BINNENLAND België's nieuwe politiek Q. BLEUS ZONEN Ons Kort Verhaal IEIDSCH DAGBLAD Vierde Bied Zaterdag 20 Augustus (938 Het probleem der defensie ZUIVERAARS Noordeinde 17 - Leiden Telefoon 1078 Afscheid voorgoed Nog slechts zeven weken scheiden ons van de gemeenteraadsverkiezingen, maar hoewel er in de keuken der partijen reeds druk aan de voorbereiding gewerkt wordt, vertoonen publiek en pers hiervoor op het oogenblik nog niet vee! belangstelling. De aandacht concentreert zich thans geheel op de buitenlandsche politiek en vooral op de vraagstukken die de defensie van het eigen grondgebied raken. Gezien den huidigen gespannen internationalen toe stand is dat niet zeer verwonderlijk. Maar paleizen voor de Intern. Tentoonstelling van het Water, die in 1939 te Luik zal gehouden worden. Op dien dag wapperden de Fransche. Belgische, Waalsche en Luik- sehe vlaggen op de terreinen der exposi tie Na afloop bood het Fransche commis sariaat-generaal In een Lulksch restaurant een dejeuner aan, waar naast officieele Fransche autoriteiten, ook de heer Neu- jean annzat. Bij deze gelegenheid heeft de Waalsche burgemeester in een tafelrede in geestdriftige bewoordingen van zijn llefdi rondom de buitenlandsche politiek spitsen voor Frankrijk getuigd en zich tevens la- zich ook de binnenlandsche tegenstellin gen weer toe. Wij weten dat sinds Koning Leopold in op 14 October. 1936 zijn be roemde verklaring aflegde, de Belgische regeering slechts een uitsluitende en vol strekt Belgische politiek wil voeren, die het land bulten de conflicten van zijn bu ren moet houden. Ook de militaire politiek die noodzakelijkerwijze door de buitenland sche beïnvloed wordt, beoogt het verwij deren van den oorlog van Belgisch grond gebied. In zijn bovenaangehaalde rede ver klaarde de koning: „Tengevolge van onze geographische ligging zijn wij ertoe ver plicht een militair lichaam te onderhouden cat. om het even welke onzer geburen. den lust zou benemen een anderen Staat over ons grondgebied heen aan te vallen". Vooral van Vlaamsch nationalistische zijde ls er reeds herhaaldelijk op aangedrongen, dat de militaire politiek in overeenstemming moet gebracht worden met deze richtlijnen en niet langer eenzijdig tegen Duitschland moet gericht worden. Heeft België inder daad afgebroken met een eenzijdig ge richte buitenlandsche en militaire poli tiek? Ten einde dit na te gaan heeft het Kamerlid Declercq de vorige maand eenige schriftelijke vragen aan den Minister van Landsverdediging, luitenant-generaal De- nis, gesteld. üit den aard der zaak kon de Minister over de geheimen der defensie niet te veel loslaten, maar toch blijkt uit het antwoord dat op de begrooting van 1938 ook sommen uitgetrokken zijn voor verdedigingswerken aan de Zuid grens, d.i. de Fransche grens, dat ter verdediging van dig grens een inun datiestelsel is voorzien en evenals langs de Oostgrens ook in het Zuiden in 1939 betonnen schuilplaatsen zullen worden opgericht, waarvoor de plannen thans in stadie zijn. Voldoening hierover bij de Vlamingen, dat thans ook in de militaire politiek blijkbaar een nieuwe richting wordt inge slagen. Maar al heeft het stelsel van ver dediging van België tot dusverre nog den stempel gedragen van een eenzijdigheid, cie gedurende eenigen tijd de militaire po litiek van België kenmerkte, het is de vraag of het ongeduld der Vlaamsche ex tremisten uitsluitend voortkomt uit be zorgdheid om de veiligheid van den Staat en of niet sympathieën voor den grooten Germaanschen buurman en diens ideolo gieën hierbij mede een rol spelen. In dit verband zou ik althans melding willen ma ken van de rede die Staatsminister van Cauwelaert, de leider der Katholieke Vlaamsche Kamergroep. op 18 Juli j.l. op öe groote propagandavergadering van de Kath. Vlaamsche Volkspartij te Mechelen over de buitenlandsche politiek heeft uit gesproken. Deze democraat die een over tuigd voorstander is van de huidige for mule der vrijwillige neutraliteit, oordeelde het toch nuttig zijn Vlaamsche landge- nooten op het hart te drukken dat zij zich van vreemde Invloeden moeten vrijhouden en zichzelf moeten blijven. „Wij hebben aan de Franschgezinde landgenooten steeds en scherp verweten dat zij door den Franschen meer of min hun geest lieten benevelen en hun hart in beslag nemen. Wij hebben, aldus de heer Van Cauwe laert, onze eigen Vlaamsche ziel met ftnzelfde zorg te bewaken voor de zins begoochelingen die door de Duitsehe propaganda worden opgeroepen." En de heer van Cauwelaert sprak er bij deze gelegenheid zijn afkeuring over uit. dat men van Vlaamsch-nationalistische zijde ook thans nog nu de nieuwe Bel gische politiek de laatste resten van het Belglsch-Fransch militair accoord heeft opgeruimd het Vlaamsche volk veront rust met een nieuwen kreet: „Los van FrankTijk". Wanneer dus reeds In het eigen Vlaam sche kamp op matiging wordt aangedron gen. dan begrijpt men hoe de Waalsche nationalisten op het feit reageeren dat de militaire politiek van België inderdaad het „Los var Frankrijk" begint te verwezen lijken, waarop de Vlaamsche nationalisten zoo aandringen. Men herinnere zich hun verontwaardiging toen dit jaar ten tijde der Tsjechische kwestie manoeuvres met het front naar Frankrijk gericht, zijn ge houden. Deze week vinden in België de groote manoeuvres plaats, waaraan ca. 45C00 man deelnemen. Zij zijn van .veel ten ontvallen dat hij de tegen Frankrijk gerichte manoeuvres van dit jaar als „vaines et bêtes" (vergeefsch en dom) beschouwde, en hij noodigde de bevolking te Spa uit ten teeken van protest bij het défilé dat daar in tegenwoordigheid van den koning zal plaats vinden, de Fransche vlaggen te hijschen. Deze verklaring van één der meest re presentatieve Waalsche persoonlijkheden, burgemeester van België's derde stad. over een binnenlandsche aangelegenheid in te genwoordigheid van vreemde autoriteiten, heeft niet alleen de verontwaardiging van Vlaamsche, maar ook van Franschgezinde bladen als de .Nation beige" b.v, gewekt. Na de parlementaire vacanties zullen In terpellaties hierover zeker volgen. De „af faire Neujean" ls echter voor een deel der Franschgezinde pers en een aantal Parij- sche bladen aanleiding geweest om de ge- heele buitenlandsche politiek van België in het geding te brengen, waarbij men het al te dikwijls voorstelt alsof de nieuwe on- afhankelijkheidspolitiek van België slechts een gevolg ls van de binnenlandsche toe standen hier en geschiedt om de Vlaam sche nationaliteiten een genoegen te doen. Ook de Brusselsche bladen hebben zich in den strijd gemengd. Terwijl de Katholieke ..Vingtième Siècle" erop wijst dat het toch niet de schuld van België ls, dat het sy steem der collectieve veiligheid mislukt is. bevatte de socialistische „Peuple" eenige dagen geleden een uiterst scherp gesteld hoofdartikel van het socialistisch Kamer lid Max Buset. Ook onder de socialisten zijn er velen, die met leede oogen zien, dat België onder leiding van partijgenoot Spaak zich steeds verder verwijdert van den vroegeren bond genoot. het democratische Frankrijk. De heer Buset verwijt den voorstanders der huidige politiek, dat zij de zaak-Neujean te baat nemen' om een Waalsche reactie tegen den nieuwen koers te voorkomen. Hij beschuldigt de regeering ervan misbruik van het vertrouwen van het Parlement te hebben gemaakt, want niets in de begroo ting van 1938 doet volgens hem vermoeden, dat een deel van de voor de verdediging uitgetrokken gelden, die door het Parle ment goedgekeurd zijn. voor verdedigings werken tegen Frankrijk gebruikt zouden worden. Ook in de conferentie van Kopen hagen ziet de heer Buset slechts een mani festatie van België om zich te verwijderen tan Londen en Parijs en toenadering te zoeken tot Rome en Berlijn. „Wanneer België met de Noordelijke Staten wier positie door hun strategi sche ligging een geheel andere dan die van België isin September den genade- stoot gaat geven aan den Volkenbond, zal men daar volgens den heer Buset niets anders voor in de plaats ontvangen." Ondertusschen zijn de groote manouvres in de omgeving van Spa begonnen. Het Departement van Landsverdediging heeft het nuttig geoordeeld hieromtrent „een uitleg te verstrekken op een oogenblik. waarop sommige verklaringen, van allen Ons leger krijgt een brigade genietroepen. Reserve-officieren gaan over naar beroepscorps. De steeds voortsschrijdende toepassing van technische hulpmiddelen bij de lands verdediging heeft uit den aard der zaak ook haar stempel gedrukt op den groei van het wapen dr genie. Het regiment genie troepen te Utrecht oorspronkelijk voort gekomen uit de oude mineurs en sappeurs wier vroegere taak thans (technisch ge- perfectionneerd) nog wordt voortgezet door het bataljon pioniertroepen omvat nog twee bataljons, die door hun technische specialisatie een zoo verschillende taak ten opzichte van elkaar hebben gekregen, dat van een arbeid, zooals die bij andere wape nen in een regiment wordt gevonden, reeds tientallen jaTen niet meer gesproken kan worden. Behalve het bataljon pioniers om vat het regiment genietroepen het bataljon verbindingstroepen (telefoon, telegrafie, radiotelegrafie, enz.) en het bataljon ver- lichtingstroepen (zoeklichten te velde, voor de kustverdediging en de moderne zoek lichten voor de luchtverdediging). Naast het feit, dat de bataljons door deze specialisatie een soort van technische zelf standigheid zijn gaan bezitten, die op zich zelf reeds moeilijkheden veroorzaakt bij het onderbrengen in één regiment, doet zich thans de omstandigheid gelden, dat door de uitbreiding der landsverdediging en de meerdere toepassing der techniek, de af zonderlijke bataljons te kleine eenheden zijn om de hun toegewezen taak naar be- hooren te vervullen. Reeds geruimen tijd in voorbereiding zijnde plannen tot reorganisatie en uit breiding van het regiment genietroepen, hebben thans hun beslag gekregen en zoo zalnog voor het einde van dit jaar een brigade genietroepen worden opge richt, bestaande uit drie regimenten, wier taak in hoofdzaak zal overeenkomen met die der oorspronkelijke drie bataljons. De hiervoor benoodigde uitbreiding van het aantal commandeerende subalterne officieren, alsmede andere officieren, zal zeker niet zonder meer tot stand kunnen worden gebracht met het aantal actief dienende officieren en beroepskader, dat thans bij het waDen der genie aanwezig is. Er wordt dan ook, om te voorzien in het aanzienlijk tekort aan officieren (eenige tientallen) dat door deze reorganisatie zal ontstaan, ernstig overwogen om een aan tal reserve-officieren der genie te doer overgaan naar het corps beroepsofficieren, zooals dit ook reeds bij andere wapenen het geval is geweest. (Tel.) 5447 (Ingez. Med.) grond ontbloot, aan deze manouvres een karakter willen geven dat ze niet hebben." In het officieele communiqué wordt er op gewezen, dat het terrein tusschen de Vesdre en de Amblève is gekozen, omdat zij den troepen de gelegenheid geven zon der al te groote kosten voor den Staat de onontbeerlijke grond- en camouflage- werken uit te voeren. Om te vermijden, dat deze manoeuvres door de openbare opinie kunnen uitgelegd worden als zijnde tegen één of ander naburig land gericht, wordt liet bestaan van twee oorlogvoerende lan den (Noord en Zuid) verondersteld, die den loop van de Vesdre tot gemeenschappelijke grens hebben. De verrichtingen beperken zich tot den ten Oosten van de Ourthe ge legen sector en aldus het communiqué ..men kan vaststellen, dat de veronderstel ling geenszins in verband kan gebracht worden met een eventueele actie tegen één der naburige landen". Het Belgisch grond gebied is eng genoeg „opdat een om het even welke oefening ten onrechte kan voorgesteld worden als zijnde tegen een aangrenzend land gericht, en, zoo derge lijke verkeerde opvattingen blijven be staan, zou het onmogelijk worden onze troepen verrichtingen te laten uitvoeren, die de bekroning van hun opleiding zijn." Weer een deputatie uit Indië. Afvaardiging van den Soesoehoenan van Soerakarta. Met den Etoile du Nord is de deputatie van den Soesoehoenan van Soerakarta gis termiddag te Den Haag aangekomen. Zij bestaat uit den oudsten zoon van Zijne Vorstelijke Hoogheid Pakoe Boewono X, Pangeran Hangabehi, vergezeld van zijn echtgenoote, Raden AJoe Hangabehi en twee kinderen. Pangeran Hangabehi ls lui tenant-kolonel bij den generalen staf a la suite en officier in de Orde van Oranje- Nassau. In de wachtkamer op het station van de Hollandsche spoor waren ter begroeting van de deputatie aanwezig de vertegenwoor diger van de Koningin, kapitein Roms- wtnckel, adjudant van Hare Majesteit, de vertegenwoordiger van den Minister van Koloniën, de heer Petrus Blumberger. chef van het kabinet van dien Minister, de beide zonen van den sultan van Pontianak, die reeds eerder in ons land waren aangeko men. de heer J. Ruys, namens den Rotter- damschen Lloyd en verschilende oud-Indi sche bestuursambtenaren. Pangeran Hangabehi en de zijnen hebben in hotel Wittebrug hun intrek genomen. Wijzigingen van het Postbesluit. De Delitsche Poort te Rotterdam. Zij wordt afgebroken en op de nieuwe plaats weer opgebouwd. Naar wil vernemen, heeft het departe ment van onderwijs, kunsten en weten schappen thans een beslissing genomen in zake de verplaatsing van de Delftsche Poort te Rotterdam. De Poort zal. in verband met de groote kosten, die een verrolling van het gevaarte zou meebrengen, niet on deze wijze worden overgebracht naar haar nieuwe D'aats aan het begin van het Haagscheveer. doch worden afgebroken en verderop weer wor den opgebouwd. In verband met een en ander zal dus binnenkort tot de wiiziging en verbetering van het Hofplein, waartoe reeds geru'mcn tijd geleden in den gemeenteraad besloten is, kunnen worden overgegaan. N-R.Crt. Met ingang van 1 Sept. a.s. treden de volgende wijzigingen van het pakketpost- b°sluit en het internationaal postbesluit In werking: Belichte, doch niet ontwikkelde films en platen, toegezonden aan beroeps-fotogiafen e. d. zijn tegen het tarief van monster toe gelaten. Deze voorwerpen kunnen dichtge plakt worden ter bescherming tegen licht. De verzending geschiede echter in open omslag. Vermelding naam en adres afzen der ook op de verpakking der films en pla ten is gewenscht voor het geval deze uit den omslag geraken. Terwijl tot dusver het expresserecht van 10 cent (postpakketten 15 ct.in den regel voldoende was voor bestellingen binnen den bebouwden kom, zal dit, indien deze kom zich niet tot een half uur afstands van de postinrichting uitstrekt, in elk geval tot dien afstand voldoende zijn. Buiten dien kring was tot een maximum van 60 rent extra verschuldigd, hetgeen de bestelling overeenkomstig de loonregeling vorderde. Thans wordt dit een vast extra recht van 15 cent (postpakketten 25 cent) voor elke bestelling van één of meer stukken bij den zelfden geadresseerde. De betaling van dit extra recht kan door den afzender geschie den. doch door dezen ook aan den geadres seerde worden overgelaten. Veer- en over- vaartsgelden vallende op een expresse-be stelling komen voor rekening van het staatsbedrijf. De afzender moet In elk ge val het vast-expresserecht ad 10 cent vol doen. Laat hij de gewone frankeering ach terwege, dan betaalt de geadresseerde het dubbele daarvan. Voor meerdere voor denzelfden geadres seerde bestemde zendingen (geen postpak ketten) zal deze slechts éénmaal het inkla- vingsrecht ad 25 cent behoeven te voldoen. Indien de belastingdienst deze voor de hef fing van het invoerrecht als één zending beschouwt, hetgeen het geval is indien elke zending op zichzelf niet nan het invoer recht onderworpen zóu zijn. door QUIEN SABE. In het huis was het enerveerend gerucht van vele menschen, die zoo stil mogelijk onvermijdelijke werkzaamheden verricht ten. Zijn zuster en zijn buurvrouw waren nog boven, bij zijn vrouw, bij wat zijn vrouw geweest was. De bejaarde dokter kwam juist de trap af. Gaat u voor, wees hij den arts met een rustig gebaar. De dokter greep hem echter bij den arm en schoof hem voor zich uit de kamer in. Zachtjes sloot hij de deur. Alsof mijn vrouw anders wakker zou worden, dacht hij. „Ga nu maar even zitten", zei de dok ter Hij keek den ander met bezorgde oogen aan. Hij kende die starre zenuw spanning, die gebroken moet worden, wil zij geen letsel veroorzaken voor het ver stand, uit een jarenlange beroepservaring. „Toen was zij zeker nog héél Jong?" pro beerde hij, wijzend op het groote schil derij, dat boven het dressoir hing. De ander keek naar het schilderij alsof hij het nog niet eerder gezien had. Het toonde een smal gezicht met een glimlach grooter omvang dan in vorige jaren en die nooit voltooid scheen te zullen worden vele militaire buitenlandsche attaché's heb- om de hoeken van den kleinen mond. Het ben er prijs op gesteld deze te komen bij- gewelfde voorhoofd werd vrijgelaten door wonen. Sinds 1919 heeft België bijna uit-de donkere, even-gekrulde haren, de oogen sluitend de oefeningen der groote eenhe- schenen hem met een zekere verstandhou- den in de vlakten van het kamp van Be- verloo (Limburg) doen houden Thans heeft men voor het eerst het geacciden teerd terrein der Ardennen hiervoor uit gekozen. De verrichtingen zullen op Maan dag eindigen met een groote troepen- schouw te Spa, in aanwezigheid van den Kor.ing. Toen nu de laatste weken in Waalsche kringen de meening postvatte, dat ook deze manoeuvres tegen Frankrijk gericht zouden zijn, kende de verontwaar diging geen grenzen. Ongelukkigerwijze heeft een officieel hoog waardigheids beklee- der. de heer Neujean, burgemeester van Luik en liberaal Minister van Staat, hier aan op een zeer ongelegen moment en op een zeer ongelegen plaats uiting gegeven. Op 4 Aug. jj. heeft n.l. de eerste steen legging plaats gevonden van de Fransche ding aan te zien. „Negentien jaar antwoordde hij dan. Hij voelde, dat hij heel langzaam moest spreken Toen men hem des mldadgs had opgebeld, dat zijn vrouw van haar flets was gevallen, vlak voor hun woning, en ernstig aan het hoofd gewond was binnengedra gen, was er iets in hem bevroren. Hij had toen geen antwoord kunnen geven, al zou hij graag hebben gevraagd, of zij dood was. Hij was gegaan zonder iets te zeggen, het personeel had hem vreemd nagezien, later door omwonenden ingelicht. Ontsteld hadden zij den verderen dag allen arbeid gestaakt, maar dat wist hij niet. Ais een goed geolied mechaniek was hij huiswaarts gegaan, vlug, maar niet overhaast. Hij wist innerlijk toch met groote zekerheid haar niet meer levend te zullen zien. Thuis was de dokter hem tegemoet ge treden, achter hem stonden de buurvrouw en de meid. rood behuild, snikkend, haar ontstelde monden verborgen achter haar handen. Als ik nu maar kan praten, dacht hij en hij probeerde het „Is zij dood?" vroeg hij en hij hoorde zelf den vreemden klank in zijn stem, een heeschheld aan de grens van overslaan naar een falset. De dokter knikte. „Zij is zoo juist gestorven", sprak hij zachtjes. Hij was naar boven gegaan, gevolgd door den ouden huisarts alleen. Zijn hart klopte hoog in zijn keel, toen hij de slaapkamer binnen trad, automatisch even met zijn knie de deur beroerend, omdat deze klemde. Op het kussen lag het hoofd van zijn vrouw, heel anders dan wanneer zij sliep. Zij placht te slapen op haar zijde, haar beenen hoog opgestoken, weggedoken tus schen kussen en dekens. Nu was zij, hij zag het, neergelegd Haar gelaat was on gerept. bleek blauw de leden over de ge loken oogen, het haar van voorhoofd en slapen weggestreken. Hoe kan zij nu dood zijn, dacht hij, zij is niet eens gewond. En zonder haar aan te raken, zijn oogen ge vestigd op het vertrouwde gezicht, dat nu zoo vreemd geworden was, vroeg hij den dokter, zich weer dwingend langzaam te spreken „Waarom ls zij dood?" „Het was een schedelbasisbreuk", ant woordde de arts. En omdat hij dat ge woonlijk zeide voegde hij er aan toe: „Ze is direct bewusteloos geweest en zonder het te weten ingeslapen". Hij had geknikt en de kamer voorzichtig verlaten. Van alles had hij vervolgens ge regeld, hij had haar en zijn familie ln kennis gesteld, de zoon van zijn buurman had wat telegrammen weggebracht, hij zelf had links en rechts getelefoneerd, heel rustig, alsof het hem eigenlijk niet zeer aanging, doch met een wonderlijk gevoel var. een kille leegte ergens binnen in hem, maar dat merkte, meende hij, niemand. Dat gevoel van leegte verwonderde hem niet, hij dacht, zij hebben daar mijn vrouw weggenomen, Doch het was alsof hij een ander analyseerde. Zelf herinnerde hij zich niet eens haar stem meer, stond terzijde als een gepreoccupeerde toeschouwer, krampachtig, doch tevergeefs het verdriet hegeerend in ruil voor de vreugde, die zijn vrouw hem bij haar leven had geschonken. Doch dit verlossende verdriet was niet ge komen. Nu keek hij naar het schilderij en zeide: „Toen waren we net verloofd". De dokter knikte peinzend. Als er nu maar tranen kwamen, dacht hij. Nu moest hij gaan. maar straks, overlegde hij plichts getrouw bij zichzelf, kom ik terug. Hfj was meer dan anders begaan met dezen ver strakten man, die niet huilen kon. „Ik laat u uit", kondigde de ander aan. In den gang hield hij den korten jekker van den arts op. En terwijl hij den al wat strammen, ouden man in zijn jas hielp keek hij naai de smetteioos-wit gelakte tochtdeur naar de vestibule. Hij keek naar een paar zwar te krassen en strepen, onderaan bij den hoek en bedacht hop zij dien morgen toen zij hem uitliet, de laatste maal dat zij el kaar zagen, de deur weer met den voet had opgeduwd, omdat zij haar kimono aan haar hals gesloten placht vast te houden. Voor de zooveelste maal, terwijl hij haar zoo dikwijls had gewaarschuwd, de verf toch te sparen. Hij hoorde zichzelf vanmorgen zeggen: „Gebruik toch eens eindelijk je handen voor die deur!" „Je verstand bedoel je!" had zij. glim lachend als een betrapt kind geantwoord. En toen, Goddank had hij haar zijn ge wone afscheidskus gegeven. Hij keek naar die krassen in de witte verf en opeens drong het tot diep in hem door. dat er nooit meer een kras bij zou komen. Heet welden de tranen op ln zijn starende oogen, zij vulden de leegte en verwarmden de kilte in hem, moeilijk wrongen de snikken zich uit zijn borst. Opgelucht en toch geschrokken keerde de dokter zich om, hij legde zijn arm om zijn schouders, hij had hem al onder be handeling gehad, toen hij nog maar een jongen was. Hij hield hem zwijgend ln vas ten greep en terwijl de ander bij hem, grij zen man, zijn leed uithuilde, bedacht hij hoe hij de doode vrouw daar boven, inder tijd zelf nog ter wereld had geholpen, het was zoo'n nietig kind geweest. En samen weenden zij daar ln de half donkere gang, de oude arts verscholen, de ander onbedwongen, voluit, overstelpt door de eindelijke wetenschap, dat hij nu zoo alleen was achtergebleven. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). INSTALLATIEVERGADERING ALGEMEENE SCHOENENCOMMISSIE. Te Tilburg is ten kantore van de fede ratie van Nederlandsche schoenfabrikan ten de algemeene sohoenencommissle geïnstalleerd, welke commissie door den minister van economische zaken is belast met het toezicht op en de zorg voor de be hoorlijke naleving van het op 8 Augustus 1.1. algemeen verbindend verklaarde beslui: Inzake leverings- en betalingscondities bij levering van schoenen. In deze vergadering werd als voorzitter der A.S.C. gekozen de heer P. Seheeren te Nijmegen, terwijl als secretaris, die de commissie voor wat betreft haar admini stratieve taak zal bijstaan, werd benoemd mr B J. M. van Spaendonck te Tilburg. Mede werd overgegaan tot stichting van het „uitvoerend bureau der A.S.C," dat be last zal zijn met de dagelijksche leiding bij de handhaving en uitvoering van genoemd bindend besluit Tot directeur van dit bureau werd be noemd mr. J. B. G. M. Peters, te Tilburg. Daar vorengenoemd bindend besluit reeds op 10 Augustus j.l. in werking is ge treden. mag van dien datum af door fabrikanten van grossiers in, en impor teurs van schoenen slechts worden ver kocht en geleverd met inachtneming van de bepalingen van dit bindend besluit en onder de voorwaarden van de daarbij; benoorende condities. Het thans opgerichte bureau zal direct met zijn werkzaamheden aanvangen. VERANTWOORDING VAN DE VRIJ WILLIGE BIJDRAGEN VÖOR DE VERSTERKING VAN DE DEFENSIE. De volgende vrijwillige biidragen zijn noi ontvangen f2.50 G. A. N. S. D. H. den Haag; 049 dpi. soldaat. Amersfoort; f.3 off. K. N. I L den Haag: f. 1 W S Amsterdam; f 2 50 G. A. N S. D. H. den Haag f. 25 Associate Cassa Amsterdam l.o. van mej. F. B. Am sterdam; f.1 N. T. P Delft Tot en met deze verantwoording werd ontvangen f 132.237.05. CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN WATERGLAS. Ingediend is een wetsontwerp houdende bekrachtiging van liet Koninklijk besluit van 16 Juli, tot regeVng van den ir.vocr van waterglas De beperking van dezen invoer van waterglas werd met Ingang van 1 Augustus J.1, voor het tijdvak van 9 maanden ver lengd. Onder de bestaande verhoudingen zou opheffing dezer contingenteering een over. matigen invoer 'egen lage prijzen tot gevoU hebben. Aangezien bovendien aar. de con tingenteering geen noemenswaardige, W" zwaren zijn verbonden, meende de minister, dat zij moest worden voortgezet. De verlenging voor een tijdvak van maanden vindt haar oorzaak ln dewenscW- lijkheid om in verband met het noodzake lijke prtistoezicht, deze con'ineentecrincs- periode meer te doen aanslui'en aan d® perioden, waardoor de contractor met de verwerkende industrieën worden afgesloten. Als basistijdvak werd gehandhaafd b®' Jaar 1934 Het percentage werd wederom vastges'eld op 60 van het netto-gewicht. VERKEERSDAGEN. Door liet Verbond van Vereenigmg®? voor Veilig Verkeer, zullen op Dinsdag September, Woensdag 28 September en Donderdag 29 September as. in ons jan Verkeersdagen worden gehouden, tenemo de weggebruikers nog eens nadrukkelijk herinneren nan de plicht om in eigen anderer belang de verkeersregelen nau» lettend in acht te nemen. 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14