BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 18 Augustus 1938 Paleis versiering te Den Haag J GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW A.s. gouden jubileum Ie Voorschoten ^MJN/T IN UTTtfiEN^j De Nederlandsche gezant te Berlijn ernstig gewond. Auto-ongeluk in Duitschland. Damversiering bij het regeeringsjubileum. C. Ridder ran Rappard. De Nederlandsche gezant te Berlijn, mr. C. Ridder van Rappard, is gisteravond met zijn auto op den terugweg van Neder land naar Berlijn tusschen Minden en Bueckenburg verongelukt. De auto van den gezant kwam in botsing met een vracht wagen en werd totaal vernield. Terwijl de chauffeur van de auto nage noeg niet gewond werd. kreeg de gezant een ernstige schedelbreuk en inwendige kneuzingen. Mr. van Rappard werd opgenomen in het ziekenhuis te Bueckeburg. Zijn toe stand Is ernstig. Hij is bewusteloos. Het reisseizoen in 1938. Waarheen reist de Nederlander Het reisseizoen 1938 is nu, omstreeks half Augustus, over zijn hoogtepunt heen, zoodat het mogelijk is. met behulp van de cijfers betreffende het toeristenverkeer, een indruk te krijgen van de ook dit jaar weer gebleken gestadige toeneming daarvan en van de voorkeur van het reizend publiek voor de verschillende landen. Op de vraag: „Waarheen reist de Neder lander?" kunnen de cijfers betreffende de diensten van den Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. ten behoeve van het toeris me verleend, een antwoord geven. Een groot en steeds grooter wordend aantal toeristen reist immers tegenwoordig per auto naar het buitenland en aangezien de overgroote meerderheid van de Nederland sche automobilisten gebruik maakt van de grensdocumenten van den A.N.W.B.. kun nen de cijfers van de verstrekte triptieken carnets, enz. en die van de door den Bond gegeven reisinlichtingen dienen als baro meter voor het geheele toeristisch verkeer. Het- blijkt dan uit die cijfers, dat in de maanden Januari tot en met Juli van dit daar door de zeven kantoren van den A.N. W.B. werden afgegeven 68.561 grensdocu menten, waarvan in de maand Juli niet minder dan 21.833, of ruim 840 per dag (de Zondagen niet meegerekend). In datzelfde tijdsverloop van zeven maanden bedroeg het aantal door den Bond verstrekte reis inlichtingen 55.763, waarvan in Juli 18 720, Het totaal over de eerste zeven maanden was 4.192 hooger dan in 1937, een toene ming dus van ruim 8 pCt. De inlichtingen voor reizen per auto waren wederom ver reweg het talrijkst en bedroegen circa 60 pCt. van het totaal. Het aantal personen door wrie deze reis-inlichtlngen werden ge vraagd was ruim 6000 hooger dan verleden jaar. Van het totaal van 55.763 reisinlichtin gen waren er 13.574 verstrekt voor Neder land en 42.189 voor het buitenland. In 1937 bedroegen die cijfers resp. 12.601 en 38.970 over de maanden Januari t/m Juli. Was verleden jaar de meeste vraag naar Duitschland en Oostenrijk, dit jaar was de trek naar België het grootst: het aantal reisinlichtingen voor België steeg van 6712 tot. 10."504, ruim 56 pCt. méér. Daarna vol gen Duitschland met 9.785 reisinlichtingen Frankrijk 8.864: Zwitserland 4.830; Italië 2 308: de Scandinavische landen 1.704; En geland 1.485 en verschillende andere lan den te zamen 2.709. Voor alle landen toonen de cijfers een vooruitgang, behalve voor Duitschland (inclusief het voormalige Oostenrijk», waarvoor het aantal reisinlichtingen, vergeleken met het vorige jaar, met 2.721 terugliep, van 12.506 tot 9.785, een vermindering van circa 22 pCt. Voor Frankrijk steeg het cijfer van 7.989 tot 8.864, voor Zwitserland van 4.139 tot 4.830, voor Italië van 2.127 tot 2.308, voor Ehgeland van 1.232 tot 1.485 en voor de Scandinavische landen is het met ruim 46 pCt. gestegen, van 1.161 tot 1.704. Over het geheel was het reisseizoen drukker dan verleden jaar. Het mooist versierde plein van Amsterdam. Het Damcomlté te Amsterdam is er na genoeg in geslaagd alle gelden bijeen te brengen voor een smaakvolle versiering van het geheele Damterrein ter gelegen heid van het regeeringsjubileum van H. M de Koningin. De plannen van architect Brouwer, die de geheele versiering belangeloos ontwerpt en uitvoert, zullen daarom in vollen om vang worden verwezenlijkt. Dinsdagmor gen j.l. werd een aanvang gemaakt met het monteeren van de stalen steigers, be stemd voor de groote eerebogen. die het Damrak en Rokin alsmede de Paleisstraat en de Mozes- en Aaronstraat in de volle breedte zullen overbruggen. Een geheel nieuw type van versiering wordt toegepast, waardoor nu reeds vaststaat, dat de Dam het mooist ver sierde plein van Amsterdam belooft te worden. Voor de stalen steigers alleen reeds zal ruim 42 ton ijzermateriaal worden gebruikt, d.i. ca. 75 K_M.. ongeveer de afstand van Amsterdam naar Har derwijk. Daarbij komen nog 70.000 rozen, ruim 10.000 meter span doek en vlaggen. De N.V. Philips te Eindhoven leverde voor de verlich ting speciale lampen, die voor het eerst in Nederland zullen worden toegepast. Vier groote eerepoorten met een span ning van 22 meter en een hoogte van ongeveer 18 meter zullen het geheel op waardige wijze afsluiten. Er wordt een kolossale W. van ca. 25 me ter opgesteld met een kroon van 12 meter, die door de fa. Greiner in neon gratis zal worden uitgevoerd, terwijl de firma Kool en Co. het comité aangeboden heeft om in neon gratis de cijfers 18981938 aan te brengen, die bij het Damplantsoen zullen worden opgesteld. De firma Groeneveld en Van der Poll schonk het Damcomité een belangrijke bijdrage in den vorm van het aanbrengen van de electrische installatie. Het comité ondervond verder een buiten gewoon sympathieke medewerking van de politie-autoriteiten en andere gemeente instantie-s. De versiering zal een smaakvol geheel vormen. Ook 's avonds bij de ver lichting. Een honderdtal werklieden vmdt door deze versieringen gedurende zekeren tijd werk. DE NIEUWE KEMA-LABORATORIA TE ARNHEM. In bedrijfstelling door Prins Bernhard. Op Woensdag 5 October zullen de nieuwe laboratoria van de naamlooze vennootschap tot keuring van electrotechnische mate rialen (Kemai te Arnhem officieel in ge bruik worden gesteld. Deze plechtigheid zal worden verricht door Prins Bernhard. HET SPRINGEN VAN HET WEGDEK BIJ DE BILT. Men schrijft ons: Het voorval op dezen weg betrof een klein gedéelte van een proefvak van ge metselde klinkers. Men was bij de gevolgde constructie uitgegaan van de vooropgezette veronderstelling dat het aanbrengen van uitzettingsvoegen niet noodig zou zijn. Dit is thans gebleken onjuist te zijn. Men dient nu allerminst de conclusie te trek ken, dat daarmede klinkers voor een mo dernen weg veroordeeld zijn. Integendeel, de ervaringen met gemetselde klinkers in cementmortel, zij het dan op een gewijzig de methode t.o.v. bovenbedoeld proefvak, en met klinkers in een trasmortel zijn dermate gunstig, dat toepassingen ervan op steeds grootere schaal plaatsvinden. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN OP TERSCHELLING. Dezer dagen vonden bezoekers op Ter schelling. ter plaatse waar volgens een van 1556 dateerende kaart het lang vergeten klooster Surrijp heeft gestaan, grondsporen van een zeer oud gebouw. In de hier, aan de noordzijde van den toen reeds bestaan- den polder Nieuwland gelegen akkers, wer den aangetroffen kloosteimoppen van groot formaat, deelen van oude siersteenen. leien, zeer oud porselein enz., ook werden ter plaatse scherven gevonden van Germaansch vaatwerk van het beein onzer jaartelling en van latere tijden. De genoemde fraaie kaart, waarvan de teekenaar Iacop Heeren is, vermeldt op deze plek een imposant, kasteelachtig ge bouwencomplex. Een oude overlevering zegt dat een overdekte leien gang van hier leidde naar het bekende Striepster kerkhof. Zeeriip is thans een klein gehucht in de nabijheid. De vinder, kap. H. J. Bellen te Assen, heeft de vondsteh overgegeven aan het bestuur der Terschellingsche oudheid kundige vereeniging. Zij wordt uitgevoerd door Boskoopsche kweekers. De Kon. Ned. Maatschappij voor „Tuinbouw- en Plant kunde" heeft het initiatief genomen voor de versiering van het Paleis aan het Noordeinde te 's-Graven- hage ter gelegenheid van het 40 jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Naar wij uit goede bron vernemen, zal deze versie ring in hoofdzaak worden aangebracht door Boskoop sche kweekers, die thans reeds met de voorbereidin gen een aanvang hebben gemaakt. Het geheel, zoo vernemen wij verder, belooft iets grootseh te worden. BOERDERIJBRAND TE CUYK. Door nog niet bekende oorzaak is gister middag brand ontstaan in een boerenbe- hulzlng te Cuyk, bewoond door den land bouwer Thelosen. In een oogwenk stond het huis, dat met riet gedekt was, in lich ter laaie. De motorspuit uit Cuyk was spoe dig ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Alles ging ver loren. BRAND TE OPLOO. Gistermiddag is de woning van M. Thoo- nen te Oploo door nog niet bekende oor zaak in vlammen opgegaan. Het grootste deel van den inboedel ging verloren. Het huis was niet verzekerd, de inboedel wel. NED. R.K. BOND VAN HOTEL-, CAFÉ- F.N REST -GEËMPL. „St. ANTONÏUS". Het bestuur van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Rest, Geëmp. „St. Anto- nius" vergaderde te Den Haag ter bespre king van de toepassing van het ingevoerde werk- en rusttijdenbesluit voor jeugd en volwassenen en de mogelijkheid van ver dere toepassing der arbeidswet. Sommige werkgevers wenschen uitvoering van werk tijden voor de volwassenen inplaats van rusttijden. Daarnaast werd het fooienstel- :el als loonstelsel opnieuw besproken, als ook het vraagstuk „vrouwelijke bediening in zaken waar gelagen kunnen worden ge zet", waardoor men wering van vreemde werkkrachten vraagt. Voor het fooienstelsel zal men trachten garantleloonen te verkrij gen. Mede in verband met de groote werk loosheid zal men trachten verdere verkor ting van werktijden te verkrijgen. VERSPREIDE BERICHTEN. In het St. Elisabethsgasthuis te Haar lem is in den ouderdom van 75 jaar over leden dr. F. de Haan, oud-landsarchivaris te Batavia. Bij Kon. Besluit is aan W. Gijse Wee llink, op zijn verzoek, met ingang van 16 Jfov. a.s. eervol ontslag verleend als direc teur van de strafgevangenis te Rotterdam en van de bijzondere strafgevangenis voor jonge vrouwen aldaar, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Verkeersongelukken te Rotterdam. Een doode en twee gewonden. Omstreeks acht uur is Dinsdagavond ln den Zwaanshals te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat den zesjarigen J. Va lerius, wonende Zwaanshals 140 b, het le- en heeft gekost. De jongen was met een paar vriendjes aan het spelen bij een stil staande vrachtauto. Zonder dat de bestuur der van den wagen, dè 21-jarige G. L. E., wonende aan den Ringdijk te Schiebroek, het had bemerkt, was de jonge Valerius aan de achterzijde op den wagen geklommen. De bestuurder zette den wagen achteruit, de jongen verloor het evenwicht, viel van de auto en kwam juist achter het rechter- achterwiel terecht, dat hem over de borst kas ging. Met zwaar inwendig letsel is de jongen per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Bergweg, waar hij korten tijd na aankomst aan de bekomen verwondingen overleed. Geen voorrang verleend Gistermiddag te ruim vijf uur is in de Pretorialaan te Rotterdam een wielrijdster bet slachtoffer geworden van een automo bilist, die zich van de verkeersregels wei nig bleek aan te trekken. De 29-jarige mej. B. Overdljk, wonende aan den Paral lelweg, kwam van de Maashaven en nader de de Paul Krugerstraat. Van de andere zijde naderde een vrachtauto, bestuurd door den 20-jarigen W. H. R., wonende aan den Goudschenweg, die de wielrijdster, die voor hem van rechts kwam, voorrang had moe ten verleenen. Zonder vaart te minderen reed de automobilist echter door, zoodat hij de wielrijdster juist ln de flank aan reed. Zij werd tegen de straat geslingerd en met een rechterdijbeenfractuur, een ern stige hoofdwond en een hersenschudding naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Haar toestand ls ernstig. Onder een auto geraakt. Op den Groenen Kruisweg onder voor malig Hoogvliet (Rotterdam» is gisteren de 16-jarige A. Kamp, wonende te voormalig Pernis, die daar met eenige vriendjes fiet ste, onder een passeerende personenauto geraakt, welke werd bestuurd door den 52- jarigen koopman F. van den B. De jongen Werd tegen den weg geslingerd en liep een „ebroken rechterbeen, een groote hoofd wond en een hersenschudding op. Dr. Mol ujt Hoogvliet verleende de eerste hulp, waarna K. per auto van den geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd overgebracht, waar hij in ernstigen toestand is opgenomen. NEDERLANDSCH PASTOOR IN LUXEMBURQ VERONGELUKT. Gisteren is te Tilburg bericht ontvangen, dat pastoor A. D. M. Aelen, van de parochie Koningshoeven te Tilburg, op vacantlereis in Luxemburg bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. De pastoor ls met de door hem bestuur de auto, waarin tevens de heer en mevrouw Maesan uit Tilburg waren gezeten, te Weiss am Bach tegen een boom gebotst. De pas toor werd hierbij z»6ó ernstig gewond, dat hij eenige uren later overleed. De andere inzittenden werden slechts licht gekwetst. BRAND TENGEVOLGE VAN HOOIBROEI. Gisteravond omstreeks kwart voor tien is te Landsmeer tengevolge van hooibroei brand ontstaan in de boerderij van den heer G. Klooker, bewoond door den land bouwer S. Verbree. Het vuur greep snel om De landbouwcrisispolitiek van de regeering. Wat de graanhandel er van denkt. Het comité van graanhandelaren te Rot terdam heeft gisteren, mede namens een aantal organisaties uit den graanhandel eenige mededeelingen gedaan aan een aantal journalisten. De heer G. van Stolk, zeide, dat de orga nisaties uit den graanhandel, uit welker naam hij sprak, gedurende de afgeloopen 5 jaar buitengewoon weinig succes hebben gehad met bezoeken aan Haagsche regee- ringspersonen. Dit dwingt deze organisa ties een anderen weg in te slaan om ge hoord te worden. Iets buitengewoon ern stigs staat te gebeuren: de graanhandel is dicht bij den ondergang. De oorzaak hier van is niet een gebrek aan kapitaal, moed of wil bij den graanhandel. Kapitaal en energie zijn in nog voldoende mate aanwe zig. De oorzaak ervan is echter daarin te zoeken, dat onoordeelkundige maatregelen van de regeering het den graanhandelaren schier onmogelijk maken zaken te doen. Deze opvatting toe te lichten was het doel van de bijeenkomst, die niet uitging naar de heer van Stolk opmerkte van ..200 Rotterdammers", zooals Den Haag dit gelieft te noemen, maar van: het comité van graanhandelaren, de vereeniging Am- sterdamsche graanbeurs, den bond van Nederlandsche graan- en zaad-importeurs, den Nederlandschen bond van graan- en meelhandelaren, den Algemeenen Neder landschen molenaarsbond, de vereeniging van tusschenpersonen bij den handel in granen en aanverwante artikelen en „Ve- ragra", vereeniging van agenten van bui- tenlandsche huizen in granen en aanver wante artikelen. In een door spreker aan de pers uitge reikte verhandeling over de landbouwcri sispolitiek van de regeering luiden de con clusies als volgt: le. de regeering houdt geen rekening met de belangen van den graanhandel, waar door een steeds grootere onzekerheid ont staat welke den handel dreigt lam te slaan en steeds grootere schade aan dien handel wordt toegebracht, terwijl steeds meer ar tikelen geheel of gedeeltelijk aan den graanhandel ontvallen (erwten, boonen, haver, gerst en rogge) waardoor het ter rein, waarop de handel zich kan bewegen steeds meer wordt ingekrompen en de im port dreigt te worden vernietigd. 2e. de sinds April 1938 genomen maat regelen. in het bijzonder met betrekking tot de artikelen rogge en gerst, getuigen van een onjuist regeeringsbeleid Uit de sinds April opgedane ervaringen blijkt ten dui delijkste dat de regeering op den verkeer den weg is en dat haar steun-politiek tot mislukking is gedoemd. Tevens blijkt, dat de wel overwogen en geargumenteerde adviezen van den handel terzijde worden gelegd. 3e. de z.g. „voorraadovereenkomst" heeft niet aan haar doel beantwoord, aangezien de regeering haar systeem heeft gewijzigd en zich omstandigheden hebben voorge daan, die bij het aangaan der overeen komst, niet konden worden voorzien. 4e. de regeering kome tot een volledige herziening van het tot dusver gevoerde be leid inzake den landbouwcrisissteun in dier voege, dat ook met de belangen van den graanhandel terdege rekening worde ge houden, opdat niet, zooals in het bijzonder gedurende den laatsten tijd is geschied, onnoodig groote financieele en moreelc schade aan den graanhandel worde toege bracht. De regeering onthoude zich vooral van maatregelen die storend werken op de on derlinge prijsverhoudingen der granen, waardoor de markt wordt ontwricht en on berekenbare schade wordt toegebracht. 5e de regeering onthoude zich van het geven van onjuiste, althans onduidelijke, toelichtingen en mededeelingen ter verde diging van door haar genomen maatrege len opdat niet verhinderd worde dat het Nederlandsche volk, met name de consu menten. zich een voldoend en juist oordeel kan vormen omtrent de gevolgen van het door de regeering gevoerde crisisbeleid. Van den heer J. Braggaar. LAUREL EN HARDY DEFINITIEF UIT ELKANDER? De heer J. Braggaar. Zaterdag 20 Augustus is het 50 jaar ft-1 leden dat de heer J. Braggaar als leerling-1 monteur in dienst trad bij de firma J. St I van Kempen en Zonen, Kon. Ned. Fabriek I van Gouden en Zilveren Werken te Voor-1 schoten. Van leerling-monteur ging hij naar de I draaierij en was het grootste gedeelte werkzaam in de afdeeling „schepwerh" j (handwerk». Behalve dat de heer Braggaar een goed I vakman en een trouw kameraad was, be-1 kleedt hij ook nog verschillende functies, I die een groot gedeelte van zijn vrije ureal in beslag nemen en waarin hij door eea I leder, ook van andere levensbeschouwing,! wordt geacht en gewaardeerd. Sedert 1919 is de heer Braggaar lid vaal den gemeenteraad van Voorschoten, waar-I in hij een zetel bezet voor de S. D. A. P. m I steeds worden zijn betoogen en opmerkin-l gen, die steeds wel doordacht rijn, met aandacht gevolgd. Voorts is hij voorzitter van het weda-l wenfonds van het personeel van de N.Y.I Zilverfabriek, bestuurslid van de afd. vaal het „Groene Kruis", van de Ver. voor Zie- T kenhutsverpleging „Onderling Hulpbe-L toon", voorzitter van de Woningbouwer. I „Onze Woning", ltd van het crisiseomiül B-steun I. bestuurslid van de Metaal-1 bewerkersbond, afd. Lelden, aangesloten bijl het N.V.V., waarvan hij gedurende del jaren 1928—1936 voorzitter was en tenl slotte lid van de commissie Armenrad! Leiden (afd. Onderhoudsplicht). Wij wenschen den jubilaris toe dat i wensch vervuld zal worden en dat hijl spoedig weer zijn arbeid zal mogen hervat-I ten. Herstellende van een ernstige ziekte,! heeft hij zijn werkzaamheden geruimen] tijd moeten onderbreken. VOOR VERBETERING DER DRUTVENCULTUUR. Proeven met mest-stoffen. Het contract van Stan Laurel niet verlengd. Hal Roach, de president van de Hal Rioach studio's te Hollywood heeft volgens een telegram van Reuter, Stan Laurel, het ma gere en meest begaafde deel van de Lau rel- en Hardy-combinatie, geen nieuw con tract gegeven, en hiermede een definitief einde aan de samenwerking van het twee tal gemaakt. Hardy zal een nieuwen part ner krijgen en wel Harry Langdon. De beide komieken zullen „echte comedies" gaan spelen en niet langer val- en smijt- fllms. HAYDN IN PLAATS VAN MENDELSSOHN. De Mendelssohnstraat in de élitebuurt van Frankfurt am Main, waar nog veie Joden wonen, ls omgedoopt in Haydnstraat. Nu de muziek van Mendelssohn in Duitschland niet meer mag worden gespeeld, moeten alle sporen van zijn naam verdwijnen. zich heen en aan blusschen viel niet te denken. Het huis brandde geheel af. De inboedel en de boerderij-Inventaris gingen geheel verloren. BUITENLANDSCH GEMENGD. KASTEEL GEDEELTELIJK VERWOEST. Hauther Hall. een Engelsch historisch kasteel, dat eigendom is van graaf Leicester en dateert uit den tijd van koningin Anna is door een hevigen brand gedeeltelijk ver woest. De oorzaak van den brand is on bekend. GEEN GRATIE VOOR SCOTTBORO- NEGERS. Het hof van gratie van den staat Ala bama (V. St. i heeft het verzoek om gra tie voor de beide Scottboro-negers, Claren ce Norris en Heywood Patterson, verworpen. Op den Proeftuin Zuidhollandsch Gis-1 district te Naaldwijk heeft de directe' en rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. Rif- mens dezen zomer uitgebreide proefnemui-| gen gedaan, teneinde de meest geschikte I samenstelling van meststof voor de dnii-| vencultuur vast te stellen. Dit vraagstuk heeft nJ. tot nu toe geen oplossing gevonden en proeven als dezel konden nog nimmer op zoo uitgebreide schaal worden genomen, als thans is r schied. Zoowel de productie als de kwaliteit vaal onze druivencultuur zijn hierbij ten nauï-l ste betrokken: vooral de geleidelijke op-1 voering van de kwaliteit heeft de aandacht! van deskundigen, omdat dit tenslotte a-I beslissen over het verbruik en het voort-] bestaan der geheele cultuur. Tevens zijn de meststoffen, welke ge- 9 bruikt worden, van grooten invloed op del houdbaarheid van het product en nu men I naar nieuwe afzetgebieden in het buiten-1 land zoekt, welke nieuwe gebieden dikwijls I ver verwijderd zijn, is de houdbaarheid een I factor van groote beteekenis geworden. I Voor het nemen van de proeven ls een warenhuLs op den tuin ingericht. »l bakken met een Inhoud van elk ongeveer] 1/8 kub. meter zijn het vorig jaar Mei druivenstekken van gelijke grootte u:tge-l zet, nadat eerst gezorgd was voor atoo-1 luut armen, d.w.z. mestloozen grond. Onder l volkomen gelijke omstandigheden werden I de stekken van Frankenthalers aldus uit-1 gezet, waarna bemesting in verschillende verhoudingen werd toegediend. I Hierbij werd gebruik gemaakt van; t1 stikstof; 2. fosforzuur; 3. kalt In I denkbare verhoudingen van in het gene" l geen mest, tot vier gelijke deelen van elke j stof, zijn proeven genomen, en de resui-1 taten zijn, hoewel verre van volledig, ree® zeer belangwekkend. Zoo is komen vast le staan, dat de be- i wering van sommige oudere tuinders, an I zouden druiven ook zonder mest kunne» groeien, volkomen onjuist is, Slechts doc I de zeer lange wortels van den druiven- boom, die uit den omtrek het voedsel weg- halen, Ls het te danken, dat ook onbemesr druivenkassen nog wat oogst geven. Vera staat vast, dat stikstof het leeuwenaam heeft in de vorming van rijke en voi- vrucht; zonder stikstof geen oogst, nu boomen, die weinig fosforzuur ontvinge» constateerde men het gevreesde .Ju® waarbij de korrels uitdrogen. Het zal uv- mogelijk zijn. deze zeer schadelijke zjes met een juiste bemesting te bestrijd' een resultaat der proeven, dat' op ocnK reeds tot groote voldoening stemt. waren voorts de verschillen, die zicb alleen voordeden ln ontwikkeling van boom, doch ook in rijpheid, kleur smaak der druiven. Waar het uiteind™, om uiterlijk en smaak van den drlll!„%.j ls ook hierdoor het groote nut van e nauwkeurige bemesting aangetoond. 2—S

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10