economische leven had den beschouwd, doch als een aanwijzing voor een beginnende Inflatie. Thans, nu de koersen dalen, ziet men daarin weer een teeken van een beginnende financieele crisis. De daling der Duitsche aandeelen- koersen is allereerst terug te voeren tot den verkoop van geldswaardige papieren door Joodsche bezitters, die ten onrechte van meening waren, dat Joden in de toe komst geen Duitsche geldswaardige papie ren meer mochten bezitten. Weliswaar mogen Joden door effectenbezit geen in vloed oefenen, maar er ls geen enkele reden, waarom het een Jood niet vergund zou zijn, een niet 'op naam staand gelds waardig papier te bezitten. Bovendien heeft het economisch leven door een verdere productie-uitbreiding een groote behoefte aan geld gekregen." Men moet echter niet uit het oog verlie zen dat de noteeringen aan de Duitsche beurzen in geen geval zoo sterk zün terug- geloopen als die in andere landen. De leiding van het nationaal-socia- listisehe economische leven zal nimmer dulden, dat het financieren van groote economische objecten stokt. Dergelijke moeilijkheden zouden worden over wonnen. zelfs, indien men daarbij een systeem of methode zou moeten wijzi gen, die. in de praktijk ondoelmatig gebleken zijn. Bü het voeren eener economische poli tiek mag men zich niet door dogma's of systemen laten verbinden Tenslotte ver klaarde Funk nog, dat Duitschland weet. dat het niet alleen in de wereld kan leven waarom het dan ook alle krachten inspant om door middel van zün buitenlandsche handelspolitiek bruggen te slaan naar het buitenland. Typisch ls ongetwüfeid, dat juist tegelij kertijd een scherpe aanval op het systeem der autarchie plaats vindt in het orgaan van dr. Schacht. „Als Duitschland in 1914 een autar- chische economie had gehad, zou het niet zoo lang hebben kunnen stand houden". Deze zin geeft de algemeene strekking weer van een artikel van de hand van dr. Tomberg. dat in „der Deutsche Volkswirt"! het economisch weekblad van dr. Schacht is verschenen, en waarin op critische wijze Duitschland's economische kracht in tijd van oorlog aan een onderzoek wordt onder worpen. Een gezonde en sterk ontwikkelde vre- des-economle. zoo schrijft het blad. is een eerste voorwaarde voor een goed function- neeren van de oorlogs-economie. Daaren tegen voert een te sterk doorgevoerde autarchie tengevolge van de kosten, die zij met zich brengt, tot een verzwakkintr van de economische kracht van het land in tqden van oorlog. De buitengewone resul taten, die in 1914 door de Duitsche oorlogs industrie werden verkregen, waren slechts mogelük, doordat gedurende het aan den oorlog voorafgaande Ujdperk de zeer nauwe band met de wereld-economie Duitschland in staat had gesteld belangrijke reserves in het economisch, bestel en bij de bevolking op te hoopen. Ten aanzien van den tegenwoordigen toestand van Duitschland schrüft dr. Tom- berg: een groote mogendheid, die in een oorlog verwikkeld raakt zonder bondgenoo- ten. beschikkend over groote voorraden grondstoffen, en over geen enkele militaire en economische mogelükheid beschikkende voor den Invoer van goederen, afkomstig uit neutrale landen, zal den oorlog verlie zen, tegen een verbond van staten, die militair de mindere zijn. doch een econo misch overwicht, en goede handelsrelaties en credleten hebben. Goudreserves en deviezen-reserves spelen een belangrijke rol. Duitschland dat niet zich zelf kan voe den en geen binnenlandsche grondstoffen bezit, moet er aan denken goud en deviezen büeen te brengen, teneinde in geval van een conflict te kunnen koopen hetgeen het land ontbreekt. In dit verband wijst de schrijver op het fett, dat de Vereenigde Staten. Engeland en Frankrijk te zamen 76 procent van de goudreserves der wereld bezitten, terwijl ook Rusland over aanzien- lyke reserves beschikt. De Duitsche reser ves bedragen zelfs nog niet één procent der wereldvoorraden. Het artikel besluit met. de opmerking dat men de oorlogs-economie ongetwijfeld in tüden van vrede moeten hebben voor bereid. doch dat zü eerst bij het verklaren van den oorlog in toepassing mag worden gebracht. Op gezag van staatssecretaris Rhein- hardt worden de beursgeruchten over ver dere belastingverhoogingen, inzonderheid een verhooging van de inkomstenbelasting, tegengesproken. Een dergelijke maatregel wordt naar het heet, noch overwogen, noch wenschelük geacht. Het Duitsche volk dient zich aldus deze verklaring, voor onzinnige geruchten te hoeden. FELLE BRAND IN BOERDERIJ. Vermoedelyk door een lek in den schoor brand ontstaan in de boerderijbewoond steen ls gistermiddag te ruim drie uur door het gezin Wamelink aan den Aalten scheweg alhier. Men waarschuwde de brandweer, die kort daarop ter plaatse ver scheen, doch wegens gebrek aan water te gen het vuur weinig kon uitrichten. De boerderü brandde geheel af. Eenige biggen konden met moeite worden gered. De hond der familie Wamelink liep zoodanige brandwonden op, dat hü ter plaatse moest worden afgemaakt. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Hieronder bevonden zich diverse vrachten hooi. De schade wordt slechts gedeeltelük door ver zekering gedekt. lijk aangespoeld. Een schipper heeft te De Cocksdorp een lük aangebracht, dat op de Vliehorst was aangespoeld. Het is waarschijnlyk het stoffelük over schot van den jongeman van het katho lieke kamp, die Maandag van vorige week is verdronken. Het slachtoffer moet ruim 20 jaar oud zün geweest en was gekleed ln zwemcostuum. BUITENLANDSCH GEMENGD. BANKOVERVAL TE SJANGHAI. Vanochtend hebben acht gewapende de^N" 'tüden'/dë"^? d"eTotSng"ëntsta- bandieten zich meester gemaakt van een J „„„ut.! t.ransDort-auto met een aeldtransport van ne verkeersopstopping te veel naar rechts, waarna hü tegen een kllometerpaal botste. n. brak zijn reohterbeen en werd naar zün woning te Amsterdam overgebracht. transport-auto met een geldtransport van 20.000 dollar voor rekening van de Brit- sche autobusmaatschappü in Sjanghai. Zü wisten met de bult te ontkomen. NOODWEER IN NOORD-KOREA. Uit. Keijo wordt officieel gemeld, dat ten gevolge van het jongste onweer in Noord- Korea meer dan vierhonderd menschen om het leven zün gekomen; vijftig werden ernstig gewond. Bovendien worden 250 personen vermist. 2300 huizen werden weggespoeld. NOODWEER IN ZUID-SLA VIE. Een zwaar noodweer heeft ln de Herze- gowina en ln de kustgebieden der Adrlati- sche Zee onoverzienbare schade toege bracht aan den oogst. Volgens officieele gegevens wordt de schade, die het nood weer de beide laatste weken in de ver schillende gebieden des lands heeft ver oorzaakt, berekend op ruim 50 millioen dinar. ONTPLOFFING IN CHEMISCHE FABRIEK. Te Moravisch Ostrawa in Tsjecho-Slo- wakije heeft zich in de chemische fabriek van Rutgers een geweldige ontploffing voorgedaan. Twee arbeiders werden ge dood. zes gewond. Na de ontploffing ontstond een hevige brand. NIEUWE UITGAVEN. R.K. Bouwblad. De Jongste uitgaven van het R.K. Bouwblad heeft den volgenden Inhoud: Zien en Herdenken; Ontwerpen voor een Raadhuis der Gemeente Gilze-Rüen: Grondplan der St. Thomasschildering van w. van Konijnenburg. Nieuwe uitgaven: Vorm en Geest oer Romaansche Beeldhouwkunst. Moderne Reli gieuze Kunst. Allerlei: Prüsvraag voor het ontwerp van een Gemeentehuls der Gemeente Huizen (N.H.», Instituut voor Religieuze en Kerkelüke Kunst. Waarom ook niet?; Tentoonstellingen; WeeK- staten. ALPINISTEN VERONGELUKT. Drie alpinisten uit Rome zijn om het leven gekomen bü een beklimming van den Mont Blanc. gestoorde bioscoop voorstellingen. Zaterdagavond zün ln dertien verschil lende bioscooptheaters te New-York, die alle aan dezelfde onderneming toebehoor den, traangasbommen ontploft, waardoor in totaal zevenduizend bezoekers de za len moesten verlaten. Twintig personen werden gewond, waarvan verscheidenen ernstig, Ofschoon de politie spoedig ter plaatse was. slaagde zü er niet in de da ders te arresteeren. Men gelooft, dat de schuldigen leden van een vakvereenlging van bioscoop-personeel zUn. C. v. B. te L. - Lelden, Den Haag. Delft, Rotterdam. Dordrecht. Moerdijk. Zevenbergen, Kruisland, Steenbergen, Tholen. 136 K.M- Na Rotterdam kunt u ook rijden vla Vlieg veld Waalhaven. Klaaswaal. Numansdorp, Willemstad, Dinteloord. Steenbergen enz. 118 k m- ton In de laatste route liggen twee ponten .Heinenoord en Numansdorp). ruggegraat van elk goed reclame-plan treinbotsing eischt vele menschenlevens. Tusschen Trichonopoly en Madura In Britsch-Indlë is een personentrein on spoord. 25 personen zijn om het leven gekonw 117 gewond. Na een wolkbreuk waren rails weggespoeld. x 4—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12