LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 19 Augustus 1938 De „Tromp" in dienst gesteld VICTORIA - W AT E R het beste Uit de Omstreken aalsmeer. katwijk aan den rijn. THIJS IJS EN DE TOOVERSLANGEN Vice-admiraal Vos spreekt namens den minister. Gistermiddag is gelijk reeds met een enkel woord werd gemeld op plechtige wijze de nieuwe flottielje leider der Koninklijke Marine, de op de werf der Ncd. Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam gebouwde „Tromp", in dienst gesteld door den vertegen woordiger van den minister van De fensie, vice-admiraal A. Vos. Te ruim kwart voor twee arriveerde de vice-admiraal met een sloep, ko mende van de De Iiuyter-kade, aan boord van de „Tromp", waar hij zon der de gebruikelijke eerbewijzen werd ontvangen, aangezien de oorlogsbodem nog niet in dienst was. Slechts het liijschen van de admiraalsvlag, de drie kleur met drie witte sterren in de roode baan, was een teekcn voor degenen, die hem niet hadden zien komen, dat de vice-admiraal zich aan boord be vond. Onmiddellijk na aankomst had hij zich naar de kajuit van den com mandant begeven. Kort voor twee uur werd „alle hens voor de brug" gefloten en stelde vrijwel de gcheele uit 300 koppen bestaande bemanning zich op het achterschip op. Op de campagne aan stuurboord stonden de officieren en tegenover hen, aan bak boord, de gewapende wacht, die betrokken was door mariniers, met tamboers en pij pers. Achter het kanon op het achterschip stonden de onderofficieren en daarachter de korporaals en manschappen, in twee dubbele gelederen aan weerszijden van het achterschip. Naast de officieren hadden de president-directeur van de Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij, de heer D. Goedkoop Dzn. en de marine-ingenieur, onder wiens toezicht het schip is gebouwd ir. D. J. de Jonge, plaats genomen, terwijl naast de onder-officieren de werkbazen De Jong en Kram, respectievelijk van de N.S.M. en van Werkspoor, een plaatsje hadden gekregen. Op het tentdek had de stafmuziek der marine zich, onder leiding van kapel meester Leistikow, opgesteld. Even voor twee uur klonk het commando „geef acht" en werd de gewapende wacht gecommandeerd „schoudert het geweer". Vice-admiraal A. Vos, hoofd van de vierde afdeeling A., materieel der zeemacht van het Departement van Defensie, begaf zich, gevolgd door den commandant, kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, naar het achterdek. Toen de beide hoofdofficieren hier waren gearriveerd, sloot zich het ge lid der matrozen, die nu allen in een kring voor het achterschip geschaard stonden en nam vice-admiraal Vos het woord Vice-admiraal Vos zeide, dat de minister van defensie verhinderd was. Spreker wees er op, dat met den bouw van de „Tromp" de nieuwe eenheid voor de weermacht ter zee gereed is gekomen. Die nieuwe een heid is zoowel in ontwerp als in uitvoering een Nederlandsch product. Het is een schip waar de ontwerper en de uitvoerder trotsch op kunnen zijn, omdat het, zooals •bij de officieele proeftochten is gebleken, niet onder doet voor gelijksoortige schepen in het buitenland gebouwd. Dit resultaat kon bereikt worden, doordat zij, die bij den bouw betrokken waren, zoowel burgers als militairen, in onderlinge samenwerking hun beste krachten aan het werk hebben gegeven. De regeering is dan ook erkentelijk voor den ijver en toewijding van allen van hoog tot laag, die aan het bereiken van het doel, n.l. het spoedig en op goede wijze afleve ren van het schip, hebben medegewerkt. De regeering heeft gemeend hieraan uiting te moeten geven door enkele hunner als blijk van waardeering voor een onder scheiding voor te dragen. De vice-admiraal verzocht hierop den commandant van de wacht den ban te openen. De tamboers en hoornblazers ga ven het signaal, opent den ban. De wacht presenteerde het geweer en de kapel speelde de eerste vier maten van het Wilhelmus, waarna vice-admiraal Vos voor lezing deed van het Koninklijk Besluit, waarbij commandeur De Jong van de Ne- derlandsche Scheepsbouw Maatschappij baas Kram van Werkspoor en de adjunct onderofficier Havers en Schipper van Sey- derveldt door H. M. de Koningin begiftigd werden met de zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. De vice-admiraal wenschte den gedeco reerden geluk met hun onderscheiding en spelde hun de decoraties op de borst. Dc in-dienst-stelling. Hierna was het oogenblik gekomen, waarop het schip aan Mr. Ms. zeemacht zou worden toegevoegd. Vice-admiraal Vos deed voorlezing van het Koninklijk Besluit waarin tot de in-dienst-stelling wordt be sloten en verzocht vervolgens kolonel Doorman het schip te willen overnemen. Thans klonk het bevel: sluit den ban, gevolgd door tromgeroffel en wederom vier maten van het Wilhelmus. De com mandant van de wacht commandeerde: „front maken naar de vlag", en statig ont- 5916 (Ingez. Med.) Feestavonden ter eere van pastoor van Leeuwen. Ter gelegenheid van het zilveren pries terfeest van pastoor W. W. v. Leeuwen in de buurtschap Kudelstraat, zijn voor de parochianen een tweetal feestavonden van gelijk karakter georganiseerd in het gym nastieklokaal van de school aldaar Aan deze avonden werd door verschillende R.K. rereeniglngen medewerking verleend. O.m. Is door „Ainicltia" ten tooneele gebracht: Een Kerstavond", spel ln 2 bedrijven van \V Mets, terwijl ter afwisseling fanfare muziek door „Laus Deo" ten beste werd «geven, de Graal optrad en gezamenlijk liederen zijn gezongen. Pastoor v. Leeuwen heeft hartelijke woorden van dank gespro ken in verband met de spontane hulde den pastoor door de parochianen bereid bij zijn zilveren priesterfeest. De voorzitter van „Amicitia", de heer A. Zethof, opende en sloot, waarna gezamen lijk is gezongen„Aan U, o Koning der Eeuwen". De heer A. Kragtwljk, die na het ont- slagnemen van den heer G. Buskermolen als lid van den gemeenteraad, als diens opvolger is aangewezen en aanvankelijk deze benoeming in beraad wenschte te houden, heeft thans besloten de functie te aanvaarden. HAARLEMMERMEER. Botsing. Gistermiddag kwam in Haarlemmermeer op den Hoofdweg een wielrijdster, de 18- iartge me). T„ die een der zijwegen kwam uitrijden en een naderende personenauto le laat opmerkte, met dit motorrijtuig in botsing. Zij sloeg tegen den grond en liep aan hoofd en handen verwondingen op, terwijl haar rijwiel zwaar beschadigd werd. De autobestuurder stopte dadelijk, hielp de aangeredene in zijn wagen en bracht haar naar een ziekenhuis, waar geconstateerd werd dat haar toestand naar omstandig heden bevredigend was. Hij verklaarde zich bereid de door mej, T. geleden schade ge heel te vergoeden. Ernstig ongeluk. Des nachts had op het aan den IJweg te Zwanenburg gelegen feestterrein de 21-ja- rlge K. uit Houtenisse het ongeluk uit een bak van een zweefmolen te vallen. Ernstig aan het achterhoofd verwond werd hij op- fenomen en na door een dokter voorloo- pig verbonden te zijn, per auto naar de Dffl ln Haarlem overgebracht. HILLEGOM. Bloemen op de beurs. bp de ibloembollenbeurs, die door 181 per- Een Is bezocht, was een fraaie collectie ihlia's uitgestald. Men kreeg er de nieu wheden te zien van Gebr. de Ruyter uit Oezstgeest en wel semicactus Verbena, Ver. liUon Brillant decor, Domino decor, Kochelsee ponpon. Mad. R. de Llege cactus en Jamboree semicactus. Kleur en vorm liner dahlia's waren zeer mooi. - Aan de EiN.S-A.I/D. modevakschool in Den Haag zijn als costumière geslaagd de dames T. Gijselaar en C. Duyvenvoorde (Zil'k), leerlingen van mej. C. G. Taat, tlhier. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Nicolaas z. van N. van Delft en C. Boom; Gerardus Johannes z. van J. van den Akker en E. M. van Es; Cornells z. van F. de Best en D. van der Plas; Wimpje d. van C. van der Plas en C. van der Mark; Jacobus Martinus z. van J. den Hollander en W. de Vries; Clasina d. van P. Ouwehand en J. Plug; Aaltje d. van J. J. Kroon en G. Sip; Teunis z. fan T. Eikelboom en J. Meijer; Willem z. van J. Freke en M. J. Kleinhout; Pieter z. van M. van Duijn en M. Schalkers; Klazlna d. van A. Ouwehand en A. van der Plas; Agnes d. van J Vlasman en N. van Duyvenvoorde; Piejte d- van H. van der Bent en D. de Jong; Clasina d van C. Krijgsman en H. Verdoes; Maarten z. van J. Haasnoot en T. Plug; Trijntje d. van A. van DuJjvenbode en L. Sneijders. Overleden: Willem Frederik van Uffelen, 19 jaar. ongehuwd; Jan Johannes van den Berg «jaar, echtgen. van L. L. Maris; Cornelia van Duijn, 78 jaar, weduwe van J. van der Boon; Jan Hoek, 81 jaar, weduwnaar van D. van del tas; Antje Kulk, 63 jaar, gehuwd met J. van Duljvenvoorde. Ondertrouwd: C. Ouwehand en A. van der Plas; c. Guijt en L. Krijgsman. Getrouwd: M. P. Horstman en N. Kuijt; A. «emmelzwaal en W. Berkhelj. Aan den door de Oranjevereeniging geschreven voetbalwedstrijd tusschen -Quick Boys" en „Katwijk" zal de Kat wijksche niuziekvereeniging „I.N.I." haar ewerklng verleenen REQUEST DER OVERRUN-ZUID BEWONERS. In verband met het lossen van beerschuiten. J?0ot de °verrÜ n-Zuid-bewonei's is een «luest gezonden aan B. en W. van Katwijk *aarin zij dit college opmerkzaam maken SL onhoudbaren toestand die aldaar "«"malen per jaar bestaat door het lossen beerschuiten. Zii wijzen er op. dat de ar wonenden, ook een ernstige zieke, in. benode genoodzaakt zijn deuren en den geheelen dag hermetisch te tool uVOor de ongenietbare lucht, ontstaan net lossen dezer faecallën. Zii ver- SmS fan dien toestand een einde te s™, door dat lossen te verbieden. Tuinbouwoverzicht. vi!:'dn aardappelen gaat het, tegen aller Umsru, g in' aI bijzonder slecht. Voor komen als sevolg van de lage prijzen Hie» er Seen Eerstelingen meer, althans B..n1,noemellRwaardig. doch ook met de I«n t mers ®aat bet slecht. Het is in »ek(Jar,:n zó° mat gegaan als de laatste in«n Sro°te wordt van f. 0.30 tot 1,7»' kist van 25 KG. betaald en wie WndeV>gS lowering krijgt, moet al bij- Diieiin mooleaardappelen hebben. En kist tven 8lngen van f. 0.20 tot f. 0.30 per ttm n groot gedeelte der tuinders denkt nog de kat uit den boom te kijken. Maar wie zal het raden? Het is moeilijk te bezien. Van ziekte is geen sprake zoodat de ge- heele oogst, al is deze wat kleiner dan andere jaren, in den handel komt. Het loopt dus wel slecht af met de aardappelen. Ook over de bloemkool zijn niets anders dan ongunstige berichten te vermelden. Zeker, oogenschijnlijk lijkt het goed voor wat de prijzen betreft. Een prijs varleerend van f. 7.80 tot f. 21. dat deze week voor 1ste soort werd betaald klinkt zoo aardig en voor een enkeling, die een vrij goed gewas heeft, is er ook geen reden tot klagen. Doch bij de massa tuinders die bloemkool aanvoerden was net totaal mis. De gewas sen waarin thans gehakt werd, hebben onlangs van den buitengewonen storm door bestuiving buitengewoon veel geleden, zoo dat hiervan al geen extra kool te verwach ten viel. Doch nu die warme dagen er nog bij kwamen, is er al bijzonder weinig van terecht gekomen. Er zijn tuinders, die van hun aanvoer bloemkool 25 pet. 1ste en 75 pet. 2de en derde soort oogsten. En de tweede soort bracht geregeld van f. 1.80 tot f. 8. een extra partijtje f. 9 per 100 op. Ais men dan de totale opbrengst bij elkaar neemt is de middenprijs per 100 maar zeer slecht, zoodat de algemeene opbrengst der z.g. vroege bloemkool slecht genoemd kan worden. Gelukkig is er begin dezer week flink wat regen gevallen, want ook de late bloemkooigewassen gingen er al zeer be denkelijk uitzien. Sommige perceelen kun nen al ais verloren worden beschouwd. Behalve met draaiharten, heeft men dit seizoen ook veel te kampen met de rupsen- plaag en den worm. Er zal dus spoedig iets ten goede moeten gebeuren, wil de oogst nog goed kunnen komen. Ten opzichte der bospeen en waspeen kunnen wij gelukkig een ander geluid laten hooren. Zeker, kort geleden zijn er plooide zich aan den achtersteven de Ne- derlandsche driekleur, terwijl tegelijkertijd op den boeg de geus en in top de wimpel werd geheschen. Terwijl de wacht het geweer presen teerde en alle opvarenden het saluut brachten, speelde de kapel het Wilhelmus. De commandant, kolonel L. A. C. M. Door man, verklaarde hierna het bevel te aan vaarden en overeenkomstig de voorschrif ten deelde hij mede, dat bij beschikking van den minister van defensie de functie van eersten officier is opgedragen aan den luitenant ter zee der 1ste klasse J. B. de Meester, van hoofa der machinekamer aan den officier van den marine stoomvaart dienst der 1ste klasse S. G- Barendregt, van chef d'équipage aan den schipper A. van Seyderveld. Deze indienststelüng van de Tromp noemde spreker een dag van belang voor de Kon. Marine en voor het Nederlandscne volk, maar heel in het bijzonder voor de bemanning van dit fraaie en snelle schip, voor zijn tonr.emaat zoo wel bewapend. Het is een technisch kunstwerk, gewrocht door het vernuft van den ontwerper en de vaardigheid van der. scheepsbouwer, dat den naam draagt van onze beide groote admiraals Tromp vader en zoon wier roem tcets van eeuwisn heeft doorstaan en wier aandenken nog heden ten dage het hart van ieder rechtgeaard Nederlander warmer doet kloppen. Nu neg ligt het schip als levenloos onder uwe voeten, zeide spr., maar straks za! de mensehelijke geest deze doode materie leven Inblazen en aan de bemanning is de taak om den hartslag van dit ingewikkeld gipheel gaande te houden. Over de heldenfeiten van Maerten Har- pertsccon en Cornells Tromp wilde spr. niet ln den breede uitweiden. Zij zijn trouwens voldoende bekend. Eerstgenoemde, die niet minder dar. zes en zestig zeeslagen mede- maakte, zijn zoon Cornells, die oo waardige wijze de voetstappen zijns vaders heeft gedrukt. Doch voor één ding vroeg hij de aandacht der bemanning. Hun geheele leven door zijn zij geweest toonbeelden van moed, plichtsbetrachting en trouw. En nu mogen de tijden veranderd zijn, de tactiek gewijzigd, de techniek vervolmaakt, het zijn deze eeuwen-vaste goede mensche- lhke eigenschappen, welke ook de heden- daagsche zeeman niet kan ontberen Het is daarom, dat zij voor ons allen een lich tend voorbeeld moesten zijn. Zij waren voorbeelden van moed en daarbij ervaren zeelui. Moed zonder bekwaamheid is veelal en zeker ln den modernen strijd, gelijk aan waaghalzerij. Daarom zorg, dat gij be kwaam en ervaren wordt in uw werk opdat uw moed, Indien het ncodig mocht zijn, niet tevergeéfsch zal zijn. Spr. eindigde met de hoep uit te spre ken, dat H.Ms. „Tromp" onder Gods besten zegen voorspoedig en gelukkig zal mogen varen, tot eer van onze Koninklijke marine, tot heil van ons dierbaar vaderland en van onze geliefde vorstin, hiermede de nage dachtenis eerend van beide groote voor vaderen, wier naam onzen flottieljeleider siert. enkele dagen tusschen door gegaan waar over ook lang niet te pochen viel. Doch zoo iets kan ieder seizoen verwacht worden. Doch den laatsten tijd, en behoudens die enkele slechte dagen zooeven- genoemd, varieerde de prijs voor bospeen gedurende het seizoen van f. 5 tot f. 10 per 100 bos. Deze week was de noteering van f. 6.70 tot f. 8.70 per 100 bos. Een mooie prijs die loonend genoemd kan worden. Hetzelfde zouden we kunnen zeggen van de waspeen. Naar kwaliteit varieerde de prijs hiervan deze week van f. 0.70 tot f. 1.30 per kist van 20 K.G. Er is ook verkocht voor f. 0.30 tot f. 0.50 doch dan was de kwaliteit er na. Met sla is het hier voorloopig weer zoo goed als afgeloopen. De laatste gingen goed weg, f. 1.60 tot f.3 per 100 stuks. Kro ten brengen weinig op en de opbrengst is dan ook verre van loonend: naar kwaliteit is de noteering van f. 0.55 tot f. 0.80 per 100 bos. Voor het overige bestaat de aanvoer uit diverse soorten boonen die niet hoog in prijs staan, wat komkommers en enkele andere soorten groen doch waarvan de aanvoer ook nog niet van groote beteekenis is. Nog een paar weken en men zit weer midden in de drukte. Het is te hopen dat men dan, in den nazomer, met den oogst der latere en late producten, een optimis tischer toon kan laten hooren. KATWIJK AAN ZEE. Interessante V. V. V. filmvoorstelling. Nuttige propaganda voor: „Eet méér visch". Deze filmavond werd gisteravond door het bestuur van V. V. V. gratis aangeboden voornamelijk voor de badgasten in de geheel bezette Zaal voor Prot. Belangen. Onder de aanwezigen merkten wij op den burgemeester, mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop met echtgenoote, diverse gemeente autoriteiten, tal van reeders, alsmede de besturen van V. V. V. en dat van de Oran- je-vereeniging. Het bestuur van V. V. V. had de medewerking verkregen van de Commissie ter bevordering van het Visch- gebruik in Nederland, waarvan aanwezig waren de heer T. Meyering. voorzitter, de heer A. de Graaf uit IJmuiden. die de vertoonde films Opgenomen heeft en de administrateur, de heer C. Don uit IJmuiden. De nieuwe maatjes op toast, die gratis verstrekt werd. was aangeboden door de Reederijvereen. „Vuurbaak" alhier. De voorzitter van V. V. V., de heer B. G. Lammens sprak een openingswoord, waar in hij allen welkom heette. Ons bestuur meende, aldus spr., de interessante film die betrekking heeft op de Noordzeevisscherij en verkregen is door medewerking van de Commissie ter Bevordering van het Visch- gebruik en welke het leven en werken van een groot deel der Katwijksche bevolking uitbeeldt, als aanvulling op de V. V. V.- feestweek den badgasten te moeten aan bieden. Uit die film zult u zich een denk beeld kunen vormen van het harde, maar tevens interessante en actievolle zeemans leven. V. V. V. is overtuigd, dat u hierdoor, meer dan voorheen, sympathie voor het visschersleven zult gevoelen. Spr. dankte de Commissie voor haar spontane medewer king, speciaal den heer Meyering. voorzit ter van bovengenoemde Commissie, die de organisatie van dezen avond heeft willen voorbereiden. De heer T. Meyering sprak zijn erken telijkheid namens de commissie uit aan het adres van het bestuur van V. V. V. dat toestaat hier propaganda te maken voor méér vischgebruik, in het bijzonder aan de iieeren Lammens en Huysman. Is het niet eigenaardig, vroeg spre ker, dat voor een eeuwenoude tak van be drijf ln het jaar 1938 reclame moet ge maakt worden? De oorzaak Is de verklein de uitvoer van vischproducten naar het buitenland, waarvan vroeger 90°/» naar bij na alle landen der wereld ging in verband met de goede kwaliteit. Er waren toen niet voldoende schepen om aan de vraag te vol doen. Spr. ging de economische maatrege len na. die door verschillende landen geno men zijn met contingenteeringen. invoer verboden. enz. Sommige landen, die vroe ger groote afnemers waren, zijn geheel of gedeeltelijk voor ons gesloten. Spr. gaf daarvan eenlge voorbeelden: zoo ging b.v. in 1930 van onze gevangen haring 40°/» naar Duitschland, in 1937 slechts 5 a 8%. Gingen vroeger van IJmuiden 200 stoom trawlers naar zee. nu slechts 30 en dan nog slechts een gedeelte van het jaar. Ware de regeering niet regelend en steunend op getreden, dan zou het er slecht uitgezien hebben. Hieruit is te verklaren, dat de Commissie tracht het vischgebruik in Ne derland te vergrooten en voor ons land zijn er nog perspectieven. In Nederland wordt 5 K.G. per hoofd en per jaar verbruikt aan visch, in Duitschland 20 K.G. en in Ege land 30 K.G. Door tentoonstellingen, de monstraties en voorstellingen als deze tracht men het vischverbruik te verhoogen. 3pr. ging uitvoerig de historische ontwik keling van het haringbedrijf na, zette de voedingswaarde van haring en andere vischsoorten uiteen en sprak tenslotte den wensch uit, dat deze avond moge strekken tot bevordering van het vischgebruik. Nu werd eerst vertoond de harlngvissche- rij-fllm. Deze geeft een beeld van het ge heele Nederlandsche haringbedrijf en de liaringvisscherlj op de Noordzee. De heer de Graaf, die deze duidelijke film vervaar digde, gaf daarbij een toelichting, terwijl oc heer Don zulks deed bij lichtbeelden, die betrekking hebben op de Noordzeevis scherij in het algemeen. De film „Storm uit het Noordwesten" gaf een beeld van het harde zeemansleven. Zij brengt in beeld het vergaan van de Sch. 168 bij de Pieren van IJmuiden. De sleepboot en de redding boot van IJmuiden bracht 10 van de 14 op varenden behouden aan wal. Deze film werd bekroond in den Nat. Kinowedstrijd door de Nederl. Smalfilmliga. Tenslotte vertoonde de heer de Graaf een schitte rende kleurenfilm van de haven van IJmui den er omgeving. In de pauze werd in de achterzaal de ha ring op toast genuttigd. Dit viel letterlijk en figuurlijk zeer ln den smaak. De bad gasten betoonden er zich enthousiast over. De heer Meyering deelde nog mede, dat in verband met den grooten toeloop deze voorstelling Maandagavond herhaald zal vorden. Met dank aan de Reederijvereen. „Vuurbaak" sloot spr. met een opwekkend woord voor meer vischgebruik, dezen ge slaagden avond. Een f eestfontein voor het Gemeentehuis. Gedurende de a.s. Oranjefeestdagen zal het gemeentebestuur een gekleurde fontein laten springen op het grastapijt vóór het Gemeentehuis. Vanwege de gemeentebedrij ven is men reeds met de voorbereidende maatregelen bezig. Er wordt een bassin ge maakt. dat blijvend zal zijn om eventueel ln het vervolg bij festiviteiten weer te die nen: een centrifugaalpomp zal worden aan gebracht. Kranige redding door den heer J. Kuyt. De 75-jarige heer J. Kuyt. oud-hoofdop zichter van de gemeente alhier, stond des morgens om half 12 bij het ontstuimige weer geheel alleen op het Zuiderhoofd van het Uitwateringskanaal. Daar kwam. naar hij ons mededeelde, van het strand in bad- costuum een 3 a 4-jarig meisje, dat uit Leiden afkomstig bleek te zijn. De heer Kuyt waarschuwde het meisje om niet ver der te loopen. maar het kind liep toch door en scheen de Watering te willen overloo- pcn. Plotseling zag de heer Kuyt het kind ln de diepte verdwijnen en kopje onder gaan. De oude heer bedacht zich geen oogenblik en sprong tot aan de borst in het water en wist met gevaar van eigen leven het meisje op het droge te brengen. Het meisje werd aan haar ouders teruggegeven. Druk bezoek aan de Katwijksche Oudheidskamer. Mooi weer is niet bevorderlijk voor een bezoek aan de Katwijksche Oudheidkamer. Is het echter winderig, zoodat een verblijf aan het strand niets aantrekkelijks heeft, dan dolen de badgasten door het dorp en zij stappen vanzelfsprekend eerder het be zienswaardige museum binnen! Zoo was het gisteren voor het bezoek een recorddag sinds de opening drie Jaar geleden. Het aantal bezoekers bedroeg gisteren niet min der dan ruim 300! De ronde van Katwijk aan Zee. Voor deze ronde, die hedenavond te half acht plaats vindt, hadden zich gistermid dag reeds 26 deelnemers aangemeld. De burgemeester, mr W. J. Woldringh v. d. Hoop zal het startschot lossen en na af loop in de Herv. School in de Remisestraat de prijzen uitreiken. Padvinders zullen op de kruispunten den wedstrijdloopers den .iuisten weg wijzen. Onze plaatsgenoote, mej. S. van Rijn slaagde te Den Haag voor het examen cos tumière. Zij en mej. Bauw waren leerlin gen van mej. de Rooy alhier. Onze plaatsgenoot, de heer A. Visser, slaagde te Den Haag voor de hoofdakte. De heer Feike Asma geeft hedenavond om kwart, voor acht een orgelbespeling in de Oude Kerk ten bate van het Verwar mingsfonds. -3 15. Je las bij 't vorig plaatje wel, dat Thijs zijn boodschap netjes zei en Paddekwistje stond er heel onshu'ldig bij maar heks Hatasaka ontstak in erge woede en nu was het den beiden vrienden bang te moedezij zwaaide met haar armen rond en hapte in de lucht met haar zeer grooten mond; en wat er toen ge beurde ging heel snel, veel vlugger nog dan ik 't vertel. Thijs en Paddekwistje vonden tot dat oogenblik haar kwaadheid wel erg naar, doch dachten toen nog niet aan echt gevaar maar plots'ling greep de heks hen beet, elk met één hand: zij tilde hen omhoog en had hen in een oogenblikje overmand! Zij spartelden heel hevig toen Hatasaka hen kneep, maar zij hingen macht'Ioos in haar greep. „Ha!" ri'ep de heks: „wacht nog maar even dan zal je iets beleven!" Zij snelde met hen naar een waterput, waar 'n groote emmer boven hing en voordat Thijs en Paddekwist begrepen wat er gebeuren ging, voelden zij zich ln dien emmer zettenEén tel later liet de heks hen reeds den put in zakken, zonder dat er iemand haar dit kon beletten....

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7