DE DUITSCHE MANOEUVRES Eerste tunnelstukken te Rotterdam gereed LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Augustus 1938 Derde Blad No. 24049 79ste Jaargang i BUITENL. WEEKOVERZICHT Marianne: John Bull: „Weineen, hij gaat alleen maar een eindje wandelen' De tunnelbouw vordert goed GEMENGD NIEUWS ANGST PSYCHOSE. Europa verkeert als het ware In een soort van oorlogs-angstpsychose! Vol vrees wordt alles, wat er plaats vindt, direct in verband gebracht met de mogelijkheid van een oorlogEn nu zullen wij de laat- sten zijn cm te ontkennen, dat er inder daad nog gevaren dreigen aan den hori zon. maar het laat zich gemakkelijk be vroeden, dat zoo'n sfeer van oorlogsangst weinig geëigend is om nuchter en koel za kelijk het hoofd te bieden aan de gevaren, die men meent te zien opdoemen. Neem om te beginnen de manoeuvres, die thans in Duitschland aan den gang zijn. Welke geruchten zijn daaromtrent al niet in omloop gebracht! Nu is het zeker waar, dat Duitschland sinds de jaren van voor den oorlog niet manoeuvres van der gelijke afmetingen heeft gehouden, doch is dit op zich zelf niet volkomen natuurlijk? Eerst sinds korten tijd heeft Duitschland zijn leger weer opgebouwd uit het niet en het eenige middel om de waarde ervan na te gaan, is het middel der groote oefenin gen in groot verband. Voor het eerst zijn ook de reservisten daarin betrokken en zelfs de burgerbevolking. Frankrijk, Enge land en andere kleinere landen zijn daarin reeds lang voorgegaan, maar dat heeft den vrede geen oogenblik ln vermeend ge vaar gebracht, nu Duitschland hetzelfde doet, gaat een waar oorlogsgehuil op.Het is weer eens een bewijs te meer, dat als twee hetzelfde doen, het nog niet het zelfde is! Toch is er een groot verschil en dat spreekt boekdeelenhetgeen elders ge schiedt als de natuurlijkste zaak der we reld en dus zonder gerucht, vindt in Duitschland plaats met groot gerucht en vol lawaai naar bulten. Dat schijnt onaf scheidelijk te zijn aan het regime der Nazis, waar niets kan passeeren zonder op hef. Voor de buitenwacht brengt dat als van zelf gevaarlijke aspecten met zich mede en daaraan danken we ongetwijfeld het meerendeel der diverse geruchten, die omtrent de Dultsche oefeningsmobilisatie in omloop zijn gebracht. Bovendien valt met deze herfstmanoeu- vres samen het oproepen van duizenden burgers van allerlei rang en stand voor het aanleggen in koortsachtige haast van ver sterkingen langs de Westgrens in een vorm al Frankrijk reeds lang bezit in zijn Ma- ginot-linle. Dit draagt voor het Duitsche bedrijfsleven ernstige bezwaren in zich en dit klemt te meer, nu ook financieel zich ongedachte moeilijkheden opstapelen, waar over echter elders nadere gegevens zijn te vinden, n,l. in ons financieel overzicht. Europa heeft weer eens gesidderd voor Duitsch machts-vertoon en heeft met angst de legeroefeningen gevolgd. Of dat wellicht de bedoeling is geweest om zoodoende pressie te kunnen oefenen? Een erg aan bevelenswaardige tactiek durven wij het dan echter niet noemen. Te meer niet, waar ook binnenslands vrees werd gewekt omtrent de ware bedoelingenGelukkig is thans de wees weer geweken, waartoe niet weinig heeft meegeholpen het bezoek van den chef van den Franschen staf der luchtmacht, generaal Vulllemin, aan Duitschland juist tijdens de manoeuvres, waarbij een zeer hartelijke stemming heeft geheerscht. Het meest in angst heeft waarschijnlijk Praag gezeten, waar geruchten de ronde deden, dat Duitschland een soort coup d'etat voorbereidde, die het zou kunnen desavouweren dan wel steunen al naar ge lang van het vertoon van zaken. Ook daar heeft men echter zijn kalmte weten te be waren en is uiterlijk niets geschied, dat de spanning zou kunnen vergrooten. Tsjecho- Slowakije blijft momenteel echter de Achilles-hiel van ons werelddeel. Na lange besprekingen is het eindelijk zoover ge komen, dat de Sudeten de voorstellen der regeering hebben afgewezen. Doch anders mocht zeker niet worden verwacht. Ware het anders geweest dan had men zich mogen afvragen, waarom omtrent dit vraagstuk zooveel ongerustheid was gewekt! De afwijzing der eerste voorstellen gaat echter gepaard met de verzekering, dat de besprekingen zulen woriden voortgezet en daarmede is veel gewonnen. De aanwezig heid van lord Runciman is in dit opzicht een soort verzekeringspremie, dat nog niet direct aan ernstige wendingen behoeft te worden gedacht. Niettemin blijft zijn po sitie weinig benijdenswaardig, want al wor. den de Sudeten in hun eischen wat betreft de birmenlandsche politiek tevreden ge steld, dan blijft nog de kwestie der alge- meene politiek, die meer en meer in het geding komt, nu de Sudeten zich tot Nazis hebben verklaard met alle gevolgen van dien. Opmerkelijk in deze is ongetwijfeld, dat de vroegere Fransche premier Leon Blum, m zijn blad omtrent dit aspect van het vraagstuk geen twijfel laat, dat de regee- ung van Praag in dit opzicht geen enkele concessie zal doen en vasthouden aan de overtuiging, dat Praag en Praag alleen zal heslissen over de buitenlandsche politiek.. Speciaal hier staat ook Runciman voor bijkans onoverbrugbare geschillen. Aan den anderen kant mag men zich afvragen, of eenig land momenteel het risico van een oorlog zal durven aanvaarden. Heet het zelfs niet. dat het bezoek van den Italiaan- schen luchtmaarschalk Balbo aan Duitsch land een waarschuwing van den Duce be doelde om voor de Sudeten een oorlog te ontketenen? Hetgeen van over den haringvijver tot ons komt, zal voor Berlijn ook een reden hjn om voorzichtig te zijn. Daar wordt de waarschuwing, dat bij een algemeen Euro- ïeesch conflict Amerika niet afzijdig zal kunnen blijven, steeds nadrukkelijker her haald uit regecringsmond. Het is alsof de fcgeering het volk wil opvoeden omtrent de houding, in zulk een geval aan te nemen. President Roosevelt heeft vroeger reeds in die richting zich vrij duidelijk uitgesproken, Waar zoowel Huil als hij zelf hebben in «n week tijds duidelijker dan ooit tevoren ™h nu in dezen geest uitgelaten. Aan welke zijde de machtige Amerikaansche staat dan zou staan, weet ieder! Twijfel daaromtrent is uitgesloten Hoe duidelijker taal momenteel wordt ^fPJoken door de diverse grootmachten, ra? u heter zal het zijn. Slechts zoodoende «1 het wellicht mogelijk worden om de angst-psychose te doen verdwijnen en E?, he laten maken voor een sfeer van nule. realiteit, die tenslotte toch nog "hld het beste wordt verstaan! Men wacht thans op hoog water. Weer waren de vorderingen van den Maastunnelbouw te Rotterdam bij de laatste persrondleiding duidelijk zicht baar. Aan den rechteroever is thans het ventilatiegebouw op de definitieve diep te van ongeveer 27 meter beneden het terrein aangekomen. De laatste weken is geregeld grond in de werkkamer ont graven en door middel van de spoel- installatie in de voor den kademuur liggende bakken gespoten. Thans is men doende deze werkkamer, welke tot heden heeft gediend om den grond te kunnen ontgraven, geheel met beton te vullen, zoodat dan het Ventilatiege bouw met zijn volle oppervlakte van 23 x 23 M. op den draagkrachtigen zandbodem staat. Hiervoor is een hoeveelheid beton van meer dan 1000 M3. noodlg. Aan de landtunnel op den rechteroever wordt intusschen verder gewerkt. Regel matig vordert het werk daar en op het oogenblik is reeds bijna 40 M. van de tun nel in ruwbouw geheel gereed. Ook de open oprit vordert regelmatig en dezer dagen zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van de onderdoorgangen onder het op den Westzeedijk komende circulatie- plein Teneinde dit werk zonder stoornis voor het verkeer op den Westzeedijk te kunnen uitvoeren, is de afdeeling bestra tingen van den G.T.D. thans bezig op het terrein van Dijkzicht een nieuwe hulp straat aan te leggen en is men tevens doende het werkterrein vrij te maken van aldaar aanwezige kabels en buizen der be drijven. De linkeroever. Op den linkeroever komt thans meer activiteit. Men is bezig aan den bouw van de eerste 8 M. van het ventilatiegebouw aldaar en tevens werd dezer dagen aan gevangen met het heiwerk voor de land- tunnel op den linkeroever. In tegenstelling met wat wij op den rechteroever hebben gezien, wordt hier de landtunnel niet zonder meer op den bo dem neergelegd, maar wordt deze tunnel op palen gefundeerd. Aan den rechteroever lag op de normale diepe zandplaat, welke in geheel Rotter dam aanwezig Ls, een door de rivier aan gebrachte zandbank, welke voldoende ste vig was om de tunnel daarop te fundee- ren. Op den linkeroever echter is een der gelijke gunstige omstandigheid niet aan wezig, Voor de paalfundeering is een spe ciaal systeem n.l. het Frankisysteem, geko zen. Hierbij wordt niet een van tevoren klaar gemaakte houten of betonnen paal in den grond geslagen, maar wordt een be- tonpaal op de plaats waar hij moet ko men, staande in den grond gebetonneerd. Daartoe wordt een ijzeren buis van boven af in den grond geslagen totdat deze met haar onderkant in de draagkrachtige zand lagen staat. Daarna wordt deze buis met een betonmengsel geleidelijk aangevuld, terwijl door middel van het in de buis op en neer bewegende heiblok dit beton sterk wordt aangestampt. Gelijktijdig met dit aanstampen van het beton wordt de man telbuis getrokken en zoodoende blijft een kolom van stijfgestampt beton in den bo dem achter, welke betonkolom na verhard te zijn de paal vormt. Dit systeem biedt enkele speciale voordeelen voor het tun- delwerk. De bodem van de tunnel toch reikt tot ongeveer 17 meter beneden het terrein er. de koppen van de palen zullen zich dus ook niet hooger dan dat peil moe ten bevinden. Het Frankisysteem waarbij de paal van onderaf wordt opgebouwd, biedt hier een ongezochte mogelijkheid om met dezen op bouw te eindigen, zoodra de paal zoover is opgetrokken, dat deze het peil van den on derkant van den vloer bereikt heeft. Eerste tunnelstukken gereed. In de Heysche haven is thans alles voor het vertrek der eerste tunnel stukken gereed gemaakt. Alle tijdelijke stutten en schoren zijn weggenomen. De houten kopschotten aan de einden zijn op volle hoogte opgetrokken en dicht gemaakt, zoodat een imponee rend drietal geweldige doozen op den dokvloer staat, dat straks, wanneer voldoende water in het dok zal zijn ingelaten, zal kunnen drijven. Op het eerste gezicht lijkt het eenigszins vreemd, dat de enorm zware lichamen van beton en ijzer werkelijk door de kracht van het water zullen worden opgenomen, maar de berekeningen, die hierover zijn opgesteld, leeren niet alleen, dat zulks inderdaad mogelijk ls, maar geven zelfs uitsluitsel bij welke hoogte van den vloed de stukken van den bodem los zullen komen. Het blijkt dan, dat niet iedere vloed voldoende hoog oploopt om de stukken tot drijven te brengen, maar dat een eenigs zins hoog water daarvoor noodig is. Teneinde van tevoren te zijn ingelicht over de waarschijnlijkheid of de vloed vol doende hoog zal stijgen, is in samenwer king met den Rijkswaterstaat een inlich- I tingendienst georganiseerd, welke uit de waterstanden, die de vloed bij Vlissingen en Hoek van Holland bereikt, te zamen met de weersverwachting aangaande de richting en kracht van den wind. hierover uitsluitsel zal kunnen geven. In de afgeloopen weken is deze hoog- I AANRIJDING TUSSCIHEN VRACHTAUTO EN MOTORRIJWIEL. Drie gewonden. Gisteravond heeft op den Driebergsche- straatweg onder de gemeente Doorn een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijwiel, bestuurd door G. v. d. B. met als duo-passagier de H.. beiden wo nende de Amsterdam en een uit de richting Doorn komende vrachtauto bestuurd door de H„ wonende te Leusden, De aanrijding was zoo hevig, dat het motorrijwiel werd vernield er. de beide be rijders op den weg werden geslingerd, waar zij in bewusteloozen toestand bleven liggen. De autobesturduer bekwam slechts lichte snijwonden van de glasscherven. De beide eerstgenoemde personen zijn per ziekenauto naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De oorzaak van de aanrijding kon tot nog toe niet worden vastgesteld. De vrachtauto moest warden weggesleept. Vad. OVERSTE SCHOL VAN ZIJN PAARD GEVALLEN. Zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Den luitenant kolonel F. H. Schol var. den generalen staf. chef van de IUe divisie te Breda, is gistermiddag een ernstig ongeval overkomen. Hij werd in het Mast'oosch al daar bewusteloos gevonden. Het bleek, dat overste Schol van zijn paard was gevallen. OogenblikkeUjk werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd die het slachtoffer naar het Diaconessenhuis overbracht. Overste Schol had een zware hersenschud ding bekomen, een pols gebroken en heeft vermoedelijk nog een heupfractuur. Gister namiddag was het bewustzijn nog niet te ruggekeerd. Msb. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond omstreeks acht uur is op den rijksweg te Holten de 22-jarige onge huwde straatmaker Loteweges. wonende te Holten, die per rijwiel gaande in de rich ting Deventer, een woonwagen pas erde, door een uit de andere richting komende personenauto gegrepen. De man sloeg te gen den grond en bleef bewusteloos liggen. De geneesheer, die de eerste hulp verleen de. constateerde een schedelfractuur. Iri zeer ernstigen toestand is hij naar een ziekenhuis te Deventer vervoerd en daar opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Gistermiddag omstreeks half vier is te Varsseveld het vierjarig zoontje van de familie D. Rutgers bij het spelen op den rijweg door een vrachtauto uit Nijmegen gegrepen. Het kind werd op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. ERNSTIGE VAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermiddag had te Goor de 49-jarige monteur bij de gemeentebedrijven J. P. F. Rip het ongeluk bij het verrichten van werkzaamheden aan het electrisch net bij den overweg in de Kerkstraat aldaar, van den ladderwagen te vallen. Spoedig was dr. Lieneman aanwezig die R. op een brancard per auto naar diens woning aan den Markeloschen weg liet overbrengen. Kort na aankomst aldaar is R., die vermoedelijk een schedelbasisfrac- tuur had opgeloopen, aan de gevolgen van den val overleden. Het slachtoffer was gehuwd en was vader van zes kinderen. BOERENKNECHT VERONGELUKT. Vanmorgen te omstreeks half acht ver voerde te Wemeldinge de 22-jarige onge huwde boerenzoon H. Brouwer, die in dienst is van zijn vader, een ijzeren vat inhouden de zeshonderd liter water naar de weide. Het vat lag op een kar waarvoor een paard was gespannen. Bij den oprit gekomen aan de Postbrug onder Wemeldinge is blijkbaar de karboom gebroken, waardoor de kar voorover sloeg en Brouwer viel. Het vat kwam op het hoofd van den jongeman terecht, tengevolge waarvan deze op slag werd gedood. BUITENLANDSCH GEMENGD. JAPANSCHE VULKAAN IN WERKING. De vulkaan Asama. gelegen nabij de Ja- pansche badplaats Karoeizawa, ls gister morgen tot uitbarsting gekomen Een rookzuil van 1500 M. hoogte stijgt ten hemel terwijl zwaar onderaardsch gerommel zich doet hooren. FRANSCHE TANKAUTO MET BENZINE IN BRAND. Drie personen om het leven gekomen. Gisternacht stond een Fransche tank wagen met benzine stil aan den kant van den weg bij het Spaansche dorp Mataro, toen een tweede Fransche vrachtwagen na derde en tegen den eerste opreed. Er ont stond brand en de tankwagen werd geheel vernield. Een der chauffeurs wist nog te vluchten, drie anderen kwamen ech'er in de vlam men om. BRAND IN EEN KATOENSPINNERIJ. De katoenspinnerij Fossati in Sondrio (Italië) is door een brand half vernield. De brand is ontstaan in de opslagplaats en greep snel om zich heen. De machinekamer werd eveneens vernield. De schade wordt op zeven millioen lire eeraamd. watervoorspelling aan de werkelijk opge treden hoogwaters getoetst en het bleek op deze wijze mogelijk ongeveer 2 uur van te voren te voorspellen of het water voldoen de hoog zal stijgen. Wind en waterstand dienende zullen de stukken aan het eind van deze maand naar de Waalhaven worden gesleept, waar men bezig is de laatste hand te leggen aan den afbouwsteiger. welke 200 meter lang is en zoodoende langs Iedere zijde voor drie tunnelstukken meer gelegenheid biedt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9