Een rede van Roosevelt LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 19 Augustus 1938 Verre Oosten De strijd in Spanje SPORT VEREEN IGDE-VA55CHERIJEN VITTE -SINGEL-13- LEIDEN. Laatste Berichten Binnenland VRAGENRUBRIEK FRANKRIJK. Verklaring van Daladier. Een regeling te Marseille Minister-president Daladier heeft aan journalisten een verklaring afgelegd van den volgenden inhoud: Met het oog op de internationale moei lijkheden. welker ernst men overigens overdrijft, is ongerustheid aan den dag ge treden in de meeste landen van Europa ten aanzien van de toekomst der verschil lende valuta's. Tezelfdertijd zijn het aan- koopen van goud en het oppotten van goud. opgehouden sedert verscheidene maanden, op de meeste Europeesche mark ten op groote schaal weer begonnen. Deze oppotting, die noodlottig is voor een land. is bovendien een dwaling voor degenen, die zich daaraan schuldig maken. Deze bewe gingen, die ook ten aanzien van den frank plaats gevonden hebben, zijn voor het grootste deel een uitdrukking van onge rustheid Zij zijn verergerd door de ge ruchten die de ronde hebben gedaan over een controle op de wisselkoersen of over een nieuwe devaluatie van den frank. De regeering staat vastberaden vijandig tegenover een controle op de wisselkoersen zoowel als tegenover een nieuwe devaluatie van den frank. On afhankelijk van de noodlottige gevol gen, welke deze maatregelen zouden hebben op de natie, zouden zij boven dien als onvermijdelijk gevolg hebben de verbreking van de internationale solidariteit, welke de doeltreffendste waarborgen vormen voor de handha- ^ng van den vrede in Europa. Voortgaande zeide de premier, dat hij het onnoodig achtte een lange tegenspraak te geven van onjuiste en belachelijke ge ruchten, die spreken over verdeeldheid in de regeering. Binnenkort zal Daladier zelf in radioredevoeringen een uiteenzetting geven van een program van energieke en onontbeerlijke maatregelen, zoowel ten aanzien van de handhaving der valuta als de defensie. De regeering verwacht, dat de Franschen. vertrouwen stellende in de toe komst van hun land, hun plicht jegens het land zullen doen, zooals de regeering vast besloten is haar plicht te doen. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat hij in het kader van de „zuivering" van den geldhandel besloten heeft tot het uit het land zetten van ver schillende vreemdelingen, die op een on toelaatbare wijze wisselkantoortjes be- heerschen. Achttien handelaars zijn verder ter verantwoording geroepen wegens het verhandelen van goud of buitenlandsche deviezen tegen ontoelaatbaren koers. Gemeld wordt, dat na besprekingen wel ke gisteren op het departement van arbeid zijn gehouden tussehen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers het conflict in de haven van Marseille op weg naar een regeling is. Minister Ramadier stelde een compromis voor, gebaseerd op de jongste arbitrale uitspraak. Van patroonszijde ver klaarde men zich bereid tot onderhandelin gen betreffende herziening van de loonen, van de zijde der arbeiders stemde men toe In overuren en in nachtarbeid. Dit onder voorbehoud dat de algemeene vergadering der havenarbeiders zich daarmee accoord verklaart. Frontberichten. Bij hun tegenoffensief oefenen de Chi- neezen een krachtigen druk uit op Hwang Mei, aan den Noordelijken oever van de Jangtse. Het hoogwater is thans doorge drongen tot in het Zuidelijke deel der stad. Voorts zijn berichten ontvangen over ge vechten op den Zuidelijken oever, beneden Ma Tang. waar de Chineesche stellingen 'n bedreiging vormen voor de Japansche ver bindingen. De Chineezen melden tenslotte dat zij alle Japansche aanvallen hebben afgeslagen Het schijnt thans, aldus meldt het Chi neesche persbureau, dat de Japaners willen trachten, den linkervleugel der Chineesche troepen, die Hankau verdedigen, te omsin gelen Men heeft deze beweging eenige da gen geleden voorzier. toen men gewag maakte van de mogelijkheid, dat de Japan ners zouden probeeren, het Noord-Ooste- hjke deel van Hoepelt binnen te dringen door over Loean, Ho Sjan en Ma Tsjeng naar het Westen op te rukken om den spoorweg PeiplngHankau in West-Anhwei door te snijden. Bij de laatsten gevechten in de buurt van Joei Tsjang zijn verscheidene duizenden Jaoanners gedood of gewond. In militaire kringen Is men van meening, dat de Japansche vliegtuigen, tanks en ge mechaniseerde eenheden tot werkloosheid zijn gedoemd, nu de Chineezen zich stevig genesteld hebben in de bergen ten Westen ■•■an den spoorweg Kioe KiangNan Tsjang Lang den spoorweg TientsinPoekau zijn de Chineesche guerrillatroepen nog steeds in actie. Op 14 Aug. hebben zij het station Taian heroverd. Het stationsgebouw lieten zij in de lucht vliegen, terwijl de rails over een aanzienlijke lengte werden vernield. Gisteren is de treindienst Tientsin- Pei- ping gestaakt ln verband met de activiteit der guerillatroepen. Vertraagd ontvangen Chineesche mili taire telegrammen uit Noord-Chlna mel den, dat op 5 en 6 Juli de Chineesche guer rillatroepen ruim 13.000 Japanners hebben gedood en ruim 4000 gewond, terwijl bijna C00 man Mandsjoerijsche troepen gevangen genomen werden. Bovendien zijn groote hoeveelheden oorlogsmateriaal en levens middelen buit gemaakt. De Japanners hebben weer eenige lucht bombardementen uitgevoerd en geven het vernielen van een groot aantal Chineesche vliegtuigen op. Aanslag in Sjanghai. Gisteren is te Sjanghai een aanslag ge pleegd op Loe Lien-kwei, den chef der Chi neesche geheime politie der internationale nederzetting Er werden ongeveer 20 scho ten door verscheidene personen op hem ge lost. Zes schoten legden den man neer Loe Lien-kwei achtte men verantwoorde lijk voor de arrestatie van een aantal ter roristen De internationale politie heeft Kootsesjau. die een leidende positie be kleedde in de geheime afdeeling der „ver- nieuwingsregeerlng" en die het terroristen- werk tegen Hankau leidde, gearresteerd, hetgeen een slag beteekent voor den ge heimen bond „gele weg". Veel materiaai, documenten, foto's en passen, is in beslag genomen, waardoor opheldering verkregen is over de organisatie van zekere groepen terroristen, o.m. het genootschap „gele weg" Langzaam bakenen de Ver. Staten haar positie af. President Roosevelt is aan de universi teit van Kingston, in Canda. gepromoveerd tot doctor honoris causa. Bij deze gelegen heid heeft hij een redevoering uitgespro ken. waarin hij o.m. zeide: „De Vereenigdo Staten zullen niet werkeloos terzijde staan, wanneer een overheersching van Cana- deesch grondgebied door eenig ander rijk mocht dreigen". De president legde er in het verdere verloop van zijn rede den nadruk op, dat beschaving en opvoeding haar invloed de den gelden over de Internationale grenzen heen, waaraan hij toevoegde: „Wij kunnen onzen menschen niet verhinderen opvattingen te hebben ten opzichte van woeste gewelddadig heid, ondemocratische, straffe organi satie. ellende, toegebracht aan hulpe- loozc volkeren en schendingen van aanvaarde individueele rechten. Uit eindelijk beheerschen deze opvattingen de politiek des lands". Sprekende over den recenten oorlogsangst en de uitwerking daarvan op de geheeie wereld, zeide Roosevelt: „Wij in Amerika leven niet langer op een verafgelegen con tinent, waarheen maalstroom van overzee- sche controversen geen belang of nadeel kan voeren. In plaats daarvan zijn wij, in Noord- en Zuid-Amerika, een voorwerp van belangstelling geworden voor ieder propa- gandabureau en voor iederen generalen staf aan den anderen kant van den Oceaan. De groote uitgebreidheid onzer hulpbronnen, de kracht van onzen handel en de kracht onzer menschen hebben ons gemaakt tot een factor van levensbelang in den wereldvrede, of wij dit willen of niet. Gelukkig kunnen gij iCanada! en wij, al dus voegde Roosevelt hieraan toe, met hel dere oogen deze mogelijkheden bezien, vast besloten, geen voetpad ononderzocht te la ten en geen techniek onontwikkeld, welke, wanneer onze verwachtingen verwerkelijkt worden, kunnen bijdragen tot den wereld vrede. Zelfs wanneer deze verwachtingen teleur gesteld zouden worden, kunnen wij elkan der op dit halfrond tenminste de verzeke ring geven, dat wij een krachtige citadel zullen blijven vormen, waar de beschaving onverzwakt kan bloeien. Daarna heeft Roosevelt de „Brug der duizend eilanden" geopend, welke Canada met de Vereenigde Staten verbindt over de St. Lawrence, op 70 mijl ten Zuiden van Ottawa. De brug is 8'/: mijl lang en heeft 3 millioen dollar gekost Do hoogte van de brug is 230 voet De Canadeesche premier Mackenzie King heeft in antwoord op de redevoering van president Roosevelt gezegd, dat het volk van Canada Innig dankbaar is voor de uitingen van internationale vriendschap en goeden wil van Roosevelt. Hij voegde hieraan toe, dat dit een dankbaarheid is. die de bezorgde wereld wel zal deelen. Deze brug. aldus Mackenzie King, zij het sym bool der internationale eenheid. Wanneer wij kijken naar betwiste gren zen. die den vrede ln andere deelen der wereld bedreigen, kunnen wc slechts voe len, dat dc plechtigheid, welke wij bijwo nen, voor de wereld eenige beteekenls in sluit. De verklaring, waarin de president liet blijken, dat hij Canada insloot in de ge meenschap van Amerika, heeft nieuw voedsel gegeven aan de veronderstellingen over de mogelijkheid, dat Canada zich eens I zal aansluiten bij de pan-Amerikaansche I unie. ZEILEN. Kleine Friesche overwinning te Sneek. Geen uitspraak in profest. BULGARIJE. Wijziging bij het onderwijs. De minister van onderwijs heeft bevolen dat alle onderwijzeressen op Bulgaarsche middelbare jongensscholen, te beginnen met het nieuwe schooljaar, door mannen moeten worden vervangen. De redenen hiervoor heeft de minister in een inter view meegedeeld. Deze zijn de nieuwe levensomstandigheden en de noodzakelijk heid voor jongens om een sterken wil en een sterk karakter te hebben. Jongens van 13 tot 20 jaar moeten, aldus de minister, onder den invloed van een man zijn. die hen beter kan behandelen en hun karakter kan helpen vormen. Onderwijzeressen zijn ln dit opzicht niet zoo succesrijk geweest Deze maatregel heeft natuurlijk onder de onderwijzeressen groote ontstemming ver wekt. Van de 2041 leerkrachten van Bul- garije's middelbare scholen, zijn er 1147 ".Touwen. Met het nieuwe schooljaar zullen de onderwijzeressen die thans op de mid delbare jongensscholen werkzaam zijn, van plaats wisselen met de onderwijzers op de meisjesscholen. Ook is een actie in voorbereiding om het aantal vrouwen op de universiteiten, egeeringsbureaux en scholen te verminde ren. Het onderwijs op de lagere scholen is echter nog geheel in handen van vrouwen. 5911 (IngeZu Med.) PALESTINA. De terreur. In een gevecht bij Akkre gisteravond zijn 37 bandieten gedood; 27 hiervan wer den door de luchtmacht omgebracht. Aan Britsche zijde sneuvelden twee soldaten een officier en zeven minderen werden ge wond. In de omgeving van Jaffa—Tel Aviv is een Arabische politieman door bandieten gedood, omdat hij weigerde zijn geweer aan de bandieten te geven, toen zij de autobus, waarmede hij reisde, aanhielden. Een Joodsche jongen is overleden tenge volge van de kwetsuren, welke hij heeft opgeloopen bij het ontploffen van een bom ln de omgeving van Jaffa. Naar verluidt overweegt de rector van de Mohammedaansche universiteit te Kairo, sjeik Mohammed el Maraghl, drie voorstellen om steun te verleenen aan de Arabieren In Palestina Het eerste voorstel voorziet in een bij drage van alle leerlingen en het onder wijzend personeel van de universiteit. Het tweede voorstel is. dat een algemeene in schrijving zal worden geopend en het derde voorste] is. dat een protest, onder teekend door den rector en het onderwij zend personeel zal worden overhandigd aan den Britschen ambassadeur en aan den Hooge-Commissaris te Jeruzalem. Franco's antwoord Hoewel officieele kringen te Burgos vol strekt weigeren, den inhoud bekend te ma ken van het antwoord der rechtsche regee ring op het plan tot terugtrekking der bui tenlandsche vrijwilligers, verzekeren zij toch, dat het antwoord bewijs levert van een werkelijken geest van verzoening en een wil tot doeltreffende samenwerking voor den Europeeschen vrede. In welingelichte kringen wijst men op het positieve karakter van de voorstellen, die in het antwoord worden gedaan. Dit antwoord, aldus zegt men, gaat de grenzen te boven van den oorlogstijd en de voor stellen zullen, wanneer men ze aanvaardt, een werkelijke verlichting brengen van het lot der burgerbevolking en een waarborg gr ven aan den wettigen handel der neu trale landen binnefi het kader van ernstige garanties. Het plan van het Londensche comité heeft het nadeel, niet aangepast te zijn aan de werkelijkheid en het voorstel van de Franco-regeering, zoo zegt men verder, heeft ten doel, het ontwerp meer levensvatbaar te maken. Men meent ook te weten, dat er in het antwoord op gewezen wordt, dat het na tionale Spanje, dat strijdt voor de onaf hankelijkheid des lands, nooit eenig voor stel zal aanvaarden, dat nadeel kan toe brengen aan zijn souvereiniteit. Om een behoorlijk oordeel over het Spaansche antwoord te vormen, aldus ver klaart men tenslotte, moet men niet uit het oog verliezen, dat het voorgestelde plan toegepast moet worden door verschillende landen, welker sympathieën openlijk uitgaan naar de regeering. Van het front Aan het front treedt geen wijziging van beteekenis meer ln al wordt gevochten aan de Ebro en in Etremadura. Goed teamzeilen der Hollandsche regenbogen. (Van onzen eigen verslaggever). Somber en grauw was de laatste dag van de Sneekweek. Koud en guur was het op het water. Geen zonnetje maar wel zoo nu en dan een malsch regenbuitje. Het stormde niet, maar er stond een dikke dot wind, zoodat de wedstrijden ditmaal een vlot ver_ loop hadden, al ging het ook nu niet heele- maal zonder drenkelingen. In een dei N.N. 16 M2. klassen had Kingma de leiding toen bij het gijpen zijn schoot vastraakte. Het scheepje was niet meer te houden en prijsadspiraties verdwenen in de golven. De sensatie van den laatsten dag van de Sneekweek is de regenboogkamp tus sehen Friesland en Holland geweest. In de eerste plaats, omdat de Friezen hun eigen kansen glansrijk verspeelden en weer eens een volkomen gemis aan teamspirit demonstreerden en in dc tweede plaats, omdat de Hollanders daarna eens lieten zien, hoe ieders per soonlijke plaats ondergeschikt moet zijn aan het resultaat van de groep. Kuipers zeilde n.l. zijn teamgenoot Van Dijk er uit bii de boei op de Goéngarijpster. poelen, toen de Waterrot de Schelm geen ruimte gaf. Van Dijk had de btnnenbocht en lag daarenboven over bakboord, maar Kuipers wilde aan den kop komen blijkbaar en daarvoor verloor Friesland een schip, wat Van Dijk raakte de boel en moest naar huis. Hoe mooi hadden de beide Friezen Zuiderbaan niet kunnen houden, waartegen nu alleen Kuipers moest vechten, want de rest van het veld kwam niet te pas aan den strijd om de leiding. Kuipers redde het toch, want Zuiderbaan legde na de Houke- sloot iets te ver door. maar nadat Van Dijk was uitgeschakeld ging Holland toch met een belangrijken voorsprong de tweede ronde ln. Aan dien voorsprong werd danig ge knaagd door Hendriks. Hij won een paar plaatsen, maar toch zou het een Holland sche overwinning zijn geworden als niet De Wit er door Hendriks was uitgevaren Daardoor kwam Holland op verhes te staan en de eenige mogelijkheid op winst was loen Hendriks en Vrolijk vast te houden teneinde Van der Velde en Van der Mey gelegenheid te geven voor de Friezen te eindigen. Loopuyt had een goede kans om Vro lijk de Houkesloot in te brengen, des noods naar Sneek, maar hij hield het niet lang genoeg vol. Tot gTOote verba zing van de Friezen keerde Zuiderbaan voor de winlijn terug, om Hendriks op te vangen. Hij nam hem mee naar den wal, maar liet hem daar voldoende ruimte. Toen de IHennie te vroeg draai de werd de Swan aangevaren, waardoor het protest van Zuiderbaan ontstond, waarover nog geen beslissing is geno men. Friesland heeft dus voorloopig den regenbogenkamp gewonnen met zeer gering verschil (53.251). Wordt het protest toegewezen en daarop is zeer veel kans dan luidt de eindstand Hol land 54 punten. Friesland 47.2 punt. Het is natuurlijk jammer, dat een pro test hier de beslissing moet brengen, maar het is volkomen onjuist Zuider baan of Holland onsportiviteit te ver wijten. Zuiderbaan moest protesteeren en de Hollandsche regenboogploeg heeft team- zeilen laten zien, waarvan de Friezen geen begrip hebben cn waarvoor in de Friesche ploeg met haar scherpe tegenstellingen de geest ontbreekt. De groepswedstrijd in de 12 voetsjollen- klasse werd met een groot verschil door Van Lijnen Noomen en Bier voor de Zaan- landsche gewonnen. Veel tegenstand hebben zij daarbij niet ondervonden, want erg se rieus namen de andere ploegen den strijd niet op. De open wedstrijden gaven hetzelfde beeld als op de vorige dagen. In de regen boogklasse weer een Friesche meerderheid, hoewel in afd. I De Wit de tweede plaats bezette In afdeeling II had van der Mey eindelijk weer eens een succesje. In de vrijbuiter- en de Olympiajollenklasse waren echter de Hollanders in de meerderheid en dat zou ook het geval zijn geweest in de 12 voets jollenklassen als Bier zichzelf Tims en Idema er niet had uitgeprotesteerd. In de Drakenklasse bleef Jan Heinen onge naakbaar. De voornaamste uitslagen volgen hier onder Vrijbuiterklasse1. Thedo, st. J. R. van der Berg (Loosdrecht)2. Sewijt, st. A Coldeweyer; 3. Graaf de Lumey, st. L. J. Fonteyn (De KaagJ. N. N 30 M 2 klasse: 1. Tsjerk Hiddes, st. mr. W Hoekstra. B M.-klasse: 1. Swealtsje II, st. C. Wierda; 2. E. H., st. H. Wester; 3. Schelm, st. H. Kahrel. Drakenklasse: 1. Janmaat, st. J. Heinen (De Kaag); 2. Hermes. st. W. van Llenden (De Kaag) N. N 16 M. 2 klasse Al: 1. Anali. st. E. Kussendrager. Olympiajollenklasse: 1. Mop. st. H. Bolle- meyer (Amsterdam); 2. Koerrat, st. A. T. van Veen (Loosdrecht); 3, Trewes. st. S. M van der Meer. 12 Voetsjollenklasse: 1. Ree, st. C. Schaap; 2. Klaverdrie, st. J. D. van Kampen (De Kaag); 3. Frits st. C. Edel: 4. Notedopje. st. J K van Dalen. Regenboogklasse I: 1. Waterrot, st. S. Kuipers; 2 Saenden. st. L. de Wit (De Kaagi3. Hennie. st. M. Hendriks; 4. Duke st. J. C. van der Velde. Regenboogklasse II: 1. Dolfijn, st. K Vrolijk; 2 Schelm, st. P. van Dijk 3 Win dekind, st. D. Oppznhuizen; 4 De Leede m st. W Z. van der Mey (De Kaag). Prinses Juliana en Prins Bemhard in Venetie. Men meldt ons van officieele zijde dat Prinses Juliana en Prins Bernhard heden de bezienswaardigheden en de verschillende musea in Venetie hebben bezichtigd en ook naar het Lido zijn geweest. De Prins en de Prinses zijn in Venetie dc gasten geweest van den onlangs afgetreden Italiaanschen ge zant te 's-Gravenhage en markiezin Taliani, die aldaar vertoeven. Ernstig motorongeluk nabij Kerkrade. Twee personen om het leven gekomen. Gisteravond heeft zich ln de Dultsche gemeente Würselen een zeer ernstig motorongeluk voorgedaan, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Door nog onverklaarbare oorzaak Is de 39-jarige motorrijder M J. Schellen, woon achtig te Kerkrade. met zeer groote snel heid tegen een boom gereden. Zoowel de bestuurder van het motorrijwiel als de op de duo gezeten vrouw werden op slag ge dood. Aangezien deze vrouw, die waar schijnlijk een Dultscihe is, geen papieren bij zich droeg, kon haar identiteit tot op heden nog niet worden vastgesteld. Vrouw vermoord Amsterdam. te WATERPOLO. WEDSTRIJD TE AALSMEER. In de badinrichting ..De Blauwe Beugel" te Aalsmeer speelde de club van dien naam tegen ..Oosterbad" met tot uitslag, dat laatstge noemde ploeg een 51 overwinning op haar tegenpartij wist te behalen. Zij leefde met haar man in onmin. Vanochtend om kwart voor twaalf heeft zich in de Koestraat te Amster dam een drama afgespeeld, waarvan een 29-jarige vrouw het slachtoffer is geworden. De ongeveer 36-jarige man heeft zijn 29-jarige echtgenoote met wie hij in onmin leefde en niet meer samen woonde, tijdens een twist met een mes dermate verwond, dat zij onmiddellijk overleed. Het slachtoffer was moeder van 4 jeug dige kinderen. De dader, de 36-jarige P., die sinds lang werkloos is, heeft zich na zijn daad bij de politie aangemeld. Op verzoek van zijn echtgenoote was de man destijds elders gaan wonen. Vele ma len deed hij moeite zijn vrouw te bewegen weer samen te wonen. Tenminste twee maal ln de week kwam hij ln de Koestraat om zijn vrouw te bezoeken en om met de vier kinderen, resp. van 6, 4, 3 en 2 jaar te praten. Zijn echtgenoote wilde echter niets meer van hem weten. Vanmorgen werd de man gewaarschuwd, dat zijn vrouw bezig was te verhuizen Er stond zoo werd hem verteld een drie wieler voor de deur en de vrouw, daarbij geholpen door haar broer, was bezig het huisraad op dezen driewieler te laden. Onmiddellijk ging de man naar de Koe straat, waar hij zijn vrouw te spreken vroeg. Of dit onderhoud inderdaad heeft plaats gehad en zoo Ja. wat daarbij is be sproken, heeft de politie uiteraard nog niet kunnen vaststellen. Echter kan wel worden aangenomen, dat er hevige woordenwisseling is ontstaan. De vrouw was van meening, dat het huisraad van haar was. terwijl de man meende, dat zij er niets over had te zeggen en dat hij daarover alleen had te beslissen. Eenige oogenblikken later is de man de Koestraat ingeioopen in de richting van de Kloveniersburgwal. Daar ontmoette hij een goeden bekende, die hij staande hield. Hij vroeg hem: „wil je m'n vrouw even in de gaten houden. Zij is den boel aan het opia- de en wil me niets achterlaten. Ik moet even stempelen." De vriend is toen wel de Koestraat inge wandeld, maar meteen doorgetoopen. De vrouw stond op dat moment bij den driewieler. De vriend bemerkte niet, dat P. hem ach terna geloopen was. Nauwelijks was eerst genoemde de Koestraat geheel doorgeloo- pen toen hij achter zich een hevig gegu hoorde. Het drama had zich toen reeds afge speeld. In enkele seconden was het ge beurd. P. was op zijn vrouw toegeloopen metin de eene hand een dolkmes, waarmede hh naar zijn '-'rouw stak. Met vier steken m den hals, den nek. de pols en in de z)J. zeeg het slachtoffer hevig bloedend ineen Zij was bijna op slag dood. VERSIERING VAN DE HOOFDSTAD IN VERBAND MET DE JUBILEUMFESTIVITEITEN. Dat Is een uitvinding van me zelf. Ik kon de vele stooten tegen mijn hoofd niet uithouden - J. A. U. te L. Leiden. Haarlem. Bever wijk. Castricum. Helloo. Alkmaar Koedijk Stolpervlotbrug, de Kool, Den Helder. 102 K M.; 15 tot 18 K.M. per uur. - W. K. te L Leiden. Ouden Rijn (even voor Utrecht), Vianen, Lexmond, Gorlnchem Dussen pl.m. 100 K.M. Kon. kabinet van munten, penningen en ge sneden steenen; Stadshouderslaan 43, Den Haag. G. H. te O. De opleiding voor het staatsexamen geschiedt dóór particulieren. 50.000 Lampen zullen worden gebruikt. Een stad als Amsterdam te versleren is een werk dat niet met dichte beurs en over geschoten eindjes electrlsche leidingen kan gebeuren. Daar is meer voor noodig, hetgeen uit het volgende kan blijken. Alleen voor de van gemeentewege ver zorgde versieringen men vergete niet dat zeer veel op particulier initiatief geschiedt is een bedrag van f. 65.000 uitgetrokken. Dit zal o.a. gebruikt worden voor den aan koop van 12 km. kabel, 12.5 km. toevoerlei- ding en 50.000 lampen, waarvan alleen voor de versiering van den Westertoren 1500 al- kabel en 5500 lampen gebruikt zullen worden. Zestig schijnwerpers verlichten drie an dere torens in de stad en de fonteinen in de grachten worden beschenen door 26 zoek lichten, die er gekleurd licht op zullen wer pen, waarmede prachtige effecten bereikt zullen worden 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2