Nieuws uit de Filmwereld oA „Het gelukkigste huwelijk" „Een meisje uit duizend"! „De roode Napoleon van Siberië" De Derde route van r onze Prijsv LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 19 Augustus 1938 IVCEZCMIV /TUKKIN LUCHTVAART J /CUEEP/ rJtJNCIM VRAGENRUBRIEK Maarschalk Blücher. opperbevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten, wiens aanzien in Moskou, na de schermutselingen met de Japanners, geweldig is gestegen, is dezelfde man die als generaal Galin, in het jaar 1922 door Moskou naar Tsjang-Kai-Tsjek werd gezonden, ten einde den Chince- schen veldheer als militair adviseur bij te staan; een functie, die hy een reeks van jaren waarnam. Hierbij heeft Galin-BIücher gelegenheid gevon den diep door te dringen in de mentaliteit der Chineezen! f (Van onzen Russischen correspondent). Reeds langer dan een laar woedt in China de krijg tegen Japan, Japansche vliegtuigen bombardeeren Chineerche mil joenensteden en de geweldige menschenzee in Midden-China is in beroering als een oceaan, die door een storm opgezweept wordt. Formeel is de oorlog echter niet ver. Iklaard en men meent daarom geen reden tot ingrijpen te hebben Waarom zou Rusland eigenlijk anders handelen dan de internationale omgangs vormen thans voorschrijven? Op 15 Juli overschreden troepen van het roode leger in het Verre Oosten de Mandsjoerysche grenzen en veranderden de stad Tsjang koefeng in ..een rookende puinhoop", zooals een ooggetuige vertelde Russische vliegtui gen vlogen boven Korea en bombardeerden o.a. de stad Kojo. Vijftig Russische tanks werden tegen de Japanners in het veld ge bracht en over een frontbreedte van 7 K.M. ontwikkelde de zware artillerie een moord dadig vuur, waardoor de stad Sjatsauping verwoest werd. Oorlog was het echter nietIntegendeel! Nadat aan beide zij den honderden soldaten gesneuveld waren en aan de burgerbevolking groote mate- rieele schade was toegebracht, sloten de diplomatieke vertegenwoordigers van Rus land en Japan op 10 Augustus een wapen stilstand en om 13 uur plaatselijken tijd werden den volgenden dag de vüandehjk- heden gestaakt. Onwillekeurig zal men zich afvragen of deze wapenstilstand werkelijk uitzicht biedt op de totstandkoming van een duurzamen vrede tusschen Rusland en Japan. De vraag of de troepen van het roode leger opnieuw tegen de Japanners te velde zullen trekken wordt echter niet door Stalin en nog min der door Litwinof beantwoord, maar alleen door maarschalk Blücher. die in de Rus sische bladen reeds „de roode Napoleon van Siberië" genoemd wordt. En Blücher laat zich niet alleen door persoonlyke eerzucht leiden maar laat zijn besluiten ook afhan gen van de algemeene situatie aan het ChineeschJapansche oorlogsfront. Blücher is een oude krijgsmakker van Tsjang Kai Sjek en staat met hem op büzonder vriend, schappelijken voet. Toen in het jaar 1922 Tsjang Kai Sjek aan Moskou vroeg hem tegen Japan en En geland te helpen, werd hem generaal Galin als adviseur in militaire aangelegenheden ter beschikking gesteld. Deze Galin heeft den Ohineeschen veldheer een reeks van jaren ter zijde gestaan waarbij hij zich geheel in de mentaliteit der Chineezen in leefde. Plotseling verdween generaal Galin van het tooneel en niemand kon met zeker heid zeggen wat hem overkomen kon zijn. Pas veel later, in het jaar 1929 voor het eerst, deed maarschalk Blücher in het Verre Oosten van zich spreken. Systema tisch organiseerde deze het roode leger, schiep machtige vestingen, versterkte het Siberische spoorwegennet met nieuwe stra tegische linies en maakte Mongolië tot één groot opmarschterrein. Deze Blücher nu is niemand anders dan generaal Galin. die in 1922 voor het eerst met Tsjang Kai Sjek samenwerkte. Het is de verdienste van Galin-BIücher, dat Aziatisch-Rusland van den Oeral tot aan de Japansche Zee onder Moskou s in vloed staat. Toen vlak na de bolsjewistische revolutie Ataman Dutow met zijn Oeral- kozakken Siberië onafhankelijk van Moskou wilde maken, wist Blücher hem met een leger, gevormd uit Oostenrijksche en Duit- sche krijgsgevangenen, te verslaan Deze onverwachte overwinning maakte zulk een indruk in Moskou dat Lenin een speciale orde instelde en Blücher als eerste tot rid der in die orde benoemde. In Buiten-Mongolië bevond zich voorts, na de bolsjewistische revolutie, een ander Maarschalk Blücher. leger van Wit-Russen. staande onder opper bevel van generaal Ungern-Sternberg. In 1920 werd Blücher tot bevelhebber van de Russische strijdkrachten in het Verre Oos ten aangesteld. Van Tsjita uit trok hü tegen Ungern-Sternberg op. vernietigde diens leger, nam den opperbevelhebber gevangen en liet hem terecht stellen. Zóó heeft Blücher als militair in Azië zün carrière gemaakt en door zijn doelbewust optreden is hy thans een buna zelfstandige persoon lijkheid geworden, naar wien de Chineezen opkijken als naar hun redder. Niet zonder goede reden wordt beweerd, dat Stalin den oorlog met Japan niet vreest, maar dat hij Blücher's populariteit ducht, indien het den laatsten mocht gelukken, de Japanners te verslaan. De rol die Blücher in Siberië heeft ge speeld, zün strijd tegen Dutow en Ungern- Sternberg. zijn samenwerking als adviseur met Tsjang Kai Sjek in de critieke jaren van de Kwo-Ming-Tang-beweging, zün or ganisatie van de roode strijdkrachten in in het Verre Oosten, dat alles duidt er oo, dat Blücher de integriteit van Siberie en China met inzetting van al zün krachten zal beschermen. Het hand-in-hand-gaan van Galin-BIücher en Tsjang Kai Sjek zal ook in de toekomst voortgezet worden, zoo als het nu al van 1922 af is geschied. In verband met deze feiten is het van onder geschikt belang of Blücher een zoon is van een Duitsch officier, Tietz genaamd, die door de Russen gevangen werd genomen en zich bü de communistische beweging aan sloot. of dat hu de zoon van een Russischen boer is. Deze vragen betreffende de afkomst van Galin-BIücher zün nog niet beant woord Teekenend is de rede die Blücher 20 K M. achter het front tot zun troepen heeft ge- heuden gedurende den strijd om Tsjang koefeng. Daarbü zei hü o.m.: „De Pruisen van Azië meenen. dat zij te doen hebben met de Russen uit het jaar 1905. Ik ben echter Kuropatkin niet maar maarschalk Blücher en het leger is niet dat van den Tsaar, dat door corrupte officieren werd aangevoerd, maar het is het zegevierende roode leger van de Sovjet-Unie". De Russisch-Japansche commissie, die de grenzen in het bestreden gebied moesten vaststellen, was haar arbeid nog niet be- (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE JUBILEUMFEESTEN TE LEIDEN. De Jubileumcommissie 1938 heeft gemeend de feestelijkheden ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin niet te mogen besluiten zonder de burgerij een vuurwerk aan te bieden, dat zal worden afge stoken in den avond van Zaterdag 3 September op het Schuttersveld. Dit terrein zal voor iedereen gratis toegankelijk zijn, terwijl boven dien een ,,hos"concert zal worden gegeven. Evenwel: hiervoor is geld noodig en de overige festiviteiten hebben reeds zoodanig groote uit gaven noodzakelijk gemaakt, dat de middelen nagenoeg zijn uitgeput. Overtuigd, dat vele stadgenooten een vuur werk als afsluiting der feesten op hoogen prijs zullen stellen, doet de Commissie een dringend beroep op de burgerij om door het schenken van vrijwillige bijdragen dit denkbeeld te helpen verwezenlijken. De 2de penningmeester, de heer Joh. Brou wer. Stadhouderslaan 17. giro Nr. 189511, zal gaarne giften voor dit doel in ontvangst nemen. Vliegtuigongeluk bij Varese. Dertien dooden. Tegen vlif uur gistermiddag is een Ita- llaansch watervliegtuig, de M.C. 94. toebe- hoorende aan de vliegtuigfabriek van Macchi te Varese en dat bestuurd werd door Guiseppi Burei. aan boord waarvan zich bevonden de prefect van Varese. Marlo Chiesa en zün familie l vrouw en 2 doch tertjes), door nog onbekende oorzaak direct na den start met den bodem In aanraking gekomen. De bemanning en de passagiers, in het geheel dertien personen, zijn om het leven gekomen. Vele deskundigen hebben zich naar de plaats van het ongeluk begeven. DE POSTVLUCHTEN. De „Ibis" is gisteren van zijn reis naar Indië om 4 uur op Schiphol geland. gonnen toen Blücher al verkondigde, dat hy de hoogten van Tsjangkoefeng in een onneembare vesting zou veranderen. Hü heeft zün hoofdkwartier in Novokyewsk op. geslagen om de versterking der hoogten van nabij te kunnen leiden. In het terrein waar de strijd heeft gewoed, heeft Blücher voort; de 32ste en 40ste divisie van het roode leger, een cavalerie-brigade. twee gemoto riseerde brigaden en 25 tanks tot zün on middellijke beschikking, terwül langs de Koreaansche grens 300 Russische vliegtui gen gereed staan om op het eerste sein hun dood en vernieling zaalenden arbeid aan te vangen. De ..daad" van Tsjangkoefeng heeft in Moskou veel geestdrift gewekt De Russische bladen stellen haar voor als een groote I overwinning, die het prestige van Rusland in de wereld verhoogd heeft. De beide Ka mers van den Hoogsten Raad, die tegen woordig in Moskou zetelt hebben dan ook, onder den indruk van deze overwinning, een bedrag van 27 milliard roebel voor het roode lezer en de vloot gevoteerd. Maar schalk Blücher en de Hoogste Raad in Mos kou schünen van de duurzaamheid van den gesloten wapenstilstand niet erg overtuigd te zün.... KARL TIANDER. (Nadruk verboden). (LENGTE 25 K.M.) Ditmaal starten wij by een gebouw, waar de juiste oplossing van deze derde en laatste prüsvraag bekend was, voordat de opgave in de courant gepubliceerd werd. Ons devies luidt: „Naar Buiten" en dus doen wij dat zoo spoedig mogelijk, wy gaan daartoe langs „RUnoever" rechtuit en slaan pas rechtsaf by een reclame van een Koninkiyke onderneming met drie verschillende zetels. Bij telefoon-nummer 4700 gaan wij links. Een verouderd verkeersbord wijst ons later den verderen weg en daarna kiezen wij een wilgenlaantje, aan het einde waarvan wy eenige centen moeten offeren, tot ons pad. En nu? Een thermometer gaan wij voorby en als wy dan - rechtdoor rydende - een klok zien houden wij deze voortdurend links van ons, totdat wy een geheelen boog beschreven hebben. By ons uitgangspunt teruggekeerd, gaan wij verder met den thermometer in den rug, terwül A.N.W.B.-paal 3209 beteekent: „Naar links". Aan een verzoek der V.V.V. geven wy gevolg, zoodat de route duidelijk aangegeven als zy overal is voorlooplg geen moeiiykheden oplevert. „Fran- cientje" stuurt ons échter uit den koers! Even daarna gaan wij in Westelijk» richting. Een klok op een fraai gebouw laten wy rechts, en kort daarop een voetbalveld links liggen. Wanneer wy een blauw bord met witte letters en het cyfer 1100 aantreffen, veranderen wy weer van richting en aangezien het reeds in den middag is (4 uur) krijgen wü nu de zon precies ln den rug. Dit is echter maar voor kort, want dra gaan wy verder met de afbeelding van een rijwiel achter ons. Tot telefoonnummer 240 is vry ver. Hier gaan wij naar links, totdat een prachtig vergezicht ons treft, om vervolgens af te slaan in de richting van huisnummer 58. Tenslotte moeten wy noodgedwongen omlaag. Zoodra zich daartoe de gelegenheid voordoet gaan wy stroomopwaarts tot een rood kruis, dat ons, eenige tientallen meters verder, voorby een schoorsteen brengt. Den pijl volgen wy niet. De riohting, welke dit blauwwitte bord ons wüst, gaan wü pas na ongeveer 800 meter langs een verhard pad te hebben afgelegd. Om een bordje „Eigen weg" draaien wy hierna heen. Bij handwijzer 3764 manoeuvreeren wy zoodanig, dat de Ingang van het tramhuisje recht achter ons komt te liggen en by het vol gende kruispunt gaan wij rechts. Pas op, een onbewaakte overweg volgtEen roode hand wijst ons den verderen weg, terwül hand wijzer 2244 ons een brug doet passeeren. Hoeveel kilo's zü dragen kan, noteere men even. Een winkelier, die zich nooh aan De Vries en Te Winkel, noch aan Marchant of aan welken taalregelaar ook, stoort, stuurt ons naar links. Zoodra wy een bruggetje passeeren, dat Iets sterker ls dan dat van daareven, gaan wy langs het water. Dan roepen wij Persil te hulp. zy zendt ons eerst links en dan rechts en op een driesprong bepalen wy onze richting met medewerking van een groote P. Tevergeefs poogt een pyi ons, wielrijders, later een weg met vüf bij elkaar staande boomen ln te sturen en de weg naar rechts ls ons te stoffig. Den grooten verkeersweg steken wij aanvankelyk niet over. De eerstvolgende handwyzer brengt ons echter op een zyweg, waar wü W. 1.00 S. rechts laten liggen. Dan nemen wy een weg, genoemd naar een dichter-staatsman. Toen hy vier jaar oud was vond by Nieuwpoort een veldslag plaats! Als wy weer afslaan krygen wy fraaie bloemperken te bewonderen: eerst links van ons, dan rechts en tenslotte links en rechts. Ons eindpunt nadert. Eenmaal gaan wij nog links en dan zyn wy spoedig by de finish: het gebouw van een bekende Leidsohe sportvereeniglng, welke een zwaan in haar wapen voert. Kon. Ned. Stoomb. Mij. COLOMBIA. 17 Aug. van Barbados n. Trinidad SATURNUS, Midd. Zee n. Amst., pass. 18 Aug. voorm. Gi braltar BENNEKÓM, 18 Aug. 2 uur voorm. van Liverpool naar Amst. TRAJANUS, 17 Aug. van Malta te Piraeus STELLA. 18 Aug. van Rodosto te Mutzuna VULCA- NUS, 17 Aug. van Susak naar Barl NE- REUS, 18 Aug. van Passages naar Bilbao BAARN, 16 Aug. van Curacao n. Cristobal AGAMEMNEN, Midd. Zee naar Amst., was 18 Aug. 12 uur s midd. 30 mijlen Z.W. van Ouessant SIMON BOLIVAR, 17 Aug. van Barbados naar Amst, ARIADNE. 18 Aug. van Palermo naar Venetië PLUTO. 18 Aug. van Amst. naar Gdynia. My. Nederland POELAU BRAS, 18 Aug. van Java te Amsterdam. Java—New-York LUn KOTA TJANDI, New- York naar Java, pass. 18 Aug. Kaap de Goede Hoop. Kon. HoU. Lloyd SALLAND. 20 Aug. vjn. 4 uur van B. Aires te IJmuiden verwacht. Holland—Australië Lün KOTA GEDE, uitr« 18 Aug. nam. van Port Soudan. My. Oceaan POLYDORUS, Amst. naar Java, pass. 18 Aug. Gibraltar. Kon. Paketv. My. NIEUW ZEELAND. !l Aug. van Singapore naar Adelaide. Diverse Stoomvaartberichten FRIESLAJfft 17 Aug. van Stockholm n. Prederlkshanu- MIDSLAND. 17 Aug. van rie Tyne te Has- burg NIEUWLAND, 17 Aug. van Blyth te Bremen WESTLAND, 18 Aug. van R'dam te Leith LEKHAVEN, 18 Aug. van Mon tevideo te Antwerpen BERKEL. 17 Aug. van Libreville naar Rochefort SCHIE, 18 Aug. v. R'dam te Sundsvall JEANNETTE. 16 Aug. van Bremen naar Kjoge. G. M. B. te L. Gebruik over papier een warm strykyzer. Hans Moser en Leo Slezak in een der grappige scènes van de film „Het gelukkigste huwelijk." rvarl Heinz Martin regisseerde de film Hugo Thimig, allen oude bekenden, die met „Het gelukkigste huwelyk", waarin de twee Heli j Pitt voor veel vroolykheid zorg dra- yermaarde humoristen Leo Slezak en Hans gen. Een spel van vermakelyke verwikke- Moser weer voor een gullen lach zorgen. lingen, dat men deze week zeker graag Dan zyn er nog Wolf Albach-Retty en I zal zien! DE NIEUWE TOBIS-PRODUCTIE. Vele maatschappyen vermelden de pro. ducties voor het seizoen 19381939. Van de uit te brengen films noemen wU: ,De Onzichtbare" met Willi Forst, die zich eenige Jaren aan het regisseeren van films wijdde. Voorts Paula Wessely ln een film, waarvan de naam nog niet is vastgesteld onder regie van Geza von Bolvary; Josef Sieber in „Een tweede Robinson Crusoe", spelend: Hans Albers in .Liefdesavonturen" en .Alaska" onder regie van Karl Hartl en in .Sergeant Berry": Frits van Dongen en Krlstina Söderbaum in „Vervaagde sporen", voorts een film met den bekenden Alpinist Louis Trenker, Gustav Frölich in „De groote leugen". „Twee vrouwen" met Olga Tschechowa en Irene von Meyendorff, „Het andere ik" met Hilde Krahl, „Onder valsche verdenking" met Karl Ludwig Diehl en Heil Finkenzeller, .Morgen word ik gearresteerd" met Lil Dagover en Karl Ludwig Diehl, .Drie vroolijke dagen", .Lach en Bemin", „De onverbeterlijke laatkomer" met Victor de Kowa, ,De blonde engel" met Anny On- dra en Paul R/ubter, „Margueriteen de Derde" met Louise Ulrich onder regie van Theo Lingen, .Robert en Bertram" met Sy- bille Schnutz ,De onbekende vrouw" met Lida Baarova. „Het wonderlyke avontuur"' met Olga Tschechowa, Theo Lingen en Paul Kemp, „Luxe-trein" met Kathe von Nagy en Paul Hörbiger. „Oudejaarsavond" met Marielouise Claudius, .Geheime markten" met Kathe von Nagy en vele anderen. GERSHWIN'S MUZIEK IN DE FILM „HET MEISJE IN DE TAXI". In de RKO Radio-film „Het Meisje in de Taxi" met Fred Astaire, Joan Fontaine en Burns en Allen in de hoofdrollen, wordt de traditie voortgezet dat een der voor aanstaande song-componisten der wereld de muziek voor Astaire heeft geschreven. Acht prachtige melodieën zün door deze vroolyke historie gevlochten. Voor „Het Meisje in de Taxi", de eerste „Astaire"-film zónder Ginger Rogers als partner, componeerden Gershwin en zyn broer slechts een paar weken voor den ontydigen dood van George Gershwin, een aantal melodieën, welke reeds zeer popu lair zyn. zy varieeren tusschen pastora- Don Ameche, Sonja Henie en Adolphe Menjou in „Een meisje uit duizend". De ex-wereldkampioene schoonryden op schaatsen Sonja Henie is, gelijk bekend, „filmster" geworden. Te zamen met Adol phe Menjou, Don Ameche en Jean Hers- holt, kan men haar deze week bewonderen in de film „Een meisje uit duizend". Natuurlijk komt hierin en geweldig „ys- feest" te pas en ook een ystournooi der Olympische Spelen en het is daarin vooral, dat men Sonja's capaciteiten be wonderen kan! Daar rond is een aardig verhaal gebor duurd, dat eindigt met de enorme prest®" ties dezer beroemde „IJskoningm". wier kunststukjes aan het ongelooflyke gren zen! len, romantische balladen en moderne danswysjes. De beide balladen zyn „A Foggy Day ln London", een meesterlijk gefotografeerd stemmingsbeeld, waar de neuriënde Astaire door de dampende wei den loopt te dwalen, en „Things Are Loo king Up" als Astaire met de bekooriyke Joan Fontaine door de velden, tuinen, over bruggetjes, tusschen hekken en boomen door danst, een ononderbroken opname die deze episode romantische bekoring geeft en bovendien een vondst van den regis seur Stevens is. „I Can't Be Bothered Now" en „Nice Work If You Can Get It" welke afwisse lend gezongen of gespeeld worden do°[ Astaire, Burns en Allen, of Ray Noble WJ' een orkest. Een twee ouderwetsche koor zangen. gezongen door een geParj" dieerd koor, worden tydens de scènes og het kasteel ten gehoore gebracht. Het zu „Sign of Spring" en „The Jolly Tar al the Milkmaid", muzikale vondsten. De dansen van den ongeëvenaarden 'sg- dancer Astaire zyn a la George Steve die ook „Swing Time" regisseerde, gem0" veerd in de intrigue van deze muzj» romance gevlochten welke gebaseerd is j den geestigen roman „Het Meisje 111 Taoci" van P. G. Wodehouse. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10